Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 listopada 2018 r.
21:16

Lublin: PiS likwiduje Instytut Europy Środkowo-Wschodniej. Ojciec Dostatni ostro komentuje

0 34 A A
(fot. Facebook/IEŚw)

Likwidacji działającego w Lublinie od 1991 roku Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej chce rząd Prawa i Sprawiedliwości. Jego miejsce ma zająć Instytut Europy, który zajmie się m.in. koncepcją Trójmorza. Pomysł krytykują politycy opozycji, pojawiają się też m.in. komentarze o „wrogim przejęciu”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W uzasadnieniu projektu ustawy powołującej nową jednostkę czytamy, że „Trójmorze jest nowym kierunkiem działań Polski w relacjach zewnętrznych, zakładającym intensyfikację współpracy państw zaangażowanych w zakresie gospodarczym, zwłaszcza poprzez wspólne inwestycje infrastrukturalne, która powinna przełożyć się także na pogłębienie relacji politycznych i budowę bardziej spójnego bloku państw o zbliżonej kulturze i podobnym doświadczeniu historycznym."

Siedzibą nowej instytucji nadal ma być Lublin. Jej dyrektora ma powoływać premier. Do jej zadań będzie należało m.in.: prowadzenie działalności analitycznej i wspierającej działania polityczne na rzecz budowania współpracy z państwami Europy Środkowej i Europy Środkowo-Wschodniej, współpraca z zagranicznymi podmiotami zajmującymi się stosunkami międzynarodowymi oraz prowadzenie badań naukowych w zakresie nauk społecznych i humanistycznych. W dokumencie jest też mowa o likwidacji, z dniem wejścia w życie ustawy, Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej.

- Nie jest to tworzenie nowej instytucji, tylko przekształcenie instytucji już istniejącej – tłumaczył 6 listopada podczas posiedzenia sejmowych komisji edukacji, nauki i młodzieży oraz spraw zagranicznych Paweł Szrot, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Tłumaczył, że mienie i pracownicy IEŚW przejdą do nowej jednostki. Mówił też o kwestiach finansowych.

- W roku 2019 górny limit finansowania instytutu ma być określony na poziomie 4 mln zł i te środki już są zabezpieczone w ustawie budżetowej. To kwota podobnego rzędu, jak ta przeznaczana na funkcjonowanie obecnie istniejącego instytutu – zapowiedział minister Szrot.

- Trochę mnie zdziwiło, a nawet rozbawiło – skomentował te słowa prof. Mirosław Filipowicz, dyrektor IEŚW. - Czy państwo uznalibyście, że finansowanie, które my otrzymujemy, 16 tys. 250 zł miesięcznie, jest finansowaniem tego samego rzędu, co 4 mln zł rocznie tylko w pierwszym roku działalności? Co prawda od dawna nie operuję kwotami w milionach, ale wydaje mi się, że to jest mocne nadużycie.

Dyrektor wyliczał też dokonania instytutu. Wymienił m.in.: wydanie pionierskich historii Białorusi oraz Ukrainy, a także cyklu polsko-rosyjskich pomocy językowych dla nauczycieli historii. Podkreślił, że przyszłość ostatniego z tych projektów jest niepewna, bo nie mieści się on w profilu nowej instytucji.

- Za chwilę zlikwidujecie państwo jedno z miejsc, które przynosi pożytek i sprawia pewną radość pracownikom. Muszę to powiedzieć otwarcie. To nie jest zbudowanie Instytutu Europy Środkowej na bazie Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej. To jest likwidacja Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej i budowanie zupełnie innej placówki, zajmującej się czym innym, komu innemu podległej, z zupełnie innymi zadaniami – podsumował prof. Filipowicz.

Podczas posiedzenia komisji przepadła m.in. poprawka dotycząca wybierania dyrektora nowego instytutu w drodze konkursu. Nie przeszła też propozycja zwiększenia wymagań dla kandydatów na to stanowisko. Obecnie wystarczy posiadanie wykształcenia wyższego (bez sprecyzowanego kierunku studiów), nie jest też wymagana znajomość języków obcych.

7 listopada z sejmowej mównicy pomysł krytykowała lubelska posłanka PSL Genowefa Tokarska, wytykając m.in. odrzucenie wspomnianych poprawek. - Najbardziej jednak niepokojący jest fakt, że nie chodzi tutaj o poprawę czegokolwiek w dobrze funkcjonującej jednostce, ale chodzi wyłącznie o wprowadzenie ludzi, nowych ludzi, swoich – podsumowała.

W ostatni piątek temat poruszyła też parlamentarzystka PO Joanna Mucha. – Mówimy tu o likwidacji instytutu naukowego i powołaniu jakiegoś rodzaju agencji rządowej, bo tak to trzeba nazwać, która będzie pracowała na rzecz rządu PiS i nie będzie miała żadnej niezależności naukowej – mówiła Mucha, apelując do prezydenta Andrzeja Dudy o to, by nie podpisywał projektu ustawy.

Do sprawy podczas piątkowej konferencji „Jaka Polska za 5, 10… 100 lat i w jakiej Europie?” odniósł się też dominikanin i publicysta o. Tomasz Dostatni. – Instytut był pomysłem dostrzeżenia, że mamy sąsiadów, z którymi warto tworzyć więź. To jest coś, co na przyszłość nie wróży dobrze, bo powoduje, że ma powstać nowy instytut zajmujący się problemami wyszehradzkimi. To klasyczny przykład wrogiego przejęcia – mówił duchowny.

Dyrektor Mirosław Filipowicz w ubiegłym tygodniu przebywał za granicą. Aktualnego komentarza dop sytuacji ma nam udzielić w poniedziałek.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 listopada 2018 r. o 21:31
+43
Jestem z Lublina, człowiekiem z wyższym wykształceniem - dzisiaj dowiedziałem się o istnieniu takiego tworu. Komu on służył przez te wszystkie lata? po co powoływać inny bzdetny instytut w miejsce obecnego, służącemu wąskiemu gronu znajowych?
Avatar
Gość / 30 listopada 2018 r. o 23:16
+33
I dobrze że likwidują, żyli dostatnio, teraz będą żyć za swoje ;)
Avatar
Rus / 30 listopada 2018 r. o 21:41
+25
Pani profesor niech sama finansuje nikomu nie potrzebny instytut który sprawia przyjemność niektórym pracownikom . Ja dzisiaj bym zamknął ten instytu który tworzy historie Białorusi nikomu z Polaków nie potrzebna . Brawo PIS z likwidacja darmozjactwa ,
Avatar
Jaro / 1 grudnia 2018 r. o 08:44
+23
Panie Filipowicz, zadaniem instytucji publicznej finansowanej ze środków publicznych nie jest sprawianie przyjemności jej pracownikom, ale slużeniu Polsce, a państwa ośrodek jest l'art pour l'art
Avatar
Gość / 30 listopada 2018 r. o 23:06
+23
bardzo dobrze ,to dziadostwo ,co udaje instytut ,to wroga krajowi przybudówka wschodniej dziczy ,co jeszcze było opłacane z naszej kieszeni ,najwyższy czas z tymi bzdurami skonczyć,nastepny do wykopania w du.pe jest tzw korpus wojskowy z ukraincami ch.. po co to kwach utworzył? głupi ? tuman? czy agent sorosza?
Avatar
PATRIOTA 1952 R. / 1 grudnia 2018 r. o 07:22
+18
BARDZO DOBRZE ŻE PIS LIKWIDUJE INSTYTUCJE NIKOMU NIE POTRZEBNE,A OBCIĄŻAJĄCE BUDŻET PAŃSTWA.JESZCZE POWINNY ZLIKWIDOWAĆ ,KONKORDAT,SENAT,FILIE ZUS, FUNDACJE SKARBU PAŃSTWA, I INNE STWORY NIE POTRZEBNE OBYWATELOWI. ZAOSZCZĘDZONE PIENIĄDZE PRZEKAZAĆ NA EMERYTURY,RENTY,ZDROWIE OBYWATELI.
Avatar
Gość / 30 listopada 2018 r. o 23:07
+17
a jak to zaciekle sfołocz lewacka minusuje ,prawda się nie podoba?
Avatar
Leonard / 30 listopada 2018 r. o 21:40
+16
Brawo! Rozpędzić toto na cztery wiatry. Żydzi, masoni i komuniści zazwyczaj przeważali w tym gremium.
Avatar
emeryt 45 lat przpracował 900 zl / 1 grudnia 2018 r. o 08:36
+10
Po .uj fundacje gdzie ida największe przekrety bez kontroli państwa,fość tego brawo PIS. A te darmozjady niech ida prCOWAC NA AUTOSTRADY Z  tych fundacji i instytutów .Chore to jest. nieroby do pracy.
Avatar
ciek / 1 grudnia 2018 r. o 08:43
+5
Jeśli w temacie wypowiada się taki ,,autorytet,, jak ta puszczalska mucha to tym bardziej trzeba to szybko zamknąć. Mucha może jeszcze się wypowie o wychowaniu dzieci. Rzuciła męża i dzieci i ostatnio zaczęła szukać końskich przygód. A to zaszalała.
Avatar
antygnIDA / 3 grudnia 2018 r. o 21:10
+1
Doskonały pomysł a dominikaninowi Dostatniemu jak żyje się dostatnio, to niech usiądzie na habicie póki go jeszcze stać na niecerowany. Niech się zajmie do czego został powołany bo jego kumpel po fachu twierdzi że firma w której pracują jest "jednym, wielkim kolorowym balonem". Ten cały Instytut Europy Środkowo-Wschodniej którego tak broni Mucha z Tokarską i Dostatni i efekty jego pracy - a no finansujemy ukraiński nacjonalizm i ukraińską arogancję bez światełka w tunelu że sytuacja ulegnie zmianie. Rząd ma rację że stawia na współpracę z tymi którzy tej współpracy chcą ...... bo Ukraina póki co ,to tylko chce pieniędzy bez zobowiązań - "żywej gotówki". Wydaje się że kręgi Tokarskiej , Muchy a i Dodstatniego wspierają wyłącznie takich którzy chcą wspomnianej ŻYWEJ GOTÓWKI
Doskonały pomysł a dominikaninowi Dostatniemu jak żyje się dostatnio, to niech usiądzie na habicie póki go jeszcze stać na niecerowany. Niech się zajmie do czego został powołany bo jego kumpel po fachu twierdzi że firma w której pracują jest "jednym, wielkim kolorowym balonem". Ten cały Instytut Europy Środkowo-Wschodniej którego tak broni Mucha z Tokarską i Dostatni i efekty jego pracy - a no finansujemy ukraiński nacjonalizm i ukraińską arogancję bez światełka w tunelu że sytuacja ulegnie zmianie. Rząd ma rację że stawia na wspó... rozwiń
Avatar
gość / 3 grudnia 2018 r. o 08:08
+1
zgadzam się z przedmówcami w całej rozciągłości.
Avatar
gość / 2 grudnia 2018 r. o 15:10
+1
Typowy elektorat pis...partii mocno związanej z wiarą katolicką, miłością tolerancją i poszanowaniem. "Wszyscy to ku*wy i złodzeje bo mają więcej pieniędzy niż ja"
Avatar
Henryk / 2 grudnia 2018 r. o 07:41
+3
Przykro, że w Lublinie aż tylu ignorantów, którzy nie tylko nie dostrzegają konieczności istnienia takiego Instytutu, ale nawet nie wiedzą, że ta znana na świecie jednostka w Lublinie istnieje. A jest to jednostka przez wiele lat kierowana przez prof. Kłoczowskiego, która dla stosunków Polski i państw wschodnich zrobiła dużo. Aż tu przychodzą rządowi ugnoranci i chcą likwidacji... Aż wstyd, że rządzą nami kretyni...
Avatar
histeryk / 2 grudnia 2018 r. o 00:13
+1
IESW już dawno powinien zakończyć żywot bo się po prostu nie sprawdza. O przekrętach jakie miały miejsce nikt nawet nie wspomina. To przechowalnia a raczej dodatkowy zarobek dla skrajnej naukowo lewicy. Efekty żadne od dawna. Jeszcze jak żył dr Skarbek to można było mieć nadzieję, potem gruzowisko. Kolejny do rozwalenia PAN, siedlisko darmozjadów. A o. Dostatni niech się weźmie za katechizację bo źle się dzieje w Kosciele.
Avatar
Marcin / 1 grudnia 2018 r. o 20:45
+2
Dawno powinni to zlikwidowac, zmarnowali piekny budynek na up. Niecalej, szkoda, nastepny do likwidacji PAN obok Pl. Litewskiego, przechowalnia dziadkow lesnych... powinni zdac oba budynki w trybie natychmiastowym, martwe instytucje, przez wiekszosc roku budynki stoja zaniedbane i puste, szkoda... brak tam zycia..
Avatar
Gość / 1 grudnia 2018 r. o 19:29
0
I bardzo dobrze, likwidować źródełka dla tych co walczą z Polską i Polakami
Avatar
K / 1 grudnia 2018 r. o 18:20
+1
Pani profesor niech sama finansuje nikomu nie potrzebny instytut który sprawia przyjemność niektórym pracownikom . Ja dzisiaj bym zamknął ten instytu który tworzy historie Białorusi nikomu z Polaków nie potrzebna . Brawo PIS z likwidacja darmozjactwa ,
Czy Ty umiesz czytać ze zrozumieniem? To nie tylko likwidacja, ale powołanie swojego, w którym będą stołki dla zaprzyjaźnionych z PiS-em. Świetna zmiana, nie powiem... :-/
Avatar
Józef / 1 grudnia 2018 r. o 16:35
-2
Pisowskie bydlaki się rozpisali mendy przypomnieć was smiecie afery pisu afera Knf afera gedbek afera pck na dolnym Śląsku afera smiglowcowa pis obiecwal zakup śmigłowców dla wojska w swidnikiu i co mendy dalej będziecie zachwalac was zafajdany pis wami powinien zając psychiatra bo głową to już nie da się wyleczyć
Avatar
Dominikanin / 1 grudnia 2018 r. o 13:05
+3
A co to za autorytet o. Dostatni OP,ż gazety powiłują się na niego ? Ma chociaż doktorat?
Zobacz wszystkie komentarze 34

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pietrasiewicz non grata. Krytyk ratuszowej polityki stracił pracę w miejskim Centrum Kultury

Pietrasiewicz non grata. Krytyk ratuszowej polityki stracił pracę w miejskim Centrum Kultury

Prawdziwymi powodami mojego zwolnienia jest zaangażowanie w obronę przed zabudową Górek Czechowskich i sprzeciw wobec budowy nowego stadionu żużlowego – mówi Szymon Pietrasiewicz, zwolniony właśnie z Centrum Kultury w Lublinie. – Były zastrzeżenia do pracy, a poglądy można mieć różne – ripostuje szef miejskiej instytucji.

Droga wojewódzka z Puław do Żyrzyna zablokowana

Droga wojewódzka z Puław do Żyrzyna zablokowana

Dzisiaj ok. godz. 18:50 na drodze wojewódzkiej nr 824 kierowca ciężarówki wpadł w poślizg i zjechał do rowu. Naczepa zablokowała całą jezdnię tuż przed nowym rondem przed Żyrzynem. Utrudnienia mogą potrwać jeszcze dwie godziny.

Platforma ostrzega przed "Polskim Ładem" PiS-u
wideo

Platforma ostrzega przed "Polskim Ładem" PiS-u

O zmiany w projekcie rządowego programu „Polski Ład” apeluje posłanka Marta Wcisło (KO), która wystąpiła wczoraj na konferencji prasowej wspólnie z miejskimi radnymi z klubu Krzysztofa Żuka.

W Chełmie nie ma już "sera szwajcarskiego"

W Chełmie nie ma już "sera szwajcarskiego"

Ponad 150 milionów złotych kosztowała przebudowa 8 kilometrów drogi krajowej numer 12 przebiegającej przez miasto w kierunku granicy w Dorohusku.

Lubelskie. „Policjanci” i „bankowcy” grasują i zgarniają duże pieniądze

Lubelskie. „Policjanci” i „bankowcy” grasują i zgarniają duże pieniądze

Kobieta z okolic Parczewa straciła aż 150 tys. zł. Przelała przestępcom pieniądze ze swojego konta. To kolejna ofiara oszustwa metodą „na policjanta”.

Które owady opłaca się jeść? Zaraz poznamy odpowiedź

Które owady opłaca się jeść? Zaraz poznamy odpowiedź

Wartości odżywcze owadów poddanych obróbce termicznej oraz zapach tych potraw zbadają studenci z Wrocławia. Spośród 1,6 mln gatunków owadów około 1,4 tys. nadaje się do spożycia, będąc niskokalorycznym źródłem białka, minerałów, witamin, kwasów tłuszczowych i błonnika.

Żabim krokiem po parku narodowym. Wszystkie atrakcje za darmo

Żabim krokiem po parku narodowym. Wszystkie atrakcje za darmo

W sobotę i niedzielę wszystkie atrakcje Roztoczańskiego Parku Narodowego gratis. W ramach dnia otwartego park zaprasza do Zwierzyńca na wiele wydarzeń. Tematem przewodnim są zagrożone i rzadkie gatunki mokradłowe – płazy i gady RPN i Roztocza

Wielkie, unijne zamieszanie w Lublinie.  Bo nawalił tłumacz

Wielkie, unijne zamieszanie w Lublinie. Bo nawalił tłumacz

Komisja Europejska prostuje informacje medialne o zagrożeniu utratą środków unijnych przez województwo lubelskie, jakie pojawiły się po niedawnej konferencji zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski. Podkreśla też – co na wspomnianej konferencji nie do końca wybrzmiało – że uruchomienie miliardowych środków dla Polski będzie uzależnione od kwestii związanych z prawami człowieka. Wszystko przez… błędy w tłumaczeniu.

Polski Cukier Pszczółka Start Lublin pozyskała gracza, który występował w NBA
film

Polski Cukier Pszczółka Start Lublin pozyskała gracza, który występował w NBA

Bardzo ciekawy transfer czerwono-czarnych. W czwartek nowym koszykarzem klubu z Lublina został Doron Lamb. Polski Cukier Pszczółka Start podpisała z zawodnikiem roczną umowę.

Grzegorz Bonin (Chełmianka): Nie będzie łatwo zastąpić Tomka Brzyskiego

Grzegorz Bonin (Chełmianka): Nie będzie łatwo zastąpić Tomka Brzyskiego

Rozmowa z Grzegorzem Boninem, piłkarzem i drugim trenerem Chełmianki Chełm

Poważny wypadek na ul. Jana Pawła II
zdjęcia

Poważny wypadek na ul. Jana Pawła II

Duże utrudnienia występują na ul. Jana Pawła II po stronie os. Skarpa, gdzie na skrzyżowaniu z ul. Romantyczną zderzyły się dwa samochody osobowe

Zaczyna się ruch przy S19 z Lubartowa do Kocka
zdjęcia
galeria

Zaczyna się ruch przy S19 z Lubartowa do Kocka

W piątek rusza procedura przetargowa na zaprojektowanie i budowę drogi S19 między Kockiem a Lubartowem. Taką informację ogłoszono właśnie na konferencji prasowej na obwodnicy Kocka.

Darmowy kurs do stadionu na wielki żużel

Darmowy kurs do stadionu na wielki żużel

Specjalna, bezpłatna linia autobusowa ma dowozić kibiców oglądających międzynarodowe zawody „2021 Orlen Lublin FIM Speedway Grand Prix of Poland”. Impreza będzie się odbywać w piątek oraz sobotę na stadionie przy Al. Zygmuntowskich.

Można już odbierać wejściówki na spektakl "Biesy"
27 sierpnia 2021, 20:00

Można już odbierać wejściówki na spektakl "Biesy"

W ramach Przestrzeni Sztuki w Lublinie, 27 i 28 sierpnia o godz. 20 w Ogrodzie Saskim będzie można zobaczyć znakomity spektakl "Biesy"" Janusza Opryńskiego. Są już dostępne wejściówki na to wydarzenie.

Lublin: Aktywiści kontra festyn na górkach czechowskich. "To taniec na mogiłach"

Lublin: Aktywiści kontra festyn na górkach czechowskich. "To taniec na mogiłach"

To bezczeszczenie miejsca pamięci narodowej – tak aktywiści od górek czechowskich oceniają festyn planowany tu na niedzielę. Imprezę krytykuje też członek zarządu województwa. Organizatorzy nie zamierzają odwoływać wydarzenia

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.