Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 lutego 2017 r.
21:10

Na spacer z psem w Lublinie? Tak, ale tylko na smyczy. Miasto chce zaostrzyć prawo

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
717 81 A A
Od lipca zeszłego roku właściciel zwierzęcia (nie licząc ras uznanych za agresywne) może zwolnić psa z uwięzi na terenie „mało uczęszczanym”.
Od lipca zeszłego roku właściciel zwierzęcia (nie licząc ras uznanych za agresywne) może zwolnić psa z uwięzi na terenie „mało uczęszczanym”. (fot. Dominik Smaga)

Ratusz zapowiada wprowadzenie całkowitego zakazu spuszczania psów z uwięzi na terenach otwartych poza wyznaczonymi wybiegami. Takich wybiegów jest w Lublinie tylko pięć. Teraz miejskie prawo pozwala zwolnić psa z uwięzi w miejscu „mało uczęszczanym”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Projekt uchwały zaostrzającej prawo ma trafić do Rady Miasta „w najbliższym możliwym terminie”. Oficjalnie zapowiada to zastępca prezydenta Lublina, Artur Szymczyk.

Zaostrzenia prawa domagali się dzielnicowi radni z Czubów Północnych. Nie podoba im się zapisany w miejskiej uchwale paragraf dotyczący wyprowadzania psów. Od lipca zeszłego roku pozwala on właścicielowi zwierzęcia (nie licząc ras uznanych za agresywne) zwolnić psa z uwięzi na terenie „mało uczęszczanym”.

– Czy teren mało uczęszczany to taki, przez który przechodzi jedna osoba co pół godziny, czy co dwie, a może cztery godziny? – pytała w liście do miejskich radnych Elżbieta Szabała, przewodnicząca Rady Dzielnicy Czuby Północne. Podkreśla, że w dużych miastach „nie ma terenów mało uczęszczanych”. – Dlatego wszystkie psy powinny być wyprowadzane na uwięzi.

O liście z Czubów Północnych pisaliśmy obszernie już dwa tygodnie temu, gdy trafił on do prezydenta za sprawą jednego z radnych miejskich, Stanisława Brzozowskiego (PiS). Stwierdził on, że uchwała jest nieprecyzyjna i musi być jak najprędzej poprawiona.

Odpowiedzią Ratusza na pismo radnego jest deklaracja wiceprezydenta Szymczyka, że do Rady Miasta trafi projekt zmian. Przepis ma dostać nowe brzmienie:

„Na terenach przeznaczonych do wspólnego użytku psa należy prowadzić na uwięzi. Zwolnienie psa z uwięzi jest dozwolone na obszarach oznaczonych jako wybiegi dla psów pod warunkiem, że właściciel sprawuje kontrolę nad jego zachowaniem. Psy ras uznanych za agresywne oraz osobniki agresywne lub mogące stanowić zagrożenie dla otoczenia muszą być wyprowadzane na uwięzi i z założonym kagańcem, i tylko przez osoby pełnoletnie mogące zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywającym w pobliżu zwierzęcia”.

Jeżeli pomysł ten poprze Rada Miasta, to czworonogi z blokowisk nie będą mieć wiele swobody, bo wybiegów dla psów jest... tyle co kot napłakał. – W Lublinie mamy pięć ogrodzonych wybiegów z koszami na nieczystości – mówi Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. Tylko tu możliwe byłoby puszczenie psa wolno.

– To jest jakieś kuriozum. Taka uchwała byłaby sprzeczna z Ustawą o ochronie zwierząt – komentuje Bartłomiej Bałaban z nieformalnej grupy Lublin z Psem. Z kolei zwolennicy zaostrzenia prawa podkreślają, że właściciel psa odpowiada za szkody spowodowane przez zwierzę, ale już po fakcie.

Przepisy proponowane przez Ratusz byłyby ostrzejsze od tych, które obowiązywały do lipca zeszłego roku. Stara uchwała pozwalała zwolnić psa z uwięzi o ile miał kaganiec i nie wymagała by miejsce było „mało uczęszczane”. Dodajmy, że zmiana proponowana przez Ratusz powtarzałaby przepis unieważniony wcześniej przez wojewodę jako niezgodny z prawem. Chodzi o zdanie mówiące, że psy agresywne mogą być wyprowadzane tylko przez osoby pełnoletnie. Takie ograniczenie wpisane było również do obecnie obowiązującej uchwały, ale zostało wykreślone przez wojewodę.

Oazy psiej swobody

Miejskie wybiegi dla psów znajdują się na Kalinowszczyźnie (w wąwozie przy Wołyńskiej), Czechowie (przy Koncertowej), Wieniawie (przy Ogródkowej), Wrotkowie (nad rzeką, przy Romera) i na Czubach (w wąwozie obok ul. Dziewanny, naprzeciw ul. Jana Sawy).

Komentarze 81

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 31 lipca 2017 o 13:54
+2
po co ta nienawiść do psów? ludzie załatwiają się w bramach
Avatar
Tom / 13 lutego 2017 o 11:12
+2
  Na zabytkowy cmentarz wielowyznaniowy Walecznych/Unicka zwany tradycyjnie "Stary cmentarz unicki" ciagle wyprowadzane sa psy,co jest sprzeczne z prawem (Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarlych i o ochronie zabytkow i opiece nad zabytkami).Winnym tego profanowania miejsca pochówku ludzi (istnieja groby i szczątki ludzkie pod warstwą gruntu) jest parafia przy ul.Ruskiej w Lublinie,która łamie prawo nie wywiązując się z obowiązku ogrodzenia i oznaczenia zabytkowej nekropolii.W 2012 roku Rada Miasta Lublin uchwaliła Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla terenu zabytkowego cmentarza nieczynnego "Starego cmentarza unickiego" jako terenu publicznego,bo zabytkowe nekropolie są terenami publicznymi.Władze publiczne (UM i UW) do tej pory nie są w stanie wyegzekwować PRZESTRZEGANIA prawa w stosunku do parafii przy ul.Ruskiej.
  Na zabytkowy cmentarz wielowyznaniowy Walecznych/Unicka zwany tradycyjnie "Stary cmentarz unicki" ciagle wyprowadzane sa psy,co jest sprzeczne z prawem (Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarlych i o ochronie zabytkow i opiece nad zabytkami).Winnym tego profanowania miejsca pochówku ludzi (istnieja groby i szczątki ludzkie pod warstwą gruntu) jest parafia przy ul.Ruskiej w Lublinie,która łamie prawo nie wywiązując się z obowiązku ogrodzenia i oznaczenia zabytkowej nekropolii.W 2012 roku Rada Miasta Lublin uchwaliła Miejscowy Plan ... rozwiń
Avatar
Gość / 20 lutego 2017 o 17:34
+1
A ja jestem za zaostrzeniem kar dla śmieciarzy pod sklepami, na przystankach, pod swoimi blokami. Jestem za wprowadzeniem zakazu palenia na balkonach i zasmradzać sąsiadom. Ludzie mają prawo otworzyć okno bez wdychania waszego smrodu. Głupot typu, że pies męczy się w domu nie chce się słuchać. Przyszliście do tych miast pełni wiejskiej nienawiści do zwierząt i nie wiedząc jaką radość czerpie pies z bytności z opiekunem i że jest przeszczęśliwy mając swój kąt w jego domu, ale rzucanie tymi złotymi radami. A rada miasta niech nie będzie ważniejsza od ustawodawcy.
Avatar
Gość / 20 lutego 2017 o 17:28
+1
A na te wybiegi to psa wieźć taksówką, mpk, czy może na rowerze? Mało uczęszczane to mało uczęszczane i jak ktoś nie wie jakie to, to także nie co znaczy ograniczyć prędkość ze względu na warunki pogodowe, bo dla jednego będą wystarczające, a dla drugiego nie. Idą ludzie pies na smycz, a nie ma ludzi to pies może biegać. Przestańcie swoje nienawiść do zwierząt tuszować dobrem ludzi.
Avatar
Wszystko przeszkadza poj... / 14 lutego 2017 o 11:14
+1
Komuś przeszkadzają psy, innym przeszkadzają dzieci, innym hałas, a mi przeszkadzają SAMOCHODY!! Dlaczego mam być poszkodowany - ŻĄDAM WYPROWADZENIA SAMOCHODÓW Z MIASTA!
Avatar
Gość / 13 lutego 2017 o 17:17
+1
"Uważam,że osoby trzymające psy na smyczy podczas spaceru powinny same zamienić się z nimi miejcami. " No przecież smycz symetrycznie łączy psa z psiarzem, to można sobie wyobrazić, ze to pies prowadzi psiarza na smyczy.
Avatar
Gość / 13 lutego 2017 o 17:06
+1
Uważam,że osoby trzymające psy na smyczy podczas spaceru powinny same zamienić się z nimi miejcami. Chodza cały dzień wszędzie, tzn. do pracy do sklepu i sa wybiegane a pies ma tylko spacer 3 razy dziennie po 30 minut. Prosze mi odpowiedziec gdzie taki pies ma łapy wyprostowac. To ja mam jechac na drugi kraniec Lublina po pracy z psem aby ten sobie pibiegal w zagrodzie- jak dla bydła. Paranoja jakAś.
Avatar
Gość / 13 lutego 2017 o 16:05
+1
Ja wiem, że dla niektórych psie gówna na trawniku i obszczane narożniki budynków to piękno natury i kontakt z przyrodą, ale uwierzcie, że jesteście w mniejszości.
Avatar
Gość / 13 lutego 2017 o 15:05
+1
Mam psa i prowadzam go na smyczy- 8 metrowej automatycznej, pies jest mały (10kg) i nie ma w nim cienia agresji. W....wiają mnie ludzie którzy puszczają swoje psy- bo one są łagodne. Nie życzę sobie żeby jakiś pies biegający bez smyczy i kontroli właściciela skakał wokół mnie i mojego zwierzęcia, nie zawsze w pokojowych zamiarach.
Avatar
Gość / 13 lutego 2017 o 14:22
+1
Z kolei zwolennicy zaostrzenia prawa podkreślają, że właściciel psa odpowiada za szkody spowodowane przez zwierzę, ale już po fakcie. Debile a kiedy ma odpowiadać ? przed??
Avatar
ewa wislinska-swacha / 2 grudnia 2018 o 22:33
0
Jestes niesprawiedliwa. Wiekszosc psiazy sprzata po swoich psach. Widac, ze nie lubisz psow.
Avatar
ewa wislinska-swacha / 2 grudnia 2018 o 22:30
0
DLA CIEBIE TRZEBA ZOOSTRZYC.
Avatar
ewa wislinska-swacha / 2 grudnia 2018 o 22:23
0
Glupota!
Avatar
ewa wislinska-swacha / 2 grudnia 2018 o 21:52
0
Tam tez najwczesniej pojawily sie trutki na psy, kielbasa z trucizna itd, Barbarzynsrwo !
Avatar
ewa wislinska-swacha / 2 grudnia 2018 o 21:49
0
NIE lubisz psow i nir rozumiesz to juz trudno , ale nie utrudniaj zycia tym , co je lubia. 
Avatar
ewa wislinska-swacha / 2 grudnia 2018 o 21:36
0
Psy powinny byc puszczane luzem i wszedzie , bo inaczej staja sie agresywne. T ak bylo w moim dziecinstwie. pies byl wypuszczany z domu sam i potem wracal. Nikt sie nie skarzyl.Jak tak dalej pojdzie to nikt nie bedzie chcial miec psa, zwlaszcza ze schroniska. 
Avatar
Gość / 31 lipca 2017 o 13:54
+2
po co ta nienawiść do psów? ludzie załatwiają się w bramach
Avatar
Gość / 6 kwietnia 2017 o 15:17
0
Może jako ciekawostkę podam, że w Krakowie smycz jest obowiązkowa, chyba od 2014 roku.
Avatar
Gość / 6 kwietnia 2017 o 15:05
0
Już kwiecień. Kiedy to głosowanie?
Avatar
Praktyka sądowa w praktyce / 22 lutego 2017 o 22:04
0
28 października 2013 roku Sąd Rejonowy w Kozienicach skazał pewną kobietę z art. 77 Kodeksu Wykroczeń na karę grzywny w wysokości 250zł właśnie za brak smyczy podczas spaceru z psem. Sędzia w uzasadnieniu powiedział, tu cytuję: "Pies może być bez smyczy tylko w miejscu zamieszkania. Poza miejscem zamieszkania pies musi być na smyczy". Wniosek o ukaranie do sądu złożyła policja.
Zobacz wszystkie komentarze 81

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pogoda na niedzielę. Ma padać deszcz
film

Pogoda na niedzielę. Ma padać deszcz 0 0

Na niedzielę synoptycy przewidują przeważnie pochmurną pogodę. Do południa na wschodzie, a po południu na zachodzie kraju będzie padał słaby deszcz.

27-latek zbiera na wózek inwalidzki. Bez pomocy musiałby odkładać pieniędze przez 10 lat

27-latek zbiera na wózek inwalidzki. Bez pomocy musiałby odkładać pieniędze przez 10 lat 94 14

Wszystko sprzysięgło się przeciwko niemu. Nie widzi, ma niedowład kończyn – skutek niedotlenienia mózgu, co przyniosło czterokończynowe porażenie dziecięce.

Jej zdjęcia zachwycają. Jako jedna z nielicznych w Polsce stale współpracuje z NASA
MAGAZYN

Jej zdjęcia zachwycają. Jako jedna z nielicznych w Polsce stale współpracuje z NASA 62 1

Jej zdjęcia zdobią okładki kalendarzy i od lat zachwycają miłośników astrofotografii z całego świata. Jako jedna z czterech osób w Polsce, stale współpracuje z NASA. Jej pasją są zdjęcia nocnego nieba - rozmowa z Kamilą Mazurkiewicz-Osiak

Miejska ślizgawka w Chełmie już czynna. W jakiej cenie są bilety?
galeria

Miejska ślizgawka w Chełmie już czynna. W jakiej cenie są bilety? 4 1

Wystarczyło, że temperatury spadły poniżej zera a Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji otworzył sztuczne lodowisko przy ul. Sienkiewicza.

Start Lublin – Anwil Włocławek 96:71. Mistrz rozbity w hali Globus! [wideo]
film

Start Lublin – Anwil Włocławek 96:71. Mistrz rozbity w hali Globus! [wideo] 0 13

Niesamowite rzeczy działy się w sobotę w Lublinie. Start rozbił u siebie mistrza Polski Anwil Włocławek aż 96:71. Drugą połowę gospodarze wygrali 54:30. Co więcej, po 11 meczach drużyna Davida Dedka ma bilans 9-2!

Pszczółka Polski Cukier z trzecia wygraną z rzędu. Ślęza Wrocław wraca do domu pokonana [zdjęcia]
galeria

Pszczółka Polski Cukier z trzecia wygraną z rzędu. Ślęza Wrocław wraca do domu pokonana [zdjęcia] 0 3

To było bardzo przyjemne dla oka widowisko zwieńczone zwycięstwem Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Lubelskie koszykarki przedłużyły swoją serię zwycięstw do trzech, pokonując u siebie w sobotę Ślęzę Wrocław 61:56

Kolejny wypadek w Strzeszkowicach Dużych. Wśród rannych jest małe dziecko
AKTUALIZACJA
galeria

Kolejny wypadek w Strzeszkowicach Dużych. Wśród rannych jest małe dziecko 23 5

Cztery osoby zostały ranne, w tym 3-letnie dziecko w wyniku zdarzenia dwóch samochodów osobowych. Do wypadku doszło dzisiaj, tuż po godz. 18 w Strzeszkowicach Dużych na trasie Lublin-Kraśnik (droga krajowa nr 19).

Skoki narciarskie. Kubacki najlepszy z Polaków, dramat Żyły w drugiej serii
film

Skoki narciarskie. Kubacki najlepszy z Polaków, dramat Żyły w drugiej serii 0 0

W sobotę rozegrano pierwszy konkurs indywidualny w Niżnym Tagile. Po pierwszej serii kibice byli pełni radości bo Piotr Żyła plasował się na drugim miejscu z szansami na zwycięstwo. Niestety, drugi skok Polaka zepchnął go do trzeciej dziesiątki zawodów

Mobbing w sanepidzie? Zapowiadanej kontroli jeszcze nie było. "Nie chcemy niczego opóźniać"
Po naszej publikacji

Mobbing w sanepidzie? Zapowiadanej kontroli jeszcze nie było. "Nie chcemy niczego opóźniać" 9 12

Nadal nie rozpoczęła się wspólna kontrola wojewody i Głównego Inspektora Sanitarnego w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. Zapowiadana jeszcze na październik, miała dotyczyć zarzutów pracowników wobec szefowej stacji

Walczą o życie młodego jeża. "Maluch musiał długo czekać na pomoc"

Walczą o życie młodego jeża. "Maluch musiał długo czekać na pomoc" 25 14

Waży zaledwie 330 gram a jego wyniszczone ciałko prawie nie reaguje na bodźce – opisują stan zdrowia małego jeża członkowie Stowarzyszenia Leśne Pogotowie, którzy prowadzą Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Skrzynicach Drugich (powiat lubelski). Trwa walka o życie zwierzęcia.

Potrącenie pieszego. Były utrudnienia na trasie Lublin-Lubartów

Potrącenie pieszego. Były utrudnienia na trasie Lublin-Lubartów 8 1

Do potrącenia mężczyzny doszło na drodze krajowej nr 19 między Lublinem a Lubartowem. W miejscu wypadku – w Leonowie były utrudnienia w ruchu.

Wybrzeże Gdańsk – Azoty Puławy 25:26

Wybrzeże Gdańsk – Azoty Puławy 25:26 0 3

Niezwykle ciężką batalię mają za sobą szczypiorniści z Puław. Podopieczni trenera Michała Skórskiego wygrali w Gdańsku z tamtejszym Wybrzeżem różnicą jednego trafienia

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów
film

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów 0 0

Nowy Jork, Stany Zjednoczone. W piątek (06.12) odbyło się oficjalne otwarcie interaktywnej wystawy "Star Wars" w nowojorskim Dolby SoHo.

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp 0 7

Urząd Miasta Świdnik chce wymienić 1001 opraw lamp oświetleniowych na nowoczesne i energooszczędne. Urzędnicy zapowiadali, że w piątek złożą wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia]
galeria

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia] 48 13

Sobotnie poszukiwania prowadzone przez strażaków na Zalewie Zemborzyckim w Lublinie już się zakończyły. Niestety nie udało się odnaleźć młodszego z wędkarzy, w wieku 37 lat. Ciało starszego z mężczyzn - 60-latka z Lublina zostało odnalezione w wodzie przed południem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.