Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 grudnia 2016 r.
14:30

Zlikwidowali boisko, zbudują dom seniora obok szkoły. Niektórzy mieszkańcy zaskoczeni

31 43 A A
Teren placu budowy jest już ogrodzony. Tuż za płotem stoi budynek szkoły (fot. Maciej Kaczanowski)
Teren placu budowy jest już ogrodzony. Tuż za płotem stoi budynek szkoły (fot. Maciej Kaczanowski)

Lada dzień ruszy budowa pierwszego z trzech domów seniora planowanych na osiedlach LSM. Pierwszy budynek stanie w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 38. Nie wszyscy są z tego zadowoleni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Inwestycja (chodzi o dom seniora, który ma powstać przy ul. Pana Wołodyjowskiego-red.) jest bardzo kontrowersyjna i budzi zaniepokojenie wielu mieszkańców” – pisze w mailu do redakcji jeden z naszych Czytelników. – „Aby wybudować ten budynek zlikwidowano jedyne ogólnodostępne trawiaste boisko piłkarskie dla dzieci”.

Pierwszy z planowanych trzech domów seniora ma stanąć w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 38. – Teren ten jest przeznaczony pod tego typu zabudowę – mówi Jan Gąbka, prezes Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która buduje domy seniora. – Będzie to budynek trzykondygnacyjny z dwoma piętrami. Znajdzie się w nim 30 mieszkań przystosowanych dla osób, które mają problemy z poruszaniem się. W budynku będzie winda, która będzie zjeżdżać na podziemny parking, a także m.in. gabinety lekarskie i sale do rehabilitacji i ćwiczeń.

Niektórzy mieszkańcy osiedla przyznają, że są zaskoczeni budową w tym miejscu domu dla osób starszych. – Zanim dowiedziałem się co dokładnie tu powstanie podejrzewałem, że to basen szkolny będą stawiać – przyznaje pan Zdzisław, którego spotkaliśmy wczoraj w pobliżu planowanej inwestycji.

– A mnie ta inwestycja w ogóle nie przeszkadza – mówi pani Zofia, kolejna z mieszkanek osiedla im. H. Sienkiewicza. – Wiem jednak, że są zbierane wśród mieszkańców podpisy pod protestem.

– Dom dla starszych osób w sąsiedztwie szkoły to niezbyt trafiony pomysł. Tym dzieciom buzi nikt nie zaklei. Krzyczą, skaczą, czy osobom schorowanym i starszym to nie będzie czasem przeszkadzać? – zastanawia się z kolei pani Anna.

Podobne obawy ma też dyrektor podstawówki. – Do tego zielonego terenu, choć do szkoły nie należał, już się przyzwyczailiśmy – mówi Mirosław Wójcik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 38 w Lublinie. – Organizowaliśmy tam m.in. szkolne festyny. Dobrze byłoby, żeby ten teren pozostał. Wcześniej mieliśmy informacje, że nowy budynek ma stanąć bliżej wąwozu.

Niewykluczone, że budowa pierwszego domu seniora ruszy jeszcze w tym roku. – Roboty mogą się rozpocząć w każdej chwili. Jak nie teraz to zaraz po nowym roku – zapowiada prezes LSM.

Przeciwnicy inwestycji mają jednak zastrzeżenia. „Trudno sobie wyobrazić gdzie będą parkowane auta, skoro już teraz miejsc parkingowych brak na tej zatłoczonej ulicy” – dodaje autor listu do naszej redakcji. – „Z inwestycją wiązać się będzie likwidacja terenu zielonego i prawdopodobnie wycinka drzew”.

– Na czas budowy zostanie wyłożona płytami tymczasowa droga. Powstanie od ul. Juranda, od strony pawilonów – wyjaśnia prezes LSM. I odpowiada na kolejne wątpliwości mieszkańców: – Żadne drzewa wycinane nie będą. Żaden parking poza tym podziemnym też nie powstanie.
Budowa pierwszego z trzech domów seniora – przy ul. Wołodyjowskiego ma potrwać nieco ponad rok.

Domy seniora LSM

Kolejne dwa tego typu budynki LSM chce postawić na os. im. Z. Krasińskiego (przy ul. Irydiona) i na Osiedlu Piastowskim (przy ul. Kazimierza Wielkiego, za garażami). Ich budowa ma ruszyć wiosną 2017 r. – Zainteresowanie mieszkaniami jest bardzo duże – mówi prezes Gąbka.

W budynkach będą mieszkania jedno-, dwu- i trzypokojowe, o metrażu od 38 do ponad 50 mkw. – Cena za mkw nie będzie odbiegać od ceny rynkowej – zapowiada prezes LSM. – Wyniesie 5-5,5 tys. zł za mkw.

Wizualizacja nowego bloku
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 43

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 r. o 18:13
Bardzo potrzebny artykuł. Jak można było wpaść na taki pomysł jak władze spółdzielni i jak można to zatajać przed mieszkańcami?
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 r. o 16:24
Organizujmy się, zbierajmy podpisy, ratujmy nasze osiedle i boisko dla dzieci! Zróbmy coś także na os. Sienkiewicza. Wszystko co tu piszecie to najszczersza prawda, nie można być biernym, bo nas zamurują.
Avatar
Gość / 4 stycznia 2017 r. o 18:12
Mieszkańcy os. Sienkiewicza RATUJMY nasze osiedle! PROTESTUJMY! Bierzmy przykład z obywatelskiej postawy mieszkańców os. Piastowskiego, którzy przeciwstawili się nieprzemyślanej decyzji budowy tzw "domu seniora" na ostatnim zielonym boisku. Na os. Sienkiewicza sprawa jest być może poważniejsza, bo usytuowanie tzw "domu seniora" na boisku w centrum osiedla praktycznie bez dojazdu zagraża bezpieczeństwu dzieci z pobliskiej szkoły i mieszkańców osiedla również seniorów.
Avatar
Likwidacja Barier / 10 kwietnia 2017 r. o 18:50
urządzenia ułatwiające sprawowanie opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. ******likwidacja-barier.com.pl
Avatar
Gość / 4 stycznia 2017 r. o 22:10
Ależ trzeba mieć tupetu żeby narzekać na deweloperów a samemu zabudowywać najbardziej drapieżnie jak się da wszystkie boiska i place zabaw.
Avatar
Gość / 4 stycznia 2017 r. o 22:08
Trzeba założyć jakąś stronę w internecie czy fanpage na facebooku i rozwiesić kartki w rejonie i ludzie się zorganizują. A przede wszystkim trzeba konsekwentnie podnosić, że to co LSM próbuje wybudować to żadne "usługi" tylko zwykłe komercyjne bloki mieszkalne. A na to plan zagospodarowania nie pozwala ani na os. Sienkiewicza ani na os. Piastowskim! Czyli spółdzielnia próbuje naginać i łamać prawo. Usługi to by mogły być gdyby po wybudowaniu wynajmowano komuś na działalność np. na dom opieki albo gdyby LSM taki dom opieki faktycznie prowadził. A tu łgarstwo łgarstwem pogania. Zwykłe bloczydło, które ma być potem sprzedane na rynkowych zasadach a rzekomo "dom seniora"! Przecież tam równie dobrze mogą studenci zamieszkać i imprezy robić w tym "domu seniora"! A kto tego zabroni? Każdy może kupić a co się z tym dalej dzieje to już nie problem pana Gąbki. Jasno to dzisiaj przyznał. Spółdzielcy weźmy się wreszcie za te zabawy naszego suto opłacanego prezesa. Wind do istniejących bloków dobudowywać to nie łaska? Tylko bawić się w dewelopera nie swoim tylko naszym wspólnym majątkiem?
Trzeba założyć jakąś stronę w internecie czy fanpage na facebooku i rozwiesić kartki w rejonie i ludzie się zorganizują. A przede wszystkim trzeba konsekwentnie podnosić, że to co LSM próbuje wybudować to żadne "usługi" tylko zwykłe komercyjne bloki mieszkalne. A na to plan zagospodarowania nie pozwala ani na os. Sienkiewicza ani na os. Piastowskim! Czyli spółdzielnia próbuje naginać i łamać prawo. Usługi to by mogły być gdyby po wybudowaniu wynajmowano komuś na działalność np. na dom opieki albo gdyby LSM taki dom opieki faktyczni... rozwiń
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 r. o 18:39
Z tego co wiem protest jutro (4 stycznia) o 16:45 przy ul Bolesława Chrobrego pomiędzy blokami 17, 20, 24 na os. Piastowskim. Tak było na kartce. Szkoda, że przeszedłeś się dziś na próżno, ale warto przyjść jutro i bronić mieszkańców Piastowskiego. Prezio LSM najchętniej zabudowałby wszystko co się da i jak widać jego apetyt nie kończy się na Pana Wołodyjowskiego, bo przy Bolka Chrobrego chce wcisnąć budynek na plac zabaw pomiędzy czterema wieżowcami!!!
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 r. o 16:53
Gdzie i kiedy będzie ten protest, chętnie się przyłączę i podpiszę petycję. Byłem 3 stycznia 2017 na zlikwidowanym boisku przy szkole nr 38 i nie ma nikogo o godz. 16:45???
Avatar
Gość / 2 stycznia 2017 r. o 17:59
Mieszkańcy pomóżcie Nam w proteście i przyjdźcie o godzinie 16.45 na plac, gdzie będziemy zbierać podpisy. Na miejsce przybędzie też telewizja.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2016 r. o 11:06
"Żadne drzewa wycinane nie będą" tymczasem ok. 100 m dalej... odsyłam do artykułu [***lublin.wyborcza.pl/lublin/1,48724,21185386,wyciete-drzewa-na-osiedlu-sienkiewicza-wystarczylo-o-nie.html?order=najnowsze#opinions]. pan prezes pozostawi po sobie betonowy las i tzw "domy seniorów" bez przemyślanej lokalizacji, bez bezpiecznego dojazdu -plac budowy dosłownie 10 m od szkoły nr 38- wybudowane na jedynych boiskach trawiastych dla dzieci, w centrum osiedli.
Avatar
Likwidacja Barier / 10 kwietnia 2017 r. o 18:50
urządzenia ułatwiające sprawowanie opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. ******likwidacja-barier.com.pl
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 r. o 16:24
Organizujmy się, zbierajmy podpisy, ratujmy nasze osiedle i boisko dla dzieci! Zróbmy coś także na os. Sienkiewicza. Wszystko co tu piszecie to najszczersza prawda, nie można być biernym, bo nas zamurują.
Avatar
Gość / 4 stycznia 2017 r. o 22:10
Ależ trzeba mieć tupetu żeby narzekać na deweloperów a samemu zabudowywać najbardziej drapieżnie jak się da wszystkie boiska i place zabaw.
Avatar
Gość / 4 stycznia 2017 r. o 22:08
Trzeba założyć jakąś stronę w internecie czy fanpage na facebooku i rozwiesić kartki w rejonie i ludzie się zorganizują. A przede wszystkim trzeba konsekwentnie podnosić, że to co LSM próbuje wybudować to żadne "usługi" tylko zwykłe komercyjne bloki mieszkalne. A na to plan zagospodarowania nie pozwala ani na os. Sienkiewicza ani na os. Piastowskim! Czyli spółdzielnia próbuje naginać i łamać prawo. Usługi to by mogły być gdyby po wybudowaniu wynajmowano komuś na działalność np. na dom opieki albo gdyby LSM taki dom opieki faktycznie prowadził. A tu łgarstwo łgarstwem pogania. Zwykłe bloczydło, które ma być potem sprzedane na rynkowych zasadach a rzekomo "dom seniora"! Przecież tam równie dobrze mogą studenci zamieszkać i imprezy robić w tym "domu seniora"! A kto tego zabroni? Każdy może kupić a co się z tym dalej dzieje to już nie problem pana Gąbki. Jasno to dzisiaj przyznał. Spółdzielcy weźmy się wreszcie za te zabawy naszego suto opłacanego prezesa. Wind do istniejących bloków dobudowywać to nie łaska? Tylko bawić się w dewelopera nie swoim tylko naszym wspólnym majątkiem?
Trzeba założyć jakąś stronę w internecie czy fanpage na facebooku i rozwiesić kartki w rejonie i ludzie się zorganizują. A przede wszystkim trzeba konsekwentnie podnosić, że to co LSM próbuje wybudować to żadne "usługi" tylko zwykłe komercyjne bloki mieszkalne. A na to plan zagospodarowania nie pozwala ani na os. Sienkiewicza ani na os. Piastowskim! Czyli spółdzielnia próbuje naginać i łamać prawo. Usługi to by mogły być gdyby po wybudowaniu wynajmowano komuś na działalność np. na dom opieki albo gdyby LSM taki dom opieki faktyczni... rozwiń
Avatar
Gość / 4 stycznia 2017 r. o 18:12
Mieszkańcy os. Sienkiewicza RATUJMY nasze osiedle! PROTESTUJMY! Bierzmy przykład z obywatelskiej postawy mieszkańców os. Piastowskiego, którzy przeciwstawili się nieprzemyślanej decyzji budowy tzw "domu seniora" na ostatnim zielonym boisku. Na os. Sienkiewicza sprawa jest być może poważniejsza, bo usytuowanie tzw "domu seniora" na boisku w centrum osiedla praktycznie bez dojazdu zagraża bezpieczeństwu dzieci z pobliskiej szkoły i mieszkańców osiedla również seniorów.
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 r. o 18:39
Z tego co wiem protest jutro (4 stycznia) o 16:45 przy ul Bolesława Chrobrego pomiędzy blokami 17, 20, 24 na os. Piastowskim. Tak było na kartce. Szkoda, że przeszedłeś się dziś na próżno, ale warto przyjść jutro i bronić mieszkańców Piastowskiego. Prezio LSM najchętniej zabudowałby wszystko co się da i jak widać jego apetyt nie kończy się na Pana Wołodyjowskiego, bo przy Bolka Chrobrego chce wcisnąć budynek na plac zabaw pomiędzy czterema wieżowcami!!!
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 r. o 16:53
Gdzie i kiedy będzie ten protest, chętnie się przyłączę i podpiszę petycję. Byłem 3 stycznia 2017 na zlikwidowanym boisku przy szkole nr 38 i nie ma nikogo o godz. 16:45???
Avatar
Gość / 2 stycznia 2017 r. o 17:59
Mieszkańcy pomóżcie Nam w proteście i przyjdźcie o godzinie 16.45 na plac, gdzie będziemy zbierać podpisy. Na miejsce przybędzie też telewizja.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2016 r. o 11:06
"Żadne drzewa wycinane nie będą" tymczasem ok. 100 m dalej... odsyłam do artykułu [***lublin.wyborcza.pl/lublin/1,48724,21185386,wyciete-drzewa-na-osiedlu-sienkiewicza-wystarczylo-o-nie.html?order=najnowsze#opinions]. pan prezes pozostawi po sobie betonowy las i tzw "domy seniorów" bez przemyślanej lokalizacji, bez bezpiecznego dojazdu -plac budowy dosłownie 10 m od szkoły nr 38- wybudowane na jedynych boiskach trawiastych dla dzieci, w centrum osiedli.
Avatar
Gość / 29 grudnia 2016 r. o 15:59
Sobiepaństwo na os.Sienkiewicza na LSM, zarząd nie liczy się z ludźmi w sprawie tzw. "domu seniora" usytuowanego w centrum osiedla, tuż przy szkole, bez dojazdu ale za to z "zapleczem usługowo-rekreacyjnym" i 54 miejscami postojowymi! Koniec z bezpieczeństwem na osiedlu, bo ktoś bawi się w developera. PS. Dziś na placu oddalonym o kilkadziesiąt metrów przez cały dzień ścinano dorodne, kilkudziesięcioletnie drzewa.
Zobacz wszystkie komentarze 43

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 30 listopada 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 30 listopada 2022 r.

Mundial 2022: Walia – Anglia 0:3, USA lepsze od Iranu

Mundial 2022: Walia – Anglia 0:3, USA lepsze od Iranu

Ostatnie mecze w grupie B zakończyły się bez niespodzianki. Dalej grają Anglia i USA. Pierwsza z ekip bez większych problemów ograła Walię 3:0. Drugie spotkanie pomiędzy Amerykanami i Iranem zakończyło się wynikiem 1:0, a „złotego” gola zdobył Christian Pulisić.

Zmiana warty u lubelskich terytorialsów
zdjęcia
galeria

Zmiana warty u lubelskich terytorialsów

Po ponad sześciu latach płk Tadeusz Nastarowicz pożegnał się z funkcją dowódcy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Od 1 grudnia będzie dowodził słynną 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich.

Nagrody gospodarcze Lublina przyznane. W tym roku ukłony za pomoc uchodźcom z Ukrainy. Zdjęcia
Zdjęcia
galeria

Nagrody gospodarcze Lublina przyznane. W tym roku ukłony za pomoc uchodźcom z Ukrainy. Zdjęcia

Poznaliśmy tegorocznych laureatów Nagród Gospodarczych Prezydenta Miasta Lublin, które rozdano już po raz czternasty.

Brat wicepremiera wejdzie do Sejmu. Leszek Kowalczyk przyjmie mandat posła

Brat wicepremiera wejdzie do Sejmu. Leszek Kowalczyk przyjmie mandat posła

Leszek Kowalczyk z Prawa i Sprawiedliwości zostanie nowym posłem z województwa lubelskiego. Dotychczasowy radny sejmiku województwa ślubowanie złoży podczas środowego posiedzenia Sejmu.

Lublin. Złapał szczeniaczka, uderzył o framugę, skakał po Koksie

Lublin. Złapał szczeniaczka, uderzył o framugę, skakał po Koksie

Maciej Z. stanie przed sądem i będzie odpowiadał za wydarzenia z jesieni 2019 roku. Wtedy właśnie rzucił się na szczeniaka o imieniu Koks.

Nie żyje Magdalena Czarkowska, dyrektor lubelskiego oddziału NFZ

Nie żyje Magdalena Czarkowska, dyrektor lubelskiego oddziału NFZ

Zmarła Magdalena Czarkowska, dyrektor lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia – poinformował NFZ.

Mundial 2022: Holandia i Senegal grają dalej

Mundial 2022: Holandia i Senegal grają dalej

W każdym meczu fazy grupowej Holandia nie zachwyciła. Tak samo było we wtorek przy okazji starcia z Katarem. „Pomarańczowi” wygrali 2:0, ale nie ma chyba w tym momencie kibica, który wierzy, że drużyna Louisa van Gaala nadal jest w gronie faworytów mundialu.

Przestrzenie Sztuki w Centrum Kultury. Tym razem „Blisko”

Przestrzenie Sztuki w Centrum Kultury. Tym razem „Blisko”

Różne rodzaje bliskości — to temat przewodni spektaklu w choreografii Tomka Ciesielskiego. „Blisko”. Opowiada o tym, jak obecność drugiego człowieka wpływa na życie każdego z nas i jak ważną rolę w bliskości odgrywa czas.

Prezydent Maj chciał podwyżki, ale radni nie chcą droższych śmieci w Puławach. Jest decyzja

Prezydent Maj chciał podwyżki, ale radni nie chcą droższych śmieci w Puławach. Jest decyzja

Nadal nie wiemy, ile będzie wynosić nowa opłata za wywóz i zagospodarowanie odpadów. Podczas ostatniej sesji radni odrzucili dwa projekty uchwał przygotowane przez prezydenta, krytykując brak przedstawienia im wyliczeń tłumaczących skalę podwyżki.

Zamość. Bajkowe mikołajki w CKF Stylowy
6 grudnia 2022, 15:00

Zamość. Bajkowe mikołajki w CKF Stylowy

Kino w Zamościu szykuje specjalny mikołajkowy repertuar. 6 grudnia na ekranie Centrum Kultury Filmowej w Zamościu do obejrzenia będą aż cztery filmy adresowane do najmłodszych.

Trzy damy polskiego malarstwa już na Zamku. Te obrazy kosztowały ponad 1 mln zł. Zdjęcia
zdjęcia
galeria

Trzy damy polskiego malarstwa już na Zamku. Te obrazy kosztowały ponad 1 mln zł. Zdjęcia

Cztery obrazy trzech polskich artystek z przełomu XIX i XX wieku nabyło Muzeum Narodowe w Lublinie. Najnowsze zakupy, warte ponad milion złotych, można już oglądać w muzealnej ekspozycji.

80. rocznica wysiedleń Zamojszczyzny. Zaczęło się w Skierbieszowie, skończyło w Zamościu
zdjęcia
galeria

80. rocznica wysiedleń Zamojszczyzny. Zaczęło się w Skierbieszowie, skończyło w Zamościu

Uroczystościami zorganizowanymi w poniedziałek w Zamościu zakończyły się tegoroczne, trzydniowe obchody 80. rocznicy wysiedleń Zamojszczyzny.

Prosta sprawa. Dzieci zatroszczyły się o jeże i zrobiły im domki na zimę

Prosta sprawa. Dzieci zatroszczyły się o jeże i zrobiły im domki na zimę

Specjalne kopce dla śpiących jeży powstały przy niemal 30 miejskich przedszkolach na terenie Lublina. Za usypywanie kopców zabrały się same dzieci.

Portal with RTX: Kiedy premiera i jakie są wymagania sprzętowe? (wideo)
film

Portal with RTX: Kiedy premiera i jakie są wymagania sprzętowe? (wideo)

Dobre wiadomości: Portal with RTX będzie darmowy dla sporej liczby graczy, a premiera już lada tydzień. Zła wiadomość: żeby w ogóle zagrać będziemy potrzebowali karty graficznej RTX 3060.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!