Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 grudnia 2016 r.
14:30

Zlikwidowali boisko, zbudują dom seniora obok szkoły. Niektórzy mieszkańcy zaskoczeni

31 43 A A
Teren placu budowy jest już ogrodzony. Tuż za płotem stoi budynek szkoły (fot. Maciej Kaczanowski)
Teren placu budowy jest już ogrodzony. Tuż za płotem stoi budynek szkoły (fot. Maciej Kaczanowski)

Lada dzień ruszy budowa pierwszego z trzech domów seniora planowanych na osiedlach LSM. Pierwszy budynek stanie w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 38. Nie wszyscy są z tego zadowoleni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Inwestycja (chodzi o dom seniora, który ma powstać przy ul. Pana Wołodyjowskiego-red.) jest bardzo kontrowersyjna i budzi zaniepokojenie wielu mieszkańców” – pisze w mailu do redakcji jeden z naszych Czytelników. – „Aby wybudować ten budynek zlikwidowano jedyne ogólnodostępne trawiaste boisko piłkarskie dla dzieci”.

Pierwszy z planowanych trzech domów seniora ma stanąć w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 38. – Teren ten jest przeznaczony pod tego typu zabudowę – mówi Jan Gąbka, prezes Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która buduje domy seniora. – Będzie to budynek trzykondygnacyjny z dwoma piętrami. Znajdzie się w nim 30 mieszkań przystosowanych dla osób, które mają problemy z poruszaniem się. W budynku będzie winda, która będzie zjeżdżać na podziemny parking, a także m.in. gabinety lekarskie i sale do rehabilitacji i ćwiczeń.

Niektórzy mieszkańcy osiedla przyznają, że są zaskoczeni budową w tym miejscu domu dla osób starszych. – Zanim dowiedziałem się co dokładnie tu powstanie podejrzewałem, że to basen szkolny będą stawiać – przyznaje pan Zdzisław, którego spotkaliśmy wczoraj w pobliżu planowanej inwestycji.

– A mnie ta inwestycja w ogóle nie przeszkadza – mówi pani Zofia, kolejna z mieszkanek osiedla im. H. Sienkiewicza. – Wiem jednak, że są zbierane wśród mieszkańców podpisy pod protestem.

– Dom dla starszych osób w sąsiedztwie szkoły to niezbyt trafiony pomysł. Tym dzieciom buzi nikt nie zaklei. Krzyczą, skaczą, czy osobom schorowanym i starszym to nie będzie czasem przeszkadzać? – zastanawia się z kolei pani Anna.

Podobne obawy ma też dyrektor podstawówki. – Do tego zielonego terenu, choć do szkoły nie należał, już się przyzwyczailiśmy – mówi Mirosław Wójcik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 38 w Lublinie. – Organizowaliśmy tam m.in. szkolne festyny. Dobrze byłoby, żeby ten teren pozostał. Wcześniej mieliśmy informacje, że nowy budynek ma stanąć bliżej wąwozu.

Niewykluczone, że budowa pierwszego domu seniora ruszy jeszcze w tym roku. – Roboty mogą się rozpocząć w każdej chwili. Jak nie teraz to zaraz po nowym roku – zapowiada prezes LSM.

Przeciwnicy inwestycji mają jednak zastrzeżenia. „Trudno sobie wyobrazić gdzie będą parkowane auta, skoro już teraz miejsc parkingowych brak na tej zatłoczonej ulicy” – dodaje autor listu do naszej redakcji. – „Z inwestycją wiązać się będzie likwidacja terenu zielonego i prawdopodobnie wycinka drzew”.

– Na czas budowy zostanie wyłożona płytami tymczasowa droga. Powstanie od ul. Juranda, od strony pawilonów – wyjaśnia prezes LSM. I odpowiada na kolejne wątpliwości mieszkańców: – Żadne drzewa wycinane nie będą. Żaden parking poza tym podziemnym też nie powstanie.
Budowa pierwszego z trzech domów seniora – przy ul. Wołodyjowskiego ma potrwać nieco ponad rok.

Domy seniora LSM

Kolejne dwa tego typu budynki LSM chce postawić na os. im. Z. Krasińskiego (przy ul. Irydiona) i na Osiedlu Piastowskim (przy ul. Kazimierza Wielkiego, za garażami). Ich budowa ma ruszyć wiosną 2017 r. – Zainteresowanie mieszkaniami jest bardzo duże – mówi prezes Gąbka.

W budynkach będą mieszkania jedno-, dwu- i trzypokojowe, o metrażu od 38 do ponad 50 mkw. – Cena za mkw nie będzie odbiegać od ceny rynkowej – zapowiada prezes LSM. – Wyniesie 5-5,5 tys. zł za mkw.

Wizualizacja nowego bloku
Wizualizacja nowego bloku

Komentarze 43

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 18:13
+1
Bardzo potrzebny artykuł. Jak można było wpaść na taki pomysł jak władze spółdzielni i jak można to zatajać przed mieszkańcami?
Avatar
Likwidacja Barier / 10 kwietnia 2017 o 18:50
0
urządzenia ułatwiające sprawowanie opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. ******likwidacja-barier.com.pl
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 16:24
0
Organizujmy się, zbierajmy podpisy, ratujmy nasze osiedle i boisko dla dzieci! Zróbmy coś także na os. Sienkiewicza. Wszystko co tu piszecie to najszczersza prawda, nie można być biernym, bo nas zamurują.
Avatar
Gość / 4 stycznia 2017 o 22:10
0
Ależ trzeba mieć tupetu żeby narzekać na deweloperów a samemu zabudowywać najbardziej drapieżnie jak się da wszystkie boiska i place zabaw.
Avatar
Gość / 4 stycznia 2017 o 22:08
0
Trzeba założyć jakąś stronę w internecie czy fanpage na facebooku i rozwiesić kartki w rejonie i ludzie się zorganizują. A przede wszystkim trzeba konsekwentnie podnosić, że to co LSM próbuje wybudować to żadne "usługi" tylko zwykłe komercyjne bloki mieszkalne. A na to plan zagospodarowania nie pozwala ani na os. Sienkiewicza ani na os. Piastowskim! Czyli spółdzielnia próbuje naginać i łamać prawo. Usługi to by mogły być gdyby po wybudowaniu wynajmowano komuś na działalność np. na dom opieki albo gdyby LSM taki dom opieki faktycznie prowadził. A tu łgarstwo łgarstwem pogania. Zwykłe bloczydło, które ma być potem sprzedane na rynkowych zasadach a rzekomo "dom seniora"! Przecież tam równie dobrze mogą studenci zamieszkać i imprezy robić w tym "domu seniora"! A kto tego zabroni? Każdy może kupić a co się z tym dalej dzieje to już nie problem pana Gąbki. Jasno to dzisiaj przyznał. Spółdzielcy weźmy się wreszcie za te zabawy naszego suto opłacanego prezesa. Wind do istniejących bloków dobudowywać to nie łaska? Tylko bawić się w dewelopera nie swoim tylko naszym wspólnym majątkiem?
Trzeba założyć jakąś stronę w internecie czy fanpage na facebooku i rozwiesić kartki w rejonie i ludzie się zorganizują. A przede wszystkim trzeba konsekwentnie podnosić, że to co LSM próbuje wybudować to żadne "usługi" tylko zwykłe komercyjne bloki mieszkalne. A na to plan zagospodarowania nie pozwala ani na os. Sienkiewicza ani na os. Piastowskim! Czyli spółdzielnia próbuje naginać i łamać prawo. Usługi to by mogły być gdyby po wybudowaniu wynajmowano komuś na działalność np. na dom opieki albo gdyby LSM taki dom opieki faktyczni... rozwiń
Avatar
Gość / 4 stycznia 2017 o 18:12
0
Mieszkańcy os. Sienkiewicza RATUJMY nasze osiedle! PROTESTUJMY! Bierzmy przykład z obywatelskiej postawy mieszkańców os. Piastowskiego, którzy przeciwstawili się nieprzemyślanej decyzji budowy tzw "domu seniora" na ostatnim zielonym boisku. Na os. Sienkiewicza sprawa jest być może poważniejsza, bo usytuowanie tzw "domu seniora" na boisku w centrum osiedla praktycznie bez dojazdu zagraża bezpieczeństwu dzieci z pobliskiej szkoły i mieszkańców osiedla również seniorów.
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 18:39
0
Z tego co wiem protest jutro (4 stycznia) o 16:45 przy ul Bolesława Chrobrego pomiędzy blokami 17, 20, 24 na os. Piastowskim. Tak było na kartce. Szkoda, że przeszedłeś się dziś na próżno, ale warto przyjść jutro i bronić mieszkańców Piastowskiego. Prezio LSM najchętniej zabudowałby wszystko co się da i jak widać jego apetyt nie kończy się na Pana Wołodyjowskiego, bo przy Bolka Chrobrego chce wcisnąć budynek na plac zabaw pomiędzy czterema wieżowcami!!!
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 16:53
0
Gdzie i kiedy będzie ten protest, chętnie się przyłączę i podpiszę petycję. Byłem 3 stycznia 2017 na zlikwidowanym boisku przy szkole nr 38 i nie ma nikogo o godz. 16:45???
Avatar
Gość / 2 stycznia 2017 o 17:59
0
Mieszkańcy pomóżcie Nam w proteście i przyjdźcie o godzinie 16.45 na plac, gdzie będziemy zbierać podpisy. Na miejsce przybędzie też telewizja.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2016 o 11:06
0
"Żadne drzewa wycinane nie będą" tymczasem ok. 100 m dalej... odsyłam do artykułu [***lublin.wyborcza.pl/lublin/1,48724,21185386,wyciete-drzewa-na-osiedlu-sienkiewicza-wystarczylo-o-nie.html?order=najnowsze#opinions]. pan prezes pozostawi po sobie betonowy las i tzw "domy seniorów" bez przemyślanej lokalizacji, bez bezpiecznego dojazdu -plac budowy dosłownie 10 m od szkoły nr 38- wybudowane na jedynych boiskach trawiastych dla dzieci, w centrum osiedli.
Avatar
Likwidacja Barier / 10 kwietnia 2017 o 18:50
0
urządzenia ułatwiające sprawowanie opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. ******likwidacja-barier.com.pl
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 16:24
0
Organizujmy się, zbierajmy podpisy, ratujmy nasze osiedle i boisko dla dzieci! Zróbmy coś także na os. Sienkiewicza. Wszystko co tu piszecie to najszczersza prawda, nie można być biernym, bo nas zamurują.
Avatar
Gość / 4 stycznia 2017 o 22:10
0
Ależ trzeba mieć tupetu żeby narzekać na deweloperów a samemu zabudowywać najbardziej drapieżnie jak się da wszystkie boiska i place zabaw.
Avatar
Gość / 4 stycznia 2017 o 22:08
0
Trzeba założyć jakąś stronę w internecie czy fanpage na facebooku i rozwiesić kartki w rejonie i ludzie się zorganizują. A przede wszystkim trzeba konsekwentnie podnosić, że to co LSM próbuje wybudować to żadne "usługi" tylko zwykłe komercyjne bloki mieszkalne. A na to plan zagospodarowania nie pozwala ani na os. Sienkiewicza ani na os. Piastowskim! Czyli spółdzielnia próbuje naginać i łamać prawo. Usługi to by mogły być gdyby po wybudowaniu wynajmowano komuś na działalność np. na dom opieki albo gdyby LSM taki dom opieki faktycznie prowadził. A tu łgarstwo łgarstwem pogania. Zwykłe bloczydło, które ma być potem sprzedane na rynkowych zasadach a rzekomo "dom seniora"! Przecież tam równie dobrze mogą studenci zamieszkać i imprezy robić w tym "domu seniora"! A kto tego zabroni? Każdy może kupić a co się z tym dalej dzieje to już nie problem pana Gąbki. Jasno to dzisiaj przyznał. Spółdzielcy weźmy się wreszcie za te zabawy naszego suto opłacanego prezesa. Wind do istniejących bloków dobudowywać to nie łaska? Tylko bawić się w dewelopera nie swoim tylko naszym wspólnym majątkiem?
Trzeba założyć jakąś stronę w internecie czy fanpage na facebooku i rozwiesić kartki w rejonie i ludzie się zorganizują. A przede wszystkim trzeba konsekwentnie podnosić, że to co LSM próbuje wybudować to żadne "usługi" tylko zwykłe komercyjne bloki mieszkalne. A na to plan zagospodarowania nie pozwala ani na os. Sienkiewicza ani na os. Piastowskim! Czyli spółdzielnia próbuje naginać i łamać prawo. Usługi to by mogły być gdyby po wybudowaniu wynajmowano komuś na działalność np. na dom opieki albo gdyby LSM taki dom opieki faktyczni... rozwiń
Avatar
Gość / 4 stycznia 2017 o 18:12
0
Mieszkańcy os. Sienkiewicza RATUJMY nasze osiedle! PROTESTUJMY! Bierzmy przykład z obywatelskiej postawy mieszkańców os. Piastowskiego, którzy przeciwstawili się nieprzemyślanej decyzji budowy tzw "domu seniora" na ostatnim zielonym boisku. Na os. Sienkiewicza sprawa jest być może poważniejsza, bo usytuowanie tzw "domu seniora" na boisku w centrum osiedla praktycznie bez dojazdu zagraża bezpieczeństwu dzieci z pobliskiej szkoły i mieszkańców osiedla również seniorów.
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 18:39
0
Z tego co wiem protest jutro (4 stycznia) o 16:45 przy ul Bolesława Chrobrego pomiędzy blokami 17, 20, 24 na os. Piastowskim. Tak było na kartce. Szkoda, że przeszedłeś się dziś na próżno, ale warto przyjść jutro i bronić mieszkańców Piastowskiego. Prezio LSM najchętniej zabudowałby wszystko co się da i jak widać jego apetyt nie kończy się na Pana Wołodyjowskiego, bo przy Bolka Chrobrego chce wcisnąć budynek na plac zabaw pomiędzy czterema wieżowcami!!!
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 16:53
0
Gdzie i kiedy będzie ten protest, chętnie się przyłączę i podpiszę petycję. Byłem 3 stycznia 2017 na zlikwidowanym boisku przy szkole nr 38 i nie ma nikogo o godz. 16:45???
Avatar
Gość / 2 stycznia 2017 o 17:59
0
Mieszkańcy pomóżcie Nam w proteście i przyjdźcie o godzinie 16.45 na plac, gdzie będziemy zbierać podpisy. Na miejsce przybędzie też telewizja.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2016 o 11:06
0
"Żadne drzewa wycinane nie będą" tymczasem ok. 100 m dalej... odsyłam do artykułu [***lublin.wyborcza.pl/lublin/1,48724,21185386,wyciete-drzewa-na-osiedlu-sienkiewicza-wystarczylo-o-nie.html?order=najnowsze#opinions]. pan prezes pozostawi po sobie betonowy las i tzw "domy seniorów" bez przemyślanej lokalizacji, bez bezpiecznego dojazdu -plac budowy dosłownie 10 m od szkoły nr 38- wybudowane na jedynych boiskach trawiastych dla dzieci, w centrum osiedli.
Avatar
Gość / 29 grudnia 2016 o 15:59
0
Sobiepaństwo na os.Sienkiewicza na LSM, zarząd nie liczy się z ludźmi w sprawie tzw. "domu seniora" usytuowanego w centrum osiedla, tuż przy szkole, bez dojazdu ale za to z "zapleczem usługowo-rekreacyjnym" i 54 miejscami postojowymi! Koniec z bezpieczeństwem na osiedlu, bo ktoś bawi się w developera. PS. Dziś na placu oddalonym o kilkadziesiąt metrów przez cały dzień ścinano dorodne, kilkudziesięcioletnie drzewa.
Zobacz wszystkie komentarze 43

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Złe wiadomości dla Portu Lotniczego Lublin. Znika kolejne połączenie

Złe wiadomości dla Portu Lotniczego Lublin. Znika kolejne połączenie 1 1

Linie lotnicze Wizz Air zawieszają połączenie z Lublina do Kijowa Żulan. Ostatni lot do stolicy Ukrainy wykonają 24 października.

„Domowy Szpital” w Białej Podlaskiej

„Domowy Szpital” w Białej Podlaskiej 0

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej powstał pierwszy w tej części kraju innowacyjny Ośrodek Opieki Medycznej „Domowy Szpital”, w którym świadczymy opiekę stacjonarną i domową dla osób starszych i przewlekle chorych.

Gmina Baranów inwestuje w mieszkańców

Gmina Baranów inwestuje w mieszkańców 1

Gmina Baranów jest jedną z mniejszych jednostek samorządu terytorialnego w powiecie puławskim. Brak dużych zakładów przemysłowych, znaczących obiektów kultury materialnej, bazy turystycznej, od zawsze determinowały Baranów jako gminę mniej atrakcyjną pod względem inwestycyjnym – pozostającą na uboczu Kazimierza Dolnego, Nałęczowa, Puław czy Janowca. Na przestrzeni ostatnich dwunastu lat ten stan uległ jednak radykalnej poprawie.

Prezydent Puław do wyborów samorządowych bez dotychczasowego ugrupowania. Nowa nazwa

Prezydent Puław do wyborów samorządowych bez dotychczasowego ugrupowania. Nowa nazwa 1 1

Janusz Grobel, prezydent Puław, w wyborach samorządowych nie będzie kandydatem Porozumienia Samorządowego Prawicy Puławskiej. Założył własny komitet -  KWW Janusza Grobla Samorządowcy.

Naszą misją jest porozumienie

Naszą misją jest porozumienie 0

Z Anną Augustyniak, sekretarz województwa rozmawiamy o tym, jak w każdej dziedzinie życia społecznego ważny jest dialog.

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [17-19.08]
17 sierpnia 2018, 10:00

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [17-19.08] 1 0

Co Gdzie Kiedy. Jedną z najgłośniejszych premier kinowych nadchodzącego weekendu będzie polsko-brytyjska produkcja 303. Bitwa o Anglię. Wśród nowości będą także komedie (Szpieg, który mnie rzucił), horrory (Slender Man) i kino familijne (Krzysiu, gdzie jesteś?).

Jarmark Jagielloński już trwa. Pajda chleba, rzeźbiona mysz, a może słomkowy kapelusz?
galeria

Jarmark Jagielloński już trwa. Pajda chleba, rzeźbiona mysz, a może słomkowy kapelusz? 0 0

Kolejka po chleb, kuźnia przed Ratuszem, Stare Miasto już za ciasne, gra muzyka. To znaczy, że się zaczął Jarmark Jagielloński

Wybory samorządowe w powiecie lubelskim. Kto wybierze mniej, a kto więcej radnych

Wybory samorządowe w powiecie lubelskim. Kto wybierze mniej, a kto więcej radnych 0 0

Najbliższe wybory samorządowe do Rady Powiatu w Lublinie odbędą się na podobnych zasadach, jak cztery lata temu, ale w dwóch okręgach zmieni się liczba mandatów do uzyskania przez kandydatów.

Tragiczny wypadek lotniczy. Zginął mężczyzna uderzony podwoziem awionetki

Tragiczny wypadek lotniczy. Zginął mężczyzna uderzony podwoziem awionetki 4 0

Do tragedii doszło w czwartek w miejscowości Smerek (woj. podkarpackie). 46-letni mężczyzna, stojący na łące, został uderzony podwoziem przelatującej nad ziemią awionetki. W wyniku odniesionych obrażeń zmarł - podaje Podkarpacka Policja.

Konrad Gaca nie żyje. Jest już wstępna przyczyna śmierci 42-latka

Konrad Gaca nie żyje. Jest już wstępna przyczyna śmierci 42-latka 0 4

Są wstępne wyniki sekcji zwłok Konrada Gacy. Zwłoki 42-latka znaleziono w czwartek rano, w jego domu. Znany w całym kraju promotor zdrowego stylu życia miał 42-lata.

Nasi naukowcy docenieni. "Takim wynikiem może pochwalić się niewiele szkół wyższych w kraju"

Nasi naukowcy docenieni. "Takim wynikiem może pochwalić się niewiele szkół wyższych w kraju" 0 1

Naukowcy z Lublina zostali docenieni w dziewiątej edycji programu LIDER. Wśród dofinansowanych projektów znalazły się cztery z Politechniki Lubelskiej i jeden z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Zatankował i uciekł. Ten mężczyzna jest poszukiwany przez policję [wideo]
film

Zatankował i uciekł. Ten mężczyzna jest poszukiwany przez policję [wideo] 11 6

Zatankował i odjechał bez płacenia. To nie pierwszy taki wyczyn mężczyzny. Teraz szuka go policja.

MKS Perła gra na Węgrzech, na początek porażka

MKS Perła gra na Węgrzech, na początek porażka 2 2

MKS Perła wyjechał na Węgry, żeby rozegrać kolejne mecze kontrolne. Mistrzynie Polski będą miały okazję zmierzyć się z mocnymi rywalami. Pierwsze starcie z Kisvardai KC zakończyło się wygraną rywalek 24:20