Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 października 2003 r.
21:14
Edytuj ten wpis

Nobel rozczarowania

Autor: Zdjęcie autora (tw pap)
0 0 A A

Polacy byli przekonani, że tegoroczną Nagrodę Nobla otrzyma papież Jan Paweł II, dlatego werdykt Komitetu Noblowskiego przyjęli z dużym zaskoczeniem i niedowierzaniem. Wbrew ich oczekiwaniom tegoroczna pokojowa Nagroda Nobla trafi do rąk irańskiej obrończyni praw człowieka Shirin Ebadi, w uznaniu za jej wkład w demokratyzację Iranu oraz walkę o prawa człowieka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nie mam nic przeciwko tej pani - powiedział Lech Wałęsa o tegorocznej laureatce pokojowej Nagrody Nobla Shirin Ebadi, dodając natychmiast, że "jeżeli ktokolwiek z żyjących ludzi zasłużył na tę nagrodę, to Jan Paweł II”. - To niesmaczna pomyłka - podkreślił.
Komitet Noblowski napisał w uzasadnieniu, że "głównym polem działania Shirin Ebadi są prawa człowieka, a żadne społeczeństwo nie zasługuje na miano cywilizowanego, jeśli nie respektuje praw kobiet i dzieci. W epoce, kiedy rządzi przemoc (Shirin Ebadi) konsekwentnie opowiadała się za powstrzymywaniem się od użycia przemocy”.
56-letnia Szirin Ebadi jest prawnikiem. Przed rewolucją islamską w Iranie była pierwszą w tym kraju kobietą sędzią. Po rewolucji musiała zrezygnować z tej funkcji. Zajęła się wtedy, m.in. pomocą dla osób represjonowanych przez irańskie władze.
- Jestem bardzo zadowolona i dumna - powiedziała Ebadi. - To bardzo dobra nowina dla mnie, dla praw człowieka w Iranie, a zwłaszcza dla praw dzieci w Iranie.
Źródła watykańskie ujawniły, że papież Jan Paweł II prześle gratulacje tegorocznej laureatce pokojowej Nagrody Nobla. - Fakt, że pokojową Nagrodę Nobla otrzymała kobieta i muzułmanka, jest powodem wielkiego zadowolenia - powiedział anonimowy przedstawiciel Watykanu.

Andrzej Kurowski wojewoda lubelski
- Doznałem uczucia rozczarowania, by nie rzec niedosytu czy zawodu, że papież Jan Paweł II nie został laureatem tegorocznej pokojowej Nagrody Nobla. Wszak znane są na całym świecie jego wysiłki na rzecz pokoju. Ale, jak widać, kryteria Komitetu Noblowskiego różniły się od powszechnie panującej opinii w tym względzie.


Prof. Mieczysław A. Krąpiec filozof i teolog, były rektor KUL
- Absolutnie nie jestem zaskoczony tym, że papież nie dostał Nobla. Głosić pokój to jest zadanie papieża, to misja jego całego życia. Dlatego papież nie powinien przyjmować żadnych nagród, a zwłaszcza ze strony banków światowych. Gdyby tak się stało, byłoby to najgorszą rzeczą dla Kościoła. Papież może dostać nagrodę tylko od Boga!


Ks. bp Bolesław Pylak
- Powiem tylko, że nie zaskoczyła mnie ta decyzja, ponieważ wiem, kto o przyznaniu tej nagrody decyduje. Swego czasu występowałem do ambasady norweskiej o uhonorowanie pokojową Nagrodą Nobla prymasa Wyszyńskiego i też nie spotkało się to z przychylnym odzewem. Na pewno jednak nieprzyznanie pokojowej Nagrody Nobla Janowi Pawłowi II w niczym nie uwłacza godności Ojca św., nie odebrało to Mu Jego wielkości.


Abp Józef Życiński metropolita lubelski
- Musimy się z tym pogodzić, dziękując Bogu, że nie tylko Ojciec Święty troszczy się o pokój. Wszyscy znamy jego wielkie osiągnięcia, związane choćby z pokojowym przeobrażeniem oblicza naszej części Europy. Ojciec Święty jest na pewno wielkim budowniczym pokoju. Obok niego jest tych budowniczych bardzo wielu. Umiejmy się cieszyć, kiedy w Oslo widzą także tamtych innych.

Zanotował (św), PAP

Nobel nie dla papieża

Pokojowy Nobel dla irańskiej obrończyni praw człowieka Szirin Ebadi spotkał się w Polsce z różnymi reakcjami - od wyrazów uznania po zrozumienie, ale czasem także rozczarowanie, a nawet wyrazy oburzenia tych, których zdaniem nagroda ta należała się papieżowi Janowi Pawłowi II.

Niesmaczna pomyłka
- Nie mam nic przeciwko tej pani - powiedział Lech Wałęsa o tegorocznej laureatce pokojowej Nagrody Nobla Shirin Ebadi, dodając natychmiast, że "jeżeli ktokolwiek z żyjących ludzi zasłużył na tę nagrodę, to Jan Paweł II”. To niesmaczna pomyłka - podkreślił.
- Nie ma sprawiedliwości na tym świecie - parokrotnie powiedział Wałęsa w rozmowie z TVN24. Na twarzy prezydenta malowało się wielkie rozczarowanie.
Laureat pokojowego Nobla z 1983 roku powiedział, że "spróbuje dojść kanałami noblowskimi”, do tego co zaważyło na wyborze 5-osobowego Komitetu Noblowskiego.
- W pierwszym odruchu pomyślałem o oddaniu swojej nagrody - przyznał Wałęsa w rozmowie z TVN24 i dodał, że był prawie pewien tego, iż Jan Paweł II dostanie pokojową Nagrodę Nobla.

Papież nie oczekiwał nagrody
- Papież nie oczekiwał nagrody, to my jej pragnęliśmy - skomentował
werdykt Komitetu Noblowskiego metropolita krakowski kardynał Franciszek Macharski. - Papież nie występował, nie szedł do konkursu, nie przedkładał żadnych papierów. Jest sobą, tak jak trzy i 25 lat temu - mówił kardynał Macharski. - Ten właśnie człowiek nie oczekiwał niczego. Myśmy tego chcieli. Nikt się nas zresztą nie pytał. Przecież to nie plebiscyt - mówił.

Gratulacje od prezydenta
- Jest to osoba bardzo zasłużona w walce o prawa człowieka w Iranie - powiedział prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując werdykt Komitetu Noblowskiego.
Prezydent podkreślił, że zasług papieża Jana PawłaII nie da się zmierzyć żadnymi nagrodami ani słowami. - Nie ma żadnych powodów, abyśmy przeżywali nadzwyczajne rozczarowanie. Cieszmy się, że Ojciec Święty tak wiele uczynił dla pokoju na świecie i że tak wiele czyni - powiedział prezydent.
Aleksander Kwaśniewski dodał, że powinniśmy życzyć papieżowi, aby jeszcze przez wiele lat służył pokojowi na świecie, który dzięki temu stanie się lepszy i sprawiedliwszy.

Nagroda w duchu Ojca Świętego
Tegoroczna pokojowa Nagroda Nobla dla irańskiej obrończyni praw człowieka Szirin Ebadi jest w duchu papieża - uważa redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego” ks. Adam Boniecki. - Myślę, że to papieża bardziej ucieszyło, niż gdyby sam został laureatem tej nagrody - powiedział ks. Boniecki, dodając, że świat zachodni zwraca się w ten sposób ku światowi islamu.
- To dobrze, że Nagrodę Nobla dostała przedstawicielka społeczeństwa bardzo udręczonego. Ten gest na pewno przyczyni się do zmniejszenia napięć między kulturami, światami, cywilizacjami - co jest bardzo w duchu naszego kandydata do pokojowej Nagrody Nobla Jana Pawła II - powiedział ks. Adam Boniecki.
- I tak papież stoi ponad wszystkimi nagrodami i jest niewątpliwie największym świadkiem, budowniczym pokoju na świecie naszej epoki, więc nie uważam, żeby z tego powodu doznał jakiegoś uszczerbku. Myślę, że on sam się cieszy, że nagroda jest związana z tym dramatycznym napięciem naszego czasu - powiedział ks. Boniecki.

Papież to zbyt wielka postać
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Franciszek Ziejka uważa, że Jan Paweł II to zbyt wielka postać, żeby mogła zostać nagrodzona pokojową Nagrodą Nobla.
- Ten werdykt nie pomniejszy jego ogromnych zasług ani nie zmieni oblicza świata - powiedział rektor.

Uprzedzenia dotyczące papieża
Rektor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie biskup Tadeusz Pieronek jest zdziwiony, że Jan Paweł II nie otrzymał pokojowej Nagrody Nobla i uważa, że Komitet Noblowski nie potrafił wznieść się ponad uprzedzenia dotyczące głowy Kościoła katolickiego.
"Papież nie oczekiwał żadnej nagrody, więc nie będzie zdziwiony. Ale ja jestem zdziwiony i sądzę, że opinia publiczna też, że ten Jego wielki wysiłek na rzecz tworzenia pokoju (...) nie został doceniony” - powiedział bp Pieronek.
Zdaniem rektora PAT, "Komitet Noblowski nie umiał wznieść się poza pewne uprzedzenia, które dotyczą nauczania papieskiego” i "uprzedzenia dotyczące głowy Kościoła katolickiego”.

To skandal
Publicysta Wojciech Giełżyński, autor książek m.in. na temat Iranu, uznał, że decyzja Komitetu Noblowskiego o przyznaniu pokojowego Nobla dla Shirin Ebadi to "dziwny wybór”. Giełżyński jest oburzony, że Nobla nie przyznano papieżowi Janowi Pawłowi II.
- Ja wprawdzie nie uważam, że papieża nie można krytykować. Uważam jednak, że w sytuacji, kiedy wiadomo, jak ogromne zasługi dla pokoju światowego i dla przemian w Europie ma papież, nieprzyznanie mu nagrody - w ostatnich latach jego życia - jest naprawdę skandalem. Tego słowa nie waham się użyć” - podkreślił publicysta.

Reakcje światowe

• Komisja Europejska oceniła, że przyznanie pokojowej Nagrody Nobla irańskiej obrończyni praw człowieka Shirin Ebadi to "bardzo pozytywny sygnał dla praw człowieka w świecie islamskim”. Wybór pani Ebadi jest symbolem, że "nie ma sprzeczności między islamem a prawami człowieka” - oceniła Komisja Europejska.
• Organizacja praw człowieka Amnesty International wyraziła zadowolenie z przyznania pokojowej Nagrody Nobla irańskiej prawniczce, podkreślając, że w jej osobie uhonorowano wszystkich bojowników o prawa człowieka. - Wyróżniając Shirin, norweski Komitet Noblowski uznał decydujące znaczenie praw człowieka i osób, które ich bronią
na całym świecie - napisano w komunikacie AI.
• Fakt nieprzyznania Janowi Pawłowi II pokojowej Nagrody Nobla nie jest dla papieża żadną ujmą - powiedział były premier Włoch Giulio Andreotti. Skrytykował poprzedzające przyznanie nagrody spekulacje na temat laureata.
• Były prezydent Czech Vaclav Havel wyraził zadowolenie, że pokojową Nagrodę Nobla otrzymała irańska obrończyni praw człowieka. - Z tego, co wiem, prezydent sądzi, że ona z pewnością zasługuje na to
i z całego serca jej gratuluje - powiedział sekretarz Havla, Jakub Hladik. Havel, nominowany kilkakrotnie do pokojowej Nagrody Nobla, w tym roku uważany był - obok papieża Jana Pawła II
- za jednego z faworytów.
• Również niemiecki rząd z zadowoleniem przyjął werdykt Komitetu Noblowskiego. -Tym samym doceniono "działalność odważnej kobiety”, która zaangażowała się przede wszystkim na rzecz przyznania większych praw kobietom i dzieciom - powiedział w Berlinie rzecznik rządu Bela Anda.
• Premier Norwegii Kjell Magne Bondevik ocenił, że przyznanie pokojowej Nagrody Nobla Shirin Ebadi jest wyrazem "poparcia dialogu i lepszych relacji między światem zachodnim i islamskim”.
• We Francji dzisiejszego Nobla przyjęto z dużym zaskoczeniem. W Paryżu, gdzie obecnie przebywa pani Ebadi, panuje opinia, że nagroda dla niej ma być zachętą dla obozu reformatorów w Iranie.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Matura 2020. Czy trzeba będzie nosić maseczkę? Jakie będą egzaminy? [harmonogram]
Magazyn

Matura 2020. Czy trzeba będzie nosić maseczkę? Jakie będą egzaminy? [harmonogram]

8 czerwca rozpoczną się matury. Będą to egzaminy inne niż dotychczas. Po pierwsze: ze względu na epidemię nie odbywają się tak jak zwykle na początku maja. Po drugie: nie zostaną przeprowadzone egzaminy ustne

Likwidacja porodówki w Kraśniku. Jaką pomoc zaoferuje kobietom szpital?

Likwidacja porodówki w Kraśniku. Jaką pomoc zaoferuje kobietom szpital?

Nie milkną echa decyzji Rady Powiatu ws. szpitala w Kraśniku. O likwidacji porodówki dyskutowali w czwartek miejscy radni. Dzień później dyrektor SP ZOZ w Kraśniku wydał oświadczenie, w którym tłumaczy jak po zmianach będzie wyglądać szpitalna pomoc kobietom.

Końskowola: Utrudnienia na ul. Pożowskiej. Kierowcy muszą jechać objazdem

Końskowola: Utrudnienia na ul. Pożowskiej. Kierowcy muszą jechać objazdem

Do 18 czerwca potrwają utrudnienia związane z przebudową przejazdu przez tory pomiędzy Końskowolą, a Starym Pożogiem. Na torowisku stoi ciężki sprzęt. Kierowcy muszą korzystać z objazdu.

Ten wynalazek może zrewolucjonizować rynek pszczelarski. Do czego służy woskomat?
Magazyn

Ten wynalazek może zrewolucjonizować rynek pszczelarski. Do czego służy woskomat?

Ten wynalazek może zrewolucjonizować środowisko pszczelarskie nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej opracowali urządzenie, które ma przyczynić się do polepszenia kondycji pszczelich rodzin oraz do zmniejszenia strat w produkcji miodu wynikających z niewłaściwej nadbudowy węzy przez pszczoły lub z powodu jej spływania

Nowy biskup pomocniczy achidiecezji lubelskiej: Przede mną jest pewien trud rozeznawania dla innych
Magazyn

Nowy biskup pomocniczy achidiecezji lubelskiej: Przede mną jest pewien trud rozeznawania dla innych

Rozmowa z biskupem nominatem ks. dr. Adamem Babem, proboszczem Parafii pw. św. Józefa w Lublinie i najmłodszym biskupem w Polsce

Stadnina w Janowie Podlaskim. Czy będzie jeszcze chlubą?
Magazyn

Stadnina w Janowie Podlaskim. Czy będzie jeszcze chlubą?

Wokół stadniny koni w Janowie Podlaskim znowu jest głośno. Jeszcze do niedawna była to polska chluba hodowlana na świecie. Dzisiaj mówi się o zaniedbanych zwierzętach i brudnych boksach. Nowy prezes otwarcie przyznaje, że jedyną szansą będzie dokapitalizowanie stadniny

Historyczny moment. Start rakiety SpaceX i NASA [na żywo]
film

Historyczny moment. Start rakiety SpaceX i NASA [na żywo]

NASA i firma SpaceX Elona Muska wysyła w kosmos rakietę z dwoma kosmonautami na pokładzie. To dwaj Amerykanie - Robert Behnken i Douglas Hurley. Obaj kosmonauci, w ramach misji Demo-2, mają pozostać na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez dłuższy czas.

Wracają praktyki w szkołach branżowych. Jak będą wyglądać?

Wracają praktyki w szkołach branżowych. Jak będą wyglądać?

Od 1 czerwca uczniowie najstarszych klas branżowych szkół I stopnia będą mogli brać udział w zajęciach praktycznych. MEN opublikowało w piątek wytyczne, które będą obowiązywały w ich trakcie.

Gdzie nad wodę? Wiemy, kiedy sezon rozpoczną kąpieliska

Gdzie nad wodę? Wiemy, kiedy sezon rozpoczną kąpieliska

Od poniedziałku ma być otwarte 18 kąpielisk, zaś większość z 623 zacznie działać pod koniec czerwca i z początkiem lipca. Główny Inspektor Sanitarny uruchomił serwis informacyjny o jakości wody w kąpieliskach w Polsce.

Lublin. Autobusów nie przybędzie

Lublin. Autobusów nie przybędzie

Nie będzie wzmocnienia rozkładów jazdy, mimo kolejnego złagodzenia rządowych obostrzeń związanych z epidemią. Na razie nie wrócą też nocne linie autobusowe. Zarząd Transportu Miejskiego twierdzi, że obecne rozkłady są wystarczające, a poza tym miasto ma problem z pieniędzmi na utrzymanie komunikacji

Przed wakacjami myślą już o wrześniu. Wtedy też zdalne nauczanie?

Przed wakacjami myślą już o wrześniu. Wtedy też zdalne nauczanie?

Do wakacji został jeszcze prawie miesiąc, ale Związek Nauczycielstwa Polskiego już dziś apeluje o rozpoczęcie intensywnych przygotowań dotyczących prowadzenia zdalnego nauczania w nowym roku szkolnym. To odpowiedź na słowa ministra edukacji, który wielokrotnie przyznawał, że takiego scenariusza nie można wykluczyć.

"Królowa lasu". Solowy debiut folkowej artystki Joanny Lacher
Magazyn

"Królowa lasu". Solowy debiut folkowej artystki Joanny Lacher

Przepraszam, zbierałam pokrzywy i nie mogłam odebrać telefonu – przyznała Joanna Lacher, wokalistka od wielu lat obecna na polskiej scenie folkowej. Rozmawialiśmy nie tylko o jej debiutanckiej płycie solowej „Królowa lasu”, która miała premierę 8 maja, ale także o zaufaniu i życiu po wypadku samochodowym

Lubelskie. 9-latka spadła z balkonu

Lubelskie. 9-latka spadła z balkonu

W piątek w nocy w Żółkiewce 9-letnia dziewczynka spadła z balkonu. Ratownicy stwierdzili uraz głowy. Dziecko zostało przewiezione do Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie.

Studia w dobie pandemii
Magazyn

Studia w dobie pandemii

Choć rząd luzuje kolejne obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, wciąż w bardzo ograniczonym stopniu możliwe jest funkcjonowanie szkół wyższych. Wiadomo, że co najmniej do końca obecnego semestru zajęcia dydaktyczne będą odbywać się w formie zdalnej. W tych trudnych warunkach uczelnie prowadzą nabór kandydatów na kolejny rok akademicki

Jest szansa na chodnik. Żeby go wywalczyć mieszkańcy Lubartowa blokowali drogę

Jest szansa na chodnik. Żeby go wywalczyć mieszkańcy Lubartowa blokowali drogę

Po naszych publikacjach powstanie chodnik przy ulicy Wojska Polskiego w Lubartowie. W piątek wieczorem lubartowscy radni jednogłośnie podjęli uchwałę o opracowaniu dokumentacji technicznej brakującego odcinka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.