Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 grudnia 2016 r.
8:14

Nie będzie wielkiego stawu zamiast działek przy al. Unii Lubelskiej

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
163 51 A A
– Przez wiele lat ogródki przy al. Unii Lubelskiej wpisały się w przestrzeń miejską i nadają temu miejscu charakter – mówi Anna Ewa Michowska z Polskiego Związku Działkowców<br />
– Przez wiele lat ogródki przy al. Unii Lubelskiej wpisały się w przestrzeń miejską i nadają temu miejscu charakter – mówi Anna Ewa Michowska z Polskiego Związku Działkowców

Miasto wycofuje się z pomysłu na odtworzenie stawu w miejscu ogrodów działkowych przy al. Unii Lubelskiej. Prezydent przyjął uwagi działkowców, którzy gotowi są otworzyć swe ogrody dla spacerowiczów, byle tylko móc je nadal uprawiać. – To dobry kompromis – ocenia prezydent

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Decyzja zapadła ekspresowo, bo już tydzień po tym, jak Ratusz zakończył zbieranie uwag mieszkańców do projektu planu zagospodarowania terenu. Na odniesienie się do uwag prezydent ma trzy tygodnie. Ale już wczoraj ogłosił, że rezygnuje z pomysłu, by w miejscu działek powstał kiedyś wielki park ze stawem. A właśnie takie atrakcje widniały na mapie poddanej ocenie mieszkańców.

Przeciw takiej zmianie najgłośniej zaprotestowali działkowcy, którzy uprawiają tu grządki od blisko 70 lat i chcą to robić nadal. – Źle by się stało, gdyby ogródki stąd zniknęły – mówi Anna Ewa Michowska z Polskiego Związku Działkowców. – Przez wiele lat wpisały się już w przestrzeń miejską i nadają temu miejscu charakter – dodaje. Dla wielu osób praca na działce jest życiową pasją, zwłaszcza dla tych starszych, już na emeryturze.

Działkowcy zadeklarowali w swym piśmie do prezydenta, że gotowi są udostępnić wszystkim spacerowiczom główne aleje między działkami. Dzięki temu pasjonaci ogrodnictwa nadal mogliby oddawać się swemu hobby, a inni podziwialiby efekty ich pracy.

Takie rozwiązanie poparła też Rada Kultury Przestrzeni, doradcze ciało prezydenta Lublina. – Staw to wspaniała wizja, ale na dalszą przyszłość – komentuje Jan Kamiński, przewodniczący Rady Kultury Przestrzeni. – Podoba nam się pomysł działkowców, którzy chcą otworzyć ogrodowe aleje i udostępnić ten teren, bo może się dzięki temu stać parkiem-ogrodem.

Prezydent uległ tym namowom. – Deklarowana w pismach wola udostępnienia alejek działkowych mieszkańcom miasta, a także propozycja urządzenia miejsca spacerowego w ramach wału nadrzecznego jest moim zdaniem bardzo dobrym rozwiązaniem kompromisowym – poinformował wczoraj Krzysztof Żuk w oficjalnym komunikacie.

Zadowoleni działkowcy podkreślają, że to rozwiązanie będzie dla miasta po prostu tańsze, bo samorząd Lublina będzie musiał się zatroszczyć tylko o utrzymanie alejek i ich wyposażenie. Jak duża część ogrodów działkowych ma się stać terenem ogólnodostępnym? Lubelscy ekolodzy z Towarzystwa dla Natury i Człowieka proponują, by było to 30 proc., sami działkowcy nie mają jeszcze konkretnych propozycji. Wszystko pokazać ma nowa wersja planu.

Taką wersję, już bez stawu, miasto ma zaprezentować najpóźniej wiosną. – Zapisy planu będą dopuszczać użytkowanie terenu w sposób dotychczasowy, tzn. w formie ogrodów działkowych – zapowiada Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. Dodaje, że plan pozwalać ma również na stopniowe przekształcanie działek w teren „o charakterze parkowo-ogrodowym”, ale w porozumieniu z działkowcami.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 51

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 stycznia 2017 r. o 17:34
0
Prawidłowo, przynajmniej jest trochę drzew a nie kolejny ściek jak zlew w Zemborzycach.
Avatar
eS Te / 2 stycznia 2017 r. o 17:32
0
Bardzo dobrze. Kto wierzy że tam powstałby staw jest głupi. Beton galerie, kilka bloków ioczko wodne po środku. Tyle by było
Avatar
łysy / 2 stycznia 2017 r. o 17:30
0
Bo co? Moje to wydaję.
Avatar
LUBLINIANKA / 22 grudnia 2016 r. o 17:47
0
To wspaniała Decyzja mądrego Prezydenta. Murem za ŻuKIEM!!!!!!
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 r. o 20:33
0
wiocha była jest i będzie wiochą, spacerowicze między kartoflem, pietruszką a kapustą, koń by się uśmiał
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 r. o 18:35
0
Dobra decyzja! Ogródki działkowe posiadają wszystkie bogate kraje zachodnie i to w dużych miastach i ich stolicach.Dużo działek jest w Paryżu,w Szwecji,Sztokholmie,Pradze.Może w przyszłości będą one otwarte dla zwiedzających jak są obecnie w Berlinie,z alejkami,ławeczkami ?Można będzie spacerować,podziwiać kwitnące sady w maju i kwiaty latem-a ogródki wraz z bogaceniem się społeczeństwa też pięknieją .Albo zobaczyć jak tam odpoczywają całe rodziny.Już widać że na ogródkach powstają miejsca wypoczynku na wzór ogrodów z huśtawkami,małymi basenami,piaskownicami,hamakami.Jest to tania forma wypoczynku - a może po prostu tam wynająć dla siebie ogródek i mieć swój przydomowy,przy pobliskich blokach?Przecież każdy chętny do tej formy wypoczynku może zostać posiadaczem ogródka działkowego i to jest ich wielka zaleta!
Dobra decyzja! Ogródki działkowe posiadają wszystkie bogate kraje zachodnie i to w dużych miastach i ich stolicach.Dużo działek jest w Paryżu,w Szwecji,Sztokholmie,Pradze.Może w przyszłości będą one otwarte dla zwiedzających jak są obecnie w Berlinie,z alejkami,ławeczkami ?Można będzie spacerować,podziwiać kwitnące sady w maju i kwiaty latem-a ogródki wraz z bogaceniem się społeczeństwa też pięknieją .Albo zobaczyć jak tam odpoczywają całe rodziny.Już widać że na ogródkach powstają miejsca wypoczynku na wzór ogrodów z huśtawkami,małymi ba... rozwiń
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 r. o 17:28
0
Przede wszystkim - gospodarność! Gospodarność - to sensowne wydawanie pieniędzy na trwałe inwestycje, które są najbardziej potrzebne. Przy takim zadłużeniu miasta, inwestowanie w stawy jest zupełnie bezsensowne. Turyści widzą trwałą niegospodarność władz miasta - i pana Żuka i jego poprzedników. Otoczenie zamku i Starego Miasta jest najbrzydszym centrum ze wszystkich miast wojewódzkich w Polsce. Kamienica przy Bramie Grodzkiej wygrała kilka lat temu plebiscyt na najbrzydsze miejsce w Polsce - taki mamy widok z zamku na Stare Miasto! Aktywność społeczna w sprawie działek wyrażała się w protestach, które tym razem zostały przez władze miasta rozsądnie przemyślane. Więcej takich akcji! Wojciech Górski.
Przede wszystkim - gospodarność! Gospodarność - to sensowne wydawanie pieniędzy na trwałe inwestycje, które są najbardziej potrzebne. Przy takim zadłużeniu miasta, inwestowanie w stawy jest zupełnie bezsensowne. Turyści widzą trwałą niegospodarność władz miasta - i pana Żuka i jego poprzedników. Otoczenie zamku i Starego Miasta jest najbrzydszym centrum ze wszystkich miast wojewódzkich w Polsce. Kamienica przy Bramie Grodzkiej wygrała kilka lat temu plebiscyt na najbrzydsze miejsce w Polsce - taki mamy widok z zamku na Stare Miasto! Aktywnoś... rozwiń
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 r. o 15:14
0
A ja jestem zadowolona, że te działki zostają
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 r. o 15:06
0
pisuary czy wy wszędzie widzicie komuchów? puknijcie się w te puste łby
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 r. o 14:09
0
Już widzę jak stare komuchy udostępniają "swoje" pseudo działki ludziom, na milicje będą non stop dzwonić że się pałętamy po "ich terenie"! A jak nie daj boże któremuś np słonecznik zginie to będzie strzelał do ludzi z wiatrówki! Zamknąć działki a działkowców do DPSu albo hospicjum
Avatar
Gość / 2 stycznia 2017 r. o 17:34
0
Prawidłowo, przynajmniej jest trochę drzew a nie kolejny ściek jak zlew w Zemborzycach.
Avatar
eS Te / 2 stycznia 2017 r. o 17:32
0
Bardzo dobrze. Kto wierzy że tam powstałby staw jest głupi. Beton galerie, kilka bloków ioczko wodne po środku. Tyle by było
Avatar
łysy / 2 stycznia 2017 r. o 17:30
0
Bo co? Moje to wydaję.
Avatar
LUBLINIANKA / 22 grudnia 2016 r. o 17:47
0
To wspaniała Decyzja mądrego Prezydenta. Murem za ŻuKIEM!!!!!!
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 r. o 20:33
0
wiocha była jest i będzie wiochą, spacerowicze między kartoflem, pietruszką a kapustą, koń by się uśmiał
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 r. o 18:35
0
Dobra decyzja! Ogródki działkowe posiadają wszystkie bogate kraje zachodnie i to w dużych miastach i ich stolicach.Dużo działek jest w Paryżu,w Szwecji,Sztokholmie,Pradze.Może w przyszłości będą one otwarte dla zwiedzających jak są obecnie w Berlinie,z alejkami,ławeczkami ?Można będzie spacerować,podziwiać kwitnące sady w maju i kwiaty latem-a ogródki wraz z bogaceniem się społeczeństwa też pięknieją .Albo zobaczyć jak tam odpoczywają całe rodziny.Już widać że na ogródkach powstają miejsca wypoczynku na wzór ogrodów z huśtawkami,małymi basenami,piaskownicami,hamakami.Jest to tania forma wypoczynku - a może po prostu tam wynająć dla siebie ogródek i mieć swój przydomowy,przy pobliskich blokach?Przecież każdy chętny do tej formy wypoczynku może zostać posiadaczem ogródka działkowego i to jest ich wielka zaleta!
Dobra decyzja! Ogródki działkowe posiadają wszystkie bogate kraje zachodnie i to w dużych miastach i ich stolicach.Dużo działek jest w Paryżu,w Szwecji,Sztokholmie,Pradze.Może w przyszłości będą one otwarte dla zwiedzających jak są obecnie w Berlinie,z alejkami,ławeczkami ?Można będzie spacerować,podziwiać kwitnące sady w maju i kwiaty latem-a ogródki wraz z bogaceniem się społeczeństwa też pięknieją .Albo zobaczyć jak tam odpoczywają całe rodziny.Już widać że na ogródkach powstają miejsca wypoczynku na wzór ogrodów z huśtawkami,małymi ba... rozwiń
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 r. o 17:28
0
Przede wszystkim - gospodarność! Gospodarność - to sensowne wydawanie pieniędzy na trwałe inwestycje, które są najbardziej potrzebne. Przy takim zadłużeniu miasta, inwestowanie w stawy jest zupełnie bezsensowne. Turyści widzą trwałą niegospodarność władz miasta - i pana Żuka i jego poprzedników. Otoczenie zamku i Starego Miasta jest najbrzydszym centrum ze wszystkich miast wojewódzkich w Polsce. Kamienica przy Bramie Grodzkiej wygrała kilka lat temu plebiscyt na najbrzydsze miejsce w Polsce - taki mamy widok z zamku na Stare Miasto! Aktywność społeczna w sprawie działek wyrażała się w protestach, które tym razem zostały przez władze miasta rozsądnie przemyślane. Więcej takich akcji! Wojciech Górski.
Przede wszystkim - gospodarność! Gospodarność - to sensowne wydawanie pieniędzy na trwałe inwestycje, które są najbardziej potrzebne. Przy takim zadłużeniu miasta, inwestowanie w stawy jest zupełnie bezsensowne. Turyści widzą trwałą niegospodarność władz miasta - i pana Żuka i jego poprzedników. Otoczenie zamku i Starego Miasta jest najbrzydszym centrum ze wszystkich miast wojewódzkich w Polsce. Kamienica przy Bramie Grodzkiej wygrała kilka lat temu plebiscyt na najbrzydsze miejsce w Polsce - taki mamy widok z zamku na Stare Miasto! Aktywnoś... rozwiń
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 r. o 15:14
0
A ja jestem zadowolona, że te działki zostają
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 r. o 15:06
0
pisuary czy wy wszędzie widzicie komuchów? puknijcie się w te puste łby
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 r. o 14:09
0
Już widzę jak stare komuchy udostępniają "swoje" pseudo działki ludziom, na milicje będą non stop dzwonić że się pałętamy po "ich terenie"! A jak nie daj boże któremuś np słonecznik zginie to będzie strzelał do ludzi z wiatrówki! Zamknąć działki a działkowców do DPSu albo hospicjum
Zobacz wszystkie komentarze 51

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ewelina Kamczyk (Górnik Łęczna): Chciałam zdobyć 50 bramek

Ewelina Kamczyk (Górnik Łęczna): Chciałam zdobyć 50 bramek

Rozmowa z Eweliną Kamczyk, piłkarką nożną Górnika Łęczna

Prezydent Lublina czuje się pomówiony i żąda oświadczenia. Radni PiS poproszą o pomoc miejskiego prawnika
film

Prezydent Lublina czuje się pomówiony i żąda oświadczenia. Radni PiS poproszą o pomoc miejskiego prawnika

Jest oficjalna reakcja radnych PiS na żądanie prezydenta Lublina, który domaga się od nich odwołania urażających go jego zdaniem słów w sprawie nocnego przesadzania drzew z ul. Lipowej. Raczej nie zanosi się na to, by radni opublikowali żądane przez prezydenta oświadczenie. Żuk zagroził, że jeśli nie zrobią tego do 12 czerwca, to złoży do sądu pozew z żądaniem zapłaty 30 tys. zł na lubelskie hospicjum dla dorosłych.

Tak ma wyglądać nowy dworzec kolejowy w Chełmie
Wizualizacje
galeria

Tak ma wyglądać nowy dworzec kolejowy w Chełmie

Jak zapewniają kolejowi planiści, wybudowany w latach 60. XX wieku dworzec przejdzie olbrzymią metamorfozę. Będzie się składał z trzech kondygnacji. Na parterze zaprojektowano utrzymane w wysokim standardzie przestrzenie związane z obsługą podróżnych, czyli hol, poczekalnie, kasy biletowe, toalety oraz przestrzeń na punkty komercyjne. Z kolei na pierwszym piętrze będą mieściły się biura, zaś w piwnicach zaplecze techniczne budynku.

Food Trucki przyjadą do Łukowa. Trzydniowa impreza na początku lipca
3 lipca 2020, 10:00

Food Trucki przyjadą do Łukowa. Trzydniowa impreza na początku lipca

W Łukowie sezon na Food Trucki rozpocznie się w przyszłym miesiącu. W weekend - 3-5 lipca na Placu Wolności i Solidarności pojawią się wozy z jedzeniem z całego kraju. To gwarancja kulinarnych wrażeń.

Ręce opadają – konary również. Komentarz redaktora naczelnego

Ręce opadają – konary również. Komentarz redaktora naczelnego

Dzięki protestowi w obronie lip na Lipowej opinia publiczna zobaczyła, że w akcję zaangażowały się nie jakieś ekoświry – jak pieszczotliwie nazywają obrońców drzew internetowi hejterzy – ale mieszkańcy pobliskich kamienic, którzy najbardziej odczują brak zieleni wzdłuż ulicy. Czy dzięki ich determinacji słynna lipa „Krzysztof” i jej koleżanki unikną topora lub wyrywania z korzeniami?

Protest przed ZUS w Zamościu okazał się skuteczny. Po naszej publikacji otrzymał pomoc

Protest przed ZUS w Zamościu okazał się skuteczny. Po naszej publikacji otrzymał pomoc

Tomasz Witkowski z Zamościa w końcu otrzymał pierwszą wypłatę postojowego. Na tydzień zawiesza protest przed zamojską siedzibą ZUS.

Epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka będzie odsłonięte w lubelskiej archikatedrze

Epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka będzie odsłonięte w lubelskiej archikatedrze

Zbigniew Kotyłło jest autorem i projektantem epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka, które zostanie odsłonięte w sobotę. To kolejna praca wykonana przez tego artystę dla lubelskiej archikatedry

Lublin: Od soboty będą działać dwa miejskie baseny. Trzeba przyjść z maseczką

Lublin: Od soboty będą działać dwa miejskie baseny. Trzeba przyjść z maseczką

Od jutra czynne mają być dwie miejskie pływalnie: przy Al. Zygmuntowskich i przy ul. Łabędziej. Także od jutra łatwiej będzie dojechać autobusem do ośrodka Dąbrowa nad Zalewem Zemborzyckim. Jeszcze w tym miesiącu Słoneczny Wrotków może otworzyć odkryte baseny.

Wirtualne bieganie z City Trail onTour

Wirtualne bieganie z City Trail onTour

Pięć kilometrów na jedenastu trasach w całej Polsce. Do tego możliwość biegu na własnych ścieżkach – także dla dzieciaków. Wszystko w wersji wirtualnej. Wszystko po to, by motywować do aktywności w czasach pandemii. Zapisy do wirtualnej edycji City Trail onTour trwają

Program TV 5-7 czerwca 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
5 czerwca 2020, 20:00

Program TV 5-7 czerwca 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

"Warcraft: Początek", "Ksiega dżungli" i "Przed wschodem słońca" to niektóre z propozycji do zobaczenia w weekend w telewizji. Poniżej wybrane filmy dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej.

Nowy milioner w Lublinie! Wiadomo, w którym punkcie kupił zakład Lotto

Nowy milioner w Lublinie! Wiadomo, w którym punkcie kupił zakład Lotto

1 mln zł wygrał mieszkaniec Lublina. Zakład puścił w punkcie LOTTO przy ul. Wertera 68 w Lublinie (sklep Żabka 500).

Co trzeba wiedzieć, biorąc kredyt hipoteczny?

Co trzeba wiedzieć, biorąc kredyt hipoteczny?

Zwykły kredyt gotówkowy można obecnie wziąć szybko i bez zbędnych formalności przez Internet. Co oczywiste, nie działa to tak w przypadku kredytu hipotecznego, który bierze się z reguły na bardzo wysokie kwoty i długi (do 35 lat) okres spłaty. Z uwagi na powagę takiego zobowiązania, cały proces potrafi być stosunkowo długi i żmudny, zwłaszcza w bardziej skomplikowanych przypadkach (na przykład, kiedy potencjalny kredytobiorca prowadzi własną działalność gospodarczą). W takim razie co trzeba wiedzieć, biorąc kredyt hipoteczny?

Lublin: Miasto będzie szukać najemcy ponad 218-metrowego lokalu

Lublin: Miasto będzie szukać najemcy ponad 218-metrowego lokalu

Ratusz zapowiada przetarg na wynajem ponad 218-metrowego lokalu w budynku przychodni przy ul. Kalinowszczyzna 46b.

XVIII Koncert Chwały - Totus Tuus
11 czerwca 2020, 19:00

XVIII Koncert Chwały - Totus Tuus

Już po raz 18. w Lublinie odbędzie się wyjątkowy Koncert Chwały. Wydarzenie tradycyjnie zostanie zorganizowane w wieczór Bożego Ciała, w czwartek 11 czerwca o godz. 19. Tym razem jednak bez udziału publiczności. Koncert realizowany w Centrum Spotkania Kultur transmitowany będzie przez TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin oraz online.

Benshi online: "Windą na szafot"
9 czerwca 2020, 18:00

Benshi online: "Windą na szafot"

W czerwcu Dyskusyjne Koło Filmowe Benshi w Lublinie zaprasza kinomaniaków na projekcje online klasyków. 9 czerwca o godz. 18 będzie można zobaczyć i porozmawiać o filmie "Windą na szafot".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!