Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 lipca 2019 r.
6:34

Miejskie spółki w Lublinie. Które zarabiają, a które generują długi

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
3 22 A A
5 433 560 zł straty zanotował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji<br />
5 433 560 zł straty zanotował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji
(fot. Maciej Kaczanowski)

Co druga miejska spółka przynosi straty, co druga jest na plusie – wynika z opublikowanych właśnie rocznych bilansów firm. Suma zysków trzykrotnie przekracza sumę strat, a dwie najbardziej dochodowe spółki oddały miastu prawie 16 mln zł ze swojego zysku. Na nagrody dla załóg zostało im 4 mln zł

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miasto jest jedynym właścicielem sześciu spółek. Największą i zarazem najbardziej dochodową jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, którego klientami jest zdecydowana większość mieszkańców. – Z dostarczanej przez nas wody korzysta ok. 330 tys. osób, co stanowi ok. 97 proc. mieszkańców miasta – mówi Magdalena Bożko, rzeczniczka MPWiK.

Na przeciwnym biegunie znalazł się Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który przyniósł największa stratę, choć zarządza popularnymi obiektami sportowymi i terenami wokół zalewu.

Na plusie

W zeszłym roku wodociągi wypracowały 11,9 mln zł zysku. Lwią część zabrał samorząd Lublina, który ma prawo do dywidendy, czyli wypłaty z zysków firmy. Jej pierwszą część (4 mln zł) miasto wzięło już jesienią. Resztę (prawie 5,4 mln zł) pobrało wiosną.

Co się stało z pozostałym zyskiem? Również o tym decyduje miasto, które jest właścicielem spółki. Decyzja należy do prezydenta pełniącego rolę zgromadzenia wspólników (lub upoważnionej przez niego osoby). W taki sposób zdecydowano, że 2 mln zł zostanie w MPWiK na nagrody dla załogi, a 500 tys. zł zasili konto Fundacji Rozwoju Sportu (wodociągi są jednym z jej dwóch fundatorów).
Niewiele mniejszy zysk wypracowało Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej dostarczające do budynków ciepłą wodę użytkową i grzewczą. Spółka zakończyła rok z wynikiem ponad 9,5 mln zł na plusie. Również ona większość zysku (ponad 6,1 mln zł) oddała miastu, czyli jedynemu akcjonariuszowi, z czego 3 mln zł już w zeszłym roku.

Miasto zdecydowało, że LPEC może zatrzymać ponad 2,1 mln zł na nagrody dla pracowników, ponad 760 tys. zł odłożono jako kapitał zapasowy, zaś 500 tys. zł zasiliło Fundację Rozwoju Sportu, której LPEC jest fundatorem. Na marginesie dodajmy, że sama fundacja zakończyła rok zyskiem (prawie 442 tys. zł).

Ostatnią z rentownych spółek miejskich jest Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Nowy Dom”, które od początku działalności zbudowało (a teraz nimi zarządza) prawie 1000 mieszkań na Felinie, Bronowicach i Czechowie oraz 29 lokali użytkowych i 64 garaże. W zeszłym roku TBS wypracował niemal 2,3 mln zł zysku. Całość została w spółce jako zwiększenie kapitału zapasowego, z czego niemal 1,8 mln zł przeznaczono na utrzymanie budynków i lokali, resztę na budowę nowych bloków.

Na minusie

Najgorzej zakończył rok Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „Bystrzyca” przynosząc ponad 5,4 mln zł straty. Ratusz zdecydował, że strata zostanie pokryta „zyskami z lat przyszłych”, ale zysków nie widać od lat, mimo że firma zarządza atrakcyjnymi obiektami sportowymi.

Wśród zarządzanych przez MOSiR obiektów jest kompleks pływacki Aqua Lublin, stadion Arena Lublin, stadion lekkoatletyczny, żużlowy i zdegradowany stadion przy Kresowej. Spółka prowadzi też stok i halę na Globusie, halę przy Al. Zygmuntowskich, sąsiadującą z nią starą pływalnię, lodowisko Icemania, ponadto centrum sportowo-rekreacyjne z basenem przy Łabędziej. Ta sama spółka odpowiada za tereny wokół zalewu, włącznie z ośrodkiem Słoneczny Wrotków.

Dlaczego to wszystko nie wystarcza, żeby zarobić? Spytaliśmy o to wczoraj, odpowiedź obiecano nam na dzisiaj. Przypomnijmy, że dwa lata temu MOSiR miał 3 mln straty, rok temu już 4,5 mln zł, a spółka tłumaczyła ten wzrost inwestycjami i remontami basenów.

Drugą co do wielkości stratę odnotowało Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Spółka zarządza ośmioma kamienicami, administruje dwoma cmentarzami komunalnymi (na Majdanku i przy ul. Białej), przy Głuskiej prowadzi Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, prowadzi też miejskie szalety. Miniony rok firma zakończyła stratą w wysokości 2 mln zł, choć znalazła kupca na kamienicę przy Grodzkiej 36a (ponad 3,5 mln zł brutto zaoferowała spółka Słoneczna Dąbrowa). Nie znalazła za to najemców budynkowi Astorii. Ostatecznie LPGK zrezygnowało z Astorii, teraz szukaniem nowych najemców zajął się Zarząd Nieruchomości Komunalnych.

Najmniejszą stratę zanotowało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne-Lublin, które zamknęło rok kwotą niespełna 136 tys. zł na minusie i poprawiło swój wynik finansowy (w roku 2017 strata wyniosła 480 tys. zł).

MPK jest największym z przewoźników lubelskiej komunikacji miejskiej. Za kursy płaci miasto, które przekazuje kwotę odpowiadającą poniesionym kosztom i pomniejszoną o zyski z pozostałej działalności. Dlaczego spółka nie wychodzi na zero? – Strata wynika z realizacji na rzecz miasta usługi dowozu dzieci niepełnosprawnych do szkół – odpowiada Weronika Opasiak, rzeczniczka MPK. – Koszty tej usługi przewyższyły kwotę przewidziana na ten cel w budżecie miasta o 163,6 tys. zł.

11 895 389 zł zysku przyniosły w zeszłym roku miejskie wodociągi
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Pop / 5 lipca 2019 o 07:38
+26
Na samym końcu, z największymi długami jest MOSIR, który ostatnio zatrudnił trzeciego Wiceprezesa Pana Komorskiego! Dziwne działania społki, są na minusie a zatrudniają kolejnego Wiceprezesa?! Przy jego zarobkach 19 tys.msc plus nagrody, nie dziwne ze MOSIR będzie ciagle zadłużony! Brawo MOSiR, tak dba się o mieszkańców !
Avatar
c / 5 lipca 2019 o 07:45
+18
czy spółki komunalne nie powinnysłużyć mieszkańcom miasta? skoro przynoszą zyski to znaczy że stawki opłat są za wysokie i powinny być szybko obniżone do realnej wartości wody i ciepła... można by też przesunąć je np do mpk i obniżyc ceny biletów???
Avatar
Gość / 5 lipca 2019 o 11:50
+14
Wymienić MSiRowi dyrektora ds marketingu skoro idą tak ostro w dół, widać jest słaby. A nieeee, przecież to radny z prezydenckiego klubu.
Avatar
Do otoja / 5 lipca 2019 o 09:15
+14
Pozdrawiam także ludzi mylących, 19 tys zł msc plus nagrody, a MOSiR tonie w długach!
Avatar
Mr P / 5 lipca 2019 o 07:38
+13
LPEC i MPWiK wynik na plusie bo mają monopol i każdy z tego korzysta. Co do reszty mamy wybór dlatego przynoszą straty niech nadal podnoszą ceny to nikt na basen nie pójdzie czy na lodowisko itd.
Avatar
Paplo / 5 lipca 2019 o 08:16
+10
Czas oszczędnie organizować mecze Motoru na ARENIE. Ekstra liga, 1, 2 liga p.n gra w godzinach po południu i nie używają reflektorów a mecze Motoru ZAWSZE (???) muszą być póżno przy użyciu światła elektrycznego?
Avatar
Gość / 5 lipca 2019 o 21:04
+8
Podajcie dokładnie jaki wynik osiągnął MOSIR na poszczególnych obiektach, w przeciwnym razie dyskusja jest bez sensu
Avatar
M. / 5 lipca 2019 o 09:26
+8
Zanim zaczniecie pluć jadem to spróbujcie zrozumieć wszystkie zadania MOSiRu. To nie ma prawa się bilansować. Sprzątanie, koszenie, oświetlanie, zarządzanie, naprawy (w tym dewastacje) wielu obiektów o których autor tego komentarza nawet nie ma pojęcia. Miasto zleca mosirowi utrzymywanie jakiegoś obiektu i MOSiR to robi. Wiele z tych obiektów nie ma ani grosza przychodu a generuje jedynie ogromne koszty. Pozdrawiam ludzi myślących.
 Rzecz w tym, że spółka nie może przynosić jedynie długu, gdyż to prosta droga do upadłości. Jeżeli zarząd nie jest w stanie wyprowadzić finansów na prostą to należy go zmienić. Jeżeli natomiast problem tkwi w strukturze organizacyjnej spółki czy też zadaniach, które właściciel przed nią postawił, a które nie są możliwe do realizacji w tej formie prawnej, należy ją rozwiązać i poszukać innego sposobu na zarządzanie powierzonym jej majątkiem.
 Rzecz w tym, że spółka nie może przynosić jedynie długu, gdyż to prosta droga do upadłości. Jeżeli zarząd nie jest w stanie wyprowadzić finansów na prostą to należy go zmienić. Jeżeli natomiast problem tkwi w strukturze organizacyjnej spółki czy też zadaniach, które właściciel przed nią postawił, a które nie są możliwe do realizacji w tej formie prawnej, należy ją rozwiązać i poszukać innego sposobu na zarządzanie powierzonym jej majątkiem. rozwiń
Avatar
redee / 5 lipca 2019 o 07:47
+8
MPK ma straty - wynika z realizacji na rzecz miasta usługi dowozu dzieci niepełnosprawnych do szkół - A czy za dowóz dzieci niepełnosprawnych nie powinien płacić Związek niepełnosprawnych który ma na to pieniądze??? LPEC może zatrzymać ponad 2,1 mln zł na nagrody dla pracowników, SKANDAL drożyzna a oni biorą po 5 tyś nagród SKANDAL !!!!.
Avatar
lubelak / 5 lipca 2019 o 15:28
+5
Zanim zaczniecie pluć jadem to spróbujcie zrozumieć wszystkie zadania MOSiRu. To nie ma prawa się bilansować. Sprzątanie, koszenie, oświetlanie, zarządzanie, naprawy (w tym dewastacje) wielu obiektów o których autor tego komentarza nawet nie ma pojęcia. Miasto zleca mosirowi utrzymywanie jakiegoś obiektu i MOSiR to robi. Wiele z tych obiektów nie ma ani grosza przychodu a generuje jedynie ogromne koszty. Pozdrawiam ludzi myślących.
 Myślący zrozumieją o czym piszesz, a pieniacze i tak dalej będą przekonywać, że na trawce nad Zalewem można zarabiać i to grube miliony...
 Myślący zrozumieją o czym piszesz, a pieniacze i tak dalej będą przekonywać, że na trawce nad Zalewem można zarabiać i to grube miliony... rozwiń
Avatar
Gość / 4 dni temu o 14:06
0
Czas oszczędnie organizować mecze Motoru na ARENIE. Ekstra liga, 1, 2 liga p.n gra w godzinach po południu i nie używają reflektorów a mecze Motoru ZAWSZE (???) muszą być póżno przy użyciu światła elektrycznego?
 Jeśli spółka miejska MOSIR żąda od spółki miejskiej Motor 88tys netto za mecz to żeby aż tak nie biło w oczy włączają światła, to nie wybór klubu że Rada Nadzorcza to zlepek kolesi od szklanki z różnych stron powiązanych, kolejny folwark pod okiem Prezydenta...
Avatar
Kris / 4 dni temu o 11:29
0
Akurat to że MOSIR jest na minusie to oczywiste. Nawet niespecjalnie dużo, jak na takie kolosy jak Arena czy Aqua. Wiadomo, zawsze można coś poprawić, np. ograniczyć liczbę ratowników do ustawowego minimum, ale to są detale. Ale LPGK? Moim zdaniem, to skadnal że ta druga spółka przynosi stratę. Czas wymienić prezesa Siemińskiego na kogoś z większymi kompetencjami.
Avatar
Gość / 5 lipca 2019 o 21:04
+8
Podajcie dokładnie jaki wynik osiągnął MOSIR na poszczególnych obiektach, w przeciwnym razie dyskusja jest bez sensu
Avatar
lubelak / 5 lipca 2019 o 15:28
+5
Zanim zaczniecie pluć jadem to spróbujcie zrozumieć wszystkie zadania MOSiRu. To nie ma prawa się bilansować. Sprzątanie, koszenie, oświetlanie, zarządzanie, naprawy (w tym dewastacje) wielu obiektów o których autor tego komentarza nawet nie ma pojęcia. Miasto zleca mosirowi utrzymywanie jakiegoś obiektu i MOSiR to robi. Wiele z tych obiektów nie ma ani grosza przychodu a generuje jedynie ogromne koszty. Pozdrawiam ludzi myślących.
 Myślący zrozumieją o czym piszesz, a pieniacze i tak dalej będą przekonywać, że na trawce nad Zalewem można zarabiać i to grube miliony...
 Myślący zrozumieją o czym piszesz, a pieniacze i tak dalej będą przekonywać, że na trawce nad Zalewem można zarabiać i to grube miliony... rozwiń
Avatar
ziggy / 5 lipca 2019 o 15:26
+4
Zanim zaczniecie pluć jadem to spróbujcie zrozumieć wszystkie zadania MOSiRu. To nie ma prawa się bilansować. Sprzątanie, koszenie, oświetlanie, zarządzanie, naprawy (w tym dewastacje) wielu obiektów o których autor tego komentarza nawet nie ma pojęcia. Miasto zleca mosirowi utrzymywanie jakiegoś obiektu i MOSiR to robi. Wiele z tych obiektów nie ma ani grosza przychodu a generuje jedynie ogromne koszty. Pozdrawiam ludzi myślących.
 +1
Avatar
Gość / 5 lipca 2019 o 15:26
+3
Obiekty wielko-gabarytowe nigdy nie przynoszą zysków!!! Hale sportowe, stadiony, itd!!!
Avatar
Gość / 5 lipca 2019 o 15:24
0
Zysk który wypracują spółki wraca do miasta i jest wydawany na inwestycje
Avatar
Gość / 5 lipca 2019 o 15:23
+4
Jak ktoś sądzi, że spółka sportowa MOSiR może przynosić zyski, niech się puknie w głowę. Realia są takie, że w całym kraju spółki sportowe przynoszą straty!
Avatar
co wy tam w redakcji bierzecie? / 5 lipca 2019 o 15:21
+2
atrakcyjne obiekty sportowe? obiekty sportowe z definicji są nierentowne i trzeba do nich dopłacać
Avatar
olo / 5 lipca 2019 o 13:06
+5
spółki skarbu państwa... odstojnik posadek dla partyjnej miernoty MOSiR - przerost formy nad użytecznością (ARENA - po co to nam?), Globus - jedyny stok zamknięty w zimie na Lubelszczyźnie, Zalew (Słoneczny Wrotków - żenada na maksa z foliowymi basenikami - upały były w czerwcu, a co tam zamknięte)
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lekarz z woj. lubelskiego w zorganizowanej grupie przestępczej? Usłyszał zarzuty

Lekarz z woj. lubelskiego w zorganizowanej grupie przestępczej? Usłyszał zarzuty 0 1

Prokuratura Regionalna w Lublinie prowadzi śledztwo, w którym zarzuty usłyszał i został zatrzymany Piotr R., lekarz z Parczewa, który współpracuje z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Białej Podlaskiej.

Uplay+: Ponad 100 gier za 59,90 złotych miesięcznie

Uplay+: Ponad 100 gier za 59,90 złotych miesięcznie 0 1

A pierwszy miesiąc za darmo. W pakiecie wszystkie części serii Assassin's Creed, Far Cry, Anno, Tom Clancy's... Usługa Uplay+ wystartuje 3 września.

Lekkoatleci AZS UMCS otrzymali Listy Gratulacyjne od Prezydenta Lublina
galeria

Lekkoatleci AZS UMCS otrzymali Listy Gratulacyjne od Prezydenta Lublina 0 2

W Trybunale Koronnym wyróżniono zawodników AZS UMCS Lublin, którzy na półmetku sezonu zdążyli już zdobyć wiele medali na imprezach światowych i krajowych

Zaprosił nieznajomego na piwo. To była pułapka

Zaprosił nieznajomego na piwo. To była pułapka 0 3

Zwabili bezbronnego, samotnego mężczyznę na wspólne wypicie piwa, po czym pobili go i okradli.

"Furia" i inne hity w Kinie Perła
19 lipca 2019, 21:00

"Furia" i inne hity w Kinie Perła 0 1

W najbliższy weekend w Kinie Perła zobaczymy m.in. wojenny przebój z Bradem Pittem "Furia. Będzie też kultowy "Żywot Briana". Projekcje w dniach 19-21 lipca przy ul. Bernardyńskiej 15 o godz. 21.

Reforma Ligi Mistrzów w piłce ręcznej. Elita bez mistrza Polski?

Reforma Ligi Mistrzów w piłce ręcznej. Elita bez mistrza Polski? 0 1

To może być ostatni sezon polskiego klubu w elitarnych rozgrywkach. Europejska Federacja Piłki Ręcznej podała szczegóły kwalifikacji do zreformowanej Ligi Mistrzyń

Radny Tomasz Pitucha skazany za zniesławienie. Ma wpłacić pieniądze na Marsz Równości [wideo]
galeria
film

Radny Tomasz Pitucha skazany za zniesławienie. Ma wpłacić pieniądze na Marsz Równości [wideo] 130 67

Tomasz Pitucha został skazany za pomówienie. Ma zapłacić 5 tys. zł na rzecz Marszu Równości i opublikować informację o dzisiejszym wyroku sądu na łamach Dziennika Wschodniego i Gazety Wyborczej. Wyrok jest nieprawomocny. Radny zapowiedział złożenie apelacji

Drogowcy policzyli kostki i płyty zdjęte z ulic. Trafią w inne miejsca

Drogowcy policzyli kostki i płyty zdjęte z ulic. Trafią w inne miejsca 0 2

Zakończyła się inwentaryzacja w składach materiałów zdjętych z przebudowywanych ulic. Kostka brukowa posłuży do wyrównania zdegradowanych chodników, a zdarty z jezdni asfalt przyda się do utwardzenia bocznych dróg. Takie „przeszczepy” odbywają się nawet w ścisłym centrum miasta

Lublin: Przebudują kamienicę po wybuchu gazu i pożarze. Koszt? Co najmniej 1,8 mln zł

Lublin: Przebudują kamienicę po wybuchu gazu i pożarze. Koszt? Co najmniej 1,8 mln zł 0 7

Co najmniej 1,8 mln zł będzie kosztować przebudowa miejskiej kamienicy przy ul. Rybnej 7, którą zleca Zarząd Nieruchomości Komunalnych

Jest kadra polskich koszykarzy na zgrupowanie w Wałbrzychu

Jest kadra polskich koszykarzy na zgrupowanie w Wałbrzychu 0 0

Selekcjoner Biało-Czerwonych Mike Taylor wybrał 19 zawodników, których zabierze na zgrupowanie do Wałbrzycha. Treningi rozpoczną się 29 lipca

Szybki koniec kariery zastępcy dyrektora WORD Lublin. Piotr S. przyznał się do winy

Szybki koniec kariery zastępcy dyrektora WORD Lublin. Piotr S. przyznał się do winy 8 41

Piotr S. pożegnał się ze stanowiskiem zastępcy dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie. Ciążą na nim prokuratorskie zarzuty. Mężczyzna odpowiada za usiłowanie wyłudzenia

Horodyszcze: W wypadku zginęła 14-latka, kierował jej 14-letni kolega [zdjęcia]
galeria

Horodyszcze: W wypadku zginęła 14-latka, kierował jej 14-letni kolega [zdjęcia] 70 15

Nie żyje 14-letnia dziewczyna, troje nastolatków trafiło do szpitala. Znanych jest więcej okoliczności wczorajszego wypadku w miejscowości Horodyszcze w powiecie bialskim. Według wstępnych ustaleń policji autem kierował 14-latek

Dobra gra Kingi Wojtasik i Katarzyny Kociołek w Szwajcarii, ale wyników brak

Dobra gra Kingi Wojtasik i Katarzyny Kociołek w Szwajcarii, ale wyników brak 0 0

Kinga Wojtasik (AZS UMCS TPS Lublin) i Katarzyna Kociołek bez zwycięstwa zakończyły udział w turnieju World Tour w szwajcarskim Gstaad

Trwa walka o życie 33-latka z Lublina. "Po wizycie u stomatologa było coraz gorzej"

Trwa walka o życie 33-latka z Lublina. "Po wizycie u stomatologa było coraz gorzej" 88 27

Syn kładzie się z bólem i z bólem wstaje. Najgorsze jest to, że to ogromne cierpienie nie ustąpi. Będzie jutro i w kolejnych dniach – mówi ze łzami w oczach Ewa Smalira, matka 33-latka z Lublina. Mężczyzna od 6 lat walczy ze bardzo rzadkim złośliwym nowotworem żuchwy. Potrzebne są szczegółowe badania, by móc dokładnie określić śmiertelnego przeciwnika

Koncert zespołu Voda w Pubie u Szewca
19 lipca 2019, 20:00

Koncert zespołu Voda w Pubie u Szewca 0 0

Pub u Szewca (ul. Grodzka 19) zaprasza na koncert krakowskiej formacji Voda. Krakowskie trio będzie promować swój najnowszy krążek "Amphibia". Wydarzenie odbędzie się 19 lipca o godz. 20.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!