Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 stycznia 2012 r.
14:15
Edytuj ten wpis

Muzeum dawnego przemysłu i okręt na gościnnych występach w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 6 A A
Taśma montażowa samochodów ciężarowych Lublin 51 w 1951 roku.
Taśma montażowa samochodów ciężarowych Lublin 51 w 1951 roku.

Tak, Lublin był kiedyś prężnym ośrodkiem przemysłowym. Tak, mowa o tym samym mieście, w którym teraz słowo "inwestycja” kojarzy się z nowym sklepem, a niekoniecznie z dużą fabryką. Ale z tego, co było kiedyś, już niebawem może powstać muzeum.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Stworzenie takiego muzeum to pomysł Benona Bujowskiego z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2.

Z eksponatami nie powinno być większych problemów. Choćby ze starymi samochodami ciężarowymi marki Lublin. Pierwszy taki pojazd został wyprodukowany 60 lat temu, niedługo minie 61. rocznica odkąd pierwszy model zjechał z taśmy montażowej.

– W Lublinie jest pewien pan, który ma zakład kamieniarski. Na podwórku ma pięć takich lublinów – opowiada Benon Bujnowski. – Znam jeszcze dwa inne, które są na chodzie. Dopóki takie pojazdy są jeszcze za stodołami i w stodołach nie będzie trudno je pozyskać. Ale trzeba się spieszyć, zanim nie zostaną zezłomowane.

Żukiem dookoła świata

Podobnie jest z poczciwymi żukami, najbardziej znanymi lubelskimi furgonetkami. Przy ul. Mełgiewskiej powstało w sumie 587 500 pojazdów tego typu.

– To pojazd, który zmienił rzeczywistość polskiej wsi – podkreśla Bujnowski. Ze znalezieniem takich samochodów też nie będzie problemów. – Tym bardziej że taki żuk kosztuje teraz poniżej tysiąca złotych.

Muzeum miałoby też szansę na promocję. – Znany aktor Mateusz Damięcki zadeklarował, że jest gotów pojechać żukiem w podróż dookoła świata – mówi Bujnowski.

Gorzej będzie z samolotami. Bo choć dzisiaj brzmi to niewiarygodnie, to właśnie w Lublinie, w Zakładach Mechanicznych E. Plage i T. Laśkiewicz powstał pierwszy polski samolot. Było to w listopadzie 1921 r., niewiele ponad 90 lat temu. Wcześniej Polacy jedynie kupowali zagraniczne konstrukcje.

Okręt by się przydał

Fabryka działała przy ul. Łęczyńskiej (obecnie ul. Wrońska). Po zakładzie pozostały tylko hangary i sporo fotograficznych pamiątek. Podobnie jak po fabryce wag, dużo jest też starych maszyn rolniczych produkowanych w Lublinie, w tym noszący imię naszego miasta kierat.
Bujnowski ma jeszcze bardziej szalony plan. Chce ściągnąć znad morza… okręt.
Typu Lublin, rzecz jasna.

Te jednostki pływające, poza nazwą nie mają z naszym miastem nic wspólnego. Ale mogłyby być sporą reklamą. – Były trzy statki typu Lublin i pięć okrętów, w tym jeden o nazwie Lublin. To już spora flotylla – mówi Bujnowski. – Także u nas, na Zamku powstało pierwsze ministerstwo morskie.
Wzorowe muzeum

Okręt, jako filia muzeum, mógłby stanąć w pobliżu Zespołu Szkół Transportowo Komunikacyjnych przy ul. Zemborzyckiej. Tu jest dla niego wystarczająco dużo przestrzeni. Tym bardziej, że magistrat myśli o tym adresie, jako jednym z miejsc, w którym mogłyby się znaleźć placówki związane z szeroko rozumianą kulturą. Takie było zresztą jedno z założeń aplikacji miasta do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r., żeby ożywić także lubelskie dzielnice, by ciekawe wydarzenia nie odbywały się wyłącznie w ścisłym śródmieściu.

Twórcy muzeum zastanawiają się też nad lokalizacją samego muzeum. – Wolelibyśmy jednak obiekty znajdujące się bliżej centrum. Idealnym miejscem byłby stary browar przy Bernardyńskiej, na co są szanse, bo jest on własnością Skarbu Państwa. Albo hangary dawnej fabryki samolotów, które znajdują się przy dzisiejszej ul. Wrońskiej. Tu problemem jest fakt, że w latach 90. hangary zostały sprzedane. Ale być może udałoby się je wydzierżawić – dodaje Bujnowski.

– Dla mnie wzorem jest muzeum techniki, które zostało zorganizowane w warsztatach szkolnych w Stalowej Woli. Ale nie mówię, że mamy ten wzór powtórzyć.

Lepsze niż matematyka

Z kolei lubelskie żuki mogą stanąć w pobliżu Politechniki Lubelskiej. Jednym z pomysłów jest odrestaurowanie kilku furgonetek i zamocowanie ich na ustawionych w okręgu cokołach. Tak, by każdy z mieszkańców mógł zobaczyć, jak taki pojazd jest skonstruowany. Twórcy muzeum liczą na to, że tego typu instalacja okaże się interesująca i będzie w stanie bardziej zaciekawić lubelską myślą techniczną niż niejedna książka, wystawa czy pogadanka.

– Takie prezentacje mogą bardziej zaciekawić młodzież naukami ścisłymi, niż przymusowe wprowadzanie matematyki do matury, które uważam za błąd – mówi Benon Bujnowski.

Magistrat, od którego zależy powołanie do życia nowego muzeum, na razie nie podaje konkretów, gdzie taka placówka mogłaby zostać ulokowana i kiedy mogłaby rozpocząć działalność. W tej sprawie mają się jeszcze odbyć kolejne spotkania.

Pozostałe informacje

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin
ZDJĘCIA
galeria

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin

W czwartek Lublin odwiedziła Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács. Dyplomatka po siedmiu latach kończy "swoją misję", stolica Lubelszczyzny była pierwszym miastem jakie odwiedziła na swojej pożegnalnej trasie. Ambasador złożyła wieniec przed pomnikiem Solidarności polsko-węgierskiej.

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Znamy rozstrzygnięcia 4. kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w grupie „35+”.

Ortopedia jak nowa. Wszystko „ładne, pachnące, świeże”
galeria

Ortopedia jak nowa. Wszystko „ładne, pachnące, świeże”

Bez żadnej dotacji, wyłącznie z własnych środków Zamojski Szpital Niepubliczny przeprowadził remonty na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej. Pacjenci będą teraz mieć dużo lepsze warynki pobytu i leczenia.

IV Turniej Lubelskiego Cebularza w rugby zostanie rozegrany już w sobotę

IV Turniej Lubelskiego Cebularza w rugby zostanie rozegrany już w sobotę

Edach Budowlani Lublin po raz czwarty zapraszają na Turniej Lubelskiego Cebularza – Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży w rugby. Zawody odbędą się w najbliższą sobotę, na boiskach przy ul. Krasińskiego i ul. Magnoliowej. Początek o godz. 10.

Kolejna noc z przymrozkami

Kolejna noc z przymrozkami

Szykuje się kolejna noc z przymrozkami w województwie lubelskim.

"Jeden z łatwiejszych egzaminów". Pytamy o wrażenia po maturze z angielskiego
wideo
film

"Jeden z łatwiejszych egzaminów". Pytamy o wrażenia po maturze z angielskiego

Jakie wrażenia po egzaminie maturalnym z języka angielskiego? Zapytaliśmy o to uczniów z Lublina.

Antoni Muryj z Lubelskie Perła Polski Cycling Team najlepszy w Suchowoli

Antoni Muryj z Lubelskie Perła Polski Cycling Team najlepszy w Suchowoli

To był weekend pełen emocji. Na pierwszy plan wysuwa się rywalizacja w Pucharze Polski „Po ziemi zamojskiej”. Zmagania toczyły w okolicach Suchowoli, a rywalizowano w dwóch konkurencjach – jeździe indywidualnej na czas oraz wyścigu ze startu wspólnego.

Aquapark już otwarty. Mnóstwo wodnych atrakcji
ZDJĘCIA
galeria

Aquapark już otwarty. Mnóstwo wodnych atrakcji

W środę przed południem było oficjalne otwarcie, a od godz. 16 do nowej, rekreacyjnej części krytej pływalni w Biłgoraju mogli już wejść pierwsi użytkownicy.

SP 16 w Lublinie prowadzi nabór do klasy IV mistrzostwa sportowego w piłce nożnej

SP 16 w Lublinie prowadzi nabór do klasy IV mistrzostwa sportowego w piłce nożnej

Szkoła Podstawowa nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie zaprasza wszystkich chętnych, którzy chcą rozwijać swoje pasje sportowe i łączyć naukę z grą w piłkę nożną. W roku szkolnym 2024/2025 przy SP 16 zostanie utworzony oddział mistrzostwa sportowego w piłce nożnej na poziomie klasy IV.

Zamienił stołek burmistrza na starosty. Nietypowy sojusz w powiecie świdnickim

Zamienił stołek burmistrza na starosty. Nietypowy sojusz w powiecie świdnickim

Powiat świdnicki już z władzami. W czwartek przed południem podczas nadzwyczajnej sesji radni funkcję starosty powierzyli Waldemarowi Jaksonowi z Prawa i Sprawiedliwości, który do wtorku przez ponad 25 lat był burmistrzem Świdnika. Wicestarostą został Dariusz Kołodziejczyk, a członkiem zarządu Anna Dygulska. Oboje ostatnio byli sekretarzami w gminach powiatu świdnickiego.

KUL ma tego samego rektora. W planach status uczelni badawczej

KUL ma tego samego rektora. W planach status uczelni badawczej

Już oficjalnie ks. profesor Mirosław Kalinowski został ponownie rektorem KUL. Nie miał konkurentów.

Zamojska Akademia Kultury z koncertami na dziedzińcu
10 maja 2024, 19:00

Zamojska Akademia Kultury z koncertami na dziedzińcu

Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego i Zamojska Akademia Kultury zapraszają na otwarcie sezonu plenerowych koncertów, które odbywać się mają na dziedzińcu odnowionego gmachu dawnej Akademii Zamojskiej. Trzy pierwsze już w ten weekend.

Dwie dziewczyny i jeden chłopak. A na horyzoncie zastępczy tata
ZDJĘCIA I WIDEO
galeria
film

Dwie dziewczyny i jeden chłopak. A na horyzoncie zastępczy tata

W czwartek lubelskie sokoły zostały zaobrączkowane i poznaliśmy ich płeć. Udało się także zidentyfikować kawalera, który od blisko tygodnia kręci się wokół lubelskiego gniazda.

Strzelał z wiatrówki na ulicy. Zranił 14-latka

Strzelał z wiatrówki na ulicy. Zranił 14-latka

24-latek strzelał z wiatrówki w Zamościu. Ranił w głowę 14-latka. Usłyszał już zarzuty.

W tym miejscu oddychać warto pełną piersią. Mikroklimat w kolejnym mieście
galeria

W tym miejscu oddychać warto pełną piersią. Mikroklimat w kolejnym mieście

W tym miejscu nie tylko można, ale nawet trzeba oddychać pełną piersią. Wszystko po to, by zaznać leczniczych właściwości tężni solankowej. Pierwsza taka instalacja w mieście stanęła nad Krzną.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Stancje -> Wynajmę

bezpłatna stancja

powiat radzyński

0,00 zł

Nauka -> Inne

bezpłatne kursy

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Inne -> Sprzedam

dom z bala

lublin

65 000,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Osobowe

Nissan

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Komunikaty