Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 stycznia 2020 r.
19:26

Lublin solidarny z Gdańskiem. Mieszkańcy wspominali Pawła Adamowicza w pierwszą rocznicę jego śmierci [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora jd
65 76 A A

Kilkadziesiąt osób zebrało się dziś przed ratuszem na placu Łokietka w Lublinie, aby uczcić pamięć o zmarłym prezydencie Gdańska. Ułożone zostało serce ze zniczy. "Lublin pamięta o Pawle Adamowiczu" można było usłyszeć podczas przemówień.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dziś mija rok od tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańska podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został zaatakowany przez nożownika, który zadał mu kilka, śmiertelnych ciosów.

Ratusz został też specjalnie oświetlony. Żółto-czerowone barwy nawiązują do herbu Gdańska – miasta w którym się urodził i w którym rządził przez 21 lat.

Wśród zebranych zabrakło prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka. Wyjechał on do Gdańska, gdzie zorganizowane zostało spotkanie Unii Metropolii Polskich.

– Będę dziś w Gdańsku, by pomodlić się przy grobie Pawła – pisał na swoim facebookowym profilu Krzysztof Żuk. – Paweł padł ofiarą zmasowanej kampanii nienawiści, jakiej celem był szczególnie w ostatnich miesiącach życia. Został brutalnie zamordowany w chwili, która miała być świętem dobroci, miłości i przyjaźni. To smutne i przykre, że nie odrobiliśmy lekcji z tej tragedii. Ani politycy, ani zwykli ludzie komentujący na co dzień wydarzenia czy to na internetowych forach, czy na Facebooku, czy na Twitterze – czytamy dalej we wpisie.

W spotkaniu Unii Metropolii Polskich wzięli udział prezydenci m.in. Szczecina, Wrocławia czy Warszawy. Specjalne przemówienie wygłosił także poseł Piotr Adamowicz, brat zmarłego.

– W ostatnim czasie pytano mnie: "Czy jego śmierć zmieniła coś w naszym życiu publicznym?" Nic nie zmieniła – mówił. – Cały czas obserwuję falę hejtu, gróźb i obelg anonimowych i nieanonimowych nadawców. Widzę też niechęć ze strony państwa, aby temu zapobiec – dodał. – Grono osób skazanych na hejt i kampanię nienawiści nie jest zamknięte. Ostatnią ofiarą szeroko zakrojonej akcji stała się trzecia osoba w naszym państwie, Marszałek Senatu RP – prof. Grodzki. Kto będzie następny? Zwracam się do wszystkich: zatrzymajmy tę falę nienawiści, której towarzyszy groźba przemocy –  zakończył swoje przemówienie Piotr Adamowicz.

e-Wydanie

Komentarze 76

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 stycznia 2020 o 19:30
+26
Lublinianie niech ufundują pamiątkową tablicę z wykazem 36 kont bankowych i bodajze 8 mieszkań tragicznie zmarłego
Avatar
lbn / 14 stycznia 2020 o 20:25
+25
Kilkudziesięciu ludzi z KOD i PO-KO to nie cały Lublin!!!
Avatar
Gość / 14 stycznia 2020 o 19:40
+25
Kilkudziesięciu bolszewików, to jeszcze nie Lublin. Nie wycierać sobie czerwonych ryjów Lublinem.
Avatar
twister / 14 stycznia 2020 o 20:42
+22
Jacy mieszkańcy ? Zgraja koderastów i tyle.
Avatar
lolek XII / 14 stycznia 2020 o 19:37
+22
jaka kasta taki bożek
Avatar
Leonard / 15 stycznia 2020 o 00:34
+19
Takich świętych mają kodziarze.
Avatar
P0-wazne NADUŻYCIE / 15 stycznia 2020 o 11:39
+18
Uprzejmie proszę o zaprzestanie manipulacji za pomocą słów, bo CAŁY "LUBLIN" na pewno nie jest solidarny z Gdańskiem w tej kwestii. Proszę nie wypowiadać się w imieniu innych ludzi, którzy mają inne zdanie niż autor tego art.
Avatar
ZŁOTY MELON MRÓWKA CAŁA / 14 stycznia 2020 o 22:56
+18
DLACZEGO organizator nieprawidłowo zabezpieczonej imprezy masowej nie siedzi w pierdlu?
Avatar
Gość / 14 stycznia 2020 o 22:52
+18
młody Wałęsiak (kandydat P0 na prezia w Gd.) w mediach jechał z tekstem, że "Adamowicz musi wytłumaczyć skąd u niego się wzięła walizka pieniędzy"
Avatar
Gość / 14 stycznia 2020 o 20:13
+18
Mieszkańcy Lipska, które czesze kasę na na sprzedanej im za garść srebrników gdańskiej sieci ciepłowniczej, powinni chociaż ufundować POmnik św. Pawłowi, patronowi deweloperów. PS. Kiedy przyjaciel i fan z Koziego Grodu zamierza przeprowadzić POdobny manewr z lubelskim LPEC-em?
Avatar
Głos Rozsądku / 16 stycznia 2020 o 08:53
+1
P0chować gościa z prokuratorskimi zarzutami w świątyni i to w BAZYLICE  ? - SUKIENKOWI chyba  ZROBILI GIGA PRZYPAŁ W TEJ KWESTII... ale pamiętając osiągnięcia prałata od BOLKA, to raczej nie budzi zdumienia w temacie styku wladz niebianskich i świeckich.
 WAWEL????!
Avatar
Japolan / 15 stycznia 2020 o 14:30
+1
Czytam te komentarze i wstyd mi za was - Polacy, katolicy, chrześcijanie, patrioci. Jakie dobro przyniosą wasze nieskrywane wyrazy nienawiści i pogardy? Jak pogodzić to z naszą wiarą i tradycją nakazującą szacunek dla zmarłych, ciszę i pokorę w obliczu śmierci? Czy wy wszyscy jesteście święci? Spójrzcie na siebie, na swoje wykrzywione z nienawiści gęby. I spójrzcie w swoje oczy. Co tam znajdziecie? A przecież i na was ktoś kiedyś po waszej śmierci psy wieszać może. Niemożliwe? Nie byłbym pewny.
Więc POwinniśmy brać przykład z p. Adamowicza skoro jest taki uwielbiany. Bardzo woelu ludzi ginie niewinnie, np w zderzeniu czołowym bo zajechał drogę też jakiś debil i odchodzą z tego świata skromnie bez aureoli świętości. Czy p. Adamowicz był święty, że tak go czcicie??.
Nikt nie czci Adamowicza, a przykład powinniśmy, jako uczniowie Chrystusa ( o czym szumnie i gorliwie zapewniamy), brać ze swego Mistrza, który z celnikami jadł i nie znal, kto to wróg. Zaprzeczcie, że tak nie było.
Co za perfidna i podła manipulacja - typowo diabelska (w celu utrzymywania przewagi złodzieji i dewiatnów nad katolikami, którzy już dawno temu powinni zdrajców oraz degeneratów moralnych wśród duchownych wysłać "do wszystkich diabłów")! Przypomnijcie sobie, jak Chrystus Pan wyrzucił handlarzy świątynnych oraz używał określenia "groby pobielane" (to można łatwo sprawdzić w Biblii).
Co za perfidna i podła manipulacja - typowo diabelska (w celu utrzymywania przewagi złodzieji i dewiatnów nad katolikami, którzy już dawno temu powinni zdrajców oraz degeneratów moralnych wśród duchownych wysłać "do wszystkich diabłów")! Przypomnijcie sobie, jak Chrystus Pan wyrzucił handlarzy świątynnych oraz używał określenia "groby pobielane" (to można łatwo sprawdzić w Biblii). rozwiń
Avatar
Japolan / 15 stycznia 2020 o 14:26
+4
Czytając komentarze Pisowskich trolli jestem przerażony ich poziomem. Jak można tak pluć na człowieka który został zamordowany właśnie przez szczucie i hejt takich samych jak oni trolli. Ludzie ! Czy nic , a nic was nie nauczyło, że nienawiść i pogarda doprowadza do tragedii ? Czy chcecie doprowadzić do kolejnych tragedii ?
Dość manipulowania Narodem i wprowadzania cenzury pod pozorem "walki z hejtem"!!! Kiedy zaczniecie prześladować prokuratorów, którzy ścigają waszych ulubionych złodziei i kanciarzy? Wasze obłąkańcze podejście może skutkować stawianiem ołtarzyków nawet Adolfowi Hitlerowi.
Dość manipulowania Narodem i wprowadzania cenzury pod pozorem "walki z hejtem"!!! Kiedy zaczniecie prześladować prokuratorów, którzy ścigają waszych ulubionych złodziei i kanciarzy? Wasze obłąkańcze podejście może skutkować stawianiem ołtarzyków nawet Adolfowi Hitlerowi. rozwiń
Avatar
Gość / 15 stycznia 2020 o 14:21
+1
Czytam te komentarze i wstyd mi za was - Polacy, katolicy, chrześcijanie, patrioci. Jakie dobro przyniosą wasze nieskrywane wyrazy nienawiści i pogardy? Jak pogodzić to z naszą wiarą i tradycją nakazującą szacunek dla zmarłych, ciszę i pokorę w obliczu śmierci? Czy wy wszyscy jesteście święci? Spójrzcie na siebie, na swoje wykrzywione z nienawiści gęby. I spójrzcie w swoje oczy. Co tam znajdziecie? A przecież i na was ktoś kiedyś po waszej śmierci psy wieszać może. Niemożliwe? Nie byłbym pewny.
Więc POwinniśmy brać przykład z p. Adamowicza skoro jest taki uwielbiany. Bardzo woelu ludzi ginie niewinnie, np w zderzeniu czołowym bo zajechał drogę też jakiś debil i odchodzą z tego świata skromnie bez aureoli świętości. Czy p. Adamowicz był święty, że tak go czcicie??.
 Nikt nie czci Adamowicza, a przykład powinniśmy, jako uczniowie Chrystusa ( o czym szumnie i gorliwie zapewniamy), brać ze swego Mistrza, który z celnikami jadł i nie znal, kto to wróg. Zaprzeczcie, że tak nie było.
 Nikt nie czci Adamowicza, a przykład powinniśmy, jako uczniowie Chrystusa ( o czym szumnie i gorliwie zapewniamy), brać ze swego Mistrza, który z celnikami jadł i nie znal, kto to wróg. Zaprzeczcie, że tak nie było. rozwiń
Avatar
Gość / 15 stycznia 2020 o 14:13
+1
Czytam te komentarze i wstyd mi za was - Polacy, katolicy, chrześcijanie, patrioci. Jakie dobro przyniosą wasze nieskrywane wyrazy nienawiści i pogardy? Jak pogodzić to z naszą wiarą i tradycją nakazującą szacunek dla zmarłych, ciszę i pokorę w obliczu śmierci? Czy wy wszyscy jesteście święci? Spójrzcie na siebie, na swoje wykrzywione z nienawiści gęby. I spójrzcie w swoje oczy. Co tam znajdziecie? A przecież i na was ktoś kiedyś po waszej śmierci psy wieszać może. Niemożliwe? Nie byłbym pewny.
Jeżeli pan Paweł Adamowicz był rzeczywiście tak dobrym człowiekiem, jak twierdzicie, to zasłużył na coś znacznie więcej, niż tandetne światełka (znicze lub wkłady do nich) na czarnej folii (mogącej kojarzyć się bardzo przykro, zwłaszcza w kontekście pamięci o człowieku). Sami wycieracie sobie gębę pamięcią o Zmarłym, instrumentalnie go traktujecie - faktycznie hańbicie pamięć o nim, czyniąc go symbolem zakładanej przez was sekty. Opamiętajcie się - nawet jeśli będzie to wymagało skorzystania z posługi księdza egzorcysty!
 Kto powinien się opamiętać i komu potrzebny egzorcysta - widać, słychać i czuć.
en się opamiętać i komu potrzebny egzorcysta - widać, słychać i czuć. rozwiń
Avatar
Gość / 15 stycznia 2020 o 13:00
+7
P0chować gościa z prokuratorskimi zarzutami w świątyni i to w BAZYLICE ? - SUKIENKOWI chyba ZROBILI GIGA PRZYPAŁ W TEJ KWESTII... ale pamiętając osiągnięcia prałata od BOLKA, to raczej nie budzi zdumienia w temacie styku wladz niebianskich i świeckich.
Avatar
Głos Rozsądku / 15 stycznia 2020 o 12:20
-1
POLSKA FUNDACJA NARODOWA ponad 100 milionów na różne nie konieczne wydatki,Jeszcze w Polsce tylu ministrów i Viceministrów nie było od zarania dziejów.Komisja "Pana Antoniego",gotująca parowki itd.itp.Od 2015 r też ludzie "targali" się na życie.
 Niepis
Avatar
Gość / 15 stycznia 2020 o 11:41
+9
Ciągle ta sama garstka twarzy na tych lubelskich "protestach" - ciekawe...
Avatar
P0-wazne NADUŻYCIE / 15 stycznia 2020 o 11:39
+18
Uprzejmie proszę o zaprzestanie manipulacji za pomocą słów, bo CAŁY "LUBLIN" na pewno nie jest solidarny z Gdańskiem w tej kwestii. Proszę nie wypowiadać się w imieniu innych ludzi, którzy mają inne zdanie niż autor tego art.
Avatar
Gość / 15 stycznia 2020 o 11:38
-2
Dzisiaj CBA może powiedzieć jak okupanci; on nam "uciekł".
Zobacz wszystkie komentarze 76

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Był poszukiwany i podawał się za swojego brata bliźniaka. Nie chciał trafić do zakładu karnego

Był poszukiwany i podawał się za swojego brata bliźniaka. Nie chciał trafić do zakładu karnego 0 0

Na "sprytny" plan wpadł poszukiwany przez policję 45-letni mieszkaniec Lublina - kiedy do jego drzwi zapukali mundurowi, pokazał im dowód osobisty swojego brata bliźniaka. Funkcjonariusze nie dali się jednak nabrać i zatrzymali mężczyznę. Za próbę oszukania policjantów otrzymał mandat, a teraz trafi na niemal rok do więzienia.

Czy przez zamówione towary z Chin można się zarazić wirusem? GIS odpowiada [interaktywna mapa zasięgu wirusa]
film

Czy przez zamówione towary z Chin można się zarazić wirusem? GIS odpowiada [interaktywna mapa zasięgu wirusa] 3 4

Służby sanitarne otrzymują coraz więcej zapytań, czy zamawiając rzeczy z Chin można zarazić się koronawirusem 2019-nCoV. Jak czytamy w jednym z komunikatów Głównego Inspektora Sanitarnego, według aktualnej wiedzy, nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin.

Orzeł Czemierniki rozpoczął przygotowania do rundy rewanżowej

Orzeł Czemierniki rozpoczął przygotowania do rundy rewanżowej 0 0

Z konieczności w kadrze zespołu dojdzie do zmian

Malarstwo Bartłomieja Flisa w Galerii Sztuki A10
31 stycznia 2020, 18:00

Malarstwo Bartłomieja Flisa w Galerii Sztuki A10 0 0

Prace malarskie Bartłomieja Flisa, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, będzie można podziwiać w Galerii Sztuki A10 (ul. Muzyczna 10a). Wernisaż ekspozycji nastąpi 31 stycznia o godz. 18.

71-latek z Ukrainy chciał wjechać do Polski autem skradzionym w Niemczech

71-latek z Ukrainy chciał wjechać do Polski autem skradzionym w Niemczech 0 0

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali wczoraj na przejściu granicznym w Hrebennem 71-latka z Ukrainy, który chciał wjechać do Polski autem skradzionym w Niemczech. Dostawczy Renault Master był wyceniony na 60 tys. zł.

Bułgarzy sprzedawali podrabiane ubrania na giełdzie w okolicy Zamościa. Teraz grozi im odsiadka

Bułgarzy sprzedawali podrabiane ubrania na giełdzie w okolicy Zamościa. Teraz grozi im odsiadka 5 4

Dwoje Bułgarów - 31-latek i 54-latka - odpowie za handel odzieżą z podrobionymi znakami towarowymi. Swoje "produkty" sprzedawali na terenie giełdy w miejscowości Mokre (pow. zamojski). Grozi im kara do 2 lat więzienia.

Kultura w Dzielnicowym Domu Kultury Bronowice zostanie na dłużej

Kultura w Dzielnicowym Domu Kultury Bronowice zostanie na dłużej 0 1

Nawet przez dziesięć kolejnych lat może działać przy ul. Hutniczej filia Dzielnicowego Domu Kultury Bronowice, o ile pozwoli na to Rada Miasta Lublin.

Mieszkańcy Wąwolnicy nie wierzyli w to, co widzą. Po ulicy biegał uciekinier z mini zoo

Mieszkańcy Wąwolnicy nie wierzyli w to, co widzą. Po ulicy biegał uciekinier z mini zoo 27 6

Mieszkańcy Wąwolnicy, którzy dzisiaj ok. godz. 7 wyjrzeli przez okno, mieli prawo być zaskoczeni. Po ich miejscowości biegała zebra. Zwierzę zostało już schwytane i oddane w ręce właściciela.

Por Fiesta/Fuente - koncert w Radiu Lublin
31 stycznia 2020, 19:00

Por Fiesta/Fuente - koncert w Radiu Lublin 0 0

Ostatniego dnia stycznia o godz. 19 w Studiu Muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) odbędzie się koncert muzyki flamenco w wykonaniu zespołów Por Fiesta i Fuente.

Unia Białopole minimalnie słabsza od Kryształu Werbkowice

Unia Białopole minimalnie słabsza od Kryształu Werbkowice 0 1

Mistrz jesieni Unia Białopole ma już za sobą pierwszy mecz kontrolny. Drużynę nadal prowadzi Tomasz Hawryluk

Biłgoraj: Prowadził auto po pijanemu. Nie miał też prawa jazdy

Biłgoraj: Prowadził auto po pijanemu. Nie miał też prawa jazdy 1 5

23-latek z Biłgoraja wsiadł za kierownicę samochodu po spożyciu alkoholu, a na dodatek nie miał prawa jazdy. Policjanci zatrzymali go do kontroli drogowej. Teraz za swoje postępowanie odpowie przed sądem - grozi mu do dwóch lat więzienia oraz wysoka grzywna.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed e-papierosami. Polscy lekarze biją na alarm

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed e-papierosami. Polscy lekarze biją na alarm 71 13

Szpitale w całej Polsce dostały polecenie, by informować sanepid o każdym pacjencie, którego choroba może mieć związek z używaniem e-papierosów. O ich szkodliwości ostrzega już oficjalnie Światowa Organizacja Zdrowia. Według niej elektroniczne papierosy zwiększają ryzyko chorób płuc i serca.

Ciąg dalszy: spotkanie z Iloną Wiśniewską
31 stycznia 2020, 18:00

Ciąg dalszy: spotkanie z Iloną Wiśniewską 0 0

Reporterka Ilona Wiśniewska będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu "Ciąg dalszy" w Dzielnicowym Domu Kultury Czuby Południowe (ul. Wyżynna 16). Spotkanie odbędzie się 31 stycznia o godz. 18.

Za nami 62. gala rozdania nagród Grammy. Oto zwycięzcy tegorocznej edycji
film

Za nami 62. gala rozdania nagród Grammy. Oto zwycięzcy tegorocznej edycji 0 0

62. gala rozdania nagród Grammy zdominowana przez Billie Eilish. Młodziutka wokalistka zgarnęła aż 5 statuetek za: album roku, najlepszy debiut, piosenkę roku, nagranie roku oraz najlepszy album popowy.

Nadal pamiętamy o ofiarach Holokaustu. Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu
27 stycznia 2020, 12:00

Nadal pamiętamy o ofiarach Holokaustu. Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu 0 2

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tradycyjnie do uroczystości przyłącza się Państwowe Muzeum na Majdanku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!