Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 grudnia 2018 r.
21:07

"Po kilkunastu latach pracy zarabiam 200 zł więcej niż stażysta". Protest w sądach

96 48 A A

Mimo obiecanych podwyżek, coraz więcej urzędników sądowych odchodzi na zwolnienia lekarskie. Doraźnie zatrudniani pracownicy nie są w stanie ich zastąpić. W sądach zapowiada się więc kolejny, kryzysowy tydzień.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Po kilkunastu latach pracy zarabiam jakieś 200 zł więcej niż stażysta – skarży się urzędniczka jednego z lubelskich sądów. – Nasza praca wiąże się ze sporą odpowiedzialnością. Wymaga wiedzy i kwalifikacji. To nie tylko protokołowanie, ale i masa różnych czynności przed i po rozprawie. Wszystkie decyzje sądu trzeba przecież formalnie wykonać. Pracy jest tyle, że dokumentów w szafie praktycznie nigdy nie ubywa. Pomimo tego zarobki mamy tragiczne.

Większość pracowników sądowej administracji zarabia niewiele ponad 2 tys. zł miesięcznie. Urzędnicy skarżą się, że przekroczenie granicy 3 tys. zł jest praktycznie nierealne.

– Stoimy murem za pracownikami sądów – przyznaje sędzia Barbara Du Château, rzecznik Sądu Apelacyjnego w Lublinie. – W pełni solidaryzujemy się z ich postulatami płacowymi. Bez urzędników nie bylibyśmy w stanie nic zrobić. To oni muszą wykonać wszystkie decyzje sędziów.

Urzędnicy walczą o podwyżki, przechodząc na zwolnienia lekarskie. Protest trwa od tygodnia. W niektórych sądach chorują niemal wszyscy pracownicy administracji. W piątek, w okręgu lubelskim, odwołano z tego powodu 64 sprawy. Największy problem był w Łukowie, gdzie nie odbyło się aż 26 na 28 zaplanowanych spraw. W Kraśniku odwołano 9, a w Puławach 10. Choruje tam ponad połowa pracowników.

W Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód zwolnienia dostarczyło ponad 70 proc. urzędników. W sumie 256 osób. Kierownictwu udało się jednak tak zorganizować pracę, że z wokandy “spadły” tylko 4 z 91 zaplanowanych spraw. W Sądzie Rejonowym Lublin-Wschód mimo 140 chorych nie odwołano w piątek żadnej rozprawy.

W innych sądach jest jednak znacznie gorzej. Miejsce chorych zastępują więc osoby zatrudniane na umowę–zlecenie. Takie rozwiązanie nie wszędzie jednak zdaje egzamin. W Łukowie nowa pracownica bardziej zaszkodziła niż pomogła. Ledwo była w stanie pisać ze słuchu. Później nie zapisała protokołu z pierwszej rozprawy i zastąpiła go protokołem z kolejnej. Została zwolniona.
W Sądzie Okręgowym w Lublinie nie odnotowano jeszcze takich problemów. Do piątku, na umowę-zlecenie zatrudniono tam 11 osób. Każda zarabia podwójną stawkę minimalną, czyli 27,2 zł za godziną brutto.

Etatowych urzędników takie rozwiązania jedynie irytują. – Gdyby mi ktoś tyle zaproponował, skakałabym z radości – przyznaje jedna z etatowych urzędniczek. – Przecież w ten sposób można zarobić i 4 tys. zł miesięcznie. Dla nas to abstrakcja. Dziwne, że od lat nie ma pieniędzy na podwyżki, a nagle można płacić innym podwójną stawkę.

W piątek resort sprawiedliwości ogłosił, że od nowego roku urzędnicy sądowi mogą liczyć na 200 zł podwyżki. To jednak nie zadowala protestujących. W większości sądów liczba chorych nie spada lecz rośnie. Z nieoficjalnych informacji wynika, że pod koniec grudnia do protestujących pracowników sądów mogą się przyłączyć urzędnicy z prokuratur.

Czytaj więcej o:

Komentarze 48

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 grudnia 2018 o 21:45
+38
Dokładnie, zwykli pracownicy idę klapią od 20 lat, a sędziowie mają 9-15 tyś złotych, 4 dniowy tydzień pracy, nie płaca podatków i ZUS, 38 dni urlopu - biorą kiedy chcą, immunitety i inne przywileje, stany spoczynku, a zwykli pracownicy administracji sądowej od 20 lat bidę klepią. Kasta powinna się podzielić z pracownikami sądów.
Avatar
HAŃBA KOMUCHOM W TOGACH / 16 grudnia 2018 o 22:06
+36
16 grudnia 1952 roku w ubeckim więzieniu na Mokotowie strzałem w tył głowy zabity został Stanisław Mieszkowski komandor Marynarki Wojennej, szef Sztabu Głównego Marynarki Wojennej, dowódca floty.
Avatar
PRECZ Z KOMUNĄ W TOGACH / 16 grudnia 2018 o 22:12
+32
PRLowskie BEZPRAWIE - MORDERCY BEZKARNI -  Lista zabitych górników z KWK „Wujek”: Józef Czekalski (48 lat) Krzysztof Giza (24 lata) Joachim Gnida (28 lat) Ryszard Gzik (35 lat) Bogusław Kopczak (28 lat) Andrzej Pełka (19 lat) Jan Stawisiński (21 lat) Zbigniew Wilk (30 lat) Zenon Zając (22 lata)
Avatar
Gość / 16 grudnia 2018 o 21:28
+24
W urzędzie miasta Lublin wcale nie jest lepiej, podwyżki tylko dla swoich
Avatar
Ex pracownik Sądu / 17 grudnia 2018 o 01:13
+22
Pracowałem w Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód i Lublin-Wschód w latach 2012 - 2015. Specjalnie dla odpowiedzi sprawdziłem historię swojego konta bankowego. Pełny etat - praca na zastępstwo, staż urzędniczy. Protokolant sądowy (w praktyce sekretarz, gdyż obsługiwałem sędziów jak każdy pracownik na umowę na czas niekreślony). Wynagrodzenie: od 1298,30 zł do 1374,39 zł.  Nagrody nie dostałem NIGDY, dostawali je zazwyczaj pracownicy na etacie na czas nieokreślony, ale to nie były kokosy - jakieś 600 - 700 zł raz/dwa razy w roku. Plus osławiona "trzynastka" - czyli raz w roku dodatkowa pensja, która tak kole was w oczy - też około 1300 zł - nawet niepełne. Teraz ponóżcie sobie 1374,30 x 13 = 17865,90 zł na rękę ROCZNIE.  W 2015 r. minimalna krajowa wynosiła 1750 zł brutto czyli na rękę około 1400 zł. Moje podwyżki były uzależnione od podnoszonego minimalnego wynagrodzenia. Dalej wieszajcie psy na pracownikach sądów, jakoś tak się dziwnie składa, że w byle Biedrze czy Lidlu pracownik na kasie dostanie więcej. Pozdrawiam pracowników sądów, nieprzejmujcie się hejtem. Ten kto nie pracował nigdy w Sądzie, nie wie o czym bredzi.
Pracowałem w Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód i Lublin-Wschód w latach 2012 - 2015. Specjalnie dla odpowiedzi sprawdziłem historię swojego konta bankowego. Pełny etat - praca na zastępstwo, staż urzędniczy. Protokolant sądowy (w praktyce sekretarz, gdyż obsługiwałem sędziów jak każdy pracownik na umowę na czas niekreślony). Wynagrodzenie: od 1298,30 zł do 1374,39 zł.  Nagrody nie dostałem NIGDY, dostawali je zazwyczaj pracownicy na etacie na czas nieokreślony, ale to nie były kokosy - jakieś 600 - 700 zł raz/dwa razy w roku. Plus o... rozwiń
Avatar
Gość / 16 grudnia 2018 o 22:25
+15
Ciemny zawistny lud się odezwał .
Avatar
Ja / 16 grudnia 2018 o 22:05
+12
Wszędzie w budżetowce nie było od 10 lat podwyżek i nie tylko wy pracujecie kilkanaście lat mając 100lub 200zł więcej niż ten co dopiero zaczyna
Avatar
troszkę wiedzy / 17 grudnia 2018 o 08:18
+10
5. No właśnie odpowiedzialność - czy wiecie może jaka odpowiedzialność ciąży na wykonywanych czynnościach tego protokolanta ? Ano nawet i karna. Nie tylko opierdziel od kierownika (jak to może być w przypadku tej pracy na markecie, lub kikla k...rw od majstra że się źle łopatą macha). 6. Jebie się tych protokolantów, że kawę pija, że nic nie wiedzą i nie robią - a tu patrzcie zrobili protest i sądy stoją !!! Czyli co sąd nie pracuje tylko sędziami ? To protokolanty tam jednak pracują skoro jak ich nie ma to nie ma jak sprawa się odbyć ? Sędzia nie da se rady bez protokolanta ? No parzcie jakie dziwne rzeczy. 7. Picie kawy i przekładanie papierków - kiedy? Praca zaczyna się o 7.30 a o 7.45 jest wokanda, na którą trzeba choćby akta zanieść na salę - więc kiedy ta kawa? A przekłądanie papierków ... proszę - tak jak przesypywanie łopatą z jednej kupki na drugą ... A jeśli myślicie że tak fajnie pić kawę i przekładać papierki to przecież można zostawić łopatę - iść na studia na 5 lat i się będzie dupę grzać za biurkiem i kawę pić zamiast machać łopatą na wypizdowie. 8. Tu zacytuję czyjś komentarz bo dobrze opisuje tą pracę u prywaciarza: "Tylko baranki jedne, gdyby nie ci ludzie nie mielibyście w tym kraju NIC. Bo to im zabierają 50% na składki i podatki. Wy u prywaciarzy kombinujecie, penstjka 3 tysia pod stołem...a składki on najniżej krajowej. I już państwo okradzione..Do tego kasa do ręki, żeby komirnikowi np.alimantów nie płacić. A potem płacz właśnie w sądzie, że świadczenia nie ma albo 600zl emeryturki, a przecież on tak pracował i zarabiał. Tak. Tyle, że pod stołem. I tak to sądy mieli te Wasze sprawy. Wstyd. Szczerze mówiąc, to wolę tych ludzi w biurach, niż tych kombinatorów. " 9. Żeby nie było - też uważam że protest został źle zorganizowany - mógł być stopniowany jak u policjantów. Powinno być zdecydowane poparcie związków zawodowych, które powinny wysunąć jasne rządania. A tak to jest to jakaś inicjatywa tych szaraczków która zostanie zamieciona pod dywan, tym bardziej że nie ma to poparcia społecznego, które by wywarło nacisk na rządzących, bo przecież jak to te nieroby zza biurek kase wołają zamiast iśc do normalnej porządnej pracy i łopatą zapierdzielać lub skrzynki nosić.
5. No właśnie odpowiedzialność - czy wiecie może jaka odpowiedzialność ciąży na wykonywanych czynnościach tego protokolanta ? Ano nawet i karna. Nie tylko opierdziel od kierownika (jak to może być w przypadku tej pracy na markecie, lub kikla k...rw od majstra że się źle łopatą macha). 6. Jebie się tych protokolantów, że kawę pija, że nic nie wiedzą i nie robią - a tu patrzcie zrobili protest i sądy stoją !!! Czyli co sąd nie pracuje tylko sędziami ? To protokolanty tam jednak pracują skoro jak ich nie ma to nie ma jak sprawa się odbyć ? Sędz... rozwiń
Avatar
Kola / 16 grudnia 2018 o 22:36
+10
Po kilkunastu latach pracy jako magister farmacji w aptece zarabiam 300 zł więcej niż technik.
Avatar
aaa / 16 grudnia 2018 o 21:44
+8
Zapraszam niech pojdą popracować na produkcję..
Avatar
CBA / 18 grudnia 2018 o 07:55
+1
A Gang Zierzaków zgarnia premie ....
Avatar
Gość / 17 grudnia 2018 o 22:17
+1
Sąd Rejonwy Lublin - Zachód sparaliżowany, kierownictwo bezradne, urządza "komisje gospodarcze" chodząc po wydziałach. Jak za minionego ustroju...
Avatar
;) / 17 grudnia 2018 o 18:34
+2
Zapraszam do pracy w sądzie, skoro tu taki raj. W Warszawie czeka ponad 100 wakatów!
Avatar
Kierownik marketu / 17 grudnia 2018 o 18:15
0
Marudzących zapraszam do pracy w Biedronce .Mamy wolne etaty.
Avatar
aaa / 17 grudnia 2018 o 18:06
0
Chyba masz rację, bo na produkcji robisz jedną rzecz, a za biurkiem w sądzie trzeba biegać z dokumentami do sędziów i zbierać podpisy, pilnować terminów kilkudziesięciu spraw naraz, protokołować na rozprawie, wysyłać informację do stron i w pewnym momencie zdajesz sobie sprawę że nie jadłeś śniadania i jesteś w szarym polu a już prawie minęło 8 godzin
 Był taki kawał pracownik na budowie tak zapie..ał z pusta taczka,że nie znalazł czasu aby ja załadowac .Przestań chrzanic głupot.
Avatar
ddd / 17 grudnia 2018 o 18:01
+1
Protokolant to gdzie gina akta spraw masz pojecie to powiedz,jak to sie dzieje,że pod okiem kamery znika to co jest niewygodne dla jednej ze stron.Patologia. Pis rób porządek w sadach aby nie krzywdzili ludzi.
Avatar
Liczko / 17 grudnia 2018 o 15:18
+3
Gdzie byli Ci co teraz walczą o POdwyżki. Rzepa z TK - wyjeżdża na wycieczkę do Chin bo Mu było Mało. I tam szukał demokracji. Po odejściu z TK dostał ca 250 tys za zaległy urlop. Obecnie wszyscy Sędziowie zwolnieni na emeryturę w wieku 65 lat wrócili i żaden nie zwrócił PObranej odprawy. A suma sumarum to całkiem ładny grosz. I co Sądy nie mają pieniędzy. Mają tylko szefowie są tak marni, że nie dzielą uczciwie tylko swojakom dużo a nie nasim ...... w nos. Wybrać przedsiębiorczych szefów to sytuacja płacowa w Sądach natychmiast POprawi się.
Avatar
bbb / 17 grudnia 2018 o 15:02
+1
Chyba masz rację, bo na produkcji robisz jedną rzecz, a za biurkiem w sądzie trzeba biegać z dokumentami do sędziów i zbierać podpisy, pilnować terminów kilkudziesięciu spraw naraz, protokołować na rozprawie, wysyłać informację do stron i w pewnym momencie zdajesz sobie sprawę że nie jadłeś śniadania i jesteś w szarym polu a już prawie minęło 8 godzin
Avatar
Protokolant / 17 grudnia 2018 o 14:05
+1
Witam wszystkich komentujących pracę protokolantów, o której nie mają żadnego pojęcia. Akurat praca w sądzie jest monitorowana i można ją,, zmierzyć".  Od przyjścia do pracy do wyjścia kazda czynność jest monitorowana. Każde zrobione akta, każde napisane pismo, każdy wysłany e-mail jest w systemie i można sprawdzić czy wszystko jest robione na czas.  Zanim zaczniecie Państwo krytykować zapoznajcie się jak faktycznie to wszystko wygląda. 
Avatar
pozdrawiam i życzę Wrsolych i spokojnych Świąt / 17 grudnia 2018 o 12:57
+3
Co ty pieprzysz człowieku. U mnie w wydziale większość zarabia minimalne wynagrodzenie i dostaje podwyżkę, jak minimalne wzrośnie. Jedyna „sensowna” podwyżka jest dopiero po ukończeniu staży urzędniczego zakończonego egzaminem i to jest jakieś 300-400 zł brutto.  Na taki staż wcale cię dyrektor ud razu puszczać nie musi. Ja po 15 latach pracy mam 2300 zł z dodatkiem stażowym, zaległy urlop do wykorzystania (prawie cały), praktycznie zero zwolnień lekarskich, bo jak mnie nie będzie, to nikt za mnie nic nie zrobi. Prawie 400 spraw na biegu, których trzeba pilnować i w których trzeba wykonywać czynności na bieżąco, nierzadko po godzinach (za które nikt nie płaci). Szkoda ze najwiecej ba temat pracy w Sądach mają osoby, które nie przepracowały w nich nawet jednego dnia, a informacje czerpią nieświadomi skąd. Owszem jak mi się praca i płaca nie podoba, to mogę się zwolnić, tylko ze to nic nie zmienia, bo na moje miejsce przyjdzie osoba, która wcale lepiej nie będzie miała. Już nie jeden taki nowy pracownik przyznawał, ze nie sadzil, ze tak może wyglądać praca w sądzie. Za takie pieniądze. Z reszta rotacja pracownikow jest ogromna. U mnie przez wydział w ciągu 3 lat przewinęło się ponad 30 pracownikow. Jeśli uważasz, ze to nie jest ze szkoda dla sądownictwa i dla ludzi, którzy mają to swoje sprawy, to gratuluje. I do wiadomości wszystkich, również ministerstwa. To że w niektórych sądach wokandy teraz spadają, to nie jest największy problem. Problemem jest to, ze nie ma kto zarejestrować nowych spraw, przydzielić ich sędziom, wykonać żadnych zarządzeń, podłożyć wpływającej poczty (a do jednego referatu potrafi miesięcznie wpłynąć i 200 pism). To da zaległości nie do nadrobienia i wszyscy to odczują najbardziej dopiero w styczniu i lutym, a może i później. Zastanawiam się, skąd w Polakach tyle nienawiści i zawiści.
Co ty pieprzysz człowieku. U mnie w wydziale większość zarabia minimalne wynagrodzenie i dostaje podwyżkę, jak minimalne wzrośnie. Jedyna „sensowna” podwyżka jest dopiero po ukończeniu staży urzędniczego zakończonego egzaminem i to jest jakieś 300-400 zł brutto.  Na taki staż wcale cię dyrektor ud razu puszczać nie musi. Ja po 15 latach pracy mam 2300 zł z dodatkiem stażowym, zaległy urlop do wykorzystania (prawie cały), praktycznie zero zwolnień lekarskich, bo jak mnie nie będzie, to nikt za mnie nic nie zrobi. Prawie 400 spraw na biegu, kt... rozwiń