

Już w najbliższą sobotę (12 lipca) mieszkańcy Lublina po raz pierwszy będą mogli skorzystać z nowej usługi: Mobilnej zbiórki odpadów tekstyliów i odzieży, która od teraz będzie odbywać się w każdą drugą sobotę miesiąca w siedmiu różnych punktach miasta. To praktyczne rozwiązanie dla tych, którzy chcą się pozbyć starych ubrań, ale z poszanowaniem środowiska.

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkanek i mieszkańców, Miasto rozszerzyło swoją ofertę o Mobilną zbiórkę odpadów tekstyliów i odzieży – mówi Katarzyna Madoń-Kremeś, zastępczyni dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska UM Lublin. – Pamiętajmy jednak, by zarówno do PSZOKu, jak i na mobilną zbiórkę dostarczać ubrania czy obuwie, które nie nadają się już do ponownego użycia. Tekstylia w dobrym stanie warto przekazać organizacjom charytatywnym.
Gdzie i kiedy można oddać tekstylia?
Mobilna zbiórka będzie realizowana w każdą drugą sobotę miesiąca (czyli najbliższa – już 12 lipca), w następujących lokalizacjach:
-
ul. Głuska 24 (parking przy ALDI) – godz. 8.00–9.00
-
ul. Diamentowa 31 (parking przy Kauflandzie) – godz. 9.15–10.15
-
ul. Filaretów 44 (parking przy Hali Globus) – godz. 10.30–11.30
-
ul. Różana 1 (przy LPGK Sp. z o.o.) – godz. 11.45–12.45
-
ul. Willowa (parking przy Ogrodzie Botanicznym) – godz. 13.00–14.00
-
ul. Chodźki 14 (parking przy CH Auchan) – godz. 14.15–15.15
-
ul. Gospodarcza 34 (parking przy ALDI) – godz. 15.30–16.30
Kilka zasad, o których warto pamiętać:
-
Zbiórka przeznaczona jest wyłącznie dla mieszkanek i mieszkańców Lublina
-
Odpady muszą być dostarczone osobiście, w szczelnych i nieuszkodzonych workach
-
Jednorazowo można oddać maksymalnie 2 worki o pojemności do 120 litrów każdy
-
Zbiórkę obsługuje Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., które wykorzysta specjalnie oznakowane pojazdy
Co oddawać, a co nie?
Do mobilnej zbiórki oraz PSZOK-u przy ul. Metalurgicznej 13K powinny trafiać wyłącznie ubrania i tekstylia nienadające się do dalszego użytku. Zniszczone buty, podarte spodnie, zużyte zasłony – tak. Ale dobre kurtki, sprawne bluzy czy dziecięce ubranka? Lepiej przekazać je fundacjom charytatywnym, skorzystać z pojemników na odzież lub programów takich jak EKOzwroty InPostu, które umożliwiają darmowy zwrot odzieży przez paczkomaty.
Uwaga: mocno zanieczyszczone materiały (np. szmaty do sprzątania) w wyjątkowych przypadkach mogą trafić do odpadów zmieszanych – jak przypomina Ministerstwo Klimatu i Środowiska, nie nadają się do recyklingu i mogą zostać jedynie wykorzystane w celach energetycznych.
Szczegółowy harmonogram oraz więcej informacji dostępne są na stronie: www.odpady.lublin.eu oraz na stronie Lubelskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

