Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 września 2016 r.
6:34

MPK Lublin ma za mało autobusów. Trolejbusy ratują sytuację

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
135 41 A A

Na kolejnych liniach zamiast autobusów MPK kursują trolejbusy. – Inaczej musielibyśmy wysyłać w trasę zdezelowane jelcze – tłumaczy przewoźnik. Dwie linie zostały już oficjalnie uznane za trolejbusowe, co wiąże się też z większymi kosztami ich kursowania.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zaskoczeniem dla wielu pasażerów stał się po wakacjach widok trolejbusów kursujących na liniach 38 i 45. Trasy te były dotychczas obsługiwane wyłącznie przez autobusy. Ale MPK tłumaczy, że przyzwoitych autobusów ma za mało, by wykonać nimi wszystkie kursy ze „szkolnego” rozkładu, zakładającego większą częstotliwość. Dlatego „łata” rozkład pojazdami na prąd, bo ma ich więcej, dokładnie 108 (plus dwa tzw. zabytkowe), podczas gdy do bieżącej obsługi linii trolejbusowych potrzebuje 89, w tym dwóch jako rezerwy.

Elektryczne zastępstwo pojawiło się jeszcze przed wakacjami na liniach 19 i 20, które teraz już oficjalnie zostały zaliczone do linii trolejbusowych (choć wciąż mają autobusową numerację), a MPK za ich kursy dostaje wyższą stawkę: 9 zł netto za kilometr. Za kursy autobusami spółka dostałaby 7 zł i tyle też otrzymuje w przypadku zastępstw na innych liniach. – Za kilometry wykonywane trolejbusami na liniach autobusowych płacimy MPK stawki jak za autobus – podkreśla Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego.

Przed wakacjami spółka ratowała się już trolejbusami na liniach 30 i 34, a teraz zaczęła to robić także na liniach 38 i 45. – Inaczej musielibyśmy wysyłać w trasę zdezelowane i wysokopodłogowe jelcze – mówi Weronika Opasiak, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. – Zamiast nich wolimy wysłać niskopodłogowe trolejbusy z klimatyzacją. Zwłaszcza że dużą część trasy można na tych liniach przejechać korzystając z zasilania z sieci trakcyjnej.

Niedobór autobusów może utrudnić Zarządowi Transportu Miejskiego wywiązanie się z deklaracji złożonych publicznie na początku roku. Miasto zapowiedziało wówczas, że od września lub października zwiększy częstotliwość kursów linii 13 i 14, na jesień obiecywano też nową linię 11 z os. Widok przez Nowy Świat, pl. Bychawski, Lipową, Popiełuszki i Elsnera do Węglarza. Osobną kwestią jest niższy od zakładanego wzrost wpływów ze sprzedaży biletów po podwyżce ich cen.
Na wzrost liczby autobusów trzeba czekać niemal do końca roku. – W połowie grudnia świadczenie usług rozpocznie firma Warbus – dodaje Góźdź. Nowy przewoźnik wyjedzie na ulice 30 fabrycznie nowymi autobusami, w tym 20 przegubowymi.

Dodajmy, że po wysłaniu trolejbusów na zastępstwa, w zajezdni MPK zostaje jeszcze 12 takich pojazdów do wykorzystania.

Komentarze 41

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 października 2016 o 16:51
0
Zobaczycie AUTOBUSY ELEKTRYCZNE w Lublinie .... jak świnia niebo ! Te złomy z Ursusa to była czysta propaganda jak i gaz łupkowy i inne ŻUKO-wkręty
Avatar
Gość / 9 września 2016 o 09:42
0
Bilety równie drogie jak w Krakowie i Warszawie. Szkoda ze nie zarabiam jak w tych miastach. Do tego nie jeżdzą trolejbusy a zrobiono trakcję na Jana Pawła. Było widac niebo a teraz jest jak w klatce.
Avatar
Gość / 8 września 2016 o 18:22
0
dlaczego trolejbusy kosztują drożej od autobusów?
Avatar
Gość / 7 września 2016 o 22:48
0
A kiedy będą nowe autobusy elektryczne z Ursusa . Żuk obiecał 77 sztuk , a MPK zakupiła tyko 1 . Chyba czekają do wyborów z tą "kiełbasą ".
Avatar
Gość / 7 września 2016 o 14:50
0
Może czas wreszcie pomyśleć o jakiejś linii tramwajowej ??? Taka pipidówka Olsztyn daje radę, a Lublin nie ?????
Avatar
Gość / 7 września 2016 o 14:38
0
Skoro podwyżka cen biletów nie przyniosła efektów i nie ma nowych połączeń, to należy wrócić do poprzednich cen biletów i zlikwidować połączenia do Świdnika.
Avatar
Gość / 7 września 2016 o 13:16
0
Śmiać mi się chce, że ZTM zakładał, że po podwyżce cen biletów ich sprzedaż utrzyma się na takim samym poziomie jak przed podwyżką... zastanawia mnie czy tzw. "Prawo popytu i podaży" coś im mówi...haha ekonomiści za dychę...
Avatar
Iks / 7 września 2016 o 11:37
0
Juzefina napisał:
Modyfikacje i owszem ale nie wplątuj w to pasjonatów bo jak oni coś wymyślą to nie wiadomo czy śmiać się czy płakać.Rodzice jeszcze ich sponsorują to by wydawali kasę której nie ma.
Zwłaszcza z ich radomskim przewódcą, co cieciował w MPK i myśli że jest doktorem prawa.
Avatar
Juzefina / 6 września 2016 o 07:29
0
Nowe linie powinny byc, modyfikacje tras tez, tylu pasjonatow w Lublinie, ludzie pisza o swoich pomyslach, moze warto z tego skorzystac?
Modyfikacje i owszem ale nie wplątuj w to pasjonatów bo jak oni coś wymyślą to nie wiadomo czy śmiać się czy płakać.Rodzice jeszcze ich sponsorują to by wydawali kasę której nie ma.
Avatar
pt2000 / 6 września 2016 o 00:55
0
38 jest potrzebna...nie zabierajcie sensownej linii...Niech jezdzi nawet co godizne ale niech jezdzi, zmienicie jej trase tak, zeby pbslugiwala ja po trasie obecnej "19" i byloby calodniowe polaczenie po trasie obecnych 19 i 38 i wszyscy byliby zadowoleni.... dlaczego niby 38 jest bardziej bez sensu niz np 73? A jesli nie ma kasy na nowa "11" to moze warto rozwazyc inna trase wprowadzonej niedawno "30"? Niech zaczyna na osiedlu Widok, jedzie po trasie planowanej "11" przez Wrotkowska, Nowy Swiat do Placu Bychawskiego- jak potrzeba niech sobie zajedzie pod Dworzec Glowny PKP i  nawracjac dalej po swojej trasie trasie do Aleji Raclawickich, stad mozna sie zastanowic czy tak jak nowo planowana "11" do Weglarza czy po obecnej trasie na Zbozowa...Nawet jak do Weglarza to pod Kul sie dojedzie a stad na Zbozowa to juz nie problem... Co sadzicie o zmodyfikowaniu "30" w ten sposob?
38 jest potrzebna...nie zabierajcie sensownej linii...Niech jezdzi nawet co godizne ale niech jezdzi, zmienicie jej trase tak, zeby pbslugiwala ja po trasie obecnej "19" i byloby calodniowe polaczenie po trasie obecnych 19 i 38 i wszyscy byliby zadowoleni.... dlaczego niby 38 jest bardziej bez sensu niz np 73? A jesli nie ma kasy na nowa "11" to moze warto rozwazyc inna trase wprowadzonej niedawno "30"? Niech zaczyna na osiedlu Widok, jedzie po trasie planowanej "11" przez Wrotkowska, Nowy Swiat ... rozwiń
Avatar
Gość / 12 października 2016 o 16:51
0
Zobaczycie AUTOBUSY ELEKTRYCZNE w Lublinie .... jak świnia niebo ! Te złomy z Ursusa to była czysta propaganda jak i gaz łupkowy i inne ŻUKO-wkręty
Avatar
Gość / 9 września 2016 o 09:42
0
Bilety równie drogie jak w Krakowie i Warszawie. Szkoda ze nie zarabiam jak w tych miastach. Do tego nie jeżdzą trolejbusy a zrobiono trakcję na Jana Pawła. Było widac niebo a teraz jest jak w klatce.
Avatar
Gość / 8 września 2016 o 18:22
0
dlaczego trolejbusy kosztują drożej od autobusów?
Avatar
Gość / 7 września 2016 o 22:48
0
A kiedy będą nowe autobusy elektryczne z Ursusa . Żuk obiecał 77 sztuk , a MPK zakupiła tyko 1 . Chyba czekają do wyborów z tą "kiełbasą ".
Avatar
Gość / 7 września 2016 o 14:50
0
Może czas wreszcie pomyśleć o jakiejś linii tramwajowej ??? Taka pipidówka Olsztyn daje radę, a Lublin nie ?????
Avatar
Gość / 7 września 2016 o 14:38
0
Skoro podwyżka cen biletów nie przyniosła efektów i nie ma nowych połączeń, to należy wrócić do poprzednich cen biletów i zlikwidować połączenia do Świdnika.
Avatar
Gość / 7 września 2016 o 13:16
0
Śmiać mi się chce, że ZTM zakładał, że po podwyżce cen biletów ich sprzedaż utrzyma się na takim samym poziomie jak przed podwyżką... zastanawia mnie czy tzw. "Prawo popytu i podaży" coś im mówi...haha ekonomiści za dychę...
Avatar
Iks / 7 września 2016 o 11:37
0
Juzefina napisał:
Modyfikacje i owszem ale nie wplątuj w to pasjonatów bo jak oni coś wymyślą to nie wiadomo czy śmiać się czy płakać.Rodzice jeszcze ich sponsorują to by wydawali kasę której nie ma.
Zwłaszcza z ich radomskim przewódcą, co cieciował w MPK i myśli że jest doktorem prawa.
Avatar
Juzefina / 6 września 2016 o 07:29
0
Nowe linie powinny byc, modyfikacje tras tez, tylu pasjonatow w Lublinie, ludzie pisza o swoich pomyslach, moze warto z tego skorzystac?
Modyfikacje i owszem ale nie wplątuj w to pasjonatów bo jak oni coś wymyślą to nie wiadomo czy śmiać się czy płakać.Rodzice jeszcze ich sponsorują to by wydawali kasę której nie ma.
Avatar
pt2000 / 6 września 2016 o 00:55
0
38 jest potrzebna...nie zabierajcie sensownej linii...Niech jezdzi nawet co godizne ale niech jezdzi, zmienicie jej trase tak, zeby pbslugiwala ja po trasie obecnej "19" i byloby calodniowe polaczenie po trasie obecnych 19 i 38 i wszyscy byliby zadowoleni.... dlaczego niby 38 jest bardziej bez sensu niz np 73? A jesli nie ma kasy na nowa "11" to moze warto rozwazyc inna trase wprowadzonej niedawno "30"? Niech zaczyna na osiedlu Widok, jedzie po trasie planowanej "11" przez Wrotkowska, Nowy Swiat do Placu Bychawskiego- jak potrzeba niech sobie zajedzie pod Dworzec Glowny PKP i  nawracjac dalej po swojej trasie trasie do Aleji Raclawickich, stad mozna sie zastanowic czy tak jak nowo planowana "11" do Weglarza czy po obecnej trasie na Zbozowa...Nawet jak do Weglarza to pod Kul sie dojedzie a stad na Zbozowa to juz nie problem... Co sadzicie o zmodyfikowaniu "30" w ten sposob?
38 jest potrzebna...nie zabierajcie sensownej linii...Niech jezdzi nawet co godizne ale niech jezdzi, zmienicie jej trase tak, zeby pbslugiwala ja po trasie obecnej "19" i byloby calodniowe polaczenie po trasie obecnych 19 i 38 i wszyscy byliby zadowoleni.... dlaczego niby 38 jest bardziej bez sensu niz np 73? A jesli nie ma kasy na nowa "11" to moze warto rozwazyc inna trase wprowadzonej niedawno "30"? Niech zaczyna na osiedlu Widok, jedzie po trasie planowanej "11" przez Wrotkowska, Nowy Swiat ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 41

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują?

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują? 0 0

120 milionów złotych na modernizację i budowę ponad 200 kilometrów dróg trafiło do wszystkich powiatów z województwa lubelskiego. Całkowita wartość inwestycji realizowanych w ramach tzw. megaprojektu drogowego wyniesie ok. 210 mln zł

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

Graffiti psuje krajobraz? Bolesław Stelmach chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Bolesław Stelmach chce by je zamalować i posadzić bluszcz 19 13

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 0 3

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 4 3

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 1

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 76 15

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 7 2

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 3 1

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł 7 5

Ponad 900 tys. zł udało się odzyskać miastu od zadłużonych najemców mieszkań komunalnych, którzy zgłosili się do programu dającego im szansę na umorzenie do 70 proc. zaległości. Z takiej możliwości skorzystała prawie co siódma z uprawnionych osób. Jak dużych długów mogą się pozbyć?

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie 2 3

Maria Kosidło z Radzynia Podlaskiego zaczęła we wtorek pikietę pod Urzędem Miasta. W toczącym się od dwóch lat sporze chodzi o mieszkanie komunalne. Kobieta zarzuca urzędnikom, że bezprawnie rozwiązali z nią umowę i zajęli lokum

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!"
film

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!" 38 27

Hodowcy świń z okolic Parczewa zablokowali samochód lekarzy weterynarii, którzy zamierzali przeprowadzić ubój zwierząt zagrożonych afrykańskim pomorem świń. – Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła – nie ukrywa przewodniczący rolniczego stowarzyszenia, który przyjechał wesprzeć okolicznych mieszkańców