Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 marca 2021 r.
19:04

Ostatni „wyklęty” bez swojej ulicy? Młodzieżówka partii Razem nie chce upamiętniać Józefa Franczaka

211 42 A A

Zmiany nazwy ulicy Józefa Franczaka „Lalka” chcą członkowie młodzieżówki partii Razem. – Nie zgadzamy się na takie gloryfikowanie i nagradzanie antysemityzmu oraz zbrodni – tłumaczą, powołując się na niedawną publikację naukową o najdłużej ukrywającym się „żołnierzu wyklętym”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W poniedziałek młodzi działacze złożyli w tej sprawie petycję do Rady Miasta Lublin. Termin był nieprzypadkowy, bo 1 marca obchodzono Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Członkowie lewicowej młodzieżówki proponują zmianę nazwy lubelskiej ulicy upamiętniającej Józefa Franczaka „Lalka”. Mają też propozycję nowej patronki: urodzonej w Lublinie poetki Anny Langfus.

Autorzy petycji powołują się na niedawną publikację dr. Sławomira Poleszaka. Historyk z lubelskiego IPN wysunął w niej tezę, że „Lalek”, mimo dwóch amnestii, nie ujawnił się po II wojnie światowej w obawie przed konsekwencjami za wojenne zbrodnie na Żydach. Naukowiec przytoczył nieznane dotychczas fakty z życia Franczaka, jak udział w strzelaninie, w której zginęło dwóch żydowskich partyzantów, napad na małżeństwo ukrywające Żydów czy wydanie Niemcom żydowskiego krawca. Zalecał przy tym, by do tych informacji, pochodzących z zeznań złożonych funkcjonariuszom milicji czy UB, podchodzić z ostrożnością, gdyż zeznania mogły być wymuszone.

– Nie zgadzamy się na takie gloryfikowanie i nagradzanie antysemityzmu oraz zbrodni. Uważamy, że zło trzeba nazywać złem, morderstwo zaś morderstwem. Józef Franczak pseudonim „Lalek” był mordercą i na ulicę swojego imienia absolutnie nie zasługuje – nie ma wątpliwości Robert Łaskarzewski, działacz Młodych Razem Lubelskie.

– W dzisiejszych czasach niczemu już się nie dziwię. Jednak nie będę walczył – mówi nam krótko Marek Franczak, syn Józefa Franczaka „Lalka”, gdy prosimy go o komentarz do złożonej petycji. W najbliższym czasie będą musieli rozpatrzyć ją lubelscy radni.

– Pomysł jest idiotyczny. Trudno to komentować – nie kryje Piotr Gawryszczak, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości i doktor historii po KUL. – Takie głosy czasami się pojawiają, zwłaszcza w okolicach 1 marca, ale nie po to przeżyliśmy PRL, żeby się w nie wsłuchiwać – dodaje, przekonując, że w opisywanej publikacji znalazły się „wyrwane fragmenty ubeckiego donosu”.

– O nadaniu tej ulicy imienia Józefa Franczaka „Lalka” zdecydowała Rada Miasta na podstawie opinii Zespołu ds. nazewnictwa ulic. Nie przypominam sobie, by ktoś wtedy miał jakieś uwagi – mówi z kolei, także doktor historii, Marcin Nowak z klubu radnych prezydenta Krzysztofa Żuka. I dodaje: – Nie ma postaci kryształowych. Każdy ma na swoim koncie błędy i wydarzenia, które można ocenić negatywnie. Takich postaci nie brakowało w naszej historii.

Ale już klubowy kolega Nowaka, związany z Sojuszem Lewicy Demokratycznej Stanisław Kieroński, ma w tej kwestii odmienne zdanie. – Jeszcze nie będąc radnym, byłem przeciwnikiem nazwania tej ulicy imieniem „Lalka”. Miałem informacje związane z jego zachowaniem w trakcie wojny – mówi Kieroński. – Dziś mamy do czynienia z szantażem patriotycznym, że wszystkich „wyklętych” trzeba czcić. Dziś młodzież dostaje taki obraz, że to tylko dzięki nim wygraliśmy wojnę, że nie było w tym zasługi żołnierzy Armii Krajowej, I czy II Armii Wojska Polskiego, Armii Ludowej czy Batalionów Chłopskich. To spłaszczenie historii na potrzeby określonej polityki historycznej

Kiedy petycja trafi na obrady Rady Miasta, radni zajmą się uznaniem, czy jest ona zasadna. Ich stanowisko w tej sprawie nie będzie jednak wiążące. O zmianie nazwy ulicy trzeba by zdecydować w oddzielnej uchwale.

Józef Franczak „Lalek”

Przed wojną był zawodowym sierżantem Wojska Polskiego. W 1939 r. dostał się do sowieckiej niewoli, z której zbiegł. Podczas okupacji niemieckiej działał w Armii Krajowej na Lubelszczyźnie. Po wejściu Armii Czerwonej został wcielony do 2. Armii Wojska Polskiego. Zdezerterował, zaangażował się w działalność podziemną. Od 1953 r. ukrywał się samotnie. Został zastrzelony w 1963 podczas obławy urządzonej przez funkcjonariuszy bezpieki.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 42

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TECZOWY_ZSL / 2 marca 2021 r. o 21:25
+22
ŁaskarzewskI:  "....„Lalek” był mordercą" -- ZA TE HANIEBNE SŁOWA  RODZINA FRANCZAKA POWINNA LEWAKA POZWAĆ.... !!!!!! I KILKADZIESIĄT MILIONÓW ZADOŚĆUCZYNIENIA ZAŻĄDAĆ.... !!!!
Avatar
VVV / 3 marca 2021 r. o 09:30
+16
Jako historyk, ale i zwykły człowiek, boleję nad tym, że dożyłem czasów, gdy tacy ludzie, jak Pan Łaskarzewski mają czelność prawić o honorze. To właśnie członkowie lewej strony sceny politycznej oddają hołd ludziom na których rękach jest krew. Czy Pan Łaskarzewski zdobyłby się na odwagę stanąć przed dziećmi i wnukami pomordowanych przez komunistów w trakcie i po II wojnie światowej polskich patriotów, aby "złożyć przeprosiny" w imieniu tych, których tak gorąco popiera - czyli dawnych komunistów? Czy wie, że te rodziny przez dziesiątki lat były represjonowane, pozbawiane środków do życia, dzieciom zamykano drzwi wyższych uczelni, itp. Czy Pan Łaskarzewski wie może, jak to jest wychowywać się bez ojca zamordowanego przez komunistów, tylko dlatego, że ten w czasie wojny należał np. do AK, albo chociaż tylko posiadał jakąś wiedzę na temat zbrodni polskich komunistów? Przejmuje mnie zgroza, gdy patrzę na współczesną wyalienowaną na wiedzę oraz ograniczoną do hedonistycznych uciech "młodą inteligencję". Jest mi po prostu przykro, że dożyłem takich czasów..
Jako historyk, ale i zwykły człowiek, boleję nad tym, że dożyłem czasów, gdy tacy ludzie, jak Pan Łaskarzewski mają czelność prawić o honorze. To właśnie członkowie lewej strony sceny politycznej oddają hołd ludziom na których rękach jest krew. Czy Pan Łaskarzewski zdobyłby się na odwagę stanąć przed dziećmi i wnukami pomordowanych przez komunistów w trakcie i po II wojnie światowej polskich patriotów, aby "złożyć przeprosiny" w imieniu tych, których tak gorąco popiera - czyli dawnych komunistów? Czy wie, że te rodziny przez dziesi... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 3 marca 2021 r. o 09:20
+16
lewica... tfu... intelektualne dno.... "Proszę o przeniesienie do jednostki ze składem o niższym poziomie intelektualnym" Tak ojciec komucha cimoszewicza (za-ojroP0sła) "pracował" za komuny. -- WPOLityce.pl/historia/466530-ojciec-cimoszewicza-nie-radzil-sobie-intelektualnie
Avatar
qwerty38 / 2 marca 2021 r. o 20:24
+13
Ten małolat mógłby chociaż przeczytać ten artykuł bo jest w nim jak byk: niczego nie można udowodnić to są tylko plotki. I na podstawie plotek jakiś gów...rza zwołuje konferencje i cytują go media. Cyrk.....
Avatar
TECZOWY_ZSL / 4 marca 2021 r. o 08:19
+11
Miesięczne sprawozdanie "Inspektoratu Puławskiego AK" z V 1943 : "...Oficjalnie istnieją w Poniatowej (...) poza tym istnieją w terenie liczne bandy żydowsko-komunistyczne (...) wieś polska głoduje..... rabują i maltretują bezbronną ludność"
Avatar
TECZOWY_ZSL / 7 marca 2021 r. o 21:41
+8
lewacka młodzieźówka z pod zanaku runy zapewne świetnie wie, kim byli  ich komunistyczni protoplaści ....gen.UB Menasze Grinszpan gen.UB Mojżesz Bobrowicki gen.KBW Dawid Szwarc płk.UB Józef Goldberg płk.UB Izydor Kurc płk.UB Anatol Fejgin płk.UB Leon Ajzef płk.UB Józef Jungman płk.UB Izaak Fleischfarb płk.UB Jan Wołkow kpt.UB Feliks Rosenbaum kpt.UB Markus Kac i inni...
Avatar
TECZOWY_ZSL / 4 marca 2021 r. o 09:04
+8
List konfidenta "Gestapo" Cyrankiewicza odczytany na procesie Rtm Pileckiego:"Gdyby oskarżony zechciał powoływać się na naszą znajomość z Oświęcimia, nie może to zmniejszyć jego winy. Oskarżony Pilecki jest wrogiem Polski Ludowej,jest bardzo szkodliwą jednostką-powinien ponieść najwyższy wymiar kary." PRL w pigułce... tacy są obecni lewacy????
Zapomniałeś dodać, że wyrok naPileckiego wydał Roman Kryże. Tatuś Andrzeja Krzyże, który z kolei skazywał  w stanie wojennym, a potem był uczynnym sędzią PiSdowatym. I taki jest cały PiS. XD
"Oświęcim przy nich to była igraszka" - słowa rtm. Pileckiego katowanego przez UB, a później zamordowanego przez komunistów.... Rtm. Pileckiego torturował  Chimczak. Ten ubecki sadysta aż do śmierci w 2012 dostawał od III RP emeryturę pułkownika.... wyrok śmierci na rotmistrza Pileckiego zapadł nie na sali sądowej, ale w siedzibie Ministerstwa Bezpieczeńśtwa Publicznego. Cały proces był farsą - stalinowską ustawką. Cyrankiewicz nie zająknął się nawet w obronie swojego kolegi z KL AUSCHWITZ, a Bierut (z Lublina) podpisywał gładko wyrok śmierci.  
"Oświęcim przy nich to była igraszka" - słowa rtm. Pileckiego katowanego przez UB, a później zamordowanego przez komunistów.... Rtm. Pileckiego torturował  Chimczak. Ten ubecki sadysta aż do śmierci w 2012 dostawał od III RP emeryturę pułkownika.... wyrok śmierci na rotmistrza Pileckiego zapadł nie na sali sądowej, ale w siedzibie Ministerstwa Bezpieczeńśtwa Publicznego. Cały proces był farsą - stalinowską ustawką. Cyrankiewicz nie zająknął się nawe... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 4 marca 2021 r. o 08:23
+8
Raport WiN, IX 1945: „Na terenie pow. Augustów i Sokółka stwierdzono, iż wszyscy bez wyjątku przebywający tam *ydzi są na usługach NKWD”. Raport AKO-WiN, X 1945: „*ydzi wszyscy są współpracownikami NKWD i UB jako agenci, konfidenci i informatorzy”
Avatar
Wielejebny / 3 marca 2021 r. o 08:51
+8
Lewusy niech się zajmą swoimi mordercami. I potomkami zbrodniarzy których wysłali do łełroparlamentu żeby bronili konstytucji buhahaha. Wielcy demokraci się teraz zrobili ,a prawda jest taka że zasługują na rozstrzelanie
Avatar
Ksawyer / 2 marca 2021 r. o 19:11
+7
Jak zwykle, spadkobiercy żydokomuny chcieliby powrotu do czasów prlowskiego zakłamania, zohydzania Niezłomnych.
Avatar
_XD_ / 10 marca 2021 r. o 00:52
+1
lewacka młodzieźówka z pod zanaku runy zapewne świetnie wie, kim byli       ich komunistyczni protoplaści   ....gen.UB Menasze Grinszpan gen.UB Mojżesz Bobrowicki gen.KBW Dawid Szwarc płk.UB Józef Goldberg płk.UB Izydor Kurc płk.UB Anatol Fejgin płk.UB Leon Ajzef płk.UB Józef Jungman płk.UB Izaak Fleischfarb płk.UB Jan Wołkow kpt.UB Feliks Rosenbaum kpt.UB Markus Kac i inni...
Nikogo nie interesuje twoje drzewo genealogiczne. DO BUDY TROLLU!
Wylazłeś z budy? Po co? I tak się ciebie nikt nie boi.
 Już sobie zrobiłeś lewatywę? XD
 Już sobie zrobiłeś lewatywę? XD rozwiń
Avatar
poker / 9 marca 2021 r. o 20:54
+2
lewacka młodzieźówka z pod zanaku runy zapewne świetnie wie, kim byli       ich komunistyczni protoplaści    ....gen.UB Menasze Grinszpan gen.UB Mojżesz Bobrowicki gen.KBW Dawid Szwarc płk.UB Józef Goldberg płk.UB Izydor Kurc płk.UB Anatol Fejgin płk.UB Leon Ajzef płk.UB Józef Jungman płk.UB Izaak Fleischfarb płk.UB Jan Wołkow kpt.UB Feliks Rosenbaum kpt.UB Markus Kac i inni...
Nikogo nie interesuje twoje drzewo genealogiczne. DO BUDY TROLLU!
 Wylazłeś z budy? Po co? I tak się ciebie nikt nie boi.
Avatar
_XD_ / 9 marca 2021 r. o 19:58
0
lewacka młodzieźówka z pod zanaku runy zapewne świetnie wie, kim byli       ich komunistyczni protoplaści     ....gen.UB Menasze Grinszpan gen.UB Mojżesz Bobrowicki gen.KBW Dawid Szwarc płk.UB Józef Goldberg płk.UB Izydor Kurc płk.UB Anatol Fejgin płk.UB Leon Ajzef płk.UB Józef Jungman płk.UB Izaak Fleischfarb płk.UB Jan Wołkow kpt.UB Feliks Rosenbaum kpt.UB Markus Kac i inni...
 Nikogo nie interesuje twoje drzewo genealogiczne. DO BUDY TROLLU!
Avatar
___K___ / 8 marca 2021 r. o 08:41
+2
lewacka młodzieźówka z pod zanaku runy zapewne świetnie wie, kim byli       ich komunistyczni protoplaści     ....gen.UB Menasze Grinszpan gen.UB Mojżesz Bobrowicki gen.KBW Dawid Szwarc płk.UB Józef Goldberg płk.UB Izydor Kurc płk.UB Anatol Fejgin płk.UB Leon Ajzef płk.UB Józef Jungman płk.UB Izaak Fleischfarb płk.UB Jan Wołkow kpt.UB Feliks Rosenbaum kpt.UB Markus Kac i inni...
Jak z ciebie taki Polak, jaką polszczyzną się posługujesz, to ja mam w *** takich debilnych patriotów.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 7 marca 2021 r. o 21:41
+8
lewacka młodzieźówka z pod zanaku runy zapewne świetnie wie, kim byli  ich komunistyczni protoplaści ....gen.UB Menasze Grinszpan gen.UB Mojżesz Bobrowicki gen.KBW Dawid Szwarc płk.UB Józef Goldberg płk.UB Izydor Kurc płk.UB Anatol Fejgin płk.UB Leon Ajzef płk.UB Józef Jungman płk.UB Izaak Fleischfarb płk.UB Jan Wołkow kpt.UB Feliks Rosenbaum kpt.UB Markus Kac i inni...
Avatar
_XD_ / 7 marca 2021 r. o 09:00
-2
"Od połowy 1942 aż do wejścia wojsk sowieckich w lipcu 1944 w okolicach Dęblina i Ryk przewinęło się około dwudziestu sowieckich , "polskich" i żydowskich oddziałów leśnych, prowadząc intensywną działalność rabunkową, dywersyjną i wywiadowczą na rzecz armii sowieckiej i NKWD, dokonując mordów na ludziach pollskiego podziemia niepodległościowego i nieposłusznych im osobach cywilnych." - ciekawe, czy młodzież wie kto i z kim walczył w czasie wojny i tuż po niej?
Po co mieszasz czasy wojenne z powojennymi? Myślisz, że nikt się nie zorientuje?
22 sierpinia 1964: " Trzeba było czasu i wiele pracy wychowawczej, żeby nasze społeczeństwo uznało, że Orlik i jemu podobni zrobili wiele krzywdy całemu narodowi, że droga obrana przez naszą partię była jedyna i słuszna.
 Jako żywo cytat z kaczyńskiego, czy innego morawieckiego
 Jako żywo cytat z kaczyńskiego, czy innego morawieckiego rozwiń
Avatar
poker / 6 marca 2021 r. o 20:48
+2
"Od połowy 1942 aż do wejścia wojsk sowieckich w lipcu 1944 w okolicach Dęblina i Ryk przewinęło się około dwudziestu sowieckich , "polskich" i żydowskich oddziałów leśnych, prowadząc intensywną działalność rabunkową, dywersyjną i wywiadowczą na rzecz armii sowieckiej i NKWD, dokonując mordów na ludziach pollskiego podziemia niepodległościowego i nieposłusznych im osobach cywilnych." - ciekawe, czy młodzież wie kto i z kim walczył w czasie wojny i tuż po niej?
Po co mieszasz czasy wojenne z powojennymi? Myślisz, że nikt się nie zorientuje?
 22 sierpinia 1964: " Trzeba było czasu i wiele pracy wychowawczej, żeby nasze społeczeństwo uznało, że Orlik i jemu podobni zrobili wiele krzywdy całemu narodowi, że droga obrana przez naszą partię była jedyna i słuszna. 
 22 sierpinia 1964: " Trzeba było czasu i wiele pracy wychowawczej, żeby nasze społeczeństwo uznało, że Orlik i jemu podobni zrobili wiele krzywdy całemu narodowi, że droga obrana przez naszą partię była jedyna i słuszna.  rozwiń
Avatar
___K___ / 5 marca 2021 r. o 07:48
-4
"Od połowy 1942 aż do wejścia wojsk sowieckich w lipcu 1944 w okolicach Dęblina i Ryk przewinęło się około dwudziestu sowieckich , "polskich" i żydowskich oddziałów leśnych, prowadząc intensywną działalność rabunkową, dywersyjną i wywiadowczą na rzecz armii sowieckiej i NKWD, dokonując mordów na ludziach pollskiego podziemia niepodległościowego i nieposłusznych im osobach cywilnych." - ciekawe, czy młodzież wie kto i z kim walczył w czasie wojny i tuż po niej?
Po co mieszasz czasy wojenne z powojennymi? Myślisz, że nikt się nie zorientuje?
Po co mieszasz czasy wojenne z powojennymi? Myślisz, że nikt się nie zorientuje? rozwiń
Avatar
_XD_ / 5 marca 2021 r. o 05:48
+3
"Od połowy 1942 aż do wejścia wojsk sowieckich w lipcu 1944 w okolicach Dęblina i Ryk przewinęło się około dwudziestu sowieckich , "polskich" i żydowskich oddziałów leśnych, prowadząc intensywną działalność rabunkową, dywersyjną i wywiadowczą na rzecz armii sowieckiej i NKWD, dokonując mordów na ludziach pollskiego podziemia niepodległościowego i nieposłusznych im osobach cywilnych." - ciekawe, czy młodzież wie kto i z kim walczył w czasie wojny i tuż po niej?
 Dlaczego polskich wziąłeś w cudzysłów? Sądzisz, że Polak nie może być komunistą? A wiesz ile oddziałów AK siedziało po lasach i okradało... o przepraszam, dokonywało rekwizycji w okolicznych wioskach, a niechętnych im chłopów "karali za kolaborację"?
 Dlaczego polskich wziąłeś w cudzysłów? Sądzisz, że Polak nie może być komunistą? A wiesz ile oddziałów AK siedziało po lasach i okradało... o przepraszam, dokonywało rekwizycji w okolicznych wioskach, a niechętnych im chłopów "karali za kolaborację"? rozwiń
Avatar
poker / 4 marca 2021 r. o 20:15
-2
"Od połowy 1942 aż do wejścia wojsk sowieckich w lipcu 1944 w okolicach Dęblina i Ryk przewinęło się około dwudziestu sowieckich , "polskich" i żydowskich oddziałów leśnych, prowadząc intensywną działalność rabunkową, dywersyjną i wywiadowczą na rzecz armii sowieckiej i NKWD, dokonując mordów na ludziach pollskiego podziemia niepodległościowego i nieposłusznych im osobach cywilnych." - ciekawe, czy młodzież wie kto i z kim walczył w czasie wojny i tuż po niej?
Zobacz wszystkie komentarze 42

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 22 kwietnia 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 22 kwietnia 2021 r.

Warsztaty malarskie "Lublin, którego już nie ma"
23 kwietnia 2021, 17:00

Warsztaty malarskie "Lublin, którego już nie ma"

W ramach projektu "Lublin do odkrycia 2021" Fundacja Szpilka zaprasza na warsztaty malarskie online, które odbędą się 23 kwietnia o godz. 17.

Żużlowy Motor Lublin nie może narzekać na biedę. Ma wsparcie sponsorów, miasta i marszałka

Żużlowy Motor Lublin nie może narzekać na biedę. Ma wsparcie sponsorów, miasta i marszałka

Wpływy z dnia meczowego póki co nie zasilą klubowego budżetu. Jednak żużlowcy Motoru Lublin nie narzekają na biedę – grono sponsorów jest duże, a swoje dokładają również miasto i województwo.

Jacek Fiedeń nie jest już trenerem Orląt Spomlek

Jacek Fiedeń nie jest już trenerem Orląt Spomlek

Niespodziewana decyzja działaczy z Radzynia Podlaskiego. Orlęta Spomlek podziękowały za współpracę Jackowi Fiedeniowi. Doświadczony szkoleniowiec pracę z drużyną biało-zielonych rozpoczął w październiku.

Chełmianka – Wisła Puławy 0:0. Hit bez bramek
film

Chełmianka – Wisła Puławy 0:0. Hit bez bramek

Ciekawie zapowiadający się mecz w Chełmie zakończył się bezbramkowym remisem. A to oznacza, że po raz pierwszy w tym roku Wisła Puławy musiała się pogodzić ze stratą punktów. Obie drużyny mogły jednak pokusić się o gole i przechylić szalę na swoją stronę.

Jednego dnia szpital w Puławach zaszczepił aż 600 osób. Żadna dawka się nie zmarnowała

Jednego dnia szpital w Puławach zaszczepił aż 600 osób. Żadna dawka się nie zmarnowała

Punkty szczepień przeciwko COVID-19 w województwie lubelskim nabierają rozpędu. Już szczepią lub w najbliższych dniach zaczną szczepić znacznie więcej pacjentów niż do tej pory.

Zgłoszenia do turnieju "Witaj Majowa Jutrzenko" w Puławach

Zgłoszenia do turnieju "Witaj Majowa Jutrzenko" w Puławach

Puławski Ośrodek Kultury Dom Chemika zaprasza do udziału w XVI edycji Puławskiego Turnieju Recytacji, Muzyki i Pieśni Narodowych "Witaj Majowa Jutrzenko". Zgłoszenia przyjmowane są do 6 maja.

Sokół Sieniawa – Lewart Lubartów 0:1. Niespodziewanie, ale bardzo cenne punkty

Sokół Sieniawa – Lewart Lubartów 0:1. Niespodziewanie, ale bardzo cenne punkty

Bardzo miłą niespodziankę swoim kibicom sprawili w środę piłkarze Lewartu. Podopieczni Tomasza Bednaruka pokonali w Sieniawie wicelidera tabeli 1:0. Zwycięską bramkę w doliczonym czasie gry zdobył Joe Dearman. To drugie zwycięstwo z rzędu ekipy z Lubartowa.

Biała Podlaska. Nie wszystkie szkoły chciały pojemniki na nakrętki. "Smuci nas to"

Biała Podlaska. Nie wszystkie szkoły chciały pojemniki na nakrętki. "Smuci nas to"

Stowarzyszenie Biała Samorządowa kontynuuje rozdawanie pojemników na plastikowe nakrętki. – Niektóre szkoły nam odmówiły – dziwią się radni. Takie pojemniki przekazuje też placówkom prezydent.

Granit Bychawa – Avia Świdnik 0:4. Awans do finału w dobrym stylu

Granit Bychawa – Avia Świdnik 0:4. Awans do finału w dobrym stylu

Piłkarze Łukasza Gieresza świetnie radzili sobie w lidze, dlatego z optymizmem czekali na starcie w okręgowym Pucharze Polski z Avią. Świdniczanie pokazali jednak, że różnica między III, a IV ligą jest duża. Goście bez większych problemów pokonali rywali 4:0. Dzięki temu w finale zmierzą się z Wisłą Puławy.

Lubelskie. Od poniedziałku wielkie strzyżenie i powrót najmłodszych uczniów do szkół

Lubelskie. Od poniedziałku wielkie strzyżenie i powrót najmłodszych uczniów do szkół

Lubelskie jest wśród 11 województw, w których od najbliższego poniedziałku zostaną poluzowane obostrzenia. Będzie można pójść do fryzjera i kosmetyczki, a najmłodsi uczniowie wrócą do nauki hybrydowej.

Stal Kraśnik – KS Wiązownica 1:2. Porażka na własne życzenie
film

Stal Kraśnik – KS Wiązownica 1:2. Porażka na własne życzenie

Ta porażka może piłkarzy Stali słono kosztować. Kraśniczanie prowadzili w meczu o sześć punktów z KS Wiązownica 1:0, a od 37 minuty grali w przewadze liczebnej. Mimo to po przerwie stracili dwie bramki i przegrali 1:2.

Centrum handlowe w Lublinie pod nową marką. Takie miejsca wygrywają w pandemii

Centrum handlowe w Lublinie pod nową marką. Takie miejsca wygrywają w pandemii

Zmiany w Parku Handlowym Tatary. Na razie tylko kolorystyczne, bo teraz sklepy działać będą pod nazwą STOP-SHOP. Nowy właściciel miejsca podkreśla, że w trakcie epidemii popularność parków handlowych rośnie. Wygrywają, bo... sklepy mają oddzielne wejścia.

Asfaltowe boisko czy zieleń między blokami? Nie wszystkim zwycięski projekt się spodobał
ALARM 24
galeria

Asfaltowe boisko czy zieleń między blokami? Nie wszystkim zwycięski projekt się spodobał

Asfaltowe boisko pomiędzy blokami przy ulicami Okulickiego a Norwida w Świdniku miało zamienić się w zielony teren z miejscami do wypoczynku. Zdecydowały o tym 422 osoby, które oddały swój głos właśnie na ten projekt budżetu obywatelskiego. Tyle, że nie wszystkim mieszkańcom zmiany się spodobały.

Nowe znaki drogowe pojawią się w Lublinie

Nowe znaki drogowe pojawią się w Lublinie

Znaki ostrzegające przed jeżami pojawią się przy lubelskich ulicach. Ich montaż zleca Urząd Miasta, który prosi mieszkańców o wskazanie miejsc, gdzie należy ustawić takie tablice.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.