Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 marca 2010 r.
20:46
Edytuj ten wpis

Lublin szuka wyjścia z lokalowej zapaści. Potrzeba tysiąc mieszkań

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 18 A A

Lokali brakuje m.in. dla 600 rodzin z wyrokami eksmisyjnymi. Właściciele mieszkań, którzy nie mogą pozbyć się niepłacących czynszu lokatorów, występują już do miasta o odszkodowania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Tych pozwów jest coraz więcej, nawet po kilka tygodniowo – mówi Monika Lipińska, dyrektor Wydziału Spraw Mieszkaniowych w Urzędzie Miasta Lublin. Ratusz wypłacił dotąd kilkanaście tysięcy złotych odszkodowań. Ma na to do końca roku 70 tys. zł, co może nie wystarczyć.

Najgorzej jest z lokalami socjalnymi. Miasto musi je zapewnić lokatorom z wyrokiem eksmisyjnym i orzeczonym prawem do lokalu socjalnego. 600 takich rodzin czeka, właściciele mieszkań nie mogą się ich pozbyć.

– To nagminne zjawisko – komentuje Helena Perlicka, przewodnicząca Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości. – Gminy mówią, że nie mają mieszkań, właścicielom domagającym się odszkodowania każą iść do sądu. A odszkodowania są często groszowe, bo ustalający je rzeczoznawca bierze pod uwagę nie tylko to, że budynek jest atrakcyjnie położony, ale również stan samego mieszkania. A lokatorzy bardzo często je zaniedbują.

Kolejnych 200 mieszkań trzeba zapewnić rodzinom, którym, co prawda, sąd nie nakazał zapewnić lokalu, ale prawo nie pozwala wyrzucić ich na bruk. Tak jest z lokalami socjalnymi. Z komunalnymi nie lepiej: ludzie bez wyroków eksmisyjnych na mieszkanie czekają nawet po 10 lat.

– Kolejka jest ogromna i tego nie da się rozwiązać w ciągu dwóch, trzech lat – przyznaje Adam Wasilewski, prezydent Lublina. A mieszkań nie ma. Na nowe miejskie bloki przy ul. Mireckiego i Zygmunta Augusta trzeba czekać do przyszłego roku.

Wczoraj w magistracie sztab urzędników głowił się, jak z tego wybrnąć. Pierwszy pomysł już jest. Ratusz chce wykorzystać swą spółkę – Towarzystwo Budownictwa Społecznego "Nowy Dom”. Zamiast zaczynać własne budowy mógłby wspierać inwestycje TBS, a później zasiedlać część lokali jako mieszkania komunalne.
To, zdaniem Ratusza, może być tańsze od samodzielnej budowy.

– W TBS cena metra to 2800 zł, o wiele mniej niż w przypadku naszych bloków – stwierdza Krzysztof Żuk, zastępca prezydenta. To nie jedyny pomysł.

– W przyszłym roku chcemy od TBS wynająć 20 mieszkań – zapowiada Lipińska.

Dodatkowe 3 mln zł miasto chce wydać na remonty pustostanów. – To głównie lokale wyłączone z użytkowania przez nadzór budowlany. Jest ich około stu – wyjaśnia Henryk Łacek, dyrektor Zarządu Nieruchomości Komunalnych.

Części z tych mieszkań nie opłaci się odnawiać, część nie należy do miasta. Ale jedną czwartą można się zająć. – Jednak nie mamy na to pieniędzy – przyznaje Łacek. Ratusz chce te fundusze znaleźć.

Miasto zapowiada też "żonglerkę” mieszkaniami. – Wprowadzimy program zamiany – mówi Lipińska.

Zasobniejszym najemcom ma proponować, by odłożyli nieco pieniędzy i przenieśli się do TBS. Mieszkania po nich mają zajmować m.in. ustatkowane i regularnie płacące rodziny z lokali socjalnych. Czyli lokatorzy, których będzie stać na wyższy czynsz. Tak też stopniowo uwalniane mają być kolejne mieszkania socjalne.

Debata w Radzie Miasta nad mieszkaniową zapaścią planowana jest na 22 kwietnia.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
bambo75 / 29 marca 2010 r. o 12:41
sadness napisał:
Moim zdaniem to wszystkich tych, którzy nie płacą powinno się "prześwietlić" pod względem i finansowym i czy to nie patologia, alkoholicy itp. Państwo powinno pomóc tym, którzy nie płacą bo zarabiają tyle, że nie stać ich na całkowite pokrycie czynszu, a pogonić tych którzy nie płacą bo wolą wszystko przepić. Osobiście znam rodzinę, której nie stać na całościową wpłatę czynszu. Płacą ile mogą, raz mniej raz więcej, ale płacą. mimo to zaległości rosną bo nie wpłacają całej kwoty. Mieszkanie jest zadbane, nie zdewastowane a oni nie piją. I czy takich ludzi mamy traktować tak samo jak siniaków i degeneratów co każdą złotówkę puszczają na przelew? Takich to na bruk. I znajdą sie mieszkania dla biednych ale UCZCIWYCH ludzi.

Tak jak pisałem już wiele razy na tym i zamojskim forum-to tak naprawdę w Polsce mały jest procent prawdziwych biedaków-jakieś 10-15 %,a reszta to próżniaki i nieroby/siniaki,a miasta mają problem z takimi-bo wyrzucić na bruk nie wolno,bo wszak to CZŁOWIEK-dla mnie siniak to nie bardzo człowiek-to COŚ gorszego od świni!-bo czy ktoś widział pijaną świnię?

Tak jak pisałem już wiele razy na tym i zamojskim forum-to tak naprawdę w Polsce mały jest procent prawdziwych biedaków-jakieś 10-15 %,a reszta to próżniaki i nieroby/siniaki,a miasta mają problem z takimi-bo wyrzucić na bruk nie wolno,bo wszak to CZŁOWIEK-dla mnie siniak to nie bardzo człowiek-to COŚ gorszego od świni!-bo czy ktoś widział pijaną świnię? rozwiń
Avatar
bambo75 / 29 marca 2010 r. o 09:40
sadness napisał:
Moim zdaniem to wszystkich tych, którzy nie płacą powinno się "prześwietlić" pod względem i finansowym i czy to nie patologia, alkoholicy itp. Państwo powinno pomóc tym, którzy nie płacą bo zarabiają tyle, że nie stać ich na całkowite pokrycie czynszu, a pogonić tych którzy nie płacą bo wolą wszystko przepić. Osobiście znam rodzinę, której nie stać na całościową wpłatę czynszu. Płacą ile mogą, raz mniej raz więcej, ale płacą. mimo to zaległości rosną bo nie wpłacają całej kwoty. Mieszkanie jest zadbane, nie zdewastowane a oni nie piją. I czy takich ludzi mamy traktować tak samo jak siniaków i degeneratów co każdą złotówkę puszczają na przelew? Takich to na bruk. I znajdą sie mieszkania dla biednych ale UCZCIWYCH ludzi.

Dokładnie to samo miałem na myśli pisząc mój tekst.

Dokładnie to samo miałem na myśli pisząc mój tekst. rozwiń
Avatar
sadness / 28 marca 2010 r. o 21:52
Moim zdaniem to wszystkich tych, którzy nie płacą powinno się "prześwietlić" pod względem i finansowym i czy to nie patologia, alkoholicy itp. Państwo powinno pomóc tym, którzy nie płacą bo zarabiają tyle, że nie stać ich na całkowite pokrycie czynszu, a pogonić tych którzy nie płacą bo wolą wszystko przepić. Osobiście znam rodzinę, której nie stać na całościową wpłatę czynszu. Płacą ile mogą, raz mniej raz więcej, ale płacą. mimo to zaległości rosną bo nie wpłacają całej kwoty. Mieszkanie jest zadbane, nie zdewastowane a oni nie piją. I czy takich ludzi mamy traktować tak samo jak siniaków i degeneratów co każdą złotówkę puszczają na przelew? Takich to na bruk. I znajdą sie mieszkania dla biednych ale UCZCIWYCH ludzi.
Moim zdaniem to wszystkich tych, którzy nie płacą powinno się "prześwietlić" pod względem i finansowym i czy to nie patologia, alkoholicy itp. Państwo powinno pomóc tym, którzy nie płacą bo zarabiają tyle, że nie stać ich na całkowite pokrycie czynszu, a pogonić tych którzy nie płacą bo wolą wszystko przepić. Osobiście znam rodzinę, której nie stać na całościową wpłatę czynszu. Płacą ile mogą, raz mniej raz więcej, ale płacą. mimo to zaległości rosną bo nie wpłacają całej kwoty. Mieszkanie jest zadbane, nie zdewastowane a oni nie ... rozwiń
Avatar
Jula / 28 marca 2010 r. o 19:47
Może tak miasto zabrałby się za cwaniaczków, którzy sprzedali swoje mieszkania i na"krzywy ryj" wprowadzili się do rodziców, dziadków w komunalnych mieszkaniach licząc na to,że już im nikt tego nie zabierze. A kasę prze tupali bo im się pracować nie chciało.
Avatar
Gość / 28 marca 2010 r. o 17:51
to tak jest nie tylko w Lublinie, w innych miejscowościach to samo się dzieje, ale nowina,
Avatar
bambo75 / 28 marca 2010 r. o 17:36
Potrzeba mieszkań?-rozwiązanie jest banalnie PROSTE!-wywalić na bruk tych wszystkich "siniaków",którzy piją płyny hamulcowe,denaturat,itp.i nie płacą za mieszkania a wprost je demolują(np.przy wybitej szybie w oknie przeżył całą zimę!)-wywalić ich na zbity pysk do podmiejskich baraków-a wpuścić ludzi normalnych i wypłacalnych. Nasze polskie prawo jest za bardzo litościwe dla ludzi,którzy nie szanują siebie i współlokatorów...
Avatar
Żaaal i Loool / 28 marca 2010 r. o 17:15
Przecież PIS wybudował ich 3mln za swoich rządów, więc co, jeszcze za mało?
Avatar
rozczarowana / 28 marca 2010 r. o 15:09
no cóż, szkoda mi tych ludzi ale często sami są sobie winni. A moze warto pomyśleć o młodych małżeństwach których najczęściej nie stać na mieszkanie za 250.000 zł. Ja też chcę mieszkanie za 2800/m. Może mi ktoś pomoże!!!???
Avatar
~Marcin~ / 28 marca 2010 r. o 14:23
Nawet nowe bloki z mieszkaniami komunalnymi, są dość szybko dewastowane. Przykład Świdnik ul. Jaworowa.
Większość osób jak dostanie coś za darmo, bez wysiłku i lat pracy, to nie szanuje tego.
Zresztą i tak miasto musi utrzymywać te lokale, a opieka społeczna dać na jedzenie, ubranie i dzieci, często liczne.
My pracujemy, płacimy podatki, żeby oni mieli na kablówkę i żytniówkę.
[url="http://www.youtube.com/watch?v=njuqQFRBcV4"]http://www.youtube.com/watch?v=njuqQFRBcV4[/url]
Avatar
Sieczkobrzęk / 28 marca 2010 r. o 14:21
stefan napisał:
Jak z tego wybrnąć? mam pewien pomysł, chociaż nie wierzę żeby urzędnicy byli zainteresowani, ale podzielę się z czytelnikami: przede wszystkim miasto powinno sprzedawać wszystkie kamienice w centrum i śródmieściu miasta, następnie za uzyskane w ten sposób środki kupować, budować, lub zlecać budowę najtańszych możliwych i o najniższym standardzie nieruchomości na obrzeżach miasta w jakimś jednym miejscu (wiadomo jacy lokatorzy przeważają w takich lokalach i lepiej nie mieć takiego sąsiedztwa), w ten sposób załatwili byśmy problem patologii w centrum i śródmieściu (w tym starego miasta) bo każdy prywatny kto kupi nieruchomości od razu zrobi porządek z takim lokatorem, miasto nabrało by odpowiedniego wyglądu (jak ktoś kupi to i wyremontuje), było by oczywiście też bezpieczniej, a miasto tanim kosztem (sprzedało by to co i tak nie przynosi dochodu a tylko trzeba jeszcze często dokładać do tego) zapewniło by dach nad głową dla swoich najemców do czego oczywiście jest zobligowane. Jedyny mankament moim zdaniem to czas, ale im szybciej się władze wezmą do roboty tym szybciej problem zniknie, samo to się nie zrobi, zresztą można to było zrobić kilka lat temu i teraz nie było by dyskusji - akademickiej zresztą bo nie wierzę żeby nagle urzędnicy się przebudzili i wzięli do roboty w sprawie która wymaga nieszablonowego myślenia, pozdrawiam wszystkich

Pomysł teoretycznie kapitalny tylko życie przynosi zawsze niespodzianki. Będąc ponad rok w Marsylii stwierdziłem, że centrum miasta gdzie znajduje się rynek i piękne galerie handlowe, sklepy firmowe, jubilerzy zamieszkuje ludnośc arabska i afrykanerzy. Boczne uliczki zamienione w targ i lokale hadlowe , gastronomiczne o niskich cenach. W dzień często tam byłem ale w nocy nigdy. Rdzenni Francuzi pytani dlaczego opuścili centrum odpowiedzieli mi, że na zakupy to przyjada raz dwa razy na tydzień na godzinę a chcą mieszkać w spokoju i bezpiecznie dlatego przeprowadzili się na obrzeża miasta. Ostatnio widziałem w TV belgijskiej informację filmową z Brukseli. Mają podobny problem. Ludność rdzenna przenosi się do innych dzielnic a centrum zajmują przybysze. Przeważnie ludność arabska. Nam to chyba na razie nie grozi ze względu na głód mieszkaniowy i niskie dochody ludności uniemożliwiające zmianę terytorialną zamieszkania. A sytuacja z lokalami komunalnymi jest dziwna. Mieszkanie 2 pokojowe 50 mkw. w kamienicy prywatnej kosztuje od 500 do 600 euro. Mieszkanie w pięknym ( na zewnątrz ) bloku komunalnym o większym metrażu ca 65 m kw. kosztuje 325 euro. Ale ludzie wolą mieszkać w kamienicach prywatnych niż gminnych. Nie będę pisał dlaczego.

Pomysł teoretycznie kapitalny tylko życie przynosi zawsze niespodzianki. Będąc ponad rok w Marsylii stwierdziłem, że centrum miasta gdzie znajduje się rynek i piękne galerie handlowe, sklepy firmowe, jubilerzy zamieszkuje ludnośc arabska i afrykanerzy. Boczne uliczki zamienione w targ i lokale hadlowe , gastronomiczne o niskich cenach. W dzień często tam byłem ale w nocy nigdy. Rdzenni Francuzi pytani dlaczego opuścili centrum odpowiedzieli mi, że na zakupy to przyjada raz dwa razy na tydzień na godzinę a chcą mieszkać w... rozwiń
Avatar
bambo75 / 29 marca 2010 r. o 12:41
sadness napisał:
Moim zdaniem to wszystkich tych, którzy nie płacą powinno się "prześwietlić" pod względem i finansowym i czy to nie patologia, alkoholicy itp. Państwo powinno pomóc tym, którzy nie płacą bo zarabiają tyle, że nie stać ich na całkowite pokrycie czynszu, a pogonić tych którzy nie płacą bo wolą wszystko przepić. Osobiście znam rodzinę, której nie stać na całościową wpłatę czynszu. Płacą ile mogą, raz mniej raz więcej, ale płacą. mimo to zaległości rosną bo nie wpłacają całej kwoty. Mieszkanie jest zadbane, nie zdewastowane a oni nie piją. I czy takich ludzi mamy traktować tak samo jak siniaków i degeneratów co każdą złotówkę puszczają na przelew? Takich to na bruk. I znajdą sie mieszkania dla biednych ale UCZCIWYCH ludzi.

Tak jak pisałem już wiele razy na tym i zamojskim forum-to tak naprawdę w Polsce mały jest procent prawdziwych biedaków-jakieś 10-15 %,a reszta to próżniaki i nieroby/siniaki,a miasta mają problem z takimi-bo wyrzucić na bruk nie wolno,bo wszak to CZŁOWIEK-dla mnie siniak to nie bardzo człowiek-to COŚ gorszego od świni!-bo czy ktoś widział pijaną świnię?

Tak jak pisałem już wiele razy na tym i zamojskim forum-to tak naprawdę w Polsce mały jest procent prawdziwych biedaków-jakieś 10-15 %,a reszta to próżniaki i nieroby/siniaki,a miasta mają problem z takimi-bo wyrzucić na bruk nie wolno,bo wszak to CZŁOWIEK-dla mnie siniak to nie bardzo człowiek-to COŚ gorszego od świni!-bo czy ktoś widział pijaną świnię? rozwiń
Avatar
bambo75 / 29 marca 2010 r. o 09:40
sadness napisał:
Moim zdaniem to wszystkich tych, którzy nie płacą powinno się "prześwietlić" pod względem i finansowym i czy to nie patologia, alkoholicy itp. Państwo powinno pomóc tym, którzy nie płacą bo zarabiają tyle, że nie stać ich na całkowite pokrycie czynszu, a pogonić tych którzy nie płacą bo wolą wszystko przepić. Osobiście znam rodzinę, której nie stać na całościową wpłatę czynszu. Płacą ile mogą, raz mniej raz więcej, ale płacą. mimo to zaległości rosną bo nie wpłacają całej kwoty. Mieszkanie jest zadbane, nie zdewastowane a oni nie piją. I czy takich ludzi mamy traktować tak samo jak siniaków i degeneratów co każdą złotówkę puszczają na przelew? Takich to na bruk. I znajdą sie mieszkania dla biednych ale UCZCIWYCH ludzi.

Dokładnie to samo miałem na myśli pisząc mój tekst.

Dokładnie to samo miałem na myśli pisząc mój tekst. rozwiń
Avatar
sadness / 28 marca 2010 r. o 21:52
Moim zdaniem to wszystkich tych, którzy nie płacą powinno się "prześwietlić" pod względem i finansowym i czy to nie patologia, alkoholicy itp. Państwo powinno pomóc tym, którzy nie płacą bo zarabiają tyle, że nie stać ich na całkowite pokrycie czynszu, a pogonić tych którzy nie płacą bo wolą wszystko przepić. Osobiście znam rodzinę, której nie stać na całościową wpłatę czynszu. Płacą ile mogą, raz mniej raz więcej, ale płacą. mimo to zaległości rosną bo nie wpłacają całej kwoty. Mieszkanie jest zadbane, nie zdewastowane a oni nie piją. I czy takich ludzi mamy traktować tak samo jak siniaków i degeneratów co każdą złotówkę puszczają na przelew? Takich to na bruk. I znajdą sie mieszkania dla biednych ale UCZCIWYCH ludzi.
Moim zdaniem to wszystkich tych, którzy nie płacą powinno się "prześwietlić" pod względem i finansowym i czy to nie patologia, alkoholicy itp. Państwo powinno pomóc tym, którzy nie płacą bo zarabiają tyle, że nie stać ich na całkowite pokrycie czynszu, a pogonić tych którzy nie płacą bo wolą wszystko przepić. Osobiście znam rodzinę, której nie stać na całościową wpłatę czynszu. Płacą ile mogą, raz mniej raz więcej, ale płacą. mimo to zaległości rosną bo nie wpłacają całej kwoty. Mieszkanie jest zadbane, nie zdewastowane a oni nie ... rozwiń
Avatar
Jula / 28 marca 2010 r. o 19:47
Może tak miasto zabrałby się za cwaniaczków, którzy sprzedali swoje mieszkania i na"krzywy ryj" wprowadzili się do rodziców, dziadków w komunalnych mieszkaniach licząc na to,że już im nikt tego nie zabierze. A kasę prze tupali bo im się pracować nie chciało.
Avatar
Gość / 28 marca 2010 r. o 17:51
to tak jest nie tylko w Lublinie, w innych miejscowościach to samo się dzieje, ale nowina,
Avatar
bambo75 / 28 marca 2010 r. o 17:36
Potrzeba mieszkań?-rozwiązanie jest banalnie PROSTE!-wywalić na bruk tych wszystkich "siniaków",którzy piją płyny hamulcowe,denaturat,itp.i nie płacą za mieszkania a wprost je demolują(np.przy wybitej szybie w oknie przeżył całą zimę!)-wywalić ich na zbity pysk do podmiejskich baraków-a wpuścić ludzi normalnych i wypłacalnych. Nasze polskie prawo jest za bardzo litościwe dla ludzi,którzy nie szanują siebie i współlokatorów...
Avatar
Żaaal i Loool / 28 marca 2010 r. o 17:15
Przecież PIS wybudował ich 3mln za swoich rządów, więc co, jeszcze za mało?
Avatar
rozczarowana / 28 marca 2010 r. o 15:09
no cóż, szkoda mi tych ludzi ale często sami są sobie winni. A moze warto pomyśleć o młodych małżeństwach których najczęściej nie stać na mieszkanie za 250.000 zł. Ja też chcę mieszkanie za 2800/m. Może mi ktoś pomoże!!!???
Avatar
~Marcin~ / 28 marca 2010 r. o 14:23
Nawet nowe bloki z mieszkaniami komunalnymi, są dość szybko dewastowane. Przykład Świdnik ul. Jaworowa.
Większość osób jak dostanie coś za darmo, bez wysiłku i lat pracy, to nie szanuje tego.
Zresztą i tak miasto musi utrzymywać te lokale, a opieka społeczna dać na jedzenie, ubranie i dzieci, często liczne.
My pracujemy, płacimy podatki, żeby oni mieli na kablówkę i żytniówkę.
[url="http://www.youtube.com/watch?v=njuqQFRBcV4"]http://www.youtube.com/watch?v=njuqQFRBcV4[/url]
Avatar
Sieczkobrzęk / 28 marca 2010 r. o 14:21
stefan napisał:
Jak z tego wybrnąć? mam pewien pomysł, chociaż nie wierzę żeby urzędnicy byli zainteresowani, ale podzielę się z czytelnikami: przede wszystkim miasto powinno sprzedawać wszystkie kamienice w centrum i śródmieściu miasta, następnie za uzyskane w ten sposób środki kupować, budować, lub zlecać budowę najtańszych możliwych i o najniższym standardzie nieruchomości na obrzeżach miasta w jakimś jednym miejscu (wiadomo jacy lokatorzy przeważają w takich lokalach i lepiej nie mieć takiego sąsiedztwa), w ten sposób załatwili byśmy problem patologii w centrum i śródmieściu (w tym starego miasta) bo każdy prywatny kto kupi nieruchomości od razu zrobi porządek z takim lokatorem, miasto nabrało by odpowiedniego wyglądu (jak ktoś kupi to i wyremontuje), było by oczywiście też bezpieczniej, a miasto tanim kosztem (sprzedało by to co i tak nie przynosi dochodu a tylko trzeba jeszcze często dokładać do tego) zapewniło by dach nad głową dla swoich najemców do czego oczywiście jest zobligowane. Jedyny mankament moim zdaniem to czas, ale im szybciej się władze wezmą do roboty tym szybciej problem zniknie, samo to się nie zrobi, zresztą można to było zrobić kilka lat temu i teraz nie było by dyskusji - akademickiej zresztą bo nie wierzę żeby nagle urzędnicy się przebudzili i wzięli do roboty w sprawie która wymaga nieszablonowego myślenia, pozdrawiam wszystkich

Pomysł teoretycznie kapitalny tylko życie przynosi zawsze niespodzianki. Będąc ponad rok w Marsylii stwierdziłem, że centrum miasta gdzie znajduje się rynek i piękne galerie handlowe, sklepy firmowe, jubilerzy zamieszkuje ludnośc arabska i afrykanerzy. Boczne uliczki zamienione w targ i lokale hadlowe , gastronomiczne o niskich cenach. W dzień często tam byłem ale w nocy nigdy. Rdzenni Francuzi pytani dlaczego opuścili centrum odpowiedzieli mi, że na zakupy to przyjada raz dwa razy na tydzień na godzinę a chcą mieszkać w spokoju i bezpiecznie dlatego przeprowadzili się na obrzeża miasta. Ostatnio widziałem w TV belgijskiej informację filmową z Brukseli. Mają podobny problem. Ludność rdzenna przenosi się do innych dzielnic a centrum zajmują przybysze. Przeważnie ludność arabska. Nam to chyba na razie nie grozi ze względu na głód mieszkaniowy i niskie dochody ludności uniemożliwiające zmianę terytorialną zamieszkania. A sytuacja z lokalami komunalnymi jest dziwna. Mieszkanie 2 pokojowe 50 mkw. w kamienicy prywatnej kosztuje od 500 do 600 euro. Mieszkanie w pięknym ( na zewnątrz ) bloku komunalnym o większym metrażu ca 65 m kw. kosztuje 325 euro. Ale ludzie wolą mieszkać w kamienicach prywatnych niż gminnych. Nie będę pisał dlaczego.

Pomysł teoretycznie kapitalny tylko życie przynosi zawsze niespodzianki. Będąc ponad rok w Marsylii stwierdziłem, że centrum miasta gdzie znajduje się rynek i piękne galerie handlowe, sklepy firmowe, jubilerzy zamieszkuje ludnośc arabska i afrykanerzy. Boczne uliczki zamienione w targ i lokale hadlowe , gastronomiczne o niskich cenach. W dzień często tam byłem ale w nocy nigdy. Rdzenni Francuzi pytani dlaczego opuścili centrum odpowiedzieli mi, że na zakupy to przyjada raz dwa razy na tydzień na godzinę a chcą mieszkać w... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Prace Stasysa Eidrigeviciusa na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego
3 grudnia 2022, 16:00

Prace Stasysa Eidrigeviciusa na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego

Od 3 grudnia na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego będzie można podziwiać wyjątkowe prace litewskiego artysty Stasysa Eidrigeviciusa. Wernisaż i spotkanie z autorem zaplanowano na sobotę o godz. 16 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1).

Policja wyniosła rolników z AGROunii z urzędu lubelskiego wojewody. Kilkanaście osób zatrzymanych
zdjęcia
galeria

Policja wyniosła rolników z AGROunii z urzędu lubelskiego wojewody. Kilkanaście osób zatrzymanych

Michała Kołodziejczaka policja wyniosła trzymając go za nogi i ręce. AGROunia chciała okupować urząd wojewódzki.

Policjanci wynoszą działaczy AGROunii z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego
galeria
film

Policjanci wynoszą działaczy AGROunii z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego

Nie wyjdą, jeżeli nie otrzymają zapewnienia, że problem zostanie natychmiast rozwiązany. AGROunia Michała Kołodziejczaka okupuje Lubelski Urząd Wojewódzki.

Tarasola Cisy Nałęczów wiosną musi skupić się na walce o utrzymanie w lubelskiej klasie okręgowej

Tarasola Cisy Nałęczów wiosną musi skupić się na walce o utrzymanie w lubelskiej klasie okręgowej

Tarasola Cisy Nałęczów po rundzie jesiennej lubelskiej klasy okręgowej zajmuje dopiero 12 miejsce i prawdopodobnie wiosną będzie do samego końca biła się o utrzymanie w rozgrywkach

Wystawa "Tęsknię za Ukrainą" w Galerii Labirynt
2 grudnia 2022, 19:00

Wystawa "Tęsknię za Ukrainą" w Galerii Labirynt

2 grudnia o godz. 19 w Galerii Labirynt (ul. Popiełuszki 5) nastąpi otwarcie wystawy Oleksandra Halishchuka "Tęsknię za Ukrainą".

Lubelskie. Radny przyłapany w pracy z marihuaną już poza klubem PiS

Lubelskie. Radny przyłapany w pracy z marihuaną już poza klubem PiS

Krzysztof Żyśko, radny miejski Lubartowa, który został przyłapany na paleniu marihuany w starostwie powiatowym, wydał oświadczenie i poprosił o zawieszenie swojego członkostwa w klubie radnych Prawa i Sprawiedliwości. Z mandatu radnego na razie nie rezygnuje.

Zamość. Genialny Bowie w Kinie Konesera
8 grudnia 2022, 18:00

Zamość. Genialny Bowie w Kinie Konesera

Moonage Daydream – film przybliżający postać Davida Bowie, uznawanego za jednego z najwybitniejszych twórców naszych czasów będzie można w czwartek, 8 grudnia zobaczyć w Zamościu w cyklu Kino Konesera.

Lubelskie. Pół litra wódki za dużo. Potem wsiadł za kierownicę forda
zdjęcia
galeria

Lubelskie. Pół litra wódki za dużo. Potem wsiadł za kierownicę forda

Kiedy na miejsce przyjechał patrol policji, kierowca przyznał, że wypił prawie pół litra wódki.

"Józef Wieniawski w 110. rocznicę śmierci". Symfoniczny koncert w Filharmonii
2 grudnia 2022, 19:00

"Józef Wieniawski w 110. rocznicę śmierci". Symfoniczny koncert w Filharmonii

Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na ostatni już koncert w cyklu "Józef Wieniawski w 110. rocznicę śmierci". Najbliższe wydarzenie już 2 grudnia o godz. 19.

Przynajmniej 119 mln zł za budowę obwodnicy Gorajca

Przynajmniej 119 mln zł za budowę obwodnicy Gorajca

Osiem firm jest gotowych wybudować obwodnicę Gorajca w powiecie zamojskim. Trasa nie będzie długa, ale stanie się częścią przebudowanej drogi krajowej numer 74.

Charytatywny koncert w Puławach. Wystąpi "Dywizjon" z Dęblina
8 stycznia 2023, 16:00

Charytatywny koncert w Puławach. Wystąpi "Dywizjon" z Dęblina

W niedzielę 8 stycznia 2023 roku o godz. 16 w Pałacu Książąt Czartoryskich w Puławach odbędzie się wyjątkowy świąteczno-woworoczny koncert zespołu "Dywizjon" z Dęblina.

Monodram Karola Mazurka "Czy warto...?"
5 grudnia 2022, 20:00

Monodram Karola Mazurka "Czy warto...?"

5 grudnia o godz. 20 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) swoją premierę będzie miał monodram Karola Mazurka "Czy warto...?" na podstawie poezji Angeliny Panasenko.

Tani węgiel już w sprzedaży. Przyjechał do Lublina z Indonezji

Tani węgiel już w sprzedaży. Przyjechał do Lublina z Indonezji

Od dzisiaj mieszkańcy Lublina mogą kupować węgiel w preferencyjnej cenie 2 tys. zł za tonę. Surowiec został sprowadzony z Indonezji. Jego dystrybucją na zlecenie miasta zajmują się trzy składy opału, w tym jeden pod Lublinem.

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Lider mógł stracić pozycję

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Lider mógł stracić pozycję

Symbit był blisko sensacyjnej porażki, ale ostatecznie pokonał po dogrywce Lipa Team.

Wojewoda częściowo unieważnia plan, nowych mieszkań może nie być

Wojewoda częściowo unieważnia plan, nowych mieszkań może nie być

Wojewoda unieważnił częściowo plan zagospodarowania terenu między ZUS a biurowcami przy ul. Wallenroda. Radni uchwalili w listopadzie, że na obszarze usług aż 70 proc. budynków mogą zająć mieszkania. Wojewoda uznał, że to wbrew przepisom.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!