Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 lutego 2017 r.
21:14

Nie chcą mieszkań, wolą zielony plac zabaw. "To jedyne takie miejsce na osiedlu"

42 29 A A
W poniedziałkowym spotkaniu przeciwko budowie mieszkań między ul. Kazimierza Wielkiego a Bolesława Chrobrego uczestniczyło około stu osób
W poniedziałkowym spotkaniu przeciwko budowie mieszkań między ul. Kazimierza Wielkiego a Bolesława Chrobrego uczestniczyło około stu osób (fot. Maciej Kaczanowski)

Obrońcy zielonego placu zabaw na osiedlu Piastowskim zwierają szyki. Członkowie komitetu protestacyjnego zbierają podpisy przeciwko budowie Domu Seniora. Zapowiadają też demonstracje na placu budowy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To jest jedyny na osiedlu Piastowskim zielony plac zabaw. Płuca tego osiedla – mówi jedna z kobiet uczestniczących we wczorajszym popołudniowym spotkaniu w domu parafialnym. – Jedyne takie miejsce rekreacyjne gdzie można spędzić wolny czas.

Tematem spotkania było „Ocalenie Zielonego Placu Zabaw przy ul. Bolesława Chrobrego”. Na tym terenie Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa chce postawić budynek mieszkalny. Inwestycja określana jest jako „dom seniora”.

Mieszkańcy osiedla Piastowskiego, którzy przyszli na wczorajsze zebranie, przekonywali, że o planach spółdzielni nic nie wiedzieli. – Plotki na temat tej inwestycji krążyły już latem. Zadzwoniłam do administracji, ale w odpowiedzi usłyszałam: „A skąd pani o tym wie?” – opowiada jedna z mieszkanek LSM. 

Atmosfera była nerwowa. – Musimy walczyć o dobro naszych dzieci i wnuków – podnosi z sali jedna z osób.  – Nikt nie przypuszczał, że za naszymi plecami spółdzielnia będzie taka inwestycje robić – dodaje ktoś inny.

O planach LSM pisaliśmy pod koniec ubiegłego roku. Na osiedlach Mickiewiczowskim, Krasińskiego i Piastowskim spółdzielnia chce budować tzw. domy seniora. W budynkach będą mieszkania jedno-, dwu- i trzypokojowe, o metrażu od 38 do ponad 50 mkw. Mają to być budynki z windą i podziemnym parkingiem, na parterze zaś znaleźć się mają m.in. gabinety lekarskie, sale do rehabilitacji i ćwiczeń. Jan Gąbka, prezes LSM przyznaje, że cena za mkw. nie będzie odbiegać od ceny rynkowej.

– Kto będzie mieć pieniądze, żeby zapłacić 5 tysięcy złotych za metr? – zastanawiają się głośnodwie starsze kobiety, które przyszły na wczorajsze spotkanie. I dodają: My prosiłyśmy o windy, których nie ma, a nie nowe bloki. 

Już od pewnego czasu, choć jeszcze nieoficjalnie, działa komitet protestacyjny – Obrony Zielonego Placu Zabaw, który zorganizował wczorajsze spotkanie. Prowadzi też grupę Ocalić „Zielony Plac Zabaw” na Facebooku.

Członkowie komitetu zbierają podpisy przeciwko planowanej budowie. – Mamy już ponad 300 podpisów i cały czas będziemy je zbierać – zapowiada pani Emilia. Na tym działania protestujących osób się nie kończą. – Zamierzamy zrobić oficjalne zgromadzenie w miejscu planowanej inwestycji. Składamy też oficjalne wnioski o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – dodaje.

Protestujący chcą aby był to teren z „dotychczasową rzeczywistą jego funkcją czyli tereny sportowo-rekreacyjne”. Przeciwnicy budowy mieszkań chcą w tej sprawie spotkać się też z przewodniczącym Rady Miasta.

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 marca 2017 o 21:25
0
Najlepsze są te podziemne garaże dla osób starszych...
Avatar
Gość / 7 lutego 2017 o 22:15
0
BRAWOOOOO!!!!!! wszędzie pchają się deweloperzy i budują na kazdym trawniku!! JUŻ MAMY DOŚĆ WYCINANIA DRZEW!!! NIE DAJCIE SIĘ!!!!!!! nawet jak obiecają nowe nasadzenia to nie posadzą ich u was tylko gdzieś indziej byle się zgadzało i byle ktoś odpowiedni wziął kasę!!!
Avatar
Gość / 7 lutego 2017 o 16:49
0
zdjęcia wyciętych drzew - ***lublin.wyborcza.pl/lublin/51,48724,21185386.html?i=0
Avatar
Gość / 7 lutego 2017 o 15:57
0
Po pierwsze żeby wyciąć drzewa trzeba wystosować odpowiedni wniosek do UM Wydziału Ochrony Środowiska. Po drugie ww. Wydział musi wydać decyzję administracyjną zezwalającą na powyższe przedsięwzięcie. Akty prawne podają przesłanki kiedy można dokonać wycinki. Podaję przykład wierzby rosnącej przy budynku Wołodyjowskiego 6, która była chora i połamana po zeszłorocznej wichurze. Po trzecie za każde wycięte drzewo trzeba dokonać nasadzeń rekompensacyjnych zgodnie z decyzją. Pozdrawiam.
Avatar
Gość / 7 lutego 2017 o 13:30
0
Na osiedlu Sienkiewicza na LSM wycięto czterdziestoletnie drzewa ( prace prowadzono wcześnie rano, gdy ludzie są w pracy i nie mogą protestować ), w tym zdrowe nie zagrażające mieszkańcom, bo łatwiej i taniej wyciąć niż pielęgnować. Zniszczono cały ekosystem, gdyż duże drzewa są siedliskiem ptaków. W zamian mają zostać posadzone drzewa o średnicy pnia 12cm!!! Większość mieszkańców nie dożyje czasów, w których będą mogli się schronić w ich cieniu. Oprócz tego kilkadziesiąt metrów dalej likwidowane jest ostatnie zielone boisko przy szkole pod budowę kontrowersyjnego "domu seniora". Pozostanie betonowa pustynia. Tak władze LSM dbają o ekologię, sport i zdrowy styl życia dzieci i seniorów (na losie których tak podobno zależy spółdzielni).
Na osiedlu Sienkiewicza na LSM wycięto czterdziestoletnie drzewa ( prace prowadzono wcześnie rano, gdy ludzie są w pracy i nie mogą protestować ), w tym zdrowe nie zagrażające mieszkańcom, bo łatwiej i taniej wyciąć niż pielęgnować. Zniszczono cały ekosystem, gdyż duże drzewa są siedliskiem ptaków. W zamian mają zostać posadzone drzewa o średnicy pnia 12cm!!! Większość mieszkańców nie dożyje czasów, w których będą mogli się schronić w ich cieniu. Oprócz tego kilkadziesiąt metrów dalej likwidowane jest ostatnie zielone boisko przy szkole pod ... rozwiń
Avatar
Gość / 7 lutego 2017 o 13:30
0
Na osiedlu Krasińskiego też zbieramy podpisy. Lublin betonową pustynią staje się
Avatar
Gość / 7 lutego 2017 o 13:20
0
Popieram protestujących. Nie jestem pieniaczem któremu wszystko przeszkadza, nie mam nic przeciwko ludziom starszym, rozumiem że mieszkanie mieście. Ale to już przesada co wyprawia pan Gąbka. Nam też na ul. Irydiona chce coś takiego postawić. Na ostatnim zielonym placu. Gdzie 10 lat temu posadzono kilkadziesiąt drzew. To ostatni zielony plac na osiedlu Krasińskiego. Już parę lat temu zabudowano plac blisko ul. Zana. I biurowiec stoi w dużej części pusty. Kasa chyba zaślepiła pana od lat prezesa LSM. Przed szkołą nr 38 już ogrodzono teren. Beton, beton a ludzie niech płacą coraz więcej za czynsz i zdychają w betonie. Będą protesty
Popieram protestujących. Nie jestem pieniaczem któremu wszystko przeszkadza, nie mam nic przeciwko ludziom starszym, rozumiem że mieszkanie mieście. Ale to już przesada co wyprawia pan Gąbka. Nam też na ul. Irydiona chce coś takiego postawić. Na ostatnim zielonym placu. Gdzie 10 lat temu posadzono kilkadziesiąt drzew. To ostatni zielony plac na osiedlu Krasińskiego. Już parę lat temu zabudowano plac blisko ul. Zana. I biurowiec stoi w dużej części pusty. Kasa chyba zaślepiła pana od lat prezesa LSM. Przed szkołą nr 38 już ogrodzono teren. Be... rozwiń
Avatar
Gość / 7 lutego 2017 o 13:14
0
Mieszkańcy os. Sienkiewicza RATUJMY nasze osiedle! PROTESTUJMY! Bierzmy przykład z obywatelskiej postawy mieszkańców os. Piastowskiego, którzy przeciwstawili się nieprzemyślanej decyzji budowy tzw "domu seniora" na ostatnim trawiastym boisku. Na os. Sienkiewicza sprawa jest być może poważniejsza, bo usytuowanie tzw "domu seniora" na boisku w centrum osiedla praktycznie bez dojazdu zagraża bezpieczeństwu dzieci z pobliskiej szkoły i mieszkańców osiedla - również seniorów.
Avatar
Gość / 7 lutego 2017 o 12:17
0
chcą was zadusić z powodu braku tlenu
Avatar
sąsiad z os Mickiewicza / 7 lutego 2017 o 11:57
0
To żaden "dom seniora" bez żartów. Zwykly wieżowiec i to wcisnięty nas bezczelnego, na wcisk pomiędzy trzy istniejące już wieżowce. Ktoś chyba na łeb upadł. W całym Lublinie nie znajdzie się ani jednego przykładu podobnie drapieżnej, nie liczącej się z otoczeniem inwestycji. Nawet ten drastyczny przykład skweru przy Krancowej - tam nowe budynki zostały dosuniete do istniejącej zabudowy z jednej strony. A tutaj Z TRZECH!  W kategorii urbanistyczna bezczelność dziesięcioleci LSM wygrywa bezkonkurencyjnie. Mieszkancy nie dajcie się i gońcie cwaniaków!
Avatar
Gość / 16 marca 2017 o 21:25
0
Najlepsze są te podziemne garaże dla osób starszych...
Avatar
Gość / 7 lutego 2017 o 22:15
0
BRAWOOOOO!!!!!! wszędzie pchają się deweloperzy i budują na kazdym trawniku!! JUŻ MAMY DOŚĆ WYCINANIA DRZEW!!! NIE DAJCIE SIĘ!!!!!!! nawet jak obiecają nowe nasadzenia to nie posadzą ich u was tylko gdzieś indziej byle się zgadzało i byle ktoś odpowiedni wziął kasę!!!
Avatar
Gość / 7 lutego 2017 o 16:49
0
zdjęcia wyciętych drzew - ***lublin.wyborcza.pl/lublin/51,48724,21185386.html?i=0
Avatar
Gość / 7 lutego 2017 o 15:57
0
Po pierwsze żeby wyciąć drzewa trzeba wystosować odpowiedni wniosek do UM Wydziału Ochrony Środowiska. Po drugie ww. Wydział musi wydać decyzję administracyjną zezwalającą na powyższe przedsięwzięcie. Akty prawne podają przesłanki kiedy można dokonać wycinki. Podaję przykład wierzby rosnącej przy budynku Wołodyjowskiego 6, która była chora i połamana po zeszłorocznej wichurze. Po trzecie za każde wycięte drzewo trzeba dokonać nasadzeń rekompensacyjnych zgodnie z decyzją. Pozdrawiam.
Avatar
Gość / 7 lutego 2017 o 13:30
0
Na osiedlu Sienkiewicza na LSM wycięto czterdziestoletnie drzewa ( prace prowadzono wcześnie rano, gdy ludzie są w pracy i nie mogą protestować ), w tym zdrowe nie zagrażające mieszkańcom, bo łatwiej i taniej wyciąć niż pielęgnować. Zniszczono cały ekosystem, gdyż duże drzewa są siedliskiem ptaków. W zamian mają zostać posadzone drzewa o średnicy pnia 12cm!!! Większość mieszkańców nie dożyje czasów, w których będą mogli się schronić w ich cieniu. Oprócz tego kilkadziesiąt metrów dalej likwidowane jest ostatnie zielone boisko przy szkole pod budowę kontrowersyjnego "domu seniora". Pozostanie betonowa pustynia. Tak władze LSM dbają o ekologię, sport i zdrowy styl życia dzieci i seniorów (na losie których tak podobno zależy spółdzielni).
Na osiedlu Sienkiewicza na LSM wycięto czterdziestoletnie drzewa ( prace prowadzono wcześnie rano, gdy ludzie są w pracy i nie mogą protestować ), w tym zdrowe nie zagrażające mieszkańcom, bo łatwiej i taniej wyciąć niż pielęgnować. Zniszczono cały ekosystem, gdyż duże drzewa są siedliskiem ptaków. W zamian mają zostać posadzone drzewa o średnicy pnia 12cm!!! Większość mieszkańców nie dożyje czasów, w których będą mogli się schronić w ich cieniu. Oprócz tego kilkadziesiąt metrów dalej likwidowane jest ostatnie zielone boisko przy szkole pod ... rozwiń
Avatar
Gość / 7 lutego 2017 o 13:30
0
Na osiedlu Krasińskiego też zbieramy podpisy. Lublin betonową pustynią staje się
Avatar
Gość / 7 lutego 2017 o 13:20
0
Popieram protestujących. Nie jestem pieniaczem któremu wszystko przeszkadza, nie mam nic przeciwko ludziom starszym, rozumiem że mieszkanie mieście. Ale to już przesada co wyprawia pan Gąbka. Nam też na ul. Irydiona chce coś takiego postawić. Na ostatnim zielonym placu. Gdzie 10 lat temu posadzono kilkadziesiąt drzew. To ostatni zielony plac na osiedlu Krasińskiego. Już parę lat temu zabudowano plac blisko ul. Zana. I biurowiec stoi w dużej części pusty. Kasa chyba zaślepiła pana od lat prezesa LSM. Przed szkołą nr 38 już ogrodzono teren. Beton, beton a ludzie niech płacą coraz więcej za czynsz i zdychają w betonie. Będą protesty
Popieram protestujących. Nie jestem pieniaczem któremu wszystko przeszkadza, nie mam nic przeciwko ludziom starszym, rozumiem że mieszkanie mieście. Ale to już przesada co wyprawia pan Gąbka. Nam też na ul. Irydiona chce coś takiego postawić. Na ostatnim zielonym placu. Gdzie 10 lat temu posadzono kilkadziesiąt drzew. To ostatni zielony plac na osiedlu Krasińskiego. Już parę lat temu zabudowano plac blisko ul. Zana. I biurowiec stoi w dużej części pusty. Kasa chyba zaślepiła pana od lat prezesa LSM. Przed szkołą nr 38 już ogrodzono teren. Be... rozwiń
Avatar
Gość / 7 lutego 2017 o 13:14
0
Mieszkańcy os. Sienkiewicza RATUJMY nasze osiedle! PROTESTUJMY! Bierzmy przykład z obywatelskiej postawy mieszkańców os. Piastowskiego, którzy przeciwstawili się nieprzemyślanej decyzji budowy tzw "domu seniora" na ostatnim trawiastym boisku. Na os. Sienkiewicza sprawa jest być może poważniejsza, bo usytuowanie tzw "domu seniora" na boisku w centrum osiedla praktycznie bez dojazdu zagraża bezpieczeństwu dzieci z pobliskiej szkoły i mieszkańców osiedla - również seniorów.
Avatar
Gość / 7 lutego 2017 o 12:17
0
chcą was zadusić z powodu braku tlenu
Avatar
sąsiad z os Mickiewicza / 7 lutego 2017 o 11:57
0
To żaden "dom seniora" bez żartów. Zwykly wieżowiec i to wcisnięty nas bezczelnego, na wcisk pomiędzy trzy istniejące już wieżowce. Ktoś chyba na łeb upadł. W całym Lublinie nie znajdzie się ani jednego przykładu podobnie drapieżnej, nie liczącej się z otoczeniem inwestycji. Nawet ten drastyczny przykład skweru przy Krancowej - tam nowe budynki zostały dosuniete do istniejącej zabudowy z jednej strony. A tutaj Z TRZECH!  W kategorii urbanistyczna bezczelność dziesięcioleci LSM wygrywa bezkonkurencyjnie. Mieszkancy nie dajcie się i gońcie cwaniaków!
Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Będą podwyżki płac dla pielęgniarek z kolejnych szpitali w Lublinie?

Będą podwyżki płac dla pielęgniarek z kolejnych szpitali w Lublinie? 0 0

W sobotę pielęgniarki ze szpitala przy Jaczewskiego zawarły wstępne porozumienie z dyrekcją kończące pięciodniowy strajk. Czy ich koleżanki z pozostałych szpitali klinicznych pójdą w ich ślady i zaostrzą swoje działania?

Koncert Companions w Akwarela Cafe
20 lipca 2018, 19:30

Koncert Companions w Akwarela Cafe 0 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 20 lipca o godz. 19.30 na letniej scenie Akwarela Cafe (Rynek 6) wystąpi zespół Companions.

Łęczna: Gdzie zbudować domki dla kotów?

Łęczna: Gdzie zbudować domki dla kotów? 0 0

Do końca sierpnia można zgłaszać propozycje lokalizacji trzech domków dla kotów. Na sygnały od mieszkańców czeka Referat Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Łęcznej.

Padwa Zamość dołącza do grona pierwszoligowców

Padwa Zamość dołącza do grona pierwszoligowców 1 0

AZS AWF Biała Podlaska i MKS Padwa Zamość w nowym sezonie występować będą w grupie C. Na kibiców piłki ręcznej na tym poziomie rozgrywkowym czekają trzy nowe grupy, w każdej znalazło się 12 drużyn

Donald Trump: Prezydent Putin zdecydowanie zaprzeczył, że ingerował w wybory w USA
film

Donald Trump: Prezydent Putin zdecydowanie zaprzeczył, że ingerował w wybory w USA 0 0

– Nasze stosunki nigdy nie były tak złe, ale to się zmieniło cztery godziny temu – ocenił po spotkaniu z prezydentem Rosji Donald Trump.

Biała Podlaska: Skasuj bilet smartfonem

Biała Podlaska: Skasuj bilet smartfonem 0 0

Pasażerowie miejskiej komunikacji w Białej Podlaskiej mogą kupować bilety za pomocą aplikacji mobilnej mPay. Ceny biletów są takie same, jak w tradycyjnych punktach sprzedaży.

Lublin: Jest zgoda na stację paliw przy ul. Zelwerowicza

Lublin: Jest zgoda na stację paliw przy ul. Zelwerowicza 0 0

Nowa stacja paliw może powstać przy ul. Zelwerowicza 27 w Lublinie.

Puławy: Mieszkańcy ul. Centralnej nocą chcą spać

Puławy: Mieszkańcy ul. Centralnej nocą chcą spać 1 1

Mieszkańcy dwóch bloków z ul. Centralnej zwrócili się do radnego Ignacego Czeżyka (PiS) o pomoc w sprawie zakłócania ciszy nocnej. Chodzi o zbyt głośne przejazdy motocyklistów.

Lublin: Kierowca prowadził miejski autobus i oglądał film w telefonie komórkowym
film

Lublin: Kierowca prowadził miejski autobus i oglądał film w telefonie komórkowym 26 4

Kierowca autobusu linii 32 w Lublinie przez kilka przystanków prowadził oglądając film w telefonie komórkowym. Odłożył go dopiero po interwencji pasażera. Teraz kierowcy grożą konsekwencje służbowe.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018 0 0

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu
20 lipca 2018, 20:30

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu 1 0

W piątek, 20 lipca o godz. 20.30 na Zamku w Kazimierzu Dolnym odbędzie się koncert Sound'n'Grace & Filip Lato.

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo]
film

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo] 9 5

Pani Anna ma 30 lat. W internecie funkcjonuje jako 14-latka i od półtora roku odpowiada na ogłoszenia mężczyzn, oferujących dzieciom seks. Dzięki niej, policja zatrzymała już 40 pedofili.

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej"

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej" 36 29

Setki tysięcy przydrożnych drzew w całym kraju może pójść pod topór. Szykuje się zmiana w prawie ułatwiająca wycinkę. Ekolodzy protestują, a fachowcy od bezpieczeństwa na drogach są w tej sprawie podzieleni.

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc 59 2

6-letni Michałek z Jedlanki urodził się z wadą genetyczną lewej nogi. Chłopczyk marzy aby we wrześniu pójść do zerówki. Będzie to możliwe, jeżeli dziecko przejdzie operację ratującą staw kolanowy i wyskakujące biodro. Ale potrzeba na to 176 tys. zł

Lublin: Zamkną ul. Staszica

Lublin: Zamkną ul. Staszica 0 0

Z powodu awarii kanalizacji burzowej zamknięty dla ruchu będzie we wtorek fragment ul. Staszica.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!