Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 kwietnia 2015 r.
19:15
Edytuj ten wpis

Miasto kupi budynek po kręgielni przy ul. Wieniawskiej, a potem go sprzeda

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
19 22 A A

Już w tym tygodniu miasto będzie mogło odkupić od Skarbu Państwa poniemiecki budynek kręgielni przy ul. Wieniawskiej. Ratusz chce sprzedać go inwestorowi planującemu tu nową siedzibę Urzędu Miasta

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Budynek przy Wieniawskiej 15 powstał w latach 40. na polecenie Odila Globocnika, dowódcy SS w lubelskim dystrykcie Generalnego Gubernatorstwa. Część, która za czasów niemieckich była kręgielnią, później była użytkowana jako strzelnica. Resztę budynku do niedawna zajmował Instytut Pamięci Narodowej.

Nieruchomość ta jest jedyną w tym kwartale ulic, której właścicielem nie jest lubelski deweloper Edward Leńczuk, właściciel firmy Orion. Pozostałe grunty kupił on od miasta w 2013 r. podczas przetargu. Jesienią ubiegłego roku miasto wydało mu decyzję o warunkach zabudowy dotyczącą biurowca, który miałby stać również na działce z poniemieckim budynkiem. Teraz Ratusz stara się doprowadzić do sytuacji, w której i ta nieruchomość będzie należała do Oriona.

Miasto wystąpiło do wojewody o zgodę na sprzedaż nieruchomości na rzecz miasta za 1 proc. wartości. Taka zgoda już została wydana, w tym tygodniu zakończy się 6-tygodniowy termin, który musi upłynąć przed zawarciem umowy między Skarbem Państwa a miastem.

Ratusz otwarcie przyznaje, że chce kupić nieruchomość po to, żeby sprzedać ją Orionowi, bo przetarg ma być ograniczony tylko do właścicieli sąsiednich działek, a z kręgielnią sąsiadują tylko nieruchomości Leńczuka. Sam inwestor starał się utorować miastu drogę do takiej transakcji. To za jego sprawą dawna kręgielnia jest już pusta. IPN przeniósł się do biurowca Orion Office przy ul. Stefczyka.

- 27 listopada minister Skarbu Państwa na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej, wygasił trwały zarząd w stosunku do nieruchomości przy ul. Wieniawskiej 15 - informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. I właśnie to pozwoliło uruchomić ciąg procedur, które mają skutkować odkupieniem nieruchomości przez miasto.

Nie wszyscy są z tego zadowoleni, bo niektórzy mieszkańcy domagają się pozostawienia poniemieckiego budynku (formalnie nie jest on zabytkiem), a ich profil na portalu społecznościowym Facebook miał wczoraj po południu prawie 900 zwolenników. - Ostateczna decyzja należy do Rady Miasta, bo tylko za jej wcześniejszą zgodą może nastąpić sprzedaż tej nieruchomości - mówi Krzyżanowska.

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
adg / 8 kwietnia 2015 o 18:55
0

W ten sposob niszczy się historię Lublina! Czy przyszłym pokoleniom nie powinniśmy zostawić tego co było w XX wieku tylko dlatego, że nie jest teraz wpisane w rejestr zabytków? Przecież dla ludzi za 50-100 lat to będzie perełka i kawałek histori. Już teraz jest to budynek zprawie 80-letni! Jest to pamięć po tym, że kiedyś byli tu niemcy, pamięć o tym, że stacjonowali tu jako najeźdzca! Żeby w przyszłości nikt nie mógł tego negować!
Co nam po kolejnym biurowcu dla urzędników jeśli nie pamięta się o historii Lublina.
Pan Leńczuk, właściciel firmy Orion, tym bardziej powinien dbać o to miasto gdyż był jego prezytentem!

W ten sposob niszczy się historię Lublina! Czy przyszłym pokoleniom nie powinniśmy zostawić tego co było w XX wieku tylko dlatego, że nie jest teraz wpisane w rejestr zabytków? Przecież dla ludzi za 50-100 lat to będzie perełka i kawałek histori. Już teraz jest to budynek zprawie 80-letni! Jest to pamięć po tym, że kiedyś byli tu niemcy, pamięć o tym, że stacjonowali tu jako najeźdzca! Żeby w przyszłości nikt nie mógł tego negować!
Co nam po kolejnym biurowcu dla urzędników jeśli nie pamięta się o historii Lublina.
Pan Leńczuk, wł... rozwiń

Avatar
ZbyszKo / 8 kwietnia 2015 o 16:19
0

Pan Leńczuk powinien mieć ulice swojego imienia. Pracuje w UM na szeregowym stanowisku, ale wiem kto biegał za przedłużeniem JPII. Z nieruchomosci wybudowanych przez niego miasto ma tyle podatku od nieruchomości ile nie ma od kogo innego. Niech kupuje, burzy i buduje jak najwięcej. Bez takich ludzi jak Leńczuk, Żuk, Urban, czyy Turski to miasto byloby znane jedynie z Majdanka i Skansenu.

Dlaczego tylko ulicę? Twoje miejsce pracy trzeba nazwać jego imieniem. Wszystko nazwij imionami przez siebie wymienionych, bo gdyby nie oni, to co byśmy mieli: LPBM, LPBO i LPB płacące miesięcznie tyle podatków ile tamtych firmy rocznie?

Już w zupełności wystarczył ten, który "uchronił" nas od wejścia "ruskich", a zafundował w to miejsce poziom życia, który wygonił ponad 2 miliony ziomali poza granice naszego kraju.

Nie bój, nie bój przyjdzie czas, że utracisz swój etat i sympatię do tych, którzy bez mrugnięcia okiem brali udział w tym, co wyżej podałem.

Łubu dubu, łubu dubu...

Dlaczego tylko ulicę? Twoje miejsce pracy trzeba nazwać jego imieniem. Wszystko nazwij imionami przez siebie wymienionych, bo gdyby nie oni, to co byśmy mieli: LPBM, LPBO i LPB płacące miesięcznie tyle podatków ile tamtych firmy rocznie?

Już w zupełności wystarczył ten, który "uchronił" nas od wejścia "ruskich", a zafundował w to miejsce poziom życia, który wygonił ponad 2 miliony ziomali poza granice naszego kraju.

Nie bój, nie bój przyjdzie czas, że utracisz swój etat i sympatię do tych, którzy bez mrugnięc... rozwiń

Avatar
Gość / 8 kwietnia 2015 o 15:58
0

WAŁEK

raczej WAŁ

Avatar
Darka-lbn / 8 kwietnia 2015 o 15:38
0
Pan Leńczuk powinien mieć ulice swojego imienia. Pracuje w UM na szeregowym stanowisku, ale wiem kto biegał za przedłużeniem JPII. Z nieruchomosci wybudowanych przez niego miasto ma tyle podatku od nieruchomości ile nie ma od kogo innego. Niech kupuje, burzy i buduje jak najwięcej. Bez takich ludzi jak Leńczuk, Żuk, Urban, czyy Turski to miasto byloby znane jedynie z Majdanka i Skansenu.
Avatar
Gość / 8 kwietnia 2015 o 11:01
0

Mam nadzieję ,że ktoś to zaskarży!!! To kpina a nie przetarg !!! Temat dla TVN UWAGA jak wiele innych w naszym mieście!!! Co na to Prezydent Żuk i Miejscy Radni?

Avatar
folkatka / 8 kwietnia 2015 o 09:40
0

Link do akcji na facebooku

https://www.facebook.com/uratujmy.przeszlosc.

Wypada się przyznac do tego, ze jest się pomysłodawcą i administratorem tej strony.

Zapraszam do lajkowania i śledzenia.

Avatar
antyowad / 8 kwietnia 2015 o 08:00
0
Artykul przedstawia ta sytuacje jako cos normalnego, a przeciez tym powinien zainteresowac sie prokurator! Miasto, za moje pieniadze, kupuje cos, zeby pozniej sprzedac komus, zeby ten mogl na tym zarabiac, pobierajac pieniadze od miasta? Takie rzeczy tylko w lublinie i pod rzadami tego, tfu, zuka. Okreslenie "panstwo opiekuncze" w tej sytuacji nabiera nowego znaczenia. Nie dosc ze ograniczone sa w ten sposob moje prawa, bo np ja mam ochote na ta dzialke, a nie mam mozliwosci jej zakupu, to jeszcze powstanie na niej cos na czym ten caly leszcz, leszczuk?, czy jak on tam sie wabi, bedzie zarabial, a bedzie zarabial min. na mnie bo przeciez miasto wynajmie od niego ten budynek, pewnie na wiele pokolen. Nie ma to jak sie ustawic za publiczne pieniadze. Panie zuczek, jestes pan w tym umoczony? Pytam publicznie, bo na listy ktore do pana pisze nie raczysz pan odpisywac, w koncu jestem tylko szarym obywatelem.
Artykul przedstawia ta sytuacje jako cos normalnego, a przeciez tym powinien zainteresowac sie prokurator! Miasto, za moje pieniadze, kupuje cos, zeby pozniej sprzedac komus, zeby ten mogl na tym zarabiac, pobierajac pieniadze od miasta? Takie rzeczy tylko w lublinie i pod rzadami tego, tfu, zuka. Okreslenie "panstwo opiekuncze" w tej sytuacji nabiera nowego znaczenia. Nie dosc ze ograniczone sa w ten sposob moje prawa, bo np ja mam ochote na ta dzialke, a nie mam mozliwosci jej zakupu, to jeszcze powstanie na niej cos na czym ten caly leszc... rozwiń
Avatar
Antyżuk / 8 kwietnia 2015 o 06:33
0

kolejna śliska decyzja marionetki żuka i jego świty.

Avatar
ZENON / 7 kwietnia 2015 o 23:59
0

WAŁEK

Avatar
głuchy na wszystko / 7 kwietnia 2015 o 23:15
0

Co to za metoda? Zniszczyć, wszelakie oznaki niewygodnej historycznej zabudowy, wyrwać bez opamietania, popsuć, zabetonować, sorzedać, byleby utłuc geszeft. Liczy sie przecież zysk inwestora, wszystko inne nie ma żadnego znaczenia ....

Avatar
adg / 8 kwietnia 2015 o 18:55
0

W ten sposob niszczy się historię Lublina! Czy przyszłym pokoleniom nie powinniśmy zostawić tego co było w XX wieku tylko dlatego, że nie jest teraz wpisane w rejestr zabytków? Przecież dla ludzi za 50-100 lat to będzie perełka i kawałek histori. Już teraz jest to budynek zprawie 80-letni! Jest to pamięć po tym, że kiedyś byli tu niemcy, pamięć o tym, że stacjonowali tu jako najeźdzca! Żeby w przyszłości nikt nie mógł tego negować!
Co nam po kolejnym biurowcu dla urzędników jeśli nie pamięta się o historii Lublina.
Pan Leńczuk, właściciel firmy Orion, tym bardziej powinien dbać o to miasto gdyż był jego prezytentem!

W ten sposob niszczy się historię Lublina! Czy przyszłym pokoleniom nie powinniśmy zostawić tego co było w XX wieku tylko dlatego, że nie jest teraz wpisane w rejestr zabytków? Przecież dla ludzi za 50-100 lat to będzie perełka i kawałek histori. Już teraz jest to budynek zprawie 80-letni! Jest to pamięć po tym, że kiedyś byli tu niemcy, pamięć o tym, że stacjonowali tu jako najeźdzca! Żeby w przyszłości nikt nie mógł tego negować!
Co nam po kolejnym biurowcu dla urzędników jeśli nie pamięta się o historii Lublina.
Pan Leńczuk, wł... rozwiń

Avatar
ZbyszKo / 8 kwietnia 2015 o 16:19
0

Pan Leńczuk powinien mieć ulice swojego imienia. Pracuje w UM na szeregowym stanowisku, ale wiem kto biegał za przedłużeniem JPII. Z nieruchomosci wybudowanych przez niego miasto ma tyle podatku od nieruchomości ile nie ma od kogo innego. Niech kupuje, burzy i buduje jak najwięcej. Bez takich ludzi jak Leńczuk, Żuk, Urban, czyy Turski to miasto byloby znane jedynie z Majdanka i Skansenu.

Dlaczego tylko ulicę? Twoje miejsce pracy trzeba nazwać jego imieniem. Wszystko nazwij imionami przez siebie wymienionych, bo gdyby nie oni, to co byśmy mieli: LPBM, LPBO i LPB płacące miesięcznie tyle podatków ile tamtych firmy rocznie?

Już w zupełności wystarczył ten, który "uchronił" nas od wejścia "ruskich", a zafundował w to miejsce poziom życia, który wygonił ponad 2 miliony ziomali poza granice naszego kraju.

Nie bój, nie bój przyjdzie czas, że utracisz swój etat i sympatię do tych, którzy bez mrugnięcia okiem brali udział w tym, co wyżej podałem.

Łubu dubu, łubu dubu...

Dlaczego tylko ulicę? Twoje miejsce pracy trzeba nazwać jego imieniem. Wszystko nazwij imionami przez siebie wymienionych, bo gdyby nie oni, to co byśmy mieli: LPBM, LPBO i LPB płacące miesięcznie tyle podatków ile tamtych firmy rocznie?

Już w zupełności wystarczył ten, który "uchronił" nas od wejścia "ruskich", a zafundował w to miejsce poziom życia, który wygonił ponad 2 miliony ziomali poza granice naszego kraju.

Nie bój, nie bój przyjdzie czas, że utracisz swój etat i sympatię do tych, którzy bez mrugnięc... rozwiń

Avatar
Gość / 8 kwietnia 2015 o 15:58
0

WAŁEK

raczej WAŁ

Avatar
Darka-lbn / 8 kwietnia 2015 o 15:38
0
Pan Leńczuk powinien mieć ulice swojego imienia. Pracuje w UM na szeregowym stanowisku, ale wiem kto biegał za przedłużeniem JPII. Z nieruchomosci wybudowanych przez niego miasto ma tyle podatku od nieruchomości ile nie ma od kogo innego. Niech kupuje, burzy i buduje jak najwięcej. Bez takich ludzi jak Leńczuk, Żuk, Urban, czyy Turski to miasto byloby znane jedynie z Majdanka i Skansenu.
Avatar
Gość / 8 kwietnia 2015 o 11:01
0

Mam nadzieję ,że ktoś to zaskarży!!! To kpina a nie przetarg !!! Temat dla TVN UWAGA jak wiele innych w naszym mieście!!! Co na to Prezydent Żuk i Miejscy Radni?

Avatar
folkatka / 8 kwietnia 2015 o 09:40
0

Link do akcji na facebooku

https://www.facebook.com/uratujmy.przeszlosc.

Wypada się przyznac do tego, ze jest się pomysłodawcą i administratorem tej strony.

Zapraszam do lajkowania i śledzenia.

Avatar
antyowad / 8 kwietnia 2015 o 08:00
0
Artykul przedstawia ta sytuacje jako cos normalnego, a przeciez tym powinien zainteresowac sie prokurator! Miasto, za moje pieniadze, kupuje cos, zeby pozniej sprzedac komus, zeby ten mogl na tym zarabiac, pobierajac pieniadze od miasta? Takie rzeczy tylko w lublinie i pod rzadami tego, tfu, zuka. Okreslenie "panstwo opiekuncze" w tej sytuacji nabiera nowego znaczenia. Nie dosc ze ograniczone sa w ten sposob moje prawa, bo np ja mam ochote na ta dzialke, a nie mam mozliwosci jej zakupu, to jeszcze powstanie na niej cos na czym ten caly leszcz, leszczuk?, czy jak on tam sie wabi, bedzie zarabial, a bedzie zarabial min. na mnie bo przeciez miasto wynajmie od niego ten budynek, pewnie na wiele pokolen. Nie ma to jak sie ustawic za publiczne pieniadze. Panie zuczek, jestes pan w tym umoczony? Pytam publicznie, bo na listy ktore do pana pisze nie raczysz pan odpisywac, w koncu jestem tylko szarym obywatelem.
Artykul przedstawia ta sytuacje jako cos normalnego, a przeciez tym powinien zainteresowac sie prokurator! Miasto, za moje pieniadze, kupuje cos, zeby pozniej sprzedac komus, zeby ten mogl na tym zarabiac, pobierajac pieniadze od miasta? Takie rzeczy tylko w lublinie i pod rzadami tego, tfu, zuka. Okreslenie "panstwo opiekuncze" w tej sytuacji nabiera nowego znaczenia. Nie dosc ze ograniczone sa w ten sposob moje prawa, bo np ja mam ochote na ta dzialke, a nie mam mozliwosci jej zakupu, to jeszcze powstanie na niej cos na czym ten caly leszc... rozwiń
Avatar
Antyżuk / 8 kwietnia 2015 o 06:33
0

kolejna śliska decyzja marionetki żuka i jego świty.

Avatar
ZENON / 7 kwietnia 2015 o 23:59
0

WAŁEK

Avatar
głuchy na wszystko / 7 kwietnia 2015 o 23:15
0

Co to za metoda? Zniszczyć, wszelakie oznaki niewygodnej historycznej zabudowy, wyrwać bez opamietania, popsuć, zabetonować, sorzedać, byleby utłuc geszeft. Liczy sie przecież zysk inwestora, wszystko inne nie ma żadnego znaczenia ....

Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Szpitale mogą zostać bez badań. W Lubelskiem szykują się kolejne protesty

Szpitale mogą zostać bez badań. W Lubelskiem szykują się kolejne protesty 0 0

Po lekarzach rezydentach oraz pielęgniarkach podwyżek zażądali szpitalni technicy wykonujący badania tomografem, USG, EKG, rezonans i prześwietlenia oraz wymierzone w raka zabiegi radioterapii. W szpitalu przy al. Kraśnickiej weszli w spór z dyrekcją, tak jak ich koledzy z Kraśnika. Szykują się do tego także w innych placówkach

Energia Kozienice – Wisła Puławy 2:3. Na zmęczeniu też można wygrywać

Energia Kozienice – Wisła Puławy 2:3. Na zmęczeniu też można wygrywać 2 0

Chociaż brakowało sił z powodu ciężkich treningów, to piłkarze Jacka Magnuszewskiego zaliczyli w kolejne sparingowe zwycięstwo. Tym razem Wisła pokonała na wyjeździe czwartoligową Energię Kozienice 3:2. I to na boisku rywala

"Doktor Murek" i "Przełęcz Ocalonych" w Kinie w Bramie
27 lipca 2018, 21:00

"Doktor Murek" i "Przełęcz Ocalonych" w Kinie w Bramie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Ruchu Solidarności Rodzin zaprasza na ostatnie lipcowe projekcje w ramach plenerowego Kina w Bramie (ul. Królewska 3). W dniach 27-28 lipca zobaczymy klasyczną polską produkcję Doktor Murek oraz oscarowe, epickie kino Mela Gibsona Przełęcz Ocalonych.

Chciała uniknąć zderzenia z dzikiem, wjechała w drzewo [zdjęcia]

Chciała uniknąć zderzenia z dzikiem, wjechała w drzewo [zdjęcia] 0 4

Pięć osób trafiło do szpitala po tym, jak kierująca BMW straciła panowanie nad autem i uderzyła w drzewo. Próbowała uniknąć zderzenia z dzikiem

Motocyklista zderzył się z kombajnem, zginął na miejscu [zdjęcia]
galeria

Motocyklista zderzył się z kombajnem, zginął na miejscu [zdjęcia] 14 6

Tragiczny wypadek na drodze Józefów - Hamernia w powiecie biłgorajskim. Nie żyje 48-letni motocyklista

We trzech pobili 31-latka z Lublina

We trzech pobili 31-latka z Lublina 0 2

Trzech bandytów pobiło mieszkańca Lublina. 31-latek przebywa w szpitalu

Lublin: Nowe autobusy mają pod górkę. Do tej pory nie dostarczono ani jednego

Lublin: Nowe autobusy mają pod górkę. Do tej pory nie dostarczono ani jednego 0 6

Do piątku spodziewana jest dostawa ośmiu nowych autobusów zamówionych przez miasto w lubelskim Ursusie. Taki termin podał miastu dostawca pojazdów, który zgodnie z umową powinien je przekazać do 29 maja. Umowa dawała mu dodatkowy czas do 29 czerwca, ale i ten termin został przekroczony.

Jacek Bąk: Jerzy Brzęczek zaczyna pracę z czystą kartą

Jacek Bąk: Jerzy Brzęczek zaczyna pracę z czystą kartą 0 0

Rozmowa z Jackiem Bąkiem, byłym piłkarzem, 96-krotnym reprezentantem Polski

Widowisko w hołdzie Michaelowi Jacksonowi w Lublinie
15 października 2018, 19:00

Widowisko w hołdzie Michaelowi Jacksonowi w Lublinie 3 0

Co Gdzie Kiedy. Już 15 października o godz. 19 w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8) zaprezentowane zostanie niesamowite widowisko muzyczne w hołdzie Michaelowi Jacksonowi - Thriller LIVE!

Policjanci znaleźli zakrwawione niemowlę. Rodzice usłyszeli zarzuty gdy wytrzeźwieli
film

Policjanci znaleźli zakrwawione niemowlę. Rodzice usłyszeli zarzuty gdy wytrzeźwieli 5 3

Zielona Góra. 10-miesięczne dziecko z ranami głowy znaleźli zielonogórscy policjanci podczas interwencji w sprawie zakłócania ciszy nocnej w jednym z mieszkań. Niemowlę trafiło do szpitala, a rodzice do policyjnej celi. Oboje usłyszeli zarzuty narażenia dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Grozi im do pięciu lat więzienia.