Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 października 2018 r.
10:09

Najgłośniejsze ulice w Lublinie. Pomysły na konkretne działania dla poszczególnych miejsc

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 33 A A
Al. Kraśnicka to jedna z najgłośniejszych ulic w Lublinie
Al. Kraśnicka to jedna z najgłośniejszych ulic w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

Gotowy jest plan walki z hałasem dającym się we znaki mieszkańcom Lublina. Najgorzej jest przy ruchliwych ulicach. Eksperci z Krakowa podpowiedzieli jak wyciszyć drogi. Teraz sami mieszkańcy mają czas na zgłaszanie swoich uwag.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Głównym źródłem ponadnormatywnej emisji hałasu w Lublinie jest ruch drogowy – przyznaje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego Urzędu Miasta. – Najmniejsze przekroczenia zaobserwowano w zakresie hałasu przemysłowego. Są miejscowe i występują na niewielkiej powierzchni sąsiadującej z zakładami przemysłowymi.

– Hałas wywołuje nie tylko dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu człowieka, ale może być również, w przypadku oddziaływania w dłuższym czasie i z odpowiednio wysoką siłą, poważnym czynnikiem stresotwórczym, a nawet przyczyną chorób i uszkodzeń słuchu – czytamy w raporcie krakowskiej firmy Ekkom.

Gdzie jest najgłośniej?

• Z zamówionego przez Ratusz raportu wynika, że największe przekroczenia dopuszczalnych poziomów hałasu są przy al. Kraśnickiej, al. Sikorskiego, ul. Sowińskiego, al. Spółdzielczości Pracy, ul. Kunickiego i Abramowickiej, Krochmalnej, Krańcowej oraz Turystycznej. Przy tych ulicach dozwolony poziom przekroczony jest o 15 decybeli.

• Taki wynik notowany jest miejscowo również przy ul. 3 Maja oraz Dolnej 3 Maja, Dożynkowej, Krężnickiej, Nowym Świecie i ul. Zorza. Przeważnie przy tych ulicach poziom hałasu jest przekroczony o 10 decybeli, a to też bardzo dużo.

• O 10 dB za głośno jest także przy wielu innych ulicach: al. Warszawskiej, al. Solidarności, Lubomelskiej, Wieniawskiej, Al. Racławickich, Lipowej, al. Piłsudskiego, Narutowicza, Skłodowskiej, Okopowej, Zamojskiej, Jana Pawła II, ul. Poniatowskiego, Podzamczu, Unickiej, Długiej, Wyzwolenia, Wojciechowskiej, ul. Zelwerowicza, Zemborzyckiej, Herberta, Głuskiej oraz Drodze Męczenników Majdanka.

– W sąsiedztwie pozostałych ulic przekroczenia wartości dopuszczalnych nie występują lub są znacznie mniejsze, do 5 dB – piszą autorzy raportu.

Eksperci zaproponowali konkretne działania dla poszczególnych miejsc, jednocześnie wskazując ulice, których wyciszenie jest najpilniejsze. Dlaczego te a nie inne? Podstawą był specjalny wskaźnik uwzględniający nie tylko to, o ile przekroczony jest poziom hałasu, ale również liczbę mieszkańców, którzy z tego powodu cierpią.

Najpilniejsze sprawy

• Przy Krańcowej od Długiej do Drogi Męczenników Majdanka miałoby pomóc przestrojenie sygnalizacji świetlnej i egzekwowanie ograniczeń prędkości.

• Tę samą receptę wystawiono odcinkowi Drogi Męczenników Majdanka od Lotniczej do Krańcowej, a także al. Andersa od Kalinowszczyzny do Lwowskiej, gdzie pomóc miałaby też wymiana nawierzchni.

• Nowy asfalt miałby zmniejszyć hałas na Herberta od Zemborzyckiej do Budowlanej, na Gospodarczej oraz Głębokiej.

• Ponadto na ul. Skłodowskiej (od Lipowej do Grottgera), choć w jej przypadku zalecono też dodatkowo „środki trwałego uspokojenia ruchu”, co oznacza zwykle progi zwalniające.

• Krakowska firma widziałaby takie progi również na odcinku Pawiej od Długiej do Lotniczej, a nawet na ul. Szczerbowskiego, chociaż tutaj musiałyby to być specjalne przeszkody, by nie utrudniały ruchu wozom strażackim.

• W dwóch miejscach zaproponowano posadzenie szpalerów zieleni osłaniającej budynki. Mowa o odcinku al. Tysiąclecia (od Hutniczej do Maszynowej) oraz o al. Sikorskiego (od Al. Racławickich do ul. Popiełuszki). Z kolei receptą dla Nowego Światu miałoby być ograniczenie ruchu.

To nie wszystko

Ogłoszony wczoraj raport jest bardzo obszerny, zwraca również uwagę na hałas dobiegający z linii kolejowych oraz wskazuje ulice, którymi trzeba się zająć w dalszej kolejności. Mowa tu m.in. o wymianie nawierzchni Krakowskiego Przedmieścia z jednoczesnym ograniczeniem ruchu, remoncie Lubartowskiej i Rusałki, remoncie i montażu progów zwalniających na Czechowskiej i Chmielnej. Montaż „środków trwałego uspokojenia ruchu” został zalecony nawet dla… ul. Bernardyńskiej.

Co Ty na to?

Od wczoraj każdy z mieszkańców może zgłosić swoje zastrzeżenia co do hałasu ulicznego i pomysłów na jego ograniczanie. – W ramach konsultacji społecznych mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje, jak również wnosić uwagi do rozwiązań zaproponowanych w programie – zachęca Mazurek-Podleśna. Uwagi będą przyjmowane do 12 listopada we wszystkich filiach Biura Obsługi Mieszkańców (Filaretów 44, Jagiełły 10, Kleeberga 12a, Pocztowa 1, Szaserów 13/15, Wieniawska 14, Żywnego 8 i na parterze Ratusza), w Wydziale Ochrony Środowiska przy Zana 38 oraz mailem na adres srodowisko@lublin.eu.

Quiz: Czy znasz te zabytki w woj. lubelskim?

Czy znasz te zabytki w woj. lubelskim?
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 24 października 2018 r. o 10:17
+56
Przede wszystkim trzeba wziąść się za motocyklistów i "rajdowców", których przejazdy są słyszalne z odległości 2 kilometrów
Avatar
Gość / 24 października 2018 r. o 10:39
+30
"egzekwowanie ograniczeń prędkości" - czy ktoś kiedyś dostał w Lublinie mandat za to? Można sto razy przejechać po osiedlówce 80km/h i nawet pouczenie za to nie grozi. Egzekwowanie ograniczeń prędkości w Lublinie to kpina.
Avatar
Stefan / 24 października 2018 r. o 11:05
+17
Skrzyżowanie DMM z Lotniczą zwłaszcza wyjazd z Lotniczej na DMM prosto lub w prawo - miejsce na pasie max dla jednego auta, to trochę niedopracowane. Krańcowa bardzo głośna plus karetki z niedalekiej bazy to prawda. Zmora Lublina ale i nie tylko to motocykliści z podrasowanymi wydechami, myślący że to co na wsi robi zachwyt to i w mieście też - tutaj na szczęście idzie zima i wieśmotorowcy przesiądą się do PKS i MPK :)
Avatar
Gość / 24 października 2018 r. o 10:35
+15
"egzekwowanie ograniczeń prędkości" - ha, ha, ha, ha, ha. Bardziej śmieszne jest tylko egzekwowanie prawidłowości parkowania na chodnikach. ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha. W całym Lublinie nie ma ani jednego fotoradaru, a Straż Miejsca chwali się, że wystali dziennie kilka mandatów za blokowanie chodników. ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha.
Avatar
Lublinioanin MM / 24 października 2018 r. o 11:32
+12
W pierwszej kolejności powinna być zrobiona nowa nawierzchnia na ww. ulicach.
Avatar
Gość / 24 października 2018 r. o 10:32
+10
Dlaczego wiadukt IK EA przy Al. Spółdzielczości Pracy nie funkcjonuje tak jak jak został do tego przeznaczony? Miał obsługiwać 2/3 ruchu a korzystają z niego nieliczni. Kiedy pojawi się stos. oznakowanie drogowe zamiast nieczytelny billboardów informujący o jeździe wiaduktem? Kiedy pojawi się wezwanie inwestora do wdrożenia działań gwarantujących obsługę komunikacyjną obiektu, pod względem natężenia ruchu z konkretnych wjazdów zgodnego z zakładanym obciążeniem ruchu pojazdów kołowych?
Avatar
Gość / 24 października 2018 r. o 10:37
+7
Po remoncie Drogi Męczenników Majdanka przy skrzyżowaniu z Lotniczą hałas wzrósł znacznie, prawdopodobnie właśnie za sprawą położonej nawierzchni. Ponadto jest także coś niewłaściwego w organizacji ruchu na tym skrzyżowaniu. Po zmianach kilka, kilkanaście razy w ciągu dnia słychać klaksony i to niezależnie od pory dnia i natężenia ruchu. W jakich sytuacjach - nie wiem, ale wiem jedno, że coś z organizacją ruchu jest nie tak, skoro kierowcy tak często używają klaksonów. Przed tym remontem to były sytuacje sporadyczne.
Avatar
DrInz / 24 października 2018 r. o 10:29
+7
Całe  szczęście że Lublin ominęła na większą skalę ta głupawka ze stawianiem ekranów dźwiękochłonnych gdzie popadnie...ostatnio tylko oszpecili kawałek Sławina przy ul.Ducha i Poligonowej, ale to poza centrum
Avatar
Gość / 24 października 2018 r. o 11:33
+6
A co z Diamentową??? O tej ulicy juz nikt nie pomysli? Tam tez jest masakra!
Avatar
Qba / 24 października 2018 r. o 19:11
+5
Uważam ,że już czas ograniczyć wjazd na ul Krakowskie Przedmieście bo słuzy ona głoównie pajacowaniu przez zakompleksionych motocyklistów i kierowców ztiuningowanych gratów , jedni i drudzy powodują koszmarny hałas niesprzyjający spacerom do i z ścisłego centrum (plac Litewski ,starówka)
 Popieram - Krakowskie od 3maja do wieniawskiej zamienic w deptak, z przejazdem srodkiem dla komunikacji miejskiej, jedna z najpiekniejszych ulic w miescie, a parkijace po obu stronach rupiecie tarasuja wygodne przejscie po chodniku!!!
Avatar
Gość / 26 października 2018 r. o 19:24
+2
Piszą o Al. Kraśnickiej, że najglosniejsza, ale w NIC co zrobić, żeby mieszkańcom było ciszej. Nawet Grottgera jest uwzględniona do poprawy a mega halasliwa Kraśnicka nie.
Avatar
orwell1990 / 25 października 2018 r. o 15:08
+2
dziennikwschodni.pl/kraj-swiat/w-miastach-potrzebne-sa-jak-najwieksze-drzewa,n,1000228940.html i nadal będzie się wycinać 200 drzew pod BUS pas nie potrzebny przeciez miało być tak eKOLOGICZNIE pieszo rowerowo ze ludzie zrezygnują z samochodów !???
Avatar
Gość / 25 października 2018 r. o 12:32
+1
PROGI ZWALNIAJĄCE na głównych ulicach ... porąbało kogoś !!! co z tego, że zwolnią jak za chwilę będą ponownie przyśpieszali co spowoduje ogromny wzrost ilości bardziej toksycznych spalin !!! już widzę jak mieszkańcy np. ul. Skłodowskiej z radością otwierają okna żeby nacieszyć się ciszą i powdychać aromatyczne spaliny ... poza tym na Skłodowskiej i tak jeździ się w tempie sennego ślimaka ...
Avatar
As / 25 października 2018 r. o 09:17
+1
Wiecie ile ten raport kosztował?
Avatar
Qba / 24 października 2018 r. o 19:11
+5
Uważam ,że już czas ograniczyć wjazd na ul Krakowskie Przedmieście bo słuzy ona głoównie pajacowaniu przez zakompleksionych motocyklistów i kierowców ztiuningowanych gratów , jedni i drudzy powodują koszmarny hałas niesprzyjający spacerom do i z ścisłego centrum (plac Litewski ,starówka)
 Popieram - Krakowskie od 3maja do wieniawskiej zamienic w deptak, z przejazdem srodkiem dla komunikacji miejskiej, jedna z najpiekniejszych ulic w miescie, a parkijace po obu stronach rupiecie tarasuja wygodne przejscie po chodniku!!!
Avatar
Kia / 24 października 2018 r. o 19:09
+2
Progi zwalniające do ograniczenia hałasu? Większy hałas wydaje auto mające się zatrzymać, przejeżdżając przez próg a już dużo głośniej jak po przejechaniu progu rusza że sporym przyspieszeniem. Tworzenie progów to idiotyzm. Przez co do atmosfery wydziela się znacznie więcej zanieczyszczeń dwutlenku węgla szkodliwych pyłów z klocków hamulcowych. Najpierw robi się ładne gładkie ulicę by potem co 50m kłaść na jezdni "śpiących policjantow"
 Pod warunkiem że progi będą co 50 metrów to nie bedzie się opłacało rozpedzać. TAK dla wyniesienia przejsć dla pieszych na takie progi bo to podwójna korzyść, obnizenie predkości i zwiększenie bezpieczeństwa pieszych
 Pod warunkiem że progi będą co 50 metrów to nie bedzie się opłacało rozpedzać. TAK dla wyniesienia przejsć dla pieszych na takie progi bo to podwójna korzyść, obnizenie predkości i zwiększenie bezpieczeństwa pieszych rozwiń
Avatar
Alik / 24 października 2018 r. o 19:05
+3
Uważam ,że już czas ograniczyć wjazd na ul Krakowskie Przedmieście bo słuzy ona głoównie pajacowaniu przez zakompleksionych motocyklistów i kierowców ztiuningowanych gratów , jedni i drudzy powodują koszmarny hałas niesprzyjający spacerom do i z ścisłego centrum (plac Litewski ,starówka)
Avatar
KK / 24 października 2018 r. o 19:05
+1
Czy ktoś mierzył na Diamentowej? W lecie i w ciepłe dni nie można okna otworzyć, bo nie zaśniesz. Stukot naczep w dużych samochodach, motocykle dawców narządów i tłum karetek na sygnale.... Na wyższych piętrach w wieżowcach szału można dostać.
 Jarównież dostaję szału przy Warszawskiej, upał na dworze a człowiek musi spac przy zamknietym oknie bo od Warszawskiej jeżdzi swołocz do 2-3 w nocy a od osiedla psy ujadają. Zaczynam marzyc o wyprowadzce do lasu...
Avatar
Gość / 24 października 2018 r. o 18:34
+2
Progi zwalniające do ograniczenia hałasu? Większy hałas wydaje auto mające się zatrzymać, przejeżdżając przez próg a już dużo głośniej jak po przejechaniu progu rusza że sporym przyspieszeniem. Tworzenie progów to idiotyzm. Przez co do atmosfery wydziela się znacznie więcej zanieczyszczeń dwutlenku węgla szkodliwych pyłów z klocków hamulcowych. Najpierw robi się ładne gładkie ulicę by potem co 50m kłaść na jezdni "śpiących policjantow"
Avatar
Gość / 24 października 2018 r. o 17:19
+5
Czy ktoś mierzył na Diamentowej? W lecie i w ciepłe dni nie można okna otworzyć, bo nie zaśniesz. Stukot naczep w dużych samochodach, motocykle dawców narządów i tłum karetek na sygnale.... Na wyższych piętrach w wieżowcach szału można dostać.
Zobacz wszystkie komentarze 33

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Huragan Międzyrzec Podlaski – Włodawianka 3:1. Wystarczyło dobre 45 minut

Huragan Międzyrzec Podlaski – Włodawianka 3:1. Wystarczyło dobre 45 minut

Wystarczyło kilkanaście minut pierwszej połowy, a podopieczni Damiana Panka zdobyli trzy gole w starciu z Włodawianką. Po 45 minutach Huragan prowadził 3:0 i było jasne, że trzy punkty zostaną w Międzyrzecu Podlaskim. Ostatecznie gospodarze wygrali 3:1.

Miss Startu PGE Ekstraligi jest z Lublina. Znaki szczególne: ładna i kocha sprzątać
Magazyn
galeria

Miss Startu PGE Ekstraligi jest z Lublina. Znaki szczególne: ładna i kocha sprzątać

- Myślę, że jest to też duża zasługa kibiców Motoru, którzy są bardzo zaangażowani we wszystkie akcje związane z klubem. Prężnie głosowali, ale nie tylko oni, bo dostawałam również wiele wiadomości od kibiców z innych klubów, którzy mnie dopingowali i trzymali kciuki za wygraną - mówi Magdalena Orkiszewska, podprowadzając żużlowego Motoru Lublin, tegoroczna Miss Startu PGE Ekstraligi.

Radny Kraśnika chce mniej plastiku, ale boją się powtórki z afery z 5G

Radny Kraśnika chce mniej plastiku, ale boją się powtórki z afery z 5G

Bez plastikowych słomek, jednorazowych talerzy i sztućców. Bez toreb, reklamówek i gadżetów z tworzyw sztucznych. Kraśnicki radny Krzysztof Ślusarz proponuje, aby ograniczyć szkodliwe dla środowiska materiały m.in. w urzędzie miasta. Są jednak głosy, że może to być powodem kolejnych żartów z Kraśnika.

Victoria Żmudź – Tomasovia 0:3. Potrafią wygrywać mimo osłabień

Victoria Żmudź – Tomasovia 0:3. Potrafią wygrywać mimo osłabień

Wicelider grupy drugiej też nie znalazł sposobu na Tomasovię. Piłkarze Pawła Babiarza w sobotę wygrali w Żmudzi mecz numer 12 w tym sezonie. Tym razem pokonali Victorię 3:0.

Tłum w Lublinie na Strajku Kobiet. "Rząd jest taki gibki, że wchodzi w nasze cipki"
wideo
galeria

Tłum w Lublinie na Strajku Kobiet. "Rząd jest taki gibki, że wchodzi w nasze cipki"

Tłumy przeszły ulicami Lublina w Strajku Kobiet. Na niedzielę jet planowana kolejna manifestacja.

Wisła Puławy – Cracovia II 4:1. Adrian Paluchowski ciągle strzela

Wisła Puławy – Cracovia II 4:1. Adrian Paluchowski ciągle strzela

Nie miała problemów z odniesieniem 13 zwycięstwa w tym sezonie Wisła Puławy. Duma Powiśla w sobotę pokonała na swoim stadionie rezerwy Cracovii 4:1. dzięki temu drugiemu w tabeli Sokołowi Sieniawa odskoczyła już na 10 punktów.

Podhale Nowy Targ – Hetman Zamość 1:2. W końcu pierwsza wygrana!

Podhale Nowy Targ – Hetman Zamość 1:2. W końcu pierwsza wygrana!

Długo piłkarze Hetmana kazali czekać swoim kibicom na pierwsze zwycięstwo w sezonie 2020/2021. Niespodziewanie, w ramach 16. kolejki podopieczni Jarosława Czarnieckiego pokonali w Nowym Targu tamtejsze Podhale 2:1. Trzeba dodać, że to trzeci mecz z rzędu ekipy z Zamościa bez porażki.

Marcin Wójcik z Ani Mru Mru odmawia TVP. „Bezwstydna propaganda”
galeria

Marcin Wójcik z Ani Mru Mru odmawia TVP. „Bezwstydna propaganda”

Znany kabareciarz upublicznił list, który wysłał do TVP. Marcin Wójcik rezygnuje z udziału w programie, bo jak tłumaczy nie zgadza się na zakłamywanie rzeczywistości.

Niby się nie zmienia, a jednak… Kazimierz Dolny w latach 90-tych. „Wtedy jeszcze nie przyjeżdżała Warszawa”
ZDJĘCIA
galeria

Niby się nie zmienia, a jednak… Kazimierz Dolny w latach 90-tych. „Wtedy jeszcze nie przyjeżdżała Warszawa”

Pstrokate parasole kawiarniane i prawdziwe punki. Tak wygląda Kazimierz Dolny z lat 90-tych na zdjęciach Macieja Kaczanowskiego. – Wtedy to była dla nas odskocznia – wspomina fotoreporter Dziennika Wschodniego.

Andrzej Duda: „Czuję się dobrze”

Andrzej Duda: „Czuję się dobrze”

Zakażony koronawirusem prezydent nagrał film, na którym mówi o swoim stanie zdrowia. Andrzej Duda tłumaczy, że gdyby wcześniej wiedział, że jest chory, to odwołałby wszystkie spotkania.

Na ratunek gastronomii w Lublinie. Jest specjalna akcja
galeria

Na ratunek gastronomii w Lublinie. Jest specjalna akcja

We wsparcie branży gastronomicznej włączają się władze Lublina. Będą zachęcać mieszkańców do zamawiania posiłków w lubelskich lokalach, które od soboty będą mogły sprzedawać posiłki jedynie na wynos lub z dowozem

Lewart Lubartów – Wólczanka 2:0. Zasłużona wygrana

Lewart Lubartów – Wólczanka 2:0. Zasłużona wygrana

Bardzo dobry mecz beniaminka z Lubartowa. Piłkarze Tomasza Bednaruka pokonali u siebie Wólczankę Wólka Pełkińska 2:0. I trzeba przyznać, że gospodarze w pełni zasłużyli na trzy punkty w starciu z trzecim zespołem w tabeli, który ostatni raz ani jednego punktu w lidze nie zdobył... dwa miesiące temu.

MKS Perła Lublin – KPR Ruch Chorzów 42:22
galeria

MKS Perła Lublin – KPR Ruch Chorzów 42:22

Po ostatniej porażce w Koszalinie mistrzynie Polski bardzo szybko wróciły na zwycięski szlak. W sobotę MKS Perła pokonał bowiem w hali Globus Ruch Chorzów i to różnicą aż 20 bramek

Zimowa zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki?
galeria

Zimowa zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki?

W nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki. Z czasu letniego przechodzimy na czas zimowy. Jak poradzi sobie z tym komunikacja?

Lublinianka – Lutnia 0:0. Szanują jeden punkt
galeria

Lublinianka – Lutnia 0:0. Szanują jeden punkt

Piłkarze Dariusza Bodaka nie powtórzyli wyniku z Piszczaca. W pierwszej rundzie Lublinianka ograła Lutnię na wyjeździe 1:0. Tym razem starcie obu ekip zakończyło się bezbramkowym remisem, chociaż groźniejsi byli gracze Piotra Kurowskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.