Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 listopada 2008 r.
20:54
Edytuj ten wpis

"Nie" dla krematorium przy Majdanku

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 11 A A

Obok byłego miejsca kaźni nie powstanie spopielarnia zwłok. Obiekt chciała postawić jedna z firm pogrzebowych, ale lubelski magistrat zablokował budowę. Inwestor poszedł do sądu. I przegrał.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Skandal wybuchł w lutym, gdy firma pogrzebowa "Styks” wystąpiła do lubelskiego Urzędu Miasta o zgodę na budowę zakładu spopielania zwłok i kaplicy.

Przeciw tej inwestycji zaprotestowały środowiska żydowskie, które zarzucały Styksowi brak wrażliwości i żądały od prezydenta miasta zablokowania tego przedsięwzięcia. Protesty płynęły też od organizacji żydowskich w Stanach Zjednoczonych.

Krytyka odniosła skutek. Magistrat zapowiedział, że nawet jeśli nie znajdzie paragrafu, który byłby podstawą do odmowy wydania zgody na inwestycję, to i tak do niej nie dopuści. Powoła się na zasady współżycia społecznego.

- Odmówiliśmy wydania decyzji o ustaleniu warunków zabudowy - informuje Iwona Blajerska, rzecznik prezydenta.

Inwestor nie dał za wygraną. Skierował sprawę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO), które decyzję Ratusza uchyliło i zwróciło do ponownego rozpatrzenia.

- SKO wskazało nam w uzasadnieniu przepisy, z których wynika, że skoro okolica pomnika zagłady nie ma uchwalonego planu zagospodarowania, to do czasu jego uchwalenia powinniśmy zawiesić postępowanie - mówi Beata Bielawska z Wydziału Architektury, Budownictwa i Urbanistyki w Urzędzie Miasta.

Stało się tak, jak podpowiadało SKO: Ratusz zawiesił postępowanie. Firma nie zgadzała się jednak ze wskazówkami kolegium i poszła walczyć dalej. Wyrok zapadł we wtorek. Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację urzędnikom.

- Dobrze, że ta inwestycja nie zostanie zrealizowana obok Majdanka, bo są takie chwile, kiedy kwestie biznesowe nie są najważniejsze - mówi Piotr Kadlcik z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. - Natomiast sam pomysł uruchomienia spopielarni jest zrozumiały, a w Lublinie zapewne znajdzie się kilka miejsc, gdzie można by taką inwestycję umieścić.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie jest prawomocny. Inwestor może się od niego odwołać do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Nie wiadomo jeszcze, czy z takiego prawa skorzysta. Z prezesem Styksu nie udało się nam wczoraj skontaktować.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
drB / 27 listopada 2008 o 17:02
0
Najlepiej dla nas by było rozebrać baraki, zaorać teren i posadzić drzewa. Wtedy zniknął by powtarzający się co rusz jazgot środowisk żydowskich o bezczeszczeniu terenu na którym mordowano ludzi. Zniknął by problem "wycieczek" młodzieży z Izraela której zabrania się kontaktu z młodzieżą polską bo a nóż zaraza przejdzie i prawda okaże się inna niż wpajano w Telawiwie!!! Gdyby spalarnia miała stanąć na ścisłym terenie dawnego obozu - no miałbym też pewne obawy. Ale spalarnia w jakiejś tam odległości od muzem - mnie osobiście nie razi!!!
Najlepiej dla nas by było rozebrać baraki, zaorać teren i posadzić drzewa. Wtedy zniknął by powtarzający się co rusz jazgot środowisk żydowskich o bezczeszczeniu terenu na którym mordowano ludzi. Zniknął by problem "wycieczek" młodzieży z Izraela której zabrania się kontaktu z młodzieżą polską bo a nóż zaraza przejdzie i prawda okaże się inna niż wpajano w Telawiwie!!! Gdyby spalarnia miała stanąć na ścisłym terenie dawnego obozu - no miałbym też pewne obawy. Ale spalarnia w jakiejś tam odległości od muzem - mnie oso... rozwiń
Avatar
Fifarafa / 27 listopada 2008 o 16:40
0
NIE DAJMY zYDOM DYKTOWAC NAM CO MAMY ROBIC. CO TO ZA ROZNICA GDZIE STANIE KREMATORIUM? CZY NA MAJDANKU CZY W INNYM MIEJSCU. NIKT NIE CHCE ZBUDOWAC KREMATORIUM NA MIEJSCU OBOZU KONCENTRACYJNEGO, POZA TYM - JAK zYDZI BUDOWALI PLAZE Z DYSKOTEKAMI BARAMI I SKLEPAMI KOLO NASZEGO CMENTARZA TO SIE NIE PIEPRZYLI, I WLADZA SIE NIE PIEPRZYLA TYLKO ZEZWOLILA IM NA BUDOWE TEGO MOLOCHA MALO KOMU POTRZEBNEGO W ZAMIAN ZA WYMIANE KILKU STUDZIENEK NA LIPOWEJ. NIE DAJMY zYDOM RZADZIC POLSKĄ. OBUDŹCIE SIE
Avatar
obojetny / 27 listopada 2008 o 14:55
0
popieram przedmowce gofry zelki wata cukrowa cukierki rekawiczki to ludzi nie kole w oczy generalnie media przdstawiaja sprawe tak jak by to krematorium mialo powstac na terenie obozu wiec jak juz piszecie o sprawie zrobcie tez zdjecie faktycznej lokalizacji obiektu a nie zrobiliscie zdjecie kopuly przez co wprowadzacie ludzi w blad i pytanie dlaczego pisze o tym dziennik czyzby jakies powiazanie rodzinne z ludzimi z konkurencji pozdrawiam
Avatar
~Piotr~ / 27 listopada 2008 o 14:24
0
Uważam, że lepszym miejscem dla spalarni byłaby okolica mającego wkrótce powstać nowego cmentarza na Poligonowej. W dalszej perspektywie - skoro Majdanek za czas jakiś się "skończy" jako cmentarz - byłoby wygodniej dla klientów (osób załatwiających pogrzeb), a przy tym bez asocjacji z krematoriami obozowymi.
Avatar
nemo / 27 listopada 2008 o 13:33
0
Będzie nowy cmentarz w Łęcznie, zapraszamy 'STYKS' i spalarnie zwłok do nas!
Avatar
~tonymld~ / 27 listopada 2008 o 12:33
0
ja rozumie panstwa argumenty, jednak uwazam iz trzeba znalezc miejsce moze w nie az tak bliskiej odleglosci od majdanka.

temu miejscu nalezy sie szacunek i pamiec, nie pozwolmy, aby serca nasze zabliznily sie blona niepamieci

jednoczesnie musimy isc na przod, i nalezy zrobic wszystko - w tym takze inicjatywe obywatelska - aby takie szczegolne "miejsce" mialo lokalizacje odpowiednia. nie wieze, ze miasto nie potrafiloby zrobic z tym porzadku. chyba ze nie chce...

moim zdaniem, miasto powinno zaoferowac jakas alternatywe, rozsadna rzecz jasna.

i mimo wszystko uwazam, ze nie moze byc tak, ze po niespelna 70. latach, kolo miejsca tak waznego byla by spalarnia. biorac pod uwage kontekst historyczny i to do czego sluzyl oboz, byloby to znakiem ignorancji dla krwi przelanej w tym miejscu.

juz sobie wyobrazam naglowek w die welt lub das bild: polacy ucza sie po 70. latach od niemcow...

przepraszam za ten niesmaczny sarkazm, ale uwazam ze moze to uzmyslowi panstwu o co mi chodzi.
ja rozumie panstwa argumenty, jednak uwazam iz trzeba znalezc miejsce moze w nie az tak bliskiej odleglosci od majdanka.

temu miejscu nalezy sie szacunek i pamiec, nie pozwolmy, aby serca nasze zabliznily sie blona niepamieci

jednoczesnie musimy isc na przod, i nalezy zrobic wszystko - w tym takze inicjatywe obywatelska - aby takie szczegolne "miejsce" mialo lokalizacje odpowiednia. nie wieze, ze miasto nie potrafiloby zrobic z tym porzadku. chyba ze nie chce...

moim zdaniem, miasto powinno za... rozwiń
Avatar
lublin / 27 listopada 2008 o 09:49
0
To bardzo dziwna decyzja sądu !
Majdanek, pobliże cmentarza, to najlepsze miejsce na krematorium.
Dziwne, że Miasto pozwala tam na handel, a jest przeciwko działalności, jak najbardziej związanym z tym miejscem.
W ŚWIĘTO ZMARŁYCH HANDLOWANO NAWET GOFRAMI !!!
TYM SPOSOBEM NIE BĘDZIE W LUBLINIE SPALARNI ZWŁOK, PONIEWAŻ ŻADNA LOKALIZACJA NIE BĘDZIE LEPSZA.
Może powstanie gdzieś daleko za miastem, wtedy wzrosną ceny usługi i będzie więcej kłopotów organizacyjnych dla klientów. Sama mam ochotę być skremowana, dlatego zabieram głos w tej sprawie.
To bardzo dziwna decyzja sądu !
Majdanek, pobliże cmentarza, to najlepsze miejsce na krematorium.
Dziwne, że Miasto pozwala tam na handel, a jest przeciwko działalności, jak najbardziej związanym z tym miejscem.
W ŚWIĘTO ZMARŁYCH HANDLOWANO NAWET GOFRAMI !!!
TYM SPOSOBEM NIE BĘDZIE W LUBLINIE SPALARNI ZWŁOK, PONIEWAŻ ŻADNA LOKALIZACJA NIE BĘDZIE LEPSZA.
Może powstanie gdzieś daleko za miastem, wtedy wzrosną ceny usługi i będzie więcej kłopotów organizacyjnych dla klientów. Sama mam ochotę być s... rozwiń
Avatar
KK / 27 listopada 2008 o 09:43
0
WASIE ULICE NASIE KAMIENICE,NIE WIEDZIAŁEM ŻE JUŻ SĄDY TEŻ
Avatar
obywatel / 27 listopada 2008 o 08:26
0
Wyjątkową wrażliwością wykazują się gminy żydowskie tylko wtedy, gdy biznes przechodzi im koło nosa: doprowadzono do rozbiórki sklepu obok obozu w Oświęcimiu, w zamian budując sklep z rozrywką koło najstarszej nekropolii przy Lipowej, teraz Majdanek... Czy Polacy nie mają już nic do powiedzenia we własnym kraju?
Avatar
popielec / 27 listopada 2008 o 07:27
0
Coś tu nie tak z tym uzasadnieniem.Komu przeszkadza spopielarnia?Nie przeszkadza cmentarz obok dawnego obozu koncentracyjnego a przeszkadza spopielarnia,która i tak by nie była "wyeksponowana" i nie miała by żadnego wpływu na pamieć po zamordowanych tam ludziach.Z tego co mi wiadomo,spopielarnie nie miała by się mieścić na TERENIE SAMEGO OBOZU lecz poza terenem dzisiejszego muzeum zagłądy,
Protestują Żydzi nawet z Ameryki.A co mają do gadania obcokrajowcy co się ma dziać w naszym kraju,na naszym terenie?
Na terenie byłego obozu zagłady w Oświęcimiu ustawiono krzyż papieski i terenem zawładnęły zakonnice-to dobrze?A jak u nas ma powstać spopielarnia zwłok to źle?Przeciem (moim zdaniem) taki obiekt nie będzie wyglądał jak krematorium z wysokim kominem jak w elektrociepłowni czy dawnej piekarni.....
Coś tu nie tak z tym uzasadnieniem.Komu przeszkadza spopielarnia?Nie przeszkadza cmentarz obok dawnego obozu koncentracyjnego a przeszkadza spopielarnia,która i tak by nie była "wyeksponowana" i nie miała by żadnego wpływu na pamieć po zamordowanych tam ludziach.Z tego co mi wiadomo,spopielarnie nie miała by się mieścić na TERENIE SAMEGO OBOZU lecz poza terenem dzisiejszego muzeum zagłądy,
Protestują Żydzi nawet z Ameryki.A co mają do gadania obcokrajowcy co się ma dziać w naszym kraju,na naszym terenie?
Na terenie byłe... rozwiń
Avatar
drB / 27 listopada 2008 o 17:02
0
Najlepiej dla nas by było rozebrać baraki, zaorać teren i posadzić drzewa. Wtedy zniknął by powtarzający się co rusz jazgot środowisk żydowskich o bezczeszczeniu terenu na którym mordowano ludzi. Zniknął by problem "wycieczek" młodzieży z Izraela której zabrania się kontaktu z młodzieżą polską bo a nóż zaraza przejdzie i prawda okaże się inna niż wpajano w Telawiwie!!! Gdyby spalarnia miała stanąć na ścisłym terenie dawnego obozu - no miałbym też pewne obawy. Ale spalarnia w jakiejś tam odległości od muzem - mnie osobiście nie razi!!!
Najlepiej dla nas by było rozebrać baraki, zaorać teren i posadzić drzewa. Wtedy zniknął by powtarzający się co rusz jazgot środowisk żydowskich o bezczeszczeniu terenu na którym mordowano ludzi. Zniknął by problem "wycieczek" młodzieży z Izraela której zabrania się kontaktu z młodzieżą polską bo a nóż zaraza przejdzie i prawda okaże się inna niż wpajano w Telawiwie!!! Gdyby spalarnia miała stanąć na ścisłym terenie dawnego obozu - no miałbym też pewne obawy. Ale spalarnia w jakiejś tam odległości od muzem - mnie oso... rozwiń
Avatar
Fifarafa / 27 listopada 2008 o 16:40
0
NIE DAJMY zYDOM DYKTOWAC NAM CO MAMY ROBIC. CO TO ZA ROZNICA GDZIE STANIE KREMATORIUM? CZY NA MAJDANKU CZY W INNYM MIEJSCU. NIKT NIE CHCE ZBUDOWAC KREMATORIUM NA MIEJSCU OBOZU KONCENTRACYJNEGO, POZA TYM - JAK zYDZI BUDOWALI PLAZE Z DYSKOTEKAMI BARAMI I SKLEPAMI KOLO NASZEGO CMENTARZA TO SIE NIE PIEPRZYLI, I WLADZA SIE NIE PIEPRZYLA TYLKO ZEZWOLILA IM NA BUDOWE TEGO MOLOCHA MALO KOMU POTRZEBNEGO W ZAMIAN ZA WYMIANE KILKU STUDZIENEK NA LIPOWEJ. NIE DAJMY zYDOM RZADZIC POLSKĄ. OBUDŹCIE SIE
Avatar
obojetny / 27 listopada 2008 o 14:55
0
popieram przedmowce gofry zelki wata cukrowa cukierki rekawiczki to ludzi nie kole w oczy generalnie media przdstawiaja sprawe tak jak by to krematorium mialo powstac na terenie obozu wiec jak juz piszecie o sprawie zrobcie tez zdjecie faktycznej lokalizacji obiektu a nie zrobiliscie zdjecie kopuly przez co wprowadzacie ludzi w blad i pytanie dlaczego pisze o tym dziennik czyzby jakies powiazanie rodzinne z ludzimi z konkurencji pozdrawiam
Avatar
~Piotr~ / 27 listopada 2008 o 14:24
0
Uważam, że lepszym miejscem dla spalarni byłaby okolica mającego wkrótce powstać nowego cmentarza na Poligonowej. W dalszej perspektywie - skoro Majdanek za czas jakiś się "skończy" jako cmentarz - byłoby wygodniej dla klientów (osób załatwiających pogrzeb), a przy tym bez asocjacji z krematoriami obozowymi.
Avatar
nemo / 27 listopada 2008 o 13:33
0
Będzie nowy cmentarz w Łęcznie, zapraszamy 'STYKS' i spalarnie zwłok do nas!
Avatar
~tonymld~ / 27 listopada 2008 o 12:33
0
ja rozumie panstwa argumenty, jednak uwazam iz trzeba znalezc miejsce moze w nie az tak bliskiej odleglosci od majdanka.

temu miejscu nalezy sie szacunek i pamiec, nie pozwolmy, aby serca nasze zabliznily sie blona niepamieci

jednoczesnie musimy isc na przod, i nalezy zrobic wszystko - w tym takze inicjatywe obywatelska - aby takie szczegolne "miejsce" mialo lokalizacje odpowiednia. nie wieze, ze miasto nie potrafiloby zrobic z tym porzadku. chyba ze nie chce...

moim zdaniem, miasto powinno zaoferowac jakas alternatywe, rozsadna rzecz jasna.

i mimo wszystko uwazam, ze nie moze byc tak, ze po niespelna 70. latach, kolo miejsca tak waznego byla by spalarnia. biorac pod uwage kontekst historyczny i to do czego sluzyl oboz, byloby to znakiem ignorancji dla krwi przelanej w tym miejscu.

juz sobie wyobrazam naglowek w die welt lub das bild: polacy ucza sie po 70. latach od niemcow...

przepraszam za ten niesmaczny sarkazm, ale uwazam ze moze to uzmyslowi panstwu o co mi chodzi.
ja rozumie panstwa argumenty, jednak uwazam iz trzeba znalezc miejsce moze w nie az tak bliskiej odleglosci od majdanka.

temu miejscu nalezy sie szacunek i pamiec, nie pozwolmy, aby serca nasze zabliznily sie blona niepamieci

jednoczesnie musimy isc na przod, i nalezy zrobic wszystko - w tym takze inicjatywe obywatelska - aby takie szczegolne "miejsce" mialo lokalizacje odpowiednia. nie wieze, ze miasto nie potrafiloby zrobic z tym porzadku. chyba ze nie chce...

moim zdaniem, miasto powinno za... rozwiń
Avatar
lublin / 27 listopada 2008 o 09:49
0
To bardzo dziwna decyzja sądu !
Majdanek, pobliże cmentarza, to najlepsze miejsce na krematorium.
Dziwne, że Miasto pozwala tam na handel, a jest przeciwko działalności, jak najbardziej związanym z tym miejscem.
W ŚWIĘTO ZMARŁYCH HANDLOWANO NAWET GOFRAMI !!!
TYM SPOSOBEM NIE BĘDZIE W LUBLINIE SPALARNI ZWŁOK, PONIEWAŻ ŻADNA LOKALIZACJA NIE BĘDZIE LEPSZA.
Może powstanie gdzieś daleko za miastem, wtedy wzrosną ceny usługi i będzie więcej kłopotów organizacyjnych dla klientów. Sama mam ochotę być skremowana, dlatego zabieram głos w tej sprawie.
To bardzo dziwna decyzja sądu !
Majdanek, pobliże cmentarza, to najlepsze miejsce na krematorium.
Dziwne, że Miasto pozwala tam na handel, a jest przeciwko działalności, jak najbardziej związanym z tym miejscem.
W ŚWIĘTO ZMARŁYCH HANDLOWANO NAWET GOFRAMI !!!
TYM SPOSOBEM NIE BĘDZIE W LUBLINIE SPALARNI ZWŁOK, PONIEWAŻ ŻADNA LOKALIZACJA NIE BĘDZIE LEPSZA.
Może powstanie gdzieś daleko za miastem, wtedy wzrosną ceny usługi i będzie więcej kłopotów organizacyjnych dla klientów. Sama mam ochotę być s... rozwiń
Avatar
KK / 27 listopada 2008 o 09:43
0
WASIE ULICE NASIE KAMIENICE,NIE WIEDZIAŁEM ŻE JUŻ SĄDY TEŻ
Avatar
obywatel / 27 listopada 2008 o 08:26
0
Wyjątkową wrażliwością wykazują się gminy żydowskie tylko wtedy, gdy biznes przechodzi im koło nosa: doprowadzono do rozbiórki sklepu obok obozu w Oświęcimiu, w zamian budując sklep z rozrywką koło najstarszej nekropolii przy Lipowej, teraz Majdanek... Czy Polacy nie mają już nic do powiedzenia we własnym kraju?
Avatar
popielec / 27 listopada 2008 o 07:27
0
Coś tu nie tak z tym uzasadnieniem.Komu przeszkadza spopielarnia?Nie przeszkadza cmentarz obok dawnego obozu koncentracyjnego a przeszkadza spopielarnia,która i tak by nie była "wyeksponowana" i nie miała by żadnego wpływu na pamieć po zamordowanych tam ludziach.Z tego co mi wiadomo,spopielarnie nie miała by się mieścić na TERENIE SAMEGO OBOZU lecz poza terenem dzisiejszego muzeum zagłądy,
Protestują Żydzi nawet z Ameryki.A co mają do gadania obcokrajowcy co się ma dziać w naszym kraju,na naszym terenie?
Na terenie byłego obozu zagłady w Oświęcimiu ustawiono krzyż papieski i terenem zawładnęły zakonnice-to dobrze?A jak u nas ma powstać spopielarnia zwłok to źle?Przeciem (moim zdaniem) taki obiekt nie będzie wyglądał jak krematorium z wysokim kominem jak w elektrociepłowni czy dawnej piekarni.....
Coś tu nie tak z tym uzasadnieniem.Komu przeszkadza spopielarnia?Nie przeszkadza cmentarz obok dawnego obozu koncentracyjnego a przeszkadza spopielarnia,która i tak by nie była "wyeksponowana" i nie miała by żadnego wpływu na pamieć po zamordowanych tam ludziach.Z tego co mi wiadomo,spopielarnie nie miała by się mieścić na TERENIE SAMEGO OBOZU lecz poza terenem dzisiejszego muzeum zagłądy,
Protestują Żydzi nawet z Ameryki.A co mają do gadania obcokrajowcy co się ma dziać w naszym kraju,na naszym terenie?
Na terenie byłe... rozwiń