Od 1 marca pacjenci, którzy nocą lub w święta potrzebują pomocy lekarskiej muszą jej szukać w innych niż do tej pory poradniach. Zmieniają się też zasady przyjęć do poradni. Skorzystamy z każdej z poradni, niezależnie od tego, gdzie mieszkamy. Wystarczy, że placówka podpisała kontrakt z lubelskim oddziałem funduszu.
To duża zmiana, bo do końca lutego o nietypowej porze pacjentom pomagali specjaliści z: Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego przy ul. Spadochroniarzy, poradni Galen przy ul. Chodźki i Rzeckiego oraz lekarze i pielęgniarki z przychodni przy Hipotecznej 4.
– To pewne, że większość pacjentów dowie się o zmianie dopiero w chwili, kiedy przyjadą do przychodni, którą odwiedzali do tej pory – uważa Jacek Malmon, prezes przychodni "Hipoteczna 4”. Będą musieli wtedy jechać na drugi koniec miasta, by skorzystać z pomocy lekarza. Nocą, bywa to szczególnie uciążliwe – twierdzi.
Mirosław Podgórski, dyrektor poradni Galen, która nie dostała pieniędzy na nocną i świąteczną opiekę w 2011 postanowił, że placówka dalej będzie świadczyć opiekę medyczną, ale odpłatnie.
– Za koszt jednej wizyty u lekarza rodzinnego, internisty lub pediatry trzeba będzie zapłacić 90 zł – mówi. I dodaje, że zamierza odwołać się do prezesa w centrali NFZ, bo chce dalej walczyć o licencję na pełnione dotąd świadczenia.
Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ, zapytana o decyzję w sprawie odwołań potwierdza jedynie, że fundusz zdecydował się je oddalić. Podkreśla też, że wybierając placówki nocnej i świątecznej opieki, NFZ brał pod uwagę wyłącznie poradnie, które spełniały wyznaczone kryteria.
Tu nocą po pomoc bezpłatną
• NZOZ Luna Med., ul. Nałęczowska 27 (tel. kom. 519 058 952)
• NZOZ Specjalistka Czechów SP. Z.O.O., ul. Kompozytorów Polskich 8 (tel. 81 7415407)