Na lubelskich uczelniach studiuje ponad 6 tysięcy studentów z zagranicy. Pod względem umiędzynarodowienia Lublin jest w krajowej czołówce.
O wyzwaniach czekających lubelskie uczelnie będą w dyskutować eksperci i praktycy. Konferencja „Integrating International Students: perspectives from cities, civil society and academia” 3 i 4 listopada w Lubelskim Centrum Konferencyjnym (ul. Grottgera 2).
W dyskusjach panelowych i warsztatach wezmą udział goście z Lublina, Polski (Gdańska, Poznania, Wrocławia, Bydgoszczy, Krakowa, Warszawy i Białegostoku) i świata (Islandii, Niemiec, Holandii, Stanów Zjednoczonych).
Konferencja będzie prowadzona w języku angielskim.– Mamy co pokazać i czym się pochwalić. Chętnie podzielimy się lubelskimi doświadczeniami – mówi Wiktoria Herun z Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin, który jest organizatorem konferencji. – Zależy nam, aby wzięły w niej udział środowiska akademickie. Studenci zagraniczni rzeczywiście ratują polskie uczelnie przed niżem demograficznym i musimy o nich odpowiednio zadbać.
Lublin okiem cudzoziemców
Jak mieszkający w Lublinie cudzoziemcy i cudzoziemki widzą to miasto? Z jakimi historiami przyjeżdżają? Jak odczytują przestrzeń miejsca? Dokąd wiodą ich pierwsze kroki?
– Przez ostatnie miesiące spotykaliśmy się, aby poznać Lublin na nowo. Zobaczyć go takim, jakim widzą go osoby przyjeżdżające tu z różnych część świata. Wiele historii nas zaskoczyło. Wiele było śmiechu ale i wiele trudnych opowieści – opowiada Jolanta Prochowicz ze Stowarzyszenia Homo Faber.
Spotkanie podsumowujące projekt „Show me your Lublin” 11 listopada w Centrum Spotkania Kultur (sala Mediateki OKO, parter) o godz. 17.
– Warto oddać głos migrantom i migrantkom mieszkającym obecnie w Lublinie, by poznać ich potrzeby i zrozumieć ich perspektywę – przekonuje Anna Dąbrowska z Homo Faber.
W programie: pokaz filmu, spotkanie z jego bohaterami i bohaterkami, opowieści ze spaceru z cyklu Szeptany Lublin, tym razem po dworcu autobusowym.
Wstęp wolny.