Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 listopada 2014 r.
9:00
Edytuj ten wpis

Nowa Rada Miasta Lublin. Kto miał najwięcej głosów, jak głosowały dzielnice

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
53 6 A A

Wiadomo już, jakie poparcie zdobyli kandydaci do Rady Miasta Lublin. Najlepszy miał 4314 głosów, najsłabszy tylko 2. Z tych, którym się udało, największe poparcie ma Sylwester Tułajew, a najmniejsze Marcin Nowak. Sprawdziliśmy, kto przez 4 lata zyskał, a kto stracił poparcie. I ustaliliśmy, kto nie dostałby się do rady, gdyby liczyły się tylko zdobyte głosy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tułajew był faworytem tych wyborów. To kandydat Prawa i Sprawiedliwości z dzielnicy Czechów, który także cztery lata temu miał najwięcej zwolenników ze wszystkich kandydatów. Tułajew przez całą kadencję był w radzie zauważalny, z czego przez większość czasu stał na pozycji głównego krytyka prezydenta Krzysztofa Żuka.

Popularny, a nie wszedł

Największym przegranym jest za to Jan Gąbka, lewicowy kandydat z okręgu obejmującego osiedla Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, której jest prezesem. W niedzielnym głosowaniu uzyskał 1588 głosów, najwięcej z tych, którzy do Rady Miasta nie weszli.

Porażkę Gąbki najdobitniej obrazuje to, że aż 17 kandydatów, którzy weszli się do Rady Miasta uzyskało wynik gorszy, niż on. I gdyby nie skomplikowana metoda obliczania głosów, zapewne dostałby się do rady. Komitet, z którego startował, Lubelska Lewica Razem, przekroczył 5-procentowy próg uprawniający do uczestnictwa w podziale mandatów. Tyle że z obliczeń wyszło to, że lewica nie dostała ani jednego mandatu.

Na szarym końcu

W wynikach głosowania widać również to, że partie trafnie wybrały obsadę pierwszych miejsc na swoich listach kandydatów. Tylko w jednym przypadku zdarzyło się, że kandydat z dalszego miejsca zdobył więcej głosów, niż "jedynka”, przy czym nie był to komitet partyjny, ale stowarzyszenie Wspólny Lublin. Mowa o Marcinie Nowaku, który startując w okręgu śródmiejskim z drugiej pozycji zdołał wyprzedzić Zbigniewa Targońskiego. Ciekawostką w tej kategorii jest Piotr Breś, kandydat PiS w okręgu obejmującym LSM, któremu ostatnie miejsce na liście nie przeszkodziło w zdobyciu 1171 głosów, co na tej liście było trzecim wynikiem.

Ale wróćmy jeszcze do Nowaka. Choć zdobył mandat i będzie jednym z zaledwie trzech radnych Wspólnego Lublina, to jego sukces ma gorzki posmak. To właśnie on ma najniższe poparcie spośród wszystkich, którzy dostali się do rady, zebrał tylko 514 głosów. W poprzednich wyborach zdobył o ponad 300 głosów więcej. W kategorii "przybyło/ubyło” są jednak znacznie ciekawsze zjawiska. Największym sukcesem może się pochwalić Tomasz Pitucha, kandydat PiS, który uzyskał drugi wynik po Tułajewie.

Stracili, zyskali

Pitucha w radzie zasiądzie po raz drugi i choć w ostatniej kadencji głośno było o nim głównie za sprawą jego wystąpień przeciw kontrowersyjnym działaniom artystów, to w porównaniu z poprzednimi wyborami zyskał prawie 1500 zwolenników. Do tej rady wprowadziły go trzy tysiące wyborców. Niemal tak samo wzrosło w ciągu kadencji poparcie dla jego klubowego kolegi, Mieczysława Ryby. A także dla Mateusza Zaczyńskiego, który na sesjach praktycznie się nie odzywał. W niedzielnych wyborach Zaczyński był na LSM "jedynką”.

Prawie o tysiąc głosów mniej, niż w poprzednich wyborach zebrał Piotr Kowalczyk, lider Wspólnego Lublina i to pomimo bardzo zauważalnej kampanii na billboardach. Niewiele mniejszą stratę odnotowała Beata Stepaniuk-Kuśmierzak z Platformy Obywatelskiej. To dwa najbardziej jaskrawe spośród nielicznych przypadków, gdy radny kończącej się kadencji zdobywa mniej głosów, niż cztery lata temu.

Rada najpopularniejszych

Liczba głosów to jednak nie wszystko. Oddając głos na kandydata głosuje się faktycznie na listę, na której się znajduje. Mocny lider daje szansę wejścia do rady kandydatom z niezbyt dużym poparciem.

Gdyby nie to, rada wyglądałaby nieco inaczej. W śródmiejskim okręgu zamiast Marcina Nowaka (Wspólny Lublin) do rady dostałby się Marcin Jakóbczyk z PiS, w okręgu "czechowskim” do rady nie wszedłby Ryszard Prus, ani Stanisław Brzozowski, których wywindował wysoki wynik Tułajewa, ale kandydatka PO, Ewa Stadnik (PO) i Jadwiga Mach (Wspólny Lublin). Na Felinie i Kalinie zamiast Bartosza Margula radnym zostałby Adam Osiński (Lubelska Lewica Razem). W takiej radzie PiS miałby 14 mandatów, PO 13, a Wspólny Lublin i Lubelska Lewica razem po dwóch radnych.

Na Czubach wolą PO

Porzućmy gdybania i spójrzmy jeszcze na to, jak rozłożyło się poparcie dla poszczególnych komitetów w różnych częściach miasta. Tylko w okręgu obejmującym Czuby i Węglin zwycięzcą nie jest PiS, ale PO z trzyprocentową przewagą. Natomiast w okręgu Felina i Kalinowszczyzny przewaga PiS wynosi blisko 12 proc. Jedynie w drugim okręgu (LSM) lewica wspięła się na trzecie miejsce, właśnie za sprawą Gąbki.

Nie ma czym się chwalić

Na koniec ranking tych, którzy uzyskali najmniej głosów. Pierwsze miejsce ma Janina Solowska, którą poparły tylko dwie osoby. Zwyciężczyni tego zestawienia była "dwójką” na liście zarejestrowanego tylko w jednym okręgu (Dziesiąta, Wrotków) Komitecie Wyborczym Wyborców Solowskiego. Z tej listy pochodzą też kolejni w naszym rankingu: Paweł Jarmuł (3 głosy) i Małgorzata Solowska (4 głosy). Następne miejsce z wynikiem 7 głosów zajmuje Grzegorz Rosły (Wspólny Lublin, Dziesiąta), a po 9 uzyskali Jacek Szkuć (Nowa Prawica, centrum) i Arleta Strug (Ruch Narodowy, Czechów), zaś do okrągłej dziesiątki dobił Mieczysław Trześniewski (lewica, Dziesiąta).

Frekwencja

Okręg I
Uprawnionych do głosowania: 43 187
Frekwencja: 36,05 proc.
Odsetek głosów nieważnych: 7,64 proc.
Wyniesione karty: 6

Okręg II
Uprawnionych do głosowania: 41 710
Frekwencja: 45,03 proc.
Odsetek głosów nieważnych: 6,84 proc.
Wyniesione karty: 2

Okręg III
Uprawnionych do głosowania: 42 518
Frekwencja: 44,36 proc.
Odsetek głosów nieważnych: 6,25 proc.
Wyniesione karty: 18

Okręg IV
Uprawnionych do głosowania: 48 816
Frekwencja: 44,25 proc.
Odsetek głosów nieważnych: 5,79 proc.
Wyniesione karty: 7

Okręg V
Uprawnionych do głosowania: 47 137
Frekwencja: 38,34 proc.
Odsetek głosów nieważnych: 7,69 proc.
Wyniesione karty: 9

Okręg VI
Uprawnionych do głosowania: 47 599
Frekwencja: 38,52 proc.
Odsetek głosów nieważnych: 6,22 proc.
Wyniesione karty: 6

Tak głosowano w okręgach

Okręg I Bronowice, Stare Miasto, Śródmieście, Wieniawa
Prawo i Sprawiedliwość: 39,22 proc.
Platforma Obywatelska: 31,80 proc.
Wspólny Lublin: 15 proc.
Lubelska Lewica Razem: 6,66 proc.
Nowa Prawica: 4,38 proc.
Ruch Narodowy: 2,94 proc.

Okręg II Konstantynów, Rury, Szerokie, Węglin Północny, Za Cukrownią
Prawo i Sprawiedliwość: 38,89 proc.
Platforma Obywatelska: 32,16 proc.
Lubelska Lewica Razem: 11,92 proc.
Wspólny Lublin: 11,73 proc.
Nowa Prawica: 3,47 proc.
Ruch Narodowy: 1,84 proc.

Okręg III Czuby Południowe, Czuby Północne, Węglin Południowy
Platforma Obywatelska: 39,75 proc.
Prawo i Sprawiedliwość: 36,49 proc.
Wspólny Lublin: 10,37 proc.
Lubelska Lewica Razem: 6,35 proc.
Nowa Prawica: 3,88 proc.
Ruch Narodowy: 3,16 proc.

Okręg IV Czechów Południowy, Czechów Północny, Sławin, Sławinek
Prawo i Sprawiedliwość: 35,35 proc.
Platforma Obywatelska: 33,89 proc.
Ruch Narodowy: 2,32 proc.
Nowa Prawica: 4,40 proc.
Lubelska Lewica Razem: 6,74 proc.
Wspólny Lublin: 17,31 proc.

Okręg V Felin, Hajdów-Zadębie, Kalinowszczyzna, Ponikwoda, Tatary
Prawo i Sprawiedliwość: 41,30 proc.
Platforma Obywatelska: 29,43 proc.
Wspólny Lublin: 14,42 proc.
Lubelska Lewica Razem: 8,63 proc.
Nowa Prawica: 3,68 proc.
Ruch Narodowy: 2,54 proc.

Okręg VI Abramowice, Dziesiąta, Głusk, Kośminek, Wrotków, Zemborzyce
Prawo i Sprawiedliwość: 44,26 proc.
Platforma Obywatelska: 36,93 proc.
Wspólny Lublin: 7,88 proc.
Lubelska Lewica Razem: 4,85 proc.
Nowa Prawica: 3,51 proc.
Ruch Narodowy: 2,23 proc.
KWW Solowskiego: 0,33 proc.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
królewna / 17 grudnia 2014 r. o 18:33
0

aq mnie denerwuje iż z okręgu III nie wyrzucono radnego co ma żone rosjankę przecież nie wiadomo co on wywozi za granicę jakie wiadomości ???? On jest z PO

Avatar
uczciwy / 24 listopada 2014 r. o 19:50
0

Dobrze, że jest sporo nowych nazwisk. Ludzie porozliczali co po niektórych radnych - nierobów i oszustów (mówię choćby o pewnej pani D.). Jak dla mnie jest o wiele lepiej ale jeszcze jeden pan działa mi na nerwy, pan D, znany jako Car Zemborzyc. Mam nadzieje, że to już jego ostania kadencja.

Avatar
Marek / 22 listopada 2014 r. o 22:26
0
1588 głosów i nie jest radnym? A inny dostał 500 i jest radnym!!!! To ten system wyborów jest zły. Mieszkańcy powinni wybierać swoich radnych ilością głosów, a nie politycy wybierając system liczenia głosów.
Avatar
liczymy / 22 listopada 2014 r. o 18:22
0

No to mamy rozwiązanie zagadki "rekordowości" Sylwestra T. Startował w okręgu nr IV, w którym jest największa w Lublinie liczba bezwzględna wyborców (48 tys w porównaniu do np 41 tys w okręgu II).

7tys uprawnionych więcej, to przy średniej frekwencji jakieś 3tys więcej głosujących. Z tego ok 1/3 czyli tysiąc głosów padnie na PiS.

Okręg Tułajewa zawiera także takie tradycyjnie willowe dzielnice jak Sławin, Sławinek, Choiny, gdzie mieszkają ludzie lepiej sytuowani, często lepiej wykształceni a w konsekwencji odsetek głosów nieważnych jest najniższy w Lublinie - tylko 5,79%.To też się przekłada na liczbę zebranych głosów.

Warto też spojrzeć na listę PiS na Czechowie - poza Tułajewem praktycznie zero znanych nawisk.

Tymczasem na liście PO starli się dwaj obecni radni Wojciech Krakowski i Michał Krawczyk plus robiący bardzo dużo szumu wokół siebie Krzysztof Woch i dość znana pani Stadnik.

Wspólny Lublin też miał co najmniej trzy znane postacie na jednej liście w okręgu IV: radni Mariusz Banach i Jadwiga Mach oraz wiceprezydent Grzegorz Siemiński.

W konsekwencji mimo, że PO zdobyło w sumie niewiele mniej głosów niż PiS w okręgu IV (tylko o 298głosów mniej! ) , to Tułajew może się pochwalić swoimi czterema tysiącami, bo głosy na listę PIS był znacznie mniej rozproszone.

NIe umniejszam sukcesu Tułajewa, ale jak widać duży w tym też był sukces sprytnej geografii wyborczej więc jego pyszałkowatość jest trochę nie na miejscu.

No to mamy rozwiązanie zagadki "rekordowości" Sylwestra T. Startował w okręgu nr IV, w którym jest największa w Lublinie liczba bezwzględna wyborców (48 tys w porównaniu do np 41 tys w okręgu II).

7tys uprawnionych więcej, to przy średniej frekwencji jakieś 3tys więcej głosujących. Z tego ok 1/3 czyli tysiąc głosów padnie na PiS.

Okręg Tułajewa zawiera także takie tradycyjnie willowe dzielnice jak Sławin, Sławinek, Choiny, gdzie mieszkają ludzie lepiej sytuowani, często lepiej wykształceni a w konsekwencji odsetek głosów n... rozwiń

Avatar
wyborca / 22 listopada 2014 r. o 16:13
0

Jak można porównywać Stepaniuk i Kowalczyka ? Kowalczyk z jedynki startował przecież ! Jak można porównywać Stepaniuk 4 lata temu jak miała jedynkę, a teraz gdy ją zrzucili na miejsce nr 3 ? Panie Redaktorze... nic się Pan na polityce nie znasz... Jeżeli ktoś z miejsca nr 3 robi tysiąc głosów i wygrywa z osobą nr 2 na liście to to jest przegrana ??

Avatar
Michał / 23 listopada 2014 r. o 10:24
-1

1588 głosów i nie jest radnym? A inny dostał 500 i jest radnym!!!! To ten system wyborów jest zły. Mieszkańcy powinni wybierać swoich radnych ilością głosów, a nie politycy wybierając system liczenia głosów.

Pomyśl o liczbie mieszkańców w okręgach. Wyobraź sobie hipotetyczną sytuację, że w okręgu A, mającym 1000 obywateli uprawnionych do głosowania, kandydat X zdobył 900 głosów, zaś w okręgu B, mającym 10000 obywateli uprawnionych do głosowania, kandydat Y zdobył 1500 głosów. To który z nich ma większe popracie? Czy ten X (którego poparło TYLKO 900 osób, czyli 90% głosujących), czy ten Y (którego poparło AŻ 1500 osób, czyli 15% głosujących)?

Pomyśl o liczbie mieszkańców w okręgach. Wyobraź sobie hipotetyczną sytuację, że w okręgu A, mającym 1000 obywateli uprawnionych do głosowania, kandydat X zdobył 900 głosów, zaś w okręgu B, mającym 10000 obywateli uprawnionych do głosowania, kandydat Y zdobył 1500 głosów. To który z nich ma większe popracie? Czy ten X (którego poparło TYLKO 900 osób, czyli 90% głosujących), czy ten Y (którego poparło AŻ 1500 osób, czyli 15% głosujących)?

rozwiń
Avatar
królewna / 17 grudnia 2014 r. o 18:33
0

aq mnie denerwuje iż z okręgu III nie wyrzucono radnego co ma żone rosjankę przecież nie wiadomo co on wywozi za granicę jakie wiadomości ???? On jest z PO

Avatar
uczciwy / 24 listopada 2014 r. o 19:50
0

Dobrze, że jest sporo nowych nazwisk. Ludzie porozliczali co po niektórych radnych - nierobów i oszustów (mówię choćby o pewnej pani D.). Jak dla mnie jest o wiele lepiej ale jeszcze jeden pan działa mi na nerwy, pan D, znany jako Car Zemborzyc. Mam nadzieje, że to już jego ostania kadencja.

Avatar
Michał / 23 listopada 2014 r. o 10:24
-1

1588 głosów i nie jest radnym? A inny dostał 500 i jest radnym!!!! To ten system wyborów jest zły. Mieszkańcy powinni wybierać swoich radnych ilością głosów, a nie politycy wybierając system liczenia głosów.

Pomyśl o liczbie mieszkańców w okręgach. Wyobraź sobie hipotetyczną sytuację, że w okręgu A, mającym 1000 obywateli uprawnionych do głosowania, kandydat X zdobył 900 głosów, zaś w okręgu B, mającym 10000 obywateli uprawnionych do głosowania, kandydat Y zdobył 1500 głosów. To który z nich ma większe popracie? Czy ten X (którego poparło TYLKO 900 osób, czyli 90% głosujących), czy ten Y (którego poparło AŻ 1500 osób, czyli 15% głosujących)?

Pomyśl o liczbie mieszkańców w okręgach. Wyobraź sobie hipotetyczną sytuację, że w okręgu A, mającym 1000 obywateli uprawnionych do głosowania, kandydat X zdobył 900 głosów, zaś w okręgu B, mającym 10000 obywateli uprawnionych do głosowania, kandydat Y zdobył 1500 głosów. To który z nich ma większe popracie? Czy ten X (którego poparło TYLKO 900 osób, czyli 90% głosujących), czy ten Y (którego poparło AŻ 1500 osób, czyli 15% głosujących)?

rozwiń
Avatar
Marek / 22 listopada 2014 r. o 22:26
0
1588 głosów i nie jest radnym? A inny dostał 500 i jest radnym!!!! To ten system wyborów jest zły. Mieszkańcy powinni wybierać swoich radnych ilością głosów, a nie politycy wybierając system liczenia głosów.
Avatar
liczymy / 22 listopada 2014 r. o 18:22
0

No to mamy rozwiązanie zagadki "rekordowości" Sylwestra T. Startował w okręgu nr IV, w którym jest największa w Lublinie liczba bezwzględna wyborców (48 tys w porównaniu do np 41 tys w okręgu II).

7tys uprawnionych więcej, to przy średniej frekwencji jakieś 3tys więcej głosujących. Z tego ok 1/3 czyli tysiąc głosów padnie na PiS.

Okręg Tułajewa zawiera także takie tradycyjnie willowe dzielnice jak Sławin, Sławinek, Choiny, gdzie mieszkają ludzie lepiej sytuowani, często lepiej wykształceni a w konsekwencji odsetek głosów nieważnych jest najniższy w Lublinie - tylko 5,79%.To też się przekłada na liczbę zebranych głosów.

Warto też spojrzeć na listę PiS na Czechowie - poza Tułajewem praktycznie zero znanych nawisk.

Tymczasem na liście PO starli się dwaj obecni radni Wojciech Krakowski i Michał Krawczyk plus robiący bardzo dużo szumu wokół siebie Krzysztof Woch i dość znana pani Stadnik.

Wspólny Lublin też miał co najmniej trzy znane postacie na jednej liście w okręgu IV: radni Mariusz Banach i Jadwiga Mach oraz wiceprezydent Grzegorz Siemiński.

W konsekwencji mimo, że PO zdobyło w sumie niewiele mniej głosów niż PiS w okręgu IV (tylko o 298głosów mniej! ) , to Tułajew może się pochwalić swoimi czterema tysiącami, bo głosy na listę PIS był znacznie mniej rozproszone.

NIe umniejszam sukcesu Tułajewa, ale jak widać duży w tym też był sukces sprytnej geografii wyborczej więc jego pyszałkowatość jest trochę nie na miejscu.

No to mamy rozwiązanie zagadki "rekordowości" Sylwestra T. Startował w okręgu nr IV, w którym jest największa w Lublinie liczba bezwzględna wyborców (48 tys w porównaniu do np 41 tys w okręgu II).

7tys uprawnionych więcej, to przy średniej frekwencji jakieś 3tys więcej głosujących. Z tego ok 1/3 czyli tysiąc głosów padnie na PiS.

Okręg Tułajewa zawiera także takie tradycyjnie willowe dzielnice jak Sławin, Sławinek, Choiny, gdzie mieszkają ludzie lepiej sytuowani, często lepiej wykształceni a w konsekwencji odsetek głosów n... rozwiń

Avatar
wyborca / 22 listopada 2014 r. o 16:13
0

Jak można porównywać Stepaniuk i Kowalczyka ? Kowalczyk z jedynki startował przecież ! Jak można porównywać Stepaniuk 4 lata temu jak miała jedynkę, a teraz gdy ją zrzucili na miejsce nr 3 ? Panie Redaktorze... nic się Pan na polityce nie znasz... Jeżeli ktoś z miejsca nr 3 robi tysiąc głosów i wygrywa z osobą nr 2 na liście to to jest przegrana ??

Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin. Jej chłopak zapewniał, że wyjechała, ale policja znalazła ją... to była spora walizka

Lublin. Jej chłopak zapewniał, że wyjechała, ale policja znalazła ją... to była spora walizka

29-latka poszukiwana za m.in. sutenerstwo chciała się ukryć, kiedy zapukała policja. Kobieta zmieściła się w walizce.

Koło Spiczyna mercedes rozbił się na drzewie. Wezwano śmigłowiec

Koło Spiczyna mercedes rozbił się na drzewie. Wezwano śmigłowiec

Nieprzytomny 40-latek został śmigłowcem przetransportowany do szpitala w Lublinie. Stracił panowanie nad samochodem i uderzył w drzewo.

Wchodziła na Babią Górę w staniku i szortach. To mieszkanka Białej Podlaskiej

Wchodziła na Babią Górę w staniku i szortach. To mieszkanka Białej Podlaskiej

Kobieta, która w sobotę wchodziła na Babią Górę w samych szortach i staniku, to mieszkanka Białej Podlaskiej. Po przewiezieniu na oddział intensywnej terapii 43-latka była w stanie głębokiej hipotermii. Obecnie jest hospitalizowana w szpitalu im. Rydygiera w Krakowie.

W Centrum Spotkania Kultur odbędzie się Suzuki Boxing Night IV

W Centrum Spotkania Kultur odbędzie się Suzuki Boxing Night IV

Impreza w Lublinie zapowiada się pasjonująco, bo tak mocno obsadzonej gali boksu olimpijskiego w Polsce jeszcze nie było. Między linami królować będą oczywiście Polacy, ale oprócz nich w Centrum Spotkania Kultur pojawią się jeszcze Rosjanie, Czesi, Estończycy, Litwini, a nawet reprezentanci Jordanii.

Mają zupełnie nowy sposób na przemyt. Wpadli na przejściu granicznym w Hrubieszowie

Mają zupełnie nowy sposób na przemyt. Wpadli na przejściu granicznym w Hrubieszowie

Papierosy - 3,5 tys. paczek - podczepione były magnesami do dachu pustego wagonu pociągu towarowego wjeżdżającego z Ukrainy do Polski. Wykryto je, bo prześwietlono cały skład rentgenem. Ten sposób przemytu to absolutna nowość na granicy, co oznacza, że przemytnicy, żeby zarobić, wykazują się coraz większą pomysłowość.

"Samolubny Olbrzym". Słuchowisko Czytelni Dramatu online

"Samolubny Olbrzym". Słuchowisko Czytelni Dramatu online

Czytelnia Dramatu w Lublinie zaprasza do wysłuchania słuchowiska "Samolubny Olbrzym na podstawie tekstu Oscara Wilde'a. Materiał dostępny jest na YouTube.

Lublin: Gdzie jest złoto emerytki warte milion złotych? Oni mogą coś o tym wiedzieć
galeria
film

Lublin: Gdzie jest złoto emerytki warte milion złotych? Oni mogą coś o tym wiedzieć

Policjanci zatrzymali trzech mężczyzn, którzy mieli wyłudzić od mieszkanki Lublina złote monety warte 1,2 mln zł. Emerytka została oszukana metodą „na policjanta”. Była przekonana, że pomaga w akcji zatrzymania groźnych przestępców.

Będą zmiany w kolejności szczepień przeciw COVID-19. Po seniorach osoby przewlekle chore

Będą zmiany w kolejności szczepień przeciw COVID-19. Po seniorach osoby przewlekle chore

Będzie korekta rozporządzenia dot. kolejności szczepień - etap pierwszy zostanie podzielony na trzy części; w etapie 1a zaszczepieni zostaną seniorzy powyżej 60. roku życia, w etapie 1b - przewlekle chorzy, w etapie 1c - przedstawiciele służb państwowych - poinformował w środę szef KPRM Michał Dworczyk.

Andrzej „Püdel” Bieniasz nie żyje. Lider Püdelsów przegrał walkę z rakiem
film

Andrzej „Püdel” Bieniasz nie żyje. Lider Püdelsów przegrał walkę z rakiem

Andrzej „Püdel” Bieniasz, wokalista zespołu Püdelsi, zapadł na poważną chorobę, przez którą udało mu się przejść dzięki wsparciu najbliższych. Jednak rzadki chłoniak powrócił, a muzyk wraz z rodziną walczył, by zebrać fundusze na drogi lek. W środę (20.01) na facebookowym profilu zespołu pojawił się smutny wpis, żegnający przyjaciela.

Kefir OSM Krasnystaw otrzymał certyfikat "Hit Handlu 2020"

Kefir OSM Krasnystaw otrzymał certyfikat "Hit Handlu 2020"

Do grona licznych nagród i certyfikatów jakimi uhonorowano produkowany przez OSM Krasnystaw kefir 400 g dołączyło kolejne wyróżnienie - „Hit Handlu 2020”.

Lublin: Zamień monety na banknoty. Pomoże w tym samoobsługowa maszyna
galeria

Lublin: Zamień monety na banknoty. Pomoże w tym samoobsługowa maszyna

Kto z nas nie ma problemów z nadmiarem bilonu o niskich nominałach. 1-, 2- czy 5-groszówki i inne zalegają po kieszeniach czy domowych puzderkach. Teraz można takie monety wymienić na grubsze, za pomocą samoobsługowej maszyny.

Lubelska Platforma traci posłankę. Joanna Mucha przechodzi do Hołowni

Lubelska Platforma traci posłankę. Joanna Mucha przechodzi do Hołowni

Joanna Mucha zmienia barwy polityczne. Posłanka Koalicji Obywatelskiej dołącza do Polski 2050 Szymona Hołowni. Jej transfer zbiegł się w czasie z rezygnacją lidera lubelskich struktur formacji niedawnego kandydata na prezydenta Polski

Kluby lubelskiej okręgówki poszukują wzmocnień na pozycji bramkarza

Kluby lubelskiej okręgówki poszukują wzmocnień na pozycji bramkarza

Obostrzenia epidemiologiczne przeszkadzają klubom we wznowieniu treningów grupowych. Działacze natomiast szukają wzmocnień do swoich ekip

Lubelskie: Raport z 20 stycznia. W dwóch powiatach nikogo nie zaszczepiono

Lubelskie: Raport z 20 stycznia. W dwóch powiatach nikogo nie zaszczepiono

43 316 osób zaszczepiono w ciągu doby w całej Polsce – wynika z danych rządu z 20 stycznia. W województwie lubelskim było 2258 szczepień.

Zamiast w restauracji, jeździ gotować do klientów. "Ludzie bardzo tęsknią do spotkań z bliskimi"
Rozmowa

Zamiast w restauracji, jeździ gotować do klientów. "Ludzie bardzo tęsknią do spotkań z bliskimi"

Rozmowa z Michałem, zawodowym kucharzem z Lublina, którego koronawirus zmusił do zamiany pracy w restauracji na domowe zlecenia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.