Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 grudnia 2014 r.
10:45
Edytuj ten wpis

Masowe "oblewanie" na egzaminie? Profesor: Uczelnia to nie zawodówka

651 140 A A

Politechnika Lubelska zarabia na nas – alarmuje jeden ze studentów, skarżąc się na masowe "oblewanie” na egzaminach przez jednego z wykładowców. Uczelnia miałaby z tego mieć kilkadziesiąt tysięcy złotych. Czy rzeczywiście?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Chodzi o egzamin z automatyki, jaki na drugim roku studiów zdają studenci kierunku mechanika i budowa maszyn. Jak napisał w mailu rozesłanym do lubelskich mediów jeden ze studentów, w ubiegłym roku akademickim nie zaliczyło go ok. 120 osób. Jak twierdzi autor listu, za możliwość dalszego studiowania i powtarzanie przedmiotu płacą po 300 zł i dodatkowo po 50 zł za utworzenie dodatkowych grup, co jest konieczne ze względu na tak dużą liczbę powtarzających. Łatwo policzyć – argumentuje student – że chodzi tu o kwotę 42 tys. zł.

– Nie wierzę, że tyle osób nie umie na tyle, żeby uzyskać ocenę pozytywną. Rozumiem, że materiał nie jest łatwy, ale chyba po to jest wykładowca, żeby nauczyć, a nie tylko wymagać i śmiać się ze studentów, gdy czegoś nie umieją – czytamy.

Uczelnia precyzuje, że wspomnianego przedmiotu nie zaliczyło 89 osób, a nie 120, jak informował autor maila, a opłata za powtarzanie przedmiotu łącznie wynosi 330 zł. Ponadto 30 proc. z tych, którzy nie zdali nie podeszło do trzeciego terminu. Wreszcie, że większość studentów nie uczęszczała na obowiązkowe wykłady.

– Te okoliczności oraz fakt, że pan profesor jest bardzo surowym i wymagającym nauczycielem akademickim, mogły doprowadzić do takiej sytuacji – mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka Politechniki Lubelskiej. Jak dodaje, uczelnia nie zamierza podejmować żadnych kroków w tej sprawie, bo "wszystko jest zgodne z procedurami”.
Natomiast prof. dr hab. Inż. Stanisław Płaska, który prowadzi wykład z podstaw automatyki tłumaczy, że ta sytuacja to problem narastający od co najmniej dwóch lat.

– Pojawił się błąd w procesie edukacyjnym, prawdopodobnie już na etapie szkoły średniej. W programie studiów są nowe wymagania, określające zakres każdego wykładu. W automatyce studenci powinni umieć rozwiązać równania i wykresy, ale mają braki z matematyki. Zwracałem już uwagę dziekanowi na konieczność rozwiązania tego problemu – tłumaczy prof. Płaska.

Jak dodaje wykładowca, jedną z przyczyn jest fakt, że studenci nie chodzą na wykłady i konsultacje, bo zadania, jakie pojawiają się na egzaminie są rozwiązywane podczas zajęć.

– Część studentów chce z mozołem przez to przebrnąć, a część się buntuje. Czy oni chcą, żeby ograniczyć program? Czy mają kończyć studia z wiedzą z zakresu szkoły zawodowej? – pyta prof. Płaska i jednocześnie odpowiada na zarzuty o wyśmiewaniu przypadków niewiedzy. – Pojawiają się żarty, czasem trzeba zastosować pewne porównania, żeby włączyć proces myślenia, ale nie ma mowy o celowym obrażaniu. Być może to kwestia przewrażliwienia – kończy wykładowca.

Komentarze 140

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 maja 2017 o 19:54
0
Szczerze mówiąc to nie chce mi się wierzyć że problemem jest matematyka(braki ze szkoły średniej) jak liczb zespolonych, całek i równań różniczkowych to w szkole średniej chyba nigdy nie było. Może w technikach i to na bardzo okrojonym poziomie.
Avatar
Marek / 14 czerwca 2015 o 12:19
0

Na mojej  uczelni WSE na szczęście taka sytuacja jest nie do pomyślenia. Widać są uczelnie o różnych standardach.

Też polecam szkołę na Mełgiewskiej. Mam inżyniera transportu jeżdżę na TIR-ach i chwalę sobię tę pracę. Wielu kolegów tak jak ja jeździ i również sobie to chwali. W dzisiejszych czasach do bycia zawodowym kierowcą zawodówka czy nawet technikum nie wystarczy. Od kierowcy wymaga się elokwencji, kultury osobistej, znajomości języków obcych. Kierowca odpowiada również za przewożony ładunek, za czynnośći związane z załadunkiem i rozładunkiem. Też chwalę sobie tę szkołę, wszystkim chłopakom zainteresowanym pracą zawodowego kierowcy polecam. Marek.

Mam inżyniera transportu jeżdżę na TIR-ach i chwalę sobię tę pracę. Wielu kolegów tak jak ja jeździ i również sobie to chwali. W dzisiejszych czasach do bycia zawodowym kierowcą zawodówka czy nawet technikum nie wystarczy. Od kierowcy wymaga się elokwencji, kultury osobistej, znajomości języków obcych. Kierowca odpowiada również za przewożony ładunek, za czynnośći związane z załadunkiem i rozładunkiem. Też chwalę sobie tę szkołę, wszystkim chłopakom zainteresowanym pracą zawodowego kierowcy polecam. Marek.

rozwiń
Avatar
technik budownictwa / 12 czerwca 2015 o 14:05
0

I prawidłowo. Dyplom inżyniera znaczy dziś mniej niż 20 lat temu dyplom technika...

Avatar
Klaudia / 11 czerwca 2015 o 21:51
0

Na mojej  uczelni WSE na szczęście taka sytuacja jest nie do pomyślenia. Widać są uczelnie o różnych standardach.

Avatar
jajek / 13 grudnia 2014 o 02:00
0

nie żartujcie z tym zarabianiem na studentach - te pieniądze to ułamek procenta tego co uczelnia dostaje z dotacji -,- dodam że budzet uczelni jest ogólnodostępny w necie dla ciekawskich...

Avatar
jachaś / 13 grudnia 2014 o 01:54
0

Ten kij ma dwa końce - studenci zaczynajcie podobne działania od samorządów, oni mają bezpośredni kontakt z dziekanem, rektorem a często nawet prowadzącymi, a nie upubliczniajcie takich problemów. Szkodzicie i sobie i uczelni.

Kolejny problem to niewiedza studentów i ogólny poziom wywalenia na studiowanie, co narasta z roku na rok - a spowodowane jest tym że uczelnia za każdego przyjętego studenta ma pieniążki i przekłada się na takie paranoje jak przyjmowanie na studia każdego kto zdał maturę, bez jakichkolwiek progów (np. zarządzanie na UMCS). Nie wierze że osoba która dostała się w 3 rekrutacji zda jakikolwiek egzamin, choćby na pierwszym semestrze.

Ze strony uczelni też nie wygląda to dobrze - "jakość kształcenia" opiera się często głównie na ankiecie oceny zajęć i na tym temat się kończy.  

Ten kij ma dwa końce - studenci zaczynajcie podobne działania od samorządów, oni mają bezpośredni kontakt z dziekanem, rektorem a często nawet prowadzącymi, a nie upubliczniajcie takich problemów. Szkodzicie i sobie i uczelni.

Kolejny problem to niewiedza studentów i ogólny poziom wywalenia na studiowanie, co narasta z roku na rok - a spowodowane jest tym że uczelnia za każdego przyjętego studenta ma pieniążki i przekłada się na takie paranoje jak przyjmowanie na studia każdego kto zdał maturę, bez jakichkolwiek progów (np. zarządz... rozwiń

Avatar
Owi / 11 grudnia 2014 o 08:54
0

Myślę, że według Studentów Pan Profesor powinien przeprowadzić egzamin z Facebook to wszyscy by zdali :). Uczyć się a nie listy pisać,  jak sobie nie radzisz to się na studia nie nadajesz. Przecież nie każdy musi mieć wyższe wyksztalcenie.

Avatar
Latający Budowlaniec / 6 grudnia 2014 o 00:45
0

Płaska może nie najlepiej tłumaczył,ale niestety na studiach 80% wiedzy zdobywa się samemu, w pracy nikt się nie będzie litował, więc wg. mnie taka szkoła jest potrzebna każdemu.

20-442 Lublin, ul. Abramowicka 2 ->

Wg. mnie takie leczenie jest potrzebne każdemu... kto myśli jak noname.

Ty naprawde uważasz, że nieudolność naucznia można tłumaczyć tym, że w pracy trzeba będzie poszukiwać wiedzy tak jak nauczył profesor (nie nauczył wiele, nie nauczył jak szukać wiedzy). Student samouk stracił 5 lat na opracowanie własnych sposobów szukania wiedzy... a w dniu rozpoczęcia studiów mógł zacząć pracować - nie byłoby widać róznicy!

Pozdrawiam kumatych

PS1

Już w tym tygodniu nakręciliście świetne filmy ukrytymi kamerami... byle tak dalej ];-D Nie dajcie sobie wmówić, że to nielegalne.... bunt przeciw władzy zawsze jest NL... i jest potrzebny i usprawiedliwiony.

PS2

Nigdy nie wrzucajcie do sieci filmów poprzez laptopy/smartfony/tablety specjalnie kupione na taką okazję, nigdy nie uruchamiane poza mejscem obcego hotspota (by nie zdradzały waszego miejsca zamieszkania), kupowanego za gotówke (żadnych wypłat z bankomatu w pobliżu sklepu / miesiąc? przed zakupem), nigdy nie łączące się z Waszymi kontami mailowymi/face/youtube/itp... wtedy niemogli by Was namierzyć -> a to niegrzeczne... prawda?!

20-442 Lublin, ul. Abramowicka 2 ->

Wg. mnie takie leczenie jest potrzebne każdemu... kto myśli jak noname.

Ty naprawde uważasz, że nieudolność naucznia można tłumaczyć tym, że w pracy trzeba będzie poszukiwać wiedzy tak jak nauczył profesor (nie nauczył wiele, nie nauczył jak szukać wiedzy). Student samouk stracił 5 lat na opracowanie własnych sposobów szukania wiedzy... a w dniu rozpoczęcia studiów mógł zacząć pracować - nie byłoby widać róznicy!

Pozdrawiam kumatych

PS1

Już w tym tygod... rozwiń

Avatar
noname / 5 grudnia 2014 o 22:24
0

Płaska może nie najlepiej tłumaczył,ale niestety na studiach 80% wiedzy zdobywa się samemu, w pracy nikt się nie będzie litował, więc wg. mnie taka szkoła jest potrzebna każdemu.

Avatar
Genowefa-Piwo / 5 grudnia 2014 o 01:45
0

Profesor ma rację, każdy trzeźwy tak stwierdzi, a student piszący do mediów niech się lepiej zgłosi w charaketerze lokalnej atrakcji do McDonalda albo X-factora ;)

Avatar
Gość / 27 maja 2017 o 19:54
0
Szczerze mówiąc to nie chce mi się wierzyć że problemem jest matematyka(braki ze szkoły średniej) jak liczb zespolonych, całek i równań różniczkowych to w szkole średniej chyba nigdy nie było. Może w technikach i to na bardzo okrojonym poziomie.
Avatar
Marek / 14 czerwca 2015 o 12:19
0

Na mojej  uczelni WSE na szczęście taka sytuacja jest nie do pomyślenia. Widać są uczelnie o różnych standardach.

Też polecam szkołę na Mełgiewskiej. Mam inżyniera transportu jeżdżę na TIR-ach i chwalę sobię tę pracę. Wielu kolegów tak jak ja jeździ i również sobie to chwali. W dzisiejszych czasach do bycia zawodowym kierowcą zawodówka czy nawet technikum nie wystarczy. Od kierowcy wymaga się elokwencji, kultury osobistej, znajomości języków obcych. Kierowca odpowiada również za przewożony ładunek, za czynnośći związane z załadunkiem i rozładunkiem. Też chwalę sobie tę szkołę, wszystkim chłopakom zainteresowanym pracą zawodowego kierowcy polecam. Marek.

Mam inżyniera transportu jeżdżę na TIR-ach i chwalę sobię tę pracę. Wielu kolegów tak jak ja jeździ i również sobie to chwali. W dzisiejszych czasach do bycia zawodowym kierowcą zawodówka czy nawet technikum nie wystarczy. Od kierowcy wymaga się elokwencji, kultury osobistej, znajomości języków obcych. Kierowca odpowiada również za przewożony ładunek, za czynnośći związane z załadunkiem i rozładunkiem. Też chwalę sobie tę szkołę, wszystkim chłopakom zainteresowanym pracą zawodowego kierowcy polecam. Marek.

rozwiń
Avatar
technik budownictwa / 12 czerwca 2015 o 14:05
0

I prawidłowo. Dyplom inżyniera znaczy dziś mniej niż 20 lat temu dyplom technika...

Avatar
Klaudia / 11 czerwca 2015 o 21:51
0

Na mojej  uczelni WSE na szczęście taka sytuacja jest nie do pomyślenia. Widać są uczelnie o różnych standardach.

Avatar
jajek / 13 grudnia 2014 o 02:00
0

nie żartujcie z tym zarabianiem na studentach - te pieniądze to ułamek procenta tego co uczelnia dostaje z dotacji -,- dodam że budzet uczelni jest ogólnodostępny w necie dla ciekawskich...

Avatar
jachaś / 13 grudnia 2014 o 01:54
0

Ten kij ma dwa końce - studenci zaczynajcie podobne działania od samorządów, oni mają bezpośredni kontakt z dziekanem, rektorem a często nawet prowadzącymi, a nie upubliczniajcie takich problemów. Szkodzicie i sobie i uczelni.

Kolejny problem to niewiedza studentów i ogólny poziom wywalenia na studiowanie, co narasta z roku na rok - a spowodowane jest tym że uczelnia za każdego przyjętego studenta ma pieniążki i przekłada się na takie paranoje jak przyjmowanie na studia każdego kto zdał maturę, bez jakichkolwiek progów (np. zarządzanie na UMCS). Nie wierze że osoba która dostała się w 3 rekrutacji zda jakikolwiek egzamin, choćby na pierwszym semestrze.

Ze strony uczelni też nie wygląda to dobrze - "jakość kształcenia" opiera się często głównie na ankiecie oceny zajęć i na tym temat się kończy.  

Ten kij ma dwa końce - studenci zaczynajcie podobne działania od samorządów, oni mają bezpośredni kontakt z dziekanem, rektorem a często nawet prowadzącymi, a nie upubliczniajcie takich problemów. Szkodzicie i sobie i uczelni.

Kolejny problem to niewiedza studentów i ogólny poziom wywalenia na studiowanie, co narasta z roku na rok - a spowodowane jest tym że uczelnia za każdego przyjętego studenta ma pieniążki i przekłada się na takie paranoje jak przyjmowanie na studia każdego kto zdał maturę, bez jakichkolwiek progów (np. zarządz... rozwiń

Avatar
Owi / 11 grudnia 2014 o 08:54
0

Myślę, że według Studentów Pan Profesor powinien przeprowadzić egzamin z Facebook to wszyscy by zdali :). Uczyć się a nie listy pisać,  jak sobie nie radzisz to się na studia nie nadajesz. Przecież nie każdy musi mieć wyższe wyksztalcenie.

Avatar
Latający Budowlaniec / 6 grudnia 2014 o 00:45
0

Płaska może nie najlepiej tłumaczył,ale niestety na studiach 80% wiedzy zdobywa się samemu, w pracy nikt się nie będzie litował, więc wg. mnie taka szkoła jest potrzebna każdemu.

20-442 Lublin, ul. Abramowicka 2 ->

Wg. mnie takie leczenie jest potrzebne każdemu... kto myśli jak noname.

Ty naprawde uważasz, że nieudolność naucznia można tłumaczyć tym, że w pracy trzeba będzie poszukiwać wiedzy tak jak nauczył profesor (nie nauczył wiele, nie nauczył jak szukać wiedzy). Student samouk stracił 5 lat na opracowanie własnych sposobów szukania wiedzy... a w dniu rozpoczęcia studiów mógł zacząć pracować - nie byłoby widać róznicy!

Pozdrawiam kumatych

PS1

Już w tym tygodniu nakręciliście świetne filmy ukrytymi kamerami... byle tak dalej ];-D Nie dajcie sobie wmówić, że to nielegalne.... bunt przeciw władzy zawsze jest NL... i jest potrzebny i usprawiedliwiony.

PS2

Nigdy nie wrzucajcie do sieci filmów poprzez laptopy/smartfony/tablety specjalnie kupione na taką okazję, nigdy nie uruchamiane poza mejscem obcego hotspota (by nie zdradzały waszego miejsca zamieszkania), kupowanego za gotówke (żadnych wypłat z bankomatu w pobliżu sklepu / miesiąc? przed zakupem), nigdy nie łączące się z Waszymi kontami mailowymi/face/youtube/itp... wtedy niemogli by Was namierzyć -> a to niegrzeczne... prawda?!

20-442 Lublin, ul. Abramowicka 2 ->

Wg. mnie takie leczenie jest potrzebne każdemu... kto myśli jak noname.

Ty naprawde uważasz, że nieudolność naucznia można tłumaczyć tym, że w pracy trzeba będzie poszukiwać wiedzy tak jak nauczył profesor (nie nauczył wiele, nie nauczył jak szukać wiedzy). Student samouk stracił 5 lat na opracowanie własnych sposobów szukania wiedzy... a w dniu rozpoczęcia studiów mógł zacząć pracować - nie byłoby widać róznicy!

Pozdrawiam kumatych

PS1

Już w tym tygod... rozwiń

Avatar
noname / 5 grudnia 2014 o 22:24
0

Płaska może nie najlepiej tłumaczył,ale niestety na studiach 80% wiedzy zdobywa się samemu, w pracy nikt się nie będzie litował, więc wg. mnie taka szkoła jest potrzebna każdemu.

Avatar
Genowefa-Piwo / 5 grudnia 2014 o 01:45
0

Profesor ma rację, każdy trzeźwy tak stwierdzi, a student piszący do mediów niech się lepiej zgłosi w charaketerze lokalnej atrakcji do McDonalda albo X-factora ;)