Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 maja 2015 r.
8:08

Lublin: Ulgi dla firm. Ursus i Centrum Zana chcą do strefy ekonomicznej

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 26 A A
Na terenie zajezdni powstać mają dwa 14-kondygnacyjne i trzy mniejsze (po 6 kondygnacji) biurowce.
Na terenie zajezdni powstać mają dwa 14-kondygnacyjne i trzy mniejsze (po 6 kondygnacji) biurowce.

Lubelski Ratusz chce poszerzyć strefę ekonomiczną o działki pod biurowce przy al. Kraśnickiej. I zmienić reguły tak, by inwestor nie musiał płacić za budynki podatku od nieruchomości. – Inni też mogą skorzystać – zapewniają urzędnicy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Poszerzenie strefy ekonomicznej to pomysł prezydenta, którym radni zajmą się już za tydzień. Strefa miałaby urosnąć o dwa tereny oddalone od Felina.

Ursus chce do strefy

Jedno z tych miejsc to tereny obok ul. Mełgiewskiej zajęte przez fabrykę Ursus, gdzie składane są m.in. trolejbusy, a powstawać mają też elektryczne autobusy.

– Firma Ursus przymierza się do rozszerzenia swojej działalności, co wiąże się także z potrzebą rozbudowy a w przyszłości będzie skutkowało tworzeniem nowych miejsc pracy. To jest dla nas jeden z najważniejszych argumentów – wyjaśnia Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta.

Objęcie Ursusa strefą da mu wymierną korzyść w postaci czteroletniego zwolnienia z podatku od nieruchomości. Ratusz szacuje, że może się tego uzbierać 1,7 miliona zł. To nie pierwszy przypadek, gdy istniejący zakład miasto włącza do strefy. Podobna uchwała zapadła wcześniej w sprawie terenów przy Wrotkowskiej pod rozbudowę Lubelli.

O takim zwolnieniu z podatku tylko pomarzyć mogą deweloperzy stawiający biurowce na wynajem. Jeden z punktów miejskiej uchwały o zasadach udzielania takiej pomocy w strefie mówi, że zwolnienia nie przysługują firmom prowadzącym działalność polegającą na wynajmie powierzchni innym przedsiębiorcom.

Biurowce Centrum Zana

Tego ograniczenia chce się pozbyć prezydent Lublina, który zaproponował radnym wykreślenie wspomnianego punktu ze spisu zasad. Taką zmianą zainteresowana jest spółka Centrum Zana, która na kupionym od miasta terenie zajezdni przy al. Kraśnickiej chce zbudować nowe biura. Działki pod te biurowce też miałyby być włączone do strefy ekonomicznej. Mówi o tym ten sam projekt uchwały, który Ratusz przygotował dla Ursusa.

Po włączeniu do strefy spółka Centrum Zana też będzie mogła zostać zwolniona z podatku od nieruchomości za nowe biurowce przy al. Kraśnickiej właśnie dzięki zmianie reguł, którą miasto tłumaczy chęcią przyciągania inwestorów.

– Stajemy się bardziej konkurencyjni w stosunku do innych miast takich jak Bydgoszcz, Katowice i Radom – stwierdza Krzyżanowska.

Co z innymi firmami?

Ratusz zapewnia, że podobnie skorzystać mogą także inne firmy budujące biura na wynajem. – Centrum Zana nie jest jedynym, z którym te rozmowy były prowadzone – podkreśla rzeczniczka. – W tym przypadku rozmowy zakończyły się konkretami. Centrum Zana posiada inwestora, który zagwarantuje miejsca pracy, co umożliwi uzyskanie pozwolenia strefowego – tłumaczy.

Czy w wyniku tych decyzji do strefy będzie można „doklejać” już zbudowane centra biurowe, tak samo jak dołączane są do niej Lubella i Ursus?

– Istniejące biurowce także mogą być objęte takimi działaniami. Muszą jednak mieć inwestora, który spełni warunki niezbędne do objęcia pozwoleniem strefowym: nowe miejsca pracy i utrzymanie zatrudnienia – dodaje Krzyżanowska.

Taka procedura, wymagająca zgody Rady Miasta i zarządcy Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zdaniem Ratusza, mogłaby trwać rok.

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Robert / 22 czerwca 2015 o 08:07
0
Widzę że z IP urzędu miasta komentarze sie sypią !!!
Avatar
bres / 18 maja 2015 o 11:13
0

Nie rozumiem tego szału. Zerknijcie na JARTOM - wejście w SSE wcale nie jest tak trudne, wymaga tylko odpowiednich środków, a oni np. mają wolną halę w Bieruniu.

Avatar
kama / 14 maja 2015 o 21:18
0

Pomysł jest skandaliczny a propozycja pana Zuka wręcz niemoralna. Pytanie czy w grę wchodzi łapówka czy szantaż ?

splata długu wdzięczności za kampanie prezydencką...i śa to ci sami kumple dewloperzy co kochają motocross...

Avatar
Gość / 14 maja 2015 o 21:14
0
Żuk spłaca kolesiom długi wdzięczności za kampanię prezydencką...już sam fakt z ul.Topolową...brzydko to pachnie...nie wiem czy prokurator nie miałby pracy...w każdym razie Zuk nie ma co liczyc na reelekcje!!! mojego głosu już NA PEWNO nie dostanie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 14 maja 2015 o 17:56
0
to są jakieś jaja, gdzie jest wolny rynek. Jedna firma dostaje ulgę, a pozostałe musza płacić. Hipermarkety nie płacą w Polsce podatków, a Polskie firmy już muszą, stając się mniej konkurencyjne. To jest kpina. To może niech pan prezydent też zdejmie mnie i moją rodzinę ze wszystkich podatków które płacę do kasy miasta, w czym ja i moja rodzina jest gorsza
Avatar
kirk / 14 maja 2015 o 15:42
0

Nic nikomu nie trzeba będzie podnosić, nowe miejsca pracy oznaczają że ludzie zarobią, zapłacą podatki a resztę pójdą do sklepów wydać i w ten oto sposób koło się kręci

Jasne, tylko jakoś podstawowe dobra nigdy nie tanieją jak jest taka koniunktura a zawsze drożeją pod byle pretekstem. Dlaczego miasto nie obniży cen biletów mpk skoro paliwo tak potaniało? Idę o zakład że gdy tylko zacznie wyraźniej drożeć to będą już nosami kręcić że trzeba podnieść ceny. A stawki vat to na ile miały zostać podniesione? Pamięta ktoś? jakoś nie można się obniżki doczekać.  Szkoda słów ....

Jasne, tylko jakoś podstawowe dobra nigdy nie tanieją jak jest taka koniunktura a zawsze drożeją pod byle pretekstem. Dlaczego miasto nie obniży cen biletów mpk skoro paliwo tak potaniało? Idę o zakład że gdy tylko zacznie wyraźniej drożeć to będą już nosami kręcić że trzeba podnieść ceny. A stawki vat to na ile miały zostać podniesione? Pamięta ktoś? jakoś nie można się obniżki doczekać.  Szkoda słów ....

rozwiń
Avatar
Gość / 14 maja 2015 o 14:58
0

Nic nikomu nie trzeba będzie podnosić, nowe miejsca pracy oznaczają że ludzie zarobią, zapłacą podatki a resztę pójdą do sklepów wydać i w ten oto sposób koło się kręci

Avatar
Gość / 14 maja 2015 o 14:49
0
Podniesie się podatek od nieruchomości szarakom i wyjdziemy na swoje - pomyślał ratusz. Kolesie z biznesu muszą mieć jak pączek w maśle, zresztą jak każdy kapitalista co prowadzi jakiś biznes bo "jemu się nie opłaca".
Avatar
Gość / 14 maja 2015 o 14:15
0

Decyzja Żuka na piątkę z plusem. Tak się właśnie przyciąga inwestycje i przyczynia do tworzenia nowych miejsc pracy. Lublin musi gonić inne, lepiej rozwinięte, miasta takimi właśnie metodami. Nawet nie ma co się czarować - inwestor nie wejdzie do strefy to poszuka sobie atrakcyjniejszego miejsca do lokowania kapitału. Bo że są do inwestowania miejsca dużo atrakcyjniejsze od stolicy ściany wschodniej to chyba sprawa oczywista. No i w końcu, dlaczego tylko firmy zagraniczne mają korzystać z dobrodziejstw podstrefy ekonomicznej?

Avatar
Gość / 14 maja 2015 o 14:10
0
K...wa 28 lat prowadzimy firmę i ani złotówki zwolnienia z podatku . od nieruchomości (ok. 35.000 zł rocznie + 24.000 za wieczystą dzierżawę). Komu należy się ulga ? Tym, co mają kupę kasy i budują dla zysków nowe biurowce, czym którzy wiernie zasilają latami kasę miasta.
Avatar
Robert / 22 czerwca 2015 o 08:07
0
Widzę że z IP urzędu miasta komentarze sie sypią !!!
Avatar
bres / 18 maja 2015 o 11:13
0

Nie rozumiem tego szału. Zerknijcie na JARTOM - wejście w SSE wcale nie jest tak trudne, wymaga tylko odpowiednich środków, a oni np. mają wolną halę w Bieruniu.

Avatar
kama / 14 maja 2015 o 21:18
0

Pomysł jest skandaliczny a propozycja pana Zuka wręcz niemoralna. Pytanie czy w grę wchodzi łapówka czy szantaż ?

splata długu wdzięczności za kampanie prezydencką...i śa to ci sami kumple dewloperzy co kochają motocross...

Avatar
Gość / 14 maja 2015 o 21:14
0
Żuk spłaca kolesiom długi wdzięczności za kampanię prezydencką...już sam fakt z ul.Topolową...brzydko to pachnie...nie wiem czy prokurator nie miałby pracy...w każdym razie Zuk nie ma co liczyc na reelekcje!!! mojego głosu już NA PEWNO nie dostanie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 14 maja 2015 o 17:56
0
to są jakieś jaja, gdzie jest wolny rynek. Jedna firma dostaje ulgę, a pozostałe musza płacić. Hipermarkety nie płacą w Polsce podatków, a Polskie firmy już muszą, stając się mniej konkurencyjne. To jest kpina. To może niech pan prezydent też zdejmie mnie i moją rodzinę ze wszystkich podatków które płacę do kasy miasta, w czym ja i moja rodzina jest gorsza
Avatar
kirk / 14 maja 2015 o 15:42
0

Nic nikomu nie trzeba będzie podnosić, nowe miejsca pracy oznaczają że ludzie zarobią, zapłacą podatki a resztę pójdą do sklepów wydać i w ten oto sposób koło się kręci

Jasne, tylko jakoś podstawowe dobra nigdy nie tanieją jak jest taka koniunktura a zawsze drożeją pod byle pretekstem. Dlaczego miasto nie obniży cen biletów mpk skoro paliwo tak potaniało? Idę o zakład że gdy tylko zacznie wyraźniej drożeć to będą już nosami kręcić że trzeba podnieść ceny. A stawki vat to na ile miały zostać podniesione? Pamięta ktoś? jakoś nie można się obniżki doczekać.  Szkoda słów ....

Jasne, tylko jakoś podstawowe dobra nigdy nie tanieją jak jest taka koniunktura a zawsze drożeją pod byle pretekstem. Dlaczego miasto nie obniży cen biletów mpk skoro paliwo tak potaniało? Idę o zakład że gdy tylko zacznie wyraźniej drożeć to będą już nosami kręcić że trzeba podnieść ceny. A stawki vat to na ile miały zostać podniesione? Pamięta ktoś? jakoś nie można się obniżki doczekać.  Szkoda słów ....

rozwiń
Avatar
Gość / 14 maja 2015 o 14:58
0

Nic nikomu nie trzeba będzie podnosić, nowe miejsca pracy oznaczają że ludzie zarobią, zapłacą podatki a resztę pójdą do sklepów wydać i w ten oto sposób koło się kręci

Avatar
Gość / 14 maja 2015 o 14:49
0
Podniesie się podatek od nieruchomości szarakom i wyjdziemy na swoje - pomyślał ratusz. Kolesie z biznesu muszą mieć jak pączek w maśle, zresztą jak każdy kapitalista co prowadzi jakiś biznes bo "jemu się nie opłaca".
Avatar
Gość / 14 maja 2015 o 14:15
0

Decyzja Żuka na piątkę z plusem. Tak się właśnie przyciąga inwestycje i przyczynia do tworzenia nowych miejsc pracy. Lublin musi gonić inne, lepiej rozwinięte, miasta takimi właśnie metodami. Nawet nie ma co się czarować - inwestor nie wejdzie do strefy to poszuka sobie atrakcyjniejszego miejsca do lokowania kapitału. Bo że są do inwestowania miejsca dużo atrakcyjniejsze od stolicy ściany wschodniej to chyba sprawa oczywista. No i w końcu, dlaczego tylko firmy zagraniczne mają korzystać z dobrodziejstw podstrefy ekonomicznej?

Avatar
Gość / 14 maja 2015 o 14:10
0
K...wa 28 lat prowadzimy firmę i ani złotówki zwolnienia z podatku . od nieruchomości (ok. 35.000 zł rocznie + 24.000 za wieczystą dzierżawę). Komu należy się ulga ? Tym, co mają kupę kasy i budują dla zysków nowe biurowce, czym którzy wiernie zasilają latami kasę miasta.
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 14 8

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 13 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 4

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 2

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 460 40

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 8 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 17 9

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery 3 0

W piątkowe południe dyżurny łukowskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o młodym mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że chce ukraść rower. Zawiadamiający opisując jego wygląd, informował dyżurnego o trasie ucieczki młodzieńca.

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje 19 6

Rozpoczęła się przebudowa drogi Krężnica Jara - Strzeszkowice w powiecie lubelskim. To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych przez samorząd powiatowy w ramach megaprojektu drogowego, w którym biorą udział także pozostałe powiaty ziemskie województwa lubelskiego.

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]
16 lipca 2018, 17:30

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
film

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 6 4

W ostatnim meczu mistrzostw świata w Rosji Francja gra na Łużnikach z Moskwie z Chorwacją. Czy powtórzy wynik sprzed 20 lat, czy po raz pierwszy złoto zdobędzie zespół z Bałkanów?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport? 0 5

Tradycyjnie już okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu w punktach paszportowych. Wiele osób dopiero tuż przed planowanym urlopem zdaje sobie sprawę, że ma nieważny paszport. Dlatego warto sprawdzić termin ważności naszego paszportu. Tylko w czerwcu br. wydano prawie 215 tys. nowych paszportów, a w całym pierwszym półroczu 2018 r. aż 977 tys. dokumentów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!