Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 listopada 2020 r.
7:20

Nocna bitwa na słowne ciosy, czyli... co się wygaduje w Radzie Miasta Lublin

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
31 39 A A
(fot. Um Lublin)

Zaczęło się od jednej błyskawicy, skończyło burzą do północy i wzajemnym obrażaniem. Tak niecodzienny przebieg przybrało czwartkowe posiedzenie Rady Miasta Lublin. – Chwały nam ta dyskusja nie przynosi – prosił o milczenie jeden z radnych, ale nic nie zdziałał. Wymiana słownych ciosów rozkręciła się jeszcze bardziej. Na internetowym ringu nie zabrakło nawet damskich bokserów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwsza oberwała Anna Ryfka, miejska radna z klubu prezydenta Żuka. Propagowanie symboli faszystowskich zarzucił jej jeden z radnych PiS. Za jej plecami dostrzegł czerwoną błyskawicę, symbol towarzyszący ostatnim protestom kobiet.

Warto tu wyjaśnić, że każdy radny miał za plecami, co chciał, bo posiedzenie odbywało się przez internet. Ktoś miał w kadrze regał z książkami, ktoś z filiżankami, inni wstawiali obrazy z komputera, a radna Ryfka miała ścianę z czerwonym piorunem.

– Tu się pojawiło propagowanie symboli faszystowskich – skwitował radny Stanisław Brzozowski (PiS) na widok błyskawicy, która skojarzyła mu się jednoznacznie. – Esesmani mieli podwójną a Hitlerjugend pojedynczą – precyzował radny. – To narusza ustawę o niepropagowaniu tych znaków.

– Ania Ryfka nie jest Hitlerjugend, co pan plecie? – zirytował się radny Marcin Nowak (klub prezydenta Żuka).

Chwilowy zgrzyt jeszcze nie przerodził się w żadną burzę. Napięcie na chwilę podniósł jeszcze radny Tomasz Pitucha (PiS), który określił protesty kobiet mianem „marszu wściekłych macic”. Potem było spokojnie. Okazało się, że to dopiero cisza przed burzą.

Burza rozpętała się około godz. 23, gdy „komputerowe” posiedzenie dobrnęło do punktu „Wolne wnioski, oświadczenia”. Radna Ryfka oznajmiła, że została obrażona słowami radnego Brzozowskiego. – Łączenie mnie i mojego nazwiska z symboliką faszyzmu, to nie tylko potwarz i głęboka obraza, której nie mogę zostawić bez komentarza i żądam tutaj przeprosin, ale też policzek dla setek tysięcy Polek i Polaków, którzy identyfikują się z tym znakiem – mówiła radna.

Ryfka odniosła się też do słów radnego Pituchy o marszu „wściekłych macic”. – Jak nazwać patologiczną zgraję pseudopatriotów, która pod sztandarami Marszu Niepodległości podpala ludziom mieszkanie? Albo wściekłe bojówki, które pałują metalowymi teleskopami kobiety i dzieci?

– Pani Anna Ryfka chyba ma za duże oczekiwania wobec mnie. Nie doczeka się w tym przypadku przeprosin – odpowiedział radny Brzozowski. Ale obrażonych było więcej.

– Jako kobieta, matka czwórki dzieci, babcia pięciu, jeśli słyszę dzisiaj od człowieka, który skończył teologię, który był pełnomocnikiem ds. rodziny „wściekłe macice”, to mnie strasznie boli, to mnie strasznie oburza – odpowiedziała Pitusze radna Jadwiga Mach (klub Żuka). – Panie radny, obraził mnie pan w sposób niewyobrażalny. Ta wściekła macica moja wychowała, z tej wściekłej macicy przetrwało czworo dzieci – skwitowała Mach, oczekując przeprosin dla kobiet. Ale radny Pitucha już się nie odezwał.

W obronie kobiet stanęła część radnych. – Jestem wstrząśnięty. Jako mężczyzna ja przepraszam, jeżeli panowie nie przeproszą – mówił radny Grzegorz Lubaś (klub Żuka). – Nie idźmy już zbytnio w te dyskusje, bo chluby nam one, jako radzie, nie przyniosą – zauważył radny Piotr Popiel (PiS). Ale pędzącej dyskusji nie zdołał powstrzymać.

– Mleko się rozlało i pewne słowa zostały powiedziane – skwitował radny Bartosz Margul (klub Żuka), który uświadamiał Brzozowskiego, że symbol błyskawicy jest też wszechobecny na stacjach trafo. – Coś z tym trzeba zrobić, nazizm jest dookoła pana, gdzie pan nie wyjdzie, przejdzie koło stacji trafo, to ma pan nazizm na tej stacji – ironizował Margul. Do radnych PiS apelował, by nie rywalizowali z Kraśnikiem na głupie stwierdzenia i zasugerował, że Pitucha, doradca ministra Przemysława Czarnka, powinien się podać do dymisji, bo przynosi wstyd ministrowi. – Chociaż takiemu ministrowi ciężko przynieść wstyd.

Radny Brzozowski stwierdził, że protestujące na ulicach kobiety są „dla interesów międzynarodowych mięsem armatnim”, bo „różnym naszym sąsiadom” nie podoba się polski rząd. Podkreślał też, że samo określenie „macica” nie jest pejoratywne. – To jest określenie medyczne – wyjaśniał radny, którego zdaniem w protestach nie uczestniczyli tylko przedstawiciele dwóch płci. – Tak naprawdę kilkadziesiąt płci protestowało. Tam były lesbijki, geje czy gejowie, nie wiem, jak się mówi. Sama pani Lempart jest zdeklarowaną lesbijką i jeśli wiem dobrze, to lesbijki nie chcą rodzić dzieci.

Radnego Zbigniewa Ławniczaka (PiS) niepokoiło z kolei to, że protesty organizowane w Lublinie zwykle skupiają się przed Ratuszem.

– Ja mam jedną obawę, żeby te protesty nie wymknęły się spod kontroli – mówił radny, który sugeruje, żeby wyznaczyć w mieście jakieś miejsce, w którym każdy mógłby przyjść i wykrzyczeć swoje racje. – Może się zdarzyć, że ktoś wrzuci racę do Ratusza. I co wtedy? Ratusz się spali – wieszczył Ławniczak.

– Niestety biuro PiS jest bardzo blisko Ratusza i to sprawia, że ludzie tędy przechodzą – odpowiadał radny Margul.

– Byłam na tych protestach, byłam wściekła na decyzje waszego pryncypała Kaczyńskiego i była tam masa wściekłych osób, które razem ze mną maszerowały – oznajmiła radna Maja Zaborowska (klub Żuka).

– Ale kogo to obchodzi? – przerwał jej radny Piotr Gawryszczak (PiS).

– Czy jeżeli pańscy koledzy opowiadają pierdoły to pan nie może zareagować, tylko w tej chwili, po pierwszych dwóch zdaniach? – strofował Gawryszczaka przewodniczący Rady Miasta, Jarosław Pakuła.

– Bo przespałem się godzinę i się obudziłem i słyszę jak się chrzani na tej sesji – wyjaśnił Gawryszczak.

– Byłam na tych protestach, byłam wściekła, była masa wściekłych osób, nikt nie miał rac, nikt nic nie podpalał, nikt nikogo nie bił, nikt nie był agresywny – kontynuowała radna Zaborowska. – Słucham tej dyskusji i wiem jedno, państwo wszyscy lansujecie się, liczycie na to, że słuchają was media, będą o was jutro pisać, będziecie gwiazdami. A ja chciałabym z tego miejsca zaapelować właśnie do tych mediów, żeby zachowali się tak przyzwoicie, jak media amerykańskie. Po prostu, żeby spuściły kurtynę milczenia na całą tę idiotyczną dyskusję. Dziękuję – skwitowała Zaborowska. Nie wyjaśniła, dlaczego dziennikarze mieliby ukryć przed mieszkańcami Lublina, jak wyglądała dyskusja toczona do późnej nocy przez radnych, których diety wypłacane z pieniędzy podatników kosztują rocznie niemal milion złotych.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mlody123 / 20 listopada 2020 r. o 08:18
+79
Suchanowska, Breś, Bielak, Brzozowski... Lokalna elyta PiS... Patrzysz i widzisz twarze nieskalane myślą... Plotą co im ślina na język przyniesie... Wszystko krytykują... W imię walki ze znienawidzonym prezydentem Żukiem najchętniej cofnęliby Lublin w rozwoju o 20 lat...
Avatar
Janusz_Paliwas / 20 listopada 2020 r. o 08:02
+68
cyt. ,,Tu się pojawiło propagowanie symboli faszystowskich – skwitował radny Stanisław Brzozowski (PiS) na widok błyskawicy, która skojarzyła mu się jednoznacznie.'' - na prądzie też jest ten symbol faszystowski i nie po to bóg stworzył noc, aby tacy pissowcy palili światło, bo na prądzie (to takie coś czego nie widać ale działa) też jest taki znak. A mi się kojarzy jednoznacznie pański wódz z przywódcą faszystów, ale niestety jest w porównaniu do niego za cienki i nic poza Polską nie znaczy i nie będzie znaczył, bo tylko spełni obietnicę ,,Polski w ruinie''. Tak mi się kojarzy i co pan na to ?
cyt. ,,Tu się pojawiło propagowanie symboli faszystowskich – skwitował radny Stanisław Brzozowski (PiS) na widok błyskawicy, która skojarzyła mu się jednoznacznie.'' - na prądzie też jest ten symbol faszystowski i nie po to bóg stworzył noc, aby tacy pissowcy palili światło, bo na prądzie (to takie coś czego nie widać ale działa) też jest taki znak. A mi się kojarzy jednoznacznie pański wódz z przywódcą faszystów, ale niestety jest w porównaniu do niego za cienki i nic poza Polską nie znaczy i nie będzie znaczył, bo tylko spełni obietnicę ,,... rozwiń
Avatar
Kiejstut Z Kiejkut / 20 listopada 2020 r. o 07:50
+56
***** ***
Avatar
lucypher / 20 listopada 2020 r. o 08:01
+52
Nikt nie był agresywny. Niszczenie bazgrołami kościołów to wypadek przy pracy, hasło "wypier..." to ichnie dzień dobry a to jest wojna znaczy pocałuj mnie w policzek? Pani radna chyba szybko zaczęła piąteczek.
 Jakbyś pisał tylko słowa, które rozumiesz to napisałbyś tylko "."
Avatar
Komentator / 20 listopada 2020 r. o 09:25
+46
Widocznie symbol hitlerjugend jest bliski sercu Pani radnej. Proszą wytłumaczyć to np. "Dzieciom Zamojszczyzny" którzy jeszcze żyją i pod tym symbolem odbierano je matkom wywożono do rzeszy lub do obozów. Miłego i spokojnego dnia życzę Pani.
 Proponuję zacząć tłumaczenie tym, którzy znak błyskawicy uważają za to samo co RUNA SIG - czyli znak hitlerjugend (pojedyńcza runa) lub SS (podwójna runa), że to NIE JEST to samo. ... Ale... idąc waszym tokiem rozumowania, należy zakazać znaku i skrótu PiS, bo jest tam litera S - w końcu jest podobna do runy sig a tym samym propaguje faszystowskie znaki!
 Proponuję zacząć tłumaczenie tym, którzy znak błyskawicy uważają za to samo co RUNA SIG - czyli znak hitlerjugend (pojedyńcza runa) lub SS (podwójna runa), że to NIE JEST to samo. ... Ale... idąc waszym tokiem rozumowania, należy zakazać znaku i skrótu PiS, bo jest tam litera S - w końcu jest podobna do runy sig a tym samym propaguje faszystowskie znaki! rozwiń
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 20 listopada 2020 r. o 09:12
+43
SZKOŁA wyborcza ZSL upadła ..... " Giuliani twierdzi, że uzyskał dowody, że o 4:30 rano podjechała ciężarówka do centrum w Detroit, gdzie liczono karty do głosowania, i zrzuciła od 60 000 do 100 000 kart do głosowania z głosami tylko na Bidena. Wiele z nich zostało policzonych trzykrotnie."
 Widzę, że przyszły najnowsze instrukcje z centrali - wiadomo o czym będą Wiadomości. Będzie wklejane na wp i innych portalach. Ciekawe skąd wiadomo, że głosy tylko na Bidena i czemu policzono je tylko trzykrotnie a nie np: dziesięciokrotnie? Powinieneś zmienić nick na Fabryka Fakenewsów.
 Widzę, że przyszły najnowsze instrukcje z centrali - wiadomo o czym będą Wiadomości. Będzie wklejane na wp i innych portalach. Ciekawe skąd wiadomo, że głosy tylko na Bidena i czemu policzono je tylko trzykrotnie a nie np: dziesięciokrotnie? Powinieneś zmienić nick na Fabryka Fakenewsów. rozwiń
Avatar
Adam_z_Lublina / 20 listopada 2020 r. o 10:24
+37
Czemu mnie to nie dziwi, że politycy PiS obrażają innych?! Przecież epatowanie nienawiścią i pogardą to typowe zachowanie dla polityków PiS, taki ich znak rozpoznawczy . Pan Czarnek był tego najlepszym przykładem, a pan Kaczyński pokazał jak takich ludzi wynagradza. Teraz pan Brzozowski, pan Pitucha i inni też chcą przeskoczyć na wyższy szczebelek partyjnej drabinki i też chcą dostać jakiś cieplutka dobrze płatną posadkę więc muszą kogoś zwyzywać lub publicznie obrazić. Ale niech mają świadomość, że bolszewickie rządy PiSu już się kończą i w Wolnej Polsce będą za tej hejt rozliczeni. I niech się modlą, żeby rozliczyły ich sądy, a nie wkurzeni obywatele.
Czemu mnie to nie dziwi, że politycy PiS obrażają innych?! Przecież epatowanie nienawiścią i pogardą to typowe zachowanie dla polityków PiS, taki ich znak rozpoznawczy . Pan Czarnek był tego najlepszym przykładem, a pan Kaczyński pokazał jak takich ludzi wynagradza. Teraz pan Brzozowski, pan Pitucha i inni też chcą przeskoczyć na wyższy szczebelek partyjnej drabinki i też chcą dostać jakiś cieplutka dobrze płatną posadkę więc muszą kogoś zwyzywać lub publicznie obrazić. Ale niech mają świadomość, że bolszewickie rządy PiSu już się kończą i w... rozwiń
Avatar
roger / 20 listopada 2020 r. o 10:29
+36
Myślałem że takie cyrki tylko na sesjach w Puławach i Kraśniku. Teraz do ohydnych wynaturzeń dołączają prawiedni radni Lublina. Smutne
Avatar
Lubekanka / 20 listopada 2020 r. o 10:45
+34
Oburzające są głosy radnych z PiS. Obrażające nie tylko kobiety /radne na sali obrad, ale również te spoza. Mam nadzieję, że ta władza długo nie potrwa, że właśnie kobiety to sprawią.
Avatar
Ferenc / 20 listopada 2020 r. o 11:00
+30
Suchanowska, Breś, Bielak, Brzozowski... Lokalna elyta PiS... Patrzysz i widzisz twarze nieskalane myślą... Plotą co im ślina na język przyniesie... Wszystko krytykują... W imię walki ze znienawidzonym prezydentem Żukiem najchętniej cofnęliby Lublin w rozwoju o 20 lat...
To jak z wyborcami PO i Żuka. W imię walki ze znienawidoznym PiSem będą głosowac na najgorszego kandydata byle tylko PiS nie wygrał. Warci siebie.
Zgadza się. Cała ta lubelska Rada powinna być wymieniona. PiS to marionetki kościoła a PO to marionetki deweloperów i oligarchów. Mają w nosie zwykłych mieszkańców i dobro miasta. Prowadzą tylko te swoje wojenki polityczne i udają, że robią coś dla mieszkańców.
 Z dwójki złego wybieram tych drugich. Deweloperzy przynajmniej płacą podatki i tworzą miejsca pracy, napędzając tym samym lokalną gospodarkę. Wystarczy porównać jak wyglądał Lublin za PiSu a jak wygląda za PO - nie czarujmy się, to jest po prostu przepaść.
 Z dwójki złego wybieram tych drugich. Deweloperzy przynajmniej płacą podatki i tworzą miejsca pracy, napędzając tym samym lokalną gospodarkę. Wystarczy porównać jak wyglądał Lublin za PiSu a jak wygląda za PO - nie czarujmy się, to jest po prostu przepaść. rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 5 dni temu o 08:37
-1
SZKOŁA wyborcza ZSL upadła ..... " Giuliani twierdzi, że uzyskał dowody, że o 4:30 rano podjechała ciężarówka do centrum w Detroit, gdzie liczono karty do głosowania, i zrzuciła od 60 000 do 100 000 kart do głosowania z głosami tylko na Bidena. Wiele z nich zostało policzonych trzykrotnie."
Avatar
LAS / 20 listopada 2020 r. o 19:56
-10
A co do lobbystów chyba każdy pamięta w jakich okolicznościach ekipa Pruszkowskiego sprzedawała najatrakcyjniejsze działki w Lublinie pod galerie i hipermarkety. I jak wtedy uchwalano plany miejscowe. Zapewniam cię, że to co się dzieje teraz to jest pikuś w porównaniu do tego co się działo w tamtych czasach. A z czasów najnowszych, czy ubój rytualny drobiu nie został nagle wykreślony z piątki dla zwierząt tylko dlatego, że prezes Cedrobu jest bliskim znajomym Morawieckiego i sponsoruje imprezy organizowane dla środowisk związanych z obecną władzą?
Ekipa Pruszkowskiego sprzedawała działki pod hipemarkety, a obecna ekipa sprzedaje działki deweloperom nawet mimo sprzeciwu mieszkańców patrz refendum w sprawie Górek Czechowskich.
   Czekaj czekaj. A czy przypadkiem to właśnie nie ekipa Pruszkowskiego pozwoliła opędzlować Górki Czechowskie deweloperowi z Kielc? Popraw mnie jeśli się mylę.
Ekipa Pruszkowskiego pozwoliła opędzlować Górki Czechowskie deweloperowi z Kielc, bo nie oponował temu obecny jeszcze prezydenta naszego miasta, a zarazem ówczesny szef lubelskiej delegatury MSP, Krzysztof Żuk. W roku 2000 Górki Czechowskie były własnością Skarbu Państwa RP, a Agencja Mienia Wojskowego tylko ustawowym administratorem tego obszaru  działającą  z upoważnienia Ministerstwa Skarbu Państwa. Z tego też względu  " przetarg "  odbył się nie w Lublinie, a... Krakowie. Zakup Górek Czechowskich dokonany przez spółkę notowaną na GPW został ujawniony w raportach giełdowych dopiero po wielu, wielu  latach...
Ekipa Pruszkowskiego pozwoliła opędzlować Górki Czechowskie deweloperowi z Kielc, bo nie oponował temu obecny jeszcze prezydenta naszego miasta, a zarazem ówczesny szef lubelskiej delegatury MSP, Krzysztof Żuk. W roku 2000 Górki Czechowskie były własnością Skarbu Państwa RP, a Agencja Mienia Wojskowego tylko ustawowym administratorem tego obszaru  działającą  z upoważnienia Ministerstwa Skarbu Państwa. Z tego też względu  " przetarg "  odbył się nie w Lublinie, a... Krakowie. Zakup Górek Czechowsk... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 20 listopada 2020 r. o 18:20
+12
Proponuję zacząć tłumaczenie tym "Dzieciom Zamojszczyzny"  które jeszca żyją.
 Zwłaszcza wykonywane przez działaczy onr tzw. hitlerowskie pozdrowienie w kościołach...
Nieuku, to nie było hitlerowskie pozdrowienie....
   Nieuku, znak pojedyńsczej błyskawicy na proteście (nie wiem czy na skrzynkach energetycznych przypadkiem również) też nie jest nazistowskim symbolem...
Avatar
qwerty38 / 20 listopada 2020 r. o 17:18
-10
Proponuję zacząć tłumaczenie tym "Dzieciom Zamojszczyzny"  które jeszca żyją.
  Zwłaszcza wykonywane przez działaczy onr tzw. hitlerowskie pozdrowienie w kościołach...
 Nieuku, to nie było hitlerowskie pozdrowienie....
Avatar
qwerty38 / 20 listopada 2020 r. o 17:18
-14
Czy nie macie dość tego nieustannego obrażania przez polityków PiS-u innych ludzi ? Dlaczego pozwalamy aby tacy ludzie reprezentowali nas w Radzie Miasta, Sejmiku czy Parlamencie ? Czy nie sądzicie, że tacy hejterzy jak Czarnek czy Pitucha powinni za swoje wypowiedzi wykluczeni z życia Publicznego ?
 Najpierw trzeba zacząc od polityków PO i ich sympatyków. Potem kolejni w dalszej kolejności
Avatar
Janusz_Paliwas / 20 listopada 2020 r. o 15:51
+9
Proponuję zacząć tłumaczenie tym "Dzieciom Zamojszczyzny"  które jeszca żyją.
   Zwłaszcza wykonywane przez działaczy onr tzw. hitlerowskie pozdrowienie w kościołach...
Avatar
Skuter / 20 listopada 2020 r. o 13:27
0
 Proponuję zacząć tłumaczenie tym "Dzieciom Zamojszczyzny"  które jeszca żyją.
Avatar
zLublina / 20 listopada 2020 r. o 13:27
+15
przecież oni sami nie wierzą w to co mówią :) przyszły rozkazy z Nowogrodzkiej to powtarzają bez rozumku co im prezes napisał :) żal mi takich ubezwłasnowolnionych ludzi :)
Avatar
Krawiec / 20 listopada 2020 r. o 13:13
-6
A co do lobbystów chyba każdy pamięta w jakich okolicznościach ekipa Pruszkowskiego sprzedawała najatrakcyjniejsze działki w Lublinie pod galerie i hipermarkety. I jak wtedy uchwalano plany miejscowe. Zapewniam cię, że to co się dzieje teraz to jest pikuś w porównaniu do tego co się działo w tamtych czasach. A z czasów najnowszych, czy ubój rytualny drobiu nie został nagle wykreślony z piątki dla zwierząt tylko dlatego, że prezes Cedrobu jest bliskim znajomym Morawieckiego i sponsoruje imprezy organizowane dla środowisk związanych z obecną władzą?
Ekipa Pruszkowskiego sprzedawała działki pod hipemarkety, a obecna ekipa sprzedaje działki deweloperom nawet mimo sprzeciwu mieszkańców patrz refendum w sprawie Górek Czechowskich.
   Czekaj czekaj. A czy przypadkiem to właśnie nie ekipa Pruszkowskiego pozwoliła opędzlować Górki Czechowskie deweloperowi z Kielc? Popraw mnie jeśli się mylę.
 Czekaj czekaj. A czy przypadkiem to właśnie nie ekipa Żuka przegłosowała w nocy w niedzielę mimo sprzeciwu mieszkańców zmianę planu zagospodarowania pod dewelopera z Lublina? Popraw mnie jeśli się mylę.
 Czekaj czekaj. A czy przypadkiem to właśnie nie ekipa Żuka przegłosowała w nocy w niedzielę mimo sprzeciwu mieszkańców zmianę planu zagospodarowania pod dewelopera z Lublina? Popraw mnie jeśli się mylę. rozwiń
Avatar
Ferenc / 20 listopada 2020 r. o 12:47
+9
A co do lobbystów chyba każdy pamięta w jakich okolicznościach ekipa Pruszkowskiego sprzedawała najatrakcyjniejsze działki w Lublinie pod galerie i hipermarkety. I jak wtedy uchwalano plany miejscowe. Zapewniam cię, że to co się dzieje teraz to jest pikuś w porównaniu do tego co się działo w tamtych czasach. A z czasów najnowszych, czy ubój rytualny drobiu nie został nagle wykreślony z piątki dla zwierząt tylko dlatego, że prezes Cedrobu jest bliskim znajomym Morawieckiego i sponsoruje imprezy organizowane dla środowisk związanych z obecną władzą?
 Ekipa Pruszkowskiego sprzedawała działki pod hipemarkety, a obecna ekipa sprzedaje działki deweloperom nawet mimo sprzeciwu mieszkańców patrz refendum w sprawie Górek Czechowskich.
  Czekaj czekaj. A czy przypadkiem to właśnie nie ekipa Pruszkowskiego pozwoliła opędzlować Górki Czechowskie deweloperowi z Kielc? Popraw mnie jeśli się mylę.
  Czekaj czekaj. A czy przypadkiem to właśnie nie ekipa Pruszkowskiego pozwoliła opędzlować Górki Czechowskie deweloperowi z Kielc? Popraw mnie jeśli się mylę. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 39

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zamość: Krótka kołdra budżetowa. Osiedla mają zamrożone rachunki

Zamość: Krótka kołdra budżetowa. Osiedla mają zamrożone rachunki

Jeśli zarząd osiedla był oszczędny i odłożył zakupy na grudzień, jest oszczędny jeszcze bardziej. Miasto zamroziło rachunki i w tym roku już osiedla nic nie wydadzą. Ale nie narzekają, bo żaden mikołaj nie spotka dzieci, by wręczyć im upominki.

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin wracają z tarczą z Gdyni

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin wracają z tarczą z Gdyni

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin zaliczyły udany powrót na ligowe parkiety po długiej przerwie. W sobotę pokonały na wyjeździe GTK Gdynia 85:76

Lublin: Od nowa wybudują pętlę komunikacji miejskiej

Lublin: Od nowa wybudują pętlę komunikacji miejskiej

Na 1,8 mln zł opiewa podpisana przez miasto umowa na budowę nowej pętli komunikacji miejskiej przy skrzyżowaniu Osmolickiej z Prawiednicką, w miejscu obecnego przystanku końcowego linii 25.

Dwie osoby zamordowane w gospodarstwie koło Puław. Dowody nie pozostawiały wątpliwości

Dwie osoby zamordowane w gospodarstwie koło Puław. Dowody nie pozostawiały wątpliwości

Jest wyrok w sprawie brutalnego zabójstwa w gospodarstwie niedaleko Puław. 37-letni Ukrainiec zamordował tam dwóch swoich rodaków. Potem ich okradł, a pieniądze wydał na alkohol i narkotyki.

Zgubne skutki zdalnej sesji. Radna przekonuje, że wcale nie zasnęła

Zgubne skutki zdalnej sesji. Radna przekonuje, że wcale nie zasnęła

Media społecznościowe obiegło zdjęcie radnej Agnieszki Lis sugerujące, że końcówkę ostatniego, zdalnego posiedzenia Rady Miasta Kraśnik… przespała. – Daję słowo, że nie spałam – zapewnia radna, tłumacząc swoje zachowanie złym samopoczuciem. – Wsparłam się o kanapę – opisuje radna.

Biała Podlaska: Psy dostały miejsce do zabawy i rehabilitacji
Zdjęcia
galeria

Biała Podlaska: Psy dostały miejsce do zabawy i rehabilitacji

Przy schronisku dla zwierząt Azyl w Białej Podlaskiej otwarto wybieg dla psów. – Zwierzęta mogą się tu wybiegać i poćwiczyć różne sztuczki – zaznaczają wolontariusze. To jeden ze zwycięskich projektów ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego.

Granit Bychawa – Świdniczanka 1:0. Wskoczyli do szóstki

Granit Bychawa – Świdniczanka 1:0. Wskoczyli do szóstki

Drużyna Łukasza Gieresza w dwóch ostatnich meczach rundy jesiennej zdobyła sześć punktów i strzeliła siedem bramek. W sobotę w zaległym spotkaniu 16. kolejki pokonała Świdniczankę 1:0. Bohaterem gospodarzy został Jakub Szymala, który zdobył zwycięskiego gola z rzutu karnego.

Starosta i dyrektor szpitala w Lubartowie nie są ze sobą spokrewnione. Stanowcza odpowiedź

Starosta i dyrektor szpitala w Lubartowie nie są ze sobą spokrewnione. Stanowcza odpowiedź

Miasto Obywatelskie Lubartów (MOL) pyta, czy starosta lubartowski Ewa Zybała jest spokrewniona z Sylwią Domagałą, nowo mianowaną dyrektor szpitala w tym mieście.

Skoki narciarskie: Dwóch Polaków na podium w Kuusamo
film

Skoki narciarskie: Dwóch Polaków na podium w Kuusamo

Świetny występ Polaków podczas sobotniego konkursu indywidualnego w fińskim Kuusamo. Piotr Żyła zajął drugie, a Dawid Kubacki trzecie miejsce. Najlepszy okazał się Markus Eisenbichler.

Policja próbowała zablokować protest kobiet w Lublinie. A na końcu znów spisywała uczestników
Zdjęcia
galeria

Policja próbowała zablokować protest kobiet w Lublinie. A na końcu znów spisywała uczestników

Symbolicznie – ze skweru 100-lecia praw wyborczych Polek – wyruszył sobotni spacer osób protestujących przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. W symbolicznym miejscu także się zakończył – na placu Wolności. Tam co najmniej kilkanaście osób zostało wylegitymowanych przez policję.

Chełmianka – Korona II Kielce 3:4. Wróciły demony przeszłości

Chełmianka – Korona II Kielce 3:4. Wróciły demony przeszłości

Po trzech zwycięstwach z rzędu w Chełmie musieli przełknąć bardzo gorzką pigułkę. Biało-zieloni prowadzili z Koroną II Kielce 1:0, ale przegrali 3:4. W końcówce remis mógł uratować Łukasz Mazurek, ale zmarnował rzut karny. Gdyby go wykorzystał, to zapisałby na swoim koncie hat-tricka.

Czy władza słucha ludzi. "Lublin często wpisuje się w koncepcję działań pozornych"
Magazyn

Czy władza słucha ludzi. "Lublin często wpisuje się w koncepcję działań pozornych"

W socjologii istnieje teoria o działaniach pozornych. Muszę przyznać, że Lublin często się w tą koncepcję wpisuje. Wypełnia ją we wszystkich założeniach – rozmowa z dr Agnieszką Ziętek z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS.

Gryf Gmina Zamość – Tomasovia 0:6. O wynik byli spokojni

Gryf Gmina Zamość – Tomasovia 0:6. O wynik byli spokojni

Pewna wygrana lidera nad Gryfem. Już po 40 minutach Tomasovia prowadziła z beniaminkiem 3:0. Po zmianie stron dorzuciła trzy kolejne gole i ostatecznie zakończyła rok z dorobkiem 55 punktów na 57 możliwych i bilansem bramkowym 72-6.

Chorowała już połowa, zmarło 8 osób. Tak wygląda życie w domu pomocy społecznej w czasie pandemii
Zdjęcia
galeria

Chorowała już połowa, zmarło 8 osób. Tak wygląda życie w domu pomocy społecznej w czasie pandemii

W najgorszym okresie nasz personel pracował na okrągło. Teraz jest lepiej. Wciąż jednak mamy chorych na Covid-19 – przyznaje dyrektor Domu Pomocy Społecznej „Senior” w Różance.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.