Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 grudnia 2018 r.
15:26

Nowy pomnik powstanie w Lublinie. Tak będzie wyglądać

Autor: Zdjęcie autora drs
0 14 A A

Pomnik „proboszcza Majdanka” – bł. ks. Emiliana Kowcza ma stanąć przed największym lubelskim cmentarzem, w sąsiedztwie byłego obozu koncentracyjnego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Budowę pomnika planuje Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza, która złożyła już w Urzędzie Miasta wniosek o pozwolenie budowlane. Widoczny na wizualizacji monument ma powstać na skwerze przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ul. Cmentarną.

Emilian Kowcz był ukraińskim duchownym grekokatolickim. W 1942 r. został pojmany przez Niemców i osadzony w obozie na Majdanku, gdzie w baraku nr 14 potajemnie odprawiał msze oraz spowiadał współwięźniów. Zmarł w marcu 1944 r., niecałe cztery miesiące przed wyzwoleniem obozu.

W 2001 r. papież Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym Kościoła katolickiego. Emilian Kowcz jest też patronem ronda na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II, Armii Krajowej oraz Matki Teresy z Kalkuty.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 15:53
„Tu wszyscy jesteśmy równi: Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Rosjanie, Łotysze i Estończycy. Jestem jedynym księdzem wśród nich. Nawet nie mogę sobie wyobrazić, jak będzie tutaj beze mnie. Tutaj widzę Boga, który jest jeden dla nas wszystkich, niezależnie od naszych różnic religijnych. Może nasze kościoły są inne, ale ten sam Wielki i Wszechmogący Bóg kieruje nami wszystkimi. Kiedy odprawiam mszę świętą wszyscy modlą się. (…) Oni umierają na różne sposoby, a ja pomagam im przejść przez ten mały most do wieczności” – będzie głosiła inskrypcja.
Avatar
? / 19 grudnia 2018 r. o 18:51
Jak to jest, że ten sam człowiek chce stawiać pomnik zacnemu Ukraińcowi i prawemu człowiekowi Kowczowi, prawdziwemu chrześcijaninowi, który był przeciwny ukraińskiemu nacjonalizmowi, przeciwny mordowaniu i rabowaniu Polaków i innych narodowości, a jednocześnie ten sam człowiek modli się przy nielegalnym pomniku rezunów z UPA. Jak to jest pane Batruch ? Bohu swiczka ta diawołu ogarek ?
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 15:28
Już myślałem że znowu będzie kaczora ... Uff
Avatar
ela / 19 grudnia 2018 r. o 19:31
Co za idiotyczne komentarze. Ludzie, puknijcie się w czoło! Skąd tyle nienawiści? Ten ksiądz był wspaniałym Człowiekiem. Nie dzielił ludzi wedle ich narodowości i religii, pomagał każdemu. Z takich ludzi trzeba brać przykład, a nie wygłaszać tu antyukraińskie, albo antyżydowskie komentarze. Wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi. Wszyscy! I bardzo dobrze, że powstanie ten pomnik.
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 17:56
Skoro był kapłanem Majdanka to nie sensowniej byłoby ten pomnik postawić na eksponowanym miejscu przed Obozem ? Żydy by się nie zgodzili ? . Z nimi mamy same kłopoty, to dlaczego się godzimy aby w naszym kraju stwarzać im takie warunki żeby tu rosła ich populacja ?
Avatar
ja / 20 grudnia 2018 r. o 13:13
Emilian Kowcz (ukr. Омеля́н Ковч) (ur. 20 sierpnia 1884, zm. 25 marca 1944) – ukraiński duchowny greckokatolicki, błogosławiony Kościoła katolickiego. Był proboszczem w Przemyślanach koło Lwowa. W latach 1919-1921 pełnił funkcję kapelana przy Armii Halickiej, walczącej o niepodległość Ukrainy. Wypowiadał się za pokojowym współistnieniem Polaków, Ukraińców i Żydów. Po wybuchu II wojny światowej działał na rzecz prześladowanych różnych narodowości, m.in. udzielał chrztu Żydom. W 1942 aresztowany przez Niemców, trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie prowadził działalność duszpasterską (nazywany „proboszczem Majdanka”). Zmarł w obozie. 27 czerwca 2001 we Lwowie został ogłoszony błogosławionym przez Jana Pawła II, wraz z innymi męczennikami Kościoła greckokatolickiego. Linki zewnętrzne
Emilian Kowcz (ukr. Омеля́н Ковч) (ur. 20 sierpnia 1884, zm. 25 marca 1944) – ukraiński duchowny greckokatolicki, błogosławiony Kościoła katolickiego. Był proboszczem w Przemyślanach koło Lwowa. W latach 1919-1921 pełnił funkcję kapelana przy Armii Halickiej, walczącej o niepodległość Ukrainy. Wypowiadał się za pokojowym współistnieniem Polaków, Ukraińców i Żydów. Po wybuchu II wojny światowej działał na rzecz prześladowanych różnych narodowości, m.in. udzielał chrztu Żydom. W 1942 aresztowany przez Niemców, trafił do niemieckiego obozu ko... rozwiń
Avatar
K / 20 grudnia 2018 r. o 10:10
Co za idiotyczne komentarze. Ludzie, puknijcie się w czoło! Skąd tyle nienawiści? Ten ksiądz był wspaniałym Człowiekiem. Nie dzielił ludzi wedle ich narodowości i religii, pomagał każdemu. Z takich ludzi trzeba brać przykład, a nie wygłaszać tu antyukraińskie, albo antyżydowskie komentarze. Wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi. Wszyscy! I bardzo dobrze, że powstanie ten pomnik.
Z pierwszą częścią komentarza się zgadzam, ale z końcówką - to już zależy od światopoglądu. Ja tam miałem ojca i matkę...
Avatar
K / 20 grudnia 2018 r. o 10:09
Bozia gdzie była wtedy ?
Na klamrach pasów hitlerowców...
Avatar
ja / 22 grudnia 2018 r. o 00:32
A już miałem nadzieję że Leszka kaczyńskiego se znowu gdzies postawimy. Co to by szkodziło????
Avatar
Karol / 20 grudnia 2018 r. o 09:27
Bozia gdzie była wtedy ?
Avatar
ja / 22 grudnia 2018 r. o 00:32
A już miałem nadzieję że Leszka kaczyńskiego se znowu gdzies postawimy. Co to by szkodziło????
Avatar
ja / 20 grudnia 2018 r. o 13:13
Emilian Kowcz (ukr. Омеля́н Ковч) (ur. 20 sierpnia 1884, zm. 25 marca 1944) – ukraiński duchowny greckokatolicki, błogosławiony Kościoła katolickiego. Był proboszczem w Przemyślanach koło Lwowa. W latach 1919-1921 pełnił funkcję kapelana przy Armii Halickiej, walczącej o niepodległość Ukrainy. Wypowiadał się za pokojowym współistnieniem Polaków, Ukraińców i Żydów. Po wybuchu II wojny światowej działał na rzecz prześladowanych różnych narodowości, m.in. udzielał chrztu Żydom. W 1942 aresztowany przez Niemców, trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie prowadził działalność duszpasterską (nazywany „proboszczem Majdanka”). Zmarł w obozie. 27 czerwca 2001 we Lwowie został ogłoszony błogosławionym przez Jana Pawła II, wraz z innymi męczennikami Kościoła greckokatolickiego. Linki zewnętrzne
Emilian Kowcz (ukr. Омеля́н Ковч) (ur. 20 sierpnia 1884, zm. 25 marca 1944) – ukraiński duchowny greckokatolicki, błogosławiony Kościoła katolickiego. Był proboszczem w Przemyślanach koło Lwowa. W latach 1919-1921 pełnił funkcję kapelana przy Armii Halickiej, walczącej o niepodległość Ukrainy. Wypowiadał się za pokojowym współistnieniem Polaków, Ukraińców i Żydów. Po wybuchu II wojny światowej działał na rzecz prześladowanych różnych narodowości, m.in. udzielał chrztu Żydom. W 1942 aresztowany przez Niemców, trafił do niemieckiego obozu ko... rozwiń
Avatar
K / 20 grudnia 2018 r. o 10:10
Co za idiotyczne komentarze. Ludzie, puknijcie się w czoło! Skąd tyle nienawiści? Ten ksiądz był wspaniałym Człowiekiem. Nie dzielił ludzi wedle ich narodowości i religii, pomagał każdemu. Z takich ludzi trzeba brać przykład, a nie wygłaszać tu antyukraińskie, albo antyżydowskie komentarze. Wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi. Wszyscy! I bardzo dobrze, że powstanie ten pomnik.
Z pierwszą częścią komentarza się zgadzam, ale z końcówką - to już zależy od światopoglądu. Ja tam miałem ojca i matkę...
Avatar
K / 20 grudnia 2018 r. o 10:09
Bozia gdzie była wtedy ?
Na klamrach pasów hitlerowców...
Avatar
Karol / 20 grudnia 2018 r. o 09:27
Bozia gdzie była wtedy ?
Avatar
ela / 19 grudnia 2018 r. o 19:31
Co za idiotyczne komentarze. Ludzie, puknijcie się w czoło! Skąd tyle nienawiści? Ten ksiądz był wspaniałym Człowiekiem. Nie dzielił ludzi wedle ich narodowości i religii, pomagał każdemu. Z takich ludzi trzeba brać przykład, a nie wygłaszać tu antyukraińskie, albo antyżydowskie komentarze. Wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi. Wszyscy! I bardzo dobrze, że powstanie ten pomnik.
Avatar
proste / 19 grudnia 2018 r. o 18:52
A ile osób uratował z obozu? Zero. Zatem pomnik za co? Za to, że odprawiał msze? No bez jaj.
 To księżulo ukraiński Batruch ukrainizuje Lublin, tylko o to tu chodzi.
Avatar
? / 19 grudnia 2018 r. o 18:51
Jak to jest, że ten sam człowiek chce stawiać pomnik zacnemu Ukraińcowi i prawemu człowiekowi Kowczowi, prawdziwemu chrześcijaninowi, który był przeciwny ukraińskiemu nacjonalizmowi, przeciwny mordowaniu i rabowaniu Polaków i innych narodowości, a jednocześnie ten sam człowiek modli się przy nielegalnym pomniku rezunów z UPA. Jak to jest pane Batruch ? Bohu swiczka ta diawołu ogarek ?
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 18:50
A ile osób uratował z obozu? Zero. Zatem pomnik za co? Za to, że odprawiał msze? No bez jaj.
Avatar
sam / 19 grudnia 2018 r. o 17:58
ponownie UPA????
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zamość. Straż Miejska jest niepotrzebna? Temat stanie na najbliższej sesji

Zamość. Straż Miejska jest niepotrzebna? Temat stanie na najbliższej sesji

Straż Miejska jest w Zamościu niepotrzebna – uznał pewien obywatel i petycję w sprawie rozwiązania tej formacji skierował do Rady Miasta. Temat stanie na najbliższej, poniedziałkowej sesji. Nie zanosi się jednak na to, aby propozycja mieszkańca została zrealizowana.

Mieszkańcy miasta mogą płacić mniej. Ruszyły prace nad kartą puławiaka

Mieszkańcy miasta mogą płacić mniej. Ruszyły prace nad kartą puławiaka

29 osób weszło do powołanego przez prezydenta zespołu, którego zadaniem jest przygotowanie i wdrożenie Puławskiej Karty Mieszkańca. Plastikowy dokument ma zagwarantować puławianom szereg upustów i rabatów na usługi oferowane nie tylko przez samorząd.

Kto pokieruje ośrodkiem wychowawczym? Trwa konkurs

Kto pokieruje ośrodkiem wychowawczym? Trwa konkurs

Zarząd powiatu puławskiego ogłosił konkurs na dyrektora Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. M. Grzegorzewskiej. Od kwietnia kieruje nim pełniący obowiązki dyrektora Jacek Górczyński, który objął stanowisko po rezygnacji swojego poprzednika, Juliusza Krzaczkowskiego.

Mundial 2022: Anglia – USA 0:0, Iran lepszy od Walii

Mundial 2022: Anglia – USA 0:0, Iran lepszy od Walii

Druga seria gier w grupie B przyniosła w piątek niespodziewane rozstrzygnięcia. Iran pokonał Walię 2:0, a obie bramki zdobył w doliczonym czasie gry, kiedy grał w liczebnej przewadze. Z kolei Anglia, która na inaugurację strzeliła sześć goli tym razem zakończyła spotkanie przeciwko USA z zerowym kątem.

PDPZ 2022. Ewa Dados: Jesteśmy. Zaczynamy. Możemy podzielić się sobą

PDPZ 2022. Ewa Dados: Jesteśmy. Zaczynamy. Możemy podzielić się sobą

Zaczynamy w Lublinie, ale uliczne zbiórki będą także w innych miastach, w Chełmie, Parczewie, Zamościu i Michowie a także w późniejszych terminach aż do 22 grudnia - mówi redaktor Ewa Dados, pomysłodawczyni akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę, przewodnicząca Społecznego Komitetu Organizacyjnego przy Radiu Lublin.

Mundial 2022: Holandia – Ekwador 1:1, Senegal lepszy od Kataru

Mundial 2022: Holandia – Ekwador 1:1, Senegal lepszy od Kataru

W piątek została rozegrana druga kolejka spotkań w grupie A na mundialu w Katarze. I wiadomo już, że gospodarze mistrzostw świata zakończą swój udział w turnieju na trzech meczach. W drugim starciu musieli uznać wyższość Senegalu po porażce 1:3. Co ciekawe, Ekwador urwał punkt faworyzowanym Holendrom (1:1). Co więcej, to ekipa z Ameryki Południowej spisała się zdecydowanie lepiej i był to remis ze wskazaniem na drużynę trenera Gustavo Alfaro.

Turcy wybudują nową cześć S17 w Lubelskiem. Polska firma zajmie kolejnym odcinkiem
galeria

Turcy wybudują nową cześć S17 w Lubelskiem. Polska firma zajmie kolejnym odcinkiem

W poniedziałek zostaną podpisane umowy na dwie nowe części drogi ekspresowej numer 17. Zlecenia otrzymają firmy z Turcji i Polski.

PiS górą w lubelskim sejmiku. Apelu do rządu nie będzie

PiS górą w lubelskim sejmiku. Apelu do rządu nie będzie

Sejmik województwa lubelskiego nie zaapeluje do rządu o podjęcie działań w celu odblokowania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Taki apel chcieli wystosować radni Polskiego Stronnictwa Ludowego, ale głosami Prawa i Sprawiedliwości ten punkt został zdjęty z porządku obrad.

100 tys. zł pomocy dla rodzinom ofiar tragedii w Przewodowie
galeria

100 tys. zł pomocy dla rodzinom ofiar tragedii w Przewodowie

Województwo lubelskie przekaże 100 tys. złotych na pomoc rodzinom ofiar eksplozji w Przewodowie. Radni sejmiku uchwałę w tej sprawie poparli jednogłośnie.

Dzień Patrona i ślubowanie pierwszych klas w I LO [zdjęcia]
galeria

Dzień Patrona i ślubowanie pierwszych klas w I LO [zdjęcia]

W piątek społeczność I LO im. A. J. Czartoryskiego w Puławach obchodziła Dzień Patrona. Uroczystości poprzedziła msza w intencji szkoły, poświęcono jej nowy sztandar, a uczniowie pierwszych klas złożyli ślubowanie.

Lublin. Kolejne opóźnienie na budowie nowego dworca. Jeszcze ponad rok prac

Lublin. Kolejne opóźnienie na budowie nowego dworca. Jeszcze ponad rok prac

Niemal do zera spadają szanse na to, że w przyszłym roku otwarty zostanie nowy dworzec autobusowy budowany w Lublinie między ul. Gazową a Młyńską. Jego wykonawca znowu prosi miasto o dodatkowy czas na dokończenie robót

Polski Cukier Start kontra Legia Warszawa. Będą mocniejsi pod koszem

Polski Cukier Start kontra Legia Warszawa. Będą mocniejsi pod koszem

Polski Cukier Start w niedzielę podejmie Legię Warszawa. Oba zespoły przystąpią do tego spotkania po ciężkich meczach w europejskich pucharach.

80. rocznica wysiedleń Zamojszczyzny. Liczą na przyjazd Andrzeja Dudy
26 listopada 2022, 16:00

80. rocznica wysiedleń Zamojszczyzny. Liczą na przyjazd Andrzeja Dudy

Na pewno pod patronatem Prezydenta RP, a być może również z udziałem Andrzeja Dudy odbędą się tegoroczne obchody 80. rocznicy wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny.

Bezpieczna chwilówka – jak zaciągnąć?

Bezpieczna chwilówka – jak zaciągnąć?

Pożyczki pozabankowe są bardzo popularne w Polsce. Korzystają z nich osoby w różnym wieku. Ogromną zaletą jest fakt, że chwilówkę można przeznaczyć na dowolny cel. Zaciągając pożyczkę, upewnij się, że jest ona bezpieczna. Jak zweryfikować wiarygodność firmy pożyczkowej i wybrać dobrą ofertę?

Lekcja w mące. Rzemieślnicy pokazują jak pracują

Lekcja w mące. Rzemieślnicy pokazują jak pracują

Uczniowie piekli bułki własnego projektu, sprawdzali czym się różnią rodzaje mąki i oglądali piekarnię od środka. Taka lekcja to okazja by lokalni rzemieślnicy pokazali na czym polega ich zajęcie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!