Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 listopada 2018 r.
19:33

Radny PiS oburzony, że miasto dołożyło się do festiwalu. Poszło o znanego muzyka

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
60 51 A A
Stanisław Brzozowski (PiS)
Stanisław Brzozowski (PiS)

Finansowe wspieranie osób „mających antypolskie nastawienie” zarzuca władzom Lublina jeden z radnych PiS. Nie podoba mu się, że miasto dopłaciło 20 tys. zł do festiwalu „Ukraina w centrum Lublina”. Zastrzeżenia ma do jednego z występujących tam artystów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czterodniowy festiwal organizowany przez Fundację Kultury Duchowej Pogranicza odbywał się w zeszłym tygodniu. Była to już jedenasta edycja. Władze Lublina dopłacają do tej imprezy od lat. W tym roku miasto przeznaczyło na festiwal 20 tys. zł. Tyle przyznała miejska komisja rozdzielająca, w trybie konkursu, dotacje do wydarzeń kulturalnych.

– Trudno zrozumieć, że wydajemy publiczne pieniądze na ludzi, którzy mają antypolskie nastawienie – pisze do prezydenta miejski radny Stanisław Brzozowski (PiS). Radnego szczególnie zaniepokoił występ muzyka Ołeha Skrypki. – Uznawany jest za głównego twórcę nowego hymnu zbrodniczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej – stwierdza radny. – Jak można wspierać ludzi, którzy za swoich bohaterów uznają morderców naszych ojców i dziadków? Czy my mamy jakieś samobójcze inklinacje?

– Według naszych informacji Oleh Skrypka nie jest autorem pieśni „Marsz Nowej Armii”, czyli oficjalnego marszu Sił Zbrojnych Ukrainy – stwierdza Katarzyna Duma z biura prasowego Ratusza i podkreśla, że artysta wystąpił za darmo. – Jest bardzo popularnym ukraińskim muzykiem, występuje z powodzeniem w całej Europie i Ameryce Północnej. Zasiadał w jury popularnych show: The Voice of Ukraine i The Voice of Kids. Jest osobiście zaangażowany w koncerty charytatywne dla żołnierzy walczących o okupowane przez Rosję terytoria na wschodzie Ukrainy.

Tymczasem lubelscy narodowcy w internecie wypominają muzykowi, że podczas swego występu w Lublinie muzyk wznosił okrzyk „Sława Ukrajini” będący pozdrowieniem ukraińskich nacjonalistów.

Radny Brzozowski prosi też o „bardziej wnikliwe” sprawdzanie wydarzeń wspieranych przez miasto, jeśli „nie chcemy obudzić się za jakiś czas w niechcianej i nieprzyjaznej rzeczywistości”. Ratusz odpowiada, że festiwal jest jednym z dwustu projektów wspieranych przez samorząd miasta, który „nie ingeruje w program wydarzeń”. – Festiwal od dekady prezentuje najciekawsze zjawiska współczesnej ukraińskiej sceny artystycznej, stanowi ważne wydarzenie na mapie kulturalnej Lublina – przekonuje Duma.

- Organizuję festiwal kilkanaście lat i pierwszy raz spotykam się z jakimiś zastrzeżeniami do programu, do artystów - mówi ks. Stefan Batruch, kierujący fundacją, która jest organizatorem imprezy. - Ja byłem na tym koncercie, z punktu widzenia muzycznego był udany i miałem wrażenie, że wszyscy wyszli z poczuciem zadowolenia. Nie jestem filologiem, nie znam treści wszystkich piosenek i jeżeli jakieś słowa wykonane przez artystę wywołały u radnego niepokój, nie jestem w stanie się do tego odnieść, może radny powinien wyjaśnić to z artystą, albo porozmawiać ze specjalistą. Ja nie zauważyłem lęku u uczestników ani agresji, nie było jakichkolwiek nagannych zachowań.

Komentarze 51

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 29 listopada 2018 o 21:03
+65
Panie Batruch, nie rżnij pan (nomen omen) głupa. Banderowski muzykant w Lublinie na imprezie opłacanej z publicznych pieniędzy? Ja przepraszam bardzo za wyrażenie, ale co do k..wy? Czy na Ukrainie na imprezie finansowanej przez państwo (albo w ogóle) wystąpi na przykład polski raper śpiewający o polskości kresów? Czy mu tam na to pozwolą? Oczywiście, że NIE ! Więc dlaczego nam Polakom ktoś pluje w twarz w naszym mieście? Kto za to odpowiada???
Avatar
~~Lubelak / 29 listopada 2018 o 20:29
+58
Propagowanie banderyzmu tak jak i faszyzmu jest w Polsce karalne. To ja się pytam gdzie jest do k.rwy nędzy prokurator, co robi, śpi ? LUDZIE GDZIE MY ŻYJEMY CO TU SIĘ WYRABIA RATUSZ ORGANIZUJE BANDEROWSKI FESTIWAL A TU CISZA CO TO JUŻ UKRAINA JEST, BANDERZE POMNIKI ZACZNĄ STAWIAĆ NIEDŁUGO !
Avatar
Gość / 29 listopada 2018 o 23:08
+53
- Ukraińcy w wieku poborowym przebywający w Polsce natychmiast powinni zostać przetransportowani na granicę i tam z miejsca winni być wcieleni do armii ukraińskiej - następnie powinni stanąć do walki z ruskimi, żeby  bronić ... no właśnie czego oni chcą bronić neo-banderyzmu?
Avatar
!!!!!!#!!!!# / 29 listopada 2018 o 21:50
+45
Ludzie, czy naprawdę nie widzicie, że Ukraiński banderyzm teraz jest wycelowany w Rosję, a do Polaków mają bardzo pozytywny stosunek. Historia zaś nigdy nie jest czarno - biała i bohaterowie dla jednych są bandytami dla drugich. My też zniszczyliśmy Łemków, a samych Ukraińców traktowaliśmy z butą i pogardą, mimo że byli naszymi rodakami. Głupie takie powoływanie się tylko na jeden aspekt historii
 Powiedz do durny kundlu polskim dzieciom nabijanym na banderowskie widly, kobietom z obcietymi piersiami, polskim mezczyznom zywcem obdzieranym ze skory ty s.....nu.
 Powiedz do durny kundlu polskim dzieciom nabijanym na banderowskie widly, kobietom z obcietymi piersiami, polskim mezczyznom zywcem obdzieranym ze skory ty s.....nu. rozwiń
Avatar
Gość / 29 listopada 2018 o 21:45
+35
Pan radny ma zastrzeżenia do propagowania banderyzmu a nie Ukraińców,
Avatar
Gość / 29 listopada 2018 o 20:34
+35
Prezydent Żuk powinien wybierać sobie mądrzejszych współpracowników pani Katarzyna Duma powinna trochę poczytać przed wypowiedzią dla mediów - wyszła na totalną kretynkę przez swą niewiedzę
Avatar
Gość / 29 listopada 2018 o 19:39
+35
Bardzo nie lubię PiSu. Z tym większą więc przykrością przyznaję, że w tej akurat sprawie pan radny ma słuszna rację.
Avatar
Ahha / 29 listopada 2018 o 20:42
+34
Tiaaa no przeciez ksiedzuniu Batruch sam modlil sie za duszyczki rezunow przy ich nielegalnym pomniku w powiecie hrubieszowskim. Szczyt obludy i zaklamania. Moze jeszcze troche to i doczekamy sie tolerowania i sponsorowania nie tylko ukrainskiego neonazizmu, ale i niemieckiego. Lublin miastem banderyzacji. Tfu
Avatar
ps / 29 listopada 2018 o 21:05
+17
Panie Batruch, nie rżnij pan (nomen omen) głupa. Banderowski muzykant w Lublinie na imprezie opłacanej z publicznych pieniędzy? Ja przepraszam bardzo za wyrażenie, ale co do k..wy? Czy na Ukrainie na imprezie finansowanej przez państwo (albo w ogóle) wystąpi na przykład polski raper śpiewający o polskości kresów? Czy mu tam na to pozwolą? Oczywiście, że NIE ! Więc dlaczego nam Polakom ktoś pluje w twarz w naszym mieście? Kto za to odpowiada???
 PS. Oczywiście PiS też nie sprzyjam, ale w tym przypadku jak ślepej kurze ziarno trafiło im się być akurat po słusznej stronie.
 PS. Oczywiście PiS też nie sprzyjam, ale w tym przypadku jak ślepej kurze ziarno trafiło im się być akurat po słusznej stronie. rozwiń
Avatar
won / 29 listopada 2018 o 22:59
+14
Jedyna okazja odebrać banderowcom od wieków Polskie ziemie zamiast popierać ten twór majdanowski.Gdy gaz od matiuszki rossiji ssali kilkanaście razy tańszy,było im dobrze.Nie przystąpili do NATO,po co teraz skamlą pomocy ?Polaków mordowali,a Polacy te ścierwa przesiedlali.Pełno tych -uków się panoszy.Pora dać kopa.Won z Polski !
Avatar
Magister Honoris Causa / 2 grudnia 2018 o 21:51
+1
@antygnIDA - -------- Dodam jeszcze, że założona dekretem PKWN z 23 października 1944 roku lubelska uczelnia nadała w 2011 roku podczas inauguracji roku akademickiego temuż Pomianowskiemu - doktorat honoris causa. Miejsce wydarzenia - Wydział Pitologii, laudację wygłosiła prof. Iwona HOFFMAN.
Avatar
antygnIDA / 1 grudnia 2018 o 20:27
+1
Panie Radny - w latach 90-tych ukraińscy nacjonaliści zamierzali przejechać na rowerach przez Polskę do grobu Bandery pochowanego pod Monachium. Interwencja środowisk Kresowych zapobiegła tej parszywej prowokacji , przejazd zablokowano. I kto wtedy nas karcił za tą decyzję ? a no żydowski prozaik eseista Jerzy Pomianowski a właściwie Birnbaum. Budżet Lublina niewątpliwie tworzą mieszkańcy tego Miasta ale kto ma decydujący głos w jego wydatkowaniu ? czy też nie jakiś Birnbaum któremu obojętnie w jakim języku tu się mówi aby jego biznes kwitł i bliżej mu było do Odessy ( wiecie jak inaczej zwanej )
Panie Radny - w latach 90-tych ukraińscy nacjonaliści zamierzali przejechać na rowerach przez Polskę do grobu Bandery pochowanego pod Monachium. Interwencja środowisk Kresowych zapobiegła tej parszywej prowokacji , przejazd zablokowano. I kto wtedy nas karcił za tą decyzję ? a no żydowski prozaik eseista Jerzy Pomianowski a właściwie Birnbaum. Budżet Lublina niewątpliwie tworzą mieszkańcy tego Miasta ale kto ma decydujący głos w jego wydatkowaniu ? czy też nie jakiś Birnbaum któremu obojętnie w jakim języku tu się mówi aby jego biznes kwitł ... rozwiń
Avatar
chart / 30 listopada 2018 o 19:23
+2
"Nie jest autorem" - bo to pieśń UPA, tępa babo, on ją przerobił i śpiewa, na tle banderowskich symboli: ***s://***youtube.com/watch?v=RgdANpB9PnY
Avatar
emski / 30 listopada 2018 o 17:52
+2
W tym temacie jak nigdzie indziej, powinno się mówić jednym głosem !!!. Pani "doradczyni" i księdzu, proponował bym poczytać, jakie tortury na Polakach a szczególnie na polskich dzieciach, stosowali ci oprawcy. Może, jak oboje, mają sumienie, to przejrzą na oczy.
Avatar
Vv / 30 listopada 2018 o 17:46
+1
PO CO TEN GŁUPEK ZWANY RADNYM Z PARTII Pychy i Synekur, WPROWADZA NIENAWIŚĆ,DO INNEGO NARODU!!????WYWALIĆ GO Z WŁADZ MIASTA??
 U ha ha....gloryfikowanie ludobojcow mordujacych niewinnych cywilow tylko za to, ze byli Polakami to pewnie ty chory smieciu jest przejaw milosci no nie ? W.....j do siebie za Zbrucz.
Avatar
ANTYGŁUPEK / 30 listopada 2018 o 17:28
+1
PO CO TEN GŁUPEK ZWANY RADNYM Z PARTII Pychy i Synekur, WPROWADZA NIENAWIŚĆ,DO INNEGO NARODU!!????WYWALIĆ GO Z WŁADZ MIASTA??
Avatar
Palikot, wróć! / 30 listopada 2018 o 13:53
-1
...i mówi to radny antypolskiej pisowskiej mafii - sługusów Watykanu, któremu oddają polskie ustawodawstwo, ziemię, kobiety i dzieci!!!
Avatar
wolftotem / 30 listopada 2018 o 11:40
+4
Ukraina powinna zniknąć raz na zawsze z mapy Europy - dla dobra całego kontynentu a szczególnie Polski.
Avatar
preczzukrainą / 30 listopada 2018 o 11:27
+4
W urzedach miejskich siedza antypolskie chazarobandery i dotyczy to niestety calej Polski; jeden glos sprzeciwu na tylu radnych nic nie zmieni, zreszta szefowie PiS tez popieraja banderowcow...ba niektorych imbecyli zwiazanych z PiS mozna nazwac banderowcami typu: Gosiewska, Romaszewska, Targalski, vel Grajewski, "ambasador" Piekło, Kowal itd. PO oczywiscie to tez chazarobandery a juz zasiadanie w Sejmie syna banderowcow czyli Sycza to bylo totalne przegiecie.
Avatar
cyngiel_michnika / 30 listopada 2018 o 11:17
+7
....z przychylnością patrzę na dofinansowywanie imprez kulturalnych, w przeciwieństwie do wyrzucania pieniędzy w błoto w postaci haraczu płaconego na pedofilską mafię ... Przynajmniej dzieci są bezpieczne!
 szczególnie te nabite na sztachety przez banderowskich rezunów.
Zobacz wszystkie komentarze 51

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Ruszyła samochodem i usłyszała hałas. Wysiadła sprawdzić, co się stało, a on już na to czekał

Lublin: Ruszyła samochodem i usłyszała hałas. Wysiadła sprawdzić, co się stało, a on już na to czekał 1 0

30-letni Rosjanin okradł 52-latkę w Lublinie, a później próbując uciec jeszcze ją zaatakował.

Polska - Łotwa. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i internecie

Polska - Łotwa. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i internecie 0 0

Dziś o 20.45 zespół trenera Jerzego Brzęczka w ramach eliminacji do Euro 2020 zagra na PGE Stadionie Narodowym z Łotwą. Czy Polacy dopiszą kolejny komplet punktów?

Speed Car Motor Lublin jest na fali. Zdunek Wybrzeże Gdańsk pokonane

Speed Car Motor Lublin jest na fali. Zdunek Wybrzeże Gdańsk pokonane 0 0

Niespodzianki nie było – Speed Car Motor Lublin pokonał kolejnego rywala z zaplecza PGE Ekstraligi. W swoim drugim przedsezonowym treningu punktowanym lublinianie wygrali w Gdańsku ze Zdunek Wybrzeżem 53:31.

Wiosenna niedziela w Lublinie. Następny weekend ma być równie piękny
galeria

Wiosenna niedziela w Lublinie. Następny weekend ma być równie piękny 6 0

Pogoda w ten weekend sprzyjała spacerom i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Wielu mieszkańców wybrało się na spacery m.in. po lubelskim deptaku.

TBV Start Lublin - Arka Gdynia 71:80. Niemoc trwa nadal
galeria

TBV Start Lublin - Arka Gdynia 71:80. Niemoc trwa nadal 0 0

Arka Gdynia okazała się za mocna dla TBV Startu Lublin. Podopieczni trenera Przemysława Fasunkiewicza pokazali w hali Globus efektowną oraz skuteczną koszykówkę i wygrali

Mąż z zarzutem zabójstwa żony. Poszukiwania mężczyzny z udziałem helikoptera

Mąż z zarzutem zabójstwa żony. Poszukiwania mężczyzny z udziałem helikoptera 29 3

Zarzut zabójstwa żony ma postawiony 35-letni mieszkaniec Trawnik (powiat świdnicki). Policjanci cały czas szukają mężczyzny i za pośrednictwem mediów proszą o pomoc osoby, które wiedzą, gdzie 35-latek przebywa.

Hokeiści LHT Lublin z pucharem mistrzowskim w rękach. Finał ligi w Białymstoku
film

Hokeiści LHT Lublin z pucharem mistrzowskim w rękach. Finał ligi w Białymstoku 0 0

Wygraną i porażkę zanotowali zawodnicy LHT Lublin na zakończenie sezonu w II lidze grupy północno-wschodniej. Lublinianie odebrali puchar i medale za czwarty z rzędu triumf na tym poziomie rozgrywek

Rosomaki przed Ratuszem, dzieci zachwycone
galeria

Rosomaki przed Ratuszem, dzieci zachwycone 0 0

Współczesne pojazdy opancerzone, moździerze, ciężarówki, a także karabiny, granatniki, noktowizory, hełmy - to wszystko w ostatnią niedzielę z bliska mieli okazję obejrzeć mieszkańcy Puław, Kazimierza Dolnego i Opola Lubelskiego. Okazją jest 20-lecie uczestnictwa Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Agnieszka Chylińska wyśpiewała... skład Motoru Lublin. A piłkarze zaprosili ją na mecz
film

Agnieszka Chylińska wyśpiewała... skład Motoru Lublin. A piłkarze zaprosili ją na mecz 84 0

Agnieszka Chylińska 31 marca wystąpi w Lublinie. Wokalistka na Facebooku śpiewająco zaprosiła na swój występ, a ponadto wyśpiewała skład Motoru Lublin. Piłkarze nie pozostali dłużni.

Pluszaki na bramie kurii w Lublinie. Na znak solidarności z ofiarami księży pedofilów
galeria

Pluszaki na bramie kurii w Lublinie. Na znak solidarności z ofiarami księży pedofilów 65 7

Kartki z napisem "Hańba biskupia" a także pluszowe zabawki zawisły dziś na bramie Kurii Metropolitalnej w Lublinie. Podobne akcje zainicjowane przez Fundację "Nie lękajcie się", która zrzesza i wspiera ofiary księży pedofilów w Polsce odbywały się też w innych miastach.

"Pola śmierci". Projekcja filmu w Warsztatach Kultury
27 marca 2019, 19:00

"Pola śmierci". Projekcja filmu w Warsztatach Kultury 0 0

W ramach cyklu Miasto movie w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w środę, 27 marca o godz. 19 zobaczymy film "Pola śmierci".

Zadzwonił, że w sądzie wybuchnie bomba. Szybko ustalili kim jest

Zadzwonił, że w sądzie wybuchnie bomba. Szybko ustalili kim jest 10 4

W czwartek dyżurny komendy otrzymał zgłoszenie dotyczące podłożenia bomby, która ma wybuchnąć w ciągu godziny w Sądzie Rejonowym w Chełmie.

Rozbił samochód uciekając przed strażą rybacką. Na jaw wyszło jeszcze więcej
galeria

Rozbił samochód uciekając przed strażą rybacką. Na jaw wyszło jeszcze więcej 0 1

52-latek próbował uciekać przed strażnikami Państwowej Straży Rybackiej. Rozbił samochód.

"SWAP - książkę złap!". Wymiana przedmiotów w Chatce Żaka
27 marca 2019, 16:00

"SWAP - książkę złap!". Wymiana przedmiotów w Chatce Żaka 1 0

W środę, 27 marca o godz. 16 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) zorganizowana zostanie trzecia edycja "SWAP - książkę złap!", czyli wymiany niepotrzebnych przedmiotów.

Wandal malował budynki farbą. Z nerwów
galeria

Wandal malował budynki farbą. Z nerwów 1 1

Za uszkodzenie mienia odpowie 27-letni mieszkaniec Międzyrzeca Podlaskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!