Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 marca 2021 r.
19:04

Ostatni „wyklęty” bez swojej ulicy? Młodzieżówka partii Razem nie chce upamiętniać Józefa Franczaka

211 42 A A

Zmiany nazwy ulicy Józefa Franczaka „Lalka” chcą członkowie młodzieżówki partii Razem. – Nie zgadzamy się na takie gloryfikowanie i nagradzanie antysemityzmu oraz zbrodni – tłumaczą, powołując się na niedawną publikację naukową o najdłużej ukrywającym się „żołnierzu wyklętym”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W poniedziałek młodzi działacze złożyli w tej sprawie petycję do Rady Miasta Lublin. Termin był nieprzypadkowy, bo 1 marca obchodzono Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Członkowie lewicowej młodzieżówki proponują zmianę nazwy lubelskiej ulicy upamiętniającej Józefa Franczaka „Lalka”. Mają też propozycję nowej patronki: urodzonej w Lublinie poetki Anny Langfus.

Autorzy petycji powołują się na niedawną publikację dr. Sławomira Poleszaka. Historyk z lubelskiego IPN wysunął w niej tezę, że „Lalek”, mimo dwóch amnestii, nie ujawnił się po II wojnie światowej w obawie przed konsekwencjami za wojenne zbrodnie na Żydach. Naukowiec przytoczył nieznane dotychczas fakty z życia Franczaka, jak udział w strzelaninie, w której zginęło dwóch żydowskich partyzantów, napad na małżeństwo ukrywające Żydów czy wydanie Niemcom żydowskiego krawca. Zalecał przy tym, by do tych informacji, pochodzących z zeznań złożonych funkcjonariuszom milicji czy UB, podchodzić z ostrożnością, gdyż zeznania mogły być wymuszone.

– Nie zgadzamy się na takie gloryfikowanie i nagradzanie antysemityzmu oraz zbrodni. Uważamy, że zło trzeba nazywać złem, morderstwo zaś morderstwem. Józef Franczak pseudonim „Lalek” był mordercą i na ulicę swojego imienia absolutnie nie zasługuje – nie ma wątpliwości Robert Łaskarzewski, działacz Młodych Razem Lubelskie.

– W dzisiejszych czasach niczemu już się nie dziwię. Jednak nie będę walczył – mówi nam krótko Marek Franczak, syn Józefa Franczaka „Lalka”, gdy prosimy go o komentarz do złożonej petycji. W najbliższym czasie będą musieli rozpatrzyć ją lubelscy radni.

– Pomysł jest idiotyczny. Trudno to komentować – nie kryje Piotr Gawryszczak, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości i doktor historii po KUL. – Takie głosy czasami się pojawiają, zwłaszcza w okolicach 1 marca, ale nie po to przeżyliśmy PRL, żeby się w nie wsłuchiwać – dodaje, przekonując, że w opisywanej publikacji znalazły się „wyrwane fragmenty ubeckiego donosu”.

– O nadaniu tej ulicy imienia Józefa Franczaka „Lalka” zdecydowała Rada Miasta na podstawie opinii Zespołu ds. nazewnictwa ulic. Nie przypominam sobie, by ktoś wtedy miał jakieś uwagi – mówi z kolei, także doktor historii, Marcin Nowak z klubu radnych prezydenta Krzysztofa Żuka. I dodaje: – Nie ma postaci kryształowych. Każdy ma na swoim koncie błędy i wydarzenia, które można ocenić negatywnie. Takich postaci nie brakowało w naszej historii.

Ale już klubowy kolega Nowaka, związany z Sojuszem Lewicy Demokratycznej Stanisław Kieroński, ma w tej kwestii odmienne zdanie. – Jeszcze nie będąc radnym, byłem przeciwnikiem nazwania tej ulicy imieniem „Lalka”. Miałem informacje związane z jego zachowaniem w trakcie wojny – mówi Kieroński. – Dziś mamy do czynienia z szantażem patriotycznym, że wszystkich „wyklętych” trzeba czcić. Dziś młodzież dostaje taki obraz, że to tylko dzięki nim wygraliśmy wojnę, że nie było w tym zasługi żołnierzy Armii Krajowej, I czy II Armii Wojska Polskiego, Armii Ludowej czy Batalionów Chłopskich. To spłaszczenie historii na potrzeby określonej polityki historycznej

Kiedy petycja trafi na obrady Rady Miasta, radni zajmą się uznaniem, czy jest ona zasadna. Ich stanowisko w tej sprawie nie będzie jednak wiążące. O zmianie nazwy ulicy trzeba by zdecydować w oddzielnej uchwale.

Józef Franczak „Lalek”

Przed wojną był zawodowym sierżantem Wojska Polskiego. W 1939 r. dostał się do sowieckiej niewoli, z której zbiegł. Podczas okupacji niemieckiej działał w Armii Krajowej na Lubelszczyźnie. Po wejściu Armii Czerwonej został wcielony do 2. Armii Wojska Polskiego. Zdezerterował, zaangażował się w działalność podziemną. Od 1953 r. ukrywał się samotnie. Został zastrzelony w 1963 podczas obławy urządzonej przez funkcjonariuszy bezpieki.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 42

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TECZOWY_ZSL / 2 marca 2021 r. o 21:25
+22
ŁaskarzewskI:  "....„Lalek” był mordercą" -- ZA TE HANIEBNE SŁOWA  RODZINA FRANCZAKA POWINNA LEWAKA POZWAĆ.... !!!!!! I KILKADZIESIĄT MILIONÓW ZADOŚĆUCZYNIENIA ZAŻĄDAĆ.... !!!!
Avatar
VVV / 3 marca 2021 r. o 09:30
+16
Jako historyk, ale i zwykły człowiek, boleję nad tym, że dożyłem czasów, gdy tacy ludzie, jak Pan Łaskarzewski mają czelność prawić o honorze. To właśnie członkowie lewej strony sceny politycznej oddają hołd ludziom na których rękach jest krew. Czy Pan Łaskarzewski zdobyłby się na odwagę stanąć przed dziećmi i wnukami pomordowanych przez komunistów w trakcie i po II wojnie światowej polskich patriotów, aby "złożyć przeprosiny" w imieniu tych, których tak gorąco popiera - czyli dawnych komunistów? Czy wie, że te rodziny przez dziesiątki lat były represjonowane, pozbawiane środków do życia, dzieciom zamykano drzwi wyższych uczelni, itp. Czy Pan Łaskarzewski wie może, jak to jest wychowywać się bez ojca zamordowanego przez komunistów, tylko dlatego, że ten w czasie wojny należał np. do AK, albo chociaż tylko posiadał jakąś wiedzę na temat zbrodni polskich komunistów? Przejmuje mnie zgroza, gdy patrzę na współczesną wyalienowaną na wiedzę oraz ograniczoną do hedonistycznych uciech "młodą inteligencję". Jest mi po prostu przykro, że dożyłem takich czasów..
Jako historyk, ale i zwykły człowiek, boleję nad tym, że dożyłem czasów, gdy tacy ludzie, jak Pan Łaskarzewski mają czelność prawić o honorze. To właśnie członkowie lewej strony sceny politycznej oddają hołd ludziom na których rękach jest krew. Czy Pan Łaskarzewski zdobyłby się na odwagę stanąć przed dziećmi i wnukami pomordowanych przez komunistów w trakcie i po II wojnie światowej polskich patriotów, aby "złożyć przeprosiny" w imieniu tych, których tak gorąco popiera - czyli dawnych komunistów? Czy wie, że te rodziny przez dziesi... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 3 marca 2021 r. o 09:20
+16
lewica... tfu... intelektualne dno.... "Proszę o przeniesienie do jednostki ze składem o niższym poziomie intelektualnym" Tak ojciec komucha cimoszewicza (za-ojroP0sła) "pracował" za komuny. -- WPOLityce.pl/historia/466530-ojciec-cimoszewicza-nie-radzil-sobie-intelektualnie
Avatar
qwerty38 / 2 marca 2021 r. o 20:24
+13
Ten małolat mógłby chociaż przeczytać ten artykuł bo jest w nim jak byk: niczego nie można udowodnić to są tylko plotki. I na podstawie plotek jakiś gów...rza zwołuje konferencje i cytują go media. Cyrk.....
Avatar
TECZOWY_ZSL / 4 marca 2021 r. o 08:19
+11
Miesięczne sprawozdanie "Inspektoratu Puławskiego AK" z V 1943 : "...Oficjalnie istnieją w Poniatowej (...) poza tym istnieją w terenie liczne bandy żydowsko-komunistyczne (...) wieś polska głoduje..... rabują i maltretują bezbronną ludność"
Avatar
TECZOWY_ZSL / 7 marca 2021 r. o 21:41
+8
lewacka młodzieźówka z pod zanaku runy zapewne świetnie wie, kim byli  ich komunistyczni protoplaści ....gen.UB Menasze Grinszpan gen.UB Mojżesz Bobrowicki gen.KBW Dawid Szwarc płk.UB Józef Goldberg płk.UB Izydor Kurc płk.UB Anatol Fejgin płk.UB Leon Ajzef płk.UB Józef Jungman płk.UB Izaak Fleischfarb płk.UB Jan Wołkow kpt.UB Feliks Rosenbaum kpt.UB Markus Kac i inni...
Avatar
TECZOWY_ZSL / 4 marca 2021 r. o 09:04
+8
List konfidenta "Gestapo" Cyrankiewicza odczytany na procesie Rtm Pileckiego:"Gdyby oskarżony zechciał powoływać się na naszą znajomość z Oświęcimia, nie może to zmniejszyć jego winy. Oskarżony Pilecki jest wrogiem Polski Ludowej,jest bardzo szkodliwą jednostką-powinien ponieść najwyższy wymiar kary." PRL w pigułce... tacy są obecni lewacy????
Zapomniałeś dodać, że wyrok naPileckiego wydał Roman Kryże. Tatuś Andrzeja Krzyże, który z kolei skazywał  w stanie wojennym, a potem był uczynnym sędzią PiSdowatym. I taki jest cały PiS. XD
"Oświęcim przy nich to była igraszka" - słowa rtm. Pileckiego katowanego przez UB, a później zamordowanego przez komunistów.... Rtm. Pileckiego torturował  Chimczak. Ten ubecki sadysta aż do śmierci w 2012 dostawał od III RP emeryturę pułkownika.... wyrok śmierci na rotmistrza Pileckiego zapadł nie na sali sądowej, ale w siedzibie Ministerstwa Bezpieczeńśtwa Publicznego. Cały proces był farsą - stalinowską ustawką. Cyrankiewicz nie zająknął się nawet w obronie swojego kolegi z KL AUSCHWITZ, a Bierut (z Lublina) podpisywał gładko wyrok śmierci.  
"Oświęcim przy nich to była igraszka" - słowa rtm. Pileckiego katowanego przez UB, a później zamordowanego przez komunistów.... Rtm. Pileckiego torturował  Chimczak. Ten ubecki sadysta aż do śmierci w 2012 dostawał od III RP emeryturę pułkownika.... wyrok śmierci na rotmistrza Pileckiego zapadł nie na sali sądowej, ale w siedzibie Ministerstwa Bezpieczeńśtwa Publicznego. Cały proces był farsą - stalinowską ustawką. Cyrankiewicz nie zająknął się nawe... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 4 marca 2021 r. o 08:23
+8
Raport WiN, IX 1945: „Na terenie pow. Augustów i Sokółka stwierdzono, iż wszyscy bez wyjątku przebywający tam *ydzi są na usługach NKWD”. Raport AKO-WiN, X 1945: „*ydzi wszyscy są współpracownikami NKWD i UB jako agenci, konfidenci i informatorzy”
Avatar
Wielejebny / 3 marca 2021 r. o 08:51
+8
Lewusy niech się zajmą swoimi mordercami. I potomkami zbrodniarzy których wysłali do łełroparlamentu żeby bronili konstytucji buhahaha. Wielcy demokraci się teraz zrobili ,a prawda jest taka że zasługują na rozstrzelanie
Avatar
Ksawyer / 2 marca 2021 r. o 19:11
+7
Jak zwykle, spadkobiercy żydokomuny chcieliby powrotu do czasów prlowskiego zakłamania, zohydzania Niezłomnych.
Avatar
_XD_ / 10 marca 2021 r. o 00:52
+1
lewacka młodzieźówka z pod zanaku runy zapewne świetnie wie, kim byli       ich komunistyczni protoplaści   ....gen.UB Menasze Grinszpan gen.UB Mojżesz Bobrowicki gen.KBW Dawid Szwarc płk.UB Józef Goldberg płk.UB Izydor Kurc płk.UB Anatol Fejgin płk.UB Leon Ajzef płk.UB Józef Jungman płk.UB Izaak Fleischfarb płk.UB Jan Wołkow kpt.UB Feliks Rosenbaum kpt.UB Markus Kac i inni...
Nikogo nie interesuje twoje drzewo genealogiczne. DO BUDY TROLLU!
Wylazłeś z budy? Po co? I tak się ciebie nikt nie boi.
 Już sobie zrobiłeś lewatywę? XD
 Już sobie zrobiłeś lewatywę? XD rozwiń
Avatar
poker / 9 marca 2021 r. o 20:54
+2
lewacka młodzieźówka z pod zanaku runy zapewne świetnie wie, kim byli       ich komunistyczni protoplaści    ....gen.UB Menasze Grinszpan gen.UB Mojżesz Bobrowicki gen.KBW Dawid Szwarc płk.UB Józef Goldberg płk.UB Izydor Kurc płk.UB Anatol Fejgin płk.UB Leon Ajzef płk.UB Józef Jungman płk.UB Izaak Fleischfarb płk.UB Jan Wołkow kpt.UB Feliks Rosenbaum kpt.UB Markus Kac i inni...
Nikogo nie interesuje twoje drzewo genealogiczne. DO BUDY TROLLU!
 Wylazłeś z budy? Po co? I tak się ciebie nikt nie boi.
Avatar
_XD_ / 9 marca 2021 r. o 19:58
0
lewacka młodzieźówka z pod zanaku runy zapewne świetnie wie, kim byli       ich komunistyczni protoplaści     ....gen.UB Menasze Grinszpan gen.UB Mojżesz Bobrowicki gen.KBW Dawid Szwarc płk.UB Józef Goldberg płk.UB Izydor Kurc płk.UB Anatol Fejgin płk.UB Leon Ajzef płk.UB Józef Jungman płk.UB Izaak Fleischfarb płk.UB Jan Wołkow kpt.UB Feliks Rosenbaum kpt.UB Markus Kac i inni...
 Nikogo nie interesuje twoje drzewo genealogiczne. DO BUDY TROLLU!
Avatar
___K___ / 8 marca 2021 r. o 08:41
+2
lewacka młodzieźówka z pod zanaku runy zapewne świetnie wie, kim byli       ich komunistyczni protoplaści     ....gen.UB Menasze Grinszpan gen.UB Mojżesz Bobrowicki gen.KBW Dawid Szwarc płk.UB Józef Goldberg płk.UB Izydor Kurc płk.UB Anatol Fejgin płk.UB Leon Ajzef płk.UB Józef Jungman płk.UB Izaak Fleischfarb płk.UB Jan Wołkow kpt.UB Feliks Rosenbaum kpt.UB Markus Kac i inni...
Jak z ciebie taki Polak, jaką polszczyzną się posługujesz, to ja mam w *** takich debilnych patriotów.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 7 marca 2021 r. o 21:41
+8
lewacka młodzieźówka z pod zanaku runy zapewne świetnie wie, kim byli  ich komunistyczni protoplaści ....gen.UB Menasze Grinszpan gen.UB Mojżesz Bobrowicki gen.KBW Dawid Szwarc płk.UB Józef Goldberg płk.UB Izydor Kurc płk.UB Anatol Fejgin płk.UB Leon Ajzef płk.UB Józef Jungman płk.UB Izaak Fleischfarb płk.UB Jan Wołkow kpt.UB Feliks Rosenbaum kpt.UB Markus Kac i inni...
Avatar
_XD_ / 7 marca 2021 r. o 09:00
-2
"Od połowy 1942 aż do wejścia wojsk sowieckich w lipcu 1944 w okolicach Dęblina i Ryk przewinęło się około dwudziestu sowieckich , "polskich" i żydowskich oddziałów leśnych, prowadząc intensywną działalność rabunkową, dywersyjną i wywiadowczą na rzecz armii sowieckiej i NKWD, dokonując mordów na ludziach pollskiego podziemia niepodległościowego i nieposłusznych im osobach cywilnych." - ciekawe, czy młodzież wie kto i z kim walczył w czasie wojny i tuż po niej?
Po co mieszasz czasy wojenne z powojennymi? Myślisz, że nikt się nie zorientuje?
22 sierpinia 1964: " Trzeba było czasu i wiele pracy wychowawczej, żeby nasze społeczeństwo uznało, że Orlik i jemu podobni zrobili wiele krzywdy całemu narodowi, że droga obrana przez naszą partię była jedyna i słuszna.
 Jako żywo cytat z kaczyńskiego, czy innego morawieckiego
 Jako żywo cytat z kaczyńskiego, czy innego morawieckiego rozwiń
Avatar
poker / 6 marca 2021 r. o 20:48
+2
"Od połowy 1942 aż do wejścia wojsk sowieckich w lipcu 1944 w okolicach Dęblina i Ryk przewinęło się około dwudziestu sowieckich , "polskich" i żydowskich oddziałów leśnych, prowadząc intensywną działalność rabunkową, dywersyjną i wywiadowczą na rzecz armii sowieckiej i NKWD, dokonując mordów na ludziach pollskiego podziemia niepodległościowego i nieposłusznych im osobach cywilnych." - ciekawe, czy młodzież wie kto i z kim walczył w czasie wojny i tuż po niej?
Po co mieszasz czasy wojenne z powojennymi? Myślisz, że nikt się nie zorientuje?
 22 sierpinia 1964: " Trzeba było czasu i wiele pracy wychowawczej, żeby nasze społeczeństwo uznało, że Orlik i jemu podobni zrobili wiele krzywdy całemu narodowi, że droga obrana przez naszą partię była jedyna i słuszna. 
 22 sierpinia 1964: " Trzeba było czasu i wiele pracy wychowawczej, żeby nasze społeczeństwo uznało, że Orlik i jemu podobni zrobili wiele krzywdy całemu narodowi, że droga obrana przez naszą partię była jedyna i słuszna.  rozwiń
Avatar
___K___ / 5 marca 2021 r. o 07:48
-4
"Od połowy 1942 aż do wejścia wojsk sowieckich w lipcu 1944 w okolicach Dęblina i Ryk przewinęło się około dwudziestu sowieckich , "polskich" i żydowskich oddziałów leśnych, prowadząc intensywną działalność rabunkową, dywersyjną i wywiadowczą na rzecz armii sowieckiej i NKWD, dokonując mordów na ludziach pollskiego podziemia niepodległościowego i nieposłusznych im osobach cywilnych." - ciekawe, czy młodzież wie kto i z kim walczył w czasie wojny i tuż po niej?
Po co mieszasz czasy wojenne z powojennymi? Myślisz, że nikt się nie zorientuje?
Po co mieszasz czasy wojenne z powojennymi? Myślisz, że nikt się nie zorientuje? rozwiń
Avatar
_XD_ / 5 marca 2021 r. o 05:48
+3
"Od połowy 1942 aż do wejścia wojsk sowieckich w lipcu 1944 w okolicach Dęblina i Ryk przewinęło się około dwudziestu sowieckich , "polskich" i żydowskich oddziałów leśnych, prowadząc intensywną działalność rabunkową, dywersyjną i wywiadowczą na rzecz armii sowieckiej i NKWD, dokonując mordów na ludziach pollskiego podziemia niepodległościowego i nieposłusznych im osobach cywilnych." - ciekawe, czy młodzież wie kto i z kim walczył w czasie wojny i tuż po niej?
 Dlaczego polskich wziąłeś w cudzysłów? Sądzisz, że Polak nie może być komunistą? A wiesz ile oddziałów AK siedziało po lasach i okradało... o przepraszam, dokonywało rekwizycji w okolicznych wioskach, a niechętnych im chłopów "karali za kolaborację"?
 Dlaczego polskich wziąłeś w cudzysłów? Sądzisz, że Polak nie może być komunistą? A wiesz ile oddziałów AK siedziało po lasach i okradało... o przepraszam, dokonywało rekwizycji w okolicznych wioskach, a niechętnych im chłopów "karali za kolaborację"? rozwiń
Avatar
poker / 4 marca 2021 r. o 20:15
-2
"Od połowy 1942 aż do wejścia wojsk sowieckich w lipcu 1944 w okolicach Dęblina i Ryk przewinęło się około dwudziestu sowieckich , "polskich" i żydowskich oddziałów leśnych, prowadząc intensywną działalność rabunkową, dywersyjną i wywiadowczą na rzecz armii sowieckiej i NKWD, dokonując mordów na ludziach pollskiego podziemia niepodległościowego i nieposłusznych im osobach cywilnych." - ciekawe, czy młodzież wie kto i z kim walczył w czasie wojny i tuż po niej?
Zobacz wszystkie komentarze 42

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 22 kwietnia 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 22 kwietnia 2021 r.

Warsztaty malarskie "Lublin, którego już nie ma"
23 kwietnia 2021, 17:00

Warsztaty malarskie "Lublin, którego już nie ma"

W ramach projektu "Lublin do odkrycia 2021" Fundacja Szpilka zaprasza na warsztaty malarskie online, które odbędą się 23 kwietnia o godz. 17.

Żużlowy Motor Lublin nie może narzekać na biedę. Ma wsparcie sponsorów, miasta i marszałka

Żużlowy Motor Lublin nie może narzekać na biedę. Ma wsparcie sponsorów, miasta i marszałka

Wpływy z dnia meczowego póki co nie zasilą klubowego budżetu. Jednak żużlowcy Motoru Lublin nie narzekają na biedę – grono sponsorów jest duże, a swoje dokładają również miasto i województwo.

Jacek Fiedeń nie jest już trenerem Orląt Spomlek

Jacek Fiedeń nie jest już trenerem Orląt Spomlek

Niespodziewana decyzja działaczy z Radzynia Podlaskiego. Orlęta Spomlek podziękowały za współpracę Jackowi Fiedeniowi. Doświadczony szkoleniowiec pracę z drużyną biało-zielonych rozpoczął w październiku.

Chełmianka – Wisła Puławy 0:0. Hit bez bramek
film

Chełmianka – Wisła Puławy 0:0. Hit bez bramek

Ciekawie zapowiadający się mecz w Chełmie zakończył się bezbramkowym remisem. A to oznacza, że po raz pierwszy w tym roku Wisła Puławy musiała się pogodzić ze stratą punktów. Obie drużyny mogły jednak pokusić się o gole i przechylić szalę na swoją stronę.

Jednego dnia szpital w Puławach zaszczepił aż 600 osób. Żadna dawka się nie zmarnowała

Jednego dnia szpital w Puławach zaszczepił aż 600 osób. Żadna dawka się nie zmarnowała

Punkty szczepień przeciwko COVID-19 w województwie lubelskim nabierają rozpędu. Już szczepią lub w najbliższych dniach zaczną szczepić znacznie więcej pacjentów niż do tej pory.

Zgłoszenia do turnieju "Witaj Majowa Jutrzenko" w Puławach

Zgłoszenia do turnieju "Witaj Majowa Jutrzenko" w Puławach

Puławski Ośrodek Kultury Dom Chemika zaprasza do udziału w XVI edycji Puławskiego Turnieju Recytacji, Muzyki i Pieśni Narodowych "Witaj Majowa Jutrzenko". Zgłoszenia przyjmowane są do 6 maja.

Sokół Sieniawa – Lewart Lubartów 0:1. Niespodziewanie, ale bardzo cenne punkty

Sokół Sieniawa – Lewart Lubartów 0:1. Niespodziewanie, ale bardzo cenne punkty

Bardzo miłą niespodziankę swoim kibicom sprawili w środę piłkarze Lewartu. Podopieczni Tomasza Bednaruka pokonali w Sieniawie wicelidera tabeli 1:0. Zwycięską bramkę w doliczonym czasie gry zdobył Joe Dearman. To drugie zwycięstwo z rzędu ekipy z Lubartowa.

Biała Podlaska. Nie wszystkie szkoły chciały pojemniki na nakrętki. "Smuci nas to"

Biała Podlaska. Nie wszystkie szkoły chciały pojemniki na nakrętki. "Smuci nas to"

Stowarzyszenie Biała Samorządowa kontynuuje rozdawanie pojemników na plastikowe nakrętki. – Niektóre szkoły nam odmówiły – dziwią się radni. Takie pojemniki przekazuje też placówkom prezydent.