Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 marca 2017 r.
16:43

Lublin: Od nowa będą szukać firmy, która stworzy kierowcom "zieloną falę"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
63 46 A A
Zlecenie na rozbudowę systemu, warte ponad 20 milionów zł, miało być wykonane w dwa lata, ale jego realizacja zacznie się później
Zlecenie na rozbudowę systemu, warte ponad 20 milionów zł, miało być wykonane w dwa lata, ale jego realizacja zacznie się później

Od nowa zaczną się poszukiwania firmy, która stworzy kierowcom „zieloną falę” m.in. na al. Spółdzielczości Pracy, ul. Jana Pawła II, Kunickiego czy Zana. Miasto odrzuciło jedyną ofertę, którą dostało. Przetarg został unieważniony, a Ratusz zapowiada ogłoszenie nowego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Unieważniony przez miasto przetarg dotyczył podłączenia 41 skrzyżowań do systemu sterującego sygnalizacją świetlną. Specjalne czujniki przesyłałyby dane do centralnych komputerów mających sterować światłami tak, by ruch odbywał się płynnie i żeby kierowcy jadący równym tempem trafiali na tzw. zieloną falę, przynajmniej teoretycznie.

Takim systemem jest teraz objętych ponad 60 sygnalizacji, w tym m.in. na Al. Racławickich, al. Kraśnickiej, al. Solidarności, czy Krakowskim Przedmieściu. – Po rozbudowie 110 z około 130 sygnalizacji będzie w pełni obsługiwanych przez System Zarządzania Ruchem i Komunikacją – informuje Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.

Zlecenie na rozbudowę systemu, warte ponad 20 milionów zł, miało być wykonane w dwa lata, ale jego realizacja zacznie się później, bo nie udało się wybrać jego wykonawcy. Na przetarg ogłoszony przez Zarząd Dróg i Mostów wpłynęła tylko jedna oferta, złożyła ją warszawska spółka Qumak. Ta sama, która budowała obecnie działający system.

Qumak zaproponował cenę 21,6 mln zł, czyli mniej od zarezerwowanej przez miasto kwoty 24 mln zł. Mimo to jego oferta została odrzucona. Dlaczego? W warunkach przetargu miasto zastrzegło, że koszt kompletnej dokumentacji projektowej nie może przekroczyć 4 proc. całkowitej ceny zaproponowanej przez firmę. Tymczasem w ofercie warszawskiej spółki było to 5,86 proc. Ta rozbieżność wystarczyła, by miasto unieważniło przetarg.

Dodajmy, że poza tym przetargiem miasto podłącza do systemu także skrzyżowania modernizowane w ramach innych

Gdzie miał dotrzeć system

Na al. Spółdzielczości Pracy do systemu włączone mają być skrzyżowania z Unicką, al. Andersa, Magnoliową, Związkową i Dożynkową. Na ul. Kunickiego wskazane są sygnalizacje przy Zemborzyckiej, Mickiewicza, Pawiej, Nowym Świecie i Pochyłej. Na ul. Jana Pawła II skrzyżowania z Roztoczem, Granitową, Filaretów i Nadbystrzycką oraz przejście na wysokości os. Skarpa. Na ul. Głębokiej miasto planuje podłączyć do centralnego sterowania sygnalizacje na skrzyżowaniach z Sowińskiego, Filaretów i Wileńską oraz przejście dla pieszych w pobliżu sklepów.

Na Zana mowa o skrzyżowaniach z Nadbystrzycką, Wileńską, rondzie obok ZUS i przejściu koło ul. Jana Sawy. Na liście jest też skrzyżowanie ul. Armii Krajowej i Orkana oraz światła obok kościoła w Konopnicy, które jako jedyne w ciągu al. Kraśnickiej działają niezależnie od systemu.

Czytaj więcej o:

Komentarze 46

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 marca 2017 o 18:36
0
To razem ze 'starą' zieloną falą będziemy jak po autostradzie jeździć. Kieliszek to mądry człowiek...
Avatar
Gość / 5 marca 2017 o 10:21
0
Nie nie, nie, nie, starczy. Na Racławickich kiedy ruszasz na zielonym, to widzisz jak na kolejnym zapala się czerwone. Żeby przejechać na kolejnym trzeba mieć równą prędkość 10km/h...
Avatar
R / 5 marca 2017 o 09:36
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Jeszcze jedna zielona fala nie działa, a oni już drugą zamawiają?
No przecież kieliszek mówi, że się kalibruje albo jest dużo remontów:p i wszystko działa na symulacji:D
Avatar
Gość / 5 marca 2017 o 09:15
0
Jeszcze jedna zielona fala nie działa, a oni już drugą zamawiają?
Avatar
obserwator / 5 marca 2017 o 08:51
0
jaja napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Miasto odrzuciło jedyną ofertę, którą dostało." ? MIASTO? A MOŻE ZROBIĆ ODPOWIEDZIALNOŚĆ IMIENNĄ! URZĘDNICY, JEŻELI JUŻ MUSZĄ BYĆ, NIECH LICZĄ DZIKI, KROWY, KURY.... Z NA CO IDĄ NASZE PODATKI? DO ROBOTY, NA PRZESZKOLENIE DO PRYWATNYCH FIRM. TAM SIĘ PRACUJE I ODPOWIEDZIALNOŚĆ JEST IMIENNA.
cebulak wyszedł z nory i będzie pouczał urzędników choć pojęcia o sprawie nie ma żadnego, ofertę odrzucono bo nie spełniała wymogów - przestań bić pianę bez powodu
Jeżeli ktoś jest cebulakiem to ty.Chodzi o odpowiedzialność imienną urzędnika,a nie powód odrzucenia oferty.Nie pisz komentarzy, jak nie potrafisz.Tak będzie lepiej.
Jeżeli ktoś jest cebulakiem to ty.Chodzi o odpowiedzialność imienną urzędnika,a nie powód odrzucenia oferty.Nie pisz komentarzy, jak nie potrafisz.Tak będzie lepiej. rozwiń
Avatar
Gość / 5 marca 2017 o 08:28
0
Czy ktoś tu upadł na łeb? Wykonawca dotychczasowego Systemu Tworzenia Czerwonej Fali nie powinien byś wogóle dopuszczony do żadnego przetargu, a ten, kto w imieniu miasta odebrał to g...o powinien stanąć pod ścianą jako szkodnik gospodarczy, jak za Gomółki. Czy naprawdę trzeba filmu jak się stoi w centum na pustym skrzyżowaniu na czerwonym świetle by dotarło do betonowych decydenckich łbów, że to nie działa i wyrzucili pieniądze w błoto? Nasze podatników pieniądze.
Avatar
T / 5 marca 2017 o 08:17
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Stary numer tak jak na stadionie lekkoatletycznym z budimexem i tamexem . Qumak się odwoła do KIO. KIO przyzna mu rację i urzędnicy przyjmą decyzję z ulgą. I CBA się nie czepi, bo przecież był wyrok.
Zaraz się okaże, że oni dali 4% netto, a Zamawijący myślał o 4% brutto. Ale przypadkim nigdzie nie zapisał, że chcodziło mu o netto. 
Avatar
R / 5 marca 2017 o 08:15
0
ja napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Może właśnie problemem jest tworzenie jednego "centralnego" systemu, jak pisze miasto komputera a należałoby zastosować kilka lub kilkanaście zdecentralizowanych autonomicznych systemów, które wymieniają między sobą dane a będą obsługiwały logicznie wydzielone fragmenty ulic i skrzyżowań, które są ze sobą powiązane i połączone. Może właśnie w samym podejściu i podstawowym koncepcie tkwi problem, że system ,który już istnieje autorstwa Qumaka się nie sprawdza?????
ohoooooooooo- coś mi zapachaniało tutaj trlolowaniem ze strony Sprinta który przegrał sprawę w Krajowej Izbie Odwoławczej w Wa-wie z Zarządem Dróg i Mostów. Poniżej wyrok: ftp://ftp.uzp.gov.pl/KIO/Wyroki/2017_0075.pdf Szkoda, że dziennikwschodni.pl który teoretycznie jest niezależnymi mediami pięknie opisał zarzuty Sprinta w stosunku do ZDiM który jakoby miał ustawić przetarg pod Qumaka ale jakto Sprint przegrał w KIO  to już w prasie ani słowa.   Ciekawe co Sprint teraz na to? Dalej podtrzymuje zarzuty w stosunku do Ratusza mimo że Ratusz unieważnił przetarg?
I co uwierzyłeś, że Qumak jako wykonawca 1 części nie dostanie lepszych warunków niż inne firmy od firmy PTV System (dostawcy oprogramowania i rozwiązań na 1 części)? :D  Poprzez rabaty w praktyce jest to ustawione - jeśli nawet nie oficjalną ofertą to pod stołem. 
I co uwierzyłeś, że Qumak jako wykonawca 1 części nie dostanie lepszych warunków niż inne firmy od firmy PTV System (dostawcy oprogramowania i rozwiązań na 1 części)? :D  Poprzez rabaty w praktyce jest to ustawione - jeśli nawet nie oficjalną ofertą to pod stołem.  rozwiń
Avatar
Gość / 5 marca 2017 o 07:55
0
Stary numer tak jak na stadionie lekkoatletycznym z budimexem i tamexem . Qumak się odwoła do KIO. KIO przyzna mu rację i urzędnicy przyjmą decyzję z ulgą. I CBA się nie czepi, bo przecież był wyrok.
Avatar
Gość / 5 marca 2017 o 07:50
0
niech panowie dziennikarze i panie dziennikarki podejmą wyzwanie nakręcenia filmu z przejazdu przez działającą już zieloną falę. dziękuję, w godzinach dowolnych i w godzinach szczytu :)
Avatar
Gość / 5 marca 2017 o 18:36
0
To razem ze 'starą' zieloną falą będziemy jak po autostradzie jeździć. Kieliszek to mądry człowiek...
Avatar
Gość / 5 marca 2017 o 10:21
0
Nie nie, nie, nie, starczy. Na Racławickich kiedy ruszasz na zielonym, to widzisz jak na kolejnym zapala się czerwone. Żeby przejechać na kolejnym trzeba mieć równą prędkość 10km/h...
Avatar
R / 5 marca 2017 o 09:36
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Jeszcze jedna zielona fala nie działa, a oni już drugą zamawiają?
No przecież kieliszek mówi, że się kalibruje albo jest dużo remontów:p i wszystko działa na symulacji:D
Avatar
Gość / 5 marca 2017 o 09:15
0
Jeszcze jedna zielona fala nie działa, a oni już drugą zamawiają?
Avatar
obserwator / 5 marca 2017 o 08:51
0
jaja napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Miasto odrzuciło jedyną ofertę, którą dostało." ? MIASTO? A MOŻE ZROBIĆ ODPOWIEDZIALNOŚĆ IMIENNĄ! URZĘDNICY, JEŻELI JUŻ MUSZĄ BYĆ, NIECH LICZĄ DZIKI, KROWY, KURY.... Z NA CO IDĄ NASZE PODATKI? DO ROBOTY, NA PRZESZKOLENIE DO PRYWATNYCH FIRM. TAM SIĘ PRACUJE I ODPOWIEDZIALNOŚĆ JEST IMIENNA.
cebulak wyszedł z nory i będzie pouczał urzędników choć pojęcia o sprawie nie ma żadnego, ofertę odrzucono bo nie spełniała wymogów - przestań bić pianę bez powodu
Jeżeli ktoś jest cebulakiem to ty.Chodzi o odpowiedzialność imienną urzędnika,a nie powód odrzucenia oferty.Nie pisz komentarzy, jak nie potrafisz.Tak będzie lepiej.
Jeżeli ktoś jest cebulakiem to ty.Chodzi o odpowiedzialność imienną urzędnika,a nie powód odrzucenia oferty.Nie pisz komentarzy, jak nie potrafisz.Tak będzie lepiej. rozwiń
Avatar
Gość / 5 marca 2017 o 08:28
0
Czy ktoś tu upadł na łeb? Wykonawca dotychczasowego Systemu Tworzenia Czerwonej Fali nie powinien byś wogóle dopuszczony do żadnego przetargu, a ten, kto w imieniu miasta odebrał to g...o powinien stanąć pod ścianą jako szkodnik gospodarczy, jak za Gomółki. Czy naprawdę trzeba filmu jak się stoi w centum na pustym skrzyżowaniu na czerwonym świetle by dotarło do betonowych decydenckich łbów, że to nie działa i wyrzucili pieniądze w błoto? Nasze podatników pieniądze.
Avatar
T / 5 marca 2017 o 08:17
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Stary numer tak jak na stadionie lekkoatletycznym z budimexem i tamexem . Qumak się odwoła do KIO. KIO przyzna mu rację i urzędnicy przyjmą decyzję z ulgą. I CBA się nie czepi, bo przecież był wyrok.
Zaraz się okaże, że oni dali 4% netto, a Zamawijący myślał o 4% brutto. Ale przypadkim nigdzie nie zapisał, że chcodziło mu o netto. 
Avatar
R / 5 marca 2017 o 08:15
0
ja napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Może właśnie problemem jest tworzenie jednego "centralnego" systemu, jak pisze miasto komputera a należałoby zastosować kilka lub kilkanaście zdecentralizowanych autonomicznych systemów, które wymieniają między sobą dane a będą obsługiwały logicznie wydzielone fragmenty ulic i skrzyżowań, które są ze sobą powiązane i połączone. Może właśnie w samym podejściu i podstawowym koncepcie tkwi problem, że system ,który już istnieje autorstwa Qumaka się nie sprawdza?????
ohoooooooooo- coś mi zapachaniało tutaj trlolowaniem ze strony Sprinta który przegrał sprawę w Krajowej Izbie Odwoławczej w Wa-wie z Zarządem Dróg i Mostów. Poniżej wyrok: ftp://ftp.uzp.gov.pl/KIO/Wyroki/2017_0075.pdf Szkoda, że dziennikwschodni.pl który teoretycznie jest niezależnymi mediami pięknie opisał zarzuty Sprinta w stosunku do ZDiM który jakoby miał ustawić przetarg pod Qumaka ale jakto Sprint przegrał w KIO  to już w prasie ani słowa.   Ciekawe co Sprint teraz na to? Dalej podtrzymuje zarzuty w stosunku do Ratusza mimo że Ratusz unieważnił przetarg?
I co uwierzyłeś, że Qumak jako wykonawca 1 części nie dostanie lepszych warunków niż inne firmy od firmy PTV System (dostawcy oprogramowania i rozwiązań na 1 części)? :D  Poprzez rabaty w praktyce jest to ustawione - jeśli nawet nie oficjalną ofertą to pod stołem. 
I co uwierzyłeś, że Qumak jako wykonawca 1 części nie dostanie lepszych warunków niż inne firmy od firmy PTV System (dostawcy oprogramowania i rozwiązań na 1 części)? :D  Poprzez rabaty w praktyce jest to ustawione - jeśli nawet nie oficjalną ofertą to pod stołem.  rozwiń
Avatar
Gość / 5 marca 2017 o 07:55
0
Stary numer tak jak na stadionie lekkoatletycznym z budimexem i tamexem . Qumak się odwoła do KIO. KIO przyzna mu rację i urzędnicy przyjmą decyzję z ulgą. I CBA się nie czepi, bo przecież był wyrok.
Avatar
Gość / 5 marca 2017 o 07:50
0
niech panowie dziennikarze i panie dziennikarki podejmą wyzwanie nakręcenia filmu z przejazdu przez działającą już zieloną falę. dziękuję, w godzinach dowolnych i w godzinach szczytu :)
Zobacz wszystkie komentarze 46

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018 0 0

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu
20 lipca 2018, 20:30

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu 1 0

W piątek, 20 lipca o godz. 20.30 na Zamku w Kazimierzu Dolnym odbędzie się koncert Sound'n'Grace & Filip Lato.

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo]
film

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo] 7 1

Pani Anna ma 30 lat. W internecie funkcjonuje jako 14-latka i od półtora roku odpowiada na ogłoszenia mężczyzn, oferujących dzieciom seks. Dzięki niej, policja zatrzymała już 40 pedofili.

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej"

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej" 24 20

Setki tysięcy przydrożnych drzew w całym kraju może pójść pod topór. Szykuje się zmiana w prawie ułatwiająca wycinkę. Ekolodzy protestują, a fachowcy od bezpieczeństwa na drogach są w tej sprawie podzieleni.

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc 49 2

6-letni Michałek z Jedlanki urodził się z wadą genetyczną lewej nogi. Chłopczyk marzy aby we wrześniu pójść do zerówki. Będzie to możliwe, jeżeli dziecko przejdzie operację ratującą staw kolanowy i wyskakujące biodro. Ale potrzeba na to 176 tys. zł

Lublin: Zamkną ul. Staszica

Lublin: Zamkną ul. Staszica 0 0

Z powodu awarii kanalizacji burzowej zamknięty dla ruchu będzie we wtorek fragment ul. Staszica.

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada
galeria
film

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada 91 20

Postać Lecha Kaczyńskiego z pomnika smoleńskiego w Kraśniku zdaniem internautów i specjalistów przypomina raczej Maliniaka z „Czterdziestolatka” albo hobbita z trylogii Tolkiena niż tragicznie zmarłego prezydenta. Niektórzy wskazują też, że umieszczony na monumencie napis jest błędny.

Wege Festiwal znów w Lublinie
21 lipca 2018, 12:00

Wege Festiwal znów w Lublinie 4 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Radość (ul. Bernardyńska 15) zaprasza na wakacyjną odsłonę Wege Festiwalu. Wydarzenie odbędzie się 21 lipca o godz. 12.

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża
film

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża 37 1

Po ulewie jaka przeszła w poniedziałek nad Lublinem tylko w jednym miejscu aż kilkunastu kierowców zgubiło tablice rejestracyjne.

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 66 106

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 1

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 2

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 19 21

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 7 10

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!