Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 grudnia 2020 r.
22:02

Nie działa ani metoda "na trawnik" ani "na żywopłot". Kierowcy uparcie tu parkują

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
33 11 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Świeżo posadzony żywopłot, chociaż taką miał spełnić rolę, nie powstrzymał kierowców przed dzikim parkowaniem na skraju pl. Kaczyńskiego. Wcześniej zastawiany był tutaj chodnik, później autami niszczony był trawnik, a teraz kierowcy zaczynają rozjeżdżać krzewy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Ta praca może pójść na marne – martwi się nasz Czytelnik, jeden z mieszkańców ul. Karłowicza. Wczoraj rano próbował zainteresować służby porządkowe kierowcami niszczącymi żywopłot, który pojawił się tu zaledwie kilka dni temu.
 
264 krzewy miały zniechęcić do wjeżdżania samochodami na część przeznaczoną dla pieszych. Warto przypomnieć, że posadzenie żywopłotu to kolejna bitwa w podjazdowej wojnie z dzikim parkowaniem na skraju pl. Kaczyńskiego. Dotychczasowe ruchy władz miasta nie rozwiązały problemu.
 
Najpierw urzędnicy kazali rozebrać część chodnika, by stworzyć w nim długi, wąski trawnik. Miało to umożliwić strażnikom miejskim karanie parkujących tutaj kierowców.
 
Metoda „na trawnik”
 
– Nie możemy karać za wjazd na chodnik, który w świetle przepisów nie jest chodnikiem, tylko utwardzoną częścią pl. Kaczyńskiego – wyjaśnia Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej.
 
Po urządzeniu wąskiego trawnika teoretycznie możliwe stało się karanie kierowców za niszczenie urządzonej zieleni. Kiedyś strażnicy uznawali, że nie mogą karać za rozjeżdżanie trawnika, który zmienił się w klepisko. Obecnie mają inne podejście.
 
– Z orzecznictwa sądów wynika, że niszczenie zieleni ma miejsce również wtedy, gdy nie widać trawy, bo uszkadzany jest układ korzeniowy – mówi Gogola. – Za niszczenie zieleni w tym miejscu pl. Kaczyńskiego nałożyliśmy od początku roku 22 mandaty karne na łączną kwotę 4050 zł.
 
22 ukaranych od stycznia to jednak niedużo, biorąc pod uwagę, że rząd zaparkowanych samochodów było tu widać codziennie.
 
Metoda „na żywopłot”
 
Ostatnim pomysłem, zgłoszonym przez mieszkańców i podchwyconym przez urzędników, był żywopłot. W tym tygodniu posadzono 264 krzewy pęcherznicy.
 
– Obsadzenie tego fragmentu krzewami powinno stanowić naturalną barierę przed rozjeżdżaniem oraz zapobiec parkowaniu – stwierdza Monika Głazik z biura prasowego Ratusza.
 
Mimo to kierowcy wciąż próbują tu parkować. Na kolejne takie przypadki postanowił zareagować nasz Czytelnik.
 
– Zadzwoniłem na Straż Miejską, strażnik przyjechał, ale nawet nie wyszedł z auta. Poinformowałem też policję. Na zdjęciach widać jak radiowóz policyjny przejeżdża obok źle zaparkowanego samochodu i nawet się nie zatrzymuje. Dzwoniłem też do Biura Miejskiego Architekta Zieleni i powiedziano mi, że „zostaną podjęte jakieś działania” – relacjonuje mieszkaniec ul. Karłowicza.
 
Straż Miejska zapewnia, że zajęła się sprawą. – Za wycieraczką jednego pojazdu zostawiliśmy wezwanie do złożenia wyjaśnień – mówi Gogola. Przez pewien czas strażnicy czekali i patrzyli, czy ktoś jeszcze spróbuje wjechać przez krzewy. – Będziemy tu regularnie – deklaruje rzecznik.
 
Bez zasieków ani rusz
 
Zdaniem naszego Czytelnika bariera z krzewów może nie przetrwać tutaj zbyt długo.
 
 
– Kiedy spadnie śnieg, żywopłot będzie niewidoczny i kierowcy nawet go nie zauważą – twierdzi mężczyzna. – Żywopłot nie odstrasza kierowców i wymaga dodatkowych zabezpieczeń.
 
Ratusz zapewnia, że się tym zajmie. – Postaramy się jak najszybciej zabezpieczyć krzewy drewnianymi palikami lub zastosujemy w tym miejscu inne rozwiązanie ochronne – deklaruje Głazik.
 
 
 
 
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Karol Salwa / 3 grudnia 2020 r. o 22:48
+48
Trzeba tam wrzucić kilka głazów narzutowych bo na chamów z urodzenia tylko to podziała.
Avatar
8888 osiemosiemosiemosiem / 4 grudnia 2020 r. o 08:23
+19
Lublin to takie miasto kultury ...parkowania, że tylko kamieni narzutowych nawieźć, może się utrzymają ;) bo żadne drzewka czy krzewy nie dadzą rady !!
Avatar
8888 osiemosiemosiemosiem / 4 grudnia 2020 r. o 08:06
+16
Szlachta ! Wszędzie wjedzie, wszystko rozjedzie swymi szlacheckimi szrotami!
Avatar
Zgredek Edek / 4 grudnia 2020 r. o 06:23
+12
filipku, a teraz krótko, w prostych, żołnierskich słowach: o czy jest ten bzdurny referat? Jaki ma związek z tematem artykułu?
Avatar
8888 osiemosiemosiemosiem / 4 grudnia 2020 r. o 08:19
+4
W papowcach nadzieja ;)
Avatar
Komentator / 4 grudnia 2020 r. o 10:45
+3
filipku, a teraz krótko, w prostych, żołnierskich słowach: o czy jest ten bzdurny referat? Jaki ma związek z tematem artykułu?
 Nie pytaj. Ten typ tak ma, że pod każdym tematem musi się wygadać na temat swoich przemyśleń Nie ważne że nie w temacie, ważne żeby dużo i jak najbardziej mętnie.
Avatar
_XD_ / 4 grudnia 2020 r. o 10:40
+3
Lublin to takie miasto kultury ...parkowania, że tylko kamieni narzutowych nawieźć, może się utrzymają ;) bo żadne drzewka czy krzewy nie dadzą rady !!
 Obawiam się, że głazy też się nie sprawdzą. Zaraz podniesie się lament że betoniada, a kilku osiedlowych architektów krajobrazu zacznie wytaczać je na ulice. Na taki rodzaj ludzi pomoże chyba tylko ostrokół wkopany na dwa metry i dla pewności podłączony pod wysokie napięcie.
Avatar
_XD_ / 4 grudnia 2020 r. o 17:34
+1
Nie pytaj. Ten typ tak ma, że pod każdym tematem musi się wygadać na temat swoich przemyśleń Nie ważne że nie w temacie, ważne żeby dużo i jak najbardziej mętnie
To niech sobie lalę lateksową zafunduje jak nie ma lepszego zajęcia i się nudzi
 Obawiam się, że okolica zaczęłaby się skarżyć na piski gumy. XD
Avatar
Jasin / 4 grudnia 2020 r. o 11:02
0
Nie pytaj. Ten typ tak ma, że pod każdym tematem musi się wygadać na temat swoich przemyśleń Nie ważne że nie w temacie, ważne żeby dużo i jak najbardziej mętnie
To niech sobie lalę lateksową zafunduje jak nie ma lepszego zajęcia i się nudzi
Avatar
-felipe_96. / 4 grudnia 2020 r. o 22:15
-2
Lewa strona jak widać zaczęła trzeszczeć w komentarzach, a więc do rzeczy: @ Zgredek Edek: "filipku, a teraz krótko, w prostych, żołnierskich słowach: o czy jest ten bzdurny referat?" - czy bzdurny to nie wiem, każdy oceni w swoich myślach, nie musi komentować - wcale nie zachęcam ani nie zmuszam, ten referat jest tylko moim komentarzem/sugestią/opinią - nie trzeba się z nią zgadzać, nie ma to charakteru wiążącego. "Jaki ma związek z tematem artykułu?" - Może od artykułu odbiega przyznaję, ale nie musiało to mieć wcale związku z tematem, była to swobodna wypowiedź. @ Komentator: "Nie pytaj." - Nie no czemu? Zgredek chciał spytać to spytał, miał prawo. "Ten typ tak ma, że pod każdym tematem musi się wygadać na temat swoich przemyśleń" - Nie pod każdym tematem bez przesady, wyolbrzymiasz. "Nie ważne że nie w temacie, ważne żeby dużo i jak najbardziej mętnie." - każdy ocenia sobie wedle uznania, każdy też ma prawo do wypowiedzenia się, nawet jeśli wypowiedź niekoniecznie współgra z tematem i nawet jeśli bywa przydługa i czasem może i mętna( to akurat twoje zdanie). @ Jasin: "To niech sobie lalę lateksową zafunduje jak nie ma lepszego zajęcia i się nudzi" - Ty jak widać poza uszczypliwościami nie masz żadnego lepszego zajęcia i tobie na pewno się nudzi, jednak nie musiałeś dzielić się ze mną swoimi perypetiami erotycznymi, jak ci się nudzi to zajmij się lalą lateksową, to przestaniesz pisać. @ _XD_ : "Obawiam się, że okolica zaczęłaby się skarżyć na piski gumy. XD" - następny inteligentny i jakże zabawny towarzysz, doprawdy wyborne poczucie humoru. Nieźle Panowie-towarzysze - czterech na jednego się uwzięło, towarzystwo wzajemnej adoracji się zleciało.
Lewa strona jak widać zaczęła trzeszczeć w komentarzach, a więc do rzeczy: @ Zgredek Edek: "filipku, a teraz krótko, w prostych, żołnierskich słowach: o czy jest ten bzdurny referat?" - czy bzdurny to nie wiem, każdy oceni w swoich myślach, nie musi komentować - wcale nie zachęcam ani nie zmuszam, ten referat jest tylko moim komentarzem/sugestią/opinią - nie trzeba się z nią zgadzać, nie ma to charakteru wiążącego. "Jaki ma związek z tematem artykułu?" - Może od artykułu odbiega przyznaję, ale nie musiało to mieć wcale zw... rozwiń
Avatar
-felipe_96. / 4 grudnia 2020 r. o 22:15
-2
Lewa strona jak widać zaczęła trzeszczeć w komentarzach, a więc do rzeczy: @ Zgredek Edek: "filipku, a teraz krótko, w prostych, żołnierskich słowach: o czy jest ten bzdurny referat?" - czy bzdurny to nie wiem, każdy oceni w swoich myślach, nie musi komentować - wcale nie zachęcam ani nie zmuszam, ten referat jest tylko moim komentarzem/sugestią/opinią - nie trzeba się z nią zgadzać, nie ma to charakteru wiążącego. "Jaki ma związek z tematem artykułu?" - Może od artykułu odbiega przyznaję, ale nie musiało to mieć wcale związku z tematem, była to swobodna wypowiedź. @ Komentator: "Nie pytaj." - Nie no czemu? Zgredek chciał spytać to spytał, miał prawo. "Ten typ tak ma, że pod każdym tematem musi się wygadać na temat swoich przemyśleń" - Nie pod każdym tematem bez przesady, wyolbrzymiasz. "Nie ważne że nie w temacie, ważne żeby dużo i jak najbardziej mętnie." - każdy ocenia sobie wedle uznania, każdy też ma prawo do wypowiedzenia się, nawet jeśli wypowiedź niekoniecznie współgra z tematem i nawet jeśli bywa przydługa i czasem może i mętna( to akurat twoje zdanie). @ Jasin: "To niech sobie lalę lateksową zafunduje jak nie ma lepszego zajęcia i się nudzi" - Ty jak widać poza uszczypliwościami nie masz żadnego lepszego zajęcia i tobie na pewno się nudzi, jednak nie musiałeś dzielić się ze mną swoimi perypetiami erotycznymi, jak ci się nudzi to zajmij się lalą lateksową, to przestaniesz pisać. @ _XD_ : "Obawiam się, że okolica zaczęłaby się skarżyć na piski gumy. XD" - następny inteligentny i jakże zabawny towarzysz, doprawdy wyborne poczucie humoru. Nieźle Panowie-towarzysze - czterech na jednego się uwzięło, towarzystwo wzajemnej adoracji się zleciało.
Lewa strona jak widać zaczęła trzeszczeć w komentarzach, a więc do rzeczy: @ Zgredek Edek: "filipku, a teraz krótko, w prostych, żołnierskich słowach: o czy jest ten bzdurny referat?" - czy bzdurny to nie wiem, każdy oceni w swoich myślach, nie musi komentować - wcale nie zachęcam ani nie zmuszam, ten referat jest tylko moim komentarzem/sugestią/opinią - nie trzeba się z nią zgadzać, nie ma to charakteru wiążącego. "Jaki ma związek z tematem artykułu?" - Może od artykułu odbiega przyznaję, ale nie musiało to mieć wcale zw... rozwiń
Avatar
_XD_ / 4 grudnia 2020 r. o 17:34
+1
Nie pytaj. Ten typ tak ma, że pod każdym tematem musi się wygadać na temat swoich przemyśleń Nie ważne że nie w temacie, ważne żeby dużo i jak najbardziej mętnie
To niech sobie lalę lateksową zafunduje jak nie ma lepszego zajęcia i się nudzi
 Obawiam się, że okolica zaczęłaby się skarżyć na piski gumy. XD
Avatar
Jasin / 4 grudnia 2020 r. o 11:02
0
Nie pytaj. Ten typ tak ma, że pod każdym tematem musi się wygadać na temat swoich przemyśleń Nie ważne że nie w temacie, ważne żeby dużo i jak najbardziej mętnie
To niech sobie lalę lateksową zafunduje jak nie ma lepszego zajęcia i się nudzi
Avatar
Komentator / 4 grudnia 2020 r. o 10:45
+3
filipku, a teraz krótko, w prostych, żołnierskich słowach: o czy jest ten bzdurny referat? Jaki ma związek z tematem artykułu?
 Nie pytaj. Ten typ tak ma, że pod każdym tematem musi się wygadać na temat swoich przemyśleń Nie ważne że nie w temacie, ważne żeby dużo i jak najbardziej mętnie.
Avatar
_XD_ / 4 grudnia 2020 r. o 10:40
+3
Lublin to takie miasto kultury ...parkowania, że tylko kamieni narzutowych nawieźć, może się utrzymają ;) bo żadne drzewka czy krzewy nie dadzą rady !!
 Obawiam się, że głazy też się nie sprawdzą. Zaraz podniesie się lament że betoniada, a kilku osiedlowych architektów krajobrazu zacznie wytaczać je na ulice. Na taki rodzaj ludzi pomoże chyba tylko ostrokół wkopany na dwa metry i dla pewności podłączony pod wysokie napięcie.
Avatar
8888 osiemosiemosiemosiem / 4 grudnia 2020 r. o 08:23
+19
Lublin to takie miasto kultury ...parkowania, że tylko kamieni narzutowych nawieźć, może się utrzymają ;) bo żadne drzewka czy krzewy nie dadzą rady !!
Avatar
8888 osiemosiemosiemosiem / 4 grudnia 2020 r. o 08:19
+4
W papowcach nadzieja ;)
Avatar
8888 osiemosiemosiemosiem / 4 grudnia 2020 r. o 08:06
+16
Szlachta ! Wszędzie wjedzie, wszystko rozjedzie swymi szlacheckimi szrotami!
Avatar
Zgredek Edek / 4 grudnia 2020 r. o 06:23
+12
filipku, a teraz krótko, w prostych, żołnierskich słowach: o czy jest ten bzdurny referat? Jaki ma związek z tematem artykułu?
Avatar
-felipe_96. / 4 grudnia 2020 r. o 01:13
-39
To jest efekt polityki ograniczania miejsc parkingowych w centrum - ludzie będą parkować nawet jeśli żywopłot będzie posadzony. Na Krakowskim Przedmieściu pod sądem i nieopodal niego też sporo miejsc parkingowych ubędzie, wcześniej jak deptak powstał ubyło już bardzo dużo miejsc postojowych - ludzie czują ten deficyt. Nie wiem kto ma w tym dziką przyjemność by utrudniać mieszkańcom funkcjonowanie. Ja rozumiem, że chcemy zieleni, drzew ale na litość - nie kosztem miejsc, gdzie można postawić auto. Jeśli naprawdę pragnie się aby mniejszy był udział samochodów osobowych w mieście to trzeba robić wszystko aby pomóc usprawniać i dostosowywać do potrzeb pasażerów komunikację miejską - wzmacnianie częstotliwości, wydłużanie tras, dostosowanie taboru etc. Zrobić w ciągu najbliższych 10 lat komunikację miejską w mieście z prawdziwego zdarzenia( bo jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia) a wówczas wzrośnie zainteresowanie transportem zbiorowym. Niestety został zaprowadzony socjalizm biletowy w mieście uprzywilejowujący pasażerów ze względu na wiek - zwolniono z opłat za bilety dzieci do 16 roku życia( powinno być jedynie do 5-go roku) i osoby po 65-roku życia( powinno być po 75-tym roku). Zanim jednak to uczyniono to miasto podwyższyło ceny biletów komunikacji miejskiej - kosztujący 2,80zł bilet normalny zaczął kosztować 3,20zł, zaś ulgowy 1,40zł podrożał do 1,60zł. Efekt tego jest taki, że najczęściej jeżdżą komunikacją miejską osoby zwolnione od płacenia za bilety( robią to często od niechcenia - jeździć aby jeździć - bo za darmo), pozostałe grupy wiekowe nie mające tego przywileju nie za bardzo myślą o podróży tym środkiem transportu bo często wygodniej im podjechać własnym samochodem czy taksówką a jak mają bliżej to rowerem czy nawet pieszo. Toteż dobrym krokiem byłoby zniesienie dwóch socjalistycznych ulg ze względu na wiek w przejazdach transportem zbiorowym przy jednoczesnej i mocnej obniżce cen biletów - do poziomu 2,40zł za normalny i 1,20zł za ulgowy(a docelowo bilety powinny kosztować 2,00zł normalny a 1,00zł ulgowy - jeśli poziom zamożności w mieście wzrośnie to wówczas ceny biletów można będzie trochę podwyższać). Takie ceny byłyby przystępne dla każdego i każdy chętniej by z transportu zbiorowego korzystał. Bardzo opłacalnie wyszłoby wyrobienie sobie karty biletu elektronicznego i naładowanie na 5-miesięcy - wówczas za taki okres czasu za bilet normalny wyszłoby zapłacić jedynie 300zł, a za ulgowy 150zł. I można przez 5 miesięcy jeździć jak często się chce, jaką tylko linią zechce. Obecna polityka biletowa prowadzi tylko i wyłącznie do marazmu, stagnacji w rozwoju - małe wpływy z biletów, zbyt dużo pasażerów wyłączonych z opłat ze względu na wiek, ci, którzy zaś nie wyłączeni z opłat korzystają rzadko z transportu zbiorowego, bo mają albo własny samochód albo szybciej wychodzi im taksówką( choć nie zawsze taniej) albo mają na tyle blisko, że wystarczy rower albo hulajnoga, a jak ktoś ma już bardzo blisko to luksus - na piechotę może. Model kapitalistyczny - lepiej aby płaciło więcej pasażerów za bilety ale po sporo niższych stawkach za nie niż model socjalistyczny - uprzywilejowanie jednych grup wiekowych pasażerów zwalniając je od opłat za bilety, natomiast pozostali płacą duże stawki - to nie ma nic wspólnego z zasadą równości, to tylko faworyzacja i nadawanie przywilejów ze względu na wiek. Natomiast czymś ekstremalnym jest aby transport zbiorowy był darmowy dla wszystkich - wówczas jakikolwiek rozwój, inwestycje transportowe będą zahamowane, będzie przez długi czas marazm, stagnacja, bo koszt utrzymania transportu zbiorowego przechodzi całkowicie na barki budżetu miasta, które ma już i tak wiele długu i wydatków innych.
To jest efekt polityki ograniczania miejsc parkingowych w centrum - ludzie będą parkować nawet jeśli żywopłot będzie posadzony. Na Krakowskim Przedmieściu pod sądem i nieopodal niego też sporo miejsc parkingowych ubędzie, wcześniej jak deptak powstał ubyło już bardzo dużo miejsc postojowych - ludzie czują ten deficyt. Nie wiem kto ma w tym dziką przyjemność by utrudniać mieszkańcom funkcjonowanie. Ja rozumiem, że chcemy zieleni, drzew ale na litość - nie kosztem miejsc, gdzie można postawić auto. Jeśli naprawdę pragnie się aby mniejszy był u... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dworczyk: transport 330 tys. dawek na pierwsze szczepienie w grupie 0 - wstrzymany

Dworczyk: transport 330 tys. dawek na pierwsze szczepienie w grupie 0 - wstrzymany

W przyszłym tygodniu wstrzymany będzie transport 330 tys. dawek do szpitali węzłowych w ramach pierwszego szczepienia grupy 0, natomiast zgodnie z planem 50 tys. dawek trafi do punktów na drugie szczepienia, a 120 tys. dawek na pierwsze szczepienia do DPS-ów - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

Michał Budzyński żegna się z Lewartem Lubartów. Teraz Chełmianka?

Michał Budzyński żegna się z Lewartem Lubartów. Teraz Chełmianka?

Kiepskie wieści otrzymali dzisiaj kibice Lewartu. Beniaminek stracił kapitana – Michała Budzyńskiego. Kontrakt zawodnika został rozwiązany za porozumieniem stron. Wszystko wskazuje na to, że „Budyń” przeniesie się do trzecioligowej Chełmianki.

Pomysł na smaczną kolację: pieczemy proziaki
Magazyn

Pomysł na smaczną kolację: pieczemy proziaki

Kto pamięta placki na sodzie, pieczone na węglowej kuchni? Po domu roznosił się zapach, jakiego nie zapomni się nigdy. Proziaki, zwane także fajercarzami, można upiec na patelni lub na grillu elektrycznym. Są pyszne

"Podstawił paletę z napojami, dwukrotnie z niej spadł". Włamywacz nie potrafił wydostać się z okradanego sklepu
film

"Podstawił paletę z napojami, dwukrotnie z niej spadł". Włamywacz nie potrafił wydostać się z okradanego sklepu

41-latek, recydywista z Częstochowy, podczas ostatniej próby kradzieży napotkał ogromne trudności z wydostaniem się z okradanego sklepu. Mężczyzna najpierw wszedł do niego przez okno, ale później nie potrafił wyjść, bo okno okazał się być zbyt wysoko. Jego bolesne próby uchwyciła kamera monitoringu.

Avia – Świdniczanka 7:2. Potrzebują jeszcze kogoś do środka pola

Avia – Świdniczanka 7:2. Potrzebują jeszcze kogoś do środka pola

Trener trzecioligowca Łukasz Mierzejewski może być zadowolony. W pierwszym meczu kontrolnym Avia wysoko pokonała Świdniczankę 7:2.

Badacze prognozują, jak zmieni się epidemia SARS-CoV2 w ciągu dekady

Badacze prognozują, jak zmieni się epidemia SARS-CoV2 w ciągu dekady

Naukowcy stworzyli model rozwoju epidemii, który wskazuje, że może ona dążyć do postaci endemicznej, czyli lokalnej i ustabilizowanej. Prawdopodobnie łagodnie wtedy chorować będą dzieci, co będzie po części chronić późniejszą dorosłą populację.

Motycz: Robotnicy zamkną przejazd kolejowy

Motycz: Robotnicy zamkną przejazd kolejowy

Na ponad dwie doby zamknięty ma być przejazd kolejowy w podlubelskim Motyczu.

Cenna wygrana Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin w Gdańsku z DGT AZS Politechniką

Cenna wygrana Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin w Gdańsku z DGT AZS Politechniką

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin odniosły cenne zwycięstwo na wyjeździe. W sobotę pewnie pokonały DGT AZS Politechniką Gdańską 77:70

K2 zdobyte zimą. Wyprawa Nepalczyków przechodzi do historii

K2 zdobyte zimą. Wyprawa Nepalczyków przechodzi do historii

Nepalscy wspinacze zdobyli K2, drugi co do wysokości szczyt Ziemi. K2 jako jedyny ośmiotysięcznik nie został dotąd zdobyty zimą.

Rafał Król (Motor Lublin): Powinienem dać zespołowi dużo więcej

Rafał Król (Motor Lublin): Powinienem dać zespołowi dużo więcej

Rozmowa z Rafałem Królem, kapitanem Motoru Lublin

Zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19. Zrejestrowało się 280 tys. seniorów

Zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19. Zrejestrowało się 280 tys. seniorów

Na szczepienia przeciwko COVID-19 zarejestrowało się do tej pory 280 tys. seniorów, a chęć szczepień zadeklarowało 1,1 mln Polaków - poinformował w sobotę szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Ośrodek w Chrzanowie dalej działa. "Nie możemy ukarać kogoś za jazdę na nartach czy sankach"
galeria

Ośrodek w Chrzanowie dalej działa. "Nie możemy ukarać kogoś za jazdę na nartach czy sankach"

Ośrodek narciarski w Chrzanowie (powiat janowski), który wczoraj zaczął działać po przerwie dziś także jest otwarty. Wczoraj na miejscu byli policjanci i pracownicy inspekcji sanitarnej. Kontrola ma być też dzisiaj.

Lublin: Proszą o zwołanie "okrągłego stołu" w sprawie Starego Gaju

Lublin: Proszą o zwołanie "okrągłego stołu" w sprawie Starego Gaju

Zwołanie „okrągłego stołu” w sprawie Starego Gaju proponują lubelscy ekolodzy. To odpowiedź na ogłoszony przez Ratusz zamiar uznania części lasu za zespół przyrodniczo-krajobrazowy. O taką decyzję apelują sami ekolodzy, ale przyznają, że potrzeba jeszcze mocniejszej ochrony lasu, więc proponują rozmowy

Koronawirus w Lubelskiem: 358 nowych zakażeń. 27 przypadków śmiertelnych

Koronawirus w Lubelskiem: 358 nowych zakażeń. 27 przypadków śmiertelnych

98 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Lublinie, 24 – w powiecie lubelskim i 23 – w powiecie włodawskim. W sumie w ciągu ostatniej doby u 358 mieszkańców województwa lubelskiego zostało potwierdzone zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Ponad 7 tysięcy nowych przypadków. Sobotni raport zakażeń koronawirusem

Ponad 7 tysięcy nowych przypadków. Sobotni raport zakażeń koronawirusem

7 412 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce – podało w sobotę rano Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 369 osób.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.