Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 grudnia 2018 r.
15:26

Nowy pomnik powstanie w Lublinie. Tak będzie wyglądać

Autor: Zdjęcie autora drs
0 14 A A

Pomnik „proboszcza Majdanka” – bł. ks. Emiliana Kowcza ma stanąć przed największym lubelskim cmentarzem, w sąsiedztwie byłego obozu koncentracyjnego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Budowę pomnika planuje Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza, która złożyła już w Urzędzie Miasta wniosek o pozwolenie budowlane. Widoczny na wizualizacji monument ma powstać na skwerze przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ul. Cmentarną.

Emilian Kowcz był ukraińskim duchownym grekokatolickim. W 1942 r. został pojmany przez Niemców i osadzony w obozie na Majdanku, gdzie w baraku nr 14 potajemnie odprawiał msze oraz spowiadał współwięźniów. Zmarł w marcu 1944 r., niecałe cztery miesiące przed wyzwoleniem obozu.

W 2001 r. papież Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym Kościoła katolickiego. Emilian Kowcz jest też patronem ronda na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II, Armii Krajowej oraz Matki Teresy z Kalkuty.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 15:53
+18
„Tu wszyscy jesteśmy równi: Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Rosjanie, Łotysze i Estończycy. Jestem jedynym księdzem wśród nich. Nawet nie mogę sobie wyobrazić, jak będzie tutaj beze mnie. Tutaj widzę Boga, który jest jeden dla nas wszystkich, niezależnie od naszych różnic religijnych. Może nasze kościoły są inne, ale ten sam Wielki i Wszechmogący Bóg kieruje nami wszystkimi. Kiedy odprawiam mszę świętą wszyscy modlą się. (…) Oni umierają na różne sposoby, a ja pomagam im przejść przez ten mały most do wieczności” – będzie głosiła inskrypcja.
Avatar
? / 19 grudnia 2018 r. o 18:51
+8
Jak to jest, że ten sam człowiek chce stawiać pomnik zacnemu Ukraińcowi i prawemu człowiekowi Kowczowi, prawdziwemu chrześcijaninowi, który był przeciwny ukraińskiemu nacjonalizmowi, przeciwny mordowaniu i rabowaniu Polaków i innych narodowości, a jednocześnie ten sam człowiek modli się przy nielegalnym pomniku rezunów z UPA. Jak to jest pane Batruch ? Bohu swiczka ta diawołu ogarek ?
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 15:28
+8
Już myślałem że znowu będzie kaczora ... Uff
Avatar
ela / 19 grudnia 2018 r. o 19:31
+7
Co za idiotyczne komentarze. Ludzie, puknijcie się w czoło! Skąd tyle nienawiści? Ten ksiądz był wspaniałym Człowiekiem. Nie dzielił ludzi wedle ich narodowości i religii, pomagał każdemu. Z takich ludzi trzeba brać przykład, a nie wygłaszać tu antyukraińskie, albo antyżydowskie komentarze. Wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi. Wszyscy! I bardzo dobrze, że powstanie ten pomnik.
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 17:56
+4
Skoro był kapłanem Majdanka to nie sensowniej byłoby ten pomnik postawić na eksponowanym miejscu przed Obozem ? Żydy by się nie zgodzili ? . Z nimi mamy same kłopoty, to dlaczego się godzimy aby w naszym kraju stwarzać im takie warunki żeby tu rosła ich populacja ?
Avatar
ja / 20 grudnia 2018 r. o 13:13
+3
Emilian Kowcz (ukr. Омеля́н Ковч) (ur. 20 sierpnia 1884, zm. 25 marca 1944) – ukraiński duchowny greckokatolicki, błogosławiony Kościoła katolickiego. Był proboszczem w Przemyślanach koło Lwowa. W latach 1919-1921 pełnił funkcję kapelana przy Armii Halickiej, walczącej o niepodległość Ukrainy. Wypowiadał się za pokojowym współistnieniem Polaków, Ukraińców i Żydów. Po wybuchu II wojny światowej działał na rzecz prześladowanych różnych narodowości, m.in. udzielał chrztu Żydom. W 1942 aresztowany przez Niemców, trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie prowadził działalność duszpasterską (nazywany „proboszczem Majdanka”). Zmarł w obozie. 27 czerwca 2001 we Lwowie został ogłoszony błogosławionym przez Jana Pawła II, wraz z innymi męczennikami Kościoła greckokatolickiego. Linki zewnętrzne
Emilian Kowcz (ukr. Омеля́н Ковч) (ur. 20 sierpnia 1884, zm. 25 marca 1944) – ukraiński duchowny greckokatolicki, błogosławiony Kościoła katolickiego. Był proboszczem w Przemyślanach koło Lwowa. W latach 1919-1921 pełnił funkcję kapelana przy Armii Halickiej, walczącej o niepodległość Ukrainy. Wypowiadał się za pokojowym współistnieniem Polaków, Ukraińców i Żydów. Po wybuchu II wojny światowej działał na rzecz prześladowanych różnych narodowości, m.in. udzielał chrztu Żydom. W 1942 aresztowany przez Niemców, trafił do niemieckiego obozu ko... rozwiń
Avatar
K / 20 grudnia 2018 r. o 10:10
+2
Co za idiotyczne komentarze. Ludzie, puknijcie się w czoło! Skąd tyle nienawiści? Ten ksiądz był wspaniałym Człowiekiem. Nie dzielił ludzi wedle ich narodowości i religii, pomagał każdemu. Z takich ludzi trzeba brać przykład, a nie wygłaszać tu antyukraińskie, albo antyżydowskie komentarze. Wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi. Wszyscy! I bardzo dobrze, że powstanie ten pomnik.
Z pierwszą częścią komentarza się zgadzam, ale z końcówką - to już zależy od światopoglądu. Ja tam miałem ojca i matkę...
Avatar
K / 20 grudnia 2018 r. o 10:09
+2
Bozia gdzie była wtedy ?
Na klamrach pasów hitlerowców...
Avatar
ja / 22 grudnia 2018 r. o 00:32
+1
A już miałem nadzieję że Leszka kaczyńskiego se znowu gdzies postawimy. Co to by szkodziło????
Avatar
Karol / 20 grudnia 2018 r. o 09:27
+1
Bozia gdzie była wtedy ?
Avatar
ja / 22 grudnia 2018 r. o 00:32
+1
A już miałem nadzieję że Leszka kaczyńskiego se znowu gdzies postawimy. Co to by szkodziło????
Avatar
ja / 20 grudnia 2018 r. o 13:13
+3
Emilian Kowcz (ukr. Омеля́н Ковч) (ur. 20 sierpnia 1884, zm. 25 marca 1944) – ukraiński duchowny greckokatolicki, błogosławiony Kościoła katolickiego. Był proboszczem w Przemyślanach koło Lwowa. W latach 1919-1921 pełnił funkcję kapelana przy Armii Halickiej, walczącej o niepodległość Ukrainy. Wypowiadał się za pokojowym współistnieniem Polaków, Ukraińców i Żydów. Po wybuchu II wojny światowej działał na rzecz prześladowanych różnych narodowości, m.in. udzielał chrztu Żydom. W 1942 aresztowany przez Niemców, trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie prowadził działalność duszpasterską (nazywany „proboszczem Majdanka”). Zmarł w obozie. 27 czerwca 2001 we Lwowie został ogłoszony błogosławionym przez Jana Pawła II, wraz z innymi męczennikami Kościoła greckokatolickiego. Linki zewnętrzne
Emilian Kowcz (ukr. Омеля́н Ковч) (ur. 20 sierpnia 1884, zm. 25 marca 1944) – ukraiński duchowny greckokatolicki, błogosławiony Kościoła katolickiego. Był proboszczem w Przemyślanach koło Lwowa. W latach 1919-1921 pełnił funkcję kapelana przy Armii Halickiej, walczącej o niepodległość Ukrainy. Wypowiadał się za pokojowym współistnieniem Polaków, Ukraińców i Żydów. Po wybuchu II wojny światowej działał na rzecz prześladowanych różnych narodowości, m.in. udzielał chrztu Żydom. W 1942 aresztowany przez Niemców, trafił do niemieckiego obozu ko... rozwiń
Avatar
K / 20 grudnia 2018 r. o 10:10
+2
Co za idiotyczne komentarze. Ludzie, puknijcie się w czoło! Skąd tyle nienawiści? Ten ksiądz był wspaniałym Człowiekiem. Nie dzielił ludzi wedle ich narodowości i religii, pomagał każdemu. Z takich ludzi trzeba brać przykład, a nie wygłaszać tu antyukraińskie, albo antyżydowskie komentarze. Wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi. Wszyscy! I bardzo dobrze, że powstanie ten pomnik.
Z pierwszą częścią komentarza się zgadzam, ale z końcówką - to już zależy od światopoglądu. Ja tam miałem ojca i matkę...
Avatar
K / 20 grudnia 2018 r. o 10:09
+2
Bozia gdzie była wtedy ?
Na klamrach pasów hitlerowców...
Avatar
Karol / 20 grudnia 2018 r. o 09:27
+1
Bozia gdzie była wtedy ?
Avatar
ela / 19 grudnia 2018 r. o 19:31
+7
Co za idiotyczne komentarze. Ludzie, puknijcie się w czoło! Skąd tyle nienawiści? Ten ksiądz był wspaniałym Człowiekiem. Nie dzielił ludzi wedle ich narodowości i religii, pomagał każdemu. Z takich ludzi trzeba brać przykład, a nie wygłaszać tu antyukraińskie, albo antyżydowskie komentarze. Wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi. Wszyscy! I bardzo dobrze, że powstanie ten pomnik.
Avatar
proste / 19 grudnia 2018 r. o 18:52
-3
A ile osób uratował z obozu? Zero. Zatem pomnik za co? Za to, że odprawiał msze? No bez jaj.
 To księżulo ukraiński Batruch ukrainizuje Lublin, tylko o to tu chodzi.
Avatar
? / 19 grudnia 2018 r. o 18:51
+8
Jak to jest, że ten sam człowiek chce stawiać pomnik zacnemu Ukraińcowi i prawemu człowiekowi Kowczowi, prawdziwemu chrześcijaninowi, który był przeciwny ukraińskiemu nacjonalizmowi, przeciwny mordowaniu i rabowaniu Polaków i innych narodowości, a jednocześnie ten sam człowiek modli się przy nielegalnym pomniku rezunów z UPA. Jak to jest pane Batruch ? Bohu swiczka ta diawołu ogarek ?
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 18:50
-3
A ile osób uratował z obozu? Zero. Zatem pomnik za co? Za to, że odprawiał msze? No bez jaj.
Avatar
sam / 19 grudnia 2018 r. o 17:58
-5
ponownie UPA????