Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 czerwca 2017 r.
8:08

Nie zabrała odholowanego mercedesa z parkingu. Samochodu już nie ma, jest duży rachunek

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 18 A A

Ponad 8 tys. złotych ma zapłacić miastu właścicielka auta, która nie zabrała go ze strzeżonego parkingu. Mercedesa zabrano z ulicy na polecenie policji, miasto naliczyło opłatę za holowanie, parking i kasację auta. Sprawa otarła się aż o sąd w Warszawie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sądowy spór w sprawie opłaty za odholowanie samochodu trwał niemal trzy lata. Ostateczny wyrok zapadł dopiero w Warszawie. Sam mercedes nie istnieje już od dawna, bo skończył swój żywot na stacji demontażu.

Wszystko zaczęło się w lipcu 2012 r., gdy jeden z lubelskich policjantów wydał dyspozycję usunięcia samochodu stojącego obok Instytutu Psychologii UMCS. Powodem było to, że auto nie miało ważnego ubezpieczenia OC, a jego kierowca był pod wpływem narkotyków. Pojazd (rocznik 1992) na lubelskich rejestracjach został zabrany przez holownik na parking strzeżony.

Prawo pozwala usunąć samochód na koszt właściciela jeśli kierowca jest nietrzeźwy lub odurzony. Pojazd trafia wówczas na strzeżony parking wyznaczony przez prezydenta i czeka tam aż właściciel zapłaci za holowanie i parking. Jednak samochód nie czeka tam w nieskończoność. Trzeba go odebrać w ciągu trzech miesięcy.

Właścicielka mercedesa nie zgłosiła się z pieniędzmi i nie odebrała pojazdu w terminie. Z tego powodu władze miasta wystąpiły do sądu, by orzekł przepadek samochodu na rzecz gminy. Takie postanowienie Sąd Rejonowy Lublin Zachód wydał pod koniec stycznia 2013 r. Mercedes stał się własnością miasta.

Wiosną 2014 r. Ratusz naliczył właścicielce pojazdu opłaty: 440 złotych za holowanie, 7623 zł za przechowanie pojazdu (33 złote za każdy dzień) i dodatkowo 300 zł za złomowanie pojazdu, który w marcu 2013 r. został przekazany do stacji demontażu. Razem dało to 8063 zł.

Od decyzji ustalającej opłatę właścicielka odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które nie przyznało jej racji. Kobieta poszła więc do kolejnej instancji: Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie.

W swojej skardze stwierdziła, że została skrzywdzona przez policję, bo samochód został kupiony jako pojazd historyczny i nie zasłużył na uznanie go za wrak. Twierdziła też, że nie była powiadomiona o tym, że pojazd odholowano. Sąd stwierdził, że kobieta wiedziała, co dzieje się z jej mercedesem.

– Funkcjonariusze policji dwukrotnie informowali skarżącą o usunięciu pojazdu i doręczyli jej stosowne powiadomienie, jednak skarżąca odmówiła pokwitowania odbioru korespondencji – czytamy w uzasadnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Stwierdził on, że miasto działało słusznie, bo inaczej sąd rejonowy nie wydałby prawomocnego postanowienia o przepadku auta.

Taki wyrok zapadł w marcu 2015 roku. Od tego orzeczenia właścicielka pojazdu złożyła kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Również tam przegrała, sąd oddalił jej skargę, kobieta musi zapłacić miastu. Wyrok zapadł w ostatnich dniach maja. Jest prawomocny.

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Uh / 16 czerwca 2017 o 13:37
0
Ale... Z tego co się orientuję stacje demontażu płacą Ci około 500-700 zł kiedy oddajesz im stare auta do kasacji, bo sami na częściach zamiennych zarobią trzy razy tyle... Wiem bo sam oddawałem 20-paro letniego Forda parę miesięcy temu. To dlaczego była właścicielka ma pokryć koszty demontażu....? Miasto nie dość że dostało pieniądze od auto kasacji to jeszcze każe płacić drugiej osobie?
Avatar
Gość / 7 czerwca 2017 o 15:37
0
Kurcze, chcialem go kupic,....ale juz go nie ma. I co teraz ?
Avatar
Gość / 7 czerwca 2017 o 15:25
0
Glupia ci*a wystarczylo zaplacic te kilkaset zl za holowanie i parking i by bylo po sprawie a tak 8 klockow do zaplaty i auto przepadlo, genialny umysl ma ta pani...
Avatar
Masti / 7 czerwca 2017 o 14:54
0
Nic zlego nie zrobila?przeczytaj artykul 10razy ze zrozumieniem. Dobrze ze jej zabrali auto.
Avatar
Gość / 7 czerwca 2017 o 13:14
0
pazerne c***e z urzedu miasta xd
Avatar
Gość / 7 czerwca 2017 o 12:58
0
Na osiedlach też stoją nie użytkowane pojazdy (wraki) latami- porośnięte mchem i nic się nie dzieje. Zajmują miejsca parkingowe, których jest mało. Kto z tym zrobi porządek???.
Avatar
Gość / 7 czerwca 2017 o 11:19
0
A ćpun co jechał autem to za zgodą tej pani? Jeżeli tak to mi jej nie szkoda
Avatar
muc / 7 czerwca 2017 o 10:58
0
plati1985 napisał:
zgadzamm sie z ogólnym założeniem i zakończeniem sprawy jednak co do tych wydumanych kosztów parkingu kasacji itp mam wątpliowsci. Już ch.. z tym że winna jest ta babka ale skąd takie koszta 8 tyś za parking pojebalo ich?
 Tak? a ile dziennie kosztuje strzeżony parking w Lublinie? Masz podane 33zł dziennie. Pomnóż to przez dni, które ten rupieć stał dodaj koszta administracyjne, dodaj koszta sądowe i zobczymy ile wyjdzie. 8tys to pikuś i powinna się cieszyć bo za sprawę sądową powinni jej policzyć drugie tyle.
 Tak? a ile dziennie kosztuje strzeżony parking w Lublinie? Masz podane 33zł dziennie. Pomnóż to przez dni, które ten rupieć stał dodaj koszta administracyjne, dodaj koszta sądowe i zobczymy ile wyjdzie. 8tys to pikuś i powinna się cieszyć bo za sprawę sądową powinni jej policzyć drugie tyle. rozwiń
Avatar
plati1985 / 7 czerwca 2017 o 10:05
0
zgadzamm sie z ogólnym założeniem i zakończeniem sprawy jednak co do tych wydumanych kosztów parkingu kasacji itp mam wątpliowsci. Już ch.. z tym że winna jest ta babka ale skąd takie koszta 8 tyś za parking pojebalo ich?
Avatar
Gość / 7 czerwca 2017 o 10:00
0
A może policja lub straż miejska zajrzy na lubelskie osiedla ???? Np, Łęgi....tutaj stoją auta niektóre 20lat !!! bez żadnych opłat !!!
Avatar
Uh / 16 czerwca 2017 o 13:37
0
Ale... Z tego co się orientuję stacje demontażu płacą Ci około 500-700 zł kiedy oddajesz im stare auta do kasacji, bo sami na częściach zamiennych zarobią trzy razy tyle... Wiem bo sam oddawałem 20-paro letniego Forda parę miesięcy temu. To dlaczego była właścicielka ma pokryć koszty demontażu....? Miasto nie dość że dostało pieniądze od auto kasacji to jeszcze każe płacić drugiej osobie?
Avatar
Gość / 7 czerwca 2017 o 15:37
0
Kurcze, chcialem go kupic,....ale juz go nie ma. I co teraz ?
Avatar
Gość / 7 czerwca 2017 o 15:25
0
Glupia ci*a wystarczylo zaplacic te kilkaset zl za holowanie i parking i by bylo po sprawie a tak 8 klockow do zaplaty i auto przepadlo, genialny umysl ma ta pani...
Avatar
Masti / 7 czerwca 2017 o 14:54
0
Nic zlego nie zrobila?przeczytaj artykul 10razy ze zrozumieniem. Dobrze ze jej zabrali auto.
Avatar
Gość / 7 czerwca 2017 o 13:14
0
pazerne c***e z urzedu miasta xd
Avatar
Gość / 7 czerwca 2017 o 12:58
0
Na osiedlach też stoją nie użytkowane pojazdy (wraki) latami- porośnięte mchem i nic się nie dzieje. Zajmują miejsca parkingowe, których jest mało. Kto z tym zrobi porządek???.
Avatar
Gość / 7 czerwca 2017 o 11:19
0
A ćpun co jechał autem to za zgodą tej pani? Jeżeli tak to mi jej nie szkoda
Avatar
muc / 7 czerwca 2017 o 10:58
0
plati1985 napisał:
zgadzamm sie z ogólnym założeniem i zakończeniem sprawy jednak co do tych wydumanych kosztów parkingu kasacji itp mam wątpliowsci. Już ch.. z tym że winna jest ta babka ale skąd takie koszta 8 tyś za parking pojebalo ich?
 Tak? a ile dziennie kosztuje strzeżony parking w Lublinie? Masz podane 33zł dziennie. Pomnóż to przez dni, które ten rupieć stał dodaj koszta administracyjne, dodaj koszta sądowe i zobczymy ile wyjdzie. 8tys to pikuś i powinna się cieszyć bo za sprawę sądową powinni jej policzyć drugie tyle.
 Tak? a ile dziennie kosztuje strzeżony parking w Lublinie? Masz podane 33zł dziennie. Pomnóż to przez dni, które ten rupieć stał dodaj koszta administracyjne, dodaj koszta sądowe i zobczymy ile wyjdzie. 8tys to pikuś i powinna się cieszyć bo za sprawę sądową powinni jej policzyć drugie tyle. rozwiń
Avatar
plati1985 / 7 czerwca 2017 o 10:05
0
zgadzamm sie z ogólnym założeniem i zakończeniem sprawy jednak co do tych wydumanych kosztów parkingu kasacji itp mam wątpliowsci. Już ch.. z tym że winna jest ta babka ale skąd takie koszta 8 tyś za parking pojebalo ich?
Avatar
Gość / 7 czerwca 2017 o 10:00
0
A może policja lub straż miejska zajrzy na lubelskie osiedla ???? Np, Łęgi....tutaj stoją auta niektóre 20lat !!! bez żadnych opłat !!!
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją 2 0

27-latek, który miał trafić do więzienia ukrywał się przed mundurowymi. W piątek zauważył go policjant.

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 9 1

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 2 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 8 5

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 5

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 20 8

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 34 12

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 5

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 9 21

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 8

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 4 20

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!