Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 marca 2017 r.
20:00

Na plac Litewski wejdziemy w drugiej połowie lipca albo później. Wszystko przez procedury

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 72 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Nieprędko otwarty zostanie odnowiony pl. Litewski, chociaż jego przebudowa ma się zakończyć równo za miesiąc. Na pierwszy spacer możemy poczekać do drugiej połowy lipca, albo i dłużej. Plac, chociaż gotowy, może długo stać ogrodzony. Bo takie są procedury.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zgodnie z umową między miastem a firmą Budimex, przebudowa pl. Litewskiego ma się zakończyć najpóźniej 30 kwietnia. Nie oznacza to jednak, że już następnego dnia ogrodzenie zostanie zdjęte, a mieszkańcy będą mogli przysiąść na ławce obok fontanny. W pierwszej kolejności „komisja odbiorowa” musi sprawdzić, czy wszystko zrobiono zgodnie ze zleceniem.

– Na odbiory mamy 54 dni – wyjaśnia Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta, która nadzoruje przebudowę pl. Litewskiego.
W tym czasie trzeba będzie zbadać stan alejek, przyjrzeć się nawet fugom między kamiennymi płytami, ocenić prace zieleniarskie, zbadać ławki, latarnie, szalet... Ale nie z tym będzie najwięcej pracy.

– Będziemy musieli zbadać funkcjonalność fontanny – potwierdza Szczepańska.

Cacko, którego kosztorysowa wartość to 20 mln zł, ma nie tylko tryskać wodą, ale też ruszać podświetlanymi na rożne kolory strumieniami w takt muzyki nadawanej z głośników, które już wczoraj testował wykonawca prac. Możliwych jest wiele ustawień i kształtów strumieni. Tym więcej jest do sprawdzania, a to przecież nie jedyna fontanna na placu, choć najbardziej skomplikowana.

Jeśli miasto w całości wykorzysta 54-dniowy termin, to odbiory skończą się 23 czerwca. A to nie koniec procedur. – Po zakończeniu odbiorów musimy zgłosić plac do nadzoru budowlanego i po 21 dniach, jeśli nadzór nie zgłosi sprzeciwu, będziemy mogli użytkować plac – mówi Szczepańska.

Tak dochodzimy do drugiej połowy lipca. Mniej więcej tyle, co wspomniane procedury, może trwać wymiana pomnika Nieznanego Żołnierza, którego nową formę zaprezentowano wczoraj w Ratuszu. Nową, bo dotychczasowa oburza wojewodę i część kombatantów, którzy wytykają, że na kamiennych płytach upamiętniono głównie „czyny zbrojne formacji związanych z władzą komunistyczną”.

– Myśmy jako 18-letni chłopcy szli walczyć o Polskę, myśmy nie wybierali – mówi Henryk Czerkas z Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Więźniów Politycznych. – Była w tej miejscowości Armia Krajowa? Szliśmy do AK. Były Bataliony Chłopskie? Szliśmy do BCh. Była Armia Ludowa, szliśmy do Armii Ludowej. Myśmy nie wybierali pod jakimi sztandarami, myśmy walczyli o Polskę.

Nowy pomnik ma nawiązywać do tego z okresu międzywojnia. – Na tyle, na ile wiemy jak wyglądał – zastrzega architekt Jacek Ciepliński, autor projektu przebudowy placu, któremu też zlecono zaprojektowanie nowej formy pomnika. – Obecny fundament będzie przykryty płytami z piaskowca. Na środku będzie zasadnicza płyta z orłem według wzoru z 1919 r.

Z przeszłości zachowały się tylko opisy i jedno zdjęcie, na którym widać charakterystyczny żywopłot z cisu. Taki też żywopłot ma być posadzony za pomnikiem.

Do środy Ratusz ma zbierać opinie mieszkańców na temat przedstawionej wczoraj propozycji. Potem zleci projekt budowlany, wystąpi o zgodę konserwatora zabytków, uzyska pozwolenie na budowę i zamówi pomnik. – To może potrwać trzy miesiące – ocenia Ciepliński.

W tym czasie załatwione ma być też wszystko co konieczne do przeniesienia starego pomnika na cmentarz komunalny przy ul. Białej.

Koszt przebudowy placu to 48,8 mln zł.

Koncepcja nowego pomnika Nieznanego Żołnierza, którą zaprezenowano wczoraj
Koncepcja nowego pomnika Nieznanego Żołnierza, którą zaprezenowano wczoraj

Komentarze 72

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 22 maja 2017 o 19:51
0
Plac mógł być ładny, a jest tylko inny i zabetonowany. Szkoda, że nie posłuchano Rady Kultury przestrzeni. Może coś poprawi fontanna???
Avatar
kk / 31 marca 2017 o 18:40
0
Następny matoł z po.............. inspektor potwierdza gotowość do odbioru robót budowlanych zgodnie z projektem i zakończenie robót budowlanych ze przepisami i umową, za to mu płacą................... Komisja dokonuje ostatecznego odbioru do faktury MATOLE.................... następny
Avatar
xxx / 31 marca 2017 o 17:23
0
Nie wiem dlaczego wszyscy pluwacze krzyczą na forach o betonowej pustyni. Każdy w mierę inteligentny człowiek który nie ma kłopotów ze wzrokiem i który znajdzie sie na Litewskim zapewne zauważy na czym stoi. To jest kamień naturalny zwany granitem w różnych odcieniach, trochę szarości, trochę beżu, trochę kostki, trochę płyt. Granit szary to nasz materiał naturalny wydobywany ze złoża polskiego stworzonego przez naszą matkę naturę, a kamień beżowy to kamień pochodzacy ze złoża znajdującego sie na terytorium Chin też stworzonego przez też naszą matkę naturę (nie przez chińczyków). Beton to kamień sztuczny stworzony przez człowieka, niby łatwo to odróżnić ale jak sie okazuje dla mało inteligentnych ale za to bardzo krzykliwych pluwaczy i malkontentów, to niemożliwe. Poza tym gdzie ta pustynia???? Już widoczna linia nowego deptaka - fontanny, ławki wokół nowoposadzonych drzew i to dużych i pięknych, nowe siedziska fantazyjnie falujace, dwa piękne obszary drzewostanu starego i nasadzone nowe drzewa, nowe alejki, nowa promenada wzdłuż Europy z nasadzonymi drzewami, dużo ławek przy alejkach, place zabaw, a przestrzeń na uroczystości jak była tak i jest i bedzie na wieki wieków i w tym zakresie jej powierzchnia nie zmieniła się w stosunku do tej poprzedniej. Czekajcie ludziska z krytyką. Dopiero jak puszczą wodę która uzupełni przestzreń, wejdą ludzie, plac sie zapełni życiem zacznijcie obserwować i oceniać. Jeszcze miesiąc do zakończenia robót, Urząd przedstawia maksymalne terminy, a wy plujecie, narzekacie, krytykujecie. A jak skończą odbiory w tydzień to bedzie wam łyso za te kalumnie? Przeprosicie?
Nie wiem dlaczego wszyscy pluwacze krzyczą na forach o betonowej pustyni. Każdy w mierę inteligentny człowiek który nie ma kłopotów ze wzrokiem i który znajdzie sie na Litewskim zapewne zauważy na czym stoi. To jest kamień naturalny zwany granitem w różnych odcieniach, trochę szarości, trochę beżu, trochę kostki, trochę płyt. Granit szary to nasz materiał naturalny wydobywany ze złoża polskiego stworzonego przez naszą matkę naturę, a kamień beżowy to kamień pochodzacy ze złoża znajdującego sie na terytorium Chin też stworzonego przez też nas... rozwiń
Avatar
Gość / 31 marca 2017 o 15:20
0
Przypomina Plac Tiananmen z Chin. Tylko chinczycy swój pewnie zrobili za 1/10 ceny lubelskiego betonarium.
Avatar
Gość / 31 marca 2017 o 14:59
0
GESZEFCIARZE ... ulice im sprzatac a nie place remontowac
Avatar
uważny obserwator / 31 marca 2017 o 14:36
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Wydział inwestycji UM Lublin  i wszystko jasne! Znowu dali ciała, jak ze wszystkim. Plac na ukończeniu a nieudacznicy będą teraz dopinać pozwolenie na ustawienie pomnika. Wczoraj się o nim dowiedzieli. Mieli cały rok na to. Jak zwykle leży nadzór na realizacją inwestycji. Skąd oni biorą tych inspektorów nadzoru? Pewnie 100% decyduje cena, to i kadra inżynieryjna nadzorująca prace z najniższej półki. Jeśli Plac Litewski nie będzie otwarty na Euro U-21, to będzie kompromitacja na cały kraj. Kiedy wreszcie Prezydent usunie ten beton z wydziału inwestycji? decyzja o zmianie formy pomnika nieznanego żołnierza zapadła dopiero z poczatkiem 2017 roku a więc już w trakcie realizacji robót prowadzonych na Placu, a każda zmiana na zabytku wymaga odrębnego pozwolenia na budowę, więc dopiero teraz ci "nieudacznicy" mogli rozpocząć uzyskiwanie niezbędnych dokumentów i dopinać całość zagospodarowania Placu. Jak nie masz orientacji to nie obrażaj ludzi.
rozwiń
Avatar
111 / 31 marca 2017 o 14:34
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
"Komisja musi sprawdzić czy wszystko jest zgodne z zleceniem............", a ja myślałem, że komisja odbiera roboty wykonane.............. a inspektor nadzoru inwestorskiego sprawdza i pilnuje pn. "wszystko jest zgodne ze zleceniem". Ten zastępca dyrektora to jakiś MATO........... z po
MATO...... to jesteś TY, inspektor nadzoru stwierdza zgodność wykonania robót z projektem i pozwoleniem na budowę, a odbiory na zgodność ze zleceniem prowadzi właśnie "komisja" odbiorowa upoważniona przez Prezydenta. Nie wiesz, to się właśnie dowiedziałeś MATO.....
MATO...... to jesteś TY, inspektor nadzoru stwierdza zgodność wykonania robót z projektem i pozwoleniem na budowę, a odbiory na zgodność ze zleceniem prowadzi właśnie "komisja" odbiorowa upoważniona przez Prezydenta. Nie wiesz, to się właśnie dowiedziałeś MATO..... rozwiń
Avatar
uważny obserwator / 31 marca 2017 o 14:12
0
decyzja o zmianie formy pomnika nieznanego żołnierza zapadła dopiero z poczatkiem 2017 roku a więc już w trakcie realizacji robót prowadzonych na Placu, a każda zmiana na zabytku wymaga odrębnego pozwolenia na budowę, więc dopiero teraz ci "nieudacznicy" mogli rozpocząć uzyskiwanie niezbędnych dokumentów i dopinać całość zagospodarowania Placu. Jak nie masz orientacji to nie obrażaj ludzi.
Avatar
123 / 31 marca 2017 o 14:08
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
50 milionów za zalanie cementem, cena astronomiczna. Tym powinien zająć sie prokurator
50 milionów minus 85% dotacji = faktyczny koszt placu 7,2 mln
Avatar
Gość / 31 marca 2017 o 13:19
0
"Komisja musi sprawdzić czy wszystko jest zgodne z zleceniem............", a ja myślałem, że komisja odbiera roboty wykonane.............. a inspektor nadzoru inwestorskiego sprawdza i pilnuje pn. "wszystko jest zgodne ze zleceniem". Ten zastępca dyrektora to jakiś MATO........... z po
Avatar
Gość / 22 maja 2017 o 19:51
0
Plac mógł być ładny, a jest tylko inny i zabetonowany. Szkoda, że nie posłuchano Rady Kultury przestrzeni. Może coś poprawi fontanna???
Avatar
kk / 31 marca 2017 o 18:40
0
Następny matoł z po.............. inspektor potwierdza gotowość do odbioru robót budowlanych zgodnie z projektem i zakończenie robót budowlanych ze przepisami i umową, za to mu płacą................... Komisja dokonuje ostatecznego odbioru do faktury MATOLE.................... następny
Avatar
xxx / 31 marca 2017 o 17:23
0
Nie wiem dlaczego wszyscy pluwacze krzyczą na forach o betonowej pustyni. Każdy w mierę inteligentny człowiek który nie ma kłopotów ze wzrokiem i który znajdzie sie na Litewskim zapewne zauważy na czym stoi. To jest kamień naturalny zwany granitem w różnych odcieniach, trochę szarości, trochę beżu, trochę kostki, trochę płyt. Granit szary to nasz materiał naturalny wydobywany ze złoża polskiego stworzonego przez naszą matkę naturę, a kamień beżowy to kamień pochodzacy ze złoża znajdującego sie na terytorium Chin też stworzonego przez też naszą matkę naturę (nie przez chińczyków). Beton to kamień sztuczny stworzony przez człowieka, niby łatwo to odróżnić ale jak sie okazuje dla mało inteligentnych ale za to bardzo krzykliwych pluwaczy i malkontentów, to niemożliwe. Poza tym gdzie ta pustynia???? Już widoczna linia nowego deptaka - fontanny, ławki wokół nowoposadzonych drzew i to dużych i pięknych, nowe siedziska fantazyjnie falujace, dwa piękne obszary drzewostanu starego i nasadzone nowe drzewa, nowe alejki, nowa promenada wzdłuż Europy z nasadzonymi drzewami, dużo ławek przy alejkach, place zabaw, a przestrzeń na uroczystości jak była tak i jest i bedzie na wieki wieków i w tym zakresie jej powierzchnia nie zmieniła się w stosunku do tej poprzedniej. Czekajcie ludziska z krytyką. Dopiero jak puszczą wodę która uzupełni przestzreń, wejdą ludzie, plac sie zapełni życiem zacznijcie obserwować i oceniać. Jeszcze miesiąc do zakończenia robót, Urząd przedstawia maksymalne terminy, a wy plujecie, narzekacie, krytykujecie. A jak skończą odbiory w tydzień to bedzie wam łyso za te kalumnie? Przeprosicie?
Nie wiem dlaczego wszyscy pluwacze krzyczą na forach o betonowej pustyni. Każdy w mierę inteligentny człowiek który nie ma kłopotów ze wzrokiem i który znajdzie sie na Litewskim zapewne zauważy na czym stoi. To jest kamień naturalny zwany granitem w różnych odcieniach, trochę szarości, trochę beżu, trochę kostki, trochę płyt. Granit szary to nasz materiał naturalny wydobywany ze złoża polskiego stworzonego przez naszą matkę naturę, a kamień beżowy to kamień pochodzacy ze złoża znajdującego sie na terytorium Chin też stworzonego przez też nas... rozwiń
Avatar
Gość / 31 marca 2017 o 15:20
0
Przypomina Plac Tiananmen z Chin. Tylko chinczycy swój pewnie zrobili za 1/10 ceny lubelskiego betonarium.
Avatar
Gość / 31 marca 2017 o 14:59
0
GESZEFCIARZE ... ulice im sprzatac a nie place remontowac
Avatar
uważny obserwator / 31 marca 2017 o 14:36
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Wydział inwestycji UM Lublin  i wszystko jasne! Znowu dali ciała, jak ze wszystkim. Plac na ukończeniu a nieudacznicy będą teraz dopinać pozwolenie na ustawienie pomnika. Wczoraj się o nim dowiedzieli. Mieli cały rok na to. Jak zwykle leży nadzór na realizacją inwestycji. Skąd oni biorą tych inspektorów nadzoru? Pewnie 100% decyduje cena, to i kadra inżynieryjna nadzorująca prace z najniższej półki. Jeśli Plac Litewski nie będzie otwarty na Euro U-21, to będzie kompromitacja na cały kraj. Kiedy wreszcie Prezydent usunie ten beton z wydziału inwestycji? decyzja o zmianie formy pomnika nieznanego żołnierza zapadła dopiero z poczatkiem 2017 roku a więc już w trakcie realizacji robót prowadzonych na Placu, a każda zmiana na zabytku wymaga odrębnego pozwolenia na budowę, więc dopiero teraz ci "nieudacznicy" mogli rozpocząć uzyskiwanie niezbędnych dokumentów i dopinać całość zagospodarowania Placu. Jak nie masz orientacji to nie obrażaj ludzi.
rozwiń
Avatar
111 / 31 marca 2017 o 14:34
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
"Komisja musi sprawdzić czy wszystko jest zgodne z zleceniem............", a ja myślałem, że komisja odbiera roboty wykonane.............. a inspektor nadzoru inwestorskiego sprawdza i pilnuje pn. "wszystko jest zgodne ze zleceniem". Ten zastępca dyrektora to jakiś MATO........... z po
MATO...... to jesteś TY, inspektor nadzoru stwierdza zgodność wykonania robót z projektem i pozwoleniem na budowę, a odbiory na zgodność ze zleceniem prowadzi właśnie "komisja" odbiorowa upoważniona przez Prezydenta. Nie wiesz, to się właśnie dowiedziałeś MATO.....
MATO...... to jesteś TY, inspektor nadzoru stwierdza zgodność wykonania robót z projektem i pozwoleniem na budowę, a odbiory na zgodność ze zleceniem prowadzi właśnie "komisja" odbiorowa upoważniona przez Prezydenta. Nie wiesz, to się właśnie dowiedziałeś MATO..... rozwiń
Avatar
uważny obserwator / 31 marca 2017 o 14:12
0
decyzja o zmianie formy pomnika nieznanego żołnierza zapadła dopiero z poczatkiem 2017 roku a więc już w trakcie realizacji robót prowadzonych na Placu, a każda zmiana na zabytku wymaga odrębnego pozwolenia na budowę, więc dopiero teraz ci "nieudacznicy" mogli rozpocząć uzyskiwanie niezbędnych dokumentów i dopinać całość zagospodarowania Placu. Jak nie masz orientacji to nie obrażaj ludzi.
Avatar
123 / 31 marca 2017 o 14:08
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
50 milionów za zalanie cementem, cena astronomiczna. Tym powinien zająć sie prokurator
50 milionów minus 85% dotacji = faktyczny koszt placu 7,2 mln
Avatar
Gość / 31 marca 2017 o 13:19
0
"Komisja musi sprawdzić czy wszystko jest zgodne z zleceniem............", a ja myślałem, że komisja odbiera roboty wykonane.............. a inspektor nadzoru inwestorskiego sprawdza i pilnuje pn. "wszystko jest zgodne ze zleceniem". Ten zastępca dyrektora to jakiś MATO........... z po
Zobacz wszystkie komentarze 72

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica 0 0

Piłkarze Artura Bożyka wysoko pokonali w sobotnim meczu kontrolnym Sokoła Konopnica. Trzecioligowiec zaaplikował rywa-lom pięć goli. Biało-zieloni mieli jednak znacznie więcej sytuacji, pudłowali zwłaszcza w pierwszej połowie. Wiadomo już także, że do klubu z Chełma trafi Aleks Aftyka, który został wypożyczony na rok z Górnika Łęczna. Na obóz do Zwierzyńca z drużyną poje-dzie także Jakub Gołąb (Eko Różanka).

Jechali rowerami przez przejście, zauważyli policję i....
film

Jechali rowerami przez przejście, zauważyli policję i.... 5 11

Niewiele zabrakło a skończyłoby się mandatem. Rowerzyści mieli szczęście

Dwa transfery Motoru Lublin i trzy gole w sparingu z Victorią Sulejówek
galeria

Dwa transfery Motoru Lublin i trzy gole w sparingu z Victorią Sulejówek 0 0

Drugi sparing i pierwsze zwycięstwo Motoru Lublin. Podopieczni Mariusza Sawy pokonali w sobotę trzecioligowca z grupy pierwsze – Victorię Sulejówek 3:0. Gospodarze powinni jednak zdobyć zdecydowanie więcej bramek.

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej 4 5

Andrzej Czapski, były prezydent Białej Podlaskiej, który przegrał w ostatnich wyborach z Dariuszem Stefaniukiem (PiS), ogłasza swój start w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce 0 0

Hangar Agencji Mienia Wojskowego na bialskim lotnisku wciąż bez najemcy.

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur
30 września 2018, 16:00

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur 6 0

Co Gdzie Kiedy. 30 września o godz. 16 i 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się podwójny pokaz spektaklu w gwiazdorskiej obsadzie Polowanie na łosia.

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale 20 0

Lato wróciło. W przyszłym tygodniu możemy spodziewać się słońca, ale i burz z deszczem.

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce
galeria

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce 0 1

Zawody w skoku o tyczce pań miały zostać rozegrane w piątek, ale ze względu na niekorzystną aurę zostały przeniesione na sobotnie przedpołudnie. Pierwsze miejsce z wynikiem 4.50 m zdobyła Justyna Śmietanka

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie
28 lipca 2018, 11:00

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Atoli zaprasza na Słomiany Rynek (plac zieleni między ul. Towarowa i Kalinowszczyna), na wspólne świętowanie pierwszego chleba czyli Słowiańskich Podpłomyków. Wydarzenie obędzie się 28 lipca o godz. 11.

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją 2 1

27-latek, który miał trafić do więzienia ukrywał się przed mundurowymi. W piątek zauważył go policjant.

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 15 5

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 4 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 22 6

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 5

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 28 9

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.