Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 marca 2010 r.
20:46
Edytuj ten wpis

Lublin szuka wyjścia z lokalowej zapaści. Potrzeba tysiąc mieszkań

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 18 A A

Lokali brakuje m.in. dla 600 rodzin z wyrokami eksmisyjnymi. Właściciele mieszkań, którzy nie mogą pozbyć się niepłacących czynszu lokatorów, występują już do miasta o odszkodowania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Tych pozwów jest coraz więcej, nawet po kilka tygodniowo – mówi Monika Lipińska, dyrektor Wydziału Spraw Mieszkaniowych w Urzędzie Miasta Lublin. Ratusz wypłacił dotąd kilkanaście tysięcy złotych odszkodowań. Ma na to do końca roku 70 tys. zł, co może nie wystarczyć.

Najgorzej jest z lokalami socjalnymi. Miasto musi je zapewnić lokatorom z wyrokiem eksmisyjnym i orzeczonym prawem do lokalu socjalnego. 600 takich rodzin czeka, właściciele mieszkań nie mogą się ich pozbyć.

– To nagminne zjawisko – komentuje Helena Perlicka, przewodnicząca Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości. – Gminy mówią, że nie mają mieszkań, właścicielom domagającym się odszkodowania każą iść do sądu. A odszkodowania są często groszowe, bo ustalający je rzeczoznawca bierze pod uwagę nie tylko to, że budynek jest atrakcyjnie położony, ale również stan samego mieszkania. A lokatorzy bardzo często je zaniedbują.

Kolejnych 200 mieszkań trzeba zapewnić rodzinom, którym, co prawda, sąd nie nakazał zapewnić lokalu, ale prawo nie pozwala wyrzucić ich na bruk. Tak jest z lokalami socjalnymi. Z komunalnymi nie lepiej: ludzie bez wyroków eksmisyjnych na mieszkanie czekają nawet po 10 lat.

– Kolejka jest ogromna i tego nie da się rozwiązać w ciągu dwóch, trzech lat – przyznaje Adam Wasilewski, prezydent Lublina. A mieszkań nie ma. Na nowe miejskie bloki przy ul. Mireckiego i Zygmunta Augusta trzeba czekać do przyszłego roku.

Wczoraj w magistracie sztab urzędników głowił się, jak z tego wybrnąć. Pierwszy pomysł już jest. Ratusz chce wykorzystać swą spółkę – Towarzystwo Budownictwa Społecznego "Nowy Dom”. Zamiast zaczynać własne budowy mógłby wspierać inwestycje TBS, a później zasiedlać część lokali jako mieszkania komunalne.
To, zdaniem Ratusza, może być tańsze od samodzielnej budowy.

– W TBS cena metra to 2800 zł, o wiele mniej niż w przypadku naszych bloków – stwierdza Krzysztof Żuk, zastępca prezydenta. To nie jedyny pomysł.

– W przyszłym roku chcemy od TBS wynająć 20 mieszkań – zapowiada Lipińska.

Dodatkowe 3 mln zł miasto chce wydać na remonty pustostanów. – To głównie lokale wyłączone z użytkowania przez nadzór budowlany. Jest ich około stu – wyjaśnia Henryk Łacek, dyrektor Zarządu Nieruchomości Komunalnych.

Części z tych mieszkań nie opłaci się odnawiać, część nie należy do miasta. Ale jedną czwartą można się zająć. – Jednak nie mamy na to pieniędzy – przyznaje Łacek. Ratusz chce te fundusze znaleźć.

Miasto zapowiada też "żonglerkę” mieszkaniami. – Wprowadzimy program zamiany – mówi Lipińska.

Zasobniejszym najemcom ma proponować, by odłożyli nieco pieniędzy i przenieśli się do TBS. Mieszkania po nich mają zajmować m.in. ustatkowane i regularnie płacące rodziny z lokali socjalnych. Czyli lokatorzy, których będzie stać na wyższy czynsz. Tak też stopniowo uwalniane mają być kolejne mieszkania socjalne.

Debata w Radzie Miasta nad mieszkaniową zapaścią planowana jest na 22 kwietnia.

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
bambo75 / 29 marca 2010 o 12:41
0
sadness napisał:
Moim zdaniem to wszystkich tych, którzy nie płacą powinno się "prześwietlić" pod względem i finansowym i czy to nie patologia, alkoholicy itp. Państwo powinno pomóc tym, którzy nie płacą bo zarabiają tyle, że nie stać ich na całkowite pokrycie czynszu, a pogonić tych którzy nie płacą bo wolą wszystko przepić. Osobiście znam rodzinę, której nie stać na całościową wpłatę czynszu. Płacą ile mogą, raz mniej raz więcej, ale płacą. mimo to zaległości rosną bo nie wpłacają całej kwoty. Mieszkanie jest zadbane, nie zdewastowane a oni nie piją. I czy takich ludzi mamy traktować tak samo jak siniaków i degeneratów co każdą złotówkę puszczają na przelew? Takich to na bruk. I znajdą sie mieszkania dla biednych ale UCZCIWYCH ludzi.

Tak jak pisałem już wiele razy na tym i zamojskim forum-to tak naprawdę w Polsce mały jest procent prawdziwych biedaków-jakieś 10-15 %,a reszta to próżniaki i nieroby/siniaki,a miasta mają problem z takimi-bo wyrzucić na bruk nie wolno,bo wszak to CZŁOWIEK-dla mnie siniak to nie bardzo człowiek-to COŚ gorszego od świni!-bo czy ktoś widział pijaną świnię?

Tak jak pisałem już wiele razy na tym i zamojskim forum-to tak naprawdę w Polsce mały jest procent prawdziwych biedaków-jakieś 10-15 %,a reszta to próżniaki i nieroby/siniaki,a miasta mają problem z takimi-bo wyrzucić na bruk nie wolno,bo wszak to CZŁOWIEK-dla mnie siniak to nie bardzo człowiek-to COŚ gorszego od świni!-bo czy ktoś widział pijaną świnię? rozwiń
Avatar
bambo75 / 29 marca 2010 o 09:40
0
sadness napisał:
Moim zdaniem to wszystkich tych, którzy nie płacą powinno się "prześwietlić" pod względem i finansowym i czy to nie patologia, alkoholicy itp. Państwo powinno pomóc tym, którzy nie płacą bo zarabiają tyle, że nie stać ich na całkowite pokrycie czynszu, a pogonić tych którzy nie płacą bo wolą wszystko przepić. Osobiście znam rodzinę, której nie stać na całościową wpłatę czynszu. Płacą ile mogą, raz mniej raz więcej, ale płacą. mimo to zaległości rosną bo nie wpłacają całej kwoty. Mieszkanie jest zadbane, nie zdewastowane a oni nie piją. I czy takich ludzi mamy traktować tak samo jak siniaków i degeneratów co każdą złotówkę puszczają na przelew? Takich to na bruk. I znajdą sie mieszkania dla biednych ale UCZCIWYCH ludzi.

Dokładnie to samo miałem na myśli pisząc mój tekst.

Dokładnie to samo miałem na myśli pisząc mój tekst. rozwiń
Avatar
sadness / 28 marca 2010 o 21:52
0
Moim zdaniem to wszystkich tych, którzy nie płacą powinno się "prześwietlić" pod względem i finansowym i czy to nie patologia, alkoholicy itp. Państwo powinno pomóc tym, którzy nie płacą bo zarabiają tyle, że nie stać ich na całkowite pokrycie czynszu, a pogonić tych którzy nie płacą bo wolą wszystko przepić. Osobiście znam rodzinę, której nie stać na całościową wpłatę czynszu. Płacą ile mogą, raz mniej raz więcej, ale płacą. mimo to zaległości rosną bo nie wpłacają całej kwoty. Mieszkanie jest zadbane, nie zdewastowane a oni nie piją. I czy takich ludzi mamy traktować tak samo jak siniaków i degeneratów co każdą złotówkę puszczają na przelew? Takich to na bruk. I znajdą sie mieszkania dla biednych ale UCZCIWYCH ludzi.
Moim zdaniem to wszystkich tych, którzy nie płacą powinno się "prześwietlić" pod względem i finansowym i czy to nie patologia, alkoholicy itp. Państwo powinno pomóc tym, którzy nie płacą bo zarabiają tyle, że nie stać ich na całkowite pokrycie czynszu, a pogonić tych którzy nie płacą bo wolą wszystko przepić. Osobiście znam rodzinę, której nie stać na całościową wpłatę czynszu. Płacą ile mogą, raz mniej raz więcej, ale płacą. mimo to zaległości rosną bo nie wpłacają całej kwoty. Mieszkanie jest zadbane, nie zdewastowane a oni nie ... rozwiń
Avatar
Jula / 28 marca 2010 o 19:47
0
Może tak miasto zabrałby się za cwaniaczków, którzy sprzedali swoje mieszkania i na"krzywy ryj" wprowadzili się do rodziców, dziadków w komunalnych mieszkaniach licząc na to,że już im nikt tego nie zabierze. A kasę prze tupali bo im się pracować nie chciało.
Avatar
Gość / 28 marca 2010 o 17:51
0
to tak jest nie tylko w Lublinie, w innych miejscowościach to samo się dzieje, ale nowina,
Avatar
bambo75 / 28 marca 2010 o 17:36
0
Potrzeba mieszkań?-rozwiązanie jest banalnie PROSTE!-wywalić na bruk tych wszystkich "siniaków",którzy piją płyny hamulcowe,denaturat,itp.i nie płacą za mieszkania a wprost je demolują(np.przy wybitej szybie w oknie przeżył całą zimę!)-wywalić ich na zbity pysk do podmiejskich baraków-a wpuścić ludzi normalnych i wypłacalnych. Nasze polskie prawo jest za bardzo litościwe dla ludzi,którzy nie szanują siebie i współlokatorów...
Avatar
Żaaal i Loool / 28 marca 2010 o 17:15
0
Przecież PIS wybudował ich 3mln za swoich rządów, więc co, jeszcze za mało?
Avatar
rozczarowana / 28 marca 2010 o 15:09
0
no cóż, szkoda mi tych ludzi ale często sami są sobie winni. A moze warto pomyśleć o młodych małżeństwach których najczęściej nie stać na mieszkanie za 250.000 zł. Ja też chcę mieszkanie za 2800/m. Może mi ktoś pomoże!!!???
Avatar
~Marcin~ / 28 marca 2010 o 14:23
0
Nawet nowe bloki z mieszkaniami komunalnymi, są dość szybko dewastowane. Przykład Świdnik ul. Jaworowa.
Większość osób jak dostanie coś za darmo, bez wysiłku i lat pracy, to nie szanuje tego.
Zresztą i tak miasto musi utrzymywać te lokale, a opieka społeczna dać na jedzenie, ubranie i dzieci, często liczne.
My pracujemy, płacimy podatki, żeby oni mieli na kablówkę i żytniówkę.
[url="http://www.youtube.com/watch?v=njuqQFRBcV4"]http://www.youtube.com/watch?v=njuqQFRBcV4[/url]
Avatar
Sieczkobrzęk / 28 marca 2010 o 14:21
0
stefan napisał:
Jak z tego wybrnąć? mam pewien pomysł, chociaż nie wierzę żeby urzędnicy byli zainteresowani, ale podzielę się z czytelnikami: przede wszystkim miasto powinno sprzedawać wszystkie kamienice w centrum i śródmieściu miasta, następnie za uzyskane w ten sposób środki kupować, budować, lub zlecać budowę najtańszych możliwych i o najniższym standardzie nieruchomości na obrzeżach miasta w jakimś jednym miejscu (wiadomo jacy lokatorzy przeważają w takich lokalach i lepiej nie mieć takiego sąsiedztwa), w ten sposób załatwili byśmy problem patologii w centrum i śródmieściu (w tym starego miasta) bo każdy prywatny kto kupi nieruchomości od razu zrobi porządek z takim lokatorem, miasto nabrało by odpowiedniego wyglądu (jak ktoś kupi to i wyremontuje), było by oczywiście też bezpieczniej, a miasto tanim kosztem (sprzedało by to co i tak nie przynosi dochodu a tylko trzeba jeszcze często dokładać do tego) zapewniło by dach nad głową dla swoich najemców do czego oczywiście jest zobligowane. Jedyny mankament moim zdaniem to czas, ale im szybciej się władze wezmą do roboty tym szybciej problem zniknie, samo to się nie zrobi, zresztą można to było zrobić kilka lat temu i teraz nie było by dyskusji - akademickiej zresztą bo nie wierzę żeby nagle urzędnicy się przebudzili i wzięli do roboty w sprawie która wymaga nieszablonowego myślenia, pozdrawiam wszystkich

Pomysł teoretycznie kapitalny tylko życie przynosi zawsze niespodzianki. Będąc ponad rok w Marsylii stwierdziłem, że centrum miasta gdzie znajduje się rynek i piękne galerie handlowe, sklepy firmowe, jubilerzy zamieszkuje ludnośc arabska i afrykanerzy. Boczne uliczki zamienione w targ i lokale hadlowe , gastronomiczne o niskich cenach. W dzień często tam byłem ale w nocy nigdy. Rdzenni Francuzi pytani dlaczego opuścili centrum odpowiedzieli mi, że na zakupy to przyjada raz dwa razy na tydzień na godzinę a chcą mieszkać w spokoju i bezpiecznie dlatego przeprowadzili się na obrzeża miasta. Ostatnio widziałem w TV belgijskiej informację filmową z Brukseli. Mają podobny problem. Ludność rdzenna przenosi się do innych dzielnic a centrum zajmują przybysze. Przeważnie ludność arabska. Nam to chyba na razie nie grozi ze względu na głód mieszkaniowy i niskie dochody ludności uniemożliwiające zmianę terytorialną zamieszkania. A sytuacja z lokalami komunalnymi jest dziwna. Mieszkanie 2 pokojowe 50 mkw. w kamienicy prywatnej kosztuje od 500 do 600 euro. Mieszkanie w pięknym ( na zewnątrz ) bloku komunalnym o większym metrażu ca 65 m kw. kosztuje 325 euro. Ale ludzie wolą mieszkać w kamienicach prywatnych niż gminnych. Nie będę pisał dlaczego.

Pomysł teoretycznie kapitalny tylko życie przynosi zawsze niespodzianki. Będąc ponad rok w Marsylii stwierdziłem, że centrum miasta gdzie znajduje się rynek i piękne galerie handlowe, sklepy firmowe, jubilerzy zamieszkuje ludnośc arabska i afrykanerzy. Boczne uliczki zamienione w targ i lokale hadlowe , gastronomiczne o niskich cenach. W dzień często tam byłem ale w nocy nigdy. Rdzenni Francuzi pytani dlaczego opuścili centrum odpowiedzieli mi, że na zakupy to przyjada raz dwa razy na tydzień na godzinę a chcą mieszkać w... rozwiń
Avatar
bambo75 / 29 marca 2010 o 12:41
0
sadness napisał:
Moim zdaniem to wszystkich tych, którzy nie płacą powinno się "prześwietlić" pod względem i finansowym i czy to nie patologia, alkoholicy itp. Państwo powinno pomóc tym, którzy nie płacą bo zarabiają tyle, że nie stać ich na całkowite pokrycie czynszu, a pogonić tych którzy nie płacą bo wolą wszystko przepić. Osobiście znam rodzinę, której nie stać na całościową wpłatę czynszu. Płacą ile mogą, raz mniej raz więcej, ale płacą. mimo to zaległości rosną bo nie wpłacają całej kwoty. Mieszkanie jest zadbane, nie zdewastowane a oni nie piją. I czy takich ludzi mamy traktować tak samo jak siniaków i degeneratów co każdą złotówkę puszczają na przelew? Takich to na bruk. I znajdą sie mieszkania dla biednych ale UCZCIWYCH ludzi.

Tak jak pisałem już wiele razy na tym i zamojskim forum-to tak naprawdę w Polsce mały jest procent prawdziwych biedaków-jakieś 10-15 %,a reszta to próżniaki i nieroby/siniaki,a miasta mają problem z takimi-bo wyrzucić na bruk nie wolno,bo wszak to CZŁOWIEK-dla mnie siniak to nie bardzo człowiek-to COŚ gorszego od świni!-bo czy ktoś widział pijaną świnię?

Tak jak pisałem już wiele razy na tym i zamojskim forum-to tak naprawdę w Polsce mały jest procent prawdziwych biedaków-jakieś 10-15 %,a reszta to próżniaki i nieroby/siniaki,a miasta mają problem z takimi-bo wyrzucić na bruk nie wolno,bo wszak to CZŁOWIEK-dla mnie siniak to nie bardzo człowiek-to COŚ gorszego od świni!-bo czy ktoś widział pijaną świnię? rozwiń
Avatar
bambo75 / 29 marca 2010 o 09:40
0
sadness napisał:
Moim zdaniem to wszystkich tych, którzy nie płacą powinno się "prześwietlić" pod względem i finansowym i czy to nie patologia, alkoholicy itp. Państwo powinno pomóc tym, którzy nie płacą bo zarabiają tyle, że nie stać ich na całkowite pokrycie czynszu, a pogonić tych którzy nie płacą bo wolą wszystko przepić. Osobiście znam rodzinę, której nie stać na całościową wpłatę czynszu. Płacą ile mogą, raz mniej raz więcej, ale płacą. mimo to zaległości rosną bo nie wpłacają całej kwoty. Mieszkanie jest zadbane, nie zdewastowane a oni nie piją. I czy takich ludzi mamy traktować tak samo jak siniaków i degeneratów co każdą złotówkę puszczają na przelew? Takich to na bruk. I znajdą sie mieszkania dla biednych ale UCZCIWYCH ludzi.

Dokładnie to samo miałem na myśli pisząc mój tekst.

Dokładnie to samo miałem na myśli pisząc mój tekst. rozwiń
Avatar
sadness / 28 marca 2010 o 21:52
0
Moim zdaniem to wszystkich tych, którzy nie płacą powinno się "prześwietlić" pod względem i finansowym i czy to nie patologia, alkoholicy itp. Państwo powinno pomóc tym, którzy nie płacą bo zarabiają tyle, że nie stać ich na całkowite pokrycie czynszu, a pogonić tych którzy nie płacą bo wolą wszystko przepić. Osobiście znam rodzinę, której nie stać na całościową wpłatę czynszu. Płacą ile mogą, raz mniej raz więcej, ale płacą. mimo to zaległości rosną bo nie wpłacają całej kwoty. Mieszkanie jest zadbane, nie zdewastowane a oni nie piją. I czy takich ludzi mamy traktować tak samo jak siniaków i degeneratów co każdą złotówkę puszczają na przelew? Takich to na bruk. I znajdą sie mieszkania dla biednych ale UCZCIWYCH ludzi.
Moim zdaniem to wszystkich tych, którzy nie płacą powinno się "prześwietlić" pod względem i finansowym i czy to nie patologia, alkoholicy itp. Państwo powinno pomóc tym, którzy nie płacą bo zarabiają tyle, że nie stać ich na całkowite pokrycie czynszu, a pogonić tych którzy nie płacą bo wolą wszystko przepić. Osobiście znam rodzinę, której nie stać na całościową wpłatę czynszu. Płacą ile mogą, raz mniej raz więcej, ale płacą. mimo to zaległości rosną bo nie wpłacają całej kwoty. Mieszkanie jest zadbane, nie zdewastowane a oni nie ... rozwiń
Avatar
Jula / 28 marca 2010 o 19:47
0
Może tak miasto zabrałby się za cwaniaczków, którzy sprzedali swoje mieszkania i na"krzywy ryj" wprowadzili się do rodziców, dziadków w komunalnych mieszkaniach licząc na to,że już im nikt tego nie zabierze. A kasę prze tupali bo im się pracować nie chciało.
Avatar
Gość / 28 marca 2010 o 17:51
0
to tak jest nie tylko w Lublinie, w innych miejscowościach to samo się dzieje, ale nowina,
Avatar
bambo75 / 28 marca 2010 o 17:36
0
Potrzeba mieszkań?-rozwiązanie jest banalnie PROSTE!-wywalić na bruk tych wszystkich "siniaków",którzy piją płyny hamulcowe,denaturat,itp.i nie płacą za mieszkania a wprost je demolują(np.przy wybitej szybie w oknie przeżył całą zimę!)-wywalić ich na zbity pysk do podmiejskich baraków-a wpuścić ludzi normalnych i wypłacalnych. Nasze polskie prawo jest za bardzo litościwe dla ludzi,którzy nie szanują siebie i współlokatorów...
Avatar
Żaaal i Loool / 28 marca 2010 o 17:15
0
Przecież PIS wybudował ich 3mln za swoich rządów, więc co, jeszcze za mało?
Avatar
rozczarowana / 28 marca 2010 o 15:09
0
no cóż, szkoda mi tych ludzi ale często sami są sobie winni. A moze warto pomyśleć o młodych małżeństwach których najczęściej nie stać na mieszkanie za 250.000 zł. Ja też chcę mieszkanie za 2800/m. Może mi ktoś pomoże!!!???
Avatar
~Marcin~ / 28 marca 2010 o 14:23
0
Nawet nowe bloki z mieszkaniami komunalnymi, są dość szybko dewastowane. Przykład Świdnik ul. Jaworowa.
Większość osób jak dostanie coś za darmo, bez wysiłku i lat pracy, to nie szanuje tego.
Zresztą i tak miasto musi utrzymywać te lokale, a opieka społeczna dać na jedzenie, ubranie i dzieci, często liczne.
My pracujemy, płacimy podatki, żeby oni mieli na kablówkę i żytniówkę.
[url="http://www.youtube.com/watch?v=njuqQFRBcV4"]http://www.youtube.com/watch?v=njuqQFRBcV4[/url]
Avatar
Sieczkobrzęk / 28 marca 2010 o 14:21
0
stefan napisał:
Jak z tego wybrnąć? mam pewien pomysł, chociaż nie wierzę żeby urzędnicy byli zainteresowani, ale podzielę się z czytelnikami: przede wszystkim miasto powinno sprzedawać wszystkie kamienice w centrum i śródmieściu miasta, następnie za uzyskane w ten sposób środki kupować, budować, lub zlecać budowę najtańszych możliwych i o najniższym standardzie nieruchomości na obrzeżach miasta w jakimś jednym miejscu (wiadomo jacy lokatorzy przeważają w takich lokalach i lepiej nie mieć takiego sąsiedztwa), w ten sposób załatwili byśmy problem patologii w centrum i śródmieściu (w tym starego miasta) bo każdy prywatny kto kupi nieruchomości od razu zrobi porządek z takim lokatorem, miasto nabrało by odpowiedniego wyglądu (jak ktoś kupi to i wyremontuje), było by oczywiście też bezpieczniej, a miasto tanim kosztem (sprzedało by to co i tak nie przynosi dochodu a tylko trzeba jeszcze często dokładać do tego) zapewniło by dach nad głową dla swoich najemców do czego oczywiście jest zobligowane. Jedyny mankament moim zdaniem to czas, ale im szybciej się władze wezmą do roboty tym szybciej problem zniknie, samo to się nie zrobi, zresztą można to było zrobić kilka lat temu i teraz nie było by dyskusji - akademickiej zresztą bo nie wierzę żeby nagle urzędnicy się przebudzili i wzięli do roboty w sprawie która wymaga nieszablonowego myślenia, pozdrawiam wszystkich

Pomysł teoretycznie kapitalny tylko życie przynosi zawsze niespodzianki. Będąc ponad rok w Marsylii stwierdziłem, że centrum miasta gdzie znajduje się rynek i piękne galerie handlowe, sklepy firmowe, jubilerzy zamieszkuje ludnośc arabska i afrykanerzy. Boczne uliczki zamienione w targ i lokale hadlowe , gastronomiczne o niskich cenach. W dzień często tam byłem ale w nocy nigdy. Rdzenni Francuzi pytani dlaczego opuścili centrum odpowiedzieli mi, że na zakupy to przyjada raz dwa razy na tydzień na godzinę a chcą mieszkać w spokoju i bezpiecznie dlatego przeprowadzili się na obrzeża miasta. Ostatnio widziałem w TV belgijskiej informację filmową z Brukseli. Mają podobny problem. Ludność rdzenna przenosi się do innych dzielnic a centrum zajmują przybysze. Przeważnie ludność arabska. Nam to chyba na razie nie grozi ze względu na głód mieszkaniowy i niskie dochody ludności uniemożliwiające zmianę terytorialną zamieszkania. A sytuacja z lokalami komunalnymi jest dziwna. Mieszkanie 2 pokojowe 50 mkw. w kamienicy prywatnej kosztuje od 500 do 600 euro. Mieszkanie w pięknym ( na zewnątrz ) bloku komunalnym o większym metrażu ca 65 m kw. kosztuje 325 euro. Ale ludzie wolą mieszkać w kamienicach prywatnych niż gminnych. Nie będę pisał dlaczego.

Pomysł teoretycznie kapitalny tylko życie przynosi zawsze niespodzianki. Będąc ponad rok w Marsylii stwierdziłem, że centrum miasta gdzie znajduje się rynek i piękne galerie handlowe, sklepy firmowe, jubilerzy zamieszkuje ludnośc arabska i afrykanerzy. Boczne uliczki zamienione w targ i lokale hadlowe , gastronomiczne o niskich cenach. W dzień często tam byłem ale w nocy nigdy. Rdzenni Francuzi pytani dlaczego opuścili centrum odpowiedzieli mi, że na zakupy to przyjada raz dwa razy na tydzień na godzinę a chcą mieszkać w... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Byli o krok od tragedii. Skończyło się na zniszczonych samochodach i… uszkodzonych wagonach

Byli o krok od tragedii. Skończyło się na zniszczonych samochodach i… uszkodzonych wagonach 8 3

Dwoje kierowców może mówić o naprawdę dużym szczęściu – przez swoją nieuwagę zderzyli się z pociągami. Skończyło się tylko na strachu i na zniszczonych pojazdach

Koncert Alameda 4 w DDK Węglin
24 listopada 2018, 19:00
film

Koncert Alameda 4 w DDK Węglin 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 24 listopada o godz. 19 w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) odbędzie się koncert w ramach projektu Alameda.

Chełmianka – Wisła Sandomierz 0:1. Dobry tylko początek

Chełmianka – Wisła Sandomierz 0:1. Dobry tylko początek 0 0

Nie było przełamania w Chełmie. Drużyna Artura Bożyka zanotowała właśnie ósmy z rzędu mecz bez zwycięstwa. Biało-zieloni przegrali w sobotę u siebie z Wisłą Sandomierz 0:1

Polska – Holandia 0:49. Bardzo bolesna lekcja
galeria

Polska – Holandia 0:49. Bardzo bolesna lekcja 0 0

W meczu cyklu Rugby Europe Trophy sezonu 2018/2019 Polska przegrała z Holandią 0:49. Była to pierwsza porażka Biało-Czerwonych po zwycięstwach z Czechami i Litwą. Mimo przegranej nasza reprezentacja utrzymała prowadzenie w tabeli

Spadł pierwszy śnieg. Solarki wyjechały na ulice Lublina [zdjęcia]
galeria

Spadł pierwszy śnieg. Solarki wyjechały na ulice Lublina [zdjęcia] 97 9

Pierwszy śnieg spadł dzisiaj na ulice Lublina. Miejskie służby od razu ruszyły do pracy i na ulice wyjechały solarki. Na intensywne opady białego puchu będziemy musieli jeszcze poczekać

Dariusz Gaweł (AZS UMCS Lublin): Chcę ugruntować pozycję AZS UMCS jako najlepszego klubu w województwie w szkoleniu dzieci i młodzieży

Dariusz Gaweł (AZS UMCS Lublin): Chcę ugruntować pozycję AZS UMCS jako najlepszego klubu w województwie w szkoleniu dzieci i młodzieży 0 3

Rozmowa z Dariuszem Gawłem, prezesem AZS UMCS Lublin

Zniszczył autobusy na dworcu. Poszukuje go policja [wideo]
film

Zniszczył autobusy na dworcu. Poszukuje go policja [wideo] 17 8

Nieznany mężczyzna zniszczył dwa zaparkowane na dworcu w Lublinie autobusy rejsowe. Straty wyceniono na ponad 22 tysiące złotych. Sprawcy poszukuje policja

22. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca

22. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca 2 0

Co Gdzie Kiedy. Jeśli publiczność wychodzi tanecznym krokiem to znak, że było super. Bo było. Zapowiadany jako gwiazda Ailey II gwiazdorstwo potwierdził

Zderzenie samochodów w miejscowości Przytoczno. Są problemy z przejazdem

Zderzenie samochodów w miejscowości Przytoczno. Są problemy z przejazdem 6 1

Dwa auta zderzyły się ze sobą w miejscowości Przytoczno, koło Lubartowa. Nikt nie został ranny, ale przejazd drogą krajową numer 48 w kierunku Dęblina jest utrudniony

Wystawa pokonkursowa "Geniusz Kresów" w Zamościu
22 listopada 2018, 12:00

Wystawa pokonkursowa "Geniusz Kresów" w Zamościu 1 2

Co Gdzie Kiedy. Centrum Synagoga Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Zamościu (ul. Pereca 14) zaprasza na wernisaż wystawy pokonkursowej "Geniusz Kresów", który odbędzie się w czwartek, 22 listopada o godz. 12.

Aplikacja ma pomóc uszczelnić system opłat za śmieci. Urzędnicy ogłaszają konkurs

Aplikacja ma pomóc uszczelnić system opłat za śmieci. Urzędnicy ogłaszają konkurs 0 1

Aplikacja poszukiwana. Ma to być takie rozwiązanie, które pomoże w uszczelnieniu systemu opłat za wywóz i zagospodarowanie śmieci w Świdniku. Wniosek o dopuszczenie do pilotażowego konkursu w ramach programu GovTech Polska można składać do końca listopada.

Jeden numer telefonu ułatwi pacjentom korzystanie z systemu ochrony zdrowia

Jeden numer telefonu ułatwi pacjentom korzystanie z systemu ochrony zdrowia 9 3

W oddziałach NFZ w całej Polsce działa już Telefoniczna Informacja Pacjenta (TIP) – wspólny numer telefonu dla Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Tłumy fanów na spotkaniu z Naruciakiem w Tarasach Zamkowych [zdjęcia]
galeria

Tłumy fanów na spotkaniu z Naruciakiem w Tarasach Zamkowych [zdjęcia] 222 26

Znany YouTuber - Naruciak - spotkał się w sobotę ze swoimi fanami z Lublina w Tarasach Zamkowych. Tłumy chętnych chciały sobie zrobić zdjęcie i porozmawiać ze swoim idolem.

Polscy piłkarze przygotowują się do meczu z Portugalią w Lidze Narodów
film

Polscy piłkarze przygotowują się do meczu z Portugalią w Lidze Narodów 0 2

Reprezentacja Polski we wtorek (20.11) rozegra ostatni mecz w Lidze Narodów. Biało-czerwoni zmierzą się na wyjeździe z Portugalią. Kadra Jerzego Brzęczka przygotowuje się do tego meczu w Gdańsku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!