Matura 2015 język polski: Podwójne arkusze egzaminacyjne, inne sale i inne zasady. Tegoroczni absolwenci liceów zdają egzamin maturalny w nowej formule, w przeciwieństwie do swoich kolegów z techników. Jedni i drudzy będą pisać w poniedziałek egzamin z języka polskiego
Zobacz: Matura 2015 matematyka. Odpowiedzi i arkusze CKE
– Arkusze egzaminacyjne z języka polskiego – inne dla liceów, inne dla techników – kurier dostarczy do szkół wczesnym rankiem w poniedziałek – mówi Renata Janicka z lubelskiego biura Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. – W województwie lubelskim do egzaminu maturalnego przystępuje w liceach 13 119 uczniów, w technikach po raz pierwszy 6 356 uczniów, po raz kolejny – 6 667 osób.
W tym roku po raz pierwszy licealiści będą zdawać maturę w nowej formule. Dla uczniów technikum nic się nie zmieni.
– To będzie 200 procent koncentracji, żeby niczemu nie uchybić, nic nie pomylić – przyznaje Elżbieta Sękowska, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie, gdzie do matury przystępuje ponad 300 uczniów. W szkole przy ul. Podwale egzamin maturalny zdają zarówno licealiści, jak też absolwenci technikum.
W przypadku licealistów zmian będzie sporo. I tak np. na ustnym egzaminie maturalnym z języka polskiego nie będzie już prezentacji, którą do tej pory uczniowie przygotowywali w domu, tylko zadanie, które uczeń wylosuje.
Właśnie tego egzaminu absolwenci liceów ogólnokształcących obawiają się najbardziej. – To dla nas coś nowego. Z przygotowaniem prezentacji było łatwiej, a teraz nie wiemy, czego się spodziewać – przyznaje Wiktoria Wasieczko, maturzystka z V Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie.
Nie tylko egzamin ustny z języka polskiego spędza maturzystom i nauczycielom sen z powiek. – W ogóle boję się całej matury. Dużo jest nowych elementów – przyznaje Zygmunt Kamiński, dyrektor I LO w Zamościu. – Co roku przeżywam to wszystko z uczniami, jakbym sam pisał maturę. Czy matematyka będzie najgorsza? Tego nie wiem.
Matura 2015 polski. Gdzie odpowiedzi i arkusze?
W ubiegłym roku co trzeci maturzysta nie zdał egzaminu. Większość polegała właśnie na matematyce.
Mimo wątpliwości dyrektorzy szkół są dobrej myśli. – Nauczyciele przedmiotów, które są na egzaminie mieli jeszcze dodatkowe zajęcia z maturzystami po lekcjach – przyznaje Henryk Dudziak, dyrektor Zespołu Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie, gdzie do egzaminu maturalnego przystąpią 74 osoby. – Choć zajęcia były bezpłatne, nie wszyscy uczniowie z nich skorzystali. Mam jednak nadzieję, że nie będzie źle. Młodzi mówią, że są przygotowani. Zaś ci, którzy się nie uczyli mają poprawki, więc na swoje życzenie do matury przystąpią w późniejszym terminie.
Matura pisemna z języka polskiego rozpocznie się o godz. 9. W szkołach będą też egzaminy pisemne po południu, np. w I LO w Zamościu będzie to egzamin z historii sztuki. – Zdaje go dwóch uczniów – podaje dyrektor Kamiński.
We wtorek maturzyści będą pisać egzamin z matematyki. Arkusze znajdziecie na naszej stronie internetowej. Opublikujemy je po egzaminie. Nieco później pojawią się odpowiedzi.
>>>