Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 stycznia 2017 r.
7:24

Jak obcokrajowcy widzą Lublin? "To świetnie, że kochacie swój kraj"

Autor: Zdjęcie autora łm
22 24 A A

Co o Lublinie sądzą obcokrajowcy, którzy postanowili tu zamieszkać? Dlaczego wybrali nasze miasto? W ramach projektu „Show me your Lublin” stowarzyszenie Homo Faber wyprodukowało film, który pokazuje Lublin widziany oczami cudzoziemców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Większość z nich przyjechała do nas na dłużej. Tu mieszkają, uczą się i pracują. Mimo pierwszego niezbyt pozytywnego wrażenia, wszyscy podkreślają, że Lublin to ładne miasto, a jego mieszkańcy są mili i kulturalni.

– Jako naród Polacy są bardzo patriotyczni. To świetnie, że kochacie swój kraj, to coś, co podziwiam. Jeśli jednak jest się zbyt patriotycznym, można stać się nieprzychylnym w stosunku do innych – mówi Ava, która mieszka w Lublinie od 6 lat. Dziewczyna przyznaje, że w ciągu tego czasu miasto bardzo się zmieniło. – Ludzie są bardziej przyjacielscy i coraz więcej osób mówi po angielsku – dodaje.

– Miałem taką sytuację, że kiedyś kogoś niechcący szturchnąłem. Przeprosiłem, a on odpowiedział, że problemem nie jest szturchnięcie, tylko to, że tu jestem. Niewiedza jest źródłem rasizmu i dyskryminacji – uważa Assef Salloom, nauczyciel z Syrii. Mimo to podkreśla, że w Lublinie czuje się bezpiecznie.

Kilka lat ma zamiar u nas zostać Jan Moritz Werk z Niemiec. Swój pierwszy kontakt z Lublinem wspomina tak:

– Wysiadłem na dworcu PKP. Byłem przerażony. Pomyślałem: „To ma być centrum miasta?” Ale kiedy w końcu zobaczyłem plac Litewski, Krakowskie Przedmieście i Stare Miasto, byłem zachwycony – opowiada.

Lubelskie stowarzyszenie Homo Faber jest instytucją pozarządową. Działa od 2004 roku. Zajmuje się integracją cudzoziemców i problemami dyskryminacji na tle rasowym i narodowościowym. – Projekt „Show me your Lublin” powstał z potrzeby oddania głosu migrantom i migrantkom, mieszkającym w naszym mieście – informują organizatorzy. 

W wzięło w nim udział kilkanaście osób z różnych części świata. W ramach projektu nagrany został także spacer po stanowisku „0” na dworcu PKS, przy którym zatrzymują się autobusy obsługujące kursy międzynarodowe.

Podsumowanie projektu odbyło się co prawda w listopadzie, ale dopiero teraz opublikowano film nakręcony przez stowarzyszenie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 lutego 2017 r. o 21:14
0
Co za wymagania! Żądają żeby do nich mówić po angielsku, a sami mówią w "pidgin-english". Wcale nie muszę mówić w pidżin-inglisz.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2017 r. o 09:29
0
Obywatelami jakiegoś kraju stajemy się zazwyczaj z "automatu" i racji urodzenia nie mając na to wpływu i jakiegokolwiek prawa wyboru . Od swoich pierwszych dni jesteśmy cyklicznie programowani na dany język ,przez rodzinę i środowisko. Podobnie jest z przynależnością religijną i cykliczną indoktrynacją. W odniesieniu do powyższego określone Obywatelstwo, Patriotyzm Narodowy jak i wyznanie nie są naszym świadomym wyborem.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 r. o 16:43
0
Następny zakompleksiony polaczek zostanie dowartościowany, bo jakiś innostraniec półgębkiem coś wymamrotał. Kuń by się uśmiał.
Avatar
ŻydSpekulantOdSorosa / 27 stycznia 2017 r. o 14:39
0
Jestem dumny z Lublina że potrafi godnie ugościć obcokrajowców, gościnność to nasza cecha którą powinniśmy pielęgnować, to jest prawdziwy patriotyzm, a narodowe zwierzęta niech wyjadą do innego miasta, bo chyba zapomniały że Historia Lublina to wielokulturowość i tolerancja, narodowcy kontynuują dzieło komunistów o monoetnicznej Polsce, marzy im się państwo jak PRL. Ale oni o tym nie wiedzą bo swoją wiedzą czerpią z prawicowych psycho portali o spisku sorosa i żydów, a nie z książek. Ale to dobrze bo jeszcze doczytali by kim był Miecio Moczar i ile ich łączy z komuchami.Za komuny to wy byście mordowali Akowców, a nie was by mordowano, stali byście po tej stronie morderców a nie ofriar, wam imponuje siła i nienawiść. Patriotyzm to MIŁOŚC, a WY miłością gardzicie.
Jestem dumny z Lublina że potrafi godnie ugościć obcokrajowców, gościnność to nasza cecha którą powinniśmy pielęgnować, to jest prawdziwy patriotyzm, a narodowe zwierzęta niech wyjadą do innego miasta, bo chyba zapomniały że Historia Lublina to wielokulturowość i tolerancja, narodowcy kontynuują dzieło komunistów o monoetnicznej Polsce, marzy im się państwo jak PRL. Ale oni o tym nie wiedzą bo swoją wiedzą czerpią z prawicowych psycho portali o spisku sorosa i żydów, a nie z książek. Ale to dobrze bo jeszcze doczytali by kim był Miecio Mocza... rozwiń
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 r. o 10:45
0
A poza tym dobrze się kretynie czujesz? :D
Avatar
Soros OUT! / 26 stycznia 2017 r. o 22:24
0
przykład dali nam węgrzy, rosja... precz z sorosem! wyrzućmy organizacje i fundacje globalnego spekulanta z polski! out wszystkie fundacje batory, opensociety, homofobery-, „łowcy mowy nienawiści” - stopmowienienawisci.pl, ***nigdywiecej.org,  zglosnienawisc.otwarta.org, multikulti, hejtstop.pl, poprawnoscpolityczna, ***otwarta.org, feministyczne, lewacko-zydowskie, kody, obywatele-dla-demokracji,  itd. itp. tego raka jest multum! ciągle nami manipulują! polska powinna jak najszybciej pozbyć się wpływów george’a sorosa, żydowskiego megamiliardera, mającego ambicję sterowania całym światem, wprowadzeniem nwo... ---------------------------  
przykład dali nam węgrzy, rosja... precz z sorosem! wyrzućmy organizacje i fundacje globalnego spekulanta z polski! out wszystkie fundacje batory, opensociety, homofobery-, „łowcy mowy nienawiści” - stopmowienienawisci.pl, ***nigdywiecej.org,  zglosnienawisc.otwarta.org, multikulti, hejtstop.pl, poprawnoscpolityczna, ***otwarta.org, feministyczne, lewacko-zydowskie, kody, obywatele-dla-demokracji,  itd. itp. tego raka jest multum! ciągle nami manipulują! polska powinna jak najszybciej pozbyć się wpływów george’a sorosa, żydowskiego megami... rozwiń
Avatar
Gość / 26 stycznia 2017 r. o 21:58
0
mam nadzieję że stowarzyszenia tego typu znikną wkrótce raz na zawsze.
Avatar
poznaniak / 26 stycznia 2017 r. o 20:14
0
Kochani Lublinianie szanujmy studentów szczególnnie z daleka ,tak aby o Lublinie i Polakach było pozytywnie pisali .Jedyne zstrzeżenie to nalezy bać się Ukrainy czytaj Pociotkowie UPA ????
Avatar
Mikołaj Rej / 26 stycznia 2017 r. o 20:07
0
luter napisał:
Nie jestem rasisitą, ale stwierdzenie tej tajki, która od 6 lat mieszka w Lublinie i twierdzi, że Lublin się zmienił i coraz więcej ludzi mówi po angielsku jest bezczelne. Co to być? 6 lat mieszkać i nauczyć się polskiego tylko wytykać "zbyt duży" patrotyzm i zamiast nauczyć się języka ludzi, w których kraju się przebywa oczekiwać, żeby nauczyli się angielskiego? Dla mnie niepojeta rzecz.
A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają .
A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają . rozwiń
Avatar
Gość / 26 stycznia 2017 r. o 20:04
0
ja jako mieszkaniec lublina nie chce emigrantow
Avatar
Gość / 2 lutego 2017 r. o 21:14
0
Co za wymagania! Żądają żeby do nich mówić po angielsku, a sami mówią w "pidgin-english". Wcale nie muszę mówić w pidżin-inglisz.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2017 r. o 09:29
0
Obywatelami jakiegoś kraju stajemy się zazwyczaj z "automatu" i racji urodzenia nie mając na to wpływu i jakiegokolwiek prawa wyboru . Od swoich pierwszych dni jesteśmy cyklicznie programowani na dany język ,przez rodzinę i środowisko. Podobnie jest z przynależnością religijną i cykliczną indoktrynacją. W odniesieniu do powyższego określone Obywatelstwo, Patriotyzm Narodowy jak i wyznanie nie są naszym świadomym wyborem.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 r. o 16:43
0
Następny zakompleksiony polaczek zostanie dowartościowany, bo jakiś innostraniec półgębkiem coś wymamrotał. Kuń by się uśmiał.
Avatar
ŻydSpekulantOdSorosa / 27 stycznia 2017 r. o 14:39
0
Jestem dumny z Lublina że potrafi godnie ugościć obcokrajowców, gościnność to nasza cecha którą powinniśmy pielęgnować, to jest prawdziwy patriotyzm, a narodowe zwierzęta niech wyjadą do innego miasta, bo chyba zapomniały że Historia Lublina to wielokulturowość i tolerancja, narodowcy kontynuują dzieło komunistów o monoetnicznej Polsce, marzy im się państwo jak PRL. Ale oni o tym nie wiedzą bo swoją wiedzą czerpią z prawicowych psycho portali o spisku sorosa i żydów, a nie z książek. Ale to dobrze bo jeszcze doczytali by kim był Miecio Moczar i ile ich łączy z komuchami.Za komuny to wy byście mordowali Akowców, a nie was by mordowano, stali byście po tej stronie morderców a nie ofriar, wam imponuje siła i nienawiść. Patriotyzm to MIŁOŚC, a WY miłością gardzicie.
Jestem dumny z Lublina że potrafi godnie ugościć obcokrajowców, gościnność to nasza cecha którą powinniśmy pielęgnować, to jest prawdziwy patriotyzm, a narodowe zwierzęta niech wyjadą do innego miasta, bo chyba zapomniały że Historia Lublina to wielokulturowość i tolerancja, narodowcy kontynuują dzieło komunistów o monoetnicznej Polsce, marzy im się państwo jak PRL. Ale oni o tym nie wiedzą bo swoją wiedzą czerpią z prawicowych psycho portali o spisku sorosa i żydów, a nie z książek. Ale to dobrze bo jeszcze doczytali by kim był Miecio Mocza... rozwiń
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 r. o 10:45
0
A poza tym dobrze się kretynie czujesz? :D
Avatar
Soros OUT! / 26 stycznia 2017 r. o 22:24
0
przykład dali nam węgrzy, rosja... precz z sorosem! wyrzućmy organizacje i fundacje globalnego spekulanta z polski! out wszystkie fundacje batory, opensociety, homofobery-, „łowcy mowy nienawiści” - stopmowienienawisci.pl, ***nigdywiecej.org,  zglosnienawisc.otwarta.org, multikulti, hejtstop.pl, poprawnoscpolityczna, ***otwarta.org, feministyczne, lewacko-zydowskie, kody, obywatele-dla-demokracji,  itd. itp. tego raka jest multum! ciągle nami manipulują! polska powinna jak najszybciej pozbyć się wpływów george’a sorosa, żydowskiego megamiliardera, mającego ambicję sterowania całym światem, wprowadzeniem nwo... ---------------------------  
przykład dali nam węgrzy, rosja... precz z sorosem! wyrzućmy organizacje i fundacje globalnego spekulanta z polski! out wszystkie fundacje batory, opensociety, homofobery-, „łowcy mowy nienawiści” - stopmowienienawisci.pl, ***nigdywiecej.org,  zglosnienawisc.otwarta.org, multikulti, hejtstop.pl, poprawnoscpolityczna, ***otwarta.org, feministyczne, lewacko-zydowskie, kody, obywatele-dla-demokracji,  itd. itp. tego raka jest multum! ciągle nami manipulują! polska powinna jak najszybciej pozbyć się wpływów george’a sorosa, żydowskiego megami... rozwiń
Avatar
Gość / 26 stycznia 2017 r. o 21:58
0
mam nadzieję że stowarzyszenia tego typu znikną wkrótce raz na zawsze.
Avatar
poznaniak / 26 stycznia 2017 r. o 20:14
0
Kochani Lublinianie szanujmy studentów szczególnnie z daleka ,tak aby o Lublinie i Polakach było pozytywnie pisali .Jedyne zstrzeżenie to nalezy bać się Ukrainy czytaj Pociotkowie UPA ????
Avatar
Mikołaj Rej / 26 stycznia 2017 r. o 20:07
0
luter napisał:
Nie jestem rasisitą, ale stwierdzenie tej tajki, która od 6 lat mieszka w Lublinie i twierdzi, że Lublin się zmienił i coraz więcej ludzi mówi po angielsku jest bezczelne. Co to być? 6 lat mieszkać i nauczyć się polskiego tylko wytykać "zbyt duży" patrotyzm i zamiast nauczyć się języka ludzi, w których kraju się przebywa oczekiwać, żeby nauczyli się angielskiego? Dla mnie niepojeta rzecz.
A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają .
A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają . rozwiń
Avatar
Gość / 26 stycznia 2017 r. o 20:04
0
ja jako mieszkaniec lublina nie chce emigrantow