Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 stycznia 2019 r.
12:05

Lublin: Wytną drzewa, żeby zbudować nowe osiedle. Ekolodzy w obronie chronionych ptaków

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
436 97 A A
Osiedle miałoby powstać na początku al. Kraśnickiej, między terenami wojskowymi a działkami UMCS. Ale zezwolenie na wycinkę drzew oprotestowały dwa stowarzyszenia
Osiedle miałoby powstać na początku al. Kraśnickiej, między terenami wojskowymi a działkami UMCS. Ale zezwolenie na wycinkę drzew oprotestowały dwa stowarzyszenia (fot. Fot. Maciej kaczanowski)

Dwie lubelskie organizacje chcą zablokować wycinkę drzew pod budowę osiedla przy al. Kraśnickiej obok terenów należących do wojska. Na zniszczenie siedlisk chronionych ptaków zezwoliła już Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Stowarzyszenia chcą, żeby wycofała się z tej decyzji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sprawa dotyczy nieruchomości, na której spółka Wikana zamierza zbudować osiedle z podziemnymi parkingami. Osiedle miałoby powstać na początku al. Kraśnickiej, między terenami wojskowymi a działkami UMCS. Na takie wykorzystanie nieruchomości zgodził się już Urząd Miasta, a jego decyzja ustalająca warunki zabudowy jest już prawomocna.

Do rozstrzygnięcia pozostała jeszcze sprawa pozwolenia na wycinkę około 40 drzew rosnących w miejscu, w którym miałyby stanąć bloki. Oznaczałoby to usunięcie 20 proc. drzewostanu.

Postępowanie w tej sprawie toczy się przez Urzędem Miasta, ale jego finał może się odwlec ze względu na posunięcie dwóch lubelskich stowarzyszeń. Nie zgadzają się one z treścią wydanego niedawno zezwolenia na zniszczenie gniazd chronionych ptaków (zięby, sierpówki i drozda), które znajdują się na przeznaczonych do usunięcia drzewach. Zezwolenie wydane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska ma być brane pod uwagę przez miejskich urzędników rozstrzygających kwestię wycinki.

RDOŚ zgodziła się na zniszczenie gniazd tłumacząc, że drzewa ustąpią miejsca blokom z lokalami usługowymi, które „mają służyć lokalnej społeczności”, a przyroda zanadto nie ucierpi.

– Stwierdzono brak negatywnych oddziaływań na populacje chronionych gatunków – wyjaśniał nam swoją decyzję Arkadiusz Iwaniuk, szef RDOŚ w Lublinie.

Nie zgadzają się z nim dwie lubelskie organizacje przeciwne zabudowie tego miejsca: Stowarzyszenie Obrońców Wąwozów „Zimne Doły” oraz Stowarzyszenie Ochrony Miejsc Zapomnianych.

Oba stowarzyszenia oceniają, że pozwolenie jest przygotowane nierzetelnie i domagają się jego cofnięcia.

– Jako rekompensatę zniszczenia środowiska dyrektor RDOŚ wymaga zamontowania na działce co najmniej trzech budek lęgowych dla ptaków wróblowatych. Brzmi to niczym parodia ochrony przyrody – czytamy we wspólnym piśmie obu organizacji do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

– Nic nie wiemy na temat tego odwołania – komentuje Magdalena Drewniak z Wikany. I podkreśla, że wspomniane stowarzyszenia nie były stroną postępowania toczącego się przed RDOŚ w sprawie chronionych ptaków.

Sprawa wycinki na działce kupionej przez Wikanę ciągnie się od dawna. Sześć lat temu inwestor prosił o zgodę na usunięcie 152 drzew, a postępowanie w tej sprawie było kilkakrotnie zawieszane i wznawiane. Ostatecznie zakończyło się zgodą dotyczącą tylko 13 drzew uznanych za niebezpieczne ze względu na ich zły stan.

Inwestor zapewnia, że starał się ograniczyć do minimum plany wycinki.

– Jest to priorytet, którym kierował się deweloper – podkreśla Drewniak. – Na nieruchomości pozostaną liczne drzewa, które architekt musiał wkomponować w nowe osiedle, co wymagało szeregu ustępstw komercyjnych ze strony dewelopera.

Na razie nie wiadomo, kiedy przy al. Kraśnickiej mogą się pojawić robotnicy z piłami.

– Wycinka będzie realizowana w terminach i granicach określonych decyzją administracyjną, której spółka jeszcze nie posiada – dodaje przedstawicielka Wikany.

Zastrzega, że jest jeszcze za wcześnie, by mówić o konkretnej liczbie mieszkań, które mogłyby tu powstać.

Komentarze 97

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 stycznia 2019 o 12:28
+70
które to te chronione? gawrony i gołębie? śmiechu warte
Avatar
Gość / 10 stycznia 2019 o 12:15
+64
narobiło się tych śmiesznych stowarzyszeń, które z "ochrony" przyrody zrobiły sobie całkiem niezły biznes żerujący na naiwnych ludziach, wystarczy parę śmiesznych hasełek i kaska leci
Avatar
Gość / 10 stycznia 2019 o 12:12
+58
Nie wszyscy marzą o tym, żeby mieszkać w blokach z lat 50-60. Lublin, żeby zatrzymać ludzi młodych, musi się rozwijać i nowe mieszkania muszą powstawać. Jeśli kolejne inwestycje będą blokowane przez pseudo ekologów, to zostaną tu , oprócz nich samych, jedynie motylki i chomiczki a ludzie uciekną do innych miast.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2019 o 12:08
+56
Ekoszajbusy znowu atakują
Avatar
Blob / 10 stycznia 2019 o 12:17
+51
Nie wszyscy marzą o tym, żeby mieszkać w blokach z lat 50-60. Lublin, żeby zatrzymać ludzi młodych, musi się rozwijać i nowe mieszkania muszą powstawać. Jeśli kolejne inwestycje będą blokowane przez pseudo ekologów, to zostaną tu , oprócz nich samych, jedynie motylki i chomiczki a ludzie uciekną do innych miast.
Ludzie już od dawna uciekają z tego miasta.
 Uciekają właśnie przez takich cebulaków którzy próbują zablokować każdą inwestycję, czy to mieszkaniową, czy drogową.
Avatar
eSKa / 10 stycznia 2019 o 12:21
+46
"zięby, sierpówki i drozda" Zaiste - bardzo rzadkie, ginące gatunki.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2019 o 12:31
+43
Pogonić tych ekologów na wieś, niech tam pajacują i sie rozczulają nad ptaszkami i chwastami !!!
Avatar
Adam z Lublina / 10 stycznia 2019 o 12:11
+41
Lex Szyszko i nastała podła zmiana zmianę !
Avatar
Gość / 10 stycznia 2019 o 12:23
+33
Drzewa wyciąć - parking zrobić, albo kolejną Biedronkę. Miasto to nie las. Miasto do wielopasowe ulice, estakady, parkingi. Trzeba o tym myśleć, bo każdego roku przybywa 10000 nowych samochodów, które gdzieś muszą stać. A miejsce na chodnikach już się powoli kończy.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2019 o 12:46
+30
obłuda prawacka: -w Niemczech populacja dzików wynosi 5 mln, zabito 836 tys. - w Polsce pupulacja dzików wynosi 214 tys., do odstrzału: 185 tys!!! teraz widzisz różnicę?
Avatar
Opat / 11 stycznia 2019 o 12:19
+2
Niedługo nie będzie można nawet byle badyla ruszyć bo się zaraz zlecą ekooszołomy.
Avatar
? / 11 stycznia 2019 o 12:14
+1
Pytanie zasadnicze do mieszkancow tych blokow Dlaczego POZWALACIE nA DEGRADACJE SRODOWISKA W KOLO WAS? WY POWInnISCIE WALCZYC O TE DRZEWA ZEBYSCIE MIELI SPOKOJnE OTOCZEnIE A nIE KOLEJnE BLOKIIII!!!! GDZIE JEST WASZ GLOSSSS
Tam nie ma obok ani jednego bloku, tylko tereny wojskowe i UMCS. Skąd wy się ludzie bierzecie? Im bardziej nie ma pojęcia o czym mówi, tym głośniej się wydziera.
Avatar
Omfg / 11 stycznia 2019 o 11:29
0
Ja bym zaczoł od wycięcia ekologom ptaki i wsadził do parafiny.
 Najpierw się doedukuj zanim napiszesz cokolwiek, w parafię możesz wsadzić swój łeb. Ciało do celów edukacyjnych itp. Umieszcza się w formalnie.
Avatar
Omfg / 11 stycznia 2019 o 11:23
-1
Najlepiej wyciąć wszystko w pień i zalać betonem, a potem płacz, że środowisko zubożało i powietrze zasyfione. Ludzie to kretyni myślą tylko o dobrach materialnych. Bo nie chcą mieszkać w brzydkich blokach z lat 70. Same królewicze i królewny.
Avatar
Gość / 11 stycznia 2019 o 11:09
-2
Pytanie zasadnicze do mieszkancow tych blokow Dlaczego POZWALACIE nA DEGRADACJE SRODOWISKA W KOLO WAS? WY POWInnISCIE WALCZYC O TE DRZEWA ZEBYSCIE MIELI SPOKOJnE OTOCZEnIE A nIE KOLEJnE BLOKIIII!!!! GDZIE JEST WASZ GLOSSSS
Avatar
bob / 11 stycznia 2019 o 10:37
0
znowu ktoś wziął w łapę od dewelopera
Avatar
Toto / 10 stycznia 2019 o 22:36
0
Przeczytajcie matołki artykuł o śp. Romualdzie Dylewskim (kilka linijek wyżej) i zastanówcie się co dzieje się z Lublinem. To był doświadczony urbanista, miał wizję miasta przez duże M, w odróżnieniu od obecnych (i nie tylko) włodarzy, którym zależy tylko na kasie.
Avatar
sPOwiedź skruszonego POrobionego trolla / 10 stycznia 2019 o 20:03
+2
Przepraszam, że tak spamuję ale jestem trollem wynajętym przez PiS i za to mi płacą. POtrzebuję POd każdym artykułem dodać odPOwiednią liczbę hejterskich, antyżukowych, wpisów, bo jeśli tego nie zrobię, to centrala mi nie zapłaci. Moje wpisy łatwo rozPOznać, zbitkę liter "po" zawsze piszę z wielkich liter, żeby centrala mogła łatwo rozPOznać ile konkretnie komentarzy dodałem i mi za wszystkie zapłacić. POza tym dostałem rozkazy, żeby cały czas używać słów: "bizancjum", "Fuchmistrzunio", "dewelo-prezydent", "dewelo-sułtan", "dewelo-kamerdyner", "dewelo-cwaniaki". Za wpisy z tymi wyrazami dostaję PO prostu więcej pieniędzy.
Przepraszam, że tak spamuję ale jestem trollem wynajętym przez PiS i za to mi płacą. POtrzebuję POd każdym artykułem dodać odPOwiednią liczbę hejterskich, antyżukowych, wpisów, bo jeśli tego nie zrobię, to centrala mi nie zapłaci. Moje wpisy łatwo rozPOznać, zbitkę liter "po" zawsze piszę z wielkich liter, żeby centrala mogła łatwo rozPOznać ile konkretnie komentarzy dodałem i mi za wszystkie zapłacić. POza tym dostałem rozkazy, żeby cały czas używać słów: "bizancjum", "Fuchmistrzunio", "dewelo-prezydent... rozwiń
Avatar
Adam Wazelina sPOd Lublina / 10 stycznia 2019 o 19:38
-5
Najlepiej wyciąć wszystkie drzewa w mieście, zamiast trawników położyć kostkę brukową i tam gdzie tylko się da powciskac nowe bloki. Ciekawe tylko czym nowobogacka ciemnota będzie oddychać? Co za bezmózgie istoty bronią interesów deweloperów? I drugie pytanie - za ile...?
 To miasto zawdzięcza rozwój jedynie deweloperom i o tym dobrze wie prezydent Zuk, dr Krzysztof Zuk. Drzewa i ptactwo POwstrzymują rozwój, dlatego też należy POzbywac się tych elementów z krajobrazu tętniącej metroPOlii.
Avatar
DrInz / 10 stycznia 2019 o 19:37
+1
Dokładnie, w obrebie srodmiescia powinna byc kontynuowana zabudowa pierzejowa, czyli wzdłuz ulic, takmjak sie budowało przed wojną, skonczyc z ta chaotycznym rozrzucaniem blokowisk po dzialkach, bo w ten sposob nie tworzy sie zadne miasto, tylko paskudne osiedla-enklawy, z ktorych ciezko sie nawet wydostac bo na skutek idiotycznego planowania nie ma nawet ktoredy puscic komunikacji miejskiej i wszystkie ulice zatarasowane samochodami. Szkoda ze do wybuchu I wojny Lublin jie zdązył sie na tyle roziwnąc zeby Racławickie otrzymały zabudowę kamieniczną na podobienstwo tej na np 3maja albo chopina...
Tak ci prędko pisiorku do ustalania, co mieliby budowac prywatni deweloperzy, żeby zadowolić twoje wizje rodem z nowogrodzkiej? Kup sobie teren, a do piero później się wymandrzaj i stawiaj pomniki na każdym rogu ulicy nieudaczniku.
 Ignorancie, w kazdym cywilizowanym kraju władze lokalne narzucają inwestorom co wolno budowac na danym terenie a co nie - nazywa sie to plan zagospodarowania albo warunki zabudowy, kwestia tylko contam jest wpisane...
 Ignorancie, w kazdym cywilizowanym kraju władze lokalne narzucają inwestorom co wolno budowac na danym terenie a co nie - nazywa sie to plan zagospodarowania albo warunki zabudowy, kwestia tylko contam jest wpisane... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 97

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sekcja pływacka, czyli perła w koronie AZS UMCS Lublin

Sekcja pływacka, czyli perła w koronie AZS UMCS Lublin 0 0

W piątek sekcja pływacka AZS UMCS podsumowała bardzo udany 2018 rok. W minionych 12 miesiącach akademicy wywalczyli aż... 118 medali

Studniówka 2019: Bal maturzystów IX LO w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Studniówka 2019: Bal maturzystów IX LO w Lublinie [zdjęcia] 0 0

Maturzyści z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lublinie bawili się wczoraj na balu w hotelu In Between.

Razem dla praw autorskich, czyli czego nie mówi Google

Razem dla praw autorskich, czyli czego nie mówi Google 0 0

Wciąż nie wiadomo jak ostatecznie będzie wyglądać dyrektywa ws. praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Państwa członkowskie Unii Europejskiej w piątek nie osiągnęły porozumienia w sprawie projektu. Przeciw zagłosowała m.in. Polska i 10 innych państw.

Ostrzeżenie przed smogiem. Zła jakość powietrza w Lublinie

Ostrzeżenie przed smogiem. Zła jakość powietrza w Lublinie 0 1

Zła jakość powietrza w Lublinie. Według danych pomiarowych ze stacji przy ul. Obywatelskiej w Lublinie stężenie pyłów zawieszonych – PM2,5 wyniosło dziś 100 jednostek, a PM10 – 102,4 jednostki. Badanie pomiarowe zostało wykonane między godz. 7 a 8.

Bez piwnic, ale z tarasami na dachu. Spółdzielnia wybuduje kamienicę

Bez piwnic, ale z tarasami na dachu. Spółdzielnia wybuduje kamienicę 0 3

Na rogu ul. Wąskiej i Kołłątaja jeszcze w tym roku może ruszyć budowa nowej kamienicy. Budynek zamierza wybudować Spółdzielnia Mieszkaniowa "Południe". Zaplanowano w nim dziewięć mieszkań i dwa lokale usługowe. W planach jest też nowy blok.

Studniówka 2019: Bal maturzystów VI LO w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Studniówka 2019: Bal maturzystów VI LO w Lublinie [zdjęcia] 4 0

Maturzyści z VI Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie bawili się wczoraj na balu w hotelu Luxor.

Studniówka 2019: Bal maturzystów Zespołu Szkół nr 5 [zdjęcia]
galeria

Studniówka 2019: Bal maturzystów Zespołu Szkół nr 5 [zdjęcia] 14 1

Bal maturzystów Zespołu Szkół nr 5 w Lublinie miał miejsce w hotelu Atelia

Lublinianka gorsza od juniorów Motoru

Lublinianka gorsza od juniorów Motoru 1 0

Juniorzy starsi Motoru Lublin pokonali w sobotnim meczu kontrolnym Lubliniankę 2:1. Wszystkie bramki padły jeszcze w pierwszej połowie.

Domy, auta, oszczędności. Co mają radni Zamościa i jak się zarabia w miejskich spółkach?

Domy, auta, oszczędności. Co mają radni Zamościa i jak się zarabia w miejskich spółkach? 2 9

Zajrzeliśmy do portfeli zamojskich radnych. Pomogły nam w tym ich oświadczenia majątkowe, które obowiązkowo musieli przedstawić w ciągu 30 dni od złożenia ślubowania

Legia Warszawa – TBV Start Lublin 83:78. Fatalna pierwsza kwarta

Legia Warszawa – TBV Start Lublin 83:78. Fatalna pierwsza kwarta 2 2

TBV Start drugi raz w tym sezonie nie znalazł sposobu na Legię. Ekipa z Warszawy pokonała w sobotę czerwono-czarnych 83:78.

Stal Kraśnik – Łada Biłgoraj 2:2. Nie wszyscy zadowoleni

Stal Kraśnik – Łada Biłgoraj 2:2. Nie wszyscy zadowoleni 15 1

Piłkarze z Kraśnika mają już za sobą drugi mecz kontrolny. Znowu jednak niewiele było powodów do radości. Stal w sobotę zremisowała z czwartoligową Ładą 1945 Biłgoraj 2:2.

Lublin po raz ostatni pożegnał prezydenta Adamowicza. Serce ze zniczy przed Ratuszem [zdjęcia]
galeria

Lublin po raz ostatni pożegnał prezydenta Adamowicza. Serce ze zniczy przed Ratuszem [zdjęcia] 62

W Lublinie przed Ratuszem zapłonęło serce ze zniczy. W ten sposób mieszkańcy pożegnali zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

KPR Ruch Chorzów – MKS Perła Lublin 18:23. Opór tylko do przerwy

KPR Ruch Chorzów – MKS Perła Lublin 18:23. Opór tylko do przerwy 1 3

Drugi mecz i drugie zwycięstwo. Tak prezentuje się bilans zawodniczek MKS Perły w 2019 roku. Tym razem podopieczne trenera Roberta Lisa wygrały z Ruchem Chorzów. Miejscowe postawiły lubliniankom zdecydowany opór, ale tylko w pierwszej połowie

Owsiak wraca do prezesowania WOŚP! Apele płynęły do niego także z Lublina
film

Owsiak wraca do prezesowania WOŚP! Apele płynęły do niego także z Lublina 1662

#MuremZaOwsiakiem, Listy do Jurka Owsiaka - to tylko przykłady akcji w mediach społecznościowych, których celem było zachęcenie Jurka Owsiaka do zmiany decyzji. Apele i prośby o dalsze kierowanieFundacją Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy płynęły też z Lublina. Udało się

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.