Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 stycznia 2017 r.
18:01

Lublin: Takie mają być Błonia pod Zamkiem. Jest nowa koncepcja. Co się zmieni?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
76 28 A A

Gotowa jest już koncepcja nowego parku na Błoniach obok Zamku. Nie ma już mowy o pokazywanym tu wcześniej stawie. Zamiast niego byłyby... falujące trawy. W planie są nowe drzewa, alejki, nowoczesne latarnie oraz szklane tafle, przez które będzie widać przeszłość.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wizję parku stworzyła pracownia Garden Concept, która wcześniej proponowała, by jedną z atrakcji był staw. Zbiornika jednak nie będzie. – Zamiast wody proponujemy kompozycję roślinną, która będzie przypominała wodę – zapowiada Piotr Szkołut, jeden z autorów koncepcji. Drewniane pomosty byłyby przerzucone nad... falującymi trawami.

Staw? Kiedyś...

Dlaczego projektanci rezygnują ze stawu? Bo większa jego część wypadała na terenie prywatnym, w który miasto nie może inwestować. Musiałoby wcześniej go przejąć w drodze kupna lub zamiany.

– Będziemy czynili starania, by tę działkę nabyć – mówi Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w lubelskim Urzędzie Miasta. O szczegółach Ratusz nie mówi. – Jakiekolwiek informacje nie sprzyjają negocjacjom – tłumaczy Arkadiusz Nahuluk, szef Wydziału Gospodarowania Mieniem.

Projektanci twierdzą, że w razie przejęcia działki przez miasto, da się wrócić do koncepcji stawu. Do tego czasu działka (na mapie biała plama z literą „A”) będzie prywatną, dziką łąką bez alejek.

Witamy w parku

Głównym wejściem ma być to po stronie Bramy Grodzkiej. Planowany tu placyk „wchłonąłby” latarnię, która świecąc nieustannie przypomina o dzielnicy żydowskiej zniszczonej przez Niemców. Latarnia świeciłaby nadal, ale byłyby też nowe elementy mówiące o historii. Do nich wrócimy za chwilę.

Od tego wejścia odchodzić mają główne alejki z betonowych płyt. Jedna do targu, kolejna w stronę Tarasów Zamkowych, ale nie w miejscu ścieżki, tylko nieco odsunięta od Zamku, by zostało więcej miejsca na koncerty.

Budulcem węższych alejek byłby „stabilizowany żwir”, ale nie tylko, bo drewniane podesty otoczyłyby miejsce określane jako...

...strefa aktywności

Tu mają się znaleźć urządzenia do zabaw dla dzieci, zbudowane głównie z drewna. Oznacza to przeprowadzkę dość nowej huśtawki dla dzieci na wózkach inwalidzkich. Nienaruszone pozostałyby za to kamienne elementy pozostałe po festiwalu Open City.

Obok byłyby „urządzenia dźwiękowe”, np. cymbały. Ma być tu również boisko do gry w bule, czy urządzenia do ćwiczeń, ale projektanci zastrzegają, że nie widzą tu kolejnej plenerowej siłowni. – Tych siłowni mamy już wiele – stwierdza Szkołut. Co proponuje w zamian? – Drążki, ścianki wspinaczkowe...

Ruch i bezruch

W drewniane podesty okalające strefę rekreacyjną wbudowane mają być podwyższenia służące do siedzenia, czy leżenia. Błonia, według zapewnień projektantów, mają służyć także tym osobom, które nie są amatorami aktywnego wypoczynku, albo nie mają na niego siły.

Błogiemu lenistwu służyć mają liczne meble miejskie z betonu i drewna. Przysiąść byłoby można też przy alejkach, które miejscami będą się poszerzać, tworząc małe place. Przewidziane są też „strefy relaksu”, czyli otwarte murawy i kwietne łąki.

Co z pozostałą zielenią?

Nie zasłaniać!

Koncepcja przewiduje, że spośród około 200 rosnących tu drzew, wyciętych byłoby 20. – W większości to drzewa w słabej kondycji – zastrzega Szkołut, ale przyznaje, że niektóre są zdrowe, ale stoją w miejscu planowanych alejek. – W zamian za to sadzimy kolejnych 70 drzew.

Te nowe mają być niewysokie, by nie zasłaniały panoramy Starego Miasta. Gatunków jeszcze nie wybrano, ale projektanci i urzędnicy już zapowiadają, że będą to jedynie drzewa liściaste.

Oto historia

W parku przewidziano też kilka nawiązań do historii miejsca, czyli przedwojennej dzielnicy żydowskiej. Jednym z nich byłoby zaznaczenie przebiegu ul. Krawieckiej kamiennymi płytami (nie tworzącymi jednak litego ciągu). Innym elementem miałaby być studnia podobna do tej, którą widać obok placu manewrowego dworca PKS. – Takich studni było siedem, została tylko jedna – mówi Szkołut. Kopia studni stanęłaby niedaleko Zamku. – Jej obecność jest udokumentowana na historycznych zdjęciach lotniczych.

Stare zdjęcia dzielnicy mają być naniesione na szklane płyty ustawione w parku tak, by dawny widok nakładał się widzom na dzisiejszy wygląd tego miejsca.

Inne nowości:

W planie jest nowe wejście od ul. Podwale. – Na wąskim przesmyku między zabudowaniami szkoły, a działką prywatną – mówi Katarzyna Szczypior, współautorka koncepcji. Błonia mają się odciąć od al. Unii Lubelskiej szpalerem drzew. Nie będą jednak ogrodzonym terenem, a projektanci radzą wręcz, by usunąć płot otaczający Zamek, co mogą tylko sugerować, bo płot jest poza granicami ich koncepcji. W granicach tych mieści się położony za Zamkiem betonowy placyk do jazdy na deskorolce, który byłby być odnowiony.

Całe Błonia miałyby oświetlać latarnie o nowoczesnym kształcie. Wielofunkcyjne, bo wyposażone w kamery monitoringu i nadajniki bezprzewodowego internetu.

Konsultacje

Opinie i uwagi do koncepcji można zgłaszać Urzędowi Miasta do 10 lutego (blonia@lublin.eu). Natomiast na 6 lutego jest planowane otwarte spotkanie dla wszystkich chętnych (godz. 17, Bernardyńska 3). Po zakończeniu publicznej debaty powstać ma ostateczna koncepcja, a w ślad za nią projekt.

Kiedy efekty?

Miasto zakłada, że projekty będzie mieć jesienią. – W drugiej połowie roku chcemy rozpocząć wybór wykonawcy robót – deklaruje Szczepańska. – Dokładny koszt inwestycji nie jest jeszcze znany – zastrzega Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.

Za projekt miasto zapłaci 60 tys. zł.

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 stycznia 2017 o 18:31
0
Te plany wyglądają jak pół du*y zza krzaka. Ale pomysł z wysokimi trawami jest dobry, nie będzie widać butelek i puszek po piwie. Z jeziorem za 1/2 miliarda panu Żukowi nie wyszło to wymyślili to. Plan jednej z lubelskich studentek odrestaurowania zamkowych podziemi i udostępnienia ich turystom byłby tańszy i ciekawszy niż łąka.
Avatar
spacerowicz / 19 stycznia 2017 o 20:58
0
Jestem alergikiem.Dzięki za pylące morze traw.Imbecyl to wymyślił.
Avatar
Gość / 19 stycznia 2017 o 13:36
0
Drzewa które będą dosadzane powinny być w dużej mierze drzewami iglastymi - mają liście cały rok dzięki temu i nie tylko wyglądają cały rok ładnie ale i OCZYSZCZAJĄ POWIETRZE. Są też osłoną przed wiatrem. Powinno się zaplanować choć niewielki, ogrodzony teren dla psów aby właściciele mogli tam je wypuszczać by się wybiegały. Nie mam psa ale wiem jak duży jest to problem dla właścicieli czworonogów - ONI TEŻ PŁACĄ PODATKI.
Avatar
Gość / 19 stycznia 2017 o 13:35
0
Falująca trawa będzie ładna tylko w okresie maj-lipiec. Czyli w czasie gdy trawa już urośnie a jeszcze nie uschnie. A poza tym okresem będzie jednym wielkim wychodkiem dla psów!!! Ludzie którzy mieszkają w centrum dużych miast lub je odwiedzają w upalne lato, najbardziej marzą aby posiedzieć nad wodą pod drzewem. W Wiedniu są nawet specjalne wodne place zabaw (np. w zoo, nad Dunajem). Brak oczka wodnego to porażka.
Avatar
Gość / 19 stycznia 2017 o 13:34
0
Czyli błonia będą tylko dla dzieci pod opieką ojców lub matek w dresach? Bo elegancko ubrana kobieta w ładnych butach tam nie wejdzie (żwir, trawa i deski). Dlaczego projektanci tak nie lubią kobiet w sukienkach? Po takich alejkach pchanie wózka z małymi kółkami to koszmar (wózki spacerowe, typu parasolka). A ludzie na elektrycznych wózkach inwalidzkich popatrzą sobie z daleka na ten raj. Myślałam że to ma być miejsce gdzie rodzice będą mogli chodzić z dziećmi. To może zostawcie już lepiej ubitą ziemię?
Avatar
Gość / 19 stycznia 2017 o 13:31
0
Z punktu widzenia kobiety, matki 2 dzieci, mieszkającej w Lublinie: 1. Ścieżki z drewna? Znamy mostki na placach zabaw z drewna. Szybko próchnieją, wymagają napraw (dodatkowe koszty) i nie są naprawiane stając się niebezpieczne. Tutaj nam się szykuje podobny tor przeszkód. Co jest złego w alejkach z ekonomicznej, praktycznej kostce brukowej? Po równej kostce można jeździć na rolkach, pchać wózek z niemowlakiem, jeździć elektrycznym wózkiem dla inwalidów, spacerować w szpilkach, dzieci mogą jeździć na rowerkach z 3 kółkami a starzy nie potykają się (wszyscy kiedyś będziemy starzy). 2. Żwirowe alejki? Czyli błonia będą tylko dla dzieci pod opieką ojców lub matek w dresach? Bo elegancko ubrana kobieta w ładnych butach tam nie wejdzie (żwir, trawa i deski). Dlaczego projektanci tak nie lubią kobiet w sukienkach? 3. Po takich alejkach pchanie wózka z małymi kółkami to koszmar (wózki spacerowe, typu parasolka). Myślałam że to ma być miejsce gdzie rodzice będą mogli chodzić z dziećmi. To może zostawcie już lepiej ubitą ziemię? 4. Falująca trawa będzie ładna tylko w okresie maj-lipiec. Czyli w czasie gdy trawa już urośnie a jeszcze nie uschnie. A poza tym okresem będzie jednym wielkim wychodkiem dla psów!!! 5. Ludzie którzy mieszkają w centrum dużych miast lub je odwiedzają w upalne lato, najbardziej marzą aby posiedzieć nad wodą pod drzewem. W Wiedniu są nawet specjalne wodne place zabaw (np. w zoo, nad Dunajem). Brak oczka wodnego to porażka. 6. Drzewa które będą dosadzane powinny być w dużej mierze drzewami iglastymi - mają liście cały rok dzięki temu i nie tylko wyglądają cały rok ładnie ale i OCZYSZCZAJĄ POWIETRZE. Są też osłoną przed wiatrem. 7. Powinno się zaplanować choć niewielki, ogrodzony teren dla psów aby właściciele mogli tam je wypuszczać by się wybiegały. Nie mam psa ale wiem jak duży jest to problem dla właścicieli czworonogów - ONI TEŻ PŁACĄ PODATKI. To takie moje drobne przemyślenia.
Z punktu widzenia kobiety, matki 2 dzieci, mieszkającej w Lublinie: 1. Ścieżki z drewna? Znamy mostki na placach zabaw z drewna. Szybko próchnieją, wymagają napraw (dodatkowe koszty) i nie są naprawiane stając się niebezpieczne. Tutaj nam się szykuje podobny tor przeszkód. Co jest złego w alejkach z ekonomicznej, praktycznej kostce brukowej? Po równej kostce można jeździć na rolkach, pchać wózek z niemowlakiem, jeździć elektrycznym wózkiem dla inwalidów, spacerować w szpilkach, dzieci mogą jeździć na rowerkach z 3 kółkami a starzy nie potyka... rozwiń
Avatar
Gość / 18 stycznia 2017 o 14:45
0
Drewniane alejki-ścieżki są niepraktyczne; trzeba będzie celować aby nie wpadł między nie obcas. Powinny też być na równi z podłożem a nie na podwyżeszeniu.
Avatar
Gość / 18 stycznia 2017 o 11:45
0
FONTANNY .......one dodają uroku każdemu miejscu.
Avatar
Gość / 18 stycznia 2017 o 10:32
0
Francja elegancja. Robić a malkontenci niech wyją.
Avatar
Gość / 18 stycznia 2017 o 10:29
0
Oto przykład jak niedużym kosztem można fajnie zagospodarować teren który nie jest aktualnie zbyt atrakcyjny :)
Avatar
Gość / 20 stycznia 2017 o 18:31
0
Te plany wyglądają jak pół du*y zza krzaka. Ale pomysł z wysokimi trawami jest dobry, nie będzie widać butelek i puszek po piwie. Z jeziorem za 1/2 miliarda panu Żukowi nie wyszło to wymyślili to. Plan jednej z lubelskich studentek odrestaurowania zamkowych podziemi i udostępnienia ich turystom byłby tańszy i ciekawszy niż łąka.
Avatar
spacerowicz / 19 stycznia 2017 o 20:58
0
Jestem alergikiem.Dzięki za pylące morze traw.Imbecyl to wymyślił.
Avatar
Gość / 19 stycznia 2017 o 13:36
0
Drzewa które będą dosadzane powinny być w dużej mierze drzewami iglastymi - mają liście cały rok dzięki temu i nie tylko wyglądają cały rok ładnie ale i OCZYSZCZAJĄ POWIETRZE. Są też osłoną przed wiatrem. Powinno się zaplanować choć niewielki, ogrodzony teren dla psów aby właściciele mogli tam je wypuszczać by się wybiegały. Nie mam psa ale wiem jak duży jest to problem dla właścicieli czworonogów - ONI TEŻ PŁACĄ PODATKI.
Avatar
Gość / 19 stycznia 2017 o 13:35
0
Falująca trawa będzie ładna tylko w okresie maj-lipiec. Czyli w czasie gdy trawa już urośnie a jeszcze nie uschnie. A poza tym okresem będzie jednym wielkim wychodkiem dla psów!!! Ludzie którzy mieszkają w centrum dużych miast lub je odwiedzają w upalne lato, najbardziej marzą aby posiedzieć nad wodą pod drzewem. W Wiedniu są nawet specjalne wodne place zabaw (np. w zoo, nad Dunajem). Brak oczka wodnego to porażka.
Avatar
Gość / 19 stycznia 2017 o 13:34
0
Czyli błonia będą tylko dla dzieci pod opieką ojców lub matek w dresach? Bo elegancko ubrana kobieta w ładnych butach tam nie wejdzie (żwir, trawa i deski). Dlaczego projektanci tak nie lubią kobiet w sukienkach? Po takich alejkach pchanie wózka z małymi kółkami to koszmar (wózki spacerowe, typu parasolka). A ludzie na elektrycznych wózkach inwalidzkich popatrzą sobie z daleka na ten raj. Myślałam że to ma być miejsce gdzie rodzice będą mogli chodzić z dziećmi. To może zostawcie już lepiej ubitą ziemię?
Avatar
Gość / 19 stycznia 2017 o 13:31
0
Z punktu widzenia kobiety, matki 2 dzieci, mieszkającej w Lublinie: 1. Ścieżki z drewna? Znamy mostki na placach zabaw z drewna. Szybko próchnieją, wymagają napraw (dodatkowe koszty) i nie są naprawiane stając się niebezpieczne. Tutaj nam się szykuje podobny tor przeszkód. Co jest złego w alejkach z ekonomicznej, praktycznej kostce brukowej? Po równej kostce można jeździć na rolkach, pchać wózek z niemowlakiem, jeździć elektrycznym wózkiem dla inwalidów, spacerować w szpilkach, dzieci mogą jeździć na rowerkach z 3 kółkami a starzy nie potykają się (wszyscy kiedyś będziemy starzy). 2. Żwirowe alejki? Czyli błonia będą tylko dla dzieci pod opieką ojców lub matek w dresach? Bo elegancko ubrana kobieta w ładnych butach tam nie wejdzie (żwir, trawa i deski). Dlaczego projektanci tak nie lubią kobiet w sukienkach? 3. Po takich alejkach pchanie wózka z małymi kółkami to koszmar (wózki spacerowe, typu parasolka). Myślałam że to ma być miejsce gdzie rodzice będą mogli chodzić z dziećmi. To może zostawcie już lepiej ubitą ziemię? 4. Falująca trawa będzie ładna tylko w okresie maj-lipiec. Czyli w czasie gdy trawa już urośnie a jeszcze nie uschnie. A poza tym okresem będzie jednym wielkim wychodkiem dla psów!!! 5. Ludzie którzy mieszkają w centrum dużych miast lub je odwiedzają w upalne lato, najbardziej marzą aby posiedzieć nad wodą pod drzewem. W Wiedniu są nawet specjalne wodne place zabaw (np. w zoo, nad Dunajem). Brak oczka wodnego to porażka. 6. Drzewa które będą dosadzane powinny być w dużej mierze drzewami iglastymi - mają liście cały rok dzięki temu i nie tylko wyglądają cały rok ładnie ale i OCZYSZCZAJĄ POWIETRZE. Są też osłoną przed wiatrem. 7. Powinno się zaplanować choć niewielki, ogrodzony teren dla psów aby właściciele mogli tam je wypuszczać by się wybiegały. Nie mam psa ale wiem jak duży jest to problem dla właścicieli czworonogów - ONI TEŻ PŁACĄ PODATKI. To takie moje drobne przemyślenia.
Z punktu widzenia kobiety, matki 2 dzieci, mieszkającej w Lublinie: 1. Ścieżki z drewna? Znamy mostki na placach zabaw z drewna. Szybko próchnieją, wymagają napraw (dodatkowe koszty) i nie są naprawiane stając się niebezpieczne. Tutaj nam się szykuje podobny tor przeszkód. Co jest złego w alejkach z ekonomicznej, praktycznej kostce brukowej? Po równej kostce można jeździć na rolkach, pchać wózek z niemowlakiem, jeździć elektrycznym wózkiem dla inwalidów, spacerować w szpilkach, dzieci mogą jeździć na rowerkach z 3 kółkami a starzy nie potyka... rozwiń
Avatar
Gość / 18 stycznia 2017 o 14:45
0
Drewniane alejki-ścieżki są niepraktyczne; trzeba będzie celować aby nie wpadł między nie obcas. Powinny też być na równi z podłożem a nie na podwyżeszeniu.
Avatar
Gość / 18 stycznia 2017 o 11:45
0
FONTANNY .......one dodają uroku każdemu miejscu.
Avatar
Gość / 18 stycznia 2017 o 10:32
0
Francja elegancja. Robić a malkontenci niech wyją.
Avatar
Gość / 18 stycznia 2017 o 10:29
0
Oto przykład jak niedużym kosztem można fajnie zagospodarować teren który nie jest aktualnie zbyt atrakcyjny :)
Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 2 3

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 1

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 8 8

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 3 3

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna
galeria

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna 0 0

Do wypadku doszło w poniedziałek przed godziną 2 w nocy na drodze krajowej nr 82, w miejscowości Kolonia Trębaczów (gm. Łęczna).

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie?

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie? 0 1

Publiczne szkoły wyższe z Lublina zakończyły pierwszy etap rekrutacji i sukcesywnie ogłaszają kolejne listy przyjętych na studia. Wolne miejsca są jeszcze m.in. na ośmiu kierunkach na Politechnice Lubelskiej.

Gmina Puławy: Gdzie wymieniają oświetlenie uliczne?

Gmina Puławy: Gdzie wymieniają oświetlenie uliczne? 3 0

Przyspiesza montaż nowego oświetlenia ulicznego w gminie Puław. Nowe lampy w tym roku otrzymał Dobrosławów, następna w kolejce jest Góra Puławska oraz szereg innych miejscowości.

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów 3 0

AZS PSW Biała Podlaska wraca do treningów. W składzie akademiczek będzie kilka zmian

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach 38 8

Za dwa lata będzie gotowy projekt zalewu w Piaskach. Będzie też wiadomo, ile ta inwestycja będzie kosztowała.

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia]
galeria

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia] 30 4

Policjanci z I komisariatu w Lublinie poszukują dwóch sprawców kradzieży w galerii handlowej.

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie
18 lipca 2018, 19:00

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie 0 0

Wielkimi krokami zbliża się 22. edycja Międzynarodowego Festiwalu i Kursu Pianistycznego w Nałęczowie. W dniach 18-27 lipca do miasta zawitają wybitni artyści z kraju i zagranicy, m.in. Kazimierz Brzozowski i Tomoko Mack-Brzozowska.

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy"

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy" 47 12

Nową-starą koncepcję Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej pokazał w poniedziałek pełnomocnik wojewody lubelskiego. Jest to odświeżona wersja planów sprzed ośmiu lat. Zakłada budowę nowych przystanków kolejowych w Lublinie, Kraśniku i obok wiaduktu w Konopnicy. Nie ma na razie konkretnych projektów ani funduszy na budowę.

„Sen o mieście” w sierpniu na Zamku Lubelskim. Bilety po 2 zł

„Sen o mieście” w sierpniu na Zamku Lubelskim. Bilety po 2 zł 0 0

„Sen o mieście” wraca na dziedziniec lubelskiego zamku. Widowisko w reżyserii Janusza Opryńskiego zobaczymy 4, 5, 10, 11 sierpnia, godz. 21. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.