Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 października 2018 r.
10:09

Najgłośniejsze ulice w Lublinie. Pomysły na konkretne działania dla poszczególnych miejsc

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 33 A A
Al. Kraśnicka to jedna z najgłośniejszych ulic w Lublinie
Al. Kraśnicka to jedna z najgłośniejszych ulic w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

Gotowy jest plan walki z hałasem dającym się we znaki mieszkańcom Lublina. Najgorzej jest przy ruchliwych ulicach. Eksperci z Krakowa podpowiedzieli jak wyciszyć drogi. Teraz sami mieszkańcy mają czas na zgłaszanie swoich uwag.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Głównym źródłem ponadnormatywnej emisji hałasu w Lublinie jest ruch drogowy – przyznaje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego Urzędu Miasta. – Najmniejsze przekroczenia zaobserwowano w zakresie hałasu przemysłowego. Są miejscowe i występują na niewielkiej powierzchni sąsiadującej z zakładami przemysłowymi.

– Hałas wywołuje nie tylko dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu człowieka, ale może być również, w przypadku oddziaływania w dłuższym czasie i z odpowiednio wysoką siłą, poważnym czynnikiem stresotwórczym, a nawet przyczyną chorób i uszkodzeń słuchu – czytamy w raporcie krakowskiej firmy Ekkom.

Gdzie jest najgłośniej?

• Z zamówionego przez Ratusz raportu wynika, że największe przekroczenia dopuszczalnych poziomów hałasu są przy al. Kraśnickiej, al. Sikorskiego, ul. Sowińskiego, al. Spółdzielczości Pracy, ul. Kunickiego i Abramowickiej, Krochmalnej, Krańcowej oraz Turystycznej. Przy tych ulicach dozwolony poziom przekroczony jest o 15 decybeli.

• Taki wynik notowany jest miejscowo również przy ul. 3 Maja oraz Dolnej 3 Maja, Dożynkowej, Krężnickiej, Nowym Świecie i ul. Zorza. Przeważnie przy tych ulicach poziom hałasu jest przekroczony o 10 decybeli, a to też bardzo dużo.

• O 10 dB za głośno jest także przy wielu innych ulicach: al. Warszawskiej, al. Solidarności, Lubomelskiej, Wieniawskiej, Al. Racławickich, Lipowej, al. Piłsudskiego, Narutowicza, Skłodowskiej, Okopowej, Zamojskiej, Jana Pawła II, ul. Poniatowskiego, Podzamczu, Unickiej, Długiej, Wyzwolenia, Wojciechowskiej, ul. Zelwerowicza, Zemborzyckiej, Herberta, Głuskiej oraz Drodze Męczenników Majdanka.

– W sąsiedztwie pozostałych ulic przekroczenia wartości dopuszczalnych nie występują lub są znacznie mniejsze, do 5 dB – piszą autorzy raportu.

Eksperci zaproponowali konkretne działania dla poszczególnych miejsc, jednocześnie wskazując ulice, których wyciszenie jest najpilniejsze. Dlaczego te a nie inne? Podstawą był specjalny wskaźnik uwzględniający nie tylko to, o ile przekroczony jest poziom hałasu, ale również liczbę mieszkańców, którzy z tego powodu cierpią.

Najpilniejsze sprawy

• Przy Krańcowej od Długiej do Drogi Męczenników Majdanka miałoby pomóc przestrojenie sygnalizacji świetlnej i egzekwowanie ograniczeń prędkości.

• Tę samą receptę wystawiono odcinkowi Drogi Męczenników Majdanka od Lotniczej do Krańcowej, a także al. Andersa od Kalinowszczyzny do Lwowskiej, gdzie pomóc miałaby też wymiana nawierzchni.

• Nowy asfalt miałby zmniejszyć hałas na Herberta od Zemborzyckiej do Budowlanej, na Gospodarczej oraz Głębokiej.

• Ponadto na ul. Skłodowskiej (od Lipowej do Grottgera), choć w jej przypadku zalecono też dodatkowo „środki trwałego uspokojenia ruchu”, co oznacza zwykle progi zwalniające.

• Krakowska firma widziałaby takie progi również na odcinku Pawiej od Długiej do Lotniczej, a nawet na ul. Szczerbowskiego, chociaż tutaj musiałyby to być specjalne przeszkody, by nie utrudniały ruchu wozom strażackim.

• W dwóch miejscach zaproponowano posadzenie szpalerów zieleni osłaniającej budynki. Mowa o odcinku al. Tysiąclecia (od Hutniczej do Maszynowej) oraz o al. Sikorskiego (od Al. Racławickich do ul. Popiełuszki). Z kolei receptą dla Nowego Światu miałoby być ograniczenie ruchu.

To nie wszystko

Ogłoszony wczoraj raport jest bardzo obszerny, zwraca również uwagę na hałas dobiegający z linii kolejowych oraz wskazuje ulice, którymi trzeba się zająć w dalszej kolejności. Mowa tu m.in. o wymianie nawierzchni Krakowskiego Przedmieścia z jednoczesnym ograniczeniem ruchu, remoncie Lubartowskiej i Rusałki, remoncie i montażu progów zwalniających na Czechowskiej i Chmielnej. Montaż „środków trwałego uspokojenia ruchu” został zalecony nawet dla… ul. Bernardyńskiej.

Co Ty na to?

Od wczoraj każdy z mieszkańców może zgłosić swoje zastrzeżenia co do hałasu ulicznego i pomysłów na jego ograniczanie. – W ramach konsultacji społecznych mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje, jak również wnosić uwagi do rozwiązań zaproponowanych w programie – zachęca Mazurek-Podleśna. Uwagi będą przyjmowane do 12 listopada we wszystkich filiach Biura Obsługi Mieszkańców (Filaretów 44, Jagiełły 10, Kleeberga 12a, Pocztowa 1, Szaserów 13/15, Wieniawska 14, Żywnego 8 i na parterze Ratusza), w Wydziale Ochrony Środowiska przy Zana 38 oraz mailem na adres srodowisko@lublin.eu.

Quiz: Czy znasz te zabytki w woj. lubelskim?

Czy znasz te zabytki w woj. lubelskim?
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 24 października 2018 r. o 10:17
+57
Przede wszystkim trzeba wziąść się za motocyklistów i "rajdowców", których przejazdy są słyszalne z odległości 2 kilometrów
Avatar
Gość / 24 października 2018 r. o 10:39
+30
"egzekwowanie ograniczeń prędkości" - czy ktoś kiedyś dostał w Lublinie mandat za to? Można sto razy przejechać po osiedlówce 80km/h i nawet pouczenie za to nie grozi. Egzekwowanie ograniczeń prędkości w Lublinie to kpina.
Avatar
Stefan / 24 października 2018 r. o 11:05
+17
Skrzyżowanie DMM z Lotniczą zwłaszcza wyjazd z Lotniczej na DMM prosto lub w prawo - miejsce na pasie max dla jednego auta, to trochę niedopracowane. Krańcowa bardzo głośna plus karetki z niedalekiej bazy to prawda. Zmora Lublina ale i nie tylko to motocykliści z podrasowanymi wydechami, myślący że to co na wsi robi zachwyt to i w mieście też - tutaj na szczęście idzie zima i wieśmotorowcy przesiądą się do PKS i MPK :)
Avatar
Gość / 24 października 2018 r. o 10:35
+15
"egzekwowanie ograniczeń prędkości" - ha, ha, ha, ha, ha. Bardziej śmieszne jest tylko egzekwowanie prawidłowości parkowania na chodnikach. ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha. W całym Lublinie nie ma ani jednego fotoradaru, a Straż Miejsca chwali się, że wystali dziennie kilka mandatów za blokowanie chodników. ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha.
Avatar
Lublinioanin MM / 24 października 2018 r. o 11:32
+12
W pierwszej kolejności powinna być zrobiona nowa nawierzchnia na ww. ulicach.
Avatar
Gość / 24 października 2018 r. o 10:32
+10
Dlaczego wiadukt IK EA przy Al. Spółdzielczości Pracy nie funkcjonuje tak jak jak został do tego przeznaczony? Miał obsługiwać 2/3 ruchu a korzystają z niego nieliczni. Kiedy pojawi się stos. oznakowanie drogowe zamiast nieczytelny billboardów informujący o jeździe wiaduktem? Kiedy pojawi się wezwanie inwestora do wdrożenia działań gwarantujących obsługę komunikacyjną obiektu, pod względem natężenia ruchu z konkretnych wjazdów zgodnego z zakładanym obciążeniem ruchu pojazdów kołowych?
Avatar
Gość / 24 października 2018 r. o 10:37
+7
Po remoncie Drogi Męczenników Majdanka przy skrzyżowaniu z Lotniczą hałas wzrósł znacznie, prawdopodobnie właśnie za sprawą położonej nawierzchni. Ponadto jest także coś niewłaściwego w organizacji ruchu na tym skrzyżowaniu. Po zmianach kilka, kilkanaście razy w ciągu dnia słychać klaksony i to niezależnie od pory dnia i natężenia ruchu. W jakich sytuacjach - nie wiem, ale wiem jedno, że coś z organizacją ruchu jest nie tak, skoro kierowcy tak często używają klaksonów. Przed tym remontem to były sytuacje sporadyczne.
Avatar
Gość / 24 października 2018 r. o 11:33
+6
A co z Diamentową??? O tej ulicy juz nikt nie pomysli? Tam tez jest masakra!
Avatar
DrInz / 24 października 2018 r. o 10:29
+6
Całe  szczęście że Lublin ominęła na większą skalę ta głupawka ze stawianiem ekranów dźwiękochłonnych gdzie popadnie...ostatnio tylko oszpecili kawałek Sławina przy ul.Ducha i Poligonowej, ale to poza centrum
Avatar
Qba / 24 października 2018 r. o 19:11
+5
Uważam ,że już czas ograniczyć wjazd na ul Krakowskie Przedmieście bo słuzy ona głoównie pajacowaniu przez zakompleksionych motocyklistów i kierowców ztiuningowanych gratów , jedni i drudzy powodują koszmarny hałas niesprzyjający spacerom do i z ścisłego centrum (plac Litewski ,starówka)
 Popieram - Krakowskie od 3maja do wieniawskiej zamienic w deptak, z przejazdem srodkiem dla komunikacji miejskiej, jedna z najpiekniejszych ulic w miescie, a parkijace po obu stronach rupiecie tarasuja wygodne przejscie po chodniku!!!
Avatar
Gość / 26 października 2018 r. o 19:24
+2
Piszą o Al. Kraśnickiej, że najglosniejsza, ale w NIC co zrobić, żeby mieszkańcom było ciszej. Nawet Grottgera jest uwzględniona do poprawy a mega halasliwa Kraśnicka nie.
Avatar
orwell1990 / 25 października 2018 r. o 15:08
+2
dziennikwschodni.pl/kraj-swiat/w-miastach-potrzebne-sa-jak-najwieksze-drzewa,n,1000228940.html i nadal będzie się wycinać 200 drzew pod BUS pas nie potrzebny przeciez miało być tak eKOLOGICZNIE pieszo rowerowo ze ludzie zrezygnują z samochodów !???
Avatar
Gość / 25 października 2018 r. o 12:32
+1
PROGI ZWALNIAJĄCE na głównych ulicach ... porąbało kogoś !!! co z tego, że zwolnią jak za chwilę będą ponownie przyśpieszali co spowoduje ogromny wzrost ilości bardziej toksycznych spalin !!! już widzę jak mieszkańcy np. ul. Skłodowskiej z radością otwierają okna żeby nacieszyć się ciszą i powdychać aromatyczne spaliny ... poza tym na Skłodowskiej i tak jeździ się w tempie sennego ślimaka ...
Avatar
As / 25 października 2018 r. o 09:17
0
Wiecie ile ten raport kosztował?
Avatar
Qba / 24 października 2018 r. o 19:11
+5
Uważam ,że już czas ograniczyć wjazd na ul Krakowskie Przedmieście bo słuzy ona głoównie pajacowaniu przez zakompleksionych motocyklistów i kierowców ztiuningowanych gratów , jedni i drudzy powodują koszmarny hałas niesprzyjający spacerom do i z ścisłego centrum (plac Litewski ,starówka)
 Popieram - Krakowskie od 3maja do wieniawskiej zamienic w deptak, z przejazdem srodkiem dla komunikacji miejskiej, jedna z najpiekniejszych ulic w miescie, a parkijace po obu stronach rupiecie tarasuja wygodne przejscie po chodniku!!!
Avatar
Kia / 24 października 2018 r. o 19:09
+2
Progi zwalniające do ograniczenia hałasu? Większy hałas wydaje auto mające się zatrzymać, przejeżdżając przez próg a już dużo głośniej jak po przejechaniu progu rusza że sporym przyspieszeniem. Tworzenie progów to idiotyzm. Przez co do atmosfery wydziela się znacznie więcej zanieczyszczeń dwutlenku węgla szkodliwych pyłów z klocków hamulcowych. Najpierw robi się ładne gładkie ulicę by potem co 50m kłaść na jezdni "śpiących policjantow"
 Pod warunkiem że progi będą co 50 metrów to nie bedzie się opłacało rozpedzać. TAK dla wyniesienia przejsć dla pieszych na takie progi bo to podwójna korzyść, obnizenie predkości i zwiększenie bezpieczeństwa pieszych
 Pod warunkiem że progi będą co 50 metrów to nie bedzie się opłacało rozpedzać. TAK dla wyniesienia przejsć dla pieszych na takie progi bo to podwójna korzyść, obnizenie predkości i zwiększenie bezpieczeństwa pieszych rozwiń
Avatar
Alik / 24 października 2018 r. o 19:05
+3
Uważam ,że już czas ograniczyć wjazd na ul Krakowskie Przedmieście bo słuzy ona głoównie pajacowaniu przez zakompleksionych motocyklistów i kierowców ztiuningowanych gratów , jedni i drudzy powodują koszmarny hałas niesprzyjający spacerom do i z ścisłego centrum (plac Litewski ,starówka)
Avatar
KK / 24 października 2018 r. o 19:05
+2
Czy ktoś mierzył na Diamentowej? W lecie i w ciepłe dni nie można okna otworzyć, bo nie zaśniesz. Stukot naczep w dużych samochodach, motocykle dawców narządów i tłum karetek na sygnale.... Na wyższych piętrach w wieżowcach szału można dostać.
 Jarównież dostaję szału przy Warszawskiej, upał na dworze a człowiek musi spac przy zamknietym oknie bo od Warszawskiej jeżdzi swołocz do 2-3 w nocy a od osiedla psy ujadają. Zaczynam marzyc o wyprowadzce do lasu...
Avatar
Gość / 24 października 2018 r. o 18:34
+2
Progi zwalniające do ograniczenia hałasu? Większy hałas wydaje auto mające się zatrzymać, przejeżdżając przez próg a już dużo głośniej jak po przejechaniu progu rusza że sporym przyspieszeniem. Tworzenie progów to idiotyzm. Przez co do atmosfery wydziela się znacznie więcej zanieczyszczeń dwutlenku węgla szkodliwych pyłów z klocków hamulcowych. Najpierw robi się ładne gładkie ulicę by potem co 50m kłaść na jezdni "śpiących policjantow"
Avatar
Gość / 24 października 2018 r. o 17:19
+5
Czy ktoś mierzył na Diamentowej? W lecie i w ciepłe dni nie można okna otworzyć, bo nie zaśniesz. Stukot naczep w dużych samochodach, motocykle dawców narządów i tłum karetek na sygnale.... Na wyższych piętrach w wieżowcach szału można dostać.
Zobacz wszystkie komentarze 33

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koronawirus. Zaszczepieni już mogą po przyjeździe do Anglii robić tańsze testy

Koronawirus. Zaszczepieni już mogą po przyjeździe do Anglii robić tańsze testy

Od niedzieli rano w pełni zaszczepieni podróżni przyjeżdżający do Anglii z krajów spoza tzw. czerwonej listy mogą już wykonywać po przyjeździe szybkie testy antygenowe na obecność koronawirusa zamiast droższych testów typu PCR.

Złodziej rowerów zatrzymany. Policjanci odzyskali skradzione rzeczy
zdjęcia
galeria

Złodziej rowerów zatrzymany. Policjanci odzyskali skradzione rzeczy

Nawet 10 lat za kratami grozi 25-latkowi, zatrzymanemu w związku z kradzieżami rowerów i elektronarzędzi w Radzyniu Podlaskim. Mężczyzna będzie odpowiadać bowiem przed sądem w warunkach recydywy.

Biegacze nad Zalewem Zemborzyckim. Wystartował 5. Półmaraton Lubelski
zdjęcia
galeria

Biegacze nad Zalewem Zemborzyckim. Wystartował 5. Półmaraton Lubelski

Biegacze wystartowali rano w 5. Półmaratonie Lubelskim na dystansie 21,0975 km. Zarówno start jak też meta zostały zlokalizowane nad Zalewem Zembrzyckim (Centrum Rozrywki American Spot, to dawny ośrodek Marina).

18-letni kierowca dachował. Strażacy uwolnili z rozbitego auta dwie nastolatki

18-letni kierowca dachował. Strażacy uwolnili z rozbitego auta dwie nastolatki

Prawdopodobnie nadmierna prędkość była powodem wypadku drogowego, do którego doszło w Hutkowie (powiat zamojski). 18-letni kierowca stracił panowanie nad autem, uderzył w drzewo, po czym auto dachowało. Fordem jechały jeszcze dwie pasażerki w wieku 17 i 18 lat.

Koronawirus. Lubelskie na drugim miejscu pod względem liczby nowych zakażeń
niedziela, 24.10.2021

Koronawirus. Lubelskie na drugim miejscu pod względem liczby nowych zakażeń

Ponad 4,7 tysiąca nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zmarło 13 osób chorych na COVID-19 – poinformowało w niedzielę rano Ministerstwo Zdrowia. Wśród ofiar śmiertelnych jest jedna osoba z województwa lubelskiego. Nie miała chorób współistniejących.

Sztukmistrze wystąpią w Puławach. Spektakl "Gradient"
27 października 2021, 18:00

Sztukmistrze wystąpią w Puławach. Spektakl "Gradient"

W ramach projektu Teatr Polska Fundacja Sztukmistrze zaprezentuje w Puławach widowisko "Gradient". Wydarzenie odbędzie się 27 października o godz. 18 w Domu Chemika (ul. Wojska Polskiego 4).

Gminny Dzień Seniora w Nałęczowie
19 października 2021, 11:00

Gminny Dzień Seniora w Nałęczowie

Nałęczowski Ośrodek Kultury zaprasza wszystkie osoby starsze z terenu Gminy Nałęczów (emerytów, rencistów, inwalidów, osoby samotne) do świętowania Gminnego Dnia Seniora. Wydarzenie odbędzie się 27 października o godz. 11.

Agnieszka Czyżewska-Jacquement: Zadaniem reportażysty jest budowanie mostów między ludźmi
Magazyn

Agnieszka Czyżewska-Jacquement: Zadaniem reportażysty jest budowanie mostów między ludźmi

Jej reportaż „Duszy coraz mniej” to opowiedziana szeptem historia chłopca ofiary zaprzyjaźnionego z rodziną księdza. Jury w trakcie dyskusji i głosowania doceniło przede wszystkim odważny, a za razem pełen szacunku sposób narracji, który nigdy nie przekracza granic intymności bohatera oraz doskonałe metaforyczne operowanie dźwiękiem. – Rozmowa z Agnieszką Czyżewską-Jacquemet z Polskiego Radia Lublin, zdobywczynią Prix Europa Special Commandation 2021 za reportaż „Duszy coraz mniej”.

Biała Podlaska: "Czwórka" uczy już 100 lat. Jubileusz szkoły

Biała Podlaska: "Czwórka" uczy już 100 lat. Jubileusz szkoły

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego w Białej Podlaskiej świętuje jubileusz 100-lecia. To jedna z najstarszych bialskich podstawówek.

Mieszkańcy podpuławskiej gminy takiego scenariusza nie przewidzieli. Chodzi o wodę

Mieszkańcy podpuławskiej gminy takiego scenariusza nie przewidzieli. Chodzi o wodę

Mieszkańcy gminy Końskowola mogą być zdezorientowani. Puławska spółka obsługująca wodociągi powiadomiła ich, że kończy swoją działalność na ich terenie i nie będzie przyjmowała wpłat. Pieniędzy oczekuje natomiast od gminy. Ta płacić nie ma zamiaru. Wodny pat trwa.

Marek Saganowski (Motor Lublin): Chcemy przeprosić kibiców czynami, a nie gadaniem

Marek Saganowski (Motor Lublin): Chcemy przeprosić kibiców czynami, a nie gadaniem

Znowu rozczarowanie w Lublinie. W sobotę Motor zremisował już po raz piąty z rzędu. Punkt w starciu z ostatnim w tabeli Sokołem Ostróda chluby piłkarzom jednak nie przynosi. Jak spotkanie ocenia trener żółto-biało-niebieskich Marek Saganowski?

Wisła Puławy – Śląsk II Wrocław 0:1. Znowu huśtawka nastrojów

Wisła Puławy – Śląsk II Wrocław 0:1. Znowu huśtawka nastrojów

Po świetnym występie przeciwko wiceliderowi z Chorzowa kibice w Puławach spodziewali się dobrego występu swoich pupili w starciu z niżej notowanym Śląskiem II Wrocław. Niestety, po raz kolejny potwierdziło się, że Wisła woli grać z mocnymi rywalami. Podopieczni Mariusza Pawlaka nie dopisali do swojego konta nawet „oczka”, a rywale zwycięską bramkę zdobyli w 90 minucie.

Wybory w PO. Kto będzie rządzić w regionie, a kto w Lublinie?

Wybory w PO. Kto będzie rządzić w regionie, a kto w Lublinie?

W sobotę krajowe i lokalne władze wybierali członkowie Platformy Obywatelskiej. Szefem partyjnych struktur w województwie lubelskim został były poseł Stanisław Żmijan, który wyraźnie pokonał dwóch innych kandydatów: Grzegorza Nowakowskiego i Piotra Górskiego.

Powiślak Końskowola – Motor II Lublin 2:3. Lubią grać na ryzyku

Powiślak Końskowola – Motor II Lublin 2:3. Lubią grać na ryzyku

Ciekawy mecz w Końskowoli. Tamtejszy Powiślak jako pierwszy stracił bramkę w starciu z rezerwami Motoru. Do przerwy gospodarze skromną stratę zamienili jednak na prowadzenie 2:1. Po zmianie stron nie utrzymali za to korzystnego wyniku. Dwa gole zdobyli lublinianie i to oni cieszyli się z kompletu punktów po wygranej 3:2.

Lublin: Uwaga, zawodnicy biegną!

Lublin: Uwaga, zawodnicy biegną!

W niedzielę skrajem miasta przebiegnie 5. Półmaraton Lubelski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Inne -> Sprzedam

tirfor

Zamość

399,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

sciaga

Zamość

44,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

wklad

Zamość

39,00 zł

Nieruchomości -> Wynajmę

wynajmę garaż

świdnik

0,00 zł

Biznes i Finanse -> Usługi -> Wykonam

Pożyczki rzetelne i uczciwe

Warsaw

50 000 000,00 zł

Komunikaty