Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 grudnia 2017 r.
14:03

Nowy dworzec w Lublinie. Rada Kultury Przestrzeni apeluje do prezydenta

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 32 A A
Pomysły na nowy dworzec w Lublinie
Pomysły na nowy dworzec w Lublinie

O odrzucenie obu pomysłów na nowy dworzec autobusowy apeluje do prezydenta doradzająca mu Rada Kultury Przestrzeni. Twierdzi jednak, że w obu koncepcjach są pewne dobre rozwiązania, z których można z powodzeniem ułożyć całkiem nowy, trzeci wariant

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obie koncepcje wymyślił ten sam zespół architektów, który na zlecenie miasta opracuje docelowy projekt nowego dworca autobusowego przy Młyńskiej Obiekt ten ma zastąpić dworzec przy al. Tysiąclecia. Znajdzie się naprzeciw Dworca Głównego PKP.

Ratusz zażyczył sobie dwóch wariantów, aby wybrać ten, który stanie się podstawą dalszych prac projektowych. Tego wyboru musi dokonać do końca roku.

– Żadna z prezentowanych koncepcji nie może przyjęta do dalszego opracowania – ocenia Jan Kamiński, przewodniczący Rady Kultury Przestrzeni, czyli grona ekspertów doradzających prezydentowi Lublina. Będzie teraz namawiać prezydenta do wybrania trzeciej drogi.

– W każdym z wariantów są pewne rozwiązania dobre. Trzeba dokonać ich kompilacji – wyjaśnia Kamiński. – Na pewno dobrym rozwiązaniem jest brak parkingu między dworcem autobusowym a kolejowym i utrzymanie przejazdu dla komunikacji publicznej przez pl. Dworcowy.

Nowy dworzec autobusowy w Lublinie [koncepcja 1]

Rada Kultury Przestrzeni proponuje też, by komunikacja miejska mogła kursować przez ul. Pocztową w obydwie strony. Oznacza to, że autobusy wyjeżdżające z Pocztowej mogłyby skręcać w lewo w ul. Kunickiego. Natomiast te jadące Kunickiego od strony Nowego Światu zaraz za wiaduktem skręcałyby w lewo w Pocztową.

Takie są oczekiwania rady, która prosi o też o to, by ul. 1 Maja przestała służyć jako parkingowe zaplecze. Sprzeciwia się ponadto wytyczeniu nowej drogi od ronda przed Targami Lublin w kierunku ul. Muzycznej, bo jej budowa miałaby się odbyć kosztem drzew rosnących w tym zakątku parku Ludowego.

Ale nie tylko Rada Kultury Przestrzeni wtrąca swoje trzy grosze do koncepcji pokazanych przez architektów. Z możliwości tej skorzystała też część mieszkańców, którzy do 6 grudnia mieli czas na zgłaszanie swoich uwag. Wpłynęło ich 30.

– Mieszkamy w Lublinie, a nie np. w Barcelonie – zauważa autor jednej z uwag przeciwny wariantowi z zielonym dachem dostępnym dla spacerowiczów. Twierdzi, że nie przystaje to do polskiego klimatu. – Zaledwie cztery-pięć miesięcy jest ciepło, a reszta to mroźna i wietrzna zima, zimna jesień deszczowa, zimne przedwiośnie.

Nowy dworzec autobusowy w Lublinie [koncepcja 2]

Z kolei zwolennik spacerowego dachu prosi o to, aby zagospodarować także zadaszenie peronów, by nie zarosło mchem. Dlatego proponuje, by urządzić tu... boisko. Ktoś inny sugeruje montaż paneli słonecznych produkujących energię elektryczną.

Ratusz dostał także sugestie, by oba dworce połączyć przejściem podziemnym i wyprostować trasy komunikacji miejskiej mocno kluczącej dziś w tym rejonie. Krytykowany jest rozmiar postoju taksówek, mającego zmieścić najwyżej osiem pojazdów i to w podziemiach nowego dworca. – Brak odpowiednio rozlokowanych miejsc postojowych dla taksówek stanowić będzie mankament dworca kolejowego – ocenia autor tej uwagi.

Które propozycje mieszkańców zostaną przekazane projektantom z poleceniem „uwzględnić”? Nad tym będą się teraz zastanawiać miejscy urzędnicy, którzy zapewniają, że odniosą się do każdej zgłoszonej sugestii.

– Do końca grudnia planowane jest opublikowanie odpowiedzi na wszystkie uwagi. Wskażą one, która z przedstawionych koncepcji będzie rozwijana i jakie zmiany zostaną w niej uwzględnione – informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.

Sonda: Która koncepcja dworca autobusowego podoba Ci się bardziej?

Liczba głosów: 556
40.47%
Koncepcja 1
21.4%
Żadna mi się nie podoba
19.06%
Koncepcja 2
19.06%
Obie mi się podobają

Komentarze 32

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 grudnia 2017 o 00:01
0
To może trolejbusy na Pocztową, raptem 200 metrów tylko. Póki unia daje kasę :). Ludzie (Rada Kultury Przestrzeni), nie wymyślajcie takich bzdur. Bo ja zechcę, żeby przez ul. Graniczną i to w obie strony jeździł autobus. Bo taka jest potrzeba mieszkańców
Avatar
Gość / 11 grudnia 2017 o 21:18
0
Najlepsze to jest ta propozycja skrętu z Kunickiego w Pocztową i z Pocztowej w Kunickiego. Nie to, że są korki przy skręcie z Kunickiego na Plac Bychawski, to jeszcze teraz ludzie będą stać pod wiaduktem, przed wiaduktem, aż autobus skręci. Swoją drogą to Pocztowa musiałaby jednokierunkowa, aby autobusy swobodnie sobie tu skręcały. Kolejna sprawa to właśnie ten nieszczęsny skręt z Kunickiego na Plac Bychawski. Czy można wydłużyć zielone światło skrętu w lewo z Placu Bychawskiego w Lubelskiego Lipca?
Avatar
Gość / 11 grudnia 2017 o 19:09
0
Tak jak wspominałem w postach bez objęcia koncepcja planistyczna całego obszaru dzielnicy Piaski każdy pomysł taki wycinkowy będzie skrzeczał abstrakcją bo w tej dzielnicy ale też i w całym mieście brak dzielnicowych koncepcji zamiast podnosić walory miasta tworzy misz-masz i bałagan architektoniczny nad którym żaden chyba miejski planista. plastyk czy architekt nie panuje. Nie mówiąc już o Radzie która ni z gruszki czy pietruszki wyskakuje z błachymi wnioskami. Stąd też tyle potworków miejskich powstało o których w wielu postach się wymienia. I tak się niszczy piękne, wspaniale widokowo położone miasto. Taczkę dla takich gospodarzy by zdało się podstawić.
Tak jak wspominałem w postach bez objęcia koncepcja planistyczna całego obszaru dzielnicy Piaski każdy pomysł taki wycinkowy będzie skrzeczał abstrakcją bo w tej dzielnicy ale też i w całym mieście brak dzielnicowych koncepcji zamiast podnosić walory miasta tworzy misz-masz i bałagan architektoniczny nad którym żaden chyba miejski planista. plastyk czy architekt nie panuje. Nie mówiąc już o Radzie która ni z gruszki czy pietruszki wyskakuje z błachymi wnioskami. Stąd też tyle potworków miejskich powstało o których w wielu postach się wymie... rozwiń
Avatar
Gość / 11 grudnia 2017 o 10:30
0
Jak na prowincjonalne miasteczko to te bajkowe projekty z mchu i paproci mogą się podobać. Zwłaszcza, że szybka kolei ma ominąć te okolice. Ciekawe z kolei jak będą reagować właściciele sklepów na pomysł likwidacji parkingów na 1Maja. Oby nie obudzili się z ręką w nocniku.
Avatar
Gość / 9 grudnia 2017 o 11:17
0
rada kóóóltury przestrzeni???!!!! A gdzie było w/w zgromadzenie gdy onkologię rozbudowywano???? A gdzie była szacowna rada gdy deweloper stawiał biurowiec przy kraśnickiej i nałęczowskiej. Teraz ta wielka pała sterczy z horyzontu ni w gruszke ni w pietruszke na długie kilometry przed wjazdem do Lublina..... rada-kultury -przestrzeni.... spod jakich liści to to powyłaziło???
Avatar
lubelak / 8 grudnia 2017 o 22:28
0
1W tym przypadku Rada    Kultury ma racje ,dlaczego nie można zrobić dworzec na kształt terminalu plus wybrać najlepsze rozwiązanie z tych dwóch projektów 2.Dlaczego tyle zieleni gdzie wPolsce 7lato to 4 mmiesiace a tak zimno ,dodatkowe  koszty utrzymania zieleni,już fontanna  na placu Litewskim utrzymanie bez awarii  kosztować ma miasto 700tys zł rocznie ,a teraz utrzymanie zieleni na przyszłym dworcu??????,o zielen należy dbać ,a to również kosztuje 3   Przy   2 dworcach powino być więcej parkingów ,bo to są dworce CEntralne
Avatar
Gość / 8 grudnia 2017 o 21:17
0
Lubię takie etniczne akcenty i nawet dworzec może być wyplatany z wikliny z kartonowym dachem, to jest także całkiem ekologiczne!
Avatar
dyx / 8 grudnia 2017 o 19:11
0
Mam pytanie, bo nie jestem w temacie. Kto, gdzie, kiedy, według jakich procedur i na jak długo wybrał członków Rady Kultury Przestrzeni? Ilu jest jej członków i czy to jest ilość stała? Kto i na jakiej zasadzie typował kandydatów na członków RKP? Ile trwa kadencja członka RKP i od kiedy jest liczona? Kto, według jakiej procedury i na jak długo wybiera szefa i osoby funkcyjne RKP? Jeżeli RKP przedstawia stanowisko jako organ doradczy Prezydenta, to proszę o upublicznienie protokółu z posiedzenia RKP na którym zostało wypracowana opinia z podpisami członków uczestniczących. Proszę o dokument w którym byłoby potwierdzenie, że w owym posiedzeniu uczestniczyła właściwa ilość członków RKP, których opinia mogłaby być uznana jako stanowisko organu doradczego. Czy, jeżeli takich dokumentów nie ma, to czy nie mamy tutaj próby nadużywania stanowiska do wymuszenia na nas, mieszkańcach Lublina akceptacji czegoś, czego zaakceptować nie chcemy przez szefa RKP?   Jeżeli ktoś ma jakąś wiedzę na ten temat bardzo proszę o podzielenie się nią ze mną. Na stronie miasta takiej wiedzy nie ma.
Mam pytanie, bo nie jestem w temacie. Kto, gdzie, kiedy, według jakich procedur i na jak długo wybrał członków Rady Kultury Przestrzeni? Ilu jest jej członków i czy to jest ilość stała? Kto i na jakiej zasadzie typował kandydatów na członków RKP? Ile trwa kadencja członka RKP i od kiedy jest liczona? Kto, według jakiej procedury i na jak długo wybiera szefa i osoby funkcyjne RKP? Jeżeli RKP przedstawia stanowisko jako organ doradczy Prezydenta, to proszę o upublicznienie protokółu z posiedzenia RKP na którym zostało wypracowana opinia z podp... rozwiń
Avatar
Gość / 8 grudnia 2017 o 18:40
0
Zlikwidujcie ten dziwny twór jakim jest ta rada. Kogo ona reprezentuje? Bo wiem nie mieszkańców miasta.
Avatar
Gość / 8 grudnia 2017 o 18:06
0
Po to są uwagi, aby zmieniać koncepcje. Myślę, że zrobią tak jak się da najlepiej...a wszystkim to nigdy nie dogodzi. A swoją drogą nie ta cała rada wystrzeli się w kosmos...
Avatar
Gość / 12 grudnia 2017 o 00:01
0
To może trolejbusy na Pocztową, raptem 200 metrów tylko. Póki unia daje kasę :). Ludzie (Rada Kultury Przestrzeni), nie wymyślajcie takich bzdur. Bo ja zechcę, żeby przez ul. Graniczną i to w obie strony jeździł autobus. Bo taka jest potrzeba mieszkańców
Avatar
Gość / 11 grudnia 2017 o 21:18
0
Najlepsze to jest ta propozycja skrętu z Kunickiego w Pocztową i z Pocztowej w Kunickiego. Nie to, że są korki przy skręcie z Kunickiego na Plac Bychawski, to jeszcze teraz ludzie będą stać pod wiaduktem, przed wiaduktem, aż autobus skręci. Swoją drogą to Pocztowa musiałaby jednokierunkowa, aby autobusy swobodnie sobie tu skręcały. Kolejna sprawa to właśnie ten nieszczęsny skręt z Kunickiego na Plac Bychawski. Czy można wydłużyć zielone światło skrętu w lewo z Placu Bychawskiego w Lubelskiego Lipca?
Avatar
Gość / 11 grudnia 2017 o 19:09
0
Tak jak wspominałem w postach bez objęcia koncepcja planistyczna całego obszaru dzielnicy Piaski każdy pomysł taki wycinkowy będzie skrzeczał abstrakcją bo w tej dzielnicy ale też i w całym mieście brak dzielnicowych koncepcji zamiast podnosić walory miasta tworzy misz-masz i bałagan architektoniczny nad którym żaden chyba miejski planista. plastyk czy architekt nie panuje. Nie mówiąc już o Radzie która ni z gruszki czy pietruszki wyskakuje z błachymi wnioskami. Stąd też tyle potworków miejskich powstało o których w wielu postach się wymienia. I tak się niszczy piękne, wspaniale widokowo położone miasto. Taczkę dla takich gospodarzy by zdało się podstawić.
Tak jak wspominałem w postach bez objęcia koncepcja planistyczna całego obszaru dzielnicy Piaski każdy pomysł taki wycinkowy będzie skrzeczał abstrakcją bo w tej dzielnicy ale też i w całym mieście brak dzielnicowych koncepcji zamiast podnosić walory miasta tworzy misz-masz i bałagan architektoniczny nad którym żaden chyba miejski planista. plastyk czy architekt nie panuje. Nie mówiąc już o Radzie która ni z gruszki czy pietruszki wyskakuje z błachymi wnioskami. Stąd też tyle potworków miejskich powstało o których w wielu postach się wymie... rozwiń
Avatar
Gość / 11 grudnia 2017 o 10:30
0
Jak na prowincjonalne miasteczko to te bajkowe projekty z mchu i paproci mogą się podobać. Zwłaszcza, że szybka kolei ma ominąć te okolice. Ciekawe z kolei jak będą reagować właściciele sklepów na pomysł likwidacji parkingów na 1Maja. Oby nie obudzili się z ręką w nocniku.
Avatar
Gość / 9 grudnia 2017 o 11:17
0
rada kóóóltury przestrzeni???!!!! A gdzie było w/w zgromadzenie gdy onkologię rozbudowywano???? A gdzie była szacowna rada gdy deweloper stawiał biurowiec przy kraśnickiej i nałęczowskiej. Teraz ta wielka pała sterczy z horyzontu ni w gruszke ni w pietruszke na długie kilometry przed wjazdem do Lublina..... rada-kultury -przestrzeni.... spod jakich liści to to powyłaziło???
Avatar
lubelak / 8 grudnia 2017 o 22:28
0
1W tym przypadku Rada    Kultury ma racje ,dlaczego nie można zrobić dworzec na kształt terminalu plus wybrać najlepsze rozwiązanie z tych dwóch projektów 2.Dlaczego tyle zieleni gdzie wPolsce 7lato to 4 mmiesiace a tak zimno ,dodatkowe  koszty utrzymania zieleni,już fontanna  na placu Litewskim utrzymanie bez awarii  kosztować ma miasto 700tys zł rocznie ,a teraz utrzymanie zieleni na przyszłym dworcu??????,o zielen należy dbać ,a to również kosztuje 3   Przy   2 dworcach powino być więcej parkingów ,bo to są dworce CEntralne
Avatar
Gość / 8 grudnia 2017 o 21:17
0
Lubię takie etniczne akcenty i nawet dworzec może być wyplatany z wikliny z kartonowym dachem, to jest także całkiem ekologiczne!
Avatar
Gość / 8 grudnia 2017 o 19:43
-1
Rozwiązać RKP, a w jej miejsce powołać RBP (Radę Betonowania Przestrzeni) i obsadzić "profesjonalistami" w osobach deweloperów, przedstawicieli konglomeratów budowlanych typu budimex i specjalistów od wycinki drzew - wtedy "rozwój" będzie iść jak po maśle. PO co komu POzory?
Avatar
dyx / 8 grudnia 2017 o 19:11
0
Mam pytanie, bo nie jestem w temacie. Kto, gdzie, kiedy, według jakich procedur i na jak długo wybrał członków Rady Kultury Przestrzeni? Ilu jest jej członków i czy to jest ilość stała? Kto i na jakiej zasadzie typował kandydatów na członków RKP? Ile trwa kadencja członka RKP i od kiedy jest liczona? Kto, według jakiej procedury i na jak długo wybiera szefa i osoby funkcyjne RKP? Jeżeli RKP przedstawia stanowisko jako organ doradczy Prezydenta, to proszę o upublicznienie protokółu z posiedzenia RKP na którym zostało wypracowana opinia z podpisami członków uczestniczących. Proszę o dokument w którym byłoby potwierdzenie, że w owym posiedzeniu uczestniczyła właściwa ilość członków RKP, których opinia mogłaby być uznana jako stanowisko organu doradczego. Czy, jeżeli takich dokumentów nie ma, to czy nie mamy tutaj próby nadużywania stanowiska do wymuszenia na nas, mieszkańcach Lublina akceptacji czegoś, czego zaakceptować nie chcemy przez szefa RKP?   Jeżeli ktoś ma jakąś wiedzę na ten temat bardzo proszę o podzielenie się nią ze mną. Na stronie miasta takiej wiedzy nie ma.
Mam pytanie, bo nie jestem w temacie. Kto, gdzie, kiedy, według jakich procedur i na jak długo wybrał członków Rady Kultury Przestrzeni? Ilu jest jej członków i czy to jest ilość stała? Kto i na jakiej zasadzie typował kandydatów na członków RKP? Ile trwa kadencja członka RKP i od kiedy jest liczona? Kto, według jakiej procedury i na jak długo wybiera szefa i osoby funkcyjne RKP? Jeżeli RKP przedstawia stanowisko jako organ doradczy Prezydenta, to proszę o upublicznienie protokółu z posiedzenia RKP na którym zostało wypracowana opinia z podp... rozwiń
Avatar
Gość / 8 grudnia 2017 o 18:40
0
Zlikwidujcie ten dziwny twór jakim jest ta rada. Kogo ona reprezentuje? Bo wiem nie mieszkańców miasta.