Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 czerwca 2017 r.
7:33

Marian Przylepa kierował szpitalem przez 36 lat. "To mój pierwszy dom"

Rozmowa z dr n.med. Marianem Przylepą, który przez 36 lat kierował SPSK4 w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Wyobraża sobie pan życie bez szpitala? 

– Po tych 36 latach będzie mi bardzo trudno stąd odejść. Przed objęciem funkcji dyrektora pracowałem tu jako lekarz, przeszedłem wszystkie szczeble zawodowej kariery. Nie wyobrażam sobie życia bez szpitala, nie można tak po prostu zamknąć za sobą drzwi. Dlatego na pewno będę wspierał szpital i nadal pracował, choć już w innym zakresie.

• Jak szpital zmienił się przez te lata? 

– Zmieniło się dosłownie wszystko, począwszy od wyglądu budynków przez wyposażenie i metody leczenia aż po sam system, w którym szpital funkcjonuje. Na początku mieliśmy znacznie więcej łóżek niż teraz - ponad tysiąc. Jednak po wejściu Polski do Unii Europejskiej musieliśmy uwzględnić europejskie normy i trendy. Teraz mamy lepszą diagnostykę i szybkie leczenie, znacznie skrócił się więc czas pobytu pacjentów w szpitalu. W tym momencie wynosi on średnio 5,8 dnia, a kiedyś było to nawet 16 dni.

• A problemy, z którym musi się dzisiaj mierzyć szef placówki medycznej?

To przede wszystkim niedofinansowanie służby zdrowia. Wszelkie bolączki szpitali są odbiciem tej sytuacji – kolejki, zatłoczone szpitalne oddziały ratunkowe, dostawki na korytarzach dla pacjentów przez brak miejsc na salach. Mamy poważne ograniczenia wynikające z wysokości kontraktu z NFZ. Jak można wyliczyć administracyjnie ile chorych trafi do naszego szpitala? To sytuacje ręcz absurdalne. Chodzi też o niestabilnosć rozliczania – nie wiemy jakie dostaniemy pieniądze, więc nie możemy robić długofalowych planów jeśli chodzi o rozwój szpitala.

W Polsce w ogóle jest problem z niestabilnością systemu. Wprowadziliśmy kasy chorych wzorując się na Niemczech, potem został wprowadzony monopolitystyczny NFZ, a kiedy już się nauczyliśmy w nim funkcjonować planuje się system budżetowy, który też na pewno nie będzie w 100 procentach jednolity.

• To zasługa nowoczesnego sprzętu? 

– Zdecydowanie. W 1986 roku jako pierwsi w województwie mieliśmy tomograf komputerowy, dzisiaj mamy cztery. Pod koniec lat 90. kupiliśmy rezonans magnetyczny, a w 2012 roku PET (pozytonowa tomografia emisyjna). Na jubileusz 50-lecia szpitala został oddany do użytku supernowoczesny blok operacyjny z 12 salami operacyjnymi razem z oddziałem intensywnej terapii liczącym 21 łóżek. A zaczynaliśmy zaledwie od sześciu. To ogromny skok technologiczny. Oglądając szpitale za granicą, nie musimy mieć kompleksów.

• Co uważa pan za swój największy sukces? 

– Każda z klinik szpitalnych może się pochwalić wieloma sukcesami, które są też moimi sukcesami. Zdobyliśmy wszystkie możliwe certyfikaty i nagrody, ciągle się rozwijamy, zapewniamy bazę do kształcenia studentów Uniwersytetu Medycznego, w tym zagranicznych oraz lekarzy w trakcie specjalizacji. I, co najważniejsze, cały czas funkcjonujemy mimo ułomności sytemu ochrony zdrowia. Rocznie przyjmujemy 52 tysiące pacjentów i zatrudniamy 3 tysiące osób.

Kadry 

Od dziś obowiązki dyrektora SPSK4 w Lublinie będzie pełnić dr n. med. Radosław Starownik. Dr Starownik jest adiunktem w Klinice Urologii i Onkologii Urologicznej UM w Lublinie, pełni funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie urologii i jest wiceprzewodniczącym Lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty