Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 kwietnia 2021 r.
21:37

Lublin: Większość mieszkańców wyda więcej na wywóz śmieci

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
25 39 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

To postanowione: od lipca niemal wszyscy mieszkańcy Lublina będą płacić więcej za wywóz śmieci. Po prawie pięciogodzinnej dyskusji Rada Miasta zatwierdziła dzisiaj nową metodę liczenia opłaty i stawkę miesięczną: 24,80 zł od osoby w zabudowie wielorodzinnej oraz 28,80 zł w jednorodzinnej. Zdecydowały o tym głosy klubu radnych prezydenta Krzysztofa Żuka

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zasada jest prosta: stawkę mnoży się przez liczbę domowników i otrzymuje się wysokość miesięcznej opłaty za odpady. Wyjątkiem od tej zasady są rodzice mający więcej niż trójkę dzieci, bo w ich przypadku licznik stanie przy pięciu osobach.

– Istotne jest to, że te osoby muszą zamieszkiwać wspólnie – podkreśla Marta Smal-Chudzik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta. Trzeba pamiętać, że „cenowy hamulec” działa tylko w przypadku rodziców z dziećmi, a nie wielopokoleniowych rodzin (dziadek, babcia, mąż, żona, dwoje dzieci), czy też gwarnych stancji.

Dla 94 proc. gospodarstw domowych nowy system rozliczeń, mający obowiązywać od 1 lipca, będzie oznaczać mniejszą lub większą podwyżkę. Tym bardziej dotkliwą, im więcej osób mieszka pod jednym dachem.

Kto zapłaci mniej

Obniżkę odczują wyłącznie osoby mieszkające w domach jednorodzinnych samotnie (28,80 zamiast 45 zł) albo we dwójkę (57,60 zamiast 60 zł).

Kto zapłaci więcej

* W zabudowie jednorodzinnej gospodarstwa większe niż dwuosobowe płacą dzisiaj 75 zł bez względu na liczbę domowników. Po zmianie trzyosobowe wydadzą 86,40 zł, czteroosobowe 115,20 zł, zaś pięcioosobowe już 144 zł.

* W zabudowie wielorodzinnej rachunek dla samotnych wzrośnie z 21 do 24,80 zł. Dwójka domowników zamiast 41 zł wyda 49,60 zł. Większe gospodarstwa, obciążane stawką 63 zł bez względu na liczbę domowników, odczują podwyżkę boleśniej. Trzyosobowe wydadzą 74,40 zł, czteroosobowe 99,20 zł, a pięcioosobowe 124 zł.

Złożymy deklaracje

Najprawdopodobniej w maju uchwała stanie się prawomocna i wtedy wszyscy mieszkańcy będą musieli złożyć nowe deklaracje o wysokości opłaty za odbiór odpadów. W formularzu trzeba będzie wskazać liczbę osób mieszkających na terenie danej nieruchomości.

Deklaracje trzeba będzie złożyć do 10 sierpnia. Jeżeli ktoś tego nie zrobi, może dostać ponaglenie z urzędu. – Będą wysyłane wezwania – zapowiada Smal-Chudzik.

Opozycja: obniżmy!

Nowa metoda rozliczeń została zatwierdzona w czwartek przez Radę Miasta głosami klubu prezydenta Krzysztofa Żuka, który dysponuje większością w radzie. Za projektem zagłosowało 19 radnych z klubu Krzysztofa Żuka, przeciw było 12 radnych PiS oraz - co było niespodzianką - radny Bartosz Margul z klubu Żuka. Chwilę później wyjaśnił, że się pomylił. Wynik pozostaje jednak bez zmian, czyli 18:13.

Wcześniej głosami prezydenckiego klubu odrzucone zostały wszystkie poprawki opozycyjnego klubu PiS mające złagodzić podwyżkę.

Jedną z tych poprawek było ustalenie stawki od osoby w zabudowie wielorodzinnej na poziomie 20 zł, a w jednorodzinnej 24 zł. Takie kwoty zaproponował radny Piotr Breś (PiS), ale nie przekonał prezydenckiego obozu.

Rada nie zgodziła się również na poprawki mające skutkować by, „cenowy hamulec” dla rodziców z czwórką dzieci zatrzymywał stawki na poziomie 80 zł w zabudowie wielorodzinnej i 96 w jednorodzinnej, co proponował radny Breś.

Większości głosów nie zdobyły też poprawki radnego Piotra Gawryszczaka (PiS), który proponował stawki dla wspomnianych rodzin wielodzietnych na poziomie 99,20 zł w zabudowie wielorodzinnej oraz 115,20 zł w jednorodzinnej.

Odrzucony został też wniosek radnej Małgorzaty Suchanowskiej (PiS), by projekt cofnąć do komisji Rady Miasta, aby przeanalizowały możliwość zwolnienia z opłat seniorów po 70 roku życia „odpowiednio procentowo od dochodu”.

Na żądanie prokuratury

O uchwalenie nowej metody wystąpił do radnych prezydent Lublina. – Tę uchwałę trzeba podjąć – przekonywał Artur Szymczyk, zastępca prezydenta. Powoływał się na pisma prokuratury, która żąda zmiany obowiązującej w Lublinie metody rozliczeń.

Prokuratura wszczęła to postępowanie już jesienią 2019 r. Dwa miesiące później wysłała do Rady Miasta informację, że obecny system jest niezgodny z prawem i musi być zmieniony. W grudniu prokurator wysłał kolejne pismo, z „uprzejmą prośbą o informację o stanie sprawy”.

Opozycja: coś jest nie tak

O tej korespondencji radni nie byli informowani na bieżąco, dowiedzieli się o nich dopiero teraz, o ich kopie musieli prosić.

– Skoro prezydent wie o pismach, które wpływają z prokuratury do Rady Miasta, a my nie wiemy, to coś jest nie tak – dziwił się radny Piotr Popiel (PiS). Dziwił się również temu, że w przypadku śmieci prezydent posłusznie ulega prokuraturze, zaś w sprawie górek czechowskich broni swoich argumentów przed sądem.

Urząd Miasta tłumaczył, że w Polsce pojawiły się orzeczenia sądowe potwierdzające, że nie można stosować stawki „od gospodarstwa” zróżnicowanej ze względu na liczbę domowników, jak w Lublinie, gdzie inaczej płacą gospodarstwa jednoosobowe, inaczej dwuosobowe, a inaczej większe.

Radni PiS: nie spieszmy się

Opozycja apelowała o wstrzymanie się z decyzją w sprawie stawek za śmieci do czasu rozstrzygnięcia przetargu na wywóz odpadów. – Wtedy będziemy wiedzieli, jakie stawki zaproponują firmy – podkreślał Piotr Gawryszczak, przewodniczący klubu PiS.

– Nie widzę zasadności przekładania tego na maj – oceniał tymczasem Szymczyk. – Kalkulacje będą identyczne.

Swoje kalkulacje Ratusz tłumaczy tym, że suma opłat od mieszkańców musi wystarczyć miastu na opłacenie wywozu śmieci. Do wyliczenia stawek urząd przyjął, że będzie dostawać opłaty za 280 tys. mieszkańców, więc na tylu musi rozłożyć koszty.

Niewidzialni mieszkańcy?

Ta liczba oburza opozycję, która przypomina, że według danych meldunkowych i danych GUS, miasto ma około 339 tys. mieszkańców.

Dlaczego miasto opiera się na 280 tys. mieszkańców? Ratusz przekonuje, że liczba mieszkańców nie może być zbieżna z liczbą deklaracji. Jako przykład podaje nie tylko osoby niezameldowane, ale też akademiki i bursy, które nie są traktowane jako nieruchomości objęte systemem odbioru odpadów, chociaż też mają mieszkańców: akademiki ok. 10 tys., bursy 1,3 tys.

Ratusz: liczyliśmy dokładnie

Urzędnicy tłumaczą, że koszty wywozu i zagospodarowania odpadów idą w górę z kilku powodów, wśród których jest wzrost płac, koszty składowania i recyklingu odpadów oraz fakt, że mieszkańcy wytwarzają coraz więcej śmieci.

– Kalkulacja jest zrobiona na rzeczywistych kosztach i rzeczywistych liczbach – zapewniała Smal-Chudzik. – Ja nie mówię, że jesteśmy najtańsi w Polsce, jesteśmy gdzieś w środku wysokości stawek, które pojawiały się w ostatnim czasie.

– Nie mamy kosmicznej podwyżki. Mamy podwyżkę wynikającą z konieczności bilansowania się systemu – mówił Artur Szymczyk. Urząd założył, że wpływy do kasy miasta z pobieranych od mieszkańców za wywóz odpadów wzrosną o 13 proc.

Ratusz przyjmuje, że rzeczywiste wpływy wyniosą 80,3 mln zł, przy założeniu, że część mieszkańców będzie się uchylać od opłat. Gdyby płaciła każda z przyjętych do wyliczeń przez Ratusz 280 tys. osób, wpływy wyniosłyby niemal 85,5 mln zł.

Radnych apel do rządu

Prezydent i jego obóz radnych twierdzili, że rząd powinien wprowadzić rozwiązania zobowiązujące przedsiębiorców wytwarzających towary w opakowaniach do ponoszenia części kosztów gospodarki odpadami. – Część opłat za śmieci powinna być przerzucona na producentów – mówiła Anna Ryfka, przewodnicząca prezydenckiego klubu radnych.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mefisto_lubelak / 29 kwietnia 2021 r. o 21:46
+60
W Lublinie 24,8 zł za osobę a w Świdniku gdzie rządzi wysłannik partii Podatki i Socjalizm opłata wynosi 30 zł od osoby. To tak uprzedzając krytyczne wpisy trolli dobrej zmiany.
Avatar
Bobas1987 / 29 kwietnia 2021 r. o 22:00
+50
W Lublinie 24,8 zł za osobę a w Świdniku gdzie rządzi wysłannik partii Podatki i Socjalizm opłata wynosi 30 zł od osoby. To tak uprzedzając krytyczne wpisy trolli dobrej zmiany.
Ale podwyżka dotyczy Lublina, a nie Świdnika...
 Chodziło mu pewnie o to, że u sąsiadów jest jeszcze drożej. Fakt faktem trolle ciągle próbują budować narrację, że w Lublinie wszystko najdroższe a to nieprawda.
Avatar
Niemamloginu / 29 kwietnia 2021 r. o 22:11
+47
W Lublinie 24,8 zł za osobę a w Świdniku gdzie rządzi wysłannik partii Podatki i Socjalizm opłata wynosi 30 zł od osoby. To tak uprzedzając krytyczne wpisy trolli dobrej zmiany.
Ale podwyżka dotyczy Lublina, a nie Świdnika...
Chodziło mu pewnie o to, że u sąsiadów jest jeszcze drożej. Fakt faktem trolle ciągle próbują budować narrację, że w Lublinie wszystko najdroższe a to nieprawda.
 Nie tylko w Świdniku jest drożej - gmina Jastków 29zł/os, gmina Głusk 25zł/os, gmina Niemce 25zł/os.
Avatar
Belzebu / 29 kwietnia 2021 r. o 22:15
+43
Droga opozycjo może jakiś apel do rządu skoro los mieszkańców nie jest wam obcy? "Od kilku lat sukcesywnie wzrastają opłaty za składowanie odpadów. Do końca 2017 r. stawka opłaty wynosiła 24,15 zł za tonę, w roku 2018 koszt wzrósł do 140 zł, a w 2019 r. kształtował się na poziomie do 170 zł za tonę. W 2020 r. stawka ta ponownie wzrasta - do 270 zł za tonę."
Avatar
Qzaq / 29 kwietnia 2021 r. o 22:34
+40
Radni PiS chcą obniżać podatki, ale dziwnym trafem tylko wtedy gdy są w opozycji i nie rządzą. Jak prezydentem był Pruszkowski to głupia woda z dnia na dzień potrafiła zdrożeć o 100%.
Avatar
Benny102 / 29 kwietnia 2021 r. o 22:57
+35
Patrząc na to co się działo i wciąż dzieje w innych miastach to podwyżki w Lublinie były tylko kwestią czasu.
Avatar
Qba / 30 kwietnia 2021 r. o 07:12
+31
Osiedle Borek w Turce i chyba sama Turka zalicza się też do tych co płacą po 30 zł. od osoby tak jak w Świdniku bo i ta sama niekompetentna firma REMONDIS ich obsługuje... a dlaczego?? a Ni dlatego że nie ma żadnej konkurencji na tym rynku.!!!! I nas walą na pieniądze.... Sprawa dla Ziobry j jego przydupasów... ZŁODZIEJE
 Pytanie czemu nie ma konkurencji skoro rzekomo to taki dochodowy biznes? Nowe firmy powinny powstawać jak grzyby po deszczu.
Avatar
mundrolek / 30 kwietnia 2021 r. o 07:34
+27
I jeszcze jedno, srome_K_ (tu zacytuję innego użytkownika forum): "przeciętny Polak produkuje ok. 30 kg śmieci miesięcznie - czyli składowanie całej tej ilości po tych wszystkich morderczych podwyżkach PiS'u kosztuje dokładnie 8.10 zł (270 zł za 1000kg) za miesiąca a opłata obejmuje wyłącznie te śmieci, które nie powinny trafiać docelowo na składowiska ze względu na możliwość ich odzysku, recyklingu a także zagrożenie dla środowiska - za pozostałe "PiS-owej" opłaty nie ma wcale. " Czyli jeśli 50% z tych 30 kg jest składowane (a reszta idzie do recyklingu) to podwyżka pisiaków odP0wiada za 4 zł/os/m-c. A za ile odP0wiada P0lityka Łupieżcy z Jakubowic?
 Opłata marszałkowska za składowanie odpadów poszła do góry o ponad 1100% w przeciągu 4 ostatnich lat a płaca minimalna została podniesiona o 40%. Jesteś zwykłym frajerem i ignorantem matematycznym jeśli myślisz, że to podnosi cenę śmieci zaledwie o 4 zł.
 Opłata marszałkowska za składowanie odpadów poszła do góry o ponad 1100% w przeciągu 4 ostatnich lat a płaca minimalna została podniesiona o 40%. Jesteś zwykłym frajerem i ignorantem matematycznym jeśli myślisz, że to podnosi cenę śmieci zaledwie o 4 zł. rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 29 kwietnia 2021 r. o 21:50
+26
W Lublinie 24,8 zł za osobę a w Świdniku gdzie rządzi wysłannik partii Podatki i Socjalizm opłata wynosi 30 zł od osoby. To tak uprzedzając krytyczne wpisy trolli dobrej zmiany.
 Ale podwyżka dotyczy Lublina, a nie Świdnika...
Avatar
Dunloop / 30 kwietnia 2021 r. o 04:36
+20
Osiedle Borek w Turce i chyba sama Turka zalicza się też do tych co płacą po 30 zł. od osoby tak jak w Świdniku bo i ta sama niekompetentna firma REMONDIS ich obsługuje... a dlaczego?? a Ni dlatego że nie ma żadnej konkurencji na tym rynku.!!!! I nas walą na pieniądze.... Sprawa dla Ziobry j jego przydupasów... ZŁODZIEJE
Avatar
___K___ / 2 maja 2021 r. o 09:29
+1
Za to nareszcie przy weekendzie mamy spokój od proPiSowskich trolli na forum :-) Monisia nie odzywa się od dwóch dni, podobnie _DebiliX_ :-)
Avatar
___K___ / 2 maja 2021 r. o 09:28
+1
srome_K_, adwokacino Łupieżcy z Jakubowic, dlaczego nie P0dasz stawek z innych gmin? P0zwól, że ci P0mogę (za osobę/m-c, w niektórych gminach są zniżki za kompostowanie lub/i kolejna osoba w gospodarstwie płaci mniej): Bychawa 17 Borzechów 13 Garbów 20 Głusk 20 Jabłonna 12 Konopnica 20 Strzyżewice 14 Wojciechów 12 Wólka 19 Wysokie 10 Zakrzew 11.
Ani logika, ani matematyka nie są twoimi mocnymi stronami. A do tego kłamiesz.
Avatar
-bez-owijania- / 30 kwietnia 2021 r. o 22:51
+5
Monisia po raz n-ty kłamiesz i manipulujesz. "1. Ustala się miesięczną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny w wysokości 25 zł za jednego mieszkańca." źródło ***s://***glusk.pl/srodowisko/gospodarka-odpadami-harmonogram-odbioru-odpadow/
Avatar
Monisia / 30 kwietnia 2021 r. o 20:09
-7
srome_K_, adwokacino Łupieżcy z Jakubowic, dlaczego nie P0dasz stawek z innych gmin? P0zwól, że ci P0mogę (za osobę/m-c, w niektórych gminach są zniżki za kompostowanie lub/i kolejna osoba w gospodarstwie płaci mniej): Bychawa 17 Borzechów 13 Garbów 20 Głusk 20 Jabłonna 12 Konopnica 20 Strzyżewice 14 Wojciechów 12 Wólka 19 Wysokie 10 Zakrzew 11.
Avatar
Malgorzata Goska / 30 kwietnia 2021 r. o 18:02
+5
No tak wielodzietni, ktorzy najwiecej generują śmieci bedą płacić mniej.........dlaczego mamy ciagle utrzymywac tych dzieciorobów??? mają 500 + , karte dużej rodziny a wniej rózne ulgi, nie wiadomo co tam jeszcze i jeszcze musimy dopłacac do ich smieci!!!!!!!
Avatar
dokturek / 30 kwietnia 2021 r. o 17:11
-8
Tak się zastanawiam, czy gdy prezydent doktor łączył bezprawnie stanowiska członka rady nadzorczej ze stołkiem prezydenta miasta (nielegalność stwierdził przecież sąd) też tak bardzo bał się sądu? Czy może mi ktoś przypomnieć czy prezydent oddał kasę pobraną z tytułu zasiadania w takiej radzie nadzorczej czy też nie musiał tego robić? Jak to się skończyło z tą kasą?
Avatar
Monisia / 30 kwietnia 2021 r. o 16:16
-11
srome_K_-_Kłamczuszek i psychopata, który założył ok. 160 fej_K_-loginów P0 to, żeby wazelinować P0dobnych sobie kłamców i psychopatów jak Łupieżca z Jakubowic czy buraki-dewelocwaniaki z Loży i klepać P0 sto razy w łapki z vipiena jak wytresowana małpa.
Avatar
Monisia / 30 kwietnia 2021 r. o 15:30
-13
I jeszcze jedno, srome_K_ (tu zacytuję innego użytkownika forum): "przeciętny Polak produkuje ok. 30 kg śmieci miesięcznie - czyli składowanie całej tej ilości po tych wszystkich morderczych podwyżkach PiS'u kosztuje dokładnie 8.10 zł (270 zł za 1000kg) za miesiąca a opłata obejmuje wyłącznie te śmieci, które nie powinny trafiać docelowo na składowiska ze względu na możliwość ich odzysku, recyklingu a także zagrożenie dla środowiska - za pozostałe "PiS-owej" opłaty nie ma wcale. " Czyli jeśli 50% z tych 30 kg jest składowane (a reszta idzie do recyklingu) to podwyżka pisiaków odP0wiada za 4 zł/os/m-c. A za ile odP0wiada P0lityka Łupieżcy z Jakubowic?
I jeszcze jedno, srome_K_ (tu zacytuję innego użytkownika forum): "przeciętny Polak produkuje ok. 30 kg śmieci miesięcznie - czyli składowanie całej tej ilości po tych wszystkich morderczych podwyżkach PiS'u kosztuje dokładnie 8.10 zł (270 zł za 1000kg) za miesiąca a opłata obejmuje wyłącznie te śmieci, które nie powinny trafiać docelowo na składowiska ze względu na możliwość ich odzysku, recyklingu a także zagrożenie dla środowiska - za pozostałe "PiS-owej" opłaty nie ma wcale. " Czyli jeśli 50% z tych 30 kg jest składow... rozwiń
Avatar
_DX_ / 30 kwietnia 2021 r. o 14:40
-14
Ignorantem matematycznym to jesteś ty, srome_K_, internetowy adwokacino Łupieżcy z Jakubowic. Część haraczu za smiecie, która wynika z opłat za składowanie na 99% jest nawet niższa niż 4 zł/os/m-c, bo inaczej w jaki sposób gminy, które pobierają 10-12 zł/os/m-c wyszłyby na swoje? Jasno z tego wynika, że to sP0sób organizacji odbioru w Łysogrodzie odP0wiada za 10-15 zł z całej kwoty haraczu.
Jesteś tak tępym trollem, że nie dziwne, że cię ludzie minusują na potęgę.
 Nie ludzie tylko wynajęty troll taki jak ty.
Avatar
_DX_ / 30 kwietnia 2021 r. o 14:36
-12
Głosujcie dalej na Żuka prezydenta deweloperów.
Zobacz wszystkie komentarze 39

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Atak na żłobek Tęczowy Domek w Świdniku. "Jakimś osobom niespełna rozumu przeszkadza tęcza"
Zdjęcia
galeria

Atak na żłobek Tęczowy Domek w Świdniku. "Jakimś osobom niespełna rozumu przeszkadza tęcza"

Czy w Świdniku tęcza kojarzy się już tylko z LGBT? Już drugi raz ktoś zaatakował działający tu żłobek i przedszkole Tęczowy Domek. Urządzenia na placu zabaw zostały oblane oleistą substancją, podobnie jak kolorowa elewacja budynku. Sprawą zajmuje się policja.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 12 maja 2021

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 12 maja 2021

Warsztaty online dla osób z niepełnosprawnościami
17 maja 2021, 17:00

Warsztaty online dla osób z niepełnosprawnościami

Centrum Kultury w Lublinie zaprasza na kreatywne warsztaty dla osób z niepełnosprawnościami, które odbędą się 17 maja o godz. 17 na Facebooku Karuzeli Sztuki.

Dlaczego Krzysztof Żuk już wystartował po reelekcję?

Dlaczego Krzysztof Żuk już wystartował po reelekcję?

Choć do wyborów samorządowych zostały jeszcze dwa lata, prezydent Lublina Krzysztof Żuk już teraz ogłosił, że będzie ubiegał się o czwartą kadencję w Ratuszu. Deklarację tłumaczył tym, że zaczęły padać nazwiska potencjalnych kandydatów na to stanowisko. Ale według nieoficjalnych informacji, może to mieć związek z pogłoskami na temat rozłamu w jego klubie w Radzie Miasta

Są pieniądze na nowy chodnik przy ul. rotm. Pileckiego w Puławach

Są pieniądze na nowy chodnik przy ul. rotm. Pileckiego w Puławach

Minął ponad miesiąc od otwarcia ofert w przetargu na budowę nowego chodnika po wschodniej stronie ul. rotm. Pileckiego w Puławach. Rozstrzygnięcie postępowania utrudniał brak funduszy, a dokładniej ok. 70 tys. zł potrzebnych do podpisania umowy

W punktach szczepień ludzie pytają o możliwość przyspieszenia drugiej dawki

W punktach szczepień ludzie pytają o możliwość przyspieszenia drugiej dawki

Zapowiedź skrócenia odstępu między dawkami szczepionek przeciw Covid-19 wywołała w niektórych punktach szczepień dużą liczbę zapytań o przyspieszenie drugiej dawki. Dzwonią szczególnie osoby, którym zależy, by na wakacje pojechać już po dwóch dawkach. Skrócony czas między dawkami z automatu będzie obowiązywał osoby szczepiące się przeciw COVID-19 od 17 maja.

Z latarkami po wystawie "Nigdy nie będziesz szła sama"
15 maja 2021, 22:00

Z latarkami po wystawie "Nigdy nie będziesz szła sama"

W ramach Nocy Muzeów 2021 Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5) zaprasza na oprowadzanie z latarkami po wystawie "Nigdy nie będziesz szła sama". Start o godz. 22.

Emeryt z Kraśnika latami znęcał się nad żoną. Kobieta przeżyła tylko dzięki zbiegowi okoliczności

Emeryt z Kraśnika latami znęcał się nad żoną. Kobieta przeżyła tylko dzięki zbiegowi okoliczności

79-latek z Kraśnika został skazany za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa żony. Koszmar kobiety trwał od dziesięcioleci. Ostatnią awanturę kobieta przeżyła dzięki zbiegowi okoliczności – dowiedli śledczy.

Lublin: Na ul. Franczaka "Lalka" mają dostać chodnik

Lublin: Na ul. Franczaka "Lalka" mają dostać chodnik

Jesienią gotowy ma być wyczekiwany przez mieszkańców chodnik wzdłuż ul. Franczaka „Lalka”. Ma on powstać w miejscu wydeptanej ścieżki po stronie os. Nowy Felin.

Pierwszy taki zabieg w regionie. Lekarze w Lublinie wszczepili pacjentowi najmniejszy rozrusznik serca
Zdjęcia
galeria

Pierwszy taki zabieg w regionie. Lekarze w Lublinie wszczepili pacjentowi najmniejszy rozrusznik serca

Jest wielkości pastylki, ale wykonuje gigantyczną pracę. Kardiolodzy ze Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie wszczepili najmniejszy na świecie stymulator, który „obsługuje” jednocześnie przedsionki i komory serca. To pierwszy taki zabieg w naszym regionie i jeden z pierwszych w kraju.

Festiwal Pierogów Świata w Lublinie
14 maja 2021, 15:00

Festiwal Pierogów Świata w Lublinie

Wielbiciele pierogów po raz kolejny będą mogli skosztować potraw z całego świata w Lublinie. Festiwal, który cieszy się wśród mieszkańców sporą popularnością, odbędzie się w najbliższy weekend na placu przed Centrum Spotkania Kultur.

Biała Podlaska: 2 mln zł w ręce mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego

Biała Podlaska: 2 mln zł w ręce mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego

17 maja ruszy szósta edycja budżetu obywatelskiego w Białej Podlaskiej. Do podziału 2 mln zł.

Jak oszukać oszusta. "Pracownik banku" próbował uzyskać dostęp do konta klienta [wideo]
film

Jak oszukać oszusta. "Pracownik banku" próbował uzyskać dostęp do konta klienta [wideo]

"Pracownik" jednego z banków próbował pozyskać wrażliwe dane od jednego z klientów, aby dostać się na jego konto i go okraść. Ten jednak nie tylko nie dał się oszukać, ale także nagrał całą rozmowę.

Nielegalna impreza w rekonstruowanym obozie w Klimkach. Kilku uczestników przeprosiło

Nielegalna impreza w rekonstruowanym obozie w Klimkach. Kilku uczestników przeprosiło

W rekonstruowanym obozie w Klimkach pod Łukowem imprezowało 30 osób, ale skruchę wyraziło tylko kilku uczestników. Opiekunowie tego miejsca nie zawiadomili jednak policji.

Lubelskie: Otrzymały smsa z informacją o niewielkiej dopłacie. Straciły niemal 3 tys. zł

Lubelskie: Otrzymały smsa z informacją o niewielkiej dopłacie. Straciły niemal 3 tys. zł

Chełmianka oraz mieszkanka gminy Cyców (pow. łęczyński) dały się nabrać oszustom. Ci wysyłali fałszywe wiadomości sms z informacją o planowanym wyłączeniu prądu w związku z rzekomo nieuregulowanymi płatnościami. Kobiety straciły w sumie 2700 zł.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.