Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 lutego 2015 r.
9:00
Edytuj ten wpis

Mosty w Lublinie w fatalnym stanie. Kolejny wymaga naprawy, a pieniędzy brakuje

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 31 A A

Kolejny most trafił właśnie na listę potrzebujących pilnego remontu. Naprawy wymaga konstrukcja w ciągu al. Unii Lubelskiej, tak orzekli wynajęci przez miasto eksperci. A choć na liście mostów do remontu jest coraz większy tłok, to pieniędzy na niezbędne prace na razie nie ma

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Sztandarowym przykładem jest most w ciągu ul. Fabrycznej, o jego fatalnym stanie wiadomo od dawna. Co roku nie ma pewności, czy nie będzie trzeba zamykać dla ruchu skrajnych prawych pasów jezdni. I co roku jakoś udaje się tego uniknąć.

Już w 2008 r. bardzo osłabiona konstrukcja miała być rozebrana i zbudowana od nowa. Tak się nie stało. Nie wiadomo też, kiedy przebudowa się zacznie. - Jest to uzależnione od pozyskania unijnych pieniędzy na ten cel - wyjaśnia Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Takiej dotacji w tym roku nie będzie na pewno.
Pieniędzy potrzeba znacznie więcej, bo do inwestycji obejmującej przebudowę ronda na Klinie i mostu w ciągu ul. Fabrycznej miasto chce dopisać prace, których konieczność wykazała niedawno inna ekspertyza.

Nowy na liście

Raport dotyczy obu mostów w ciągu al. Unii Lubelskiej: tego bliżej Gali i tego po stronie ul. Zamojskiej, który jest w gorszym stanie technicznym. Autorzy ekspertyzy zalecili, żeby most ten został wyremontowany najpóźniej do końca przyszłego roku.

Powodów jest aż nadto i nie wszystkie są widoczne tak, jak nawierzchnia (w pewnym miejscu zapadnięta na głębokość 15 cm), która jest tak nierówna, że nie ma mowy o sprawnym odwodnieniu. Woda dostaje się tam, gdzie nie powinna i niszczy konstrukcję: korodują zbrojenia i inne metalowe elementy, niszczeje nawet beton. Niewiele lepiej jest z drugim, równoległym mostem, bo tu na przebudowę miasto dostało nieco więcej czasu. Eksperci orzekli, że trzeba go przebudować do końca 2017 r.

Termin jest i co z tego?

Aż tyle czasu nie ma w przypadku mostu na Czerniejówce, którym przebiega ul. Pawia. Jesienią ubiegłego roku ze względu na zły stan techniczny konstrukcji trzeba było wprowadzić ograniczenie tonażu pojazdów do 10 t, nie wolno tu też - przynajmniej teoretycznie - jeździć z prędkością większą niż 30 km/h. Z tego powodu przez Pawią przestała kursować komunikacja miejska.

Eksperci, którzy sprawdzali stan tego mostu dali miastu czas do końca 2015 r. na opracowanie projektu przebudowy konstrukcji. Ale pieniądze na ten cel nie znalazły się ostatecznie w tegorocznym budżecie Lublina, choć projekt jest konieczny, by spełnić drugie zalecenie mówiące, że most ma zostać przebudowany do końca 2016 r.
Jakoś się trzyma...

Projektu jako pierwszy ma szansę doczekać się najdłuższy w mieście obiekt tego typu - wiadukt nad torami w ciągu ul. Grygowej. Konstrukcja prawdopodobnie już dawno runęłaby na tory, gdyby nie specjalne podpory i zabezpieczenia oraz radykalne ograniczenia w ruchu.

- Dokumentacja już powstaje, powinna być gotowa do końca roku - mówi Kieliszek. Obmyślony jest też plan dalszego działania. - Najpierw zbudujemy nowy wiadukt, później wyburzymy stary, następnie zbudujemy jeszcze drugi, równoległy.

W tej układance brakuje jeszcze jednego elementu: nie wiadomo, kiedy znajdą się na ten cel pieniądze.

...a ten już przestał

Na nowy most czekają mieszkańcy ul. Głównej. Niewielką, ale bardzo ważną dla tej części miasta przeprawę przez Czechówkę zamknięto niespodziewanie w listopadzie 2013 r. i to nawet nie z dnia na dzień, ale dosłownie z godziny na godzinę. A to spowodowało bardzo duże utrudnienia w ruchu, bo właśnie przez niepozorną Główną biegnie skrót między al. Warszawską a ul. Nałęczowską. Teraz ruch odbywa się po tymczasowej konstrukcji.

W miejskiej kasie na ten rok jest ponad 800 tys. złotych na nowy most, ale koszt jego budowy wynieść może nawet o milion złotych więcej. - Do zdobycia jest wiele uzgodnień i zezwoleń - mówi Kieliszek. - Jeszcze w pierwszym kwartale będziemy starali się ogłosić przetarg na zaprojektowanie mostu. Jeśli uda się pozyskać wszystkie dokumenty, to budowa może się zacząć w tym roku. W przeciwnym razie przed końcem roku zdążymy z pracami przygotowawczymi.
Kierowcy muszą się przygotować na to, że podczas budowy nowego mostu nie będzie możliwe zachowanie ciągłości przejazdu.
Nie ma za co

Na swoją kolej czekają również dwa wiadukty w ciągu al. Kompozytorów Polskich niedaleko pogotowia i ul. Oratoryjnej. Obowiązuje tu ograniczenie prędkości do 30 km/h, a w stronę al. Solidarności można jechać tylko jednym pasem. Drugi jest zamknięty, bo chwieje się balustrada, krawężnik się zapadł i w pewnych okolicznościach mogłoby dojść do wypadku, w którym samochód spada z wiaduktu. O remoncie na razie nie ma mowy. Powód jest prozaiczny: nie ma pieniędzy, a miasto czeka aż znajdą się jakieś fundusze unijne.

Woda robi swoje

Nieoczekiwanie problemy pojawiły się też z inną, mniejszą konstrukcją, którą jest przejście podziemne pod ul. Armii Krajowej nieopodal ul. Tymiankowej, Tatarakowej i Jutrzenki. Latem przebudowywana była biegnąca nad tym przejściem dwupasmówka. Obie jezdnie były całkowicie rozebrane, a drogowcy odsłonili aż betonową konstrukcję przejścia podziemnego. Teraz okazuje się, że z jego stropów leje się woda. - Wiosną zostanie to poprawione w ramach gwarancji - informuje Ratusz. Konieczne będzie rozkopanie pasa zieleni rozdzielającego obie jezdnie oraz chodnika i ścieżki rowerowej. Czy konieczne będzie również rozbieranie jezdni? Urzędnicy twierdzą, że nie.

Problemy z odwodnieniem były już w tym miejscu przyczyną katastrofy budowlanej. Wiele lat temu część przejścia podziemnego zawaliła się i przez długi czas ruch w obu kierunkach odbywał się nową jezdnią.
Budowa od nowa
Woda spowodowała też wiele szkód w konstrukcji wiaduktów drogowych w ciągu al. Smorawińskiego. Raport sprzed kilku lat wprost mówił o zaniedbaniach miasta. W zeszłym roku zakończyła się odnowa wiaduktów, która w praktyce polegała na ich rozbiórce i budowie od podstaw.

Ponadto w ciągu ostatnich kilku lat miasto odnowiło dwa wiadukty w ciągu ul. Armii Krajowej, dwa w ciągu ul. Filaretów, konstrukcję niedaleko os. Lipińskiego, most w ciągu ul. Głuskiej oraz zabytkowy most przy Zamojskiej.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Raven / 7 lutego 2015 r. o 10:54
0

Zamiast budować mosty w ciągu Pawiej Fabrycznej i kompozytorów należało by się zastanowić czy nie łatwiej i taniej zastosować konstrukcji ze stalowej tuby i nasypu tak jak jest to w rzypadku łącznic przy północnej. Biorąc pod uwagę że nalezy wyłożyć grube miliony na remont starych mostów i łozyć na ich ytrzymanie przez kolejne lata łatwiej i na pewno taniej jest wybudować konstrukcje przepustowe.

Avatar
ktos / 7 lutego 2015 r. o 10:21
0

Zamiast budowac i remontowac mosty i wiadukty POpaprancy budowali stadiony, przy ul.Sulislawickiej zwozili gory ziemi za miliony zl.Tak to jest jak wyborcy wybieraja idjotow do rzadzenia miastem.

A niePiSmienni zrobili sobie plac "Największego Polaka" i wyszedł z tego piękny "kibel" pod gołym niebem

Avatar
ken / 7 lutego 2015 r. o 09:13
0

pieniądze poszły  na stadion Arena i utrzymanie airportu

Avatar
aaaaaaaaaaaa / 6 lutego 2015 r. o 21:58
0

A o moście na Grygowej zapomnieliście?

Avatar
kulig / 6 lutego 2015 r. o 17:23
0

ŻADNYCH IMPREZ NA STADIONIE NIE BĘDZIE!!! bo mosty sie zawalą i żadna ekipa tam nie dojedzie. Tak w skrócie wygladają rządy głąba w Lublinie.

Avatar
Gość / 6 lutego 2015 r. o 17:12
0

a głupiutkie pisiorki w kółko o stadionie, nie znudziło wam się? "ewa"? "violetta"? w ciągu 4 ostatnich lat nie tylko stadion powstał - zapewniam, proponuję wyjść z domu i zobaczyć jak dzięki Żukowi Lublin się zmienia i pięknieje a nie tylko w kółko bredzić o stadionie, który nomen omen za chwilę będzie gospodarzem Euro u21 

Avatar
violetta / 6 lutego 2015 r. o 17:02
0

a żuk wybudował bezużyteczny stadion a mosty sie walą, a głupie lubelskie pełowcy ......

Avatar
coolEjaż / 6 lutego 2015 r. o 16:49
0

A mi bardzo pasuje, że wiadukt nad torami/Grygowej jest jeszcze nie robiony -dzięki temu mogę z zakupami z Carfura czy Auchana (bez przesiadek) "jedynką" lub linią 36 wrocić do domu :-D  Więc: "nie ma tego zlego, co by na tego..."

Avatar
ewa / 6 lutego 2015 r. o 16:38
0

Zamiast budowac i remontowac mosty i wiadukty POpaprancy budowali stadiony, przy ul.Sulislawickiej zwozili gory ziemi za miliony zl.Tak to jest jak wyborcy wybieraja idjotow do rzadzenia miastem.

Avatar
anka / 6 lutego 2015 r. o 16:33
0

Nie przesunęłaby by Bruksela dotacji i stadion by nie powstał, ale też i dodatkowego długu by nie było. Nie stać nas na ten stadion i tyle. To tak, jakbym pojechała na wycieczkę, bo do połowy mi ktoś dopłaci, podczas kiedy na drugą połowę musze wziąć kredyt, bo mam tylko wiatr w kieszeniach. Zrozumiałe są kredyty na niezbędne rzeczy, a nie na fanaberie, które nie przynoszą korzyści.

Avatar
Raven / 7 lutego 2015 r. o 10:54
0

Zamiast budować mosty w ciągu Pawiej Fabrycznej i kompozytorów należało by się zastanowić czy nie łatwiej i taniej zastosować konstrukcji ze stalowej tuby i nasypu tak jak jest to w rzypadku łącznic przy północnej. Biorąc pod uwagę że nalezy wyłożyć grube miliony na remont starych mostów i łozyć na ich ytrzymanie przez kolejne lata łatwiej i na pewno taniej jest wybudować konstrukcje przepustowe.

Avatar
ktos / 7 lutego 2015 r. o 10:21
0

Zamiast budowac i remontowac mosty i wiadukty POpaprancy budowali stadiony, przy ul.Sulislawickiej zwozili gory ziemi za miliony zl.Tak to jest jak wyborcy wybieraja idjotow do rzadzenia miastem.

A niePiSmienni zrobili sobie plac "Największego Polaka" i wyszedł z tego piękny "kibel" pod gołym niebem

Avatar
ken / 7 lutego 2015 r. o 09:13
0

pieniądze poszły  na stadion Arena i utrzymanie airportu

Avatar
aaaaaaaaaaaa / 6 lutego 2015 r. o 21:58
0

A o moście na Grygowej zapomnieliście?

Avatar
kulig / 6 lutego 2015 r. o 17:23
0

ŻADNYCH IMPREZ NA STADIONIE NIE BĘDZIE!!! bo mosty sie zawalą i żadna ekipa tam nie dojedzie. Tak w skrócie wygladają rządy głąba w Lublinie.

Avatar
Gość / 6 lutego 2015 r. o 17:12
0

a głupiutkie pisiorki w kółko o stadionie, nie znudziło wam się? "ewa"? "violetta"? w ciągu 4 ostatnich lat nie tylko stadion powstał - zapewniam, proponuję wyjść z domu i zobaczyć jak dzięki Żukowi Lublin się zmienia i pięknieje a nie tylko w kółko bredzić o stadionie, który nomen omen za chwilę będzie gospodarzem Euro u21 

Avatar
violetta / 6 lutego 2015 r. o 17:02
0

a żuk wybudował bezużyteczny stadion a mosty sie walą, a głupie lubelskie pełowcy ......

Avatar
coolEjaż / 6 lutego 2015 r. o 16:49
0

A mi bardzo pasuje, że wiadukt nad torami/Grygowej jest jeszcze nie robiony -dzięki temu mogę z zakupami z Carfura czy Auchana (bez przesiadek) "jedynką" lub linią 36 wrocić do domu :-D  Więc: "nie ma tego zlego, co by na tego..."

Avatar
ewa / 6 lutego 2015 r. o 16:38
0

Zamiast budowac i remontowac mosty i wiadukty POpaprancy budowali stadiony, przy ul.Sulislawickiej zwozili gory ziemi za miliony zl.Tak to jest jak wyborcy wybieraja idjotow do rzadzenia miastem.

Avatar
anka / 6 lutego 2015 r. o 16:33
0

Nie przesunęłaby by Bruksela dotacji i stadion by nie powstał, ale też i dodatkowego długu by nie było. Nie stać nas na ten stadion i tyle. To tak, jakbym pojechała na wycieczkę, bo do połowy mi ktoś dopłaci, podczas kiedy na drugą połowę musze wziąć kredyt, bo mam tylko wiatr w kieszeniach. Zrozumiałe są kredyty na niezbędne rzeczy, a nie na fanaberie, które nie przynoszą korzyści.

Zobacz wszystkie komentarze 31

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 września 2021 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 września 2021 roku

WOK plus CSK. Burzliwie wśród lubelskich polityków

WOK plus CSK. Burzliwie wśród lubelskich polityków

Kultura Sejmik województwa dał zielone światło do połączenia Centrum Spotkania Kultur i Wojewódzkiego Ośrodka Kultury. Głosowaniu w tej sprawie towarzyszyła burzliwa dyskusja.

Nowa hala w Puławach. Jest data oficjalnego otwarcia

Nowa hala w Puławach. Jest data oficjalnego otwarcia

Wszyscy zainteresowani tym, jak wygląda nowa hala widowiskowo-sportowa w Puławach, mogą zapisywać się już na planowany po najbliższej niedzieli "Photo Day". W kolejną sobotę, 9 października, obiekt warty ponad sto milionów złotych, zostanie oficjalnie otwarty. Wieczorem Azoty zagrają z Piotrkowianinem.

Powstanie nowy most w Łęcznej. Kiedy budowa?

Powstanie nowy most w Łęcznej. Kiedy budowa?

W przyszłym roku ruszy budowa nowego mostu w Łęcznej nad Wieprzem. Budowa przeprawy zostanie zakończona na przełomie 2023 i 2024. Właśnie ogłoszono przetarg na budowę.

Nie było nas na żużlowej mapie, a dziś Motor Lublin ze srebra cieszy się, jak ze złota

Nie było nas na żużlowej mapie, a dziś Motor Lublin ze srebra cieszy się, jak ze złota

Motor cały czas walczył, pomimo tego, że drużyna była porozbijana. To jest właśnie to, co trzyma kibiców przy tym zespole – mówi jeden z kibiców żużlowego klubu z Lublina, który w niedzielę we Wrocławiu świętował razem z zawodnikami zdobycie wicemistrzostwa Polski.

Swetry, koce, buty. Z Lublina można pomóc imigrantom na granicy

Swetry, koce, buty. Z Lublina można pomóc imigrantom na granicy

Lubelskie PCK właśnie rozpoczęło zbiórkę darów dla imigrantów przebywających na białorusko-polskiej granicy. Stowarzyszenie Homo Faber wysłało z Lublina już pierwszy transport.

Lubelskie. We wtorek na ulicach ludzie będą się modlić za Andrzeja Dudę

Lubelskie. We wtorek na ulicach ludzie będą się modlić za Andrzeja Dudę

Za kapłanów, za oddalenie pandemii koronawirusa, o pokój na świecie, powrót uchodźców do ich ojczystych krajów oraz pomoc w odbudowie ich domów a także za prezydenta Andrzeja Dudę i wszystkich rządzących. O to m.in. będą się dziś modlić wierni w Lublinie i innych miastach regionu.

AZS UMCS Start II Lublin – KS Księżak Łowicz 88:80. Świetna końcówka

AZS UMCS Start II Lublin – KS Księżak Łowicz 88:80. Świetna końcówka

AZS UMCS Start II Lublin w efektownym stylu rozpoczął sezon. Podopieczni Przemysława Łuszczewskiego pokonali 88:80 Księżak Łowicz

Kto poprowadzi schronisko w Lublinie? Nowe zasady w przetargu

Kto poprowadzi schronisko w Lublinie? Nowe zasady w przetargu

W otwartym przetargu wybrana zostanie firma, która przez cztery lata będzie prowadzić miejskie schronisko dla zwierząt przy ul. Metalurgicznej. Wybierając zarządcę, miasto ma uwzględniać m.in. czas reakcji na zgłoszenie o wałęsającym się zwierzęciu.

Mieszkańcy gminy Chełm nie chcą "haniebnej kradzieży". Protest pod biurem europoseł PiS
zdjęcia
galeria

Mieszkańcy gminy Chełm nie chcą "haniebnej kradzieży". Protest pod biurem europoseł PiS

Protest pod biurem poselskim Beaty Mazurek i wyrażające sprzeciw hasła wypisane na ogrodzeniach domów – w taki sposób mieszkańcy gminy Chełm przeciwstawiają się planom włączenia do miasta ośmiu okolicznych sołectw.

Jeden z symboli Lublina czeka na remont. Jest na to szansa

Jeden z symboli Lublina czeka na remont. Jest na to szansa

Szykuje się remont charakterystycznego, jedenastometrowego pomnika przy wejściu na teren Państwowego Muzeum na Majdanku. Instytucja rozpoczęła już starania o uzyskanie niezbędnych pozwoleń, choć na razie szuka pieniędzy na sfinansowanie robót.

Biała Podlaska: Chcą dokończyć projekty zmarłego radnego

Biała Podlaska: Chcą dokończyć projekty zmarłego radnego

Nowy radny Grzegorz Siemakowicz w poniedziałek złożył ślubowanie. Ale radni z klubu Koalicji Obywatelskiej nie zapominają o zmarłym niedawno Stefanie Parafiniuku. Chcą dokończyć jego projekty.

Wybory w PO. Prezydent Lublina wystawia swoją kandydatkę

Wybory w PO. Prezydent Lublina wystawia swoją kandydatkę

Poseł Marta Wcisło będzie ubiegać się o funkcję szefowej struktur Platformy Obywatelskiej w Lublinie. Wiele wskazuje na to, że będzie jedyną kandydatką na to stanowisko.

PreZero KPR Radom – MKS AZS UMCS Lublin 19:26. Udana inauguracja

PreZero KPR Radom – MKS AZS UMCS Lublin 19:26. Udana inauguracja

MKS AZS UMCS Lublin wygrał w Radomiu na inaugurację rozgrywek

Gdzie zarobić za granicą? Jakie płace?

Gdzie zarobić za granicą? Jakie płace?

Wybrane oferty pracy za granicą

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.