Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 października 2003 r.
21:14
Edytuj ten wpis

Nobel rozczarowania

Autor: Zdjęcie autora (tw pap)
0 0 A A

Polacy byli przekonani, że tegoroczną Nagrodę Nobla otrzyma papież Jan Paweł II, dlatego werdykt Komitetu Noblowskiego przyjęli z dużym zaskoczeniem i niedowierzaniem. Wbrew ich oczekiwaniom tegoroczna pokojowa Nagroda Nobla trafi do rąk irańskiej obrończyni praw człowieka Shirin Ebadi, w uznaniu za jej wkład w demokratyzację Iranu oraz walkę o prawa człowieka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nie mam nic przeciwko tej pani - powiedział Lech Wałęsa o tegorocznej laureatce pokojowej Nagrody Nobla Shirin Ebadi, dodając natychmiast, że "jeżeli ktokolwiek z żyjących ludzi zasłużył na tę nagrodę, to Jan Paweł II”. - To niesmaczna pomyłka - podkreślił.
Komitet Noblowski napisał w uzasadnieniu, że "głównym polem działania Shirin Ebadi są prawa człowieka, a żadne społeczeństwo nie zasługuje na miano cywilizowanego, jeśli nie respektuje praw kobiet i dzieci. W epoce, kiedy rządzi przemoc (Shirin Ebadi) konsekwentnie opowiadała się za powstrzymywaniem się od użycia przemocy”.
56-letnia Szirin Ebadi jest prawnikiem. Przed rewolucją islamską w Iranie była pierwszą w tym kraju kobietą sędzią. Po rewolucji musiała zrezygnować z tej funkcji. Zajęła się wtedy, m.in. pomocą dla osób represjonowanych przez irańskie władze.
- Jestem bardzo zadowolona i dumna - powiedziała Ebadi. - To bardzo dobra nowina dla mnie, dla praw człowieka w Iranie, a zwłaszcza dla praw dzieci w Iranie.
Źródła watykańskie ujawniły, że papież Jan Paweł II prześle gratulacje tegorocznej laureatce pokojowej Nagrody Nobla. - Fakt, że pokojową Nagrodę Nobla otrzymała kobieta i muzułmanka, jest powodem wielkiego zadowolenia - powiedział anonimowy przedstawiciel Watykanu.

Andrzej Kurowski wojewoda lubelski
- Doznałem uczucia rozczarowania, by nie rzec niedosytu czy zawodu, że papież Jan Paweł II nie został laureatem tegorocznej pokojowej Nagrody Nobla. Wszak znane są na całym świecie jego wysiłki na rzecz pokoju. Ale, jak widać, kryteria Komitetu Noblowskiego różniły się od powszechnie panującej opinii w tym względzie.


Prof. Mieczysław A. Krąpiec filozof i teolog, były rektor KUL
- Absolutnie nie jestem zaskoczony tym, że papież nie dostał Nobla. Głosić pokój to jest zadanie papieża, to misja jego całego życia. Dlatego papież nie powinien przyjmować żadnych nagród, a zwłaszcza ze strony banków światowych. Gdyby tak się stało, byłoby to najgorszą rzeczą dla Kościoła. Papież może dostać nagrodę tylko od Boga!


Ks. bp Bolesław Pylak
- Powiem tylko, że nie zaskoczyła mnie ta decyzja, ponieważ wiem, kto o przyznaniu tej nagrody decyduje. Swego czasu występowałem do ambasady norweskiej o uhonorowanie pokojową Nagrodą Nobla prymasa Wyszyńskiego i też nie spotkało się to z przychylnym odzewem. Na pewno jednak nieprzyznanie pokojowej Nagrody Nobla Janowi Pawłowi II w niczym nie uwłacza godności Ojca św., nie odebrało to Mu Jego wielkości.


Abp Józef Życiński metropolita lubelski
- Musimy się z tym pogodzić, dziękując Bogu, że nie tylko Ojciec Święty troszczy się o pokój. Wszyscy znamy jego wielkie osiągnięcia, związane choćby z pokojowym przeobrażeniem oblicza naszej części Europy. Ojciec Święty jest na pewno wielkim budowniczym pokoju. Obok niego jest tych budowniczych bardzo wielu. Umiejmy się cieszyć, kiedy w Oslo widzą także tamtych innych.

Zanotował (św), PAP

Nobel nie dla papieża

Pokojowy Nobel dla irańskiej obrończyni praw człowieka Szirin Ebadi spotkał się w Polsce z różnymi reakcjami - od wyrazów uznania po zrozumienie, ale czasem także rozczarowanie, a nawet wyrazy oburzenia tych, których zdaniem nagroda ta należała się papieżowi Janowi Pawłowi II.

Niesmaczna pomyłka
- Nie mam nic przeciwko tej pani - powiedział Lech Wałęsa o tegorocznej laureatce pokojowej Nagrody Nobla Shirin Ebadi, dodając natychmiast, że "jeżeli ktokolwiek z żyjących ludzi zasłużył na tę nagrodę, to Jan Paweł II”. To niesmaczna pomyłka - podkreślił.
- Nie ma sprawiedliwości na tym świecie - parokrotnie powiedział Wałęsa w rozmowie z TVN24. Na twarzy prezydenta malowało się wielkie rozczarowanie.
Laureat pokojowego Nobla z 1983 roku powiedział, że "spróbuje dojść kanałami noblowskimi”, do tego co zaważyło na wyborze 5-osobowego Komitetu Noblowskiego.
- W pierwszym odruchu pomyślałem o oddaniu swojej nagrody - przyznał Wałęsa w rozmowie z TVN24 i dodał, że był prawie pewien tego, iż Jan Paweł II dostanie pokojową Nagrodę Nobla.

Papież nie oczekiwał nagrody
- Papież nie oczekiwał nagrody, to my jej pragnęliśmy - skomentował
werdykt Komitetu Noblowskiego metropolita krakowski kardynał Franciszek Macharski. - Papież nie występował, nie szedł do konkursu, nie przedkładał żadnych papierów. Jest sobą, tak jak trzy i 25 lat temu - mówił kardynał Macharski. - Ten właśnie człowiek nie oczekiwał niczego. Myśmy tego chcieli. Nikt się nas zresztą nie pytał. Przecież to nie plebiscyt - mówił.

Gratulacje od prezydenta
- Jest to osoba bardzo zasłużona w walce o prawa człowieka w Iranie - powiedział prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując werdykt Komitetu Noblowskiego.
Prezydent podkreślił, że zasług papieża Jana PawłaII nie da się zmierzyć żadnymi nagrodami ani słowami. - Nie ma żadnych powodów, abyśmy przeżywali nadzwyczajne rozczarowanie. Cieszmy się, że Ojciec Święty tak wiele uczynił dla pokoju na świecie i że tak wiele czyni - powiedział prezydent.
Aleksander Kwaśniewski dodał, że powinniśmy życzyć papieżowi, aby jeszcze przez wiele lat służył pokojowi na świecie, który dzięki temu stanie się lepszy i sprawiedliwszy.

Nagroda w duchu Ojca Świętego
Tegoroczna pokojowa Nagroda Nobla dla irańskiej obrończyni praw człowieka Szirin Ebadi jest w duchu papieża - uważa redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego” ks. Adam Boniecki. - Myślę, że to papieża bardziej ucieszyło, niż gdyby sam został laureatem tej nagrody - powiedział ks. Boniecki, dodając, że świat zachodni zwraca się w ten sposób ku światowi islamu.
- To dobrze, że Nagrodę Nobla dostała przedstawicielka społeczeństwa bardzo udręczonego. Ten gest na pewno przyczyni się do zmniejszenia napięć między kulturami, światami, cywilizacjami - co jest bardzo w duchu naszego kandydata do pokojowej Nagrody Nobla Jana Pawła II - powiedział ks. Adam Boniecki.
- I tak papież stoi ponad wszystkimi nagrodami i jest niewątpliwie największym świadkiem, budowniczym pokoju na świecie naszej epoki, więc nie uważam, żeby z tego powodu doznał jakiegoś uszczerbku. Myślę, że on sam się cieszy, że nagroda jest związana z tym dramatycznym napięciem naszego czasu - powiedział ks. Boniecki.

Papież to zbyt wielka postać
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Franciszek Ziejka uważa, że Jan Paweł II to zbyt wielka postać, żeby mogła zostać nagrodzona pokojową Nagrodą Nobla.
- Ten werdykt nie pomniejszy jego ogromnych zasług ani nie zmieni oblicza świata - powiedział rektor.

Uprzedzenia dotyczące papieża
Rektor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie biskup Tadeusz Pieronek jest zdziwiony, że Jan Paweł II nie otrzymał pokojowej Nagrody Nobla i uważa, że Komitet Noblowski nie potrafił wznieść się ponad uprzedzenia dotyczące głowy Kościoła katolickiego.
"Papież nie oczekiwał żadnej nagrody, więc nie będzie zdziwiony. Ale ja jestem zdziwiony i sądzę, że opinia publiczna też, że ten Jego wielki wysiłek na rzecz tworzenia pokoju (...) nie został doceniony” - powiedział bp Pieronek.
Zdaniem rektora PAT, "Komitet Noblowski nie umiał wznieść się poza pewne uprzedzenia, które dotyczą nauczania papieskiego” i "uprzedzenia dotyczące głowy Kościoła katolickiego”.

To skandal
Publicysta Wojciech Giełżyński, autor książek m.in. na temat Iranu, uznał, że decyzja Komitetu Noblowskiego o przyznaniu pokojowego Nobla dla Shirin Ebadi to "dziwny wybór”. Giełżyński jest oburzony, że Nobla nie przyznano papieżowi Janowi Pawłowi II.
- Ja wprawdzie nie uważam, że papieża nie można krytykować. Uważam jednak, że w sytuacji, kiedy wiadomo, jak ogromne zasługi dla pokoju światowego i dla przemian w Europie ma papież, nieprzyznanie mu nagrody - w ostatnich latach jego życia - jest naprawdę skandalem. Tego słowa nie waham się użyć” - podkreślił publicysta.

Reakcje światowe

• Komisja Europejska oceniła, że przyznanie pokojowej Nagrody Nobla irańskiej obrończyni praw człowieka Shirin Ebadi to "bardzo pozytywny sygnał dla praw człowieka w świecie islamskim”. Wybór pani Ebadi jest symbolem, że "nie ma sprzeczności między islamem a prawami człowieka” - oceniła Komisja Europejska.
• Organizacja praw człowieka Amnesty International wyraziła zadowolenie z przyznania pokojowej Nagrody Nobla irańskiej prawniczce, podkreślając, że w jej osobie uhonorowano wszystkich bojowników o prawa człowieka. - Wyróżniając Shirin, norweski Komitet Noblowski uznał decydujące znaczenie praw człowieka i osób, które ich bronią
na całym świecie - napisano w komunikacie AI.
• Fakt nieprzyznania Janowi Pawłowi II pokojowej Nagrody Nobla nie jest dla papieża żadną ujmą - powiedział były premier Włoch Giulio Andreotti. Skrytykował poprzedzające przyznanie nagrody spekulacje na temat laureata.
• Były prezydent Czech Vaclav Havel wyraził zadowolenie, że pokojową Nagrodę Nobla otrzymała irańska obrończyni praw człowieka. - Z tego, co wiem, prezydent sądzi, że ona z pewnością zasługuje na to
i z całego serca jej gratuluje - powiedział sekretarz Havla, Jakub Hladik. Havel, nominowany kilkakrotnie do pokojowej Nagrody Nobla, w tym roku uważany był - obok papieża Jana Pawła II
- za jednego z faworytów.
• Również niemiecki rząd z zadowoleniem przyjął werdykt Komitetu Noblowskiego. -Tym samym doceniono "działalność odważnej kobiety”, która zaangażowała się przede wszystkim na rzecz przyznania większych praw kobietom i dzieciom - powiedział w Berlinie rzecznik rządu Bela Anda.
• Premier Norwegii Kjell Magne Bondevik ocenił, że przyznanie pokojowej Nagrody Nobla Shirin Ebadi jest wyrazem "poparcia dialogu i lepszych relacji między światem zachodnim i islamskim”.
• We Francji dzisiejszego Nobla przyjęto z dużym zaskoczeniem. W Paryżu, gdzie obecnie przebywa pani Ebadi, panuje opinia, że nagroda dla niej ma być zachętą dla obozu reformatorów w Iranie.

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Liga Narodów. Portugalia – Polska 1:1
film

Liga Narodów. Portugalia – Polska 1:1 0 2

W ostatnim meczu grupy 3 Dywizji A Polska zremisowała w Guimaraes z Portugalią 1:1 i dzięki temu zachowała miejsce w pierwszym koszyku przed eliminacjami do mistrzostw Europy

Kurów: Nowy wójt i radni zaprzysiężeni. Pierwszy raz głosowali elektronicznie [zdjęcia]
galeria

Kurów: Nowy wójt i radni zaprzysiężeni. Pierwszy raz głosowali elektronicznie [zdjęcia] 13 1

Pierwsza sesja nowej kadencji w powiecie puławskim odbyła się w Kurowie. We wtorek ślubowanie złożyli radni, a także nowy wójt Arkadiusz Małecki. Rada wybrała również swojego przewodniczącego. Po raz pierwszy zastosowano cyfrowy system liczenia głosów.

Zbigniew Ziobro nie zgodził się na kandydatkę do zarządu województwa lubelskiego? "Nominacja może być sporym zaskoczeniem"

Zbigniew Ziobro nie zgodził się na kandydatkę do zarządu województwa lubelskiego? "Nominacja może być sporym zaskoczeniem" 2 6

W środę radni sejmiku wybiorą nowy zarząd województwa. Niewiadomą pozostaje obsada stanowiska należnego Solidarnej Polsce. To miejsce miała zająć Bogna Bender-Motyka, ale – według naszych informacji – nie zgodził się na to Zbigniew Ziobro.

Lublin: Pijany kierowca spowodował stłuczkę i uciekł, złapali go kilkaset metrów dalej [zdjęcia]
galeria

Lublin: Pijany kierowca spowodował stłuczkę i uciekł, złapali go kilkaset metrów dalej [zdjęcia] 7 3

Do zdarzenia doszło po godz. 20 na skrzyżowaniu al. Solidarności z ul. Wodopojną.

Azoty Puławy – MMTS Kwidzyn 26:17. Obrona na piątkę

Azoty Puławy – MMTS Kwidzyn 26:17. Obrona na piątkę 1 2

W spotkaniu rozegranym awansem Azoty Puławy pokonały MMTS Kwidzyn 26:17. W drugiej połowie gospodarze stracili tylko pięć bramek, sami zdobywając 14

Sprawa molestowania lekarek w szpitalu w Lublinie. Skazany nie zgadza się z wyrokiem

Sprawa molestowania lekarek w szpitalu w Lublinie. Skazany nie zgadza się z wyrokiem 10 3

Sprawa molestowania młodych lekarek przez byłego już ordynatora oddziału gastroenterologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie znów trafi na wokandę. Pełnomocnik skazanego mężczyzny złożył apelację od wyroku skazującego lekarza.

Sklepy na kolejnej kamienicy w Lublinie z estetycznymi szyldami

Sklepy na kolejnej kamienicy w Lublinie z estetycznymi szyldami 0 5

Były warsztaty z zakresu brandingu i reklamy zewnętrznej dla przedsiębiorców. Są efekty. Na kamienicy przy Lubartowskiej 74 pojawiły się szyldy semaforowe oraz płaskie. Robił je kowal artystyczny Kamil Słowik.

Nowe śmieciarki jeżdżące po Lublinie są zasilane gazem

Nowe śmieciarki jeżdżące po Lublinie są zasilane gazem 0 2

We flocie Kom-Eko znalazły się ostatnio trzy nowe śmieciarki Scania, w tym dwie zasilane gazem CNG. Pięć kolejnych pojazdów CNG zostanie dostarczonych w pierwszym kwartale przyszłego roku. Są to najczystsze pojazdy komunalne obsługujące Lublin i okolice.

Czarnoziem: Bus wypadł z drogi i przewrócił się na bok
galeria

Czarnoziem: Bus wypadł z drogi i przewrócił się na bok 0 1

W poniedziałek rano w miejscowości Czarnoziem (pow. krasnostawski) doszło do wypadku.

Odpowie za włamanie do kiosku w Radzyniu Podlaskim

Odpowie za włamanie do kiosku w Radzyniu Podlaskim 0 0

Radzyńscy policjanci zatrzymali 31-latka, który włamał się do kiosku.

Zabójstwo przy ul. Królewskiej w Lublinie. Szkolny kolega 18-letniej dziewczyny skazany

Zabójstwo przy ul. Królewskiej w Lublinie. Szkolny kolega 18-letniej dziewczyny skazany 18 10

Na 15 lat więzienia i blisko 160 tys. zł zadośćuczynienia skazał Sąd Okręgowy w Lublinie Jana W. Mężczyzna odpowiadał za zabicie swojej szkolnej koleżanki. 18-letnia Marlena zginęła rok temu. Wykrwawiła się po serii ciosów zadanych nożem.

Poszukiwany przez policję wpadł na zakupach w Dysie

Poszukiwany przez policję wpadł na zakupach w Dysie 13 2

Policjant w dniu wolnym od służby, wchodząc do sklepu w miejscowości Dys rozpoznał poszukiwanego mężczyznę.

Koncert Sylwii Grzeszczak w Hali Globus w Lublinie
31 marca 2019, 18:30

Koncert Sylwii Grzeszczak w Hali Globus w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek, Sylwia Grzeszczak, zawita do Lublina w ramach trasy na 10-lecie pracy artystycznej. Jedyny koncert odbędzie się 31 marca o godz. 18.30 w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8).

Nowy starosta tomaszowski. Po 12 latach

Nowy starosta tomaszowski. Po 12 latach 0 1

Po wyborach Henryk Karwan nowym starostą powiatu tomaszowskiego. Jego zastępcą będzie Jarosław Korzeń.

31-latka z Lubelskiego odsiaduje wyrok dożywocia w Irlandii. To jej ostatnia szansa na obronę

31-latka z Lubelskiego odsiaduje wyrok dożywocia w Irlandii. To jej ostatnia szansa na obronę 91 15

31-letnia Marta Herda z woj. lubelskiego, tytułowana przez irlandzkie media jako „Ice Queen Killer” (Zimna Królowa Zabójczyni – red.) i odsiadująca dożywocie w tamtejszym więzieniu o zaostrzonym rygorze, prosi o pomoc Europejski Trybunał Praw Człowieka. To jej ostatnia szansa na obronę w sprawie morderstwa, którego – jak twierdzi – nie popełniła.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.