Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 maja 2021 r.
20:35

Lublin: MOSiR stracił prawie milion na koncercie gwiazdy. Jest wiele innych poważnych zarzutów

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
36 80 A A
Niemal milion złotych stracił Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji na koncercie grupy The Cranberries na stadionie Arena Lublin
Niemal milion złotych stracił Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji na koncercie grupy The Cranberries na stadionie Arena Lublin (fot. Jacek Szydłowski)

Niegospodarność, niedozwolona działalność, błędne decyzje – to zarzuty NIK pod adresem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lublinie. Spółka traciła m.in. na organizacji koncertów, płaciła też za przeglądy obiektu, który był objęty gwarancją.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niemal milion złotych stracił Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji na koncercie grupy The Cranberries na stadionie Arena Lublin. To jeden z zarzutów stawianych spółce przez Najwyższą Izbę Kontroli. Z jej raportu wynika, że MOSiR od początku zakładał, że dopłaci do imprezy.

Skazani na porażkę

– Spodziewano się straty w wysokości 257 tys. zł – stwierdza NIK.

Dlaczego spółka nie zrezygnowała z wydarzenia, tylko brnęła dalej?

– Decyzja o organizacji koncertu była podjęta w 2015 r., na rok przed wydarzeniem, przez ówczesny zarząd spółki, który złożył ofertę występu w Lublinie, a zespół tę ofertę zaakceptował – tłumaczy Miłosz Bednarczyk, rzecznik MOSiR. – Złożenie oferty było zobowiązaniem do zawarcia umowy. Na rynku muzycznym to powszechna praktyka.

Kolejny duży minus

Porażką finansową był też koncert La Festa Italiana (jesień 2017 r.). MOSiR założył, że część pieniędzy na imprezę da Ratusz.

– Bezpodstawnie założono pozyskanie dofinansowania z budżetu miasta w kwocie 600 tys. zł – ocenia NIK.

– Ostatecznie spółka tego wsparcia nie otrzymała – przyznaje Bednarczyk. Dlaczego MOSiR przyjął, że je dostanie? – Były takie deklaracje – przypomina rzecznik.

Ale nawet plan przewidujący, że spółce skapnie 600 tys. zł od miasta zakładał, że koncert skończy się stratą.

– Plan był na minus 17 tys. zł – mówi rzecznik MOSiR. Twierdzi, że z tej imprezy też nie można było się wycofać. Jej bilans to 192 tys. zł na minusie.

Dalsza część artykułu pod galerią zdjęć

Koncert The Cranberries na Arenie Lublin

Kolekcjonerzy strat

MOSiR od lat jest najbardziej deficytową ze spółek samorządu Lublina. Jego wynik z roku na rok się pogarsza. Rok 2018 zamknął się stratą 5,4 mln zł, w roku 2019 było to już 8,4 mln zł. Sprawozdanie za rok 2020 jeszcze powstaje, ale wiadomo, że w zeszłym roku miasto wpompowało w MOSiR aż 7,4 mln zł, aby ratować spółkę.

Najwyższa Izba Kontroli przyznaje, że strata w latach 2016-19 wynika z wydatków na remonty, wyposażania obiektów w sposób zgodny z wymogami rozgrywek sportowych, nie pomaga wzrost płacy minimalnej czy kosztów energii. Ale spółkę pogrążały również imprezy generujące duże straty i „ponoszenie nieuzasadnionych ekonomicznie wydatków”.

Jest strata, jest zabawa

Jednym z niezasadnych wydatków miało być, jak ocenia NIK, przeznaczenie prawie 180 tys. zł na zabawy pracowników, w tym 43 tys. zł na spotkania świąteczne i 137 tys. zł na wyjazdy integracyjne i spływy kajakowe.

– Działania zmierzające do utrzymania poprawnych stosunków między pracownikami są korzystne dla pracodawcy – tak tłumaczy to rzecznik MOSiR.

Inaczej widzi to NIK. Według kontrolerów to „działania niegospodarne” w świetle „pogarszającej się sytuacji finansowej spółki”.

Problemy z Aqua Lublin

W raporcie Najwyższej Izby Kontroli możemy przeczytać także o kosztownym absurdzie związanym z kompleksem pływackim Aqua Lublin, którego MOSiR jest zarządcą.

Obiekt zbudowany na zlecenie i na koszt miasta był do września 2020 r. na gwarancji. Obejmowała ona też przeglądy, w tym serwis i konserwację urządzeń, mające zapewnić ich prawidłową eksploatację.

Zamiast korzystać z gwarancji, MOSiR zlecał przeglądy i konserwacje innym firmom, płacąc im z własnych pieniędzy. W ten sposób przez cztery lata wydał ponad 440 tys. zł na to, co powinien mieć za darmo.

Spółka nie korzystała z gwarancji zapisanej w umowie między miastem a firmą Unibep, która zbudowała Aqua Lublin, ponieważ… „nie dysponowała egzemplarzem umowy”.

Urząd Miasta nie dał jej takiego dokumentu, bo uznał, że nie musi. MOSiR o ten dokument się nie upomniał, co według NIK „było działaniem nierzetelnym” i zarazem przyczyną „niegospodarnego wydatkowania środków”.

NIK wytyka MOSiR-owi również to, że w 2016 i 2018 roku wydał 230 tys. zł na usługi ochrony podczas imprez masowych na swoich obiektach, chociaż takiej usługi dotyczyła inna, zawarta wcześniej umowa.

Czy się stoi, czy się leży…

W latach 2016-19 łączne wynagrodzenia władz MOSiR (członków zarządu i rady nadzorczej) wyniosły ponad 2,9 mln zł. Według Najwyższej Izby Kontroli wynagrodzenia zarządu były ustalane nieprawidłowo, bo Ratusz powinien ustalić cele, od których spełnienia zależałaby wysokość poborów.

Władze Lublina nie zamierzają wprowadzić takiego mechanizmu. – Zastosowanie się do wniosku NIK skutkowałoby wzrostem wynagrodzeń członków zarządów spółek, co w obecnej sytuacji z uwagi na skutki wywołane epidemią COVID-19 jest zdecydowanie niewłaściwe – komentuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka. – Wprowadzanie dodatkowego wynagrodzenia i wiązanie go z celami, których wykonanie w obecnych warunkach jest uzależnione w dużej mierze od czynników zewnętrznych, nie zasługuje naszym zdaniem na uwzględnienie.

Najwyższa Izba Kontroli badała nie tylko działalność MOSiR, oceniała też Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne za lata 2016-19. W żadnej z tych spółek kontrola nie wypadła pozytywnie.

• Więcej o wynikach kontroli w piątkowym Magazynie Dziennika Wschodniego

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 80

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kroll / 5 maja 2021 r. o 20:44
+85
Świat zawitał do Lublina. Na chwilę. Byłem. Widziałem. A co z koncertem wielkanocnym 2021 dla TVP? Za milion złotych. Bez jednego widza. Z artystami o formacie że tak powiem ...niższym? Ktoś widział? Był?
Avatar
Gonul / 5 maja 2021 r. o 21:44
+70
swidniccy platformersi - kumple develo-duce i ich wybranki nieźle łoją podatnika z kaski.... sP0ko.... platforma nie zatonie :)
 Towarzyszu TECZOWY opisane w tym artykule przypadki to pikuś przy tym co się dzieje obecnie w spółkach skarbu państwa.
Avatar
zLublina / 5 maja 2021 r. o 21:48
+63
to już wiadomo czemu odwołano Czareckiego z funkcji prezesa MOSiRu :)
Avatar
zLublina / 5 maja 2021 r. o 22:02
+56
swidniccy platformersi - kumple develo-duce i ich wybranki nieźle łoją podatnika z kaski.... sP0ko.... platforma nie zatonie :)
Towarzyszu TECZOWY opisane w tym artykule przypadki to pikuś przy tym co się dzieje obecnie w spółkach skarbu państwa.
... gigantyczne P0dwyżki umów na wywóz śmieci to też spólki skarbu państwa?
 no popatrz w sąsiednim Świdniku rządzi burmistrz z PiS i stawki za śmieci ustalił większe niż Żuk :) ale jak znam życie to zaraz napiszesz że to wina Tuska :)
Avatar
PISFAN / 5 maja 2021 r. o 21:18
+50
Nawet gdyby do Lublina zawitała sama METALLICA albo inna topowa gwiazda też by przyniosły duże straty tym sierotom z MOSIR
Avatar
Belzebu / 5 maja 2021 r. o 22:08
+47
Stwierdzono niegospodarność , zmarnowane pieniądze podatników, i czy ktoś poniesie za to konsekwencje ? Czas na pociąganie urzędników do odpowiedzialności własnym majątkiem.
 Wygląda na to, że ci co mieli coś na sumieniu konsenwencje ponieśli. ***s://***dziennikwschodni.pl/lublin/duze-zmiany-w-mosir-bystrzyca-w-lublinie-odwolany-zostal-caly-zarzad-miejskiej-spolki,n,1000259947.html
Avatar
6yhn / 5 maja 2021 r. o 21:21
+41
MOSiR to nie pierwsza i nie ostatnia instytucja która dokłada do wydarzeń kulturalnych. Nie bardzo wiem czym tu się podniecać. Oczywista sprawa, że liczyli na większą sprzedaż biletów i się zwyczajnie przeliczyli.
Avatar
erniberni / 5 maja 2021 r. o 22:23
+39
Nawet gdyby do Lublina zawitała sama METALLICA albo inna topowa  gwiazda też by  przyniosły duże straty tym sierotom z MOSIR
 Brutalna prawda jest taka, że MOSIR nie ma ani środków ani wystarczająco dużego obiektu na gwiazdy światowego formatu. O takim to można marzyć jak się ma stadion na przynajmniej 50 tyś krzesełek albo jakąś wielką halę.
Avatar
Smeagol / 5 maja 2021 r. o 22:30
+38
OZŁOCĘ KAŻDEGO KTO MI WSKAŻE CHOĆ JEDEN OŚRODEK SPORTU I REKREACJI W KRAJU KTÓRY NIE JEDZIE ROK W ROK NA STRACIE. JAK SIĘ MA NA STANIE NIERENTOWNE OBIEKTY, TO NIE MOŻNA BYĆ NA PLUSIE - PROSTE JAK BUDOWA CEPA. W POLSCE SPORT MA BYĆ POWSZECHNY I JAK NAJBARDZIEJ DOSTĘPNY, DLATEGO ZA WEJŚCIE NA WIELE OBIEKTÓW I WYDARZEŃ SIĘ W OGÓLE NIE PŁACI ALBO PŁACI SYMBOLICZNE PIENIĄDZE I STĄD POTEM STRATY I ZŁA PRASA PREZESÓW I CZŁONKÓW ZARZĄDU WSZYSTKICH "MOSIRÓW".
Avatar
wujek_samo_zlo / 5 maja 2021 r. o 21:03
+34
Stwierdzono niegospodarność , zmarnowane pieniądze podatników, i czy ktoś poniesie za to konsekwencje ? Czas na pociąganie urzędników do odpowiedzialności własnym majątkiem.
Avatar
_XD_ / 10 maja 2021 r. o 12:25
+5
A kiedy NIK przeprowadzi kontrolę w lubelskim Ratuszu? Tam to dopiero są himalaje niegospodarności i marnowania naszych pieniędzy.
 Chyba się jednak nie udało tej tygodniówki zrobić, więc w tym tygodniu będzie wzmożona aktywność trolli z piwnic pod urzędem marszałkowskim. XD
Avatar
___K___ / 10 maja 2021 r. o 08:08
+5
A kiedy NIK przeprowadzi kontrolę w lubelskim Ratuszu? Tam to dopiero są himalaje niegospodarności i marnowania naszych pieniędzy.
Jak masz jakieś uzasadnione podejrzenia - powiadom właściwe organy. Od plucia na forum DW nic się nie stanie. Ale sorry, zapomniałem, że ty gówno wiesz i tylko w pluciu jesteś dobry, _DebiliX_, proPiSowski trollu.
Avatar
_DX_ / 10 maja 2021 r. o 07:54
-9
A kiedy NIK przeprowadzi kontrolę w lubelskim Ratuszu? Tam to dopiero są himalaje niegospodarności i marnowania naszych pieniędzy.
Avatar
_DX_ / 10 maja 2021 r. o 07:53
-9
przykro to pisać ale konkurencja Dziennika Wschodniego przedstawia temat dużo bardziej rzetelnie i mniej tendencyjnie(może dlatego że są neutralni względem Żuka?:)), z resztą dziennikarska rzetelność nakazywałaby spytać o stanowisko zainteresowane spółki a nie tylko cytować wyrwane z szerszego kontekstu wypowiedzi rzecznika prasowego, od Smagi rzemiosła mógłby się uczyć sam Goebbels
 To jest straszne. Znów DW napisał niepochlebny artykuł w stosunku do lubelskiego układu dewelopersko-ratuszowo-urzędniczego. Może niech Mieczkowska zadzwoni do redakcji DW i porozmawia z dziennikarzami?
 To jest straszne. Znów DW napisał niepochlebny artykuł w stosunku do lubelskiego układu dewelopersko-ratuszowo-urzędniczego. Może niech Mieczkowska zadzwoni do redakcji DW i porozmawia z dziennikarzami? rozwiń
Avatar
_DX_ / 10 maja 2021 r. o 07:52
-7
Stwierdzono niegospodarność , zmarnowane pieniądze podatników, i czy ktoś poniesie za to konsekwencje ? Czas na pociąganie urzędników do odpowiedzialności własnym majątkiem.
   Nie tylko urzędnicy, ale ich przełożeni (czyli władze) powinni odpowiadać majątkiem.
Avatar
_DX_ / 10 maja 2021 r. o 07:52
-8
Były zastępca prezydenta Lublina, Krzysztof Komorski po krótkiej przerwie wraca na stanowisko wiceprezesa MOSiR „Bystrzyca”. Rada Nadzorcza MOSiR „Bystrzyca" podjęła w czwartek uchwałę w sprawie powołania Krzysztofa Komorskiego na wiceprezesa zarządu miejskiej spółki. To oznacza, że Komorski (PO) wraca na dawniej zajmowane stanowisko. Były zastępca prezydenta Lublina (2014 – 2018) był wiceprezesem miejskiej spółki do lutego. Wtedy właśnie niespodziewanie został odwołany cały jej zarząd. Komorski jednak nie został z niczym, bo zajął nowo powstałe stanowisko dyrektora ds. marketingu i obiektów w MOSiR-ze. Wtedy też nowym prezesem został Marek Spuz vel Szpos. Jednak teraz RN przeanalizowała schemat organizacyjny spółki i zaleciła zmiany. - Z analizy wynika, że spółka MOSiR „Bystrzyca” w Lublinie jest jednym z największych tego typu podmiotów w Polsce. Ilość obiektów podległych operatorowi oraz ich zróżnicowana specyfika wymaga stałego i bezpośredniego nadzoru – wyjaśnia rzecznik prasowy MOSiR-u, Miłosz Bednarczyk. Dlatego właśnie dyrektorskie stanowisko Komorskiego zostało zlikwidowane. Polityk (bo jest radnym sejmiku województwa) znów nie zostaje na lodzie, bo wrócił na stanowisko wiceprezesa. - Dotychczasowa struktura Spółki wyodrębnia 4 piony: administracyjny, finansowy, marketingu i zarządzania obiektami oraz pion Prezesa Zarządu, w którym znajdują się komórki odpowiedzialne m. in. za zamówienia publiczne, inwestycje, dział prawny – informuje Bednarczyk i dodaje: - Rada Nadzorcza – na wniosek Prezesa Zarządu - zdecydowała, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie zarząd 2-osobowy tak, aby każdy z członków zarządu mógł odpowiadać za 2 piony. Kiedy Komorski zajmował stanowisko wiceprezesa, zarabiał miesięcznie około 19 tysięcy złotych miesięcznie. Spółka zarządza flagowymi obiektami sportowymi miasta: Areną Lublin, Aqua Lublin, stadionem żużlowym, odkrytymi basenami nad Zalewem Zemborzyckim. MOSiR „Bystrzyca” w 2019 roku 8 mln 422 tys. zł straty, czyli 3 mln więcej niż rok wcześniej. To najwyższa strata, jaką w 2019 roku zanotowały spółki należące do miasta.
 +1
 +1 rozwiń
Avatar
_DX_ / 10 maja 2021 r. o 07:51
-8
"Za to, by dużo było imprez na stadionie Arena Lublin odpowiadać ma miejski radny PO, Michał Krawczyk. Objął on menadżerskie stanowisko w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji." - to nie za czasów tego gwiazdora z ratusza było najwięcej tych niegospodarności w MOSiR ?  Tego co do sejmu dostał się z ambitnym programem " Zrobimy to co potrzebne".
 +1
Avatar
_DX_ / 10 maja 2021 r. o 07:50
-10
A kiedy NIK przeprowadzi kontrolę w lubelskim Ratuszu? Tam to dopiero są himalaje niegospodarności i marnowania naszych pieniędzy.
Urząd Marszałkowski pracuje pełną parą. Trzeba w trzy dni nadrobić długi weekend. XD
   Kto wymyśla te bajeczki o Urzędzie Marszałkowskim? Sam Żuk czy jego wybitni doradcy ds. propagandy i manipulacji?
Avatar
_XD_ / 9 maja 2021 r. o 22:41
+11
A KONCERT SEAL'a w CSK.... ????  P0zdrawiam :)
 I jak zwykle. Wszyscy o zupie, tęczowy o... Mowa o MOSiR, nie o CSK. XD
Avatar
TECZOWY_ZSL / 9 maja 2021 r. o 20:25
-13
A KONCERT SEAL'a w CSK.... ???? P0zdrawiam :)
Zobacz wszystkie komentarze 80

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Przesympatyczny człowiek, bardzo zdolny aktor, niesamowita historia". Trwa zbiórka na film „Drgania świetlików”
Magazyn

"Przesympatyczny człowiek, bardzo zdolny aktor, niesamowita historia". Trwa zbiórka na film „Drgania świetlików”

Trwa zbiórka pieniędzy na ukończenie filmu „Drgania świetlików” o wybitnym aktorze Andrzeju Golejewskim. – Jestem szczęśliwa, że mój film uruchomił innych aktorów, którzy mnie wspierają, mówią o projekcie, zrzutce na jego dokończenie. Bardzo ważne jest to, że mówią o aktorstwie Andrzeja Golejewskiego – Rozmowa z Hanką Brulińską, reżyserem dokumentalnego filmu o aktorze Andrzeju Golejewskim.

Lubelskie: Chronione ptaki polubiły cementownię

Lubelskie: Chronione ptaki polubiły cementownię

W chełmskiej cementowni od lat bytują pustułki. Firma wspomaga chronione sokoły, montując budki lęgowe. Szacuje się, że przez 10 lat tego programu budki lęgowe opuściło aż 200 młodych ptaków.

Gdy BMW zderza się z ciągnikiem...

Gdy BMW zderza się z ciągnikiem...

Do groźnej kolizji doszło wczoraj w Siemieniu. BMW zderzyło się z ciągnikiem. Samochód dachował i wylądował w polu.

Wyprzedaż garażowa: Wystawców pełno, gorzej z kupującymi
foto
galeria

Wyprzedaż garażowa: Wystawców pełno, gorzej z kupującymi

Wystawcy dopisali podczas niedzielnej wyprzedaży garażowej na Targu pod Zamkiem.

Hiszpania - Polska. Strefa kibica nad Zalewem Zemborzyckim [zdjęcia]
galeria

Hiszpania - Polska. Strefa kibica nad Zalewem Zemborzyckim [zdjęcia]

W Lublinie w klubie Playa Marina nad Zalewem Zemborzyckim tłumy kibiców śledziły wczorajszy mecz.

Gmina Puławy wybiera nowego wójta. Kandydatów jest czworo
foto
galeria

Gmina Puławy wybiera nowego wójta. Kandydatów jest czworo

W gminie Puławy trwają przedterminowe wybory wójta. Kandydatów na następcę Krzysztofa Brzezińskiego jest czworo: Marzanna Kamola, Kamil Lewandowski, Renata Molenda i Małgorzata Piwowarek.

Dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej: Mamy „stempel” do działania w każdych warunkach
galeria

Dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej: Mamy „stempel” do działania w każdych warunkach

Rozmowa z gen. Jarosławem Gromadzińskim, dowódcą 18. Dywizji Zmechanizowanej

Włodawa: Więcej zielonej energii. Miasto zaoszczędziło

Włodawa: Więcej zielonej energii. Miasto zaoszczędziło

Władze miasta zredukowały koszty zakupu energii o ponad 50 proc. Wystarczyło wymienić uliczne oświetlenie i drogą przetargu wyłonić nowego dostawcę.

Zamość: Coraz więcej znaków "Smart Stop". Co oznaczają?

Zamość: Coraz więcej znaków "Smart Stop". Co oznaczają?

W Zamościu specjalne piktogramy przypominają o nowych przepisów. Kilka dni znaki namalowali je uczniowie zamojskiej szkoły.

"Na pracownika banku". Oszuści taką metodą wyczyścili konto mieszkance Lublina

"Na pracownika banku". Oszuści taką metodą wyczyścili konto mieszkance Lublina

Ktoś podał się za pracownicę banku i wyczyścił mieszkance Lublina ponad 20 tys. zł z konta.

Ogromny pożar na Podhalu. Premier obiecuje pomoc pogorzelcom

Ogromny pożar na Podhalu. Premier obiecuje pomoc pogorzelcom

W sobotę we wsi Nowa Biała w Małopolsce wybuchł pożar, który objął 21 budynków mieszkalnych i 23 budynki gospodarcze. Kilka osób trafiło do szpitala. W niedzielę poszkodowanych odwiedził premier Mateusz Morawiecki.

Koronawirus, 20 czerwca. 133 nowych przypadków

Koronawirus, 20 czerwca. 133 nowych przypadków

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 133 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. 11 z nich dotyczy województwa lubelskiego.

W tych krajach nie rozpoczęto jeszcze szczepień przeciwko Covid-19

W tych krajach nie rozpoczęto jeszcze szczepień przeciwko Covid-19

W Afryce co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19 przyjęło 2,4 proc. populacji, w Ameryce Północnej - 40,3 proc., w Europie - 36,9 proc. Wskaźnik dla całego świata wynosi 21,1 proc. W kilku krajach, w tym w Tanzanii, Burundi, Erytrei i na Haiti nie zaszczepiono jeszcze nikogo.

W sobotę padł rekord temperatury. Dzisiaj równie gorąco

W sobotę padł rekord temperatury. Dzisiaj równie gorąco

Sobota była najgorętszym dniem od początku roku. Maksymalną temperaturę 35,8°C zanotowano w Świnoujściu. Żar z nieba będzie się lał jeszcze kilka dni.

Lubelskie: Właściciel restauracji wygrał w sądzie z policją

Lubelskie: Właściciel restauracji wygrał w sądzie z policją

Sąd odrzucił wnioski policji o ukaranie Michała Matejka z Łukowa, który otworzył swoją restaurację w czasie pandemii, pomimo obowiązujących wówczas rządowych obostrzeń. Ale właściciel lokalu walczy jeszcze z sanepidem. Inni restauratorzy z Lubelszczyzny też odwołują się od nałożonych kar.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.