Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 grudnia 2018 r.
19:16

Lublin: Pracownicy prokuratur będą występować o zgodę na dodatkowe zatrudnienie w supermarketach

Autor: Zdjęcie autora jsz
0 30 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Po urzędnikach sądowych swoją akcję protestacyjną rozpoczynają pracownicy prokuratur. W czwartek będą pikietować przed swoimi jednostkami. Pod koniec grudnia mogą masowo przechodzić na zwolnienia lekarskie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Protest w sądach trwa już drugi tydzień. W niektórych miastach na zwolnieniach lekarskich jest nawet 90 proc. urzędników. To paraliżuje działalność tych instytucji. Podobna sytuacja może niedługo zapanować w prokuraturach. Sami śledczy solidaryzują się z protestującymi. W swoich jednostkach rozwiesili stosowne plakaty.

W czwartek urzędnicy z prokuratur mają oficjalnie zademonstrować swoje niezadowolenie. W samo południe, korzystając z przerwy obiadowej, będą pikietować przed swoimi jednostkami. Akcję organizuje Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.

– Domagamy się wzrostu wynagrodzeń o tysiąc złotych netto – mówi Wioletta Zgierska Szafranek, przewodnicząca Rady Okręgowej ZZPiPP RP. – Obecnie zarobki urzędników są fatalne. W prokuraturach rejonowych wynoszą one średnio od 2100 do 2300 zł brutto.

Oprócz pikiety związkowcy mają protestować m.in. poprzez wysyłanie czerwonych kartek do premiera. Zamierzają także pisać do parlamentarzystów. Urzędnicy zapowiadają również, że będą występować do przełożonych o zgodę na dodatkowe zatrudnienie, np. w supermarkecie.

To oficjalnie formy protestu. Nieoficjalnie urzędnicy zapowiadają, że od 27 grudnia będą masowo przechodzić na zwolnienia lekarskie.

Pracownicy prokuratur protestowali już w listopadzie ubiegłego roku. Akcja ograniczyła się wówczas do manifestacji, oddawania krwi i brania urlopów. Protestujący domagali się wtedy podwyżek o 900 zł, rozłożonych na trzy lata. Akcja nie przyniosła skutku. Jak informują związkowcy, w przyszłym roku zagwarantowano im wzrost wynagrodzeń jedynie na poziomie 5 procent. 

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Oska / 19 grudnia 2018 o 19:45
+15
Proponuje na ich stanowiska oglosic konkursy, chetni na pewno sie znajda.
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 o 19:34
+15
Buhaha a kto takich śmierdzących leni z dwiema lewymi rękami przyjmie do Biedronki ?! Tam trzeba pracować a nie opier...ać się. Chciałbym zobaczyć jak taki darmozjad z sądu pracuje w Biedronce. Pewnie po 2 dniach kierownik powiedziałby żeby pracownik niczego nie dotykał i siedział bo taniej i lepiej będzie dla wszystkich.
Avatar
bombowa szefowa / 19 grudnia 2018 o 19:59
+14
Niejedna kasjerka z Biedronki z chęcią zamieni się z nimi na pracę...
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 o 20:31
+13
Skoro pisiory twierdzą, że jest tak dobrze, to chyba nie ma problemu, żeby podwyższym pensje wszystkim. Wystarczy nie kraść, prawda pisorkki?
Avatar
and / 19 grudnia 2018 o 19:54
+13
A na czym ci specjaliści się znają że liczą na pracę w marketach na klepaniu w klawiaturę to za mało na kawę też czasu nie będzie nawet na siusiu. Chyba porywają się z motyką na księżyc.
Avatar
nickt89 / 20 grudnia 2018 o 07:10
+12
Jak człowiek niektóre komentarze czyta to zaczyna tracić wiarę w sens wolności wypowiedzi. Tyle zawistnego jadu i nieuzasadnionej pogardy tak wielu wykazuje... Jak tak można? Ludzie, zanim zaczniecie wygłaszać takie osądy (choć takie obrzydliwe zachowania nawet osądem ciężko mianować), to uczciwie zapoznajcie się ze środowiskiem bezpośrednio (przepracujcie kilka miesięcy w krytykowanym środowisku) lub pośrednio (porozmawiajcie z osobami, które w danym środowisku pracują). Czego jednak wymagać i o co prosić, jak ludzie obecnie w zdecydowanej większości wiedzę o świecie czerpią z toksycznych agend informacyjnych i śmieciowych programów telewizyjnych...
Jak człowiek niektóre komentarze czyta to zaczyna tracić wiarę w sens wolności wypowiedzi. Tyle zawistnego jadu i nieuzasadnionej pogardy tak wielu wykazuje... Jak tak można? Ludzie, zanim zaczniecie wygłaszać takie osądy (choć takie obrzydliwe zachowania nawet osądem ciężko mianować), to uczciwie zapoznajcie się ze środowiskiem bezpośrednio (przepracujcie kilka miesięcy w krytykowanym środowisku) lub pośrednio (porozmawiajcie z osobami, które w danym środowisku pracują). Czego jednak wymagać i o co prosić, jak ludzie obecnie w zdecydowanej ... rozwiń
Avatar
Olek / 19 grudnia 2018 o 20:00
+12
Podnosząc wszystkim płacę rośnie inflacja oraz średnie wynagrodzenie!
Avatar
Hu / 19 grudnia 2018 o 20:36
+10
Mówi się najpierwej. A protestują bo PiS mówi że jest super i żyje się tak dobrze jak nigdy. Jakby nie oszukiwali to może by nikt nie protestował. A skoro jednym dali to inni też chcą.
Avatar
Qropatew / 19 grudnia 2018 o 23:33
+9
Zgadzam sie z tym, że jest duzo chętnych do pracy w prokuraturze. Jak dostaną etat popracuja rok i odchodzą. Bardzo proszę, niech pani czy pan z biedronki pdzyjdzie do nas. Serdecznie zapraszamy. Pomoc sie nam bardzo przyda. Nie mamy czasu pic kawy, nie mamy czasu na zjedzenie śniadania, pracujemy po godzinach, nieraz w weekendy i nikt nam za to nie płaci, bo tu nie placa za nadgodziny.  Robota mysi byc wykonana bo terminy lecą. URZĘDNICY  PROKURATURY NIE MAJĄ WPLYWU NA ZAKONCZENIE CZY PRZEWLEKŁOŚĆ SPRAW. Ale niestety żeby go zrozumieć to niektórzy muszą mieć więcej niż jedną szarą komórkę. Śmieszy mnie to, że najwięcej mają do powiedzenia Ci,  ktorzy nie mają zielonego pojęcia co należy do naszych obowiązków.  Ale jak to Polak opluć i zeszmacić drugiego.  A ponoć Polska to katolicki kraj
Zgadzam sie z tym, że jest duzo chętnych do pracy w prokuraturze. Jak dostaną etat popracuja rok i odchodzą. Bardzo proszę, niech pani czy pan z biedronki pdzyjdzie do nas. Serdecznie zapraszamy. Pomoc sie nam bardzo przyda. Nie mamy czasu pic kawy, nie mamy czasu na zjedzenie śniadania, pracujemy po godzinach, nieraz w weekendy i nikt nam za to nie płaci, bo tu nie placa za nadgodziny.  Robota mysi byc wykonana bo terminy lecą. URZĘDNICY  PROKURATURY NIE MAJĄ WPLYWU NA ZAKONCZENIE CZY PRZEWLEKŁOŚĆ SPRAW. Ale niestety żeby go zrozumieć to ni... rozwiń
Avatar
Qropatew / 19 grudnia 2018 o 23:52
+3
Buhaha a kto takich śmierdzących leni z dwiema lewymi rękami przyjmie do Biedronki ?! Tam trzeba pracować a nie opier...ać się. Chciałbym zobaczyć jak taki darmozjad z sądu pracuje w Biedronce. Pewnie po 2 dniach kierownik powiedziałby żeby pracownik niczego nie dotykał i siedział bo taniej i lepiej będzie dla wszystkich.
  : Zapraszam na miesiac. Posadzimy przed komputerkiem, damy akta jedne, drugie, dziesiate, ja moge się poświecić  i nawet kawusie zrobię i wtedy pogadamy. I chcialabym zobaczyc jak taki darmozjad daje sobie rade :-D. 
  : Zapraszam na miesiac. Posadzimy przed komputerkiem, damy akta jedne, drugie, dziesiate, ja moge się poświecić  i nawet kawusie zrobię i wtedy pogadamy. I chcialabym zobaczyc jak taki darmozjad daje sobie rade :-D.  rozwiń
Avatar
Sekretarz / 20 grudnia 2018 o 14:07
+2
Nie oszukujmy się, zwykli pracownicy fizyczni nie zrozumieją na czym polega praca w sądzie albo prokuraturze. Wydaje im się że jak powykładają proszki w markecie albo pokopią doły to już wielcy specjaliści do wszystkiego. Tylko jak krzywo się poukłada towar, to nic się nie stanie, a jak w sądzie ktoś się pomyli to nagle tragedia i płacz do mediów... Jakbyście spróbowali prawdziwej, odpowiedzialnej pracy, to inaczej byście śpiewali. 
Avatar
as / 20 grudnia 2018 o 12:11
+1
Podnosząc wszystkim płacę rośnie inflacja oraz średnie wynagrodzenie!
 90% społeczeństwa tego za dobrze nie rozumie, a już na pewno nie rozumie tego elektorat pisu. Rosnąca inflacja to nie jest wynik tylko podnoszenia płacy minimalnej, ale również wiele codziennych szaleńczych ruchów tego rządu. Doprowadzili do tego, że niektórym w ogóle nie opłaca się pracować, to nie żart i nie mówię tu o marginesie społecznym ale o zdrowo myślących i całkiem sprawnie kalkulujących ludzi, rodziców więcej niż dwójki dzieci. Oczywiście, praca to nie tylko ten pieniążek który się weźmie z końcem miesiąca, ale myślenie perspektywiczne nigdy nie było domeną naszego narodu.
 90% społeczeństwa tego za dobrze nie rozumie, a już na pewno nie rozumie tego elektorat pisu. Rosnąca inflacja to nie jest wynik tylko podnoszenia płacy minimalnej, ale również wiele codziennych szaleńczych ruchów tego rządu. Doprowadzili do tego, że niektórym w ogóle nie opłaca się pracować, to nie żart i nie mówię tu o marginesie społecznym ale o zdrowo myślących i całkiem sprawnie kalkulujących ludzi, rodziców więcej niż dwójki dzieci. Oczywiście, praca to nie tylko ten pieniążek który się weźmie z końcem miesiąca, ale myś... rozwiń
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 o 12:00
+2
To jest ten dobrobyt za PISu. Wszystko drożeje przez ich szaleńcze ruchy i nie ma się co w sumie dziwić, że takiemu podstawowemu urzędnikowi brakuje na życie mimo, że reprezentuje poważny urząd i ma odpowiedzialniejszą pracę niż zamiatanie ulicy.
Avatar
as / 20 grudnia 2018 o 11:52
0
rozumiem, że wielu pracowników urzędów jest niezadowolonych z zarobków i pewnie słusznie w wielu przypadkach, ale zapowiadanie, że się pójdzie na L4? ktoś te zwolnienia wystawia, ktoś chyba kontroluje (a przynajmniej powinien) pracowników przebywających na zwolnieniu. To jak to jest? jak miałem 3 tyg. zwolnienia to nie dość, że kontrola w miejscu pracy to jeszcze wezwanie do świętego zusa, żebym się pokazał czy rzeczywiście jestem na tyle chory żeby nie pracować! To jest budżetówka, kto do cholery płaci za waszą pracę i wasze zwolnienia i za tych w tym wypadku przestępców, którzy wam je wystawiają? Pewnie, wszyscy idźcie na L4 - urzędnicy wszelkiej maści, policjanci, lekarze, strażacy, nauczyciele, górnicy, służby więzienne i graniczne, a i jeszcze żołnierze, a co tam! razem raźniej! Liczę, że nie zrobicie z gęby cholewy i przynajmniej kilka osób pójdzie zaznać tego dobrobytu w lidlu czy biedronie. Tylko ostrzegam - może się okazać, że nie macie na start kompetencji na kierowników!
rozumiem, że wielu pracowników urzędów jest niezadowolonych z zarobków i pewnie słusznie w wielu przypadkach, ale zapowiadanie, że się pójdzie na L4? ktoś te zwolnienia wystawia, ktoś chyba kontroluje (a przynajmniej powinien) pracowników przebywających na zwolnieniu. To jak to jest? jak miałem 3 tyg. zwolnienia to nie dość, że kontrola w miejscu pracy to jeszcze wezwanie do świętego zusa, żebym się pokazał czy rzeczywiście jestem na tyle chory żeby nie pracować! To jest budżetówka, kto do cholery płaci za waszą pracę i wasze zwolnienia i za... rozwiń
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 o 10:16
+2
Protestują bo PiS mówi że jest super i żyje się tak dobrze jak nigdy. Jakby nie oszukiwali to może by nikt nie protestował. A skoro jednym dali to inni też chcą To po pierwsze. A po drugie jak już ktoś napisał - tam nie płacą za nadgodziny, a od urzędnika nic nie zależy, śledztwo prowadzi prokurator, on też występuje w sądzie. Mimo to jednak ktoś musi obsługiwać prokuratora i dokumentację.
Avatar
Beznick / 20 grudnia 2018 o 09:27
+1
Czy Pani pracuje tam w ramach odbywania kary? Jeżeli jest źle, mało płacą, to proszę zmienic pracę nawet do marketu, jeżeli uważa Pani, że jest tam lepiej.
Avatar
Beznick / 20 grudnia 2018 o 09:15
0
Jeżeli im nie pasuje wynagrodzenie, to niech zmienią pracę. Kiedyś ktoś udzielił rady: "...wziąć kredyt, zmienić pracę ..." Jedynie budżetówka może sobie pozwolić na taki protest. W większości prywatnych firm otrzymaliby wypowiedzenie. Jeżeli uważają, że w marketach zarabia sie lepiej, to niech się tam zatrudnią na stałe. Gwarantuję, że większość nie wytrzyma dłużej niż rok.
Avatar
troszkę wiedzy / 20 grudnia 2018 o 07:49
+1
5. No właśnie odpowiedzialność - czy wiecie może jaka odpowiedzialność ciąży na wykonywanych czynnościach tego protokolanta ? Ano nawet i karna. Nie tylko opierdziel od kierownika (jak to może być w przypadku tej pracy na markecie, lub kikla k...rw od majstra że się źle łopatą macha). 6. Jebie się tych protokolantów, że kawę pija, że nic nie wiedzą i nie robią - a tu patrzcie zrobili protest i sądy stoją !!! Czyli co sąd nie pracuje tylko sędziami ? To protokolanty tam jednak pracują skoro jak ich nie ma to nie ma jak sprawa się odbyć ? Sędzia nie da se rady bez protokolanta ? No parzcie jakie dziwne rzeczy. 7. Picie kawy i przekładanie papierków - kiedy? Praca zaczyna się o 7.30 a o 7.45 jest wokanda, na którą trzeba choćby akta zanieść na salę - więc kiedy ta kawa? A przekłądanie papierków ... proszę - tak jak przesypywanie łopatą z jednej kupki na drugą ... A jeśli myślicie że tak fajnie pić kawę i przekładać papierki to przecież można zostawić łopatę - iść na studia na 5 lat i się będzie dupę grzać za biurkiem i kawę pić zamiast machać łopatą na wypizdowie. 8. Tu zacytuję czyjś komentarz bo dobrze opisuje tą pracę u prywaciarza: "Tylko baranki jedne, gdyby nie ci ludzie nie mielibyście w tym kraju NIC. Bo to im zabierają 50% na składki i podatki. Wy u prywaciarzy kombinujecie, penstjka 3 tysia pod stołem...a składki on najniżej krajowej. I już państwo okradzione..Do tego kasa do ręki, żeby komirnikowi np.alimantów nie płacić. A potem płacz właśnie w sądzie, że świadczenia nie ma albo 600zl emeryturki, a przecież on tak pracował i zarabiał. Tak. Tyle, że pod stołem. I tak to sądy mieli te Wasze sprawy. Wstyd. Szczerze mówiąc, to wolę tych ludzi w biurach, niż tych kombinatorów. "
5. No właśnie odpowiedzialność - czy wiecie może jaka odpowiedzialność ciąży na wykonywanych czynnościach tego protokolanta ? Ano nawet i karna. Nie tylko opierdziel od kierownika (jak to może być w przypadku tej pracy na markecie, lub kikla k...rw od majstra że się źle łopatą macha). 6. Jebie się tych protokolantów, że kawę pija, że nic nie wiedzą i nie robią - a tu patrzcie zrobili protest i sądy stoją !!! Czyli co sąd nie pracuje tylko sędziami ? To protokolanty tam jednak pracują skoro jak ich nie ma to nie ma jak sprawa się odbyć ? Sędz... rozwiń
Avatar
troszkę wiedzy / 20 grudnia 2018 o 07:49
+1
Poniższy komentarz umieszczałem odnoścnie protestu pracowników sądów. Ten artykuł dotyczy protestu pracowników prokuratur. Jednak użyte przeze mnie argumenty doskonale też odnoszą się do protestu pracowników prokuratur bo specyfika pracy jest bardzo zbliżona. Dlatego też .... Garść informacji i argumentów dla wszelkich znawców tematu aby troszkę czegoś się dowiedzieli coś sobie uzysłowili, przemyśleli ... 1. Wiele osób zarzuca, że postępowania sądowe długo się ciągną jakby to bylo wyłączną winą pracowników sądów najniższego szczebla - a dlaczego nikt nie zapozna się z tym jak wygląda postępowanie sądowe ? Przecież to wszystko jest opisane przepisami i można wyczytać z jaich elementów takie postępowanie się składa, co trzeba wykonać. Rózne te czynności mają też różne ramy czasowe a jako że jest tych czynności wiele to niestety jest wiele czynników które proces mogą wydłużyć (chociażby konieczność zawiadomienia strony postępowania). Nie jest to wymysł protokolanta tylko jest to określone przepisami. A  prowadzącym postępowanie jest sędzia i to on ma władzę podejmować wszelkie decyzje w postępowaniu sądowym - nie ten szarak najniższego szczebla. 2. Wielu osobo zdaje się, że jak nie pracuje się fizycznie tylko za biurkiem to nie praca. Otóż jakiś element pracy fizycznej w sądach jest - trzeba nosić lub ciągnąć na wózku wiele tomów akt (kto niby je sędziemu przyniósł i ułożył na sali sądowej przed nosem) ? Ale nie o to mi chodzi. Pracownik sądu - ten protokolant - siedzi na tej sprawie i pisze na komupterze te wszystkie brudy, patologie - o zabójstwach, o pedofilach, o zboczeńcach, o samobójcach, o zabitym psie, siedzi i słucha tych wynaturzeń - i tak przykład przez 3 dni po 8 godzin. Fajnie ? Oj chyba psychicznie to można się nieźle zmęczyć - i niestety jak ktoś takich rzeczy się nasłucha to nawet jak się wyśpi to i tak o tym pamięta - bo widzicie ten fizyczny jak wypocznie to już mięśnie go nie bolą. Oczywiście przytoczyłem tu najgorsze z możliwych, chociaż w innych postępowaniach też jest ciekawie - wiele specjalistycznych wyjaśnień np. biegłych. 3. Jak się nie podoba to pracę zmienić - widzicie są osoby, które się uczą, kształcą chcą robić coś więcej niż tylko nosić skrzynki z towarem lub machać łopatą - to wybór każdego z nas co chcemy robić. I zauważcie że do łopaty nie trzeba się uczyć - możesz iść i machać tą łopatą - a niestety do takiej pracy np. w sądzie trzeba troszkę się pouczyć (czyli poświęcić na to czas często pieniądze) i dopiero potem mając wykształcenie zaczyna się zarabiać (a łopatą możesz machać zaraz po podstawówce). Pozatym chyba nie ma aż tyle wolnych etatów w marketach lub do machania łopaty. A jakbyśmy wszyscy machali łopatą to kto wykonywałby czynności w innych zawodach ? 4. Jak się nie podoba to pracę zmienić  czy naprawdę chcecie takiej rotacji pracowników np. w tych sądach ? Gdzie przyjdzie nowy, który mimo wiedzy teoretycznej dopiero będzie się uczył tej praktyki? Gdzie możliwe że popełni jakieś błędy? Że będzie pracował mniej wydajnie ? I co wtedy będziecie mówić jeśli wtedy te postępowania będą się jescze wydłużać na wskutek tego, że taki nowy pracownik zrobi jakiś błąd (za który później odpowie - ale o tym za chwilę).
Poniższy komentarz umieszczałem odnoścnie protestu pracowników sądów. Ten artykuł dotyczy protestu pracowników prokuratur. Jednak użyte przeze mnie argumenty doskonale też odnoszą się do protestu pracowników prokuratur bo specyfika pracy jest bardzo zbliżona. Dlatego też .... Garść informacji i argumentów dla wszelkich znawców tematu aby troszkę czegoś się dowiedzieli coś sobie uzysłowili, przemyśleli ... 1. Wiele osób zarzuca, że postępowania sądowe długo się ciągną jakby to bylo wyłączną winą pracowników sądów najniższego szczebla - a d... rozwiń
Avatar
Legar / 20 grudnia 2018 o 07:42
+1
POgonić Prokuratora Wojewodzkiego w dal. I finans na POdwyżki znajdzie się. Co to za szef co nie umie dzielić.