Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 stycznia 2012 r.
14:15
Edytuj ten wpis

Muzeum dawnego przemysłu i okręt na gościnnych występach w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 6 A A
Taśma montażowa samochodów ciężarowych Lublin 51 w 1951 roku.
Taśma montażowa samochodów ciężarowych Lublin 51 w 1951 roku.

Tak, Lublin był kiedyś prężnym ośrodkiem przemysłowym. Tak, mowa o tym samym mieście, w którym teraz słowo "inwestycja” kojarzy się z nowym sklepem, a niekoniecznie z dużą fabryką. Ale z tego, co było kiedyś, już niebawem może powstać muzeum.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Stworzenie takiego muzeum to pomysł Benona Bujowskiego z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2.

Z eksponatami nie powinno być większych problemów. Choćby ze starymi samochodami ciężarowymi marki Lublin. Pierwszy taki pojazd został wyprodukowany 60 lat temu, niedługo minie 61. rocznica odkąd pierwszy model zjechał z taśmy montażowej.

– W Lublinie jest pewien pan, który ma zakład kamieniarski. Na podwórku ma pięć takich lublinów – opowiada Benon Bujnowski. – Znam jeszcze dwa inne, które są na chodzie. Dopóki takie pojazdy są jeszcze za stodołami i w stodołach nie będzie trudno je pozyskać. Ale trzeba się spieszyć, zanim nie zostaną zezłomowane.

Żukiem dookoła świata

Podobnie jest z poczciwymi żukami, najbardziej znanymi lubelskimi furgonetkami. Przy ul. Mełgiewskiej powstało w sumie 587 500 pojazdów tego typu.

– To pojazd, który zmienił rzeczywistość polskiej wsi – podkreśla Bujnowski. Ze znalezieniem takich samochodów też nie będzie problemów. – Tym bardziej że taki żuk kosztuje teraz poniżej tysiąca złotych.

Muzeum miałoby też szansę na promocję. – Znany aktor Mateusz Damięcki zadeklarował, że jest gotów pojechać żukiem w podróż dookoła świata – mówi Bujnowski.

Gorzej będzie z samolotami. Bo choć dzisiaj brzmi to niewiarygodnie, to właśnie w Lublinie, w Zakładach Mechanicznych E. Plage i T. Laśkiewicz powstał pierwszy polski samolot. Było to w listopadzie 1921 r., niewiele ponad 90 lat temu. Wcześniej Polacy jedynie kupowali zagraniczne konstrukcje.

Okręt by się przydał

Fabryka działała przy ul. Łęczyńskiej (obecnie ul. Wrońska). Po zakładzie pozostały tylko hangary i sporo fotograficznych pamiątek. Podobnie jak po fabryce wag, dużo jest też starych maszyn rolniczych produkowanych w Lublinie, w tym noszący imię naszego miasta kierat.
Bujnowski ma jeszcze bardziej szalony plan. Chce ściągnąć znad morza… okręt.
Typu Lublin, rzecz jasna.

Te jednostki pływające, poza nazwą nie mają z naszym miastem nic wspólnego. Ale mogłyby być sporą reklamą. – Były trzy statki typu Lublin i pięć okrętów, w tym jeden o nazwie Lublin. To już spora flotylla – mówi Bujnowski. – Także u nas, na Zamku powstało pierwsze ministerstwo morskie.
Wzorowe muzeum

Okręt, jako filia muzeum, mógłby stanąć w pobliżu Zespołu Szkół Transportowo Komunikacyjnych przy ul. Zemborzyckiej. Tu jest dla niego wystarczająco dużo przestrzeni. Tym bardziej, że magistrat myśli o tym adresie, jako jednym z miejsc, w którym mogłyby się znaleźć placówki związane z szeroko rozumianą kulturą. Takie było zresztą jedno z założeń aplikacji miasta do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r., żeby ożywić także lubelskie dzielnice, by ciekawe wydarzenia nie odbywały się wyłącznie w ścisłym śródmieściu.

Twórcy muzeum zastanawiają się też nad lokalizacją samego muzeum. – Wolelibyśmy jednak obiekty znajdujące się bliżej centrum. Idealnym miejscem byłby stary browar przy Bernardyńskiej, na co są szanse, bo jest on własnością Skarbu Państwa. Albo hangary dawnej fabryki samolotów, które znajdują się przy dzisiejszej ul. Wrońskiej. Tu problemem jest fakt, że w latach 90. hangary zostały sprzedane. Ale być może udałoby się je wydzierżawić – dodaje Bujnowski.

– Dla mnie wzorem jest muzeum techniki, które zostało zorganizowane w warsztatach szkolnych w Stalowej Woli. Ale nie mówię, że mamy ten wzór powtórzyć.

Lepsze niż matematyka

Z kolei lubelskie żuki mogą stanąć w pobliżu Politechniki Lubelskiej. Jednym z pomysłów jest odrestaurowanie kilku furgonetek i zamocowanie ich na ustawionych w okręgu cokołach. Tak, by każdy z mieszkańców mógł zobaczyć, jak taki pojazd jest skonstruowany. Twórcy muzeum liczą na to, że tego typu instalacja okaże się interesująca i będzie w stanie bardziej zaciekawić lubelską myślą techniczną niż niejedna książka, wystawa czy pogadanka.

– Takie prezentacje mogą bardziej zaciekawić młodzież naukami ścisłymi, niż przymusowe wprowadzanie matematyki do matury, które uważam za błąd – mówi Benon Bujnowski.

Magistrat, od którego zależy powołanie do życia nowego muzeum, na razie nie podaje konkretów, gdzie taka placówka mogłaby zostać ulokowana i kiedy mogłaby rozpocząć działalność. W tej sprawie mają się jeszcze odbyć kolejne spotkania.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jaszczomp / 29 stycznia 2012 o 16:27
0
Dobry pomysł przedmówcy.
Na Ratuszu wywiesić fotografie i życiorysy zdrajców, którzy przyczynili się do upadku przemysłu w Lublinie. "Ściana hańby"!!!
Avatar
x / 29 stycznia 2012 o 13:01
0
No i wszystko w temacie.Po przemysle, po zakladach pracy, po jakiejkolwiek wytworczosci pozostaly tylko jakies "pamiatki", z ktorych zrobi sie MUZEUM.
Smiac sie czy plakac..?
Avatar
ice / 29 stycznia 2012 o 12:47
0
święta prawda, popieram moich przedmówców,)
Avatar
Kaktus / 29 stycznia 2012 o 12:10
0
I jeszcze do nie tak dawna bo do roku 1989 Lublin był widoczny na przemysłowej mapie PRL-u i : Ursus i FSC i WSK- Świdnik i Cukrownia i Zakłady Tytoniowe i Zakłady Przemysłu Skórzanego i LZNS -iiiiii co z tego nam zostało nad czym skupia się do dnia dzisiejszego "nasza" władzunia?
A no, żeby dwóm Pietrasiewiczom i jednej Zentarowej jakaś krzywda tu się nie stała. Reczta ,t.j ponad juz 10% może swobodnie borykać się ze znalezieniem pracy, a jak nawet je znajdzie to wystarcza zaledwie na bilety MPK lub na czterokrotne zatankowanie pojazdu do pełna -niekoniecznie już na czynsz i inne opłaty . Czasami sastanawiam się czy powinienem podzielić entuzjazm Szczepkowskiej jakiego doznała ogłaszając wszem i wobec że "w Polsce skończył się komunizm" ? Co to dało
????to że swoje wnuki muszę odwiedzać w Anglii. Czy może to ,że dzisiaj bardziej każą mi się wstydzić wiary w Pana Boga niż za komuny ?.Komunie zarzucano cenzurę i ograniczanie swobód obywatelskich....a dzisiaj zobaczmy czego doświadczył : Gmyz,Pospieszalski,Wildstejn,Gargas,Stankiewicz,Cenckiewicz,Zybertowicz....i długo długo by wymieniać.
Tu rację, zdaje się mają wyłącznie: Michnik,Dworak,Żakowski no i podobieczni Eleonory Bergman.
Dzisiaj nawet taki szmatławiec jak Kurier Lubelski któremu zarzuciłem tendencyjne klakierstwo to odciął mnie od komentarzy do artykułów zamieszczonych na ich stronie internetowej (jak za dawnych lat w Trybunie Ludu)
Zastanawiam się po 30 latach rozważań nad mądrością słów piosenki "Nie=(czy) warto było z losem się droczyć" kiedy od gazu "płakały usta, płakały oczy" ?.
I jeszcze do nie tak dawna bo do roku 1989 Lublin był widoczny na przemysłowej mapie PRL-u i : Ursus i FSC i WSK- Świdnik i Cukrownia i Zakłady Tytoniowe i Zakłady Przemysłu Skórzanego i LZNS -iiiiii co z tego nam zostało nad czym skupia się do dnia dzisiejszego "nasza" władzunia?
A no, żeby dwóm Pietrasiewiczom i jednej Zentarowej jakaś krzywda tu się nie stała. Reczta ,t.j ponad juz 10% może swobodnie borykać się ze znalezieniem pracy, a jak nawet je znajdzie to wystarcza zaledwie na bilety MPK lub na czterokrotne zatank... rozwiń
Avatar
KOLPOR44 / 29 stycznia 2012 o 11:24
0
LUBLIN BYŁ MIASTEM PRZEMYSŁU MOTORZYCAJNEGO, LOTNICZEGO I Z MIASTA NOWOCZESNEGO W TZW DEMOKRACJI I KAPITALIŹMIE ZŁODZIEJSKIM PO 1989 ROKU STAŁ SIĘ SIELDISKIEM DZIADOWSTWA, BEZROBOCIA, BRAKU JAKIEGOKOLWIEK PRZEMYSŁU I NIEUDOLNYCH, NAWIEDZONYCH POLITYKÓW Z REGIONU!!ZERO INWESTORÓW, MIMO DZIESIĄTKÓW TYSIEĆY STUDENTÓW NIC NIE ZROBIONO BY DO MIASTA ŚCIĄGNĄĆ CHOĆ JEDNEGO,DUŻEGO PRACODAWCĘ!!ZRESZTĄ BUDOWA DRÓG, LOTNISKA, WSZYSTKO OPÓŹNIONE O DZIESIĄTKI LAT DO RESZTY KRAJU!!OBECNYCH ZAPÓŹNIEŃ NIE DA SIĘ NADROBIĆ W ROK, 10 LAT!!NO I DECYZJE WYBORCZE WIEŚNIAKÓW ZE WSI LUBLIN TO POPROSTU PORAŻKA!!SILNA POLZYCJA EKSTREMY, KATO OSZOŁOMÓW!!
LUBLIN BYŁ MIASTEM PRZEMYSŁU MOTORZYCAJNEGO, LOTNICZEGO I Z MIASTA NOWOCZESNEGO W TZW DEMOKRACJI I KAPITALIŹMIE ZŁODZIEJSKIM PO 1989 ROKU STAŁ SIĘ SIELDISKIEM DZIADOWSTWA, BEZROBOCIA, BRAKU JAKIEGOKOLWIEK PRZEMYSŁU I NIEUDOLNYCH, NAWIEDZONYCH POLITYKÓW Z REGIONU!!ZERO INWESTORÓW, MIMO DZIESIĄTKÓW TYSIEĆY STUDENTÓW NIC NIE ZROBIONO BY DO MIASTA ŚCIĄGNĄĆ CHOĆ JEDNEGO,DUŻEGO PRACODAWCĘ!!ZRESZTĄ BUDOWA DRÓG, LOTNISKA, WSZYSTKO OPÓŹNIONE O DZIESIĄTKI LAT DO RESZTY KRAJU!!OBECNYCH ZAPÓŹNIEŃ NIE DA SIĘ NADROBIĆ W ROK, 10 LAT... rozwiń
Avatar
Vivien / 29 stycznia 2012 o 11:06
0
Myślę, że w tym muzeum techniki będą informacyjne tablice o obywatelach tego miasta i nie tylko, którzy przyczynili się do upadku przemysłu i zrobili z Lublina skansen przetykany szopami handlowymi.
Avatar
jaszczomp / 29 stycznia 2012 o 16:27
0
Dobry pomysł przedmówcy.
Na Ratuszu wywiesić fotografie i życiorysy zdrajców, którzy przyczynili się do upadku przemysłu w Lublinie. "Ściana hańby"!!!
Avatar
x / 29 stycznia 2012 o 13:01
0
No i wszystko w temacie.Po przemysle, po zakladach pracy, po jakiejkolwiek wytworczosci pozostaly tylko jakies "pamiatki", z ktorych zrobi sie MUZEUM.
Smiac sie czy plakac..?
Avatar
ice / 29 stycznia 2012 o 12:47
0
święta prawda, popieram moich przedmówców,)
Avatar
Kaktus / 29 stycznia 2012 o 12:10
0
I jeszcze do nie tak dawna bo do roku 1989 Lublin był widoczny na przemysłowej mapie PRL-u i : Ursus i FSC i WSK- Świdnik i Cukrownia i Zakłady Tytoniowe i Zakłady Przemysłu Skórzanego i LZNS -iiiiii co z tego nam zostało nad czym skupia się do dnia dzisiejszego "nasza" władzunia?
A no, żeby dwóm Pietrasiewiczom i jednej Zentarowej jakaś krzywda tu się nie stała. Reczta ,t.j ponad juz 10% może swobodnie borykać się ze znalezieniem pracy, a jak nawet je znajdzie to wystarcza zaledwie na bilety MPK lub na czterokrotne zatankowanie pojazdu do pełna -niekoniecznie już na czynsz i inne opłaty . Czasami sastanawiam się czy powinienem podzielić entuzjazm Szczepkowskiej jakiego doznała ogłaszając wszem i wobec że "w Polsce skończył się komunizm" ? Co to dało
????to że swoje wnuki muszę odwiedzać w Anglii. Czy może to ,że dzisiaj bardziej każą mi się wstydzić wiary w Pana Boga niż za komuny ?.Komunie zarzucano cenzurę i ograniczanie swobód obywatelskich....a dzisiaj zobaczmy czego doświadczył : Gmyz,Pospieszalski,Wildstejn,Gargas,Stankiewicz,Cenckiewicz,Zybertowicz....i długo długo by wymieniać.
Tu rację, zdaje się mają wyłącznie: Michnik,Dworak,Żakowski no i podobieczni Eleonory Bergman.
Dzisiaj nawet taki szmatławiec jak Kurier Lubelski któremu zarzuciłem tendencyjne klakierstwo to odciął mnie od komentarzy do artykułów zamieszczonych na ich stronie internetowej (jak za dawnych lat w Trybunie Ludu)
Zastanawiam się po 30 latach rozważań nad mądrością słów piosenki "Nie=(czy) warto było z losem się droczyć" kiedy od gazu "płakały usta, płakały oczy" ?.
I jeszcze do nie tak dawna bo do roku 1989 Lublin był widoczny na przemysłowej mapie PRL-u i : Ursus i FSC i WSK- Świdnik i Cukrownia i Zakłady Tytoniowe i Zakłady Przemysłu Skórzanego i LZNS -iiiiii co z tego nam zostało nad czym skupia się do dnia dzisiejszego "nasza" władzunia?
A no, żeby dwóm Pietrasiewiczom i jednej Zentarowej jakaś krzywda tu się nie stała. Reczta ,t.j ponad juz 10% może swobodnie borykać się ze znalezieniem pracy, a jak nawet je znajdzie to wystarcza zaledwie na bilety MPK lub na czterokrotne zatank... rozwiń
Avatar
KOLPOR44 / 29 stycznia 2012 o 11:24
0
LUBLIN BYŁ MIASTEM PRZEMYSŁU MOTORZYCAJNEGO, LOTNICZEGO I Z MIASTA NOWOCZESNEGO W TZW DEMOKRACJI I KAPITALIŹMIE ZŁODZIEJSKIM PO 1989 ROKU STAŁ SIĘ SIELDISKIEM DZIADOWSTWA, BEZROBOCIA, BRAKU JAKIEGOKOLWIEK PRZEMYSŁU I NIEUDOLNYCH, NAWIEDZONYCH POLITYKÓW Z REGIONU!!ZERO INWESTORÓW, MIMO DZIESIĄTKÓW TYSIEĆY STUDENTÓW NIC NIE ZROBIONO BY DO MIASTA ŚCIĄGNĄĆ CHOĆ JEDNEGO,DUŻEGO PRACODAWCĘ!!ZRESZTĄ BUDOWA DRÓG, LOTNISKA, WSZYSTKO OPÓŹNIONE O DZIESIĄTKI LAT DO RESZTY KRAJU!!OBECNYCH ZAPÓŹNIEŃ NIE DA SIĘ NADROBIĆ W ROK, 10 LAT!!NO I DECYZJE WYBORCZE WIEŚNIAKÓW ZE WSI LUBLIN TO POPROSTU PORAŻKA!!SILNA POLZYCJA EKSTREMY, KATO OSZOŁOMÓW!!
LUBLIN BYŁ MIASTEM PRZEMYSŁU MOTORZYCAJNEGO, LOTNICZEGO I Z MIASTA NOWOCZESNEGO W TZW DEMOKRACJI I KAPITALIŹMIE ZŁODZIEJSKIM PO 1989 ROKU STAŁ SIĘ SIELDISKIEM DZIADOWSTWA, BEZROBOCIA, BRAKU JAKIEGOKOLWIEK PRZEMYSŁU I NIEUDOLNYCH, NAWIEDZONYCH POLITYKÓW Z REGIONU!!ZERO INWESTORÓW, MIMO DZIESIĄTKÓW TYSIEĆY STUDENTÓW NIC NIE ZROBIONO BY DO MIASTA ŚCIĄGNĄĆ CHOĆ JEDNEGO,DUŻEGO PRACODAWCĘ!!ZRESZTĄ BUDOWA DRÓG, LOTNISKA, WSZYSTKO OPÓŹNIONE O DZIESIĄTKI LAT DO RESZTY KRAJU!!OBECNYCH ZAPÓŹNIEŃ NIE DA SIĘ NADROBIĆ W ROK, 10 LAT... rozwiń
Avatar
Vivien / 29 stycznia 2012 o 11:06
0
Myślę, że w tym muzeum techniki będą informacyjne tablice o obywatelach tego miasta i nie tylko, którzy przyczynili się do upadku przemysłu i zrobili z Lublina skansen przetykany szopami handlowymi.
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 0

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 2 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 4

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 0

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 2 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 3

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 6 4

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 1 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 25 9

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 6

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce
wizualizacje
galeria

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce 12 3

43 apartamenty, parking podziemny, lokale usługowe i przede wszystkim przepiękny widok z okien – tak najkrócej opisać można „Apartamenty Bazyliańska 1”. Inwestycja na Zielonym Rynku otrzymała już pozytywną opinię służb konserwatorskich

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami?

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami? 0 0

Rodzinne ogródki działkowe są charakterystycznym elementem miejskiej przestrzeni w Polsce. Przez kilka dekad korzystali z nich pracownicy dużych zakładów oraz lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych. W ogrodach uprawiano warzywa i owoce dla swoich rodzin, gdy sklepowe półki były puste. Obecnie coraz więcej ogrodów jest użytkowanych przez młodych ludzi, którzy stawiają nową, typowo rekreacyjną architekturę ogrodową. Co zrobić z odpadami z rozbiórki altany?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!