Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 stycznia 2016 r.
13:00

Lublin: Pieszy zginął na przejściu. Sąd: Kierowca niewinny

0 69 A A
Siostra zabitego na przejściu Grzegorza B. szuka świadków wypadku. Chce, żeby sprawa została rozpatrzona jeszcze raz (fot. Archiwum)
Siostra zabitego na przejściu Grzegorza B. szuka świadków wypadku. Chce, żeby sprawa została rozpatrzona jeszcze raz (fot. Archiwum)

Mimo że jechał szybciej, niż pozwalały przepisy, sąd uniewinnił Przemysława Sz. z zarzutu spowodowania na przejściu dla pieszych śmiertelnego wypadku. Czy dlatego, że ofiara była pijana?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do tragedii doszło 14 września 2014 na al. Witosa w Lublinie. Na wysokości ul. Rolna Osada audi A6, za kierownicą którego siedział 30-letni Przemysław Sz., uderzyło w przechodzącego przez jezdnię Grzegorza B. Mężczyzna zginął na miejscu. Jak się później okazało – pieszy był pijany, miał ok. 3 promile alkoholu we krwi.

Kierowca został oskarżony o umyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. – Miał jechać z prędkością trzykrotnie większą od administracyjnie dopuszczonej i nienależycie obserwować jezdnię. Przed przejściem dla pieszych nie zwolnił i nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu już ze strony prawej na lewą – usłyszeliśmy w biurze prasowym Sądu Okręgowego w Lublinie.

W dniu wypadku przed przejściem obowiązywało ograniczenie prędkości do 40 km/h. – Wyrok w tej sprawie zapadł 29 grudnia. Przemysław Sz. został uniewinniony – mówi sędzia Dariusz Abramowicz, rzecznik SO.

Pisemne uzasadnienie wyroku sądu nie jest jeszcze gotowe, a w biurze prasowym nie potrafiono nam przekazać motywów ustnego uzasadnienia.

Sprawiedliwość

Decyzji sądu nie rozumie rodzina zmarłego w wypadku. – Nie mogę pogodzić się z tym wyrokiem – przyznaje pani Anna, siostra potrąconego mężczyzny. – Adwokat strony przeciwnej powoływał wiele opinii biegłych czekając na taką, która będzie przychylna linii obrony. O ile pierwsze ustalenia policji mówiły, że audi jechało ok. 170 km/h, ostatnie wskazania biegłych mówiły o ok. 100 km/h.

Dlatego też kobieta apeluje o zgłoszenie się osób, które widziały wypadek (można zgłaszać się na alarm24@dziennikwschodni.pl).

– W komentarzach, jakie pojawiły się pod artykułem o śmierci mojego brata, świadkowie pisali o ogromnej prędkości audi. Nie wiem, jak to wszystko wyglądało, ale skoro ciało przeleciało wiele metrów, ubranie zostało z brata zdarte, to prędkość samochodu musiała być ogromna – uważa.

Cakowite uniewinnienie

– Tymczasem dziś, po trzech latach od tego wypadku i opiniach wielu biegłych, proces zakończył się całkowitym uniewinnieniem kierowcy, a zrzuceniem winy na mojego brata. Owszem, szedł pijany. Być może w sposób niewłaściwy ocenił odległość od nadjeżdżającego samochodu, ale nie tylko on ponosi winę za ten wypadek. Gdyby kierowca jechał wolniej, mój brat wróciłby do domu. Nie chcę, żeby Przemysław Sz. trafił do więzienia, ale uważam, że jego czyn powinien zostać oceniony sprawiedliwie. Dlatego nasz pełnomocnik złoży apelację.

– Poprosiłem już o pisemne uzasadnienie wyroku. Chcę się z nim dokładnie zapoznać, bo nie podzielam decyzji o całkowitym uniewinnieniu. Mimo że prędkość pojazdu, jaką ustalili biegli, była niższa niż ta początkowo zakładana przez policję, to i tak była znacznie wyższa niż obowiązujące tam wówczas 40 km/h – podkreśla adwokat Piotr Meller, pełnomocnik rodziny ofiary wypadku.

Nad dalszym postępowaniem w tej sprawie zastanawia się także prokuratura, która czeka na pisemne uzasadnienie wyroku.

– Chcemy poznać motywy, którymi kierował się sąd podejmując decyzję o uniewinnieniu. Po zapoznaniu się z nimi zastanowimy się nad złożeniem apelacji – mówi Paweł Banach, rzecznik Prokuratury Rejonowej w Lublinie.

Komentarze 69

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 stycznia 2016 o 05:45
0
Audi ? Szpan ,tacy kierowcy nie jezdza wolno to
Avatar
Gość / 9 stycznia 2016 o 08:39
0
motyw był jeden-KASA
Avatar
Gość / 9 stycznia 2016 o 03:47
0
oko za oko ząb za ząb
Avatar
hrabiaski / 8 stycznia 2016 o 23:18
0

Ludzie chcecie człowiekowi życie zmarnować? Zmarłemu to życia nie wróci jedno życie stracone a wy chcecie drugie życie zmarnować... A kto z was jeździ samochodem i nie przekracza prędkości? A komu z kierowców nie zdarzyło sie żeby pieszy wszedł w ostatniej chwili na drogę? A komu się nie zdarzyło żeby pijana osoba zatoczyła sie pod koła? Kto jeździ to wie jak jest . A to że ktoś jak ma 3 promile alkoholu we krwi nie właściwie określił odległość brzmi nie poważnie... Jak kierowca ma 3 promile to się mówi ze ledwo na oczy widzi a nie ze w sposób niewlasciwy określa odległość. Ten wypadek to zbieg nieszczęśliwych wypadków dajcie człowiekowi żyć dalej.

Ludzie chcecie człowiekowi życie zmarnować? Zmarłemu to życia nie wróci jedno życie stracone a wy chcecie drugie życie zmarnować... A kto z was jeździ samochodem i nie przekracza prędkości? A komu z kierowców nie zdarzyło sie żeby pieszy wszedł w ostatniej chwili na drogę? A komu się nie zdarzyło żeby pijana osoba zatoczyła sie pod koła? Kto jeździ to wie jak jest . A to że ktoś jak ma 3 promile alkoholu we krwi nie właściwie określił odległość brzmi nie poważnie... Jak kierowca ma 3 promile to się mówi ze ledwo na oczy widzi a nie ze w sposób niewlasciwy określa odległość. Ten wypadek to zbieg nieszczęśliwych wypadków dajcie człowiekowi żyć dalej.

Ludzie chcecie człowiekowi życie zmarnować? Zmarłemu to życia nie wróci jedno życie stracone a wy chcecie drugie życie zmarnować... A kto z was jeździ samochodem i nie przekracza prędkości? A komu z kierowców nie zdarzyło sie żeby pieszy wszedł w ostatniej chwili na drogę? A komu się nie zdarzyło żeby pijana osoba zatoczyła sie pod koła? Kto jeździ to wie jak jest . A to że ktoś jak ma 3 promile alkoholu we krwi nie właściwie określił odległość brzmi nie poważnie... Jak kierowca ma 3 promile to się mówi ze ledwo na oczy widzi a nie ze w sposób niewlasciwy określa odległość. Ten wypadek to zbieg nieszczęśliwych wypadków dajcie człowiekowi żyć dalej.

człowiekowi?! czlowiek,to homo sapiens,a temu wyrażnie zabrakło myślenia!przepis mowi 40,to 40,a nie 149!do tirmy durnia!zabil człowieka!i to na przejściu,jadąc jak na torze wyścigowym!stop dla bandytów drogowych!a sędziemu należy odebrać prawo wykonywania zawodu!Po za tym najwyższa pora wprowadzic w Polsce istytucję ławy przysięgłych,może wtedy trafi się jakiś sprawiedliwy!nie moze być tak,żeby przekupny bydlak ferował wyroki w imieniu Rzeczpospolitej,a więc i w moim
człowiekowi?! czlowiek,to homo sapiens,a temu wyrażnie zabrakło myślenia!przepis mowi 40,to 40,a nie 149!do tirmy durnia!zabil człowieka!i to na przejściu,jadąc jak na torze wyścigowym!stop dla bandytów drogowych!a sędziemu należy odebrać prawo wykonywania zawodu!Po za tym najwyższa pora wprowadzic w Polsce istytucję ławy przysięgłych,może wtedy trafi się jakiś sprawiedliwy!nie moze być tak,żeby przekupny bydlak ferował wyroki w imieniu Rzeczpospolitej,a więc i w moim rozwiń
Avatar
anio99 / 8 stycznia 2016 o 16:05
0

Swiadek wypadku kolega zabitego zeznal ze probowal trzymac go ale ten wyszarpną sie i wtargna na jezdnie . Kierowca byl bez szans. Oni widzieli pojazd zatrzymali sie przed przejsciem a ten wyrwal sie pod kola niewiadomo czemu

Skąd te informacje???Kierowca nie zwolnił widząc pieszych, a widziało ich kilka innych osób kierowców, więc on też, nie zachował ostrożności, koledzy szli, nikt nikogo nie zatrzymywał,słuchałam świadków, a ty?

Avatar
Gustaw J / 8 stycznia 2016 o 13:43
0

jak by jechał tak jak należy 40 na godz w tym miejscu, nie doszło by do tego zacznij myśleć logicznie!!a nie bronisz idoty z audi, ulica to nie tor wyścigowy. wielu widzę palantów jak pędzą przez miasto a przeważnie z podlubelskich miejscowości.

Avatar
Gość / 8 stycznia 2016 o 11:12
0
Musi być przegląd kadr w lubelskich Sądach. Za dużo tam prowincji i dzieci b. prokuratorów i sędziów. A Taki Tuleja jak raz zrobił kichę to zaraz znalazł się w Trybunale Konstytucyjnym. A w koło szczek oderwanych od koryta:" brak demokracji, musimy bronić Polskę". Przed Kim i przed czym?
Avatar
Gość / 8 stycznia 2016 o 11:02
0
Szkoda tylko że w tym wszystkim ludzie zapomnieli o dziecku zmarłego :-(
Avatar
Gość / 8 stycznia 2016 o 09:05
0
ale jaja w lubelskich sadach
Avatar
Gość / 8 stycznia 2016 o 08:56
0
Ciekawe kogo to syn, znajomy, itd że został uniewinniony.
Avatar
Gość / 13 stycznia 2016 o 05:45
0
Audi ? Szpan ,tacy kierowcy nie jezdza wolno to
Avatar
Gość / 9 stycznia 2016 o 08:39
0
motyw był jeden-KASA
Avatar
Gość / 9 stycznia 2016 o 03:47
0
oko za oko ząb za ząb
Avatar
hrabiaski / 8 stycznia 2016 o 23:18
0

Ludzie chcecie człowiekowi życie zmarnować? Zmarłemu to życia nie wróci jedno życie stracone a wy chcecie drugie życie zmarnować... A kto z was jeździ samochodem i nie przekracza prędkości? A komu z kierowców nie zdarzyło sie żeby pieszy wszedł w ostatniej chwili na drogę? A komu się nie zdarzyło żeby pijana osoba zatoczyła sie pod koła? Kto jeździ to wie jak jest . A to że ktoś jak ma 3 promile alkoholu we krwi nie właściwie określił odległość brzmi nie poważnie... Jak kierowca ma 3 promile to się mówi ze ledwo na oczy widzi a nie ze w sposób niewlasciwy określa odległość. Ten wypadek to zbieg nieszczęśliwych wypadków dajcie człowiekowi żyć dalej.

Ludzie chcecie człowiekowi życie zmarnować? Zmarłemu to życia nie wróci jedno życie stracone a wy chcecie drugie życie zmarnować... A kto z was jeździ samochodem i nie przekracza prędkości? A komu z kierowców nie zdarzyło sie żeby pieszy wszedł w ostatniej chwili na drogę? A komu się nie zdarzyło żeby pijana osoba zatoczyła sie pod koła? Kto jeździ to wie jak jest . A to że ktoś jak ma 3 promile alkoholu we krwi nie właściwie określił odległość brzmi nie poważnie... Jak kierowca ma 3 promile to się mówi ze ledwo na oczy widzi a nie ze w sposób niewlasciwy określa odległość. Ten wypadek to zbieg nieszczęśliwych wypadków dajcie człowiekowi żyć dalej.

Ludzie chcecie człowiekowi życie zmarnować? Zmarłemu to życia nie wróci jedno życie stracone a wy chcecie drugie życie zmarnować... A kto z was jeździ samochodem i nie przekracza prędkości? A komu z kierowców nie zdarzyło sie żeby pieszy wszedł w ostatniej chwili na drogę? A komu się nie zdarzyło żeby pijana osoba zatoczyła sie pod koła? Kto jeździ to wie jak jest . A to że ktoś jak ma 3 promile alkoholu we krwi nie właściwie określił odległość brzmi nie poważnie... Jak kierowca ma 3 promile to się mówi ze ledwo na oczy widzi a nie ze w sposób niewlasciwy określa odległość. Ten wypadek to zbieg nieszczęśliwych wypadków dajcie człowiekowi żyć dalej.

człowiekowi?! czlowiek,to homo sapiens,a temu wyrażnie zabrakło myślenia!przepis mowi 40,to 40,a nie 149!do tirmy durnia!zabil człowieka!i to na przejściu,jadąc jak na torze wyścigowym!stop dla bandytów drogowych!a sędziemu należy odebrać prawo wykonywania zawodu!Po za tym najwyższa pora wprowadzic w Polsce istytucję ławy przysięgłych,może wtedy trafi się jakiś sprawiedliwy!nie moze być tak,żeby przekupny bydlak ferował wyroki w imieniu Rzeczpospolitej,a więc i w moim
człowiekowi?! czlowiek,to homo sapiens,a temu wyrażnie zabrakło myślenia!przepis mowi 40,to 40,a nie 149!do tirmy durnia!zabil człowieka!i to na przejściu,jadąc jak na torze wyścigowym!stop dla bandytów drogowych!a sędziemu należy odebrać prawo wykonywania zawodu!Po za tym najwyższa pora wprowadzic w Polsce istytucję ławy przysięgłych,może wtedy trafi się jakiś sprawiedliwy!nie moze być tak,żeby przekupny bydlak ferował wyroki w imieniu Rzeczpospolitej,a więc i w moim rozwiń
Avatar
anio99 / 8 stycznia 2016 o 16:05
0

Swiadek wypadku kolega zabitego zeznal ze probowal trzymac go ale ten wyszarpną sie i wtargna na jezdnie . Kierowca byl bez szans. Oni widzieli pojazd zatrzymali sie przed przejsciem a ten wyrwal sie pod kola niewiadomo czemu

Skąd te informacje???Kierowca nie zwolnił widząc pieszych, a widziało ich kilka innych osób kierowców, więc on też, nie zachował ostrożności, koledzy szli, nikt nikogo nie zatrzymywał,słuchałam świadków, a ty?

Avatar
Gustaw J / 8 stycznia 2016 o 13:43
0

jak by jechał tak jak należy 40 na godz w tym miejscu, nie doszło by do tego zacznij myśleć logicznie!!a nie bronisz idoty z audi, ulica to nie tor wyścigowy. wielu widzę palantów jak pędzą przez miasto a przeważnie z podlubelskich miejscowości.

Avatar
Gość / 8 stycznia 2016 o 11:12
0
Musi być przegląd kadr w lubelskich Sądach. Za dużo tam prowincji i dzieci b. prokuratorów i sędziów. A Taki Tuleja jak raz zrobił kichę to zaraz znalazł się w Trybunale Konstytucyjnym. A w koło szczek oderwanych od koryta:" brak demokracji, musimy bronić Polskę". Przed Kim i przed czym?
Avatar
Gość / 8 stycznia 2016 o 11:02
0
Szkoda tylko że w tym wszystkim ludzie zapomnieli o dziecku zmarłego :-(
Avatar
Gość / 8 stycznia 2016 o 09:05
0
ale jaja w lubelskich sadach
Avatar
Gość / 8 stycznia 2016 o 08:56
0
Ciekawe kogo to syn, znajomy, itd że został uniewinniony.
Zobacz wszystkie komentarze 69

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 2 0

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł 4 0

Ponad 900 tys. zł udało się odzyskać miastu od zadłużonych najemców mieszkań komunalnych, którzy zgłosili się do programu dającego im szansę na umorzenie do 70 proc. zaległości. Z takiej możliwości skorzystała prawie co siódma z uprawnionych osób. Jak dużych długów mogą się pozbyć?

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie 2 0

Maria Kosidło z Radzynia Podlaskiego zaczęła we wtorek pikietę pod Urzędem Miasta. W toczącym się od dwóch lat sporze chodzi o mieszkanie komunalne. Kobieta zarzuca urzędnikom, że bezprawnie rozwiązali z nią umowę i zajęli lokum

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!"
film

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!" 10 13

Hodowcy świń z okolic Parczewa zablokowali samochód lekarzy weterynarii, którzy zamierzali przeprowadzić ubój zwierząt zagrożonych afrykańskim pomorem świń. – Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła – nie ukrywa przewodniczący rolniczego stowarzyszenia, który przyjechał wesprzeć okolicznych mieszkańców

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku
galeria

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku 7 13

Poprawiono napis na odsłoniętym w niedzielę kraśnickim pomniku. Figura Lecha Kaczyńskiego została podpisana jako „Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej”. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy drugiego z tych słów nie należałoby odmienić.

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu 2 8

Woda na kortach tenisowych w Świdniku. Urząd Miasta przyznaje, że po poniedziałkowych ulewnych deszczach był problem z odprowadzaniem wody

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada 5 10

Radni opozycji ocenili wyniki kontroli w Centrum Kultury jako skandal i zażądali wyjaśnień od prezydenta miasta

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja?

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja? 0 14

Kamila Lendzion została rekomendowana na stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego w Lublinie. Teraz tę kandydaturę musi zaakceptować Zarząd Województwa Lubelskiego, któremu podlega instytucja.

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin?

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin? 25 14

Motor Lublin potwierdził piąty transfer podczas letniego okienka. Kontrakt podpisał były, młodzieżowy reprezentant Ukrainy, a ostatnio zawodnik Wisły Puławy – Irakli Meskhia. Wkrótce kolejnym wzmocnieniem powinien być za to... Grzegorz Bonin

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym 51 5

Rada Dzielnicy Ponikwoda chce, żeby galeria handlowa Olimp znalazła się w jej granicach, a nie – jak teraz – na Czechowie Południowym. Tłumaczy, że dzięki temu mieszkańcy Ponikwody… będą mieć nowy ośrodek kulturalny

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej 0 2

Od wielu tygodni nie brakowało plotek, że dojdzie do połączenia Włodawianki z Eko Różanka. I wygląda na to, że kluby doszły już do porozumienia. Teraz swoją zgodę musi jeszcze wydać Lubelski Związek Piłki Nożnej

Nowy napastnik Górnika Łęczna

Nowy napastnik Górnika Łęczna 5 0

Sporo działo się we wtorek w obozie Górnika. Zielono-czarni mają nowego zawodnika – Jakuba Chrzanowskiego. Zmiany zaszły także w sztabie szkoleniowym i medycznym klubu z Łęcznej

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne 1 8

Niewiele ponad 34 tys. zł brakuje Ewelinie i Łukaszowi Czerwińskim do zrealizowania marzenia ich życia – kupna małego, ale własnego mieszkania. Para nie może dostać mieszkania komunalnego, bo przekracza próg dochodowy o 56 zł. Niepełnosprawny mężczyzna i jego żona wciąż mają jednak nadzieję, że dzięki pomocy internautów wszystko jest możliwe.

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze
21 lipca 2018, 20:00

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. Gwiazda duetu The Dumplings, Kuba Karaś, wystąpi 21 lipca w Plenerze. Zamiast własnych kawałków artysta sprawdzi się w roli DJ'a i rozkręci gorącą imprezę. Start o godz. 20.

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie 2 17

Wczoraj unieważniony został przetarg na odnowę parku Ludowego. Najtańsza oferta przekraczała kwotę zarezerwowaną w kasie miasta. Teraz Ratusz zastanawia się nad dalszymi losami tej inwestycji, która już drugi raz okazała się sporo droższa niż spodziewali się urzędnicy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!