Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 sierpnia 2019 r.
17:40

Naukowcy w Lublinie: Będzie coraz cieplej i coraz bardziej sucho

85 22 A A
O ogólnokrajowym systemie monitoringu suszy opowiadali naukowcy z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach
O ogólnokrajowym systemie monitoringu suszy opowiadali naukowcy z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach (fot. Krzysztof Mazur)

Będzie coraz cieplej i coraz bardziej sucho – nie mają wątpliwości naukowcy z puławskiego IUNiG, którzy przyjechali do Lublina. Kilka godzin wcześniej minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski zapowiedział w Puławach dopłaty do tzw. małej retencji dla gospodarstw rolnych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Temat suszy zdominował kolejne spotkanie z cyklu „Środa z Ambasadorem” organizowane przez Urząd Marszałkowski. O ogólnokrajowym systemie monitoringu suszy opowiadali szefowie Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa –Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

– To duże przedsięwzięcie wykonywane na zlecenie ministerstwa. W krótkim czasie liczba stacji pomiarowych wzrosła prawie czterokrotnie, do ponad siedmiuset – podaje prof. Stanisław Krasowicz, z-ca dyr. IUNiG.

Obserwacje metrologiczne w puławskim instytucie są prowadzone od 1871 r.

– Temperatura w Puławach, i na świecie, co 100 lat wzrasta o 1,2-1,3 stopnia Celsjusza. W ciągu ostatnich dwudziestu kilku lat każdy następny rok jest cieplejszy od poprzedniego. Jednocześnie opady są coraz mniejsze. Tendencja jest wyraźnie spadkowa – alarmuje dr hab. Andrzej Doroszewski.

Obecnie suszą zagrożone jest 99,53 proc. gmin. – W sezonie wegetacyjnym raporty wydajemy co dziesięć dni. W każdym kolejnym na liście przybywało 500-600 gmin – dodaje naukowiec.

W naszym województwie problemu z wodą nie mają tylko rolnicy z Telatyna z powiecie zamojskim. – Za to najgorsza sytuacja obecnie występuje w powiecie radzyńskim, lubelskim i lubartowskim. Minus 240 mm to bardzo duży deficyt – podkreśla dr hab. Doroszewski.

Wysychają głównie uprawy kukurydzy i zboża jare. Dlatego naukowcy w Puław radzą rolnikom przestawienie się na zboża ozime. – Sytuację w rolnictwie mogą poprawić też wszelkiego rodzaju nawodniania i zadrzewienia śródpolne, które m.in. zmniejszają parowanie – tłumaczy naukowiec. – Dziś rano w naszym instytucie był minister rolnictwa. Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział dotacje do budowy małej retencji na terenie gospodarstw.

Retencja plus

Nabór wniosków dla rolników na tzw. małą retencję ma ruszyć we wrześniu. Do wydania jest 100 mln euro. Na budowę zbiorników wodnych, studni głębinowych, zakładanie systemów typu deszczownia, rolnik dostanie maksymalnie do 100 tys. zł (nie więcej niż 50 proc. poniesionych na inwestycję kosztów). Wnioski będzie przyjmowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

e-Wydanie

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
.l. / 7 sierpnia 2019 o 18:53
+8
Na szczęście Żuk nas uratuje. W tym celu trwa wycinka drzew, żeby woda nie wstrzymywała się w liściach i korzeniach drzew. Drzewa to ZŁO i one kradną wodę. Jak będzie beton to woda będzie zawsze na wierzchu bo nie wsiąknie. Będzie można klęknąć i ją zlizywać z betonu. Nie to co teraz jak wsiąka w trawnik i znika.
Avatar
Bóbr / 8 sierpnia 2019 o 00:38
+7
Pomóż bobrom przetrwać zimę! I wszystko będzie dobrze.
Avatar
abc / 7 sierpnia 2019 o 19:14
+6
Powinni to w formie pisemnej złożyć u prezydenta, rady miasta i wojewody. O TBV Investment nie wspominam, bo art. 74 Konstytucji odnosi się bezpośrednio do instytucji za przeproszeniem publicznych.
 Przecież dr Żuk nie słucha profesorów. On wie lepiej.
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2019 o 20:18
+5
Za 20 lat przyjdzie mala epoka lodowcowa i tym naukowcom pozabieramy emerytury i tytuly
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2019 o 20:13
+5
Dlatego wody polskie zniszczyly brzegi bystrzycy, bo zagraza nam ... powodz. Urzednik wie lepiej
Avatar
Wykończą nas / 7 sierpnia 2019 o 17:56
+5
Wody mało a wycinają bezmyślnie roślinność z brzegów Bystrzycy by ochronić Lublin przed urojoną powodzią . Po uregulowaniu rzeka zamieni się w ściek , którym woda będzie szybciej spływać do morza . Zabudowa Górek też sprawi , że będziemy cierpieć od gorąca bo zablokowane zostanie przewietrzanie miasta. A zawdzięczać to będziemy pazerności dewelopera i radnym ze Ściany Wstydu . W Lublinie nie da się wkrótce mieszkać ...
Avatar
autochton / 7 sierpnia 2019 o 18:16
+4
Wody mało a wycinają bezmyślnie roślinność z brzegów Bystrzycy by ochronić Lublin przed urojoną powodzią . Po uregulowaniu rzeka zamieni się w ściek , którym woda będzie szybciej  spływać do morza . Zabudowa Górek też sprawi , że będziemy cierpieć od gorąca bo zablokowane zostanie przewietrzanie miasta. A zawdzięczać to będziemy pazerności dewelopera i radnym ze Ściany Wstydu . W Lublinie nie da się wkrótce mieszkać ...
To sprzedawaj mieszkanie i się wyprowadzaj. Nie potrzebni nam są wieczni malkotenci.
 Dlaczego miałby się przeprowadzać tam, skąd ty do naszego miasta przyszedłeś?
 Dlaczego miałby się przeprowadzać tam, skąd ty do naszego miasta przyszedłeś? rozwiń
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2019 o 19:29
+2
Kazdy rolnik i dziłakowiec widzi i odczuwa suszę ale jednocześnie pogoni każdego ekologa. Ciemnogród!
Avatar
J / 8 sierpnia 2019 o 08:05
+1
Szanowny/a autorze "artykułu" nazwę Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego pisze się bez przecinka. Szanujmy się wzajemnie i wkładajmy minimum starania w sawąją pracę. Niew wiesz, nie jesteś pewnien  - sprawdż. Nie można wszystkiego tłumaczyć dysgrafią. Słowo pisane winno mieć styl, treść i brak blędów. Pozdrawiam  
Avatar
jon / 7 sierpnia 2019 o 21:12
+1
Nasz region ucierpiał najdotkliwiej w związku z finansową zapaścią niepozwalającą wyrugować straty powodowane przez kanał Wieprz- Krzna. Istnieje konieczność inwestycji za ok. 85-90 mln. zł.., ale oczywiście zachcianki Rydzyka są zdecydowanie ważniejsze. A że cala przestrzeń pomiędzy Bugiem, a Wisłą stepowieje właśnie z powodu wspomnianego kanału automatycznie schodzi na drugi plan.
 kanał spowodował suszę w regionie ? weź nie przeginaj. jest mnie opadów i tyle
Avatar
J / 8 sierpnia 2019 o 08:05
+1
Szanowny/a autorze "artykułu" nazwę Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego pisze się bez przecinka. Szanujmy się wzajemnie i wkładajmy minimum starania w sawąją pracę. Niew wiesz, nie jesteś pewnien  - sprawdż. Nie można wszystkiego tłumaczyć dysgrafią. Słowo pisane winno mieć styl, treść i brak blędów. Pozdrawiam  
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2019 o 07:40
-2
najlepsze dopiero nadejdzie.......... google : "Koniec entropii - wspaniała wiadomość dla chrześcijan "
Avatar
serge / 8 sierpnia 2019 o 07:06
-2
Bez naukowców wiadomo od kilku lat że będzie coraz cieplej i większe susze. Mam nadzieję że im nikt za te "badania" nie zapłacił, bez tego widać co się dzieje - to żadna sensacja !
Avatar
Bóbr / 8 sierpnia 2019 o 00:38
+7
Pomóż bobrom przetrwać zimę! I wszystko będzie dobrze.
Avatar
też pozytywy / 7 sierpnia 2019 o 22:39
-1
Czyli coraz bardziej słoneczne wakacje :)
Avatar
Gucio / 7 sierpnia 2019 o 21:16
-1
dzie ta banda bolszewickiej sekty była przez cztery lata !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! No rozwalili organizacyjnie zarządy wód i powołali "derehtorów| sekretarki, sykretarzy, zastępców, gabinety ! A gdzie woda ! Co ich to obchodzi ! I jak słyszę jakiegoś  organoskiego/pseudo rolnika/ministra,  co bełkocze o jakichś dopłatach z Jowisza bo nie  z księżyca. A dzisiaj larum ! Cztery lata w *** i to strata nie do drobienia bydlaki z chlewa !
 ty się lecz lepiej ! gdzie ty widzisz bolszewików ?
Avatar
jon / 7 sierpnia 2019 o 21:12
+1
Nasz region ucierpiał najdotkliwiej w związku z finansową zapaścią niepozwalającą wyrugować straty powodowane przez kanał Wieprz- Krzna. Istnieje konieczność inwestycji za ok. 85-90 mln. zł.., ale oczywiście zachcianki Rydzyka są zdecydowanie ważniejsze. A że cala przestrzeń pomiędzy Bugiem, a Wisłą stepowieje właśnie z powodu wspomnianego kanału automatycznie schodzi na drugi plan.
 kanał spowodował suszę w regionie ? weź nie przeginaj. jest mnie opadów i tyle
Avatar
Gwidon / 7 sierpnia 2019 o 20:54
-3
Zaraz będzie nagonka na prezydenta, chociaż to PiS powołał Wody Polskie, jako instytucję rządową! Oczywiście wystąpią też górki czechowskie - zdegradowany nieużytek, bardzo przydatny jako trampolina polityczna dla nieudaczników. Potem największy (chyba borykający się z problemami psychicznymi) spamer, będzie wyzywał wszystkich od "dewelotroli", a na końcu wystąpi @japolan dorzucając swoje tezy, jak polana do ognia. Jest problem, więc zamiast wspólnie dążyć do jego rozwiązania należy jątrzyć, manipulować i bezczelnie kłamać. W każdej społeczności, w każdym kraju jest jakaś grupa patologicznych pieniaczy. Dlaczego w Lubinie traktuje się ich, jak dzieci specjalnej troski, a przez to wręcz PROMUJE i wzmacnia? NIE ROZUMIEM!!!
Zaraz będzie nagonka na prezydenta, chociaż to PiS powołał Wody Polskie, jako instytucję rządową! Oczywiście wystąpią też górki czechowskie - zdegradowany nieużytek, bardzo przydatny jako trampolina polityczna dla nieudaczników. Potem największy (chyba borykający się z problemami psychicznymi) spamer, będzie wyzywał wszystkich od "dewelotroli", a na końcu wystąpi @japolan dorzucając swoje tezy, jak polana do ognia. Jest problem, więc zamiast wspólnie dążyć do jego rozwiązania należy jątrzyć, manipulować i bezczelnie kłamać. W... rozwiń
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2019 o 20:18
+5
Za 20 lat przyjdzie mala epoka lodowcowa i tym naukowcom pozabieramy emerytury i tytuly
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2019 o 20:13
+5
Dlatego wody polskie zniszczyly brzegi bystrzycy, bo zagraza nam ... powodz. Urzednik wie lepiej
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 20.08.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 20.08.2019 0 0

Radny PSL ostro o kandydacie ze wspólnej listy z Kukizem. "Ujadał na PSL przez 4 lata"

Radny PSL ostro o kandydacie ze wspólnej listy z Kukizem. "Ujadał na PSL przez 4 lata" 0 37

Przemysław Litwiniuk, radny sejmiku i szef PSL w powiecie bialskim krytykuje wystawienie posła Jarosława Sachajki z Kukiz’15 jako „jedynki” ludowców w naszym regionie. W mediach społecznościowych wyznał nawet, że szybciej zagłosowałby na Dariusza Stefaniuka (PiS), wicemarszałka województwa z Białej Podlaskiej, który również startuje do Sejmu.

Remis traktują jak zwycięstwo, czyli opinie po meczu Motor - Orlęta

Remis traktują jak zwycięstwo, czyli opinie po meczu Motor - Orlęta 0 2

Motor zremisował w niedzielny wieczór z Orlętami Spomlek 0:0. Efekt? Po trzech kolejkach klub z Lublina nadal nie ma na koncie ani jednego zwycięstwa. Jak zawody oceniają trenerzy obu ekip?

Potężna burza na północy woj. lubelskiego. Zalane ulice, połamane drzewa
galeria

Potężna burza na północy woj. lubelskiego. Zalane ulice, połamane drzewa 81 13

W poniedziałek po godz. 19 nad Białą Podlaską przeszła potężna ulewa i burza. Przy takich opadach, jak zwykle najwięcej wody zgromadziło się na ulicy Jana III Sobieskiego oraz na skrzyżowaniu tej ulicy z Janowską.

Powstanie nowa altana w Ogrodzie Saskim

Powstanie nowa altana w Ogrodzie Saskim 0 9

Do końca listopada gotowa ma być nowa altana w Ogrodzie Saskim. Taki termin narzuca Urząd Miasta, który ogłosił przetarg na wykonanie konstrukcji. W przeciwieństwie do starej, nowa ma być dostępna dla osób na wózkach inwalidzkich oraz prowadzących wózki dziecięce

Lublin: Przez 62 lata był tu sklep metalowy. Teraz są apartamenty [zdjęcia]
galeria

Lublin: Przez 62 lata był tu sklep metalowy. Teraz są apartamenty [zdjęcia] 72 14

Ul. Kowalska 12. W miejscu, gdzie przez 62 lata funkcjonował najbardziej znany sklep metalowy powstały Apartamenty Centrum RS SUITES

Ma 105 lat i operację za sobą. Lekarz: Spotkanie z chorą było wzruszające

Ma 105 lat i operację za sobą. Lekarz: Spotkanie z chorą było wzruszające 33 2

– Świat mi się otworzył. Bardzo dziękuję! – cieszy się 105-letnia Wanda Pożarowszczyk z Lublina, która kilka tygodni temu przeszła operację zaćmy w wojewódzkim szpitalu przy al. Kraśnickiej. To prawdopodobnie najstarsza pacjentka w Polsce, u której wykonano taki zabieg

Lublin: Zamykają przystanek pl. Bychawski 01

Lublin: Zamykają przystanek pl. Bychawski 01 0 4

Od środy nieczynny będzie przystanek pl. Bychawski 01 znajdujący się na początku ul. Kunickiego

Po dwóch wypadkach spore utrudnienia na DK17

Po dwóch wypadkach spore utrudnienia na DK17 0 0

Jedna osoba została poszkodowana w wypadku w miejscowości Ignasin w powiecie krasnostawskim. Z kolei w wypadku w Chomęciskach Małych ranne są cztery osoby. Ruchem kieruje policja

PiS rozpoczęło kampanię w Lubelskiem i pokazało billboard wyborczy

PiS rozpoczęło kampanię w Lubelskiem i pokazało billboard wyborczy 0 51

Prawo i Sprawiedliwość oficjalnie zainaugurowało w poniedziałek kampanię wyborczą w województwie lubelskim. Ugrupowanie, w obecności kandydatów do Sejmu i Senatu, zaprezentowało swój billboard i rozpoczęło zbieranie podpisów poparcia.

Fonie Lublina: Moniuszko i Fryderyk Chopin
24 sierpnia 2019, 18:00

Fonie Lublina: Moniuszko i Fryderyk Chopin 0 0

Kolejny koncert w ramach Festiwalu Fonie Lublina odbędzie się 24 sierpnia o godz. 18 w Trybunale Koronnym. Tym razem Grzegorz Biegas, Ewa Biegas i Agnieszka Schulz-Brzyska zaprezentują dzieła Moniuszki i Chopina.

Lubelskie: Koalicja Obywatelska przedstawiła pełne listy wyborcze

Lubelskie: Koalicja Obywatelska przedstawiła pełne listy wyborcze 17 81

Przedstawiamy Drużynę Jutra, która nie idzie do Sejmu i Senatu po to, aby korzystać z państwowych limuzyn. Idziemy tam po to, aby pomagać ludziom – zapewniał Grzegorz Schetyna prezentując pełne listy wyborcze Koalicji Obywatelskiej

Śmierć w izbie wytrzeźwień w Lublinie. Interweniuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Śmierć w izbie wytrzeźwień w Lublinie. Interweniuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka 24 5

Helsińska Fundacja Praw Człowieka interweniuje w sprawie 36-latka, który zmarł w lubelskiej izbie wytrzeźwień. Dokładne okoliczności jego śmierci wyjaśnia prokuratura. Rodzina zmarłego podejrzewa, że mógł on zostać pobity

Wojcieszków: Biblioteka zachęca do... rehabilitacji

Wojcieszków: Biblioteka zachęca do... rehabilitacji 0 1

Biblioteka w Wojcieszkowie (powiat łukowski) realizuje nietypowy projekt. Będzie to połączenie kultury i... rehabilitacji.

Konkurs na dyrektora MOSiR Puławy zaskarżony

Konkurs na dyrektora MOSiR Puławy zaskarżony 5 19

Jeden z odrzuconych kandydatów startujących w konkursie na dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Puławach nie zgadza się z decyzją komisji. Zaskarżył ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. – Jeśli wygram to będzie kompromitacja puławskich władz – mówi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!