We środę o godz. 11 przy ul. Wrońskiej 2 odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu pracy na tzw. Flugplatzu
Obóz pracy (potocznie zwany Flugplatzem) powstał latem 1940 r. na terenie byłej Lubelskiej Wytwórni Samolotów przy ul. Chełmskiej (dzisiaj ul. Wrońska). Początkowo do pracy w nim zaangażowano więźniarki polityczne z Zamku Lubelskiego oraz Żydów – fachowców z getta w Lublinie.
Od wiosny 1942 r. w obozie tym osadzano wyselekcjonowane grupy więźniów żydowskich. Przez cały czas funkcjonowania obozu więźniowie zatrudnieni byli przy sortowaniu, czyszczeniu, naprawie, przeróbce i wysyłce do Rzeszy zrabowanego mienia eksterminowanej ludności żydowskiej w obozach zagłady w Bełżcu, Treblince i Sobiborze. Na rampie kolejowej na terenie obozu odbywały się selekcje wiezionych do obozów pracy i obozów zagłady. Przyjmuje się, że w 1943 r. w obozie przebywało ok. 5000 więźniów. 3 listopada 1943 r. wszyscy Żydzi z Flugplatzu zginęli rozstrzelani na Majdanku w ramach akcji „Erntefest”.
Tego samego dnia odsłonięta zostanie również tablica poświęcona funkcjonowaniu przedwojennych Zakładów Mechanicznych E. Plage i T. Laśkiewicz.
Środowe uroczystości będą tez okazją do wzięcia udziału w oprowadzaniu po miejscach związanych z okupacyjną historią dzielnicy Bronowice.