Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 grudnia 2016 r.
8:14

Nie będzie wielkiego stawu zamiast działek przy al. Unii Lubelskiej

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
163 51 A A
– Przez wiele lat ogródki przy al. Unii Lubelskiej wpisały się w przestrzeń miejską i nadają temu miejscu charakter – mówi Anna Ewa Michowska z Polskiego Związku Działkowców<br />
– Przez wiele lat ogródki przy al. Unii Lubelskiej wpisały się w przestrzeń miejską i nadają temu miejscu charakter – mówi Anna Ewa Michowska z Polskiego Związku Działkowców

Miasto wycofuje się z pomysłu na odtworzenie stawu w miejscu ogrodów działkowych przy al. Unii Lubelskiej. Prezydent przyjął uwagi działkowców, którzy gotowi są otworzyć swe ogrody dla spacerowiczów, byle tylko móc je nadal uprawiać. – To dobry kompromis – ocenia prezydent

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Decyzja zapadła ekspresowo, bo już tydzień po tym, jak Ratusz zakończył zbieranie uwag mieszkańców do projektu planu zagospodarowania terenu. Na odniesienie się do uwag prezydent ma trzy tygodnie. Ale już wczoraj ogłosił, że rezygnuje z pomysłu, by w miejscu działek powstał kiedyś wielki park ze stawem. A właśnie takie atrakcje widniały na mapie poddanej ocenie mieszkańców.

Przeciw takiej zmianie najgłośniej zaprotestowali działkowcy, którzy uprawiają tu grządki od blisko 70 lat i chcą to robić nadal. – Źle by się stało, gdyby ogródki stąd zniknęły – mówi Anna Ewa Michowska z Polskiego Związku Działkowców. – Przez wiele lat wpisały się już w przestrzeń miejską i nadają temu miejscu charakter – dodaje. Dla wielu osób praca na działce jest życiową pasją, zwłaszcza dla tych starszych, już na emeryturze.

Działkowcy zadeklarowali w swym piśmie do prezydenta, że gotowi są udostępnić wszystkim spacerowiczom główne aleje między działkami. Dzięki temu pasjonaci ogrodnictwa nadal mogliby oddawać się swemu hobby, a inni podziwialiby efekty ich pracy.

Takie rozwiązanie poparła też Rada Kultury Przestrzeni, doradcze ciało prezydenta Lublina. – Staw to wspaniała wizja, ale na dalszą przyszłość – komentuje Jan Kamiński, przewodniczący Rady Kultury Przestrzeni. – Podoba nam się pomysł działkowców, którzy chcą otworzyć ogrodowe aleje i udostępnić ten teren, bo może się dzięki temu stać parkiem-ogrodem.

Prezydent uległ tym namowom. – Deklarowana w pismach wola udostępnienia alejek działkowych mieszkańcom miasta, a także propozycja urządzenia miejsca spacerowego w ramach wału nadrzecznego jest moim zdaniem bardzo dobrym rozwiązaniem kompromisowym – poinformował wczoraj Krzysztof Żuk w oficjalnym komunikacie.

Zadowoleni działkowcy podkreślają, że to rozwiązanie będzie dla miasta po prostu tańsze, bo samorząd Lublina będzie musiał się zatroszczyć tylko o utrzymanie alejek i ich wyposażenie. Jak duża część ogrodów działkowych ma się stać terenem ogólnodostępnym? Lubelscy ekolodzy z Towarzystwa dla Natury i Człowieka proponują, by było to 30 proc., sami działkowcy nie mają jeszcze konkretnych propozycji. Wszystko pokazać ma nowa wersja planu.

Taką wersję, już bez stawu, miasto ma zaprezentować najpóźniej wiosną. – Zapisy planu będą dopuszczać użytkowanie terenu w sposób dotychczasowy, tzn. w formie ogrodów działkowych – zapowiada Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. Dodaje, że plan pozwalać ma również na stopniowe przekształcanie działek w teren „o charakterze parkowo-ogrodowym”, ale w porozumieniu z działkowcami.

Czytaj więcej o:

Komentarze 51

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 stycznia 2017 o 17:34
0
Prawidłowo, przynajmniej jest trochę drzew a nie kolejny ściek jak zlew w Zemborzycach.
Avatar
eS Te / 2 stycznia 2017 o 17:32
0
Bardzo dobrze. Kto wierzy że tam powstałby staw jest głupi. Beton galerie, kilka bloków ioczko wodne po środku. Tyle by było
Avatar
łysy / 2 stycznia 2017 o 17:30
0
Bo co? Moje to wydaję.
Avatar
LUBLINIANKA / 22 grudnia 2016 o 17:47
0
To wspaniała Decyzja mądrego Prezydenta. Murem za ŻuKIEM!!!!!!
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 20:33
0
wiocha była jest i będzie wiochą, spacerowicze między kartoflem, pietruszką a kapustą, koń by się uśmiał
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 18:35
0
Dobra decyzja! Ogródki działkowe posiadają wszystkie bogate kraje zachodnie i to w dużych miastach i ich stolicach.Dużo działek jest w Paryżu,w Szwecji,Sztokholmie,Pradze.Może w przyszłości będą one otwarte dla zwiedzających jak są obecnie w Berlinie,z alejkami,ławeczkami ?Można będzie spacerować,podziwiać kwitnące sady w maju i kwiaty latem-a ogródki wraz z bogaceniem się społeczeństwa też pięknieją .Albo zobaczyć jak tam odpoczywają całe rodziny.Już widać że na ogródkach powstają miejsca wypoczynku na wzór ogrodów z huśtawkami,małymi basenami,piaskownicami,hamakami.Jest to tania forma wypoczynku - a może po prostu tam wynająć dla siebie ogródek i mieć swój przydomowy,przy pobliskich blokach?Przecież każdy chętny do tej formy wypoczynku może zostać posiadaczem ogródka działkowego i to jest ich wielka zaleta!
Dobra decyzja! Ogródki działkowe posiadają wszystkie bogate kraje zachodnie i to w dużych miastach i ich stolicach.Dużo działek jest w Paryżu,w Szwecji,Sztokholmie,Pradze.Może w przyszłości będą one otwarte dla zwiedzających jak są obecnie w Berlinie,z alejkami,ławeczkami ?Można będzie spacerować,podziwiać kwitnące sady w maju i kwiaty latem-a ogródki wraz z bogaceniem się społeczeństwa też pięknieją .Albo zobaczyć jak tam odpoczywają całe rodziny.Już widać że na ogródkach powstają miejsca wypoczynku na wzór ogrodów z huśtawkami,małymi ba... rozwiń
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 17:28
0
Przede wszystkim - gospodarność! Gospodarność - to sensowne wydawanie pieniędzy na trwałe inwestycje, które są najbardziej potrzebne. Przy takim zadłużeniu miasta, inwestowanie w stawy jest zupełnie bezsensowne. Turyści widzą trwałą niegospodarność władz miasta - i pana Żuka i jego poprzedników. Otoczenie zamku i Starego Miasta jest najbrzydszym centrum ze wszystkich miast wojewódzkich w Polsce. Kamienica przy Bramie Grodzkiej wygrała kilka lat temu plebiscyt na najbrzydsze miejsce w Polsce - taki mamy widok z zamku na Stare Miasto! Aktywność społeczna w sprawie działek wyrażała się w protestach, które tym razem zostały przez władze miasta rozsądnie przemyślane. Więcej takich akcji! Wojciech Górski.
Przede wszystkim - gospodarność! Gospodarność - to sensowne wydawanie pieniędzy na trwałe inwestycje, które są najbardziej potrzebne. Przy takim zadłużeniu miasta, inwestowanie w stawy jest zupełnie bezsensowne. Turyści widzą trwałą niegospodarność władz miasta - i pana Żuka i jego poprzedników. Otoczenie zamku i Starego Miasta jest najbrzydszym centrum ze wszystkich miast wojewódzkich w Polsce. Kamienica przy Bramie Grodzkiej wygrała kilka lat temu plebiscyt na najbrzydsze miejsce w Polsce - taki mamy widok z zamku na Stare Miasto! Aktywnoś... rozwiń
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 15:14
0
A ja jestem zadowolona, że te działki zostają
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 15:06
0
pisuary czy wy wszędzie widzicie komuchów? puknijcie się w te puste łby
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 14:09
0
Już widzę jak stare komuchy udostępniają "swoje" pseudo działki ludziom, na milicje będą non stop dzwonić że się pałętamy po "ich terenie"! A jak nie daj boże któremuś np słonecznik zginie to będzie strzelał do ludzi z wiatrówki! Zamknąć działki a działkowców do DPSu albo hospicjum
Avatar
Gość / 2 stycznia 2017 o 17:34
0
Prawidłowo, przynajmniej jest trochę drzew a nie kolejny ściek jak zlew w Zemborzycach.
Avatar
eS Te / 2 stycznia 2017 o 17:32
0
Bardzo dobrze. Kto wierzy że tam powstałby staw jest głupi. Beton galerie, kilka bloków ioczko wodne po środku. Tyle by było
Avatar
łysy / 2 stycznia 2017 o 17:30
0
Bo co? Moje to wydaję.
Avatar
LUBLINIANKA / 22 grudnia 2016 o 17:47
0
To wspaniała Decyzja mądrego Prezydenta. Murem za ŻuKIEM!!!!!!
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 20:33
0
wiocha była jest i będzie wiochą, spacerowicze między kartoflem, pietruszką a kapustą, koń by się uśmiał
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 18:35
0
Dobra decyzja! Ogródki działkowe posiadają wszystkie bogate kraje zachodnie i to w dużych miastach i ich stolicach.Dużo działek jest w Paryżu,w Szwecji,Sztokholmie,Pradze.Może w przyszłości będą one otwarte dla zwiedzających jak są obecnie w Berlinie,z alejkami,ławeczkami ?Można będzie spacerować,podziwiać kwitnące sady w maju i kwiaty latem-a ogródki wraz z bogaceniem się społeczeństwa też pięknieją .Albo zobaczyć jak tam odpoczywają całe rodziny.Już widać że na ogródkach powstają miejsca wypoczynku na wzór ogrodów z huśtawkami,małymi basenami,piaskownicami,hamakami.Jest to tania forma wypoczynku - a może po prostu tam wynająć dla siebie ogródek i mieć swój przydomowy,przy pobliskich blokach?Przecież każdy chętny do tej formy wypoczynku może zostać posiadaczem ogródka działkowego i to jest ich wielka zaleta!
Dobra decyzja! Ogródki działkowe posiadają wszystkie bogate kraje zachodnie i to w dużych miastach i ich stolicach.Dużo działek jest w Paryżu,w Szwecji,Sztokholmie,Pradze.Może w przyszłości będą one otwarte dla zwiedzających jak są obecnie w Berlinie,z alejkami,ławeczkami ?Można będzie spacerować,podziwiać kwitnące sady w maju i kwiaty latem-a ogródki wraz z bogaceniem się społeczeństwa też pięknieją .Albo zobaczyć jak tam odpoczywają całe rodziny.Już widać że na ogródkach powstają miejsca wypoczynku na wzór ogrodów z huśtawkami,małymi ba... rozwiń
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 17:28
0
Przede wszystkim - gospodarność! Gospodarność - to sensowne wydawanie pieniędzy na trwałe inwestycje, które są najbardziej potrzebne. Przy takim zadłużeniu miasta, inwestowanie w stawy jest zupełnie bezsensowne. Turyści widzą trwałą niegospodarność władz miasta - i pana Żuka i jego poprzedników. Otoczenie zamku i Starego Miasta jest najbrzydszym centrum ze wszystkich miast wojewódzkich w Polsce. Kamienica przy Bramie Grodzkiej wygrała kilka lat temu plebiscyt na najbrzydsze miejsce w Polsce - taki mamy widok z zamku na Stare Miasto! Aktywność społeczna w sprawie działek wyrażała się w protestach, które tym razem zostały przez władze miasta rozsądnie przemyślane. Więcej takich akcji! Wojciech Górski.
Przede wszystkim - gospodarność! Gospodarność - to sensowne wydawanie pieniędzy na trwałe inwestycje, które są najbardziej potrzebne. Przy takim zadłużeniu miasta, inwestowanie w stawy jest zupełnie bezsensowne. Turyści widzą trwałą niegospodarność władz miasta - i pana Żuka i jego poprzedników. Otoczenie zamku i Starego Miasta jest najbrzydszym centrum ze wszystkich miast wojewódzkich w Polsce. Kamienica przy Bramie Grodzkiej wygrała kilka lat temu plebiscyt na najbrzydsze miejsce w Polsce - taki mamy widok z zamku na Stare Miasto! Aktywnoś... rozwiń
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 15:14
0
A ja jestem zadowolona, że te działki zostają
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 15:06
0
pisuary czy wy wszędzie widzicie komuchów? puknijcie się w te puste łby
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 14:09
0
Już widzę jak stare komuchy udostępniają "swoje" pseudo działki ludziom, na milicje będą non stop dzwonić że się pałętamy po "ich terenie"! A jak nie daj boże któremuś np słonecznik zginie to będzie strzelał do ludzi z wiatrówki! Zamknąć działki a działkowców do DPSu albo hospicjum
Zobacz wszystkie komentarze 51

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dla dzieci: Teatrzyk Warzywny
26 sierpnia 2018, 12:00

Dla dzieci: Teatrzyk Warzywny 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Sztuczka zaprasza najmłodszych widzów na wyjątkowe przedstawienie kulinarne, które odbędzie się 26 sierpnia o godz. 12 przy ul. Dolnej Panny Marii 8. Wstęp wolny.

Obiad po lubelsku. Co proponują szefowie kuchni z Lublina?
Kulinarna Mapa Lubelszczyzny
galeria

Obiad po lubelsku. Co proponują szefowie kuchni z Lublina? 0 2

Poprosiliśmy lubelskich szefów kuchni o pomysły na obiad po lubelsku. Składający się z przystawki, zupy i dwóch dań głównych do wyboru. Przepisy powstały dla przewodnika „100 dań lubelskich”, który ukaże się we wrześniu na Europejskim Festiwalu Smaku. Książka ma w podtytule „Przewodnik dla szefów kuchni i turystów”. Powstała, by wypromować lubelskie dania wśród szefów kuchni w całej Polsce. I po to, żeby zagraniczni turyści mogli zamawiać w Lublinie regionalne dania

Przybysz | Przybysz - koncert w Centrum Spotkania Kultur
5 listopada 2018, 20:00

Przybysz | Przybysz - koncert w Centrum Spotkania Kultur 1 1

Co Gdzie Kiedy. Paulina i Natalia Przybysz po latach wracają do wspólnego koncertowania. Już 5 listopada o godz. 20 siostry wystąpią na scenie Centrum Spotkania Kultur!

Car Gwarant Start Gniezno - Speed Car Motor Lublin 43:35. Lublinianie jadą bez Bobera [relacja na żywo]

Car Gwarant Start Gniezno - Speed Car Motor Lublin 43:35. Lublinianie jadą bez Bobera [relacja na żywo] 13 3

Rozbiła auto na drzewie, pasażer w szpitalu. Jechała po alkoholu

Rozbiła auto na drzewie, pasażer w szpitalu. Jechała po alkoholu 10 2

Wypadek w Nałęczowie. Kobieta kierująca po alkoholu straciła panowanie nad autem. Samochód rozbił się na drzewie.

Chcieli przejść przez ulicę, zostali potrąceni. Dwa tragiczne wypadki

Chcieli przejść przez ulicę, zostali potrąceni. Dwa tragiczne wypadki 5 0

W sobotę doszło do dwóch tragicznych wypadków z udziałem pieszych.

Nie mowiliśmy, że jesteśmy zdecydowanym faworytem, czyli opinie po meczu Motor - Soła

Nie mowiliśmy, że jesteśmy zdecydowanym faworytem, czyli opinie po meczu Motor - Soła 17 4

Nie tak pierwszy mecz w roli gospodarze wyobrażali sobie kibice i piłkarze Motoru. Lublinianie tylko zremisowali z Sołą Oświęcim 1:1. Jak zawody oceniają trenerzy obu ekip?

Ciało chłopca w Bałtyku. To trzecie dziecko, które porwały fale w Darłówku?
film

Ciało chłopca w Bałtyku. To trzecie dziecko, które porwały fale w Darłówku? 9 2

Darłówek (woj. zachodniopomorskie). W sobotę (18.08) w Darłówku znaleziono ciało kilkunastoletniego chłopca. Ratownicy wyłowili je na wysokości wschodniego falochronu.

Pożar w suszarni chmielu. Ogień rozniósł się na dwa sąsiednie budynki
zdjęcia
galeria

Pożar w suszarni chmielu. Ogień rozniósł się na dwa sąsiednie budynki 6 1

Spłonęła cała suszarnia oraz dwa budynki gospodarcze z przeznaczeniem do przechowywania warzyw i owoców.

World Wide 2018: Międzynarodowy folklor przed pałacem [zdjęcia, wideo]
galeria
film

World Wide 2018: Międzynarodowy folklor przed pałacem [zdjęcia, wideo] 1 1

Tańce i pieśni ludowe w sobotnie popołudnie, przed Pałacem Czartoryskich w Puławach zaprezentowały zespoły z ośmiu krajów świata. Tym samym, drugi już międzynarodowy festiwal "World Wide 2018", został oficjalnie otwarty.

Festiwal Organowy w Puławach: Koncert Ireny Wisełki-Cieślar
20 sierpnia 2018, 19:00

Festiwal Organowy w Puławach: Koncert Ireny Wisełki-Cieślar 1 0

9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach powoli dobiega końca. 20 sierpnia odbędzie się przedostatni już koncert. O godz. 19 w kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Irena Wisełka-Cieślar.

Kierowca zasnął za kierownicą. Zderzenie trzech aut, dzieci w szpitalu

Kierowca zasnął za kierownicą. Zderzenie trzech aut, dzieci w szpitalu 0 6

Kierowca zasnął w czasie jazdy i doprowadził do zderzenia z innymi autami. Do szpitala trafiło m.in. dwoje dzieci.

James Washington (TBV Start): Czas zrobić krok naprzód

James Washington (TBV Start): Czas zrobić krok naprzód 2 0

Rozmowa z Jamesem Washingtonem, koszykarzem TBV Startu Lublin

Przebudowa DK 74. Dwa przetargi do powtórki

Przebudowa DK 74. Dwa przetargi do powtórki 1 3

Ze zmiennymi efektami prowadzone są prace przy modernizacji drogi 74. Lubelski oddział GDDKiA dwa przetargi unieważnił, a kolejny czeka na podpisanie.

Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu w Centrum Spotkania Kultur
28 października 2018, 19:00

Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu w Centrum Spotkania Kultur 5 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach obchodów 25. rocznicy śmierci legendarnego wokalisty Dżemu, Ryszarda Riedla, Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) zaprasza na muzyczne wspomnienie artysty. 28 października o godz. 19 na scenie CSK wystąpią Sebastian Riedel i zespół Cree.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!