Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 grudnia 2012 r.
17:46
Edytuj ten wpis

Lublin: Nowe trolejbusy pojadą bez drutów

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 9 A A
Dzięki układowi jazdy autonomicznej trolejbusy będą mogły pojechać m.in. ul. 3 Maja (Dorota Awiorko-
Dzięki układowi jazdy autonomicznej trolejbusy będą mogły pojechać m.in. ul. 3 Maja (Dorota Awiorko-

Miasto kupuje 38 nowych trolejbusów. Dzięki akumulatorom mają być one zdolne do jazdy po ulicach, nad którymi nie ma sieci zasilającej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W sobotę Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił przetarg na dostawę trolejbusów. Rewolucją będzie w nich układ jazdy autonomicznej. Ma on umożliwiać przejazd, co najmniej 2,5 km, bez zasilania z sieci trakcyjnej.

Pozwoli to m.in. na skierowanie linii trolejbusowej przez Krakowskie Przedmieście i ul. 3 Maja. Po dojechaniu do ulicy, nad którą nie ma trakcji, kierowca przyciskiem w kabinie opuści pałąki, a kiedy znów wjedzie pod sieć będzie mógł podłączyć do niej pałąki bez wysiadania z pojazdu.

Urzędnicy szczegółowo określili wymogi dotyczące wydajności takiego systemu zasilania. Po przejechaniu "bez sieci” jednej z trzech tras wyznaczonych przez ZTM (wraz z postojami na przystankach) stopień naładowania akumulatorów nie może spaść poniżej 60 proc. Co ważne, dotyczy to pojazdu jadącego z pełnym obciążeniem, a trolejbus korzystając z takiego zasilania ma jechać z prędkością nie mniejszą, niż 30 km/h.

Pierwsza piątka takich pojazdów ma być dostarczona do Lublina do końca września przyszłego roku. Kolejne 12 sztuk między grudniem 2013 r., a połową czerwca 2014 r. Termin dostawy pozostałych 21 trolejbusów upłynie dopiero w marcu 2015 r.

Wszystkie wozy muszą mieścić, co najmniej 90 pasażerów, musza być wyposażone w klimatyzację, monitoring i automat biletowy, elektroniczne wyświetlacze z trasą przejazdu i system głosowej zapowiedzi przystanków. Komputer ma też rejestrować wszystkie rozmowy z kabiny kierowcy.

Zakup będzie współfinansowany przez Unię Europejską.

Trasy testowe

Na jakich trasach ZTM ma sprawdzać żywotność akumulatorów zasilających silnik pojazdu? Pierwsza z nich liczy ok. 2,5 km i zaczyna się na al. Unii Lubelskiej w okolicy mostu na Cechówce i biegnie przez al. Tysiąclecia, al. Solidarności, Dolna 3 Maja, 3 Maja, Krakowskie Przedmieście do Ogrodu Saskiego.

Druga, o kilometr dłuższa trasa jest niemal identyczna, ale zaczyna się przy Gali. Trzecia (ok. 5 km) jest dłuższa o odcinek al. Piłsudskiego (od Szczerbowskiego) i Al. Zygmuntowskie.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kloc-mayster / 18 grudnia 2012 o 12:57
0
[quote name='mecenas' timestamp='1355756760' post='710553']
Gdzie ty CYCU żyjesz,że nie masz jeszcze telefonu bez drutu ???
[/quote]

[quote name='mecenas' timestamp='1355756760' post='710553']
Gdzie ty CYCU żyjesz,że nie masz jeszcze telefonu bez drutu ???
[/quote]Ja myślę, że ten "CYCU' żyje w...Cycowie!
Avatar
Zx / 17 grudnia 2012 o 19:17
0
Może wreszcie wróci 154 tak świetnie łączące kiedyś Unicką z LSM-em.
Avatar
mecenas / 17 grudnia 2012 o 16:06
0
[quote name='een een' timestamp='1355726572' post='710364']
WOOOW NIEBYWAŁE TO MOŻE JESZCZE I TELEFON BEZ DRUTÓW MYMYŚLĄ !!!!!
[/quote]Gdzie ty CYCU żyjesz,że nie masz jeszcze telefonu bez drutu ???
Avatar
Pasażer / 17 grudnia 2012 o 15:19
0
[quote name='niciza' timestamp='1355750164' post='710509']
znów wraca ul 3-go maja z trolejbusami...czy naprawdę włodarze Lublina uważają, żę korki są tam za małe i trzeba trocheę doładować... nieszczesnymi trolejbusami.
[/quote]
To nie autobusy i trolejbusy korkują miasto. Jeden pojazd komunikacji miejskiej o standardowej długości może zabrać 20 razy więcej osób zajmując jedynie 3 razy więcej miejsca niż samochód osobowy .
Pomyśl, co by się stało, gdyby nagle wszyscy pasażerowie komunikacji miejskiej przesiedli się do prywatnych samochodów?
[quote name='niciza' timestamp='1355750164' post='710509']
znów wraca ul 3-go maja z trolejbusami...czy naprawdę włodarze Lublina uważają, żę korki są tam za małe i trzeba trocheę doładować... nieszczesnymi trolejbusami.
[/quote]
To nie autobusy i trolejbusy korkują miasto. Jeden pojazd komunikacji miejskiej o standardowej długości może zabrać 20 razy więcej osób zajmując jedynie 3 razy więcej miejsca niż samochód osobowy .
Pomyśl, co by się stało, gdyby nagle wszyscy pasażerowie komunikacji m... rozwiń
Avatar
niciza / 17 grudnia 2012 o 14:16
0
znów wraca ul 3-go maja z trolejbusami...czy naprawdę włodarze Lublina uważają, żę korki są tam za małe i trzeba trocheę doładować... nieszczesnymi trolejbusami.
Avatar
krzykacz / 17 grudnia 2012 o 12:36
0
Fajne przecinki.
Avatar
em / 17 grudnia 2012 o 09:16
0
Acha,czyli,żeby zrobić sweterek bez używania drutów trzeba mieć w organiźmie 60% mocy....
Avatar
po / 17 grudnia 2012 o 08:02
0
Panie redaktorze z dojazdu, a gdzie w Lubinie płynie "cechówka".
Avatar
een een / 17 grudnia 2012 o 07:42
0
WOOOW NIEBYWAŁE TO MOŻE JESZCZE I TELEFON BEZ DRUTÓW MYMYŚLĄ !!!!!
Avatar
kloc-mayster / 18 grudnia 2012 o 12:57
0
[quote name='mecenas' timestamp='1355756760' post='710553']
Gdzie ty CYCU żyjesz,że nie masz jeszcze telefonu bez drutu ???
[/quote]

[quote name='mecenas' timestamp='1355756760' post='710553']
Gdzie ty CYCU żyjesz,że nie masz jeszcze telefonu bez drutu ???
[/quote]Ja myślę, że ten "CYCU' żyje w...Cycowie!
Avatar
Zx / 17 grudnia 2012 o 19:17
0
Może wreszcie wróci 154 tak świetnie łączące kiedyś Unicką z LSM-em.
Avatar
mecenas / 17 grudnia 2012 o 16:06
0
[quote name='een een' timestamp='1355726572' post='710364']
WOOOW NIEBYWAŁE TO MOŻE JESZCZE I TELEFON BEZ DRUTÓW MYMYŚLĄ !!!!!
[/quote]Gdzie ty CYCU żyjesz,że nie masz jeszcze telefonu bez drutu ???
Avatar
Pasażer / 17 grudnia 2012 o 15:19
0
[quote name='niciza' timestamp='1355750164' post='710509']
znów wraca ul 3-go maja z trolejbusami...czy naprawdę włodarze Lublina uważają, żę korki są tam za małe i trzeba trocheę doładować... nieszczesnymi trolejbusami.
[/quote]
To nie autobusy i trolejbusy korkują miasto. Jeden pojazd komunikacji miejskiej o standardowej długości może zabrać 20 razy więcej osób zajmując jedynie 3 razy więcej miejsca niż samochód osobowy .
Pomyśl, co by się stało, gdyby nagle wszyscy pasażerowie komunikacji miejskiej przesiedli się do prywatnych samochodów?
[quote name='niciza' timestamp='1355750164' post='710509']
znów wraca ul 3-go maja z trolejbusami...czy naprawdę włodarze Lublina uważają, żę korki są tam za małe i trzeba trocheę doładować... nieszczesnymi trolejbusami.
[/quote]
To nie autobusy i trolejbusy korkują miasto. Jeden pojazd komunikacji miejskiej o standardowej długości może zabrać 20 razy więcej osób zajmując jedynie 3 razy więcej miejsca niż samochód osobowy .
Pomyśl, co by się stało, gdyby nagle wszyscy pasażerowie komunikacji m... rozwiń
Avatar
niciza / 17 grudnia 2012 o 14:16
0
znów wraca ul 3-go maja z trolejbusami...czy naprawdę włodarze Lublina uważają, żę korki są tam za małe i trzeba trocheę doładować... nieszczesnymi trolejbusami.
Avatar
krzykacz / 17 grudnia 2012 o 12:36
0
Fajne przecinki.
Avatar
em / 17 grudnia 2012 o 09:16
0
Acha,czyli,żeby zrobić sweterek bez używania drutów trzeba mieć w organiźmie 60% mocy....
Avatar
po / 17 grudnia 2012 o 08:02
0
Panie redaktorze z dojazdu, a gdzie w Lubinie płynie "cechówka".
Avatar
een een / 17 grudnia 2012 o 07:42
0
WOOOW NIEBYWAŁE TO MOŻE JESZCZE I TELEFON BEZ DRUTÓW MYMYŚLĄ !!!!!
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Krasnystaw: Jechał zbyt szybko. Ponad 20 ton buraków wylądowało w rowie

Krasnystaw: Jechał zbyt szybko. Ponad 20 ton buraków wylądowało w rowie 0 0

Kierowca ciężarówki jechał zbyt szybko krajową "17" i wylądował w rowie. Z naczepy wysypał mu się ładunek - ponad 20 ton buraków.

Pożar na pierwszym piętrze kamienicy. Nie żyje jedna osoba
film

Pożar na pierwszym piętrze kamienicy. Nie żyje jedna osoba 0 0

Łódź. Jedna osoba zginęła w pożarze kamienicy, do którego doszło w sobotę wieczorem przy ul. Łącznej. Jak poinformowała straż pożarna, z budynku ewakuowano łącznie 25 osób.

"Machia" w Teatrze Starym
28 stycznia 2020, 19:00

"Machia" w Teatrze Starym 0 0

W dniach 28-31 stycznia w Teatrze Starym (ul. Jezuicka) prezentowany będzie spektakl "Machia" w reżyserii Juliusza Machulskiego.

Górnika Łęczna zachęcał do dołączenia do Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Górnika Łęczna zachęcał do dołączenia do Szkoły Mistrzostwa Sportowego 0 0

W sobotę odbył się Dzień Otwarty Szkoły Mistrzostwa Sportowego Górnika Łęczna, w którym wzięło udział 31 zawodników i zawodniczek z roczników 2003 – 2006

Niedziela handlowa 2019. W grudniu zrobimy zakupy częściej

Niedziela handlowa 2019. W grudniu zrobimy zakupy częściej 7 1

Nie tylko w tą, ale i w dwie kolejne niedzielę możemy robić zakupy we wszystkich sklepach. Coś, co cieszy klientów, niekoniecznie raduje pracowników.

Lublin: Awaria na ul. Obrońców Pokoju. Kilka budynków bez dostępu do wody

Lublin: Awaria na ul. Obrońców Pokoju. Kilka budynków bez dostępu do wody 2 3

Przez najbliższe cztery godziny kilka budynków przy ul. Obrońców Pokoju w Lublinie nie będzie miało dostępu do wody. Doszło do awarii, której usunięciem zajmuje się już Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji

Lubelskie: Kobieta znalazła w swoim ogrodzie niewybuch z czasów II WŚ

Lubelskie: Kobieta znalazła w swoim ogrodzie niewybuch z czasów II WŚ 0 2

Mieszkanka jednej z miejscowości w gminie Skierbieszów odkopała niecodzienne znalezisko we własnych ogrodzie. Jak się okazało, przedmiot, który leżał zakopany w ziemi, był prawdopodobnie mina przeciwpancerną z czasów II wojny światowej.

Wybory prezydenckie 2020. Małgorzata Kidawa-Błońska kandydatką PO na prezydenta

Wybory prezydenckie 2020. Małgorzata Kidawa-Błońska kandydatką PO na prezydenta 61 26

Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu, wygrała prawybory w Platformie Obywatelskiej podczas sobotniej Konwencji Krajowej i została kandydatką tego ugrupowania do przyszłorocznych wyborów prezydenckich. Pokonała swojego partyjnego kolegę - Jacka Jaśkowiaka - znaczną różnicą głosów

Międzyrzec Podlaski: Specjalne mieszkania mają pomóc osobom z zaburzeniami psychicznymi w samodzielnym życiu
galeria

Międzyrzec Podlaski: Specjalne mieszkania mają pomóc osobom z zaburzeniami psychicznymi w samodzielnym życiu 0 2

W Międzyrzecu Podlaskim otwarto mieszkania wspomagane dla osób z problemami psychicznymi. Znalazły się one w budynku po dawnej przychodni przy ulicy Warszawskiej.

Zespół LemON Akustycznie w Centrum Spotkania Kultur
20 marca 2020, 19:00

Zespół LemON Akustycznie w Centrum Spotkania Kultur 0 0

W ramach ogólnopolskiej, akustycznej trasy koncertowej do Lublina przyjedzie popularna formacja LemON. Koncert zespołu odbędzie się 20 marca o godz. 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1).

Emocje do ostatnich sekund w starciu Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin z Enea AZS Poznań

Emocje do ostatnich sekund w starciu Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin z Enea AZS Poznań 0 8

Niewiele brakowało, a Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin powróciłaby z Poznania z czwartą porażką w dorobku w tym sezonie. Zamiast tego akademiczkom udało się wyrwać ósmą wygraną w starciu z tamtejszym Enea AZS – lublinianki triumfowały 78:74

Zimowe szaleństwo na łyżwach. Grupa Ice Freestyle Lublin i ich goście na Icemanii [zdjęcia]
galeria

Zimowe szaleństwo na łyżwach. Grupa Ice Freestyle Lublin i ich goście na Icemanii [zdjęcia] 10 3

Skaczą nad przeszkodami, urządzają taneczne bitwy i znakomicie się przy tym bawią. Grupa Ice Freestyle Lublin zaprezentowała wczoraj swoje umiejętności na lubelskim lodowisku Icemania. Pokazy zgromadziły wielu widzów, także tych jeżdżących na łyżwach. Zobaczcie naszą galerię zdjęć z tego wydarzenia.

Uwaga! TVN: Wiktor ciężko choruje, ale nie przestaje marzyć
film

Uwaga! TVN: Wiktor ciężko choruje, ale nie przestaje marzyć 0 0

Ciężka choroba, śmierć taty i fatalne warunki mieszkaniowe – tego wszystkiego w swoim krótkim życiu doświadczył Wiktor, który razem z siostrą i matką dzielnie walczy z przeciwieństwami losu.

Zielony wolontariat: Kozice Dolne i ich wierzba energetyczna
Nasza akcja

Zielony wolontariat: Kozice Dolne i ich wierzba energetyczna 9 0

Będą wysokie drzewa, domki i tunele z wierzby, a już jest plac zabaw – to efekt zaangażowania wspaniałych nauczycieli i cudownych dzieci w nasz projekt ekologiczny

Ferie w Lublinie 2020. Ruszają zapisy na "Zimę w mieście". Sprawdź ofertę

Ferie w Lublinie 2020. Ruszają zapisy na "Zimę w mieście". Sprawdź ofertę 11 1

W poniedziałek ruszą zapisy na feryjne zajęcia dla dzieci organizowane na zlecenie miasta. Na miejsca trzeba polować szybko, bo będzie obowiązywać zasada „kto pierwszy, ten lepszy”

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!