Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 stycznia 2017 r.
21:32

Nie dwa, ale cztery osobne pojemniki. Zmiany w śmieciach. Może być drożej

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
83 30 A A

Wzrostem kosztów wywozu śmieci może skutkować wprowadzana przez rząd zmiana w systemie segregacji. Odpady będzie trzeba wrzucać już nie do dwóch, ale do czterech osobnych pojemników

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowe przepisy dotyczące całej Polski mówią, że śmieci muszą być rozdzielane do czterech pojemników. Do niebieskiego trafi papier, do zielonego będziemy wrzucać szkło, żółty będzie przeznaczony na metale i tworzywa sztuczne, a w brązowym wylądują odpady ulegające biodegradacji.

Takie zasady zaczną obowiązywać w lipcu 2017 r., ale samorządy dostały pięć lat na dostosowanie się do nowego prawa.

W Lublinie zmiany odczujemy rok po wprowadzeniu nowych przepisów. Do końca czerwca 2018 r. śmieci będą zbierane na dotychczasowych zasadach, bo do tego czasu ważne są umowy między władzami miasta, a firmami odbierającymi odpady od mieszkańców. Nowe umowy muszą być już zawarte według nowych zasad. 

Dla mieszkańców Lublina oznacza to, że będą wrzucać śmieci już nie do dwóch, ale aż czterech pojemników. – Rozbicie obecnie funkcjonującej „frakcji suchej” na minimum trzy grupy i zbiórka odpadów ulegających biodegradacji wiąże się z zakupem dodatkowych pojemników oraz ich dodatkowym odbiorem – przyznaje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. Część samorządowców już obawia się, że takie zmiany w systemie będą skutkować dodatkowymi kosztami. Wymieniają nie tylko wydatki na zakup pojemników i/lub przemalowanie już używanych, czy też transport śmieci, ale także koszty akcji informujących mieszkańców o zmianach.

Jak przełoży się to na wydatki ponoszone przez samorząd Lublina? – Nie mamy jeszcze szczegółowych szacunków dotyczących kosztów wdrożenia zmian – stwierdza Krzyżanowska. Pewne jest za to, że jeśli za wywóz śmieci trzeba będzie płacić więcej, to koszty spadną na gospodarstwa domowe – Trzeba pamiętać o tym, że koszty związane z funkcjonowaniem systemu muszą być pokrywane z opłat uiszczanych przez mieszkańców.

W Lublinie z tytułu opłaty śmieciowej miasto ściąga od mieszkańców 43 miliony zł rocznie. Ratusz zapewnia, że wszystkie te pieniądze są przeznaczane na sfinansowanie systemu odbioru odpadów.

A Gdyby szpeciły...

Ministerialne rozporządzenie pozwala na stosowanie mniej pstrokatych pojemników w miejscach, w których szpeciłyby okolicę, zwłaszcza w miejscach „o znaczeniu historycznym lub przyrodniczym”. Przepisy pozwalają, by w takich miejscach tylko 30 proc. zewnętrznej powierzchni pojemnika było pomalowane na kolor przypisany danemu rodzajowi odpadów

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
vlad / 24 stycznia 2017 r. o 12:30
dlaczego nikt nie pisknie nawet, że te całe reformy śmieciowe to nie widzimisię tej czy poprzedniej ekipy, ale skutek DYreKTywY UniJNEJ!!!!!!!!!! my MUSImy się dostosować do tego co urzędasy w chooojni sobie wymyślili!!!
Avatar
Gość / 24 stycznia 2017 r. o 11:38
W Chełmie tak było przed reformą wprowadzoną przez PO. Śmieci segregowane odbierane były za darmo.Płaciło się tylko za inne . Opłata też była niższa bo płaciło się za oddawaną zawartość pojemnika.Nikogo nie obchodziło ile osób gdzie mieszka, lecz realnie wyprodukowane śmieci do odbioru.
Avatar
ja / 24 stycznia 2017 r. o 10:57
To  ludziom  powinni  dopłacać  za segregację  albo  dawać  za  darmo  papier  toaletowy? Wygląda  na to  ,że  chcą  wszystko  mieć  podane '''  na  tacy  ''.  
Avatar
Gość / 24 stycznia 2017 r. o 08:29
a któren pojemnik na popiuł bedzie nawsi sie pali w piecach i gdzie go podziac
Avatar
Gość / 24 stycznia 2017 r. o 08:19
Łysoń zwinął finans za śmieci podwyższając stawkę o plus 67% a do tej pory nie ma pojemników na suchą frakcję na Skarpie ( może jest ca 50%). Dobrze, że centrala rozwiąze problem śmieci bo Te nasi byli władcy byli od zwijania finansu.
Avatar
Gość / 24 stycznia 2017 r. o 08:16
W zamosciu w instrukcji segregowania najlesze kaski to : wyjmowanie zszywek z gazet i zeszytow przed wrzuceniem do pojemnika na makulature oraz brak mozliwosci wyrzucenia puszki po piwie do smietnika nalezy zawiezc ja do pszok a i jeszcze jedno: mogles sobie wybrac czy chcesz placic mniej za segrowanie smieci lub wiecej za nie segrowanie i teraz uwaga placenie wiecej za smieci nie zwalnia cie z segregowania smieci a pojemniki szpeca prawie kazda ulica
Avatar
Gość / 24 stycznia 2017 r. o 08:13
Ale urzedasy wymyślacie bzdury! Przecież to i tak idzie wszystko na jedną taśmę. Czy ktoś ruszył tyłek i popatrzył jak wygląda wędrówka śmieci czy tylko madrzycie się z pozycji gabinetów i biurek. A może tu chodzi tylko o produkcję pojemników do sortowania i ich sprzedaż??? Zainteresujcie się tematem.
Avatar
Gość / 24 stycznia 2017 r. o 08:07
kolor zielony sugeruje biodegradalne a do brązowego powinno byc wrzucane szklo
Avatar
Anna / 24 stycznia 2017 r. o 07:07
Dlaczego w Lublinie nie ma skupu surowców wtórnych tylko odbiera się je od ludzi za darmo i jeszcze muszą za to słono płacić w postaci tzw.płacić podatku śmietniskowego?
Avatar
Gość / 24 stycznia 2017 r. o 05:10
No nie pojęte ustawą nakazują pracować i jeszcze płacić za to ale urzędasy znęcają się nad narodem . I to nie wina sejmu,władzy tylko konkretnych ludzi.
Avatar
Gość / 26 stycznia 2017 r. o 19:03
Polska mogłaby być światowym liderem selektywnej zbiórki odpadów - ale nadal na przeszkodzie stoją duże "misie" które dają duże prowizje... odpadyblog.pl/czy-polska-moze-byc-liderem-w-swiatowej-gospodarce-odpadami-system-eko-ab/
Avatar
Gość / 24 stycznia 2017 r. o 19:43
Już widzę ten tytuł gdyby nie rządziła PO w lublinie: "Nie dwa, ale cztery osobne pojemniki. Zmiany w śmieciach. Ratusz szykuje się do ogromnych podwyżek za wywóz śmieci. O ile zapłacisz więcej?". Zauważcie, że tak jest ze wszystkimi artykułami - jak jakieś podwyżki wprowadza peło to piszą zupełnie bez emocji dodając np, że "dotyczy to całej Polski". A spójrzcie na artykuły gdzie opisywane są podwyżki, gdzie nie rządzi peło ani inne lewactwo - wtedy jadą z grubej rury. Ot cały sztandar ludu. Czasy się zmieniły ale czerwoni zawsze POzostaną czerwonymi. Nigdy nie kupie tej pseudogazety i nigdy nie odblokuje adblocka. niech splajtują.
Już widzę ten tytuł gdyby nie rządziła PO w lublinie: "Nie dwa, ale cztery osobne pojemniki. Zmiany w śmieciach. Ratusz szykuje się do ogromnych podwyżek za wywóz śmieci. O ile zapłacisz więcej?". Zauważcie, że tak jest ze wszystkimi artykułami - jak jakieś podwyżki wprowadza peło to piszą zupełnie bez emocji dodając np, że "dotyczy to całej Polski". A spójrzcie na artykuły gdzie opisywane są podwyżki, gdzie nie rządzi peło ani inne lewactwo - wtedy jadą z grubej rury. Ot cały sztandar ludu. Czasy się zmieniły ale czerwon... rozwiń
Avatar
vlad / 24 stycznia 2017 r. o 12:30
dlaczego nikt nie pisknie nawet, że te całe reformy śmieciowe to nie widzimisię tej czy poprzedniej ekipy, ale skutek DYreKTywY UniJNEJ!!!!!!!!!! my MUSImy się dostosować do tego co urzędasy w chooojni sobie wymyślili!!!
Avatar
Gość / 24 stycznia 2017 r. o 11:38
W Chełmie tak było przed reformą wprowadzoną przez PO. Śmieci segregowane odbierane były za darmo.Płaciło się tylko za inne . Opłata też była niższa bo płaciło się za oddawaną zawartość pojemnika.Nikogo nie obchodziło ile osób gdzie mieszka, lecz realnie wyprodukowane śmieci do odbioru.
Avatar
ja / 24 stycznia 2017 r. o 10:57
To  ludziom  powinni  dopłacać  za segregację  albo  dawać  za  darmo  papier  toaletowy? Wygląda  na to  ,że  chcą  wszystko  mieć  podane '''  na  tacy  ''.  
Avatar
Gość / 24 stycznia 2017 r. o 09:42
Niektóre gminu już dawno tak segregują śmieci. Tylko 4 pojemniki to za mało bo w domkach dochodzi jeszcze popiół gdzie jest osobno zbierany i frakcja mokra czyli rzeczy, które jadą do Rokitna.
Avatar
Gość / 24 stycznia 2017 r. o 09:30
Dlaczego ma być drożej jeśli segregowane śmieci mogą być wykorzystane w większym stopniu? To dla mnie w domu będzie drożej bo trzeba będzie mieć więcej miejsca do takiej segregacji
Avatar
Gość / 24 stycznia 2017 r. o 09:22
No to mamy problem, gdzie zmieścić dodatkowe dwa pojemniki, zarówno w domu jak i w śmietniku.
Avatar
Gość / 24 stycznia 2017 r. o 08:49
jeszcze lepsza zmiana
Avatar