Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 czerwca 2021 r.
19:28

Lublin. Z bramy posypały się kamienie. Jedna z osób została opluta. Powód? Tęczowa torba

255 22 A A

Rozmowa z Julią Żołędziowską, działaczką Partii Razem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Kim Pani jest i co robi w Lublinie?

– Skończyłam liceum, miesiąc temu pisałam maturę. Jestem członkinią Partii Razem, pracuję w zarządzie okręgu Młodych Razem.

• Kilka dni temu spotkała Panią w Lublinie bardzo niemiła sytuacja.

– Razem ze znajomą osobą byłyśmy na przystanku przy ulicy Lubartowskiej, w pobliżu Probostwa. Było około godziny 15, czekałyśmy na autobus, żeby wrócić do domu. Nagle z bramy po drugiej stronie ulicy wyszło kilku chłopaków, którzy zaczęli w nas rzucać kamieniami.

• Dlaczego?

– Nie wiem. Prawdopodobnie dlatego, że miałam ze sobą tęczową torbę. Być może chodziło też o nasz nietypowy wygląd. Osoba, z którą byłam, została trafiona kamieniem w nogę, ale na szczęście nie stało się nic poważnego. Kiedy skończyli rzucać, przeszli jeszcze przez ulicę i jeden z nich opluł mnie w głowę. Padł w naszym kierunku jakiś wulgaryzm, w stylu: „je…ni”. Odeszli dalej, do kolejnej bramy, skąd rzucili w nas jeszcze jakimś przedmiotem.

• Czy ktoś to wszystko widział, jakoś zareagował?

– Podeszła do nas kobieta, mniej więcej w naszym wieku, i powiedziała, że to co zrobili było straszne. Nikt więcej nie zwrócił uwagi na całe zajście.

• Na Twitterze opublikowała Pani film, na którym widać chłopaka rzucającego w Waszym kierunku kamień.

– Zrobiłam to, bo chciałam, żeby inni uważali na siebie w tym miejscu. Poza tym chciałam, żeby ludzie mieli świadomość, że w Lublinie można stać się ofiarą agresji tylko dlatego, że chodzi się z tęczową torbą.

• To była pierwsza taka groźna sytuacja w Lublinie?

– Czasami zdarzy się usłyszeć jakieś wyzwiska. Poza tym na Marszu Równości też poleciały w naszym kierunku kamienie. Ale pierwszy raz ta agresja była skierowana bezpośrednio we mnie.

• Kiedy rozmawiamy łamie się Pani głos. Chyba niełatwo o tym opowiadać.

– To trudna sytuacja. Teraz staram się dalej normalnie żyć, ale już wiem, że niektóre miejsca w Lublinie lepiej omijać. Będę bardziej uważać na siebie, żeby nic podobnego mi się nie przytrafiło.

• Ale nie zamierza Pani milczeć w podobnych przypadkach?

– Nie, o takich rzeczach należy mówić głośno i walczyć z każdym przejawem agresji. Lublin powinien być miejscem gdzie każdy może czuć się bezpiecznie bez względu na swoją płeć czy orientację.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Yorik / 6 czerwca 2021 r. o 22:37
+36
Do młodej 18letniej damy, która jeszcze musi dużo się uczyć : Instytucją do której zgłaszamy się w przypadku popełnienia przestępstwa jest policja a nie media. Telefon służy też do dzwonienia a nie tylko krecenia filmów i robienia sweet foci :) Błąd ten zrzucam na infantylność wieku
Avatar
Palikut / 6 czerwca 2021 r. o 20:31
+31
Małpy tak mają że rzucają kokosami w tym przypadku rzucały co było pod ręką.
Avatar
Jotgie / 6 czerwca 2021 r. o 19:53
+28
...z IKEI ta torba?
Avatar
Yorik / 6 czerwca 2021 r. o 22:11
+18
Może ktoś wyjaśni co oznacza zdanie "chodziło też o nasz nietypowy wygląd"... Na Lubartowskiej kiedyś obrywalo się i za krawat i nikt z tym do gazet nie leciał. W Nowym Yorku po czarnych dzielnicach też się nie łazi.. To tak jak w deszczu zabrać się za naprawę elektryczności
Avatar
_XD_ / 7 czerwca 2021 r. o 18:51
+8
Pani przypuszcza, że poszło o jej torbę i nietypowy wygląd. Oby za czyjeś przypuszczenia ludzi do więzienia nie wsadzali. Tak już miła panno jest, iż każde miasto ma swoje ulice, dzielnice, gdzie wzrasta prawdopodobieństwo wykroczenia, czy przestępstwa i pani właśnie udało się tam oczekiwać na autobus. Było zatem zgłosić zajście na Policję, zamiast doszukiwać się zainteresowania swoją kolorową torbą, czy wyglądem. Chyba, że pani tym wyglądem sprowokowała ich do takiego zachowania? Może to był odruch ze strachu przed panią?
 Czy gdyby dziewczynę zgwałcili, to też byś mówiła, że sama sobie winna, bo po co szła gdzie poszła i po co się ubierała jak się ubrała? Pomyśl zanim coś napiszesz, a potem odejdź od klawiatury. XD
 Czy gdyby dziewczynę zgwałcili, to też byś mówiła, że sama sobie winna, bo po co szła gdzie poszła i po co się ubierała jak się ubrała? Pomyśl zanim coś napiszesz, a potem odejdź od klawiatury. XD rozwiń
Avatar
_XD_ / 7 czerwca 2021 r. o 21:55
+4
Pani przypuszcza, że poszło o jej torbę i nietypowy wygląd. Oby za czyjeś przypuszczenia ludzi do więzienia nie wsadzali. Tak już miła panno jest, iż każde miasto ma swoje ulice, dzielnice, gdzie wzrasta prawdopodobieństwo wykroczenia, czy przestępstwa i pani właśnie udało się tam oczekiwać na autobus. Było zatem zgłosić zajście na Policję, zamiast doszukiwać się zainteresowania swoją kolorową torbą, czy wyglądem. Chyba, że pani tym wyglądem sprowokowała ich do takiego zachowania? Może to był odruch ze strachu przed panią?
Czy gdyby dziewczynę zgwałcili, to też byś mówiła, że sama sobie winna, bo po co szła gdzie poszła i po co się ubierała jak się ubrała? Pomyśl zanim coś napiszesz, a potem odejdź od klawiatury. XD
Czytać potrafisz, ale rozumieć nic, a nic nie rozumiesz.
 No i nie posłuchałaś. XD
 No i nie posłuchałaś. XD rozwiń
Avatar
_XD_ / 7 czerwca 2021 r. o 18:48
+4
Yorik i anka-anka zamieniliście się miejscami między ***em a mozgiem, banda troglodytów. Haha co to w ogóle za argument? Yorik, nie bierz narkotyków bo Cię zmiecie z planszy i wstań zesrałeś się, ciekawe teorie snujesz. A gdzie najdalej byłeś na wycieczce? W Lidlu za rogiem po masło? O ile stać Cię na masło? Strach życ w tym kraju wiedząc ze tacy idioci jak Wasza dwójką chodza po ulicach, na zachodzie za pisanie takich komentarzy oboje byście już pierdzieli w pasiak za szerzenie nienawiści. To tak tylko dodam :) Banda patałachów, patrioci się odezwali.. :)
Twoja miłość do innych sprawiła, że głowę niemal posypałam popiołem. Czy to ci się podoba, czy nie, ale jestem wychowana w czasach, kiedy ludzie nazywali rzeczy po imieniu, a nie udawali, że "król ma piękne szaty, gdy był nagi".  Nie pochwalałam i nie pochwalam żadnego przejawu bandytyzmu, ale uważam, że człowiek, który czuje się zagrożony to dzwoni na Policję, a nie biega do gazety, kręci filmy, czy robi zdjęcia. Przez te wszystkie lata Polacy przejawiali i nadal tak jest, tolerancję w stosunku do inności (tolerancja to nie bezmyślna akceptacja wszystkiego), ale kiedyś nie bali się śmiać z tego co po prostu jest śmieszne, czy mieli prawo do powiedzenia, że coś jest anormalne, gdy było. Dzisiaj wbrew wew. poczuciu i logice część z nas udaje, że wszystko jest w porządku.
 Ktoś mądry kiedyś powiedział, że to co jest po ale, przekreśla wszytko co było przed. Więc wnioski z tego wysnuj sobie sama. XD
 Ktoś mądry kiedyś powiedział, że to co jest po ale, przekreśla wszytko co było przed. Więc wnioski z tego wysnuj sobie sama. XD rozwiń
Avatar
_XD_ / 9 czerwca 2021 r. o 16:56
+2
Tępa piSSowska biedna dzicz! Mam nadzieje że wyzdychacie na raka a wasze niedo***e dzieci wpadną pod samochód za to co robicie.***** pis ***** biedotę ***** faszystowski lublin i ***** katoli!!!!!!!
Nie bulwersuj się pedziu. W krajach arabskich by was powiesili jak szmaty, i tyle by było z waszej ideologii. Ciesz się że Lublin to miasto tolerancyjne. W jakim innym kraju można bezkarnie atakować policję. Takie rzeczy to tylko w tolerancyjnej i przyjaznej Polsce. To dziecko nie ma pojęcia co się stało. Chyba ,może coś tęczowego takie domysły są słabe. Może chcieli jej wybić głupotę z głowy?
Wielcejebnięty wstawaj! Znowu się zesrałeś. XD
Widzę że nie możesz beze mnie żyć.
Co poradzę. Już tak po prostu mam. Jeśli widzę głupotę, nie umiem nie zareagować. XD
Jak codziennie stajesz przed lustrem to też reagujesz
 Cięta riposta. Taka inteligentna i na poziomie... Opowiedz coś jeszcze? XD
 Cięta riposta. Taka inteligentna i na poziomie... Opowiedz coś jeszcze? XD rozwiń
Avatar
_XD_ / 7 czerwca 2021 r. o 22:03
+2
Tępa piSSowska biedna dzicz! Mam nadzieje że wyzdychacie na raka a wasze niedo***e dzieci wpadną pod samochód za to co robicie.***** pis ***** biedotę ***** faszystowski lublin i ***** katoli!!!!!!!
Nie bulwersuj się pedziu. W krajach arabskich by was powiesili jak szmaty, i tyle by było z waszej ideologii. Ciesz się że Lublin to miasto tolerancyjne. W jakim innym kraju można bezkarnie atakować policję. Takie rzeczy to tylko w tolerancyjnej i przyjaznej Polsce. To dziecko nie ma pojęcia co się stało. Chyba ,może coś tęczowego takie domysły są słabe. Może chcieli jej wybić głupotę z głowy?
Wielcejebnięty wstawaj! Znowu się zesrałeś. XD
Widzę że nie możesz beze mnie żyć.
 Co poradzę. Już tak po prostu mam. Jeśli widzę głupotę, nie umiem nie zareagować. XD
 Co poradzę. Już tak po prostu mam. Jeśli widzę głupotę, nie umiem nie zareagować. XD rozwiń
Avatar
Malgorzata Goska / 11 czerwca 2021 r. o 18:35
0
kobieta powinna zebrac kilku mężczyzn normalnie myślących , wócic i wypałowac ta patologie odechce im sie plucia na ludzi i rzucania w ludzi kamieniami, hołota w grupie to sa mądrzy i silni a tak to cienkie bolki, dla takich debili nie ma litosci moze jeszcze wyjdą na ludzi po odpowiedniej ,,lekcji,,
Avatar
Malgorzata Goska / 11 czerwca 2021 r. o 18:35
0
kobieta powinna zebrac kilku mężczyzn normalnie myślących , wócic i wypałowac ta patologie odechce im sie plucia na ludzi i rzucania w ludzi kamieniami, hołota w grupie to sa mądrzy i silni a tak to cienkie bolki, dla takich debili nie ma litosci moze jeszcze wyjdą na ludzi po odpowiedniej ,,lekcji,,
Avatar
_XD_ / 9 czerwca 2021 r. o 16:56
+2
Tępa piSSowska biedna dzicz! Mam nadzieje że wyzdychacie na raka a wasze niedo***e dzieci wpadną pod samochód za to co robicie.***** pis ***** biedotę ***** faszystowski lublin i ***** katoli!!!!!!!
Nie bulwersuj się pedziu. W krajach arabskich by was powiesili jak szmaty, i tyle by było z waszej ideologii. Ciesz się że Lublin to miasto tolerancyjne. W jakim innym kraju można bezkarnie atakować policję. Takie rzeczy to tylko w tolerancyjnej i przyjaznej Polsce. To dziecko nie ma pojęcia co się stało. Chyba ,może coś tęczowego takie domysły są słabe. Może chcieli jej wybić głupotę z głowy?
Wielcejebnięty wstawaj! Znowu się zesrałeś. XD
Widzę że nie możesz beze mnie żyć.
Co poradzę. Już tak po prostu mam. Jeśli widzę głupotę, nie umiem nie zareagować. XD
Jak codziennie stajesz przed lustrem to też reagujesz
 Cięta riposta. Taka inteligentna i na poziomie... Opowiedz coś jeszcze? XD
 Cięta riposta. Taka inteligentna i na poziomie... Opowiedz coś jeszcze? XD rozwiń
Avatar
Wielejebny / 9 czerwca 2021 r. o 07:16
-2
Tępa piSSowska biedna dzicz! Mam nadzieje że wyzdychacie na raka a wasze niedo***e dzieci wpadną pod samochód za to co robicie.***** pis ***** biedotę ***** faszystowski lublin i ***** katoli!!!!!!!
Nie bulwersuj się pedziu. W krajach arabskich by was powiesili jak szmaty, i tyle by było z waszej ideologii. Ciesz się że Lublin to miasto tolerancyjne. W jakim innym kraju można bezkarnie atakować policję. Takie rzeczy to tylko w tolerancyjnej i przyjaznej Polsce. To dziecko nie ma pojęcia co się stało. Chyba ,może coś tęczowego takie domysły są słabe. Może chcieli jej wybić głupotę z głowy?
Wielcejebnięty wstawaj! Znowu się zesrałeś. XD
Widzę że nie możesz beze mnie żyć.
Co poradzę. Już tak po prostu mam. Jeśli widzę głupotę, nie umiem nie zareagować. XD
 Jak codziennie stajesz przed lustrem to też reagujesz
 Jak codziennie stajesz przed lustrem to też reagujesz rozwiń
Avatar
_XD_ / 7 czerwca 2021 r. o 22:03
+2
Tępa piSSowska biedna dzicz! Mam nadzieje że wyzdychacie na raka a wasze niedo***e dzieci wpadną pod samochód za to co robicie.***** pis ***** biedotę ***** faszystowski lublin i ***** katoli!!!!!!!
Nie bulwersuj się pedziu. W krajach arabskich by was powiesili jak szmaty, i tyle by było z waszej ideologii. Ciesz się że Lublin to miasto tolerancyjne. W jakim innym kraju można bezkarnie atakować policję. Takie rzeczy to tylko w tolerancyjnej i przyjaznej Polsce. To dziecko nie ma pojęcia co się stało. Chyba ,może coś tęczowego takie domysły są słabe. Może chcieli jej wybić głupotę z głowy?
Wielcejebnięty wstawaj! Znowu się zesrałeś. XD
Widzę że nie możesz beze mnie żyć.
 Co poradzę. Już tak po prostu mam. Jeśli widzę głupotę, nie umiem nie zareagować. XD
 Co poradzę. Już tak po prostu mam. Jeśli widzę głupotę, nie umiem nie zareagować. XD rozwiń
Avatar
_XD_ / 7 czerwca 2021 r. o 21:55
+4
Pani przypuszcza, że poszło o jej torbę i nietypowy wygląd. Oby za czyjeś przypuszczenia ludzi do więzienia nie wsadzali. Tak już miła panno jest, iż każde miasto ma swoje ulice, dzielnice, gdzie wzrasta prawdopodobieństwo wykroczenia, czy przestępstwa i pani właśnie udało się tam oczekiwać na autobus. Było zatem zgłosić zajście na Policję, zamiast doszukiwać się zainteresowania swoją kolorową torbą, czy wyglądem. Chyba, że pani tym wyglądem sprowokowała ich do takiego zachowania? Może to był odruch ze strachu przed panią?
Czy gdyby dziewczynę zgwałcili, to też byś mówiła, że sama sobie winna, bo po co szła gdzie poszła i po co się ubierała jak się ubrała? Pomyśl zanim coś napiszesz, a potem odejdź od klawiatury. XD
Czytać potrafisz, ale rozumieć nic, a nic nie rozumiesz.
 No i nie posłuchałaś. XD
 No i nie posłuchałaś. XD rozwiń
Avatar
Wielejebny / 7 czerwca 2021 r. o 21:45
-5
Tępa piSSowska biedna dzicz! Mam nadzieje że wyzdychacie na raka a wasze niedo***e dzieci wpadną pod samochód za to co robicie.***** pis ***** biedotę ***** faszystowski lublin i ***** katoli!!!!!!!
Nie bulwersuj się pedziu. W krajach arabskich by was powiesili jak szmaty, i tyle by było z waszej ideologii. Ciesz się że Lublin to miasto tolerancyjne. W jakim innym kraju można bezkarnie atakować policję. Takie rzeczy to tylko w tolerancyjnej i przyjaznej Polsce. To dziecko nie ma pojęcia co się stało. Chyba ,może coś tęczowego takie domysły są słabe. Może chcieli jej wybić głupotę z głowy?
Wielcejebnięty wstawaj! Znowu się zesrałeś. XD
 Widzę że nie możesz beze mnie żyć.
 Widzę że nie możesz beze mnie żyć. rozwiń
Avatar
anka-anka / 7 czerwca 2021 r. o 19:59
-5
Pani przypuszcza, że poszło o jej torbę i nietypowy wygląd. Oby za czyjeś przypuszczenia ludzi do więzienia nie wsadzali. Tak już miła panno jest, iż każde miasto ma swoje ulice, dzielnice, gdzie wzrasta prawdopodobieństwo wykroczenia, czy przestępstwa i pani właśnie udało się tam oczekiwać na autobus. Było zatem zgłosić zajście na Policję, zamiast doszukiwać się zainteresowania swoją kolorową torbą, czy wyglądem. Chyba, że pani tym wyglądem sprowokowała ich do takiego zachowania? Może to był odruch ze strachu przed panią?
Czy gdyby dziewczynę zgwałcili, to też byś mówiła, że sama sobie winna, bo po co szła gdzie poszła i po co się ubierała jak się ubrała? Pomyśl zanim coś napiszesz, a potem odejdź od klawiatury. XD
 Czytać potrafisz, ale rozumieć nic, a nic nie rozumiesz.
 
  rozwiń
Avatar
_XD_ / 7 czerwca 2021 r. o 18:51
+8
Pani przypuszcza, że poszło o jej torbę i nietypowy wygląd. Oby za czyjeś przypuszczenia ludzi do więzienia nie wsadzali. Tak już miła panno jest, iż każde miasto ma swoje ulice, dzielnice, gdzie wzrasta prawdopodobieństwo wykroczenia, czy przestępstwa i pani właśnie udało się tam oczekiwać na autobus. Było zatem zgłosić zajście na Policję, zamiast doszukiwać się zainteresowania swoją kolorową torbą, czy wyglądem. Chyba, że pani tym wyglądem sprowokowała ich do takiego zachowania? Może to był odruch ze strachu przed panią?
 Czy gdyby dziewczynę zgwałcili, to też byś mówiła, że sama sobie winna, bo po co szła gdzie poszła i po co się ubierała jak się ubrała? Pomyśl zanim coś napiszesz, a potem odejdź od klawiatury. XD
 Czy gdyby dziewczynę zgwałcili, to też byś mówiła, że sama sobie winna, bo po co szła gdzie poszła i po co się ubierała jak się ubrała? Pomyśl zanim coś napiszesz, a potem odejdź od klawiatury. XD rozwiń
Avatar
_XD_ / 7 czerwca 2021 r. o 18:48
+4
Yorik i anka-anka zamieniliście się miejscami między ***em a mozgiem, banda troglodytów. Haha co to w ogóle za argument? Yorik, nie bierz narkotyków bo Cię zmiecie z planszy i wstań zesrałeś się, ciekawe teorie snujesz. A gdzie najdalej byłeś na wycieczce? W Lidlu za rogiem po masło? O ile stać Cię na masło? Strach życ w tym kraju wiedząc ze tacy idioci jak Wasza dwójką chodza po ulicach, na zachodzie za pisanie takich komentarzy oboje byście już pierdzieli w pasiak za szerzenie nienawiści. To tak tylko dodam :) Banda patałachów, patrioci się odezwali.. :)
Twoja miłość do innych sprawiła, że głowę niemal posypałam popiołem. Czy to ci się podoba, czy nie, ale jestem wychowana w czasach, kiedy ludzie nazywali rzeczy po imieniu, a nie udawali, że "król ma piękne szaty, gdy był nagi".  Nie pochwalałam i nie pochwalam żadnego przejawu bandytyzmu, ale uważam, że człowiek, który czuje się zagrożony to dzwoni na Policję, a nie biega do gazety, kręci filmy, czy robi zdjęcia. Przez te wszystkie lata Polacy przejawiali i nadal tak jest, tolerancję w stosunku do inności (tolerancja to nie bezmyślna akceptacja wszystkiego), ale kiedyś nie bali się śmiać z tego co po prostu jest śmieszne, czy mieli prawo do powiedzenia, że coś jest anormalne, gdy było. Dzisiaj wbrew wew. poczuciu i logice część z nas udaje, że wszystko jest w porządku.
 Ktoś mądry kiedyś powiedział, że to co jest po ale, przekreśla wszytko co było przed. Więc wnioski z tego wysnuj sobie sama. XD
 Ktoś mądry kiedyś powiedział, że to co jest po ale, przekreśla wszytko co było przed. Więc wnioski z tego wysnuj sobie sama. XD rozwiń
Avatar
_XD_ / 7 czerwca 2021 r. o 18:45
0
Tępa piSSowska biedna dzicz! Mam nadzieje że wyzdychacie na raka a wasze niedo***e dzieci wpadną pod samochód za to co robicie.***** pis ***** biedotę ***** faszystowski lublin i ***** katoli!!!!!!!
Nie bulwersuj się pedziu. W krajach arabskich by was powiesili jak szmaty, i tyle by było z waszej ideologii. Ciesz się że Lublin to miasto tolerancyjne. W jakim innym kraju można bezkarnie atakować policję. Takie rzeczy to tylko w tolerancyjnej i przyjaznej Polsce. To dziecko nie ma pojęcia co się stało. Chyba ,może coś tęczowego takie domysły są słabe. Może chcieli jej wybić głupotę z głowy?
 Wielcejebnięty wstawaj! Znowu się zesrałeś. XD
 Wielcejebnięty wstawaj! Znowu się zesrałeś. XD rozwiń