Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 marca 2020 r.
15:13

Lubelska kuria odwołuje wydarzenia religijne. "Priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo i zdrowie wiernych"

Autor: Zdjęcie autora aa
90 59 A A
W związku z zagrożeniem koronawirusem odwołana została lubelska Ekstremalna Droga Krzyżowa
W związku z zagrożeniem koronawirusem odwołana została lubelska Ekstremalna Droga Krzyżowa

W związku z zagrożeniem koronawirusem odwołana została lubelska Ekstremalna Droga Krzyżowa, w której udział zgłosiło już 760 osób. Nie odbędzie się też Droga Krzyżowa na Majdanku, zaplanowana na 3 kwietnia – poinformował w środę na konferencji prasowej ks. Adam Jaszcz, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo i zdrowie wiernych, osób, które uczestniczą w różnych wydarzeniach kościelnych w mszach świętych i nabożeństwach – podkreślał na wstępie rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej. I zaznaczył, że duchowni będą realizować wytyczne przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Prosił też o odpowiedzialność nie tylko za siebie ale też innych. Jeśli ktoś jest chory z wyjścia do kościoła powinien zrezygnować.

Ks. Jaszcz apeluje do osób, które mają gorączkę, katar, kaszel aby pozostały w domach.

– Aby uczestniczyły w mszach świętych za pośrednictwem np. telewizji, ponieważ jesteśmy w stanie podwyższonego ryzyka – zwrócił  się z prośbą ks. Jaszcz. Kapłan zaznaczał, że niepojawienie się w kościele osoby z takimi dolegliwościami grzechem nie będzie. Może być zaś złamaniem piątego przykazania („Nie zabijaj”).

– Ponieważ mamy troszczyć się o zdrowie własne i zdrowie innych – zaznaczał ks. Adam Jaszcz. – Wyrazem odpowiedzialności i miłości chrześcijańskiej będzie pozostanie w domu i przeżywanie mszy św. za pośrednictwem mediów.

Rzecznik archidiecezji lubelskiej przypomniał, że osoby, które czują się zagrożone nie muszą korzystać ze święconej wody w kropielnicach. Mogą też przyjmować Komunie Świętą na rękę. Nie ma też wymogu, by podczas mszy św. przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni.

Co z rekolekcjami?

Rekolekcje wielkopostne organizowane dla uczniów w ciągu najbliższych dwóch tygodni nie odbędą się. – Zapadła decyzja, że szkoły będą zamknięte do 25 marca, więc oczywiście nie będą obywały się w tym czasie też rekolekcje – potwierdził ks. Adam Jaszcz.

Kiedy szkoły wrócą do pracy ostateczną decyzję dotyczącą udziału uczniów w rekolekcjach będą podejmować dyrektorzy poszczególnych placówek.

Natomiast rekolekcje w parafiach dla wiernych będą, ale w większych parafiach mszy św. ma być więcej niż dotychczas.

– Będziemy realizowali zasadę, które została przedstawiona w komunikacie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, aby organizować więcej mszy i więcej nabożeństw (sytuacje, w których we mszy św. może wziąć udział więcej niż 500 osób-red.) – zapowiedział ks. Adam Jaszcz. – Będziemy to stosować przez analogię do imprez masowych, choć ani msze św. ani nabożeństwa takimi imprezami nie są, to mimo to chcemy zachować tę zasadę.

Będzie dodatkowa msza św. lub nabożeństwo jeśli liczba uczestników miałaby przekroczyć pół tysiąca osób.

Odwołane religijne wydarzenia

W związku z zagrożeniem koronawirusem została odwołana już lubelska Ekstremalna Droga Krzyżowa. Uczestniczy mieli wyruszyć na trasy za nieco ponad tydzień, w nocy z 20 na 21 marca. – Ponieważ niektóre szlaki przebiegają przez obszar objęty kwarantanną zdecydowaliśmy o odwołaniu EDK – tłumaczył dziennikarzom ks. Jaszcz.

Ze względów na dużą liczbę uczestników nie odbędzie się też Droga Krzyżowa na Majdanku, zaplanowana na 3 kwietnia. – To jest decyzja dyrektora muzeum na Majdanku w porozumieniu z ministrem zdrowia, przez nas oczywiście przyjęta ze zrozumieniem – podkreślił ks. Adam Jaszcz.

Co z innymi wydarzeniami religijnymi, które zostały zaplanowane na kwiecień czy maj tego na razie nie wiadomo. – Obecnie  wszystkie wydarzenia, w których bierze udział większa liczba osób w jakiś sposób mogą być zagrożone – przyznał rzecznik archidiecezji lubelskiej. – Na razie nie podejmujemy żadnych decyzji. Mamy nadzieję, że synod zostanie otwarty zgodnie z planem czyli 18 kwietnia.

Bezpieczeństwo kapłanów

Na terenie Włoch, gdzie panuje epidemia koronawirusa, przebywa grupa księży z archidiecezji lubelskiej. Część z nich pracuje na parafiach, część studiuje. – Nie mamy żadnych informacji aby groziło im obecnie jakieś niebezpieczeństwo – mówi ks. Adam Jaszcz. – Nic też nie wiemy o tym, aby jakikolwiek kapłan pracujący w kraju w ostatnim czasie przebywał za granicą w strefie zagrożenia.

A co ze spowiednikami, czy kapłani pełniąc posługę w konfesjonale są bezpieczni? – W większości konfesjonałów jest stosowana folia, która dodatkowo oddziela kapłana od osoby spowiadającej się – mówi ks. Jaszcz. – Jest to jakieś zabezpieczenie dla obydwu stron. W sytuacji, w której wszyscy się teraz znajdujemy, tak naprawę każda aktywność wśród innych osób wiąże się z potencjalnym ryzykiem. Nie popadajmy jednak w niepotrzebną panikę. Bądźmy ostrożni, ale też starajmy się żyć normalnie. Księża powołani są do pełnienia swojej posługi, zwłaszcza w trudnych okolicznościach. Pozostaną więc do dyspozycji wiernych bez względu na epidemię.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 59

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 marca 2020 r. o 15:28
+19
modlić sie można w domu w piwinicy gdzie kolwiek,tylko kto na tace zbierze?
Avatar
Gość / 11 marca 2020 r. o 16:15
+13
komunia na rękę, tzn.ksiadz przede mną dawał do buzi, skaził sobie całą rękę i mnie poda skażoną swoją ręką na moją rękę. Przecież on za jazda podana komunia nie dezynfekuje ręki. Do tego spowiedź zabezpieczona folią, przede mną chorzy się spowiadali, na folii zostawili wirusy i kolejny spowiadający trzymając twarz blisko tej folii ma wdychać te wirusy. Dobre. I to są księża którzy mają niby wyższe wykształcenie a zachowują się jak dzieci z przedszkola. ..... ***s://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,25774280,koronawirs-panika-w-czapurach.html
Avatar
Gość / 11 marca 2020 r. o 19:49
+12
Szkoda że nie powiedzą że dużo księży podróżuje przez cały czas do Włoch, a potem wraca i jeżeli ksiądz zakazi się koronawirusem to nawet i komunia na rękę nie pomoże
Avatar
Wścibska / 11 marca 2020 r. o 15:58
+12
Pobożność rozumu nie zastąpi
Avatar
Katolik / 11 marca 2020 r. o 18:51
+11
KOŚCIOŁY mogą być otwarte, ale msze powinny być odwołane, tak jak we Włoszech!!!!!
Avatar
gość / 11 marca 2020 r. o 16:30
+11
Coś mi się wydaje, że głównym problemem jest taca. Ktoś tam myśli o zdrowiu wiernych?
 Księża myślą, oni chcą wydrzeć jak najwięcej pieniędzy od niemyślących bo najpierw taca a później pogrzeb. Tylko najgorzej, że po wyjściu ze mszy będą innych zarażać. Także każdego kto pójdzie do kościoła winni zamykać w tym kościele przez 14 dni jako kwarantanna.
Avatar
Wierzący / 11 marca 2020 r. o 15:25
+11
Bardzo mądrze. Popieram 
Avatar
FIGA / 11 marca 2020 r. o 16:18
+10
Coś mi się wydaje, że głównym problemem jest taca. Ktoś tam myśli o zdrowiu wiernych?
Avatar
echo / 11 marca 2020 r. o 15:29
+9
Co do spowiedzi - to w tym celu została wymyślona zakrystia akustyczna w katedrze. Postawić konfesjonał w jednym kącie, a chory delikwent niech się spowiada w drugim kącie.
Avatar
katolik / 11 marca 2020 r. o 16:25
+8
Apostołowie wchodzili w chorych, trędowatych i leczyli.... mało tego. Wierzący nie-apostołowie uzdrawiali w czasach Jezusa. Dzisiaj naprawdę jest kiepsko w tej kwestii.... brak wiary.
Przepraszam, ale czy apostołowie doradzali by się z własnej inicjatywy zarażać chorobami? Bo to grzech przeciwko piątemu przykazaniu, czyli zdrowiu i życiu własnemu i innych. Tak jak samobójstwo jest grzechem, chrześcijanin nie ma prawa wystawiać Boga na pokuszenie - ja się zarażę, a Ty mnie ulecz. Jak masz potrzebę sprawdzenia swojej wiary to sobie skacz z wieżowca, może Bóg cię złapie w powietrzu. Ale innych nie narażaj na takie ryzyko. Chyba, że prowokujesz to daj se siana.
Przepraszam, ale czy apostołowie doradzali by się z własnej inicjatywy zarażać chorobami? Bo to grzech przeciwko piątemu przykazaniu, czyli zdrowiu i życiu własnemu i innych. Tak jak samobójstwo jest grzechem, chrześcijanin nie ma prawa wystawiać Boga na pokuszenie - ja się zarażę, a Ty mnie ulecz. Jak masz potrzebę sprawdzenia swojej wiary to sobie skacz z wieżowca, może Bóg cię złapie w powietrzu. Ale innych nie narażaj na takie ryzyko. Chyba, że prowokujesz to daj se siana. rozwiń
Avatar
Gość / 12 marca 2020 r. o 14:02
+3
Po co piszecie o nie uczestniczenie we mszach dlaczego decydenci kościelni o tym nie mówią?A datki na tacę gdzie?????
Avatar
anonim / 12 marca 2020 r. o 13:11
+2
Msze powinny zostać odwołane, chociaż na te 2 tygodnie. ewentualnie limit 250 osób na jedną mszę i komunia wyłącznie duchowa plus obowiązkowo przy każdym wejściu do kosciola dozownik z plynem do dezynfekcji rak.
Avatar
Gość / 12 marca 2020 r. o 12:29
+3
Czy Proboszcz z JP II z Biłgoraja posłucha tym razem biskupów. (nie czytał listu episkopatu o pedofilii w Kościele a ostatnio nie czytał listu biskupów i Ministra Zdrowia o koronawirusie) . Zobaczymy.
Avatar
69 / 12 marca 2020 r. o 11:37
+2
Wiara wielu jest potrzebna ale zamiast zwiększać ilość mszy można je prowadzić w telewizji czy przez radio. Przecież jest TV Trwam i Radio Maryja. Spowiedzi też można udzielić telefonicznie. No miejmy trochę zdrowego rozsądku. Koronowirrus atakuje przede wszystkim osoby starsze więc po co je narażać na zarażenie i śmierć? Przecież tu nie chodzi o porzucenie kościoła ale o czasową kwarantannę przez tydzień czy dwa aby ta chińska gadzina nie miała pożywki i nowych ofiar. A księża niech się pomodlą w imieniu wiernych za zdrowie Polaków. Nie zaszkodzi.
Avatar
Gość / 12 marca 2020 r. o 11:08
+3
Taca, taca, taca. Co mnie obchodzi koronowirus.
Avatar
KZ NSZZ S ORG / 12 marca 2020 r. o 10:07
+3
Wychodza na po - PiS - owego przyGŁUPA oferując modlitwy z XVII wieku, a w XXI NIE DZIAŁAJĄ. Tak w ekstremalnych sytuacjach objawia się ATAK WOLNO ROSNĄCEGO GUZA MÓZGU. Jeden księŻULO w USA ZARAZIŁ KORONAWIRUSEM ponad 500 osób. NIE WIERZYCIE? (KZ NSZZ +SO.LI.DA.RN.OŚĆ. OR.GA.NI.ST.ÓW+ i ASC)
Avatar
Gość / 12 marca 2020 r. o 09:48
+2
przekażcie sobie wirusa na znak pokoju, lizanie paluchów proboszcza dziś na klęcząco, do zakażania się indywidualnie zapraszamy na opowieści douszne wikaremu w szafie... amen
Avatar
KZ NSZZ S SORG / 12 marca 2020 r. o 09:40
0
Wychodza na po - PiS - owego przyGŁUPA oferując modlitwy z XVII wieku, a w XXI NIE DZIAŁAJĄ. Tak w ekstremalnych sytuacjach objawia się ATAK WOLNO ROSNĄCEGO GUZA MÓZGU. Jeden księŻULO w USA ZARAZIŁ KORONAWIRUSEM ponad 500 osób. NIE WIERZYCIE? (KZ NSZZ i ASC)
Avatar
kz nszz s sorg / 12 marca 2020 r. o 09:26
-1
Wychodza na po - PiS - owego przyGŁUPA oferując modlitwy z XVII wieku, a w XXI NIE DZIAŁAJĄ. Tak w ekstremalnych sytuacjach objawia się ATAK WOLNO ROSNĄCEGO GUZA MÓZGU. Jeden księŻULO w USA ZARAZIŁ KORONAWIRUSEM ponad 500 osób. NIE WIERZYCIE? (KZ NSZZ *** i ASC)
Avatar
Dymisja / 12 marca 2020 r. o 09:22
+3
Nie no ... ludzie czytać nie potrafią? Kościół odwołal masowe zgromadzenia religijne, jesr więcej mszy żeby nie było skupisk ludności w jednym pomieszczeniu. Modlitwa w przypadku klęski której nikt nie powstrzyma a tylko Nóg może jest wskazana. Można wysłuchać mszy świętej w Telewizji lub radiu. Księża apelują żeby nie podawać sobie dłoni na znak pokoju aby nie rozprzestrzeniać wirusa. A co robi Wojewoda Lubelski i Władze Lublina ? W dniu 08 marca odbył się konert Roksany Węgiel w Centrum Spotkania Kultur. Cała sala pełna. Mnóstwo dzieci, które są głównym przekaźnikiem wirusa dla dorosłych. Te dzieci były w poniedziałek w szkołach, miały kontakt z rodzicami i dziadkami. 3 dni później zamknięto szkoły. Tym sposobem narażono mieszkańców Lublina na największą ilość zakażeń w Polsce. Jest to narażenie zdrowia i życia mieszkańców województwa lubelskiego, w którym zobaczycie że będzie największa ilość zakażeń. Wojewoda do dymisji. 
Nie no ... ludzie czytać nie potrafią? Kościół odwołal masowe zgromadzenia religijne, jesr więcej mszy żeby nie było skupisk ludności w jednym pomieszczeniu. Modlitwa w przypadku klęski której nikt nie powstrzyma a tylko Nóg może jest wskazana. Można wysłuchać mszy świętej w Telewizji lub radiu. Księża apelują żeby nie podawać sobie dłoni na znak pokoju aby nie rozprzestrzeniać wirusa. A co robi Wojewoda Lubelski i Władze Lublina ? W dniu 08 marca odbył się konert Roksany Węgiel w Centrum Spotkania Kultur. Cała sala pełna. Mnóstwo dzieci, kt... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 59

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Od soboty będą działać dwa miejskie baseny. Trzeba przyjść z maseczką

Lublin: Od soboty będą działać dwa miejskie baseny. Trzeba przyjść z maseczką

Od jutra czynne mają być dwie miejskie pływalnie: przy Al. Zygmuntowskich i przy ul. Łabędziej. Także od jutra łatwiej będzie dojechać autobusem do ośrodka Dąbrowa nad Zalewem Zemborzyckim. Jeszcze w tym miesiącu Słoneczny Wrotków może otworzyć odkryte baseny.

Wirtualne bieganie z City Trail onTour

Wirtualne bieganie z City Trail onTour

Pięć kilometrów na jedenastu trasach w całej Polsce. Do tego możliwość biegu na własnych ścieżkach – także dla dzieciaków. Wszystko w wersji wirtualnej. Wszystko po to, by motywować do aktywności w czasach pandemii. Zapisy do wirtualnej edycji City Trail onTour trwają

Program TV 5-7 czerwca 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
5 czerwca 2020, 20:00

Program TV 5-7 czerwca 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

"Warcraft: Początek", "Ksiega dżungli" i "Przed wschodem słońca" to niektóre z propozycji do zobaczenia w weekend w telewizji. Poniżej wybrane filmy dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej.

Nowy milioner w Lublinie! Wiadomo, w którym punkcie kupił zakład Lotto

Nowy milioner w Lublinie! Wiadomo, w którym punkcie kupił zakład Lotto

1 mln zł wygrał mieszkaniec Lublina. Zakład puścił w punkcie LOTTO przy ul. Wertera 68 w Lublinie (sklep Żabka 500).

Co trzeba wiedzieć, biorąc kredyt hipoteczny?

Co trzeba wiedzieć, biorąc kredyt hipoteczny?

Zwykły kredyt gotówkowy można obecnie wziąć szybko i bez zbędnych formalności przez Internet. Co oczywiste, nie działa to tak w przypadku kredytu hipotecznego, który bierze się z reguły na bardzo wysokie kwoty i długi (do 35 lat) okres spłaty. Z uwagi na powagę takiego zobowiązania, cały proces potrafi być stosunkowo długi i żmudny, zwłaszcza w bardziej skomplikowanych przypadkach (na przykład, kiedy potencjalny kredytobiorca prowadzi własną działalność gospodarczą). W takim razie co trzeba wiedzieć, biorąc kredyt hipoteczny?

Lublin: Miasto będzie szukać najemcy ponad 218-metrowego lokalu

Lublin: Miasto będzie szukać najemcy ponad 218-metrowego lokalu

Ratusz zapowiada przetarg na wynajem ponad 218-metrowego lokalu w budynku przychodni przy ul. Kalinowszczyzna 46b.

XVIII Koncert Chwały - Totus Tuus
11 czerwca 2020, 19:00

XVIII Koncert Chwały - Totus Tuus

Już po raz 18. w Lublinie odbędzie się wyjątkowy Koncert Chwały. Wydarzenie tradycyjnie zostanie zorganizowane w wieczór Bożego Ciała, w czwartek 11 czerwca o godz. 19. Tym razem jednak bez udziału publiczności. Koncert realizowany w Centrum Spotkania Kultur transmitowany będzie przez TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin oraz online.

Benshi online: "Windą na szafot"
9 czerwca 2020, 18:00

Benshi online: "Windą na szafot"

W czerwcu Dyskusyjne Koło Filmowe Benshi w Lublinie zaprasza kinomaniaków na projekcje online klasyków. 9 czerwca o godz. 18 będzie można zobaczyć i porozmawiać o filmie "Windą na szafot".

129 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 10 chorych

129 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 10 chorych

129 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 10 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Lubelskie: Tragiczny w skutkach pożar. Nie żyje starszy mężczyzna

Lubelskie: Tragiczny w skutkach pożar. Nie żyje starszy mężczyzna

Tragiczny w skutkach pożar wybuchł wczorajszej nocy w miejscowości Świnki (pow. janowski). Ogień doszczętnie strawił dom, zginął też 84-letni mężczyzna.

Paweł Majka (Motor Lublin): Trzon drużyny się sprawdził, nie możemy się go pozbyć

Paweł Majka (Motor Lublin): Trzon drużyny się sprawdził, nie możemy się go pozbyć

Rozmowa z Pawłem Majką, prezesem Motoru Lublin

Lubelskie: Śmiertelny wypadek. Zginął pasażer samochodu, dwie osoby w szpitalu
Zdjęcia
galeria

Lubelskie: Śmiertelny wypadek. Zginął pasażer samochodu, dwie osoby w szpitalu

W miejscowości Skrzynice Pierwsze (pow. lubelski) około godz. 5.15 doszło do wypadku, w którym zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne.

Kompostownik zamiast frakcji bio. Dzięki temu mieszkańcy zapłacą mniej za śmieci

Kompostownik zamiast frakcji bio. Dzięki temu mieszkańcy zapłacą mniej za śmieci

– 700 rodzin ze Świdnika, może skorzystać z przydomowych kompostowników i zapłacić mniej za śmieci. Taki mamy pomysł – zapowiedział na Facebooku burmistrz Świdnika Waldemar Jakson. Temat ma się znaleźć na posiedzeniu Rady Miasta pod koniec czerwca.

Są pieniądze, będą równe drogi w gminie Opole Lubelskie

Są pieniądze, będą równe drogi w gminie Opole Lubelskie

Ładna pogoda sprzyja realizacji inwestycji drogowych na terenie gminy Opole Lubelskie i powiatu opolskiego. Aktualnie trwają prace drogowe na kilkunastu odcinkach. Blisko połowa jest już gotowa

Trzej poszukiwani zatrzymani jednego dnia. Trafią do więzienia

Trzej poszukiwani zatrzymani jednego dnia. Trafią do więzienia

Policjanci z Włodawy zatrzymali trzech mężczyzn, którzy ukrywali się przed organami ścigania. Jeden z nich, 22-latek z gm. Stary Brus, spędzi w więzieniu aż 4 lata.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.