Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 stycznia 2012 r.
14:15
Edytuj ten wpis

Muzeum dawnego przemysłu i okręt na gościnnych występach w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 6 A A
Taśma montażowa samochodów ciężarowych Lublin 51 w 1951 roku.
Taśma montażowa samochodów ciężarowych Lublin 51 w 1951 roku.

Tak, Lublin był kiedyś prężnym ośrodkiem przemysłowym. Tak, mowa o tym samym mieście, w którym teraz słowo "inwestycja” kojarzy się z nowym sklepem, a niekoniecznie z dużą fabryką. Ale z tego, co było kiedyś, już niebawem może powstać muzeum.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Stworzenie takiego muzeum to pomysł Benona Bujowskiego z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2.

Z eksponatami nie powinno być większych problemów. Choćby ze starymi samochodami ciężarowymi marki Lublin. Pierwszy taki pojazd został wyprodukowany 60 lat temu, niedługo minie 61. rocznica odkąd pierwszy model zjechał z taśmy montażowej.

– W Lublinie jest pewien pan, który ma zakład kamieniarski. Na podwórku ma pięć takich lublinów – opowiada Benon Bujnowski. – Znam jeszcze dwa inne, które są na chodzie. Dopóki takie pojazdy są jeszcze za stodołami i w stodołach nie będzie trudno je pozyskać. Ale trzeba się spieszyć, zanim nie zostaną zezłomowane.

Żukiem dookoła świata

Podobnie jest z poczciwymi żukami, najbardziej znanymi lubelskimi furgonetkami. Przy ul. Mełgiewskiej powstało w sumie 587 500 pojazdów tego typu.

– To pojazd, który zmienił rzeczywistość polskiej wsi – podkreśla Bujnowski. Ze znalezieniem takich samochodów też nie będzie problemów. – Tym bardziej że taki żuk kosztuje teraz poniżej tysiąca złotych.

Muzeum miałoby też szansę na promocję. – Znany aktor Mateusz Damięcki zadeklarował, że jest gotów pojechać żukiem w podróż dookoła świata – mówi Bujnowski.

Gorzej będzie z samolotami. Bo choć dzisiaj brzmi to niewiarygodnie, to właśnie w Lublinie, w Zakładach Mechanicznych E. Plage i T. Laśkiewicz powstał pierwszy polski samolot. Było to w listopadzie 1921 r., niewiele ponad 90 lat temu. Wcześniej Polacy jedynie kupowali zagraniczne konstrukcje.

Okręt by się przydał

Fabryka działała przy ul. Łęczyńskiej (obecnie ul. Wrońska). Po zakładzie pozostały tylko hangary i sporo fotograficznych pamiątek. Podobnie jak po fabryce wag, dużo jest też starych maszyn rolniczych produkowanych w Lublinie, w tym noszący imię naszego miasta kierat.
Bujnowski ma jeszcze bardziej szalony plan. Chce ściągnąć znad morza… okręt.
Typu Lublin, rzecz jasna.

Te jednostki pływające, poza nazwą nie mają z naszym miastem nic wspólnego. Ale mogłyby być sporą reklamą. – Były trzy statki typu Lublin i pięć okrętów, w tym jeden o nazwie Lublin. To już spora flotylla – mówi Bujnowski. – Także u nas, na Zamku powstało pierwsze ministerstwo morskie.
Wzorowe muzeum

Okręt, jako filia muzeum, mógłby stanąć w pobliżu Zespołu Szkół Transportowo Komunikacyjnych przy ul. Zemborzyckiej. Tu jest dla niego wystarczająco dużo przestrzeni. Tym bardziej, że magistrat myśli o tym adresie, jako jednym z miejsc, w którym mogłyby się znaleźć placówki związane z szeroko rozumianą kulturą. Takie było zresztą jedno z założeń aplikacji miasta do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r., żeby ożywić także lubelskie dzielnice, by ciekawe wydarzenia nie odbywały się wyłącznie w ścisłym śródmieściu.

Twórcy muzeum zastanawiają się też nad lokalizacją samego muzeum. – Wolelibyśmy jednak obiekty znajdujące się bliżej centrum. Idealnym miejscem byłby stary browar przy Bernardyńskiej, na co są szanse, bo jest on własnością Skarbu Państwa. Albo hangary dawnej fabryki samolotów, które znajdują się przy dzisiejszej ul. Wrońskiej. Tu problemem jest fakt, że w latach 90. hangary zostały sprzedane. Ale być może udałoby się je wydzierżawić – dodaje Bujnowski.

– Dla mnie wzorem jest muzeum techniki, które zostało zorganizowane w warsztatach szkolnych w Stalowej Woli. Ale nie mówię, że mamy ten wzór powtórzyć.

Lepsze niż matematyka

Z kolei lubelskie żuki mogą stanąć w pobliżu Politechniki Lubelskiej. Jednym z pomysłów jest odrestaurowanie kilku furgonetek i zamocowanie ich na ustawionych w okręgu cokołach. Tak, by każdy z mieszkańców mógł zobaczyć, jak taki pojazd jest skonstruowany. Twórcy muzeum liczą na to, że tego typu instalacja okaże się interesująca i będzie w stanie bardziej zaciekawić lubelską myślą techniczną niż niejedna książka, wystawa czy pogadanka.

– Takie prezentacje mogą bardziej zaciekawić młodzież naukami ścisłymi, niż przymusowe wprowadzanie matematyki do matury, które uważam za błąd – mówi Benon Bujnowski.

Magistrat, od którego zależy powołanie do życia nowego muzeum, na razie nie podaje konkretów, gdzie taka placówka mogłaby zostać ulokowana i kiedy mogłaby rozpocząć działalność. W tej sprawie mają się jeszcze odbyć kolejne spotkania.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jaszczomp / 29 stycznia 2012 o 16:27
0
Dobry pomysł przedmówcy.
Na Ratuszu wywiesić fotografie i życiorysy zdrajców, którzy przyczynili się do upadku przemysłu w Lublinie. "Ściana hańby"!!!
Avatar
x / 29 stycznia 2012 o 13:01
0
No i wszystko w temacie.Po przemysle, po zakladach pracy, po jakiejkolwiek wytworczosci pozostaly tylko jakies "pamiatki", z ktorych zrobi sie MUZEUM.
Smiac sie czy plakac..?
Avatar
ice / 29 stycznia 2012 o 12:47
0
święta prawda, popieram moich przedmówców,)
Avatar
Kaktus / 29 stycznia 2012 o 12:10
0
I jeszcze do nie tak dawna bo do roku 1989 Lublin był widoczny na przemysłowej mapie PRL-u i : Ursus i FSC i WSK- Świdnik i Cukrownia i Zakłady Tytoniowe i Zakłady Przemysłu Skórzanego i LZNS -iiiiii co z tego nam zostało nad czym skupia się do dnia dzisiejszego "nasza" władzunia?
A no, żeby dwóm Pietrasiewiczom i jednej Zentarowej jakaś krzywda tu się nie stała. Reczta ,t.j ponad juz 10% może swobodnie borykać się ze znalezieniem pracy, a jak nawet je znajdzie to wystarcza zaledwie na bilety MPK lub na czterokrotne zatankowanie pojazdu do pełna -niekoniecznie już na czynsz i inne opłaty . Czasami sastanawiam się czy powinienem podzielić entuzjazm Szczepkowskiej jakiego doznała ogłaszając wszem i wobec że "w Polsce skończył się komunizm" ? Co to dało
????to że swoje wnuki muszę odwiedzać w Anglii. Czy może to ,że dzisiaj bardziej każą mi się wstydzić wiary w Pana Boga niż za komuny ?.Komunie zarzucano cenzurę i ograniczanie swobód obywatelskich....a dzisiaj zobaczmy czego doświadczył : Gmyz,Pospieszalski,Wildstejn,Gargas,Stankiewicz,Cenckiewicz,Zybertowicz....i długo długo by wymieniać.
Tu rację, zdaje się mają wyłącznie: Michnik,Dworak,Żakowski no i podobieczni Eleonory Bergman.
Dzisiaj nawet taki szmatławiec jak Kurier Lubelski któremu zarzuciłem tendencyjne klakierstwo to odciął mnie od komentarzy do artykułów zamieszczonych na ich stronie internetowej (jak za dawnych lat w Trybunie Ludu)
Zastanawiam się po 30 latach rozważań nad mądrością słów piosenki "Nie=(czy) warto było z losem się droczyć" kiedy od gazu "płakały usta, płakały oczy" ?.
I jeszcze do nie tak dawna bo do roku 1989 Lublin był widoczny na przemysłowej mapie PRL-u i : Ursus i FSC i WSK- Świdnik i Cukrownia i Zakłady Tytoniowe i Zakłady Przemysłu Skórzanego i LZNS -iiiiii co z tego nam zostało nad czym skupia się do dnia dzisiejszego "nasza" władzunia?
A no, żeby dwóm Pietrasiewiczom i jednej Zentarowej jakaś krzywda tu się nie stała. Reczta ,t.j ponad juz 10% może swobodnie borykać się ze znalezieniem pracy, a jak nawet je znajdzie to wystarcza zaledwie na bilety MPK lub na czterokrotne zatank... rozwiń
Avatar
KOLPOR44 / 29 stycznia 2012 o 11:24
0
LUBLIN BYŁ MIASTEM PRZEMYSŁU MOTORZYCAJNEGO, LOTNICZEGO I Z MIASTA NOWOCZESNEGO W TZW DEMOKRACJI I KAPITALIŹMIE ZŁODZIEJSKIM PO 1989 ROKU STAŁ SIĘ SIELDISKIEM DZIADOWSTWA, BEZROBOCIA, BRAKU JAKIEGOKOLWIEK PRZEMYSŁU I NIEUDOLNYCH, NAWIEDZONYCH POLITYKÓW Z REGIONU!!ZERO INWESTORÓW, MIMO DZIESIĄTKÓW TYSIEĆY STUDENTÓW NIC NIE ZROBIONO BY DO MIASTA ŚCIĄGNĄĆ CHOĆ JEDNEGO,DUŻEGO PRACODAWCĘ!!ZRESZTĄ BUDOWA DRÓG, LOTNISKA, WSZYSTKO OPÓŹNIONE O DZIESIĄTKI LAT DO RESZTY KRAJU!!OBECNYCH ZAPÓŹNIEŃ NIE DA SIĘ NADROBIĆ W ROK, 10 LAT!!NO I DECYZJE WYBORCZE WIEŚNIAKÓW ZE WSI LUBLIN TO POPROSTU PORAŻKA!!SILNA POLZYCJA EKSTREMY, KATO OSZOŁOMÓW!!
LUBLIN BYŁ MIASTEM PRZEMYSŁU MOTORZYCAJNEGO, LOTNICZEGO I Z MIASTA NOWOCZESNEGO W TZW DEMOKRACJI I KAPITALIŹMIE ZŁODZIEJSKIM PO 1989 ROKU STAŁ SIĘ SIELDISKIEM DZIADOWSTWA, BEZROBOCIA, BRAKU JAKIEGOKOLWIEK PRZEMYSŁU I NIEUDOLNYCH, NAWIEDZONYCH POLITYKÓW Z REGIONU!!ZERO INWESTORÓW, MIMO DZIESIĄTKÓW TYSIEĆY STUDENTÓW NIC NIE ZROBIONO BY DO MIASTA ŚCIĄGNĄĆ CHOĆ JEDNEGO,DUŻEGO PRACODAWCĘ!!ZRESZTĄ BUDOWA DRÓG, LOTNISKA, WSZYSTKO OPÓŹNIONE O DZIESIĄTKI LAT DO RESZTY KRAJU!!OBECNYCH ZAPÓŹNIEŃ NIE DA SIĘ NADROBIĆ W ROK, 10 LAT... rozwiń
Avatar
Vivien / 29 stycznia 2012 o 11:06
0
Myślę, że w tym muzeum techniki będą informacyjne tablice o obywatelach tego miasta i nie tylko, którzy przyczynili się do upadku przemysłu i zrobili z Lublina skansen przetykany szopami handlowymi.
Avatar
jaszczomp / 29 stycznia 2012 o 16:27
0
Dobry pomysł przedmówcy.
Na Ratuszu wywiesić fotografie i życiorysy zdrajców, którzy przyczynili się do upadku przemysłu w Lublinie. "Ściana hańby"!!!
Avatar
x / 29 stycznia 2012 o 13:01
0
No i wszystko w temacie.Po przemysle, po zakladach pracy, po jakiejkolwiek wytworczosci pozostaly tylko jakies "pamiatki", z ktorych zrobi sie MUZEUM.
Smiac sie czy plakac..?
Avatar
ice / 29 stycznia 2012 o 12:47
0
święta prawda, popieram moich przedmówców,)
Avatar
Kaktus / 29 stycznia 2012 o 12:10
0
I jeszcze do nie tak dawna bo do roku 1989 Lublin był widoczny na przemysłowej mapie PRL-u i : Ursus i FSC i WSK- Świdnik i Cukrownia i Zakłady Tytoniowe i Zakłady Przemysłu Skórzanego i LZNS -iiiiii co z tego nam zostało nad czym skupia się do dnia dzisiejszego "nasza" władzunia?
A no, żeby dwóm Pietrasiewiczom i jednej Zentarowej jakaś krzywda tu się nie stała. Reczta ,t.j ponad juz 10% może swobodnie borykać się ze znalezieniem pracy, a jak nawet je znajdzie to wystarcza zaledwie na bilety MPK lub na czterokrotne zatankowanie pojazdu do pełna -niekoniecznie już na czynsz i inne opłaty . Czasami sastanawiam się czy powinienem podzielić entuzjazm Szczepkowskiej jakiego doznała ogłaszając wszem i wobec że "w Polsce skończył się komunizm" ? Co to dało
????to że swoje wnuki muszę odwiedzać w Anglii. Czy może to ,że dzisiaj bardziej każą mi się wstydzić wiary w Pana Boga niż za komuny ?.Komunie zarzucano cenzurę i ograniczanie swobód obywatelskich....a dzisiaj zobaczmy czego doświadczył : Gmyz,Pospieszalski,Wildstejn,Gargas,Stankiewicz,Cenckiewicz,Zybertowicz....i długo długo by wymieniać.
Tu rację, zdaje się mają wyłącznie: Michnik,Dworak,Żakowski no i podobieczni Eleonory Bergman.
Dzisiaj nawet taki szmatławiec jak Kurier Lubelski któremu zarzuciłem tendencyjne klakierstwo to odciął mnie od komentarzy do artykułów zamieszczonych na ich stronie internetowej (jak za dawnych lat w Trybunie Ludu)
Zastanawiam się po 30 latach rozważań nad mądrością słów piosenki "Nie=(czy) warto było z losem się droczyć" kiedy od gazu "płakały usta, płakały oczy" ?.
I jeszcze do nie tak dawna bo do roku 1989 Lublin był widoczny na przemysłowej mapie PRL-u i : Ursus i FSC i WSK- Świdnik i Cukrownia i Zakłady Tytoniowe i Zakłady Przemysłu Skórzanego i LZNS -iiiiii co z tego nam zostało nad czym skupia się do dnia dzisiejszego "nasza" władzunia?
A no, żeby dwóm Pietrasiewiczom i jednej Zentarowej jakaś krzywda tu się nie stała. Reczta ,t.j ponad juz 10% może swobodnie borykać się ze znalezieniem pracy, a jak nawet je znajdzie to wystarcza zaledwie na bilety MPK lub na czterokrotne zatank... rozwiń
Avatar
KOLPOR44 / 29 stycznia 2012 o 11:24
0
LUBLIN BYŁ MIASTEM PRZEMYSŁU MOTORZYCAJNEGO, LOTNICZEGO I Z MIASTA NOWOCZESNEGO W TZW DEMOKRACJI I KAPITALIŹMIE ZŁODZIEJSKIM PO 1989 ROKU STAŁ SIĘ SIELDISKIEM DZIADOWSTWA, BEZROBOCIA, BRAKU JAKIEGOKOLWIEK PRZEMYSŁU I NIEUDOLNYCH, NAWIEDZONYCH POLITYKÓW Z REGIONU!!ZERO INWESTORÓW, MIMO DZIESIĄTKÓW TYSIEĆY STUDENTÓW NIC NIE ZROBIONO BY DO MIASTA ŚCIĄGNĄĆ CHOĆ JEDNEGO,DUŻEGO PRACODAWCĘ!!ZRESZTĄ BUDOWA DRÓG, LOTNISKA, WSZYSTKO OPÓŹNIONE O DZIESIĄTKI LAT DO RESZTY KRAJU!!OBECNYCH ZAPÓŹNIEŃ NIE DA SIĘ NADROBIĆ W ROK, 10 LAT!!NO I DECYZJE WYBORCZE WIEŚNIAKÓW ZE WSI LUBLIN TO POPROSTU PORAŻKA!!SILNA POLZYCJA EKSTREMY, KATO OSZOŁOMÓW!!
LUBLIN BYŁ MIASTEM PRZEMYSŁU MOTORZYCAJNEGO, LOTNICZEGO I Z MIASTA NOWOCZESNEGO W TZW DEMOKRACJI I KAPITALIŹMIE ZŁODZIEJSKIM PO 1989 ROKU STAŁ SIĘ SIELDISKIEM DZIADOWSTWA, BEZROBOCIA, BRAKU JAKIEGOKOLWIEK PRZEMYSŁU I NIEUDOLNYCH, NAWIEDZONYCH POLITYKÓW Z REGIONU!!ZERO INWESTORÓW, MIMO DZIESIĄTKÓW TYSIEĆY STUDENTÓW NIC NIE ZROBIONO BY DO MIASTA ŚCIĄGNĄĆ CHOĆ JEDNEGO,DUŻEGO PRACODAWCĘ!!ZRESZTĄ BUDOWA DRÓG, LOTNISKA, WSZYSTKO OPÓŹNIONE O DZIESIĄTKI LAT DO RESZTY KRAJU!!OBECNYCH ZAPÓŹNIEŃ NIE DA SIĘ NADROBIĆ W ROK, 10 LAT... rozwiń
Avatar
Vivien / 29 stycznia 2012 o 11:06
0
Myślę, że w tym muzeum techniki będą informacyjne tablice o obywatelach tego miasta i nie tylko, którzy przyczynili się do upadku przemysłu i zrobili z Lublina skansen przetykany szopami handlowymi.
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 0

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 2 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 4

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 0

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 2 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 3

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 6 4

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 1 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 25 9

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 6

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce
wizualizacje
galeria

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce 12 3

43 apartamenty, parking podziemny, lokale usługowe i przede wszystkim przepiękny widok z okien – tak najkrócej opisać można „Apartamenty Bazyliańska 1”. Inwestycja na Zielonym Rynku otrzymała już pozytywną opinię służb konserwatorskich

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami?

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami? 0 0

Rodzinne ogródki działkowe są charakterystycznym elementem miejskiej przestrzeni w Polsce. Przez kilka dekad korzystali z nich pracownicy dużych zakładów oraz lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych. W ogrodach uprawiano warzywa i owoce dla swoich rodzin, gdy sklepowe półki były puste. Obecnie coraz więcej ogrodów jest użytkowanych przez młodych ludzi, którzy stawiają nową, typowo rekreacyjną architekturę ogrodową. Co zrobić z odpadami z rozbiórki altany?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.