Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 grudnia 2015 r.
10:28

Oskarżał księdza o molestowanie w dzieciństwie. Nie będzie pieniędzy za gwałt

0 22 A A
Mężczyzna domagał się zadośćuczynienia również od Archidiecezji Lubelskiej
Mężczyzna domagał się zadośćuczynienia również od Archidiecezji Lubelskiej

34-latek z Lublina nie dostanie zadośćuczynienia za molestowanie przez księdza. Mężczyzna domagał się pół miliona złotych, ale zdaniem sądu roszczenie się przedawniło. 34–latek zapowiada apelację.

Aktualizacja artykułu: 14 grudnia 2015 r. 11:56
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wyrok w tej sprawie zapadł w poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Lublinie. Wcześniej odbyła się tylko jedna rozprawa. Z uwagi na charakter pozwu, sąd wyłączył jej jawność. Pan Piotr z Lublina domagał się od ks. Waleriana S. oraz Archidiecezji Lubelskiej pół miliona złotych zadośćuczynienia oraz przeprosin. Zarzucał duchownemu molestowanie seksualne. Miało do tego dochodzić w latach 1986 – 1994. Ksiądz zaprzeczał wszelkim zarzutom. Również Archidiecezja Lubelska uznała pozew za bezzasadny. Wcześniejsze postępowanie mediacyjne w tej sprawie nie przyniosło kompromisu.

Pozwani wnosili o oddalenie pozwu. Pełnomocnik archidiecezji uzasadniał, że roszczenie dotyczące zadośćuczynienia uległo przedawnieniu. Miałoby to nastąpić w 2005 r., po 10 latach od ostatniego z czynów, jakie pan Piotr zarzuca księdzu.

Sędzia Mariusz Tchórzewski przychylił się do tych argumentów i postanowił oddalić powództwo w sprawie zadośćuczynienia. Wniosek dotyczący przeprosin ma być rozpatrywany w ramach odrębnego postępowania. Pierwszą rozprawę zaplanowano na połowę marca.

– Będziemy składać wniosek o zmianę terminu oraz sędziego – zapowiada pan Piotr.

34-latek zapewnia, że poniedziałkowy wyrok sądu nie zakończy sprawy. – Zamierzam nadal walczyć o zadośćuczynienie – mówi. – Czekamy już na pisemne uzasadnienie wyroku. Planujemy apelację. Jeśli to nie przyniesie skutku, pójdziemy dalej.

Pełnomocnik pana Piotra dodaje, że mimo upływu lat jego klient wciąż może ubiegać się o odszkodowanie.

– To nie jest tak, że on sobie nagle przypomniał o sprawie – wyjaśnia mecenas Jarosław Głuchowski, pełnomocnik 34-latka. – Tu się trzeba było mierzyć ze słabościami. Również z ostracyzmem, gdyby wcześniej się ujawnił. Zniszczono mu życie. Co więcej, zrobił to duchowny, profesor i bliski przyjaciel rodziny.

Zdaniem pełnomocnika 34-latka, okoliczności usprawiedliwiają fakt, że pozew został złożony dopiero teraz. Pozwany, ksiądz S., jest emerytowanym wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przyjaźnił się z rodziną 34-latka. Duchowny zapraszał rodzinę pana Piotra na swoje wykłady, dedykował im swoje publikacje, często odwiedzał.

Z relacji 34-latka wynika, że ksiądz zachowywał się jak pedofil. Z wizyty na wizytę posuwał się coraz dalej. Początkowo przytulał, głaskał chłopca, brał go na kolana. Później miał łapać za krocze i całować w usta. Kiedy chłopiec skończył 12 lat miało dojść do dwóch gwałtów. Duchownym nie zajęła się prokuratura, bo zarzucane mu czyny uznała za przedawnione. W sprawie księdza S. wszczęto jednak postępowanie kanoniczne. Zainicjował je list napisany przez 34-latka.

W ramach prowadzonego przez kurię postępowania, księdza badała biegła seksuolog. Wskazała, że „zachowania pedofilne wobec dziecka płci męskiej stanowią dla duchownego zastępczą formę realizacji potrzeby seksualnej”. Według biegłej, ksiądz stopniowo przyzwyczajał rodziców chłopca do swoich zachowań. Po zdobyciu ich zaufania, mógł uwieść chłopca.

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Polak pierwszego sortu ... / 21 grudnia 2015 o 21:52
0

..ohydne ataki na naszych ukochanych duchownych wpisują się w antyklerykalną politykę wrogów Polski. Ksiądz profesor na pewno chciał pokazać (kilkakrotnie) chłopcu czego należy się wystrzegać w kontaktach z innymi duszpasterzami. Nie ma więc mowy o jakimś gwałcie, ale lekcji poglądowej! W ostateczności jest pedagogiem ....

Avatar
folkatka / 21 grudnia 2015 o 13:50
0

Zapomoinasz o WOLNOśCI SŁOWA....

Najlepiej zmień robote na inna! i TYLE!!!

 Widzisz, wolność słowa ma swoje granice, a są nimi - chamstwo, wulgarność, że wspomnę tylko część z nich - to dlatego na tym forum jest regulamin i ja jestem od jego przestrzegania. Wolność slowa nie moze usprawiedliwiać agresji i znieważania. Wolność nie oznacza robienia wszystkiego, co mi się żywnie podoba. Ona się kończy tam, gdzie zaczyna się naruszanie czyjejś godności.

To tyle w temacie.

Zawsze możesz napisać skargę na mnie do redaktora naczelnego, Krzysztofa Wiejaka.

Jego email znajdziesz na stronie.

 Widzisz, wolność słowa ma swoje granice, a są nimi - chamstwo, wulgarność, że wspomnę tylko część z nich - to dlatego na tym forum jest regulamin i ja jestem od jego przestrzegania. Wolność slowa nie moze usprawiedliwiać agresji i znieważania. Wolność nie oznacza robienia wszystkiego, co mi się żywnie podoba. Ona się kończy tam, gdzie zaczyna się naruszanie czyjejś godności.

To tyle w temacie.

Zawsze możesz napisać skargę na mnie do redaktora naczelnego, Krzysztofa Wiejaka.

Jego email znajdziesz na stronie.

rozwiń
Avatar
Gość / 21 grudnia 2015 o 10:45
0
Ludzie niektórzy to hieny , wszystko zrobią dla pieniędzy !
Avatar
Gość / 20 grudnia 2015 o 09:57
0

Przecież od tego tu jestem. Usunełam post łamiący regulamin, i tyle.

Zapomoinasz o WOLNOśCI SŁOWA....

Najlepiej zmień robote na inna! i TYLE!!!

Avatar
Gość / 19 grudnia 2015 o 19:51
0
Dlaczego dochodzi swoich praw dopiero teraz? Przecież 10 lat temu był już pełnoletni. Moje podstawowe pytanie. Czy pokrzywdzony pracuje?
Avatar
gość / 19 grudnia 2015 o 18:49
0

"Dobroć" księży tak skutecznie mnie zmieniła, że zacząłem uczęszczać na nabożeństwa do Zielonoświątkowców - tam przynajmniej nikt nikogo nie okłamuje. Kościół rzymskoKatolicki to zgraja kłamców ! Precz z nimi ! Idiota (ksiądz RzymskoKatolicki) oszukał moją rodzinę !!!

Avatar
Gość / 19 grudnia 2015 o 18:35
0

Może sędzia też uwzględnił zdolności bioenergoterapeutyczne kolejnego księdza?  :lol:  :lol:  :lol:

"Poseł PiS Stanisław Piotrowicz działał w PZPR i będąc prokuratorem oskarżał działacza "Solidarności" z Jasła. W rodzinnych stronach parlamentarzysty w kontekście jego życiorysu mówi się jednak o czymś jeszcze – o kontrowersyjnej postawie w jednej ze spraw prowadzonych już po upadku komuny. W 2001 roku to właśnie Piotrowicz, wówczas szef Prokuratury Rejonowej w Krośnie, oczyścił z zarzutów księdza pedofila z Tylawy. Stwierdził, że ksiądz dotykał dotykał dziewczynki, bo miał "zdolności bioenergoterapeutyczne"… "

Może sędzia też uwzględnił zdolności bioenergoterapeutyczne kolejnego księdza?  :lol:  :lol:  :lol:

"Poseł PiS Stanisław Piotrowicz działał w PZPR i będąc prokuratorem oskarżał działacza "Solidarności" z Jasła. W rodzinnych stronach parlamentarzysty w kontekście jego życiorysu mówi się jednak o czymś jeszcze – o kontrowersyjnej po... rozwiń

Avatar
Gość / 19 grudnia 2015 o 18:27
0

Skoro nie ma wyroku skazującego - ksiądz jest niewinny! Brak dowodów winy, mamy słowo przeciw słowu, a to za mało, by kogoś oskarżyć i skazać. Istnieje też domniemanie niewinności. Na jakiej zatem podstawie sąd miał zasądzić "odszkodowanie"?!

W sprawach o gwałt czy molestowanie raczej trudno o świadków, a mimo to wyroki zapadają.

Chyba nie wyobrażasz sobie, pedofil zaprasza dzieciaka, a tak przy okazji jakiegoś świadka?

W tego typu sprawach są pewne poszlaki czasami dowody.Trzeba przyznać, że czasami zdarzają się też naciągacze.

Nie znam sprawy więc nie ferują wyroku niewinny lub winny.

W sprawach o gwałt czy molestowanie raczej trudno o świadków, a mimo to wyroki zapadają.

Chyba nie wyobrażasz sobie, pedofil zaprasza dzieciaka, a tak przy okazji jakiegoś świadka?

W tego typu sprawach są pewne poszlaki czasami dowody.Trzeba przyznać, że czasami zdarzają się też naciągacze.

Nie znam sprawy więc nie ferują wyroku niewinny lub winny.

rozwiń
Avatar
folkatka / 19 grudnia 2015 o 11:45
0

Do pewnego gościa, wielce oburzonego tym, ze usuwam jego komentarze.

Naucz się wyrażać swoje opinie w cywilizowany sposob, to nie bedą usuwane.

Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 21:24
0
Dziwne to wszystkie - po tylu latach
Avatar
Polak pierwszego sortu ... / 21 grudnia 2015 o 21:52
0

..ohydne ataki na naszych ukochanych duchownych wpisują się w antyklerykalną politykę wrogów Polski. Ksiądz profesor na pewno chciał pokazać (kilkakrotnie) chłopcu czego należy się wystrzegać w kontaktach z innymi duszpasterzami. Nie ma więc mowy o jakimś gwałcie, ale lekcji poglądowej! W ostateczności jest pedagogiem ....

Avatar
folkatka / 21 grudnia 2015 o 13:50
0

Zapomoinasz o WOLNOśCI SŁOWA....

Najlepiej zmień robote na inna! i TYLE!!!

 Widzisz, wolność słowa ma swoje granice, a są nimi - chamstwo, wulgarność, że wspomnę tylko część z nich - to dlatego na tym forum jest regulamin i ja jestem od jego przestrzegania. Wolność slowa nie moze usprawiedliwiać agresji i znieważania. Wolność nie oznacza robienia wszystkiego, co mi się żywnie podoba. Ona się kończy tam, gdzie zaczyna się naruszanie czyjejś godności.

To tyle w temacie.

Zawsze możesz napisać skargę na mnie do redaktora naczelnego, Krzysztofa Wiejaka.

Jego email znajdziesz na stronie.

 Widzisz, wolność słowa ma swoje granice, a są nimi - chamstwo, wulgarność, że wspomnę tylko część z nich - to dlatego na tym forum jest regulamin i ja jestem od jego przestrzegania. Wolność slowa nie moze usprawiedliwiać agresji i znieważania. Wolność nie oznacza robienia wszystkiego, co mi się żywnie podoba. Ona się kończy tam, gdzie zaczyna się naruszanie czyjejś godności.

To tyle w temacie.

Zawsze możesz napisać skargę na mnie do redaktora naczelnego, Krzysztofa Wiejaka.

Jego email znajdziesz na stronie.

rozwiń
Avatar
Gość / 21 grudnia 2015 o 10:45
0
Ludzie niektórzy to hieny , wszystko zrobią dla pieniędzy !
Avatar
Gość / 20 grudnia 2015 o 09:57
0

Przecież od tego tu jestem. Usunełam post łamiący regulamin, i tyle.

Zapomoinasz o WOLNOśCI SŁOWA....

Najlepiej zmień robote na inna! i TYLE!!!

Avatar
Gość / 19 grudnia 2015 o 19:51
0
Dlaczego dochodzi swoich praw dopiero teraz? Przecież 10 lat temu był już pełnoletni. Moje podstawowe pytanie. Czy pokrzywdzony pracuje?
Avatar
gość / 19 grudnia 2015 o 18:49
0

"Dobroć" księży tak skutecznie mnie zmieniła, że zacząłem uczęszczać na nabożeństwa do Zielonoświątkowców - tam przynajmniej nikt nikogo nie okłamuje. Kościół rzymskoKatolicki to zgraja kłamców ! Precz z nimi ! Idiota (ksiądz RzymskoKatolicki) oszukał moją rodzinę !!!

Avatar
Gość / 19 grudnia 2015 o 18:35
0

Może sędzia też uwzględnił zdolności bioenergoterapeutyczne kolejnego księdza?  :lol:  :lol:  :lol:

"Poseł PiS Stanisław Piotrowicz działał w PZPR i będąc prokuratorem oskarżał działacza "Solidarności" z Jasła. W rodzinnych stronach parlamentarzysty w kontekście jego życiorysu mówi się jednak o czymś jeszcze – o kontrowersyjnej postawie w jednej ze spraw prowadzonych już po upadku komuny. W 2001 roku to właśnie Piotrowicz, wówczas szef Prokuratury Rejonowej w Krośnie, oczyścił z zarzutów księdza pedofila z Tylawy. Stwierdził, że ksiądz dotykał dotykał dziewczynki, bo miał "zdolności bioenergoterapeutyczne"… "

Może sędzia też uwzględnił zdolności bioenergoterapeutyczne kolejnego księdza?  :lol:  :lol:  :lol:

"Poseł PiS Stanisław Piotrowicz działał w PZPR i będąc prokuratorem oskarżał działacza "Solidarności" z Jasła. W rodzinnych stronach parlamentarzysty w kontekście jego życiorysu mówi się jednak o czymś jeszcze – o kontrowersyjnej po... rozwiń

Avatar
Gość / 19 grudnia 2015 o 18:27
0

Skoro nie ma wyroku skazującego - ksiądz jest niewinny! Brak dowodów winy, mamy słowo przeciw słowu, a to za mało, by kogoś oskarżyć i skazać. Istnieje też domniemanie niewinności. Na jakiej zatem podstawie sąd miał zasądzić "odszkodowanie"?!

W sprawach o gwałt czy molestowanie raczej trudno o świadków, a mimo to wyroki zapadają.

Chyba nie wyobrażasz sobie, pedofil zaprasza dzieciaka, a tak przy okazji jakiegoś świadka?

W tego typu sprawach są pewne poszlaki czasami dowody.Trzeba przyznać, że czasami zdarzają się też naciągacze.

Nie znam sprawy więc nie ferują wyroku niewinny lub winny.

W sprawach o gwałt czy molestowanie raczej trudno o świadków, a mimo to wyroki zapadają.

Chyba nie wyobrażasz sobie, pedofil zaprasza dzieciaka, a tak przy okazji jakiegoś świadka?

W tego typu sprawach są pewne poszlaki czasami dowody.Trzeba przyznać, że czasami zdarzają się też naciągacze.

Nie znam sprawy więc nie ferują wyroku niewinny lub winny.

rozwiń
Avatar
folkatka / 19 grudnia 2015 o 11:45
0

Do pewnego gościa, wielce oburzonego tym, ze usuwam jego komentarze.

Naucz się wyrażać swoje opinie w cywilizowany sposob, to nie bedą usuwane.

Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 21:24
0
Dziwne to wszystkie - po tylu latach
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 16 9

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 13 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 4

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 2

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 472 40

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 8 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 17 9

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery 3 0

W piątkowe południe dyżurny łukowskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o młodym mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że chce ukraść rower. Zawiadamiający opisując jego wygląd, informował dyżurnego o trasie ucieczki młodzieńca.

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje 19 7

Rozpoczęła się przebudowa drogi Krężnica Jara - Strzeszkowice w powiecie lubelskim. To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych przez samorząd powiatowy w ramach megaprojektu drogowego, w którym biorą udział także pozostałe powiaty ziemskie województwa lubelskiego.

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]
16 lipca 2018, 17:30

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
film

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 6 4

W ostatnim meczu mistrzostw świata w Rosji Francja gra na Łużnikach z Moskwie z Chorwacją. Czy powtórzy wynik sprzed 20 lat, czy po raz pierwszy złoto zdobędzie zespół z Bałkanów?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport? 0 5

Tradycyjnie już okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu w punktach paszportowych. Wiele osób dopiero tuż przed planowanym urlopem zdaje sobie sprawę, że ma nieważny paszport. Dlatego warto sprawdzić termin ważności naszego paszportu. Tylko w czerwcu br. wydano prawie 215 tys. nowych paszportów, a w całym pierwszym półroczu 2018 r. aż 977 tys. dokumentów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!