Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 czerwca 2021 r.
18:18

Lublin. Obumarła część przesadzonych drzew

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 29 A A

Ratusz postanowił usunąć jeszcze dwie lipy z przebudowywanej ul. Lipowej. Urzędnicy zdecydowali o przesadzeniu ich w inne miejsce. Takiej przeprowadzki nie przeżyła spora część drzew wywiezionych w zeszłym roku z ul. Lipowej, Al. Racławickich oraz ul. Poniatowskiego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Do przesadzenia wytypowano jeszcze dwa drzewa rosnące u zbiegu ul. Lipowej i Ofiar Katynia – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. Chodzi o dwie lipy rosnące na wąskim trawniku oddzielającym chodnik od jezdni: jedną szczególnie rachityczną i sąsiednią, niedużą.

Okazuje się, że takiej przeprowadzki nie przeżyła spora część z 80 drzew przesadzonych w zeszłym roku na polecenie miasta z przebudowywanych Al. Racławickich, ul. Poniatowskiego oraz ul. Lipowej.

Efektom tych prac przyglądamy się od połowy wiosny. Przeprowadzkę najlepiej zniosły klony kuliste posadzone niedaleko ul. Armii Krajowej obok parkingu sklepu Lidl przy Dziewanny. Siedem klonów zieleni się w najlepsze, ósmy miesiąc temu miał bardzo mało liści i teraz nie wygląda lepiej. Pozostałe cztery nie wypuściły ani jednego liścia, straszą gołymi gałęziami.

O wiele gorzej jest ze szpalerami grabów przywiezionych z ul. Poniatowskiego na niższą część ul. Armii Krajowej, bliżej skrzyżowania z ul. Jana Pawła II. W jednym ze szpalerów, tym bliżej przejścia podziemnego, drzewa z trudem sobie radzą, mają niewiele liści. Drugi szpaler, bliżej garaży, wygląda gorzej: siedem łysych grabów, trzy bardzo mizerne, pięć ładnie lub dość ładnie zielonych.

Kolejnym miejscem, do którego wywieziono drzewa „kolidujące” z przebudową wspomnianych ulic jest teren zielony przy ul. Grafa w dzielnicy Tatary. Doliczyliśmy się tutaj dziewiętnastu drzew, które wyglądają jakby dobrze lub względnie dobrze przyjęły się w nowym miejscu. Szczególnie dobrze zniosły to te największe, a czyli klony. Dziewięć innych drzew, głównie lipy, wygląda marnie, a niektóre z nich mają wręcz pojedyncze liście. Całkiem suchych naliczyliśmy również dziewięć.

Także Urząd Miasta przyznaje, że nie wszystkie drzewa wyglądają dobrze. – Spośród wszystkich przesadzonych drzew aktualnie 22 nie posiada ulistnienia, ponad 40 jest w dobrym stanie zdrowotnym, zaś pozostała część wymaga zabiegów pielęgnacyjnych – stwierdza Góźdź. – Największe spośród przesadzonych drzew są w zadowalającym stanie zdrowotnym, posiadają w pełni ukształtowaną i ulistnioną koronę.

Miasto obiecuje, że drzewa, które nie przeżyły przeprowadzki, będą wymienione na nowe. – Takie prace będą realizowane, gdy tylko warunki pogodowe umożliwią ich wykonanie – obiecuje Góźdź. – Drzewa są objęte siedmioletnią gwarancją i trzyletnią pielęgnacją, w której okresie ma się odbywać coroczny przegląd ich stanu.

Wątpliwości co do tego, czy pielęgnacja nie sprowadza się przypadkiem wyłącznie do „corocznego przeglądu” można nabrać na ul. Armii Krajowej, patrząc na kołki i taśmy mające stabilizować graby. Niektóre kołki od dawna leżą w trawie i ani nie zostały stąd zabrane (jeśli są już zbędne), ani poprawione (jeśli odchylone od pionu drzewa wciąż ich potrzebują).

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mundrolek / 17 czerwca 2021 r. o 19:06
+31
Zaraz zlecą się ujadający pissuarczycy, ale bądźmy szczerzy - drzewa nie pasują do Metropolii, co doskonale rozumie nasz Gospodarz. Kto sprytny, będzie miał tanie ogrzewanie kominkiem.
 Kroniki niedorozwoju Monisi bądźmy szczerzy - posty które wrzucasz z tego konta niestety nie są śmieszne tylko żałosne.
Avatar
Qzaq / 18 czerwca 2021 r. o 13:51
+21
Tego należało się spodziewać. W Lublinie wycina się zdrowe drzewa, nie dba o te co są, a przycinanie polega na ich oszpeceniu. Wszystko od d.... strony. To trochę jak na autostradach oddzielonych pasami zieleni. Po co się ją strzyże? Przecież tam nikt nie musi widzieć jadących z naprzeciwka. Zieleń to mniej kurzu, hałasu, pobieranie nadmiaru wody, itd. W mieście natomiast niekoszona wysoka trawa przy zakrętach, chyba po to, aby nikt nie widział, że nadjeżdża samochód :P.
 W wielkim skrócie czy koszą czy nie koszą, ty i tak skrytykujesz. Uwielbiam takie osoby które same nie wiedzą czego chcą.
 W wielkim skrócie czy koszą czy nie koszą, ty i tak skrytykujesz. Uwielbiam takie osoby które same nie wiedzą czego chcą. rozwiń
Avatar
_XD_ / 18 czerwca 2021 r. o 13:24
+16
Tymczasem i przed chwilą otrzymałem poniższe zaproszenie: "Serdecznie zapraszamy przedstawicieli Rady Dzielnicy Czechów Południowy oraz wszystkich mieszkańców do wspólnego sadzenia pierwszego drzewa w ramach projektu „Drzewa dla każdej dzielnicy”, realizowanego przez Fundację Krajobrazy na zlecenie Urzędu Miasta Lublin. SADZENIE ODBĘDZIE SIĘ 22 CZERWCA (WTOREK) O GODZINIE 13.30, PRZY AL. KOMPOZYTORÓW POLSKICH (PAS ZIELENI PRZY SPECJALISTYCE CZECHÓW). Ze względu na uroczysty charakter wydarzenia (udział przedstawicieli miasta Lublin) zwracamy się z prośbą o obecność na wydarzeniu. Przypominamy, że sadzenie pierwszego drzewa jest inicjacją jesiennych nasadzeń na dzielnicy, w ramach których przewiduje się kilkaset nowych drzew dla dzielnic Lublina". Jak wcześniej planowali wycinać, to nikogo nie pytali o zdanie, opinię i obecność w miejscach wyrębu...
 Propaganda gorsza niż za komuny. Uroczyste sadzenie drzewa. Będzie Żuk i porobi sobie sweet focie, które następnie wrzuci na swojego Facebooka? Czy sadzenie drzew podczas suszy i w takim upale ma w ogóle jakiś sens?
 No to napiszesz w końcu, jaki jest procent przyjmowania się nowych nasadzeń prowadzonych przez lasy państwowe?
 No to napiszesz w końcu, jaki jest procent przyjmowania się nowych nasadzeń prowadzonych przez lasy państwowe? rozwiń
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 18 czerwca 2021 r. o 13:54
+13
Tymczasem i przed chwilą otrzymałem poniższe zaproszenie: "Serdecznie zapraszamy przedstawicieli Rady Dzielnicy Czechów Południowy oraz wszystkich mieszkańców do wspólnego sadzenia pierwszego drzewa w ramach projektu „Drzewa dla każdej dzielnicy”, realizowanego przez Fundację Krajobrazy na zlecenie Urzędu Miasta Lublin. SADZENIE ODBĘDZIE SIĘ 22 CZERWCA (WTOREK) O GODZINIE 13.30, PRZY AL. KOMPOZYTORÓW POLSKICH (PAS ZIELENI PRZY SPECJALISTYCE CZECHÓW). Ze względu na uroczysty charakter wydarzenia (udział przedstawicieli miasta Lublin) zwracamy się z prośbą o obecność na wydarzeniu. Przypominamy, że sadzenie pierwszego drzewa jest inicjacją jesiennych nasadzeń na dzielnicy, w ramach których przewiduje się kilkaset nowych drzew dla dzielnic Lublina". Jak wcześniej planowali wycinać, to nikogo nie pytali o zdanie, opinię i obecność w miejscach wyrębu...
Propaganda gorsza niż za komuny. Uroczyste sadzenie drzewa. Będzie Żuk i porobi sobie sweet focie, które następnie wrzuci na swojego Facebooka? Czy sadzenie drzew podczas suszy i w takim upale ma w ogóle jakiś sens?
No to napiszesz w końcu, jaki jest procent przyjmowania się nowych nasadzeń prowadzonych przez lasy państwowe?
 Musisz poczekać aż etatowa pisowska szczekaczka wyśle maila z pytaniem do centrali.
 Musisz poczekać aż etatowa pisowska szczekaczka wyśle maila z pytaniem do centrali. rozwiń
Avatar
_DX_ / 25 czerwca 2021 r. o 08:05
+5
Tak właśnie wygląda dbanie o zieleń w Lublinie. Większość nowych albo przesadzanych drzew jest niszczona lub usycha.
Avatar
Katka / 17 czerwca 2021 r. o 22:55
+5
Drzewa umierają stojąc... bardzo to smutne
Avatar
_XD_ / 19 czerwca 2021 r. o 00:31
+4
Tak właśnie wygląda dbanie o zieleń w Lublinie. Większość nowych albo przesadzanych drzew jest niszczona lub usycha.
  Nadal czekam na odpowiedź. Jaki jest procent przyjmowania się nowych nasadzeń prowadzonych przez lasy państwowe?
Avatar
_XD_ / 19 czerwca 2021 r. o 00:31
+4
Tymczasem i przed chwilą otrzymałem poniższe zaproszenie: "Serdecznie zapraszamy przedstawicieli Rady Dzielnicy Czechów Południowy oraz wszystkich mieszkańców do wspólnego sadzenia pierwszego drzewa w ramach projektu „Drzewa dla każdej dzielnicy”, realizowanego przez Fundację Krajobrazy na zlecenie Urzędu Miasta Lublin. SADZENIE ODBĘDZIE SIĘ 22 CZERWCA (WTOREK) O GODZINIE 13.30, PRZY AL. KOMPOZYTORÓW POLSKICH (PAS ZIELENI PRZY SPECJALISTYCE CZECHÓW). Ze względu na uroczysty charakter wydarzenia (udział przedstawicieli miasta Lublin) zwracamy się z prośbą o obecność na wydarzeniu. Przypominamy, że sadzenie pierwszego drzewa jest inicjacją jesiennych nasadzeń na dzielnicy, w ramach których przewiduje się kilkaset nowych drzew dla dzielnic Lublina". Jak wcześniej planowali wycinać, to nikogo nie pytali o zdanie, opinię i obecność w miejscach wyrębu...
Propaganda gorsza niż za komuny. Uroczyste sadzenie drzewa. Będzie Żuk i porobi sobie sweet focie, które następnie wrzuci na swojego Facebooka? Czy sadzenie drzew podczas suszy i w takim upale ma w ogóle jakiś sens?
 Nadal czekam na odpowiedź. Jaki jest procent przyjmowania się nowych nasadzeń prowadzonych przez lasy państwowe?
 Nadal czekam na odpowiedź. Jaki jest procent przyjmowania się nowych nasadzeń prowadzonych przez lasy państwowe? rozwiń
Avatar
_XD_ / 21 czerwca 2021 r. o 12:53
+3
Tak właśnie wygląda dbanie o zieleń w Lublinie. Większość nowych albo przesadzanych drzew jest niszczona lub usycha.
  No to ile tych młodych drzewek sadzonych przez lasy państwowe się przyjmuje?
Avatar
_XD_ / 21 czerwca 2021 r. o 12:52
+3
Tymczasem i przed chwilą otrzymałem poniższe zaproszenie: "Serdecznie zapraszamy przedstawicieli Rady Dzielnicy Czechów Południowy oraz wszystkich mieszkańców do wspólnego sadzenia pierwszego drzewa w ramach projektu „Drzewa dla każdej dzielnicy”, realizowanego przez Fundację Krajobrazy na zlecenie Urzędu Miasta Lublin. SADZENIE ODBĘDZIE SIĘ 22 CZERWCA (WTOREK) O GODZINIE 13.30, PRZY AL. KOMPOZYTORÓW POLSKICH (PAS ZIELENI PRZY SPECJALISTYCE CZECHÓW). Ze względu na uroczysty charakter wydarzenia (udział przedstawicieli miasta Lublin) zwracamy się z prośbą o obecność na wydarzeniu. Przypominamy, że sadzenie pierwszego drzewa jest inicjacją jesiennych nasadzeń na dzielnicy, w ramach których przewiduje się kilkaset nowych drzew dla dzielnic Lublina". Jak wcześniej planowali wycinać, to nikogo nie pytali o zdanie, opinię i obecność w miejscach wyrębu...
Propaganda gorsza niż za komuny. Uroczyste sadzenie drzewa. Będzie Żuk i porobi sobie sweet focie, które następnie wrzuci na swojego Facebooka? Czy sadzenie drzew podczas suszy i w takim upale ma w ogóle jakiś sens?
 No to ile tych młodych drzewek sadzonych przez lasy państwowe się przyjmuje?
 No to ile tych młodych drzewek sadzonych przez lasy państwowe się przyjmuje? rozwiń
Avatar
_XD_ / 25 czerwca 2021 r. o 16:38
0
Sadzenie w suszę ma sens, jak by nie usły byłby CUD.. no trochę nie wyszło jak te nowe wielkie chodniki na Popiełuszki, jedna płytka wystaje, druga niżej..  tu czas na wielki CUD...
 Sadzenie nawet w suszę daje rezultaty, o ile odpowiednio się o twoje posadzone drzewo dba. Wiadomo, że im starsza roślina, tym trudniej się przyjmuje. Ale jeśli była szansa na uratowanie, skoro alternatywą było wycięcie, dlaczego nie podjąć takiego ryzyka? To tak jak z operacją ratującą życie. Czy obawa przed niepowodzeniem ma wstrzymywać lekarza przed jej wykonaniem?
 Sadzenie nawet w suszę daje rezultaty, o ile odpowiednio się o twoje posadzone drzewo dba. Wiadomo, że im starsza roślina, tym trudniej się przyjmuje. Ale jeśli była szansa na uratowanie, skoro alternatywą było wycięcie, dlaczego nie podjąć takiego ryzyka? To tak jak z operacją ratującą życie. Czy obawa przed niepowodzeniem ma wstrzymywać lekarza przed jej wykonaniem? rozwiń
Avatar
_XD_ / 25 czerwca 2021 r. o 16:34
-2
Tak właśnie wygląda dbanie o zieleń w Lublinie. Większość nowych albo przesadzanych drzew jest niszczona lub usycha.
   No to ile tych młodych drzewek sadzonych przez lasy państwowe się przyjmuje?
Avatar
_DX_ / 25 czerwca 2021 r. o 08:05
+5
Tak właśnie wygląda dbanie o zieleń w Lublinie. Większość nowych albo przesadzanych drzew jest niszczona lub usycha.
Avatar
_DX_ / 25 czerwca 2021 r. o 08:04
+2
Tymczasem i przed chwilą otrzymałem poniższe zaproszenie: "Serdecznie zapraszamy przedstawicieli Rady Dzielnicy Czechów Południowy oraz wszystkich mieszkańców do wspólnego sadzenia pierwszego drzewa w ramach projektu „Drzewa dla każdej dzielnicy”, realizowanego przez Fundację Krajobrazy na zlecenie Urzędu Miasta Lublin. SADZENIE ODBĘDZIE SIĘ 22 CZERWCA (WTOREK) O GODZINIE 13.30, PRZY AL. KOMPOZYTORÓW POLSKICH (PAS ZIELENI PRZY SPECJALISTYCE CZECHÓW). Ze względu na uroczysty charakter wydarzenia (udział przedstawicieli miasta Lublin) zwracamy się z prośbą o obecność na wydarzeniu. Przypominamy, że sadzenie pierwszego drzewa jest inicjacją jesiennych nasadzeń na dzielnicy, w ramach których przewiduje się kilkaset nowych drzew dla dzielnic Lublina". Jak wcześniej planowali wycinać, to nikogo nie pytali o zdanie, opinię i obecność w miejscach wyrębu...
 Propaganda gorsza niż za komuny. Uroczyste sadzenie drzewa. Będzie Żuk i porobi sobie sweet focie, które następnie wrzuci na swojego Facebooka? Czy sadzenie drzew podczas suszy i w takim upale ma w ogóle jakiś sens?
 Propaganda gorsza niż za komuny. Uroczyste sadzenie drzewa. Będzie Żuk i porobi sobie sweet focie, które następnie wrzuci na swojego Facebooka? Czy sadzenie drzew podczas suszy i w takim upale ma w ogóle jakiś sens? rozwiń
Avatar
tadek68 / 25 czerwca 2021 r. o 07:34
+1
Sadzenie w suszę ma sens, jak by nie usły byłby CUD.. no trochę nie wyszło jak te nowe wielkie chodniki na Popiełuszki, jedna płytka wystaje, druga niżej.. tu czas na wielki CUD...
Avatar
_XD_ / 21 czerwca 2021 r. o 12:53
+3
Tak właśnie wygląda dbanie o zieleń w Lublinie. Większość nowych albo przesadzanych drzew jest niszczona lub usycha.
  No to ile tych młodych drzewek sadzonych przez lasy państwowe się przyjmuje?
Avatar
_XD_ / 21 czerwca 2021 r. o 12:52
+3
Tymczasem i przed chwilą otrzymałem poniższe zaproszenie: "Serdecznie zapraszamy przedstawicieli Rady Dzielnicy Czechów Południowy oraz wszystkich mieszkańców do wspólnego sadzenia pierwszego drzewa w ramach projektu „Drzewa dla każdej dzielnicy”, realizowanego przez Fundację Krajobrazy na zlecenie Urzędu Miasta Lublin. SADZENIE ODBĘDZIE SIĘ 22 CZERWCA (WTOREK) O GODZINIE 13.30, PRZY AL. KOMPOZYTORÓW POLSKICH (PAS ZIELENI PRZY SPECJALISTYCE CZECHÓW). Ze względu na uroczysty charakter wydarzenia (udział przedstawicieli miasta Lublin) zwracamy się z prośbą o obecność na wydarzeniu. Przypominamy, że sadzenie pierwszego drzewa jest inicjacją jesiennych nasadzeń na dzielnicy, w ramach których przewiduje się kilkaset nowych drzew dla dzielnic Lublina". Jak wcześniej planowali wycinać, to nikogo nie pytali o zdanie, opinię i obecność w miejscach wyrębu...
Propaganda gorsza niż za komuny. Uroczyste sadzenie drzewa. Będzie Żuk i porobi sobie sweet focie, które następnie wrzuci na swojego Facebooka? Czy sadzenie drzew podczas suszy i w takim upale ma w ogóle jakiś sens?
 No to ile tych młodych drzewek sadzonych przez lasy państwowe się przyjmuje?
 No to ile tych młodych drzewek sadzonych przez lasy państwowe się przyjmuje? rozwiń
Avatar
___K___ / 21 czerwca 2021 r. o 08:10
+2
Tymczasem i przed chwilą otrzymałem poniższe zaproszenie: "Serdecznie zapraszamy przedstawicieli Rady Dzielnicy Czechów Południowy oraz wszystkich mieszkańców do wspólnego sadzenia pierwszego drzewa w ramach projektu „Drzewa dla każdej dzielnicy”, realizowanego przez Fundację Krajobrazy na zlecenie Urzędu Miasta Lublin. SADZENIE ODBĘDZIE SIĘ 22 CZERWCA (WTOREK) O GODZINIE 13.30, PRZY AL. KOMPOZYTORÓW POLSKICH (PAS ZIELENI PRZY SPECJALISTYCE CZECHÓW). Ze względu na uroczysty charakter wydarzenia (udział przedstawicieli miasta Lublin) zwracamy się z prośbą o obecność na wydarzeniu. Przypominamy, że sadzenie pierwszego drzewa jest inicjacją jesiennych nasadzeń na dzielnicy, w ramach których przewiduje się kilkaset nowych drzew dla dzielnic Lublina". Jak wcześniej planowali wycinać, to nikogo nie pytali o zdanie, opinię i obecność w miejscach wyrębu...
Propaganda gorsza niż za komuny. Uroczyste sadzenie drzewa. Będzie Żuk i porobi sobie sweet focie, które następnie wrzuci na swojego Facebooka? Czy sadzenie drzew podczas suszy i w takim upale ma w ogóle jakiś sens?
W propagandzie, to PiSowczykom nikt nie dorówna...
W propagandzie, to PiSowczykom nikt nie dorówna... rozwiń
Avatar
_XD_ / 19 czerwca 2021 r. o 00:31
+4
Tak właśnie wygląda dbanie o zieleń w Lublinie. Większość nowych albo przesadzanych drzew jest niszczona lub usycha.
  Nadal czekam na odpowiedź. Jaki jest procent przyjmowania się nowych nasadzeń prowadzonych przez lasy państwowe?
Avatar
_XD_ / 19 czerwca 2021 r. o 00:31
+4
Tymczasem i przed chwilą otrzymałem poniższe zaproszenie: "Serdecznie zapraszamy przedstawicieli Rady Dzielnicy Czechów Południowy oraz wszystkich mieszkańców do wspólnego sadzenia pierwszego drzewa w ramach projektu „Drzewa dla każdej dzielnicy”, realizowanego przez Fundację Krajobrazy na zlecenie Urzędu Miasta Lublin. SADZENIE ODBĘDZIE SIĘ 22 CZERWCA (WTOREK) O GODZINIE 13.30, PRZY AL. KOMPOZYTORÓW POLSKICH (PAS ZIELENI PRZY SPECJALISTYCE CZECHÓW). Ze względu na uroczysty charakter wydarzenia (udział przedstawicieli miasta Lublin) zwracamy się z prośbą o obecność na wydarzeniu. Przypominamy, że sadzenie pierwszego drzewa jest inicjacją jesiennych nasadzeń na dzielnicy, w ramach których przewiduje się kilkaset nowych drzew dla dzielnic Lublina". Jak wcześniej planowali wycinać, to nikogo nie pytali o zdanie, opinię i obecność w miejscach wyrębu...
Propaganda gorsza niż za komuny. Uroczyste sadzenie drzewa. Będzie Żuk i porobi sobie sweet focie, które następnie wrzuci na swojego Facebooka? Czy sadzenie drzew podczas suszy i w takim upale ma w ogóle jakiś sens?
 Nadal czekam na odpowiedź. Jaki jest procent przyjmowania się nowych nasadzeń prowadzonych przez lasy państwowe?
 Nadal czekam na odpowiedź. Jaki jest procent przyjmowania się nowych nasadzeń prowadzonych przez lasy państwowe? rozwiń