Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 maja 2015 r.
8:36

Mniej kostki brukowej, niższe krawężniki, przestrojenie sygnalizacji. Pieszym ma być łatwiej

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 14 A A
Obniżanie krawężników ma się zacząć od ulic, na których jest najwięcej pieszych
Obniżanie krawężników ma się zacząć od ulic, na których jest najwięcej pieszych

W poniedziałek Ratusz obficie sypnął pieszym obietnicami. Krawężniki na przejściach przez jezdnię mają być kolejno obniżane do zera, a na nowych ulicach od razu tak projektowane. Miasto zapowiada też przestrojenie sygnalizacji na przejściach i odejście od kostki brukowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Drogowcy, którzy pojawili się wczoraj naprzeciw Bramy Krakowskiej stali się też scenografią dla konferencji prasowej przedstawicieli Ratusza.

– To pierwsze miejsce, gdzie obniżamy krawężniki na przejściu dla pieszych do wysokości zero centymetrów – mówi Aleksander Wiącek, kierujący w magistracie Zespołem Mobilności Aktywnej. I zapowiada, że żadnego uskoku nie będzie już na przejściach nowych i tych znajdujących się na przebudowywanych lub remontowanych ulicach. – Będziemy pierwszym miastem w Polsce, które przyjmie to rozwiązanie jako standard.

– Nowych barier nie będzie, a jednocześnie będą eliminowane te, które już są – zapowiada Krzysztof Żuk, prezydent Lublina i deklaruje, że krawężniki na istniejących przejściach będą sukcesywnie obniżane tak jak te przy Bramie Krakowskiej.

Jak długo to potrwa?

– Na pewno mówimy o latach – przyznaje Wiącek tłumacząc, że przejść w mieście jest bardzo dużo. Ile? Tego w Ratuszu nie wiedzą, stąd nieznany jest też koszt takiej operacji. Tym bardziej, że na jedno przejście trzeba by wydać więcej, a na innym wystarczy... spiłowanie krawężnika, którą to metodę miasto ma stosować tam, gdzie krawężnik ma centymetr wysokości lub mniej.

Obniżanie krawężników ma się zacząć od ulic, na których jest najwięcej pieszych. Te peryferyjne poczekają dłużej. Harmonogram prac nie jest znany i nieprędko powstanie, bo miasto tłumaczy, że najpierw musi się zabrać za przejścia ze światłami.

– Mamy kilkadziesiąt skrzyżowań, na których musimy zobaczyć, co da się zrobić – wyjaśnia Wiącek. – Chodzi o takie sytuacje, że pieszy wciska przycisk i przechodzi tylko przez jedną jezdnię, bo na drugiej mu się nie zapala zielone światło. Albo tam, gdzie samochody mają jeszcze osiem sekund zielonego, a pieszy ma już czerwone. To będziemy poprawiać – dodaje. Okazją do takich poprawek będzie trwająca budowa systemu zarządzania ruchem, który obejmie około połowy działających w Lublinie sygnalizacji świetlnych.

Ostatnia z wczorajszych obietnic dotyczy samej nawierzchni chodników. – W śródmieściu będziemy zastępowali kostkę płytami betonowymi, bądź płytami o lepszej jakości – deklaruje Żuk. Takiej wymiany najprędzej (co nie oznacza że prędko) można się spodziewać na deptaku Krakowskiego Przedmieścia i pl. Litewskim.

Pieszy pisze

Ratusz uruchomił specjalny adres mailowy, na który można wysyłać prośby i wnioski dotyczące ruchu pieszego: pieszy@lublin.eu

 

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Estera / 25 maja 2015 o 10:02
0

Jestem w stanie polecić w stu procentach kostke brukową ze składu specbruk firmy Libet. Świetna kolorystyka różne kształty wedle życzenia, idealnie dopasuja sie do każdego podwórka. W tym trwa wiosenna promocja. Gorąco Polecam 

Avatar
Gość / 7 maja 2015 o 00:21
0
Kolejny człowiek z listy "Wspólny Lublin" Radna Mach, Radny Targoński. Wiącek to do października pierwszy krytyk ZdiM i Ratusza, szybko mu się zmieniły poglądy. Komunikat jest jasny - zapisz się do parti, a dostaniesz etat. Dlaczego nie wzięto kogoś z grupy Pieszy Lublin? Ciekaw jestem jak zadba o pieszych na chodnikach np. na Racławickich, mam nadzieję, że piesi nie będą poszkodowani! o to jego popis http://www.skyscrape...&postcount=5197 Miała być wzorcowa droga rowerowa na Andersa, będzie przeciętniak, tyle że asfaltowy i z ledwo uratowanym rondem. Zarząd Dróg i Mostów kolejny raz pokazał, że nie ma rzeczy której nie potrafi spieprzyć, a jego niedouczeni pracownicy (z paroma wyjątkami) powinni mieć zakaz maczania palców nie tylko w budowie dróg rowerowych i ulic, ale nawet piaskownic dla dzieci!! Państwo moi, nie tylko nie będzie dwóch kluczowych wyniesionych przejazdów rowerowych, ale także asfaltowej ciągłości drogi rowerowej przy obu przystankach (będzie kostka brukowa i cpr). I zamiast rozróżnienia kto-gdzie będą znów konflikty i rowerzyści lawirujący między pieszymi!! Nie pozostaje wiec nic innego jak złożyć społeczny wniosek o wywalenie ze stanowisk panów dyrektorów ZDiM Kazimierza Pidka i Adama Borowego, ponieważ stopień szkodliwości ich pracy dla mieszkańców miasta, a także łamania prawa i wcześniejszych ustaleń przechodzi wszelkie granice. Dziękuję. Musiałem odreagować.
Kolejny człowiek z listy "Wspólny Lublin" Radna Mach, Radny Targoński. Wiącek to do października pierwszy krytyk ZdiM i Ratusza, szybko mu się zmieniły poglądy. Komunikat jest jasny - zapisz się do parti, a dostaniesz etat. Dlaczego nie wzięto kogoś z grupy Pieszy Lublin? Ciekaw jestem jak zadba o pieszych na chodnikach np. na Racławickich, mam nadzieję, że piesi nie będą poszkodowani! o to jego popis http://www.skyscrape...&postcount=5197 Miała być wzorcowa droga rowerowa na Andersa, będzie przeciętniak, tyle że asfaltow... rozwiń
Avatar
Gość / 7 maja 2015 o 00:12
0
Mamy kilkadziesiąt skrzyżowań, na których musimy zobaczyć, co da się zrobić – wyjaśnia Wiącek. Mamy kilkadziesiąt skrzyżowań, na których musimy zobaczyć, co da się zrobić – wyjaśnia Wiącek. czyli dużo gadania - jak można zajmować się czymś nie licząc kosztów Wiącek nie ma pojęcia – pyta ludzi co trzeba zrobi bo sam nie wie o co chodzi. Jakie on ma kompetencje. Cały Wiącek Originally Posted by khan_tengri Miała być wzorcowa droga rowerowa na Andersa, będzie przeciętniak, tyle że asfaltowy i z ledwo uratowanym rondem. Zarząd Dróg i Mostów kolejny raz pokazał, że nie ma rzeczy której nie potrafi spieprzyć, a jego niedouczeni pracownicy (z paroma wyjątkami) powinni mieć zakaz maczania palców nie tylko w budowie dróg rowerowych i ulic, ale nawet piaskownic dla dzieci!! Państwo moi, nie tylko nie będzie dwóch kluczowych wyniesionych przejazdów rowerowych, ale także asfaltowej ciągłości drogi rowerowej przy obu przystankach (będzie kostka brukowa i cpr). I zamiast rozróżnienia kto-gdzie będą znów konflikty i rowerzyści lawirujący między pieszymi!! Nie pozostaje wiec nic innego jak złożyć społeczny wniosek o wywalenie ze stanowisk panów dyrektorów ZDiM Kazimierza Pidka i Adama Borowego, ponieważ stopień szkodliwości ich pracy dla mieszkańców miasta, a także łamania prawa i wcześniejszych ustaleń przechodzi wszelkie granice. Bez pozdrowień dla obu, bo prędzej czy później obaj ten post zobaczą. Dziękuję. Musiałem odreagować. to ze krawężniki będą na „0”” to nie news tylko powrót do normalności
Mamy kilkadziesiąt skrzyżowań, na których musimy zobaczyć, co da się zrobić – wyjaśnia Wiącek. Mamy kilkadziesiąt skrzyżowań, na których musimy zobaczyć, co da się zrobić – wyjaśnia Wiącek. czyli dużo gadania - jak można zajmować się czymś nie licząc kosztów Wiącek nie ma pojęcia – pyta ludzi co trzeba zrobi bo sam nie wie o co chodzi. Jakie on ma kompetencje. Cały Wiącek Originally Posted by khan_tengri Miała być wzorcowa droga rowerowa na Andersa, będzie przeciętniak, tyle że asfaltowy i z ledwo uratowanym rondem. Zarząd Dróg i Mostó... rozwiń
Avatar
Gość / 6 maja 2015 o 19:54
0
Po kilku latach używania kostka brukowa nadaje się do tylko wyrzucenia. Popatrzmy przy Trasie Zielonej, czy na ul. Królewskiej. To były pieniądze wywalone w błoto. Teraz Żuk próbuje robić dobrą minę do bardzo złej gry. Obiecuje, że będą stosowane lepsze materiały zamiast kostki sic! A kto zwróci pieniądze za ten brukarski szajs, który latami kładziono. No chyba nie Żuk?
Avatar
Gość / 6 maja 2015 o 13:08
0

Jak to co złego? Nic. Trzeba gdzies utopic pieniądze :DD

Avatar
Gość / 5 maja 2015 o 21:01
0
Co jest złego w kostce brukowej?
Avatar
Gość / 5 maja 2015 o 18:36
0
Co oni mają do tej kostki?
Avatar
Gość / 5 maja 2015 o 17:51
0

ul narutowicza od victorii do głebokiej...wraz z chodnkiem tragedia z dnia na dzień coraz gorzej. obok komenda i tyle sklepów.

Avatar
Gość / 5 maja 2015 o 17:06
0
Z tym zwalczaniem kostki brukowej to odjechal równo. Facepalm
Avatar
Gość / 5 maja 2015 o 15:25
0
może najpierw wypadałoby obliczyć jaki będzie koszt realizacji takiego pomysłu, bo może lepiej byłoby takie pieniążki wydać na inny ciekawszy cel
Avatar
Estera / 25 maja 2015 o 10:02
0

Jestem w stanie polecić w stu procentach kostke brukową ze składu specbruk firmy Libet. Świetna kolorystyka różne kształty wedle życzenia, idealnie dopasuja sie do każdego podwórka. W tym trwa wiosenna promocja. Gorąco Polecam 

Avatar
Gość / 7 maja 2015 o 00:21
0
Kolejny człowiek z listy "Wspólny Lublin" Radna Mach, Radny Targoński. Wiącek to do października pierwszy krytyk ZdiM i Ratusza, szybko mu się zmieniły poglądy. Komunikat jest jasny - zapisz się do parti, a dostaniesz etat. Dlaczego nie wzięto kogoś z grupy Pieszy Lublin? Ciekaw jestem jak zadba o pieszych na chodnikach np. na Racławickich, mam nadzieję, że piesi nie będą poszkodowani! o to jego popis http://www.skyscrape...&postcount=5197 Miała być wzorcowa droga rowerowa na Andersa, będzie przeciętniak, tyle że asfaltowy i z ledwo uratowanym rondem. Zarząd Dróg i Mostów kolejny raz pokazał, że nie ma rzeczy której nie potrafi spieprzyć, a jego niedouczeni pracownicy (z paroma wyjątkami) powinni mieć zakaz maczania palców nie tylko w budowie dróg rowerowych i ulic, ale nawet piaskownic dla dzieci!! Państwo moi, nie tylko nie będzie dwóch kluczowych wyniesionych przejazdów rowerowych, ale także asfaltowej ciągłości drogi rowerowej przy obu przystankach (będzie kostka brukowa i cpr). I zamiast rozróżnienia kto-gdzie będą znów konflikty i rowerzyści lawirujący między pieszymi!! Nie pozostaje wiec nic innego jak złożyć społeczny wniosek o wywalenie ze stanowisk panów dyrektorów ZDiM Kazimierza Pidka i Adama Borowego, ponieważ stopień szkodliwości ich pracy dla mieszkańców miasta, a także łamania prawa i wcześniejszych ustaleń przechodzi wszelkie granice. Dziękuję. Musiałem odreagować.
Kolejny człowiek z listy "Wspólny Lublin" Radna Mach, Radny Targoński. Wiącek to do października pierwszy krytyk ZdiM i Ratusza, szybko mu się zmieniły poglądy. Komunikat jest jasny - zapisz się do parti, a dostaniesz etat. Dlaczego nie wzięto kogoś z grupy Pieszy Lublin? Ciekaw jestem jak zadba o pieszych na chodnikach np. na Racławickich, mam nadzieję, że piesi nie będą poszkodowani! o to jego popis http://www.skyscrape...&postcount=5197 Miała być wzorcowa droga rowerowa na Andersa, będzie przeciętniak, tyle że asfaltow... rozwiń
Avatar
Gość / 7 maja 2015 o 00:12
0
Mamy kilkadziesiąt skrzyżowań, na których musimy zobaczyć, co da się zrobić – wyjaśnia Wiącek. Mamy kilkadziesiąt skrzyżowań, na których musimy zobaczyć, co da się zrobić – wyjaśnia Wiącek. czyli dużo gadania - jak można zajmować się czymś nie licząc kosztów Wiącek nie ma pojęcia – pyta ludzi co trzeba zrobi bo sam nie wie o co chodzi. Jakie on ma kompetencje. Cały Wiącek Originally Posted by khan_tengri Miała być wzorcowa droga rowerowa na Andersa, będzie przeciętniak, tyle że asfaltowy i z ledwo uratowanym rondem. Zarząd Dróg i Mostów kolejny raz pokazał, że nie ma rzeczy której nie potrafi spieprzyć, a jego niedouczeni pracownicy (z paroma wyjątkami) powinni mieć zakaz maczania palców nie tylko w budowie dróg rowerowych i ulic, ale nawet piaskownic dla dzieci!! Państwo moi, nie tylko nie będzie dwóch kluczowych wyniesionych przejazdów rowerowych, ale także asfaltowej ciągłości drogi rowerowej przy obu przystankach (będzie kostka brukowa i cpr). I zamiast rozróżnienia kto-gdzie będą znów konflikty i rowerzyści lawirujący między pieszymi!! Nie pozostaje wiec nic innego jak złożyć społeczny wniosek o wywalenie ze stanowisk panów dyrektorów ZDiM Kazimierza Pidka i Adama Borowego, ponieważ stopień szkodliwości ich pracy dla mieszkańców miasta, a także łamania prawa i wcześniejszych ustaleń przechodzi wszelkie granice. Bez pozdrowień dla obu, bo prędzej czy później obaj ten post zobaczą. Dziękuję. Musiałem odreagować. to ze krawężniki będą na „0”” to nie news tylko powrót do normalności
Mamy kilkadziesiąt skrzyżowań, na których musimy zobaczyć, co da się zrobić – wyjaśnia Wiącek. Mamy kilkadziesiąt skrzyżowań, na których musimy zobaczyć, co da się zrobić – wyjaśnia Wiącek. czyli dużo gadania - jak można zajmować się czymś nie licząc kosztów Wiącek nie ma pojęcia – pyta ludzi co trzeba zrobi bo sam nie wie o co chodzi. Jakie on ma kompetencje. Cały Wiącek Originally Posted by khan_tengri Miała być wzorcowa droga rowerowa na Andersa, będzie przeciętniak, tyle że asfaltowy i z ledwo uratowanym rondem. Zarząd Dróg i Mostó... rozwiń
Avatar
Gość / 6 maja 2015 o 19:54
0
Po kilku latach używania kostka brukowa nadaje się do tylko wyrzucenia. Popatrzmy przy Trasie Zielonej, czy na ul. Królewskiej. To były pieniądze wywalone w błoto. Teraz Żuk próbuje robić dobrą minę do bardzo złej gry. Obiecuje, że będą stosowane lepsze materiały zamiast kostki sic! A kto zwróci pieniądze za ten brukarski szajs, który latami kładziono. No chyba nie Żuk?
Avatar
Gość / 6 maja 2015 o 13:08
0

Jak to co złego? Nic. Trzeba gdzies utopic pieniądze :DD

Avatar
Gość / 5 maja 2015 o 21:01
0
Co jest złego w kostce brukowej?
Avatar
Gość / 5 maja 2015 o 18:36
0
Co oni mają do tej kostki?
Avatar
Gość / 5 maja 2015 o 17:51
0

ul narutowicza od victorii do głebokiej...wraz z chodnkiem tragedia z dnia na dzień coraz gorzej. obok komenda i tyle sklepów.

Avatar
Gość / 5 maja 2015 o 17:06
0
Z tym zwalczaniem kostki brukowej to odjechal równo. Facepalm
Avatar
Gość / 5 maja 2015 o 15:25
0
może najpierw wypadałoby obliczyć jaki będzie koszt realizacji takiego pomysłu, bo może lepiej byłoby takie pieniążki wydać na inny ciekawszy cel
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Miasto dołoży połowę do wymiany pieca. Jak zdobyć dofinansowanie?

Lublin: Miasto dołoży połowę do wymiany pieca. Jak zdobyć dofinansowanie? 2 9

1 mln zł zamierza wydać Ratusz na dotacje dla osób pozbywających się pieców oraz kotłów na węgiel. Urząd Miasta zapewnia, że każdemu zainteresowanemu zwróci połowę kwoty wydanej na wymianę pieca. W taki sposób samorząd chce się przyczynić do poprawy stanu powietrza, którym oddychamy

Pogoń Szczecin – MKS Perła Lublin 19:26. Teraz czas na Francuzki

Pogoń Szczecin – MKS Perła Lublin 19:26. Teraz czas na Francuzki 3 0

MKS Perła zdecydowanie pokonał Pogoń Szczecin. Teraz podopieczne Roberta Lisa koncentrują się już tylko na sobotniej rywalizacji z E.S. Besancon Feminin rozgrywanej w ramach trzeciej rundy kwalifikacyjnej Pucharu EHF

Farsa na stacji kolejowej w Chełmie. Pasażerowie musieli wchodzić do pociągu przez okno! [foto]
alarm24

Farsa na stacji kolejowej w Chełmie. Pasażerowie musieli wchodzić do pociągu przez okno! [foto] 104 14

Tego pasażerowie, którzy czekali na stacji Chełm Miasto na pociąg TLK „Ogiński”, się nie spodziewali. W poniedziałek przed południem na peronie zatrzymał się chyba najkrótszy w historii spółki PKP Intercity skład – lokomotywa z jednym wagonem

Lublin: Subway zniknął z deptaka. Już wiadomo, co powstanie po nim

Lublin: Subway zniknął z deptaka. Już wiadomo, co powstanie po nim 65 11

Znana nad Bałtykiem i na zachodzie Polski sieć franczyzowa Stara Pączkarnia trafi do nas. Pierwszych smakołyków będzie można spróbować pod koniec miesiąca  

Kierowca MPK Lublin nie patrzył na ulicę. Pasażer zrobił mu zdjęcie

Kierowca MPK Lublin nie patrzył na ulicę. Pasażer zrobił mu zdjęcie 65 16

Kierowca trolejbusu wiózł pasażerów wpatrzony w telefon komórkowy. Po skardze naszego Czytelnika trafił na dywanik. MPK zapewnia, że nie będzie tolerować takiej jazdy. W tym roku do Zarządu Transportu Miejskiego wpłynęło już 12 skarg na kierowców używających telefonów za kierownicą

Agnieszka Radwańska zakończyła karierę sportową
film

Agnieszka Radwańska zakończyła karierę sportową 0 3

Agnieszka Radwańska zakończyła karierę. Najlepsza polska tenisistka ostatnich lat poinformowała o swojej decyzji za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Problem z pracami na stadionie żużlowym w Lublinie. Wykonawca chce za dużo pieniędzy

Problem z pracami na stadionie żużlowym w Lublinie. Wykonawca chce za dużo pieniędzy 25 11

W środę unieważniony został przetarg na zaprojektowanie i wykonanie remontu odwodnienia toru żużlowego na stadionie przy Al. Zygmuntowskich.

Tribute To... Muzyczny hołd dla gwiazd w hali Globus w Lublinie
18 listopada 2018, 20:00

Tribute To... Muzyczny hołd dla gwiazd w hali Globus w Lublinie 5 0

Co Gdzie Kiedy. Podczas koncertu współcześni polscy wykonawcy złożą hołd takim wokalistom jak Prince, Michael Jackson, George Michael, Amy Winehouse, Whitney Houston, Joe Cocker, Freddie Mercury i John Lennon.

Monika Skinder zaliczyła rewelacyjny początek sezonu

Monika Skinder zaliczyła rewelacyjny początek sezonu 0 0

Monika Skinder zajęła piąte miejsce w biegu sprinterskim w Olos

Śmierć studentki z Białorusi w Lublinie. Jest śledztwo prokuratury

Śmierć studentki z Białorusi w Lublinie. Jest śledztwo prokuratury 19 14

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci 17-latki z Białorusi. Ze wstępnych ustaleń wynika, że dziewczyna wyskoczyła z okna jednego z akademików.

Kieszonkowiec grasował w lubelskich autobusach. Takiego złodzieja mało kto się spodziewał

Kieszonkowiec grasował w lubelskich autobusach. Takiego złodzieja mało kto się spodziewał 16 3

55-latka z Lublina okradała pasażerów komunikacji miejskiej. Jej łupem padły dokumenty, karty bankomatowe, pieniądze i telefon. Kobieta została zatrzymana przez policjantów.

Gmina żydowska chce zwrotu kamienicy. Nie składa broni mimo porażki w sądzie

Gmina żydowska chce zwrotu kamienicy. Nie składa broni mimo porażki w sądzie 3 15

Gmina Wyznaniowa Żydowska dalej walczy o zwrot kamienicy przy placu Wolności w Białej Podlaskiej. Wniosła teraz skargę kasacyjną od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie.

Wjechał w słup galerii handlowej. Skończyło się tragicznie
film

Wjechał w słup galerii handlowej. Skończyło się tragicznie 0 5

Tarnów. Do tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego doszło dziś przed południem na wysokości Galerii Tarnovia.

Górnik Łęczna wygrał z Orlętami Kielce 4:1, ale jeszcze nie świętuje awansu do CLJ

Górnik Łęczna wygrał z Orlętami Kielce 4:1, ale jeszcze nie świętuje awansu do CLJ 29 0

Solidną zaliczkę z Kielc przywieźli piłkarze Górnika Łęczna. Zielono-czarni pokonali w pierwszym meczu barażowym o awans do Centralnej Ligi Juniorów U-15 Orlęta 4:1. Rewanż zostanie rozegrany w najbliższą niedzielę o godz. 13

Chciała obronić córkę przed gwałtem, chwyciła za nóż. Grozi jej więzienie
galeria

Chciała obronić córkę przed gwałtem, chwyciła za nóż. Grozi jej więzienie 71 17

– Nie chciałam go zabić, tylko broniłam córkę przed zgwałceniem – tłumaczyła przed sądem Salomea Ż. Kobieta odpowiada za usiłowanie zabójstwa swojego partnera. Z akt sprawy wynika, że Andrzej C. od dawna napastował jej dorosłą córkę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?