Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 stycznia 2017 r.
8:13

Lublin zamknięty przed ciężarówkami. Jest całodobowy zakaz ruchu

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
466 40 A A
Informacja o ograniczeniach tonażowych pojawiła się na tablicach informacyjnych na al. Tysiąclecia (fot. Maciej Kaczanowski)
Informacja o ograniczeniach tonażowych pojawiła się na tablicach informacyjnych na al. Tysiąclecia (fot. Maciej Kaczanowski)

Zakaz ruchu ciężarówek o masie powyżej 16 ton wprowadził w Lublinie prezydent miasta. Policja nie może go egzekwować, bo miasto nie ustawiło jeszcze znaków przy drogach. Mają stanąć w tym tygodniu, przy 16 wjazdach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W grudniu otwarto zachodnią część obwodnicy Lublina. Kierowcy jadący od strony Rzeszowa, Warszawy, Białegostoku czy Zamościa nie muszą już wjeżdżać do miasta, by je ominąć. Stąd pomysł, by z Lublina wyeliminować tiry. Całodobowy zakaz ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 ton został wprowadzony zarządzeniem prezydenta. Zakaz obowiązuje od 1 stycznia, a łamiący go kierowcy ciężarówek będą się narażać na 500 zł mandatu i 2 punkty karne. Tyle przewiduje policyjny taryfikator za zignorowanie znaku B-5. Ale znaków jeszcze nie ma.

– Jeżeli nie ma znaków, to trudno wymagać od kierowców respektowania czegoś, co zostało tylko podpisane. Nie można karać kogoś, kto nie ma świadomości, że taki zakaz został wprowadzony – podkreśla Renata Laszczka-Rusek, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji. – Jeżeli będą znaki, będziemy egzekwować przestrzeganie zakazu.

– Znaki będą lada dzień, jeszcze w tym tygodniu – zapewnia Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. – Będą ustawione przy drogach wjazdowych, zaraz za znakiem mówiącym, że jest to wjazd do Lublina. Tak by kierowca mógł nie wjeżdżając do centrum wycofać się lub skierować na obwodnicę.

Ale wycofanie się wcale nie musi być łatwe. Jeden z zakazów ma stanąć przy al. Kraśnickiej tuż za ul. Folwarczną. Gdzie miałby zawracać mijający ten znak kierowca wielkiego tira?

– Na pierwszym skrzyżowaniu, gdzie jest to możliwe – odpowiada Krzyżanowska. – W tym przypadku można skręcić w prawo w ul. Jana Pawła II i zawrócić na rondzie albo skręcić w lewo i zawrócić przy salonie Volvo, gdzie jest wystarczająco dużo miejsca.

Sami policjanci przyznają, że najlepiej, gdyby informacja o zakazie stała jeszcze przed miastem, by kierowca od razu zjeżdżał na obwodnicę. Ale tu nie sięga władza prezydenta, bo obwodnicą rządzi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Miasto już poprosiło GDDKiA o ustawienie znaków mogących wyeliminować z Lublina ciężarowy tranzyt.

– Czekamy na przedstawienie przez miasto projektu organizacji ruchu – informuje Krzysztof Nalewajko, rzecznik oddziału GDDKiA.

– Rozmowy są w toku. Ale niezależnie od ich wyniku wprowadzimy oznakowanie na swoim terenie – mówi rzeczniczka prezydenta.

Znaki mają stać przy 16 ulicach wjazdowych. Nie będzie ich przy Abramowickiej. – Bo nie ma połączenia z obwodnicą – tłumaczy Krzyżanowska.

Zakaz – jak czytamy w prezydenckim zarządzeniu – nie będzie dotyczyć ciężarówek „realizujących zlecenia docelowe na terenie miasta Lublin”, ale tylko na podstawie specjalnych identyfikatorów, które będzie wydawać miejski Zarząd Dróg i Mostów. Identyfikator będzie ważny tylko w połączeniu z dokumentem wskazującym cel podróży.

Bezpłatne karty wydawane będą na konkretny pojazd lub na okaziciela. O te drugie mogą prosić firmy mające ponad 30 ciężarówek i te, które nie mając własnego transportu korzystają z usług innych przewoźników.

Aby zdobyć identyfikator, trzeba złożyć wypełniony druk wniosku załączając m.in. informację o przewożonym ładunku i potwierdzenie konieczności wjazdu do Lublina. Miasto zastrzega sobie prawo do odmowy wydania karty jeśli uzna, że dany pojazd „nie jest dostosowany do geometrii ulic na trasie wskazanej we wniosku” i wtedy może zaproponować inną trasę.

Tu staną zakazy: al. Warszawska, Choiny, Nałęczowska, Wygodna, Droga Męczenników Majdanka, Osmolicka, Wojciechowska, al. Kraśnicka (za Folwarczną), al. Spółdzielczości Pracy, Turystyczna, Bohaterów Września, Metalurgiczna, al. Witosa, al. Solidarności, Sławinkowska (od 12 ton)

Komentarze 40

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 10:01
+2
No dobrze ale skąd wziąć te identyfikatory jak firma z drugiego końca Polski przyjeżdza z towarem do np Obi?. Co ze śmieciarkami, pojazdami specjalistycznymi, pojazdami Straży, dzwigami itp??
Avatar
abc / 3 stycznia 2017 o 09:55
+2
Czegoś nie rozumiem w tej "logice" urzędników. Skoro zakaz obowiązuje w całym mieście to wjazd od ul. Abramowickiej również jest jego złamaniem mimo braku znaku. Kierowca wjeżdzający ul. Abramowicką może jeździć po całym mieście, a kierowca wjeżdzający al. Kraśnicką już nie? Na jakiej podstawie podczas kontroli można będzie stwierdzić, którędy kierowca wjechał? Bo jak rozumiem dla kierowców wjeżdzających ul. Abramowicka nie będą obowiązywały zezwolenia na wjazd do miasta. Czy to może pułapka na kierowców? Wjedzie nieświadomy zakazu i 500zł leci z kieszeni.
Czegoś nie rozumiem w tej "logice" urzędników. Skoro zakaz obowiązuje w całym mieście to wjazd od ul. Abramowickiej również jest jego złamaniem mimo braku znaku. Kierowca wjeżdzający ul. Abramowicką może jeździć po całym mieście, a kierowca wjeżdzający al. Kraśnicką już nie? Na jakiej podstawie podczas kontroli można będzie stwierdzić, którędy kierowca wjechał? Bo jak rozumiem dla kierowców wjeżdzających ul. Abramowicka nie będą obowiązywały zezwolenia na wjazd do miasta. Czy to może pułapka na kierowców? Wjedzie nieświadomy zakazu... rozwiń
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 09:17
+2
Prezydent Żuk jak zwykle się popisał.
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 08:52
+2
czyli cały lublin mają omijać ciężarówki tylko nie abramowicką? Panie prezydencie bądź pan konsekwentny i daj zakaz również od strony Biłgoraja. Teraz cały ruch skieruje się do Głuska, Abramowic i Dziesiątej.
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 08:22
+2
Taki zakaz stoi od wczoraj na Męczenników Majdanka, raczej Franczaka, od strony Świdnika na granicy administracyjnej miasta. Tutaj nie maja gdzie zawrócić ciężarówki. A dojazd do najbliższego ronda to juz jest złamanie zakazu. Zgodnie z kodeksem drogowym zakaz obowiązuje od samego znaku.
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 09:53
+1
Brawo super decyzja !!!
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 09:48
+1
Niech TIRowcy bojkotują Lublin. Miasto samo zginie bez zaopatrzenia i wywozu smieci
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 08:20
+1
Jakie miasto takie rozwiązanie problemu.
Avatar
Gość / 4 stycznia 2017 o 16:36
0
Nareszcie :-) to dobry poczatek roku.
Avatar
Jestem z Lublina / 4 stycznia 2017 o 13:06
0
Panie wojewodo ratuj Lublin przed odcięciem od świata.  Od czasu budowy obwodnicy TIRÓW z obcą rejestracją (nie LU*) trzeba szukać.  Z jednej strony blokuje wjazd pow 16Ton, a z drugiej to chore miasto zezwala na budowę spalarni EC1 i EC2 gdzie obciążenie w pozwoleniu to 50 samochodów pełnototnażowych (30T) dziennie na jedną spalarnię Mają być takie dwie  !!!!    Ci co mówią "dobrze że jest zakaz 16T i że będzie spokój od ciężarówek" się srogo zdziwią !!! Ci co mówią "dobrze że jest zakaz 16T , będzie czyste powietrze"  odetchną powietrzem jak spalarnie ruszą !!! Nie dajcie się dmuchać w tyłki władzy, robią z was pajaców.  Panie P. ŻUK niech pan powie jak zdobyć takiego wujka, co daruje całą kamienicę na Sławinku. 
Panie wojewodo ratuj Lublin przed odcięciem od świata.  Od czasu budowy obwodnicy TIRÓW z obcą rejestracją (nie LU*) trzeba szukać.  Z jednej strony blokuje wjazd pow 16Ton, a z drugiej to chore miasto zezwala na budowę spalarni EC1 i EC2 gdzie obciążenie w pozwoleniu to 50 samochodów pełnototnażowych (30T) dziennie na jedną spalarnię Mają być takie dwie  !!!!    Ci co mówią "dobrze że jest zakaz 16T i że będzie spokój od ciężarówek" się srogo zdziwią !!! Ci co mówią "dobrze że jest zakaz 16T , będ... rozwiń
Avatar
Gość / 4 stycznia 2017 o 16:36
0
Nareszcie :-) to dobry poczatek roku.
Avatar
Jestem z Lublina / 4 stycznia 2017 o 13:06
0
Panie wojewodo ratuj Lublin przed odcięciem od świata.  Od czasu budowy obwodnicy TIRÓW z obcą rejestracją (nie LU*) trzeba szukać.  Z jednej strony blokuje wjazd pow 16Ton, a z drugiej to chore miasto zezwala na budowę spalarni EC1 i EC2 gdzie obciążenie w pozwoleniu to 50 samochodów pełnototnażowych (30T) dziennie na jedną spalarnię Mają być takie dwie  !!!!    Ci co mówią "dobrze że jest zakaz 16T i że będzie spokój od ciężarówek" się srogo zdziwią !!! Ci co mówią "dobrze że jest zakaz 16T , będzie czyste powietrze"  odetchną powietrzem jak spalarnie ruszą !!! Nie dajcie się dmuchać w tyłki władzy, robią z was pajaców.  Panie P. ŻUK niech pan powie jak zdobyć takiego wujka, co daruje całą kamienicę na Sławinku. 
Panie wojewodo ratuj Lublin przed odcięciem od świata.  Od czasu budowy obwodnicy TIRÓW z obcą rejestracją (nie LU*) trzeba szukać.  Z jednej strony blokuje wjazd pow 16Ton, a z drugiej to chore miasto zezwala na budowę spalarni EC1 i EC2 gdzie obciążenie w pozwoleniu to 50 samochodów pełnototnażowych (30T) dziennie na jedną spalarnię Mają być takie dwie  !!!!    Ci co mówią "dobrze że jest zakaz 16T i że będzie spokój od ciężarówek" się srogo zdziwią !!! Ci co mówią "dobrze że jest zakaz 16T , będ... rozwiń
Avatar
Gość / 4 stycznia 2017 o 11:43
0
Dodajmy do tego, że umeiszczenie takiego znaku "tuż za znakiem" mjejscowości oznacza co do zasady, że znak dotyczy tylko ulicy do najbliższego skrzyżowania. W domyśle, zgodnie z rozporządzeniem, powinen znajdować się pod znakiem E-17a lub D-42...
Avatar
Gość / 4 stycznia 2017 o 11:35
0
Jadąc od Rzeszowa na Chełm nadrabiam ze 30km bo nie ma obwodnicy południowej. Kto mi zwróci za paliwo?
Avatar
Gość / 4 stycznia 2017 o 11:33
0
jadę od Warszawy na Przemyśl. Jak mam ominąć miasto?
Avatar
Henio / 4 stycznia 2017 o 00:25
0
Brawo Prezydencie! Prawidłowa decyzja, będzie ciszej, spokojniej, czystsze powietrze, lepsza przejezdność dla ruchu lokalnego a więc mniejsze korki. Skoro są objazdy  To ruch tranzytowy na obwodnice. Ta decyzja to, niestety, tylko kolejny, powodujący zamieszanie pomysł urzędasów, za to utwierdzający ich w przekonanu, jak bardzo są potrzebni.
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 23:00
0
A jeśli ja jeżdżę na budowy, z materiałami to na każdą mam mieć osobny papier? Chyba wystarczy że będę miał list przewozowy, czy ktoś nie jest zbyt nadgorliwy? Może poprostu nie wpuszczać nikogo przyjezdnego, będzie najprościej...
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 21:20
0
Wreszcie!!!
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 20:33
0
Jak w takim razie ominąć Lublin wjeżdżając od Biłgoraja skoro południowej obwodnicy nie ma??
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 19:38
0
Do wydania identyfikatora potrzebna jest m.in. kopia umowy świadcząca o współpracy np. zakładu przemysłowego z firmą transportową, a istnieją sytuacje gdzie współpracujące od lat ze sobą firmy nie mają żadnej podpisanej umowy ... działają na podstawie wypracowanego od lat zaufania oraz korzystnych stawek. Wychodzi na to, że zamiast upraszczać pewne rzeczy zaczynamy bawić się w papierologię (kopie umów, dowodów rejestracyjnych, dokumentów dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej itp. itd.) i komplikujemy funkcjonowanie przedsiębiorstw.
Zobacz wszystkie komentarze 40

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018 0 0

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu
20 lipca 2018, 20:30

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu 1 0

W piątek, 20 lipca o godz. 20.30 na Zamku w Kazimierzu Dolnym odbędzie się koncert Sound'n'Grace & Filip Lato.

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo]
film

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo] 9 1

Pani Anna ma 30 lat. W internecie funkcjonuje jako 14-latka i od półtora roku odpowiada na ogłoszenia mężczyzn, oferujących dzieciom seks. Dzięki niej, policja zatrzymała już 40 pedofili.

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej"

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej" 27 20

Setki tysięcy przydrożnych drzew w całym kraju może pójść pod topór. Szykuje się zmiana w prawie ułatwiająca wycinkę. Ekolodzy protestują, a fachowcy od bezpieczeństwa na drogach są w tej sprawie podzieleni.

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc 52 2

6-letni Michałek z Jedlanki urodził się z wadą genetyczną lewej nogi. Chłopczyk marzy aby we wrześniu pójść do zerówki. Będzie to możliwe, jeżeli dziecko przejdzie operację ratującą staw kolanowy i wyskakujące biodro. Ale potrzeba na to 176 tys. zł

Lublin: Zamkną ul. Staszica

Lublin: Zamkną ul. Staszica 0 0

Z powodu awarii kanalizacji burzowej zamknięty dla ruchu będzie we wtorek fragment ul. Staszica.

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada
galeria
film

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada 99 20

Postać Lecha Kaczyńskiego z pomnika smoleńskiego w Kraśniku zdaniem internautów i specjalistów przypomina raczej Maliniaka z „Czterdziestolatka” albo hobbita z trylogii Tolkiena niż tragicznie zmarłego prezydenta. Niektórzy wskazują też, że umieszczony na monumencie napis jest błędny.

Wege Festiwal znów w Lublinie
21 lipca 2018, 12:00

Wege Festiwal znów w Lublinie 4 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Radość (ul. Bernardyńska 15) zaprasza na wakacyjną odsłonę Wege Festiwalu. Wydarzenie odbędzie się 21 lipca o godz. 12.

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża
film

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża 40 1

Po ulewie jaka przeszła w poniedziałek nad Lublinem tylko w jednym miejscu aż kilkunastu kierowców zgubiło tablice rejestracyjne.

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 69 106

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 1

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 2

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 20 21

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 7 10

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!